De wederopbouw wordt met kracht voortgezet Meer vrijheid voor geld- en kapitaalverkeer Waarom een afzonderlijk depart, van Marine N1KUWB LFIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 23 JULI 1946 Verschuiving Overheidsbe moeiing naar bedrijfsorganen (Vervolg van pag. 1) Met kracht zal ook de wederopbouw wor den voortgezet, met name ook van gebou wen van geestelijke en cultureele beteekenis, welker groote waarde niet uit het oog zal worden verloren, en van bedrijfsgebouwen. Het bouwen van nieuwe woningen zal, zoo dra de aanvoer van materialen dit mogelijk maakt, ten sterkste worden bevorderd. En kele wijzigingen in de woningwet zijn in ver band hiermede voorbereid. Een financieele regeling voor den bouw van woningen door particulieren is vrijwel gereed. De bemoei ingen tot herstel van het spoorwegverkeer er> ons zwaargehavende autopark zullen wor den voortgezet. Voorts zal de productie van banden worden bevorderd. t Verkeer en vervoer Aan de verkeerswetgeving en de bevorde ring van de veiligheid van het verkeer wordt bijzondere aandacht besteed. Een regeling van het goederenvervoer langs den weg wordt voorbereid. Alle krachten worden er op gericht, opdat de plaats, welke aan ons land in het luchtverkeer op grond van geschiedenis, ligging en praestatiemoge- lijkheden toekomt, binnen zoo kort mogelij ken tijd weer wordt ingenomen. De reeds getroffen maatregelen tot herstel van de door den oorlog deerlijk getroffen koopvaardijvloot zullen met kracht worden voortgezet. Een wettelijke regeling voor de pension- neering van zeelieden is in voorbereiding. staande spanning tusschen loonen en prij zen. Ter verlichting van de moeilijkheden van hen, wier behoeften het grootste zijn, zal een verbetering van den kinderbijslag worden voorgesteld. Een verplichte wacht geldregeling en werkloosheidsverzekering zullen worden voorbereid. Terwijl voortge- werkt wordt aan" een algemeene herziening der sociale verzekering als onderdeel van het streven naar grooter bestaanszekerheid, zal spoedig een voorloopige voorziening ten gunste van ouden van dagen aan u worden voorgelegd. Een wetsontwerp zal worden ingediend tot herziening van de bepalingen, rakende de beëindiging van arbeidsovereen komsten, zulks met de bedoeling personen, die reeds geruimen tijd bij denzelifden werk gever in loondienst zijn, meerdere bestaans zekerheid te verschaffen. Op korten termijn zal een commissoriaal onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid om de armen wet in deen zin te verruimen, dat zij een breedere basis biedit voor de maatschappe lijke voorziening en hulpverleening. De verbetering der geestelijke en licha- lijke volksgezondheid zal met kracht wor den bevorderd. In samenwerking met de deskundigen en de organisaties, op dat ge bied werkzaam, wordt een op wettelijke basis steunende coördinatie der gezondheids zorg voorbereid TER EERE VAN CHURCHILL... Na veel gedrang en gestomp waren ze juist tot rust gekomen, de reizigers, die op het station Hollandsche Spoor te Den Haag in den trein naar Rotterdam waren gestapt. Nauwelijks is de over kapping gepasseerd, of ergens in één der wagens staat een man op, wat op zich zelf natuurlijk heel gewoon is, doch in de buurt is geen dame, die op zijn plaats wacht. Hij gaat in het gangpad staan en kondigt met een stem, die het wielge- ratel ver overtreft aan, dat hij voor zijn mede-reizigers een lied zal gaan zingen. Tekst van hemzelf. Gemaakt ter eere van Winston Churchill's bezoek aan Ne derland. Couplet na couplet draait hij af, terwijl de trein voortdavert in de rich ting Delft. Geroerd luisteren de reizigers toe, allen, op één na, die plotseling op springt, hevig verontwaardigd voor den zanger gaat staan en hem toesist: „Hou op met je gezang, anders sla ik je kop dicht. Ik ken je nog wel uit het concen tratiekamp, waar je als bewaker onze menschen doodknuppelde voor een boter ham De troubadour schrikt merkbaar van deze hernieuwde kennismaking. En ook hij blijkt zich zijn mede-reiziger te her inneren In Delft verliet de man met den lof zang op Churchill den wagen, om in een