Traditioneele plechtigheid in de Ridderzaal Vier resoluties op de conferentie te Malino Spoorwegen reden met Hf RUIFDE TROONREDE Diesel 170 K.M. per uur Waarom de aardappelen niet van den bon af? NIEUWE LETOSCHE COURANT Doch de gebruikelijke luister ontbrak Vandaag heeft H. M. de Koningin de twee de buitengewone zititing der Staten-Generaal in de Ridderzaal, waar de beide Kamers in vereenigde vergadering waren bijeenge komen, geopend met het uitspreken van de Troonrede. Hiermede heeft zich het herstel der normale parlementire verhoudingen vol trokken. Al moest de plechtigheid nog den luister van den imposanten stoet, in welken H. M. de Koningin zich per gouden koets naar de Ridderzaal placht te begeven, ontberen, en al was er niet het geschitter der vele unifor men van hen, die weleer dezen stoet mede zoo indrukwekkend maakten tot een schouw spel, dat buiten de vele Hagenaars, die er van kwamen genieten, vele vreemdelingen trok, die met Prinsjesdag den tocht naar de Residentie ondernamen, toch was de belang stelling er niet minder om. Reeds vroeg tijdig hadden velen zich geschaard langs den weg, welken de Koninklijke stoet naar het Binnenhof zou volgen. Om een uur begaf H. M. de Koningin zich in gezelschap van H.K.EL Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard per auto naar de zitting van de Staten-Generaal. De auto van de Koningin werd voorafgegaan door een sectie van het koninklijk wapen der marechaussee en ook achter de koninklijke auto reed een sectie van dit wapen. Naast de auto reden op motoren vier officieren van de binnenlandsche strijdkrachten, ge kleed in het oude uniform der B. S. De auto van H. M. werd gevolgd door twee automobielen, in de eerste waarvan gezeten waren de grootmeesteres mevrouw C. M. baronesse van Tuyll van Serooskerken, geb. jkvr. Boreel en de opperceremoniemeester, luitenant-generaal-titulair J. H. F. graal du Moncheau; in de tweede hadden plaats genomen de chef van het militaire huis van H. M. de Koningin, schout bij nacht- titulair, N. A. Rost van Tonningen en de adjudant van H. M., luitenant ter zee le klas H. A. W. Goossens. Deze kleine stoet reed van het paleis aan het Noordeinde via Heulstraat, Lange Voor hout, Tournooiveld en Korte Vijverberg naar de Ridderzaal op het Binnenhof. Bij aan komst aan de Ridderzaal werd H.M. ontvan gen door een commissie uit de vereenigde vergadering en welke bestond uit de vol gende Kamerleden: mr A. Anema, die H.M. de Koningin begeleidde, mr A. Joekes en mr G. Kropman, die het geleide vormden voor H.H.K.K.HJI. Prinses Juliana en Prins Bernhard, dr J. de Zwaan, prof. dr N. Don kersloot, dr ir W. Droesen, Tj. Krol, H. van Sleen, C. van Lieden, dr J. van den Brink, mr F. Bachg, mr J. Algera, dr Ch. Mol, mevrouw W. van den Muyzenberg-Willemse en mevrouw A. Fortanier-De Wit. Nadat deze commissie Hare Majesteit en het Prinselijk Paar naar hun zetels had ge leid, sprak de Koningin ter opening van de zitting der Staten-Generaal de Troonrede uit, die men elders vindt afgedrukt. De commissie van in- en uitgeleide deed H.M. daarop uitgeleide naar de ontvangkamer Zoo spoedig mogelijk volgt '~J tweede conferentie Gistermiddag zijn op de conferentie te Malino met alg. stemmen de vier volgende resoluties aangenomen: 1) Teneinde tot een federatieve structuur van Ned.-Indie te komen moet een federa tie gevormd worden, welke geheel Indo nesië omvat en den naam van „Vereenigde Staten van Indonesië" draagt. 