ander deel van den trein zijn optreden te vervolgen Zuivering Overheidspersoneel en pers dit jaar voltooid Het bedrijfsleven. Zooveel doenlijk zal mede ter verster king van de saamhoorigheidsgedachte en het verantwoordelijkheidsgevoel der bedrijf sge- nooten worden gestreefd naar een ver schuiving der overheidsbemoeiing naar pu bliekrechtelijke bedrijfsorganen. De Regeering zal met spoed de voorberei ding voortzetten van een wetsvoorstel op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, waar bij aan gerechtvaardigde verlangens van het bedrijfsleven alle aandacht zal worden ge schonken. Als top-orgaan van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zal de instelling van een sociaal-economischen raad worden voorbe reid. Regelingen zullen moeten worden ge troffen, opdat alle bedrijfsgenooten, èn in de bedrijfstakken via de publiekrechtelijke be drijfsorganisaties, èn in de afzonderlijke on dernemingen in het overleg niet enkel over sociale, maar ook over economische vraag stukken worden betrokken. Verdere socialisatie. Voor zoover echter de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie geen genoegzame waar borgen biedt voor gezonde sociaal-economi sche verhoudingen in eenig bedrijf of voor een juiste behartiging van het consumenten belang, zal socialisatie worden overwogen van de nog niet in gemeenschapsbezit zijnde openbare nutsbedrijven, alsmede van die be drijven, van monopolistisch karakter, waar van na onderzoek socialisatie om redenen van algemeen belang geboden en doelmatig blijkt. De socialisatie van het mijnwezen zal wor den bevorderd, zoodra een op korten termijn in te stellen commissie van onderzoek heeft bevestigd, dat het algemeen belang zoodanig ingrijpen vergt Een wettelijke basis zal wor den voorbereid voor een bijzonder toezicht op het kartel- en concern wezen. Prijzencontröle en sociale voorzieningen Groote zorg zal worden besteed aan een rechtvaardige verdeeling van de stoffelijke welvaart. Scherp toezicht op de prijzen zal er voor waken, dat iedere verhooging der productie zooveel mogelijk ten goede komt aan een vermindering der nog steeds be- „Loon- en prijspolitiek niet meer aanvaardbaar" Aldus Blokzijl op een E.V.C.-vergaderlng. In een te A'dam gehouden E.V.C.-verga dering zeide de voorz., de heer Blokzijl, gisteravond o.m., dat de juist erkende loon- en prijspolitiek z.i. in het licht van een jaar practijk al weer onaanvaardbaar is, omdat de verhouding tusschen loonen en prijzen steeds ongunstiger werd en wordt. In de stakingsdreiging bij den Wederopbouw, zag spr. het falen dezer politiek. Over de fusie met het N.V.V. zeide hij, dat de E.V.C. vol mondig ,,ja" zal zeggen als met het samen gaan het einde van den broederstrijd bereikt wordt. Aan het eind dezer maand zal de E.V.C. over het voorstel van het N.V.V be slissen. „HING KONG" VERGIFTIGD DOOR VERLIEFDE VERPLEEGSTER De bekende spion Chr. A. Lindemans, bij genaamd „King Kong", die eerst voor de geallieerde zaak werkte en later, toen zijn broer door de Duitschers gearresteerd was, dun zijn diensten aanbood, is Zaterdag in het ziekenhuis „De Volharding" te Den Haag overleden. L. had een verhouding mot een' der verpleegsters uit de ziekenzaal der straf gevangenis te Scheveningen, die leidde tot het ontslag der verpleegster. Naar verluidt heeft zij L. Donderdag bezocht en samen hebben ze oplossing van sterke slaaptablet ten ingenomen, die bij L. den dood tenge volge had. De verpleegster is in het zieken huis opgenomen. VIJF GEWONDEN BIJ UTRECHTSCHE MANOEUVRES. In tegenstelling tot de geruchten, die mel ding maken van een doode, verneemt het A.N.P., dat bij de militaire oefeningen, die ter gelegenheid van de Utrechtsche lustrum viering gehouden zijn, twee militairen zwaar en drie licht zijn gewond Voor geen der gewonden is levensgevaar aanwezig. Er wordt op gewezen, dat het risico bij deze oefeningen door de zwaardere traimings- eischen grooter is geworden. RECTIFICATIE BONNENLIJST. In de vorige week Donderdag gepubli ceerde bonnenlijst is een zetfout geslopen. Achter 952 stond abusievelijk vermeld800 gram