2) Deze federatie zal moeten bestaan uit vier deelen, nl. Java, Sumatra, Borneo en de Groote Oost, waarbij een voorbehoud wordt gemaakt t.a.v. de positie der Kleine Soenda-eilanden, de aansluiting van de zelf- besturende landschappen van Oost-Borneo bij Borneo en de positie van de eilanden Banka, Billiton en Riouw (in afwachting Kwestie om een kerkgebouw in Houwerzijl Synodale minderheid mag het niet meer benutten. Na de scheuring in de Geref. Kerk te Houwerzijl had de synodale minderheid ver zocht wegens gebrek aan een geschikte ver gaderplaats, gebruik te mogen blijven maken van het kerkgebouw, hetgeen door de nieuw geïnstitueerde Geref. Kerk, art. 31 K. O., geweigerd werd. De synodalen hebben zich toen tot de rechtbank te Groningen gewend en primair afgifte aan hen van den sleutel van 't *kerk- gebouw en subsidiair tengebruikestelling van Jiet kerkgebouw op bepaalde dagen en uren gevorderd. De president der rechtbank wees die vor dering in kort geding echter van de hand, waarop de synodalen in beroep gingen bij het Gerechtshof te Leeuwarden. Dit Hof heeft het bestreden vonnis daarop vernie tigd en aan de eischers him primaire vor dering toegezegd. De bezwaarden teekenden daarna tegen dit arrest beroep in cassatie aan. Heden uitspraak doende, heeft de Hooge Raad het arrest van het Gerechtshof te Leeuwarden vernietigd en de zaak verwezen naar dat hof ter verdere behandeling en be slissing met in achtneming van dit arrest. De eischers in cassatie (de synode kerke- raad) werden veroordeeld in de kosten op de voorziening in cassatiegevallen. De raad heeft bij dit arrest o.m. overwo gen, dat bij de opvatting, die het Hof blijk baar toegedaan is, een veto aan de minder heid zou worden toegestaan, dat zij tegen de meerderheid zou kunnen uitspreken, waardoor deze laatste voor de keuze zou staan, om haar geweten geweld aan te doen door in de kerk te blijven, dan wel om uit die kerk te treden, en dus voor een zelfde conflict zou komen als dat, wat het hof blijkbaar, ten opzichte van de minderheid, vreest. en vervolgens naar de auto, waarna langs denzelfden weg werd teruggereden naar het paleis Noordeinde. De plechtigheid tn de Ridderzaal werd bij gewoond door de leden van verscheidene hooge colleges, door leden van het corps diplomatique, ministers van Staat, secreta rissen-generaal der verschillende departemen ten, voorzitter en leden van den Hoogen Enkele opmerkingen op de beurs te Rotterdam De Stichting van den Landbouw rekent op een verbruik van 2.75 kg aardappelen per per soon per week, terwijl de opbrengst per ha op 22.500 kg kleiaardappelen wordt getaxeerd. Volgens deskundigen uit het aardappelbedrijf is het eerste cijfer te hoog, het tweede te laag geschat. Zij verwachten dit jaar een record opbrengst van niet minder dan 28.000 tot 30.000 kg per ha, hetgeen een jaarsurplus van 362.500 ton zal opleveren. Deze hoeveelheid zou voldoende zijn om 6 millioen menschen gedu rende bijna 22 weken het volle rantsoen te verstrekken! Het gevaar, dat pootaardappelen voor de consumptie zouden worden gebruikt, wordt hierdoor practisch uitgesloten. Ook het gebruik van goede aardappelen voor vee- (var kens-) voer is niet te verwachten daar Drente een enorme hoeveelheid goedkoope voer-aard- appelen zal produceeren en bovendien de varkensstapel zeer sterk ingekrompen is. Waarom nu het kostbare distributie-apparaat niet uitgeschakeld en de aardappelen vrij ge geven? Dan gaan de stedelingen ook geen van de mogelijkheid, dat deze zich bij Su matra zullen aansluiten). 3) De tweede conferentie moet zoo spoe dig mogelijk bijeengeroepen worden om de uit te werken voorstellen inzake de staat kundige hervorming van Borneo en de Groote Oost te behandelen. 4) Instemming wordt betuigd met het voor stel om zeven Indonesische afgevaardigden te Malino aan te wijzen teneinde deel te nemen aan de voorbereiding van de voor stellen tot staatkundige hervorming van Borneo, de Groote Oost, Banka, Billiton en Riouw. Dr P. J. A. Idenburg heden naar Indië Voor besprekingen met dr Van Mook. Bij het ter perse gaan van ons blad, be reikte ons een A.N.P.-bericht, afkomstig van bevoegde zijde, warauit men wellicht nieuwe hoop mag putten. Het luidt ongeveer aldus:: Vandaag gaat dr P. J. A. Idenburg naar Indië om dr v. Mook verslag uit te brengen van de politieke ontwikkeling bij de kabi netsformatie in de algemeene politieke situa tie hier te lande. Voorts zal hq dr Van Mook op de hoogte stellen van de opvattingen van het opperbestuur inzake het wetsontwerp tot instelling van een commissie-generaal en de daaraan toe te voegen instructies. Dr Iden burg zal van deze gelegenheid gebruik ma ken versche indrukken op te doen over de conferentie te Malino. (Mogen we uit dit bericht wellicht nieuwe hoop putten? Red.). 3 Raad en hooge militaire en burgerlijke auto riteiten. Onder de aanwezigen waren ook de voor zitters der beide West-Indische Statendelega- ties, de heeren dr M. F. da Costa Gomez en T. R. R. Lima Po, zoomede de voorzitter der „Bestuurscommissie" van Curagao, de heer W. Ch. de la Try Ellis en voorts drie der Amerikaansche professoren, die momenteel hier te lande vertoeven om voorlichting te geven omtrent de vorderingen op het gebied der tandheelkunde gedurende de laatste jaren. daartoe ongeschikte aardappelen hamsteren. Voorts zal de graanimport minder urgent wor den als men meer aardappelen kan consumee- ren. De kans dat de prijzen dan omhoog zul len loopen is uiterst gering: nu reeds zitten de boeren met een aardappelsurplus hetwelk zij buiten de distributie om aan gegadigden ver- koopen voor een zwarten prijs, die.bijna 4 cent per kg lager is, dan de officieel vast gestelde! Natuurlijk, de Regeering moet voor zichtig zijn, doch zou het, gezien het voor gaande inderdaad een waagstuk zijn, de aard appeldistributie af te schaffen? Aldus de opvat tingen op de Rotterdamsche aardappelbeurs. Werd lid van N.S.B. om van zijn vrouw af te komen Drie jaar tegen dameskapper geëischt. (Van onzen verslaggever voor Rechtszaken). Een nog niet gehoord motief om lid van de N.S.B. te worden gaf de 37-jarige dames- kapper W. N. Hartjes veld uit Rijswijk, he denmorgen voor het Bijz. Gerechtshof te hooren, nl. dat hij van zijn vrouw, een Duit- sche, afwilde. Zijn vrouw was sterk pro- Duitsch en ging ten slotte met Duitschers. Doordat hij lid der N.S.B. werd, kon hij een baantje als chauffeur krijgen en zijn vrouw verlaten. In België trad hij tot de N.S.K.K. toe, waarvoor hij heden terecht stond. De Proc.-Fiscaal, mr Dyserdnck, eischte 3 jaar gev.straf met aftrek van prev. hechte nis. De laatste van de 375.000 in Amerika ge- interneerde Duitschers, een groep van 400 vormend, zijn te New York ingescheept. Tot nu toe zijn 34 slachtoffers omgeko- mne bij den wervelstorm aan de kusten van Emilia (Italië), geteld. James Dunn werd Amerlk. ambassa deur te Rome. Duizenden arbeiders op de marine werven te Singapore staken wegens econ. kwesties. Van de 120.000 Duitsche krijgsgevange nen in Rusland keerden er nog maar 3000 terug. Stoomtractie heeft in 1951 wel afgedaan Dezer dagen is een proefrit gemaakt met het eerste der gereedgekomen vijftrein-dieselstel- len bij de Ned. Spoorwegen en op het traject ZwolleAmersfoort werd de snelheid opge voerd tot boven de 170 km. Wanneer in den loop der komende jaren overal de baan ver zwaard is en het gebruik van lange spoorsta ven (dus minder lasschen) zal zijn ingevoerd, worden dergelijke snelheden bij onze spoor wegen heel gewoon. Voor den oorlog bedroeg de hoogste snelheid 120 km. Zooals men weet ligt het in de bedoeling vóór 1951 alle stoom locomotieven te doen vervallen en het reizi- DINSDAG 23 JÜU 1BÊ$ Het herstel van het parlementaire leven heeft ons ook de voortzetting gebracht van de gewoonte, waarbij elk nieuw staatkundig jaar met een Troonrede wordt geopend. Bij den terugkeer tot de normale grondwettelijke verhoudingen stemt ook dit tot verheuging. Een Troonrede immers is reeds als zoo danig, nog afgezien van den inhoud, een be langrijk staatsstuk. Zij legt aan de regeering de verplichting op, concreet vast te leggen hoe de overheid zich het bestuur van de ko mende periode heeft gedacht, stelt in het uitzicht wat de volksvertegenwoordiging en in haar het volk aan daden van wetge ving en béleid mag verwachten en bindt zich zelf hieraan. Juist deze moreele binding aan de Troon rede doet de uitzonderlijke lengte van het staatsstuk, waarvan H.M. de Koningin van daag ten overstaan van de Staten-Generaal voorlezing deed, te sterker opvallen. De re geering zelve motiveert den overvloed van aangeroerde onderwerpen met een herinne ring hieraan, dat de taak der overheid in dezen tijd zoo diep ingrijpt in vele levens terreinen. Dit laatste is inderdaad het geval. Het strekt dan ook tot voldoening, dat in veler lei van hetgeen in deze Troonrede wordt be handeld een losmaken, of althans een losser maken, wordt aangekondigd van den band, die de overheid nu nog aan zoovele vraag stukken verbindt. Met duidelijke bewoor dingen wordt aangekondigd een inkrimping van het overheidsapparaat, in het bijzonder van' de Rijlksbureaux. Daartegenover echter zijn er verscheidene andere gebieden, waarop de overheid haar belangstelling blijkbaar wenscht te verster ken; Wij vestigen in dit verband de aan dacht op hetgeen de Troonrede mededeelt over de jeugdbeweging. Hier dienen, meen en wij, volk en volksvertegenwoordiging scherp toe te zien, dat de overheid de juiste gren zen, ja de juiste begrenzing, in acht neemt. Bij de erkenning van het als zoodanig ver heugende feit, dat de regeering de overheids bemoeiing op verschillende gebieden wil in perken, rijst dus eenige twijfel, of dit wel in genoegzame mate geschiedt. Wij kunnen het ook zóó zeggen: De regee ring neemt dn dieze Troonrede wel bijzonder veel hooi op haar vork. Vriendelijker ge formuleerd: Zij laadt zich een last op de schouders, die moeilijk te torsen zal blijken en waarvan wij moeten vreezen dat zij te groote verwachtingen opwekt. Hierbij heeft zij zich te weinig gespiegeld aan dezelfde fout, welke mindster-presddent Scbehmerhorn een jaar geleden maakte, toen hij een program aankondigde, waar van vermoed kon worden, dat het slechts ten deele kon worden uitgevoerd.hetgeen dan ook prompt is gebeurd. Het strekt niet tot bevordering van het regeeringsgezag, in dien een overheid te hooge verwachtingen oproept. Anderzijds aarzelt de negeering weer niet, zeer strenge reserves te maken op gebieden, waar duidelijker optreden van haar juist kon worden verwacht. Men leze in dit opzicht met aandacht de paragraaf over de sociali satie en merke op, hoe hier de eene slag na den anderen om den arm. wordt gehouden. Zelfs socialisatie van de mijnen schijnt nog geenszins zonder meer vast te staan. Door al deze omstandigheden lijdt deze Troonrede aan gebrek aan een krachtige conceptie. Het regeerdngsbeleid zal vooral bij deze regeering nopen tot het bepalen van een standpunt bij elk onderwerp afzonder lijk, daarbij dn aanmerking nemende de wijze waarop dit onderwerp aan volk en volksvertegenwoordiging wordt voorgelegd. Thans willen we nog afzonderlijk enkele onderwerpen noemen, daarbij een voorloo- pig willekeurige greep doende uit den over vloed van hetgeen deze Troonrede ons voor zet. Het ann'exatievraagstuk is in de Troonrede thans tot een concrete beantwoording geko- J men: Aanspraken zullen geldende gemaakt j worden op grensverbetering van beperkten I omvang. I (Zie verder pag. 4) gersvervoer zoowel als den rangeer- en goede rendienst, door deze diesel-electrische tractie te doen geschieden. Bovengenoemde vijf treinstellen zijn nog niet in ons land in gebruik geweest. Wel beschik ten de N.S. bij het uitbreken van den oorlog over 18 dezer treinstellen, maar zij hebben geen dienst gedaan door gebrek aan olie. De Duitschers hebben het materiaal geroofd. Van het teruggevoerde materiaal hoopt men vijf van deze prachtige treinen te kunnen samen stellen. Van de oorspronkelijke drie-treindie- selstellen, welke voor den oorlog in gebruik waren, zijn er thans 15 wederom in dienst en. dit aantal zal tot achttien worden uitgebreid. Tot de vele experimenten op Bikini behoorde ook het nagaan van den in vloed, dien de atoombom-explosie op visschen had. Hier wordt juist zoo'n exemplaar uit zijn element gehaald. DEN HAAG HEEFT TOCH WEL EEN STREEPJE VOOR Jaren vóór den oorlog, wan neer een eventueele reis naar Europa ter sprake kwam, zei ik tot mijn vrienden, dat één ding voor mij vaststond, na melijk dat ik mij niet in Den Haag zou gaan vestigen. Het Noorden, de Achter hoek of het Zuiden, daar wil de ik naar toe. Ik wilde het echte Holland leeren kennen, en niet het evenbeeld van Ba tavia. Op 11 Mei kwam ik in Am sterdam aan, op 13 Mei nam ik mijn intrek in Den Haag. Den Haag werd mijn vast adres. Het lot speelt den mensch vaak parten. Het was een Den Haag, ge teisterd door den 2den we reldoorlog, doch herstellend, wonderbaarlijk snel herstel lend. Mijn vóóroorlogsch bezwaar tegen Den Haag, sneed ook geen hout meer. De Indisch-gasten waren tij dens den oorlog uit de stad geëvacueerd. En inderdaad door gansch Nederland, van Groningen tot Maastricht, tot Goes, tot -de kleinste uithoe ken, is de „Indisch-gast" thans een normale verschij ning. In de kleinste plaatsen van het land ontmoet men de évacué's, en wel évacué's niet alleen van Den Haag, maar ook rechstreeks uit Indië. Het begint er op te lijken, alsof Nederland zou worden Indonesië in Europa, een land met een zeer gemengde be volking. De terreur van de door de Japanners opgerichte en be wapende z.g. „repoeblik Indo nesia" heeft dezen toestand geschapen. Wat de wezenlijke gevolgen daarvan zullen zijn, moet de geschiedenis nog leeren. Ik heb het vermoeden, dat evengoed als de Japanners, de Japansche satellieten van de zgn. „repoeblik Indone sia" hier het tegengestelde zullen bereiken van wat zij beoogen. Evenals op Java (op Bata via althans) door de activi teit van die „repoeblik" de rasdiscriminatie door de En- gelsche bezettingsautoriteiten op het gebied van de huisves ting moest worden toegepast met het gevolg, dat vele In donesiërs werden teruggedre ven naar de „kampong", zoo is het zeer goed mogelijk, dat de band Nederland-Indonesië door diezelfde activiteit in- stede van doorgesneden, juist wordt verstevigd. En dan denk ik al dadelijk aan mijn vriend M a r i u s. Marius, de barkeeper, die mij in een eetgelegenheid hier in Den Haag heeft herkend, en dien ik in zekeren zin heb ontdekt. Marius diende zichzelf na melijk aan als de gemiddelde Nederlander. Hij heeft Indië nimmer ge zien. Hij heeft er geen ver wanten wonen. Hij heeft zelfs geen aandeelen in petroleum, rubber, tin of thee. Maar hij heeft toch een gezonden kijk op de verhou ding Nederland-Indië. Beide moeten namelijk samenwer ken, zei hij. En als ik straks terugkom op Java, dan zal ik met trots zijn cadeau, een aansteker van rood koper (hij heeft geen aandeelen, ziet U) aan mijn verwanten en vrienden toonen. Après tout heeft Den Haag toch een streepje voor. Mr. M. SLAMET. Den Haag, 20 Juli 1946. Gisteren zijn de sluisdeuren, bestemd voor het kanaal door Walcheren en gebouwd bij de Kon. Grofsmederij te Leiden, vanuit de Sleutelstad naar Vlissingen versleept. De ponton passeert het dorpje Koudekerk aan den Rijn.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5