brood, dit moet zijn 250 gram jam, stroop, enz., terwijl op bon D 84 èÖO gram brood verkrijgbaar le. Groote zorg boezemt Mij de toestand van 's lands financiën in. Bij voortduring staan deze nog onder den invloed van de oorlogs ramp en den nasleep van dden. De voorzie ningen op burgerlijk en militair gebied, welke hierdoor noodzakelijk zijn geworden. Leggen een schier ondmaaglijken last op de volkshuishoudingen der betrokken gebieds- deelen. Zonder krachtige hulp van buiten is de taak, die het Rijk vervullen kan, aan zeer enge grenzen gebonden. Met dankbaar heid mag Ik gewagen van de financieele hulp, die tot dusver door het buitenland wordt verleend. Mede in het belang van een voortzetting daarvan mag niets worden na gelaten, wat de van ouds erkende crediet- waardigheid van Nederland zal kunnen ver sterken. Eerste voorwaarde daartoe is een eendrachtige voortzetting van de herstel- politiek. Ook bij het betrachten der uiterste sober heid ziullen aan de overheidsfinanciën zware eisch-en blijven gesteld om chaotische toe standen te kunnen voorkomen, in staat te zijn de Overaeesche Gebiedsdeelen hulp te bieden, het herstel te bevorderen zoowel op materieel als op cultureel gebied en verbetering te kunnen brengen in het lot van die bevolkingsgroepen, welke in zor gelijke omstandigheden verkeeren. Handhaving van het monetaire evenwicht bij een internationaal verantwoord niveau van loonen en prijzen zal bij voortduring de aandacht vragen Meer vrijheid voor geld- en kapitaalverkeer Met inachtneming van den eiseh van rechts herstel en onder waarborging van de belan gen van den fiscus zal het geld- en kapitaal verkeer zoo spoedig mogelijk een passende vrijheid herkrijgen. Het uitoefenen van toe zicht op de investeeringen zal voorshands echter onvermijdelijk zijn om een zoo doel treffend mogelijk gebruik van het kapitaal te verzekeren. Hierbij zullen met name de Nederlandsche Bank. waarvan de eigendom van particuliere in publieke handen dient over te gaan, en de Herstelbank een belang rijke rol hebben te vervullen. Heffing ineens De vermindering van den druk aer Din- nenlandsche Staatsschuld zal de bijzondere aandacht vereischen, waartoe naast de reeds aanhangige vermogensaanwasbelasting, een heffing in eens van de vermogens zal worden voorgesteld. Ook een conversie van de bin- nenlandsche Staatsleeningen zal aan dit doel worden dienstbaar gemaakt. De regeling van de bijdragen in de ma- terieele oorlogsschade en van de aanvullen de credietfinanciering bij de wet kan op kor ten termijn worden tegemoet gezien. De voorstellen tot wijziging van art. 192 en van hoofdstuk Xm der grondwet zullen U ter behandeling in tweede lezing bereiken. De instelling eener Staatscommissie tot her ziening van de grondwet kan spoedig wor den tegemoet gezien. Het vraagstuk der administratieve recht spraak zal door een Staatscommissie opnieuw onder de oog en worden gezien. Inkrimping van de Rijksbnreanx Met kracht zal worden gestreefd naar In krimping van het Overheidsapparaat; in het 63. Dol van woede, besloot juffrouw Kris pijn tenminste haar pan te redden. Ze pakte dus het touw en trok wat ze kon. Voor Bram, die het touw om zijn slurf gewonden had, was dit niet bepaald een traktatie; hij trompetterde het uit van pijn, dat de muren er van dreundenI bijzonder zal daarbij aandacht worden ge schonken aan de Rijksbureaux. In afwachting van het rapport der onder- werpelijke commissie zullen partieele ver beteringen in de gemeentefinanciën worden voorgesteld. Een betere coördinatie tusschen de dragers van het gezag en de politie zal worden bevorderd. Politieke delinquenten en zuivering Naar een oplossing van de verschillende problemen, die samenhangen met de vervol ging der politieke delinquenten, wordt met voortvarendheid gestreefd. De zuivering van het overheidspersoneel, alsmede van de pers, zal nog vóór het einde van dit jaar worden voltooid, terwijl een snelle afwerking van de zuivering van het bedrijfsleven eveneens zal worden nage streefd Ambtenaren en onderwijzers De Regeering zal een juistere regeling van de positie der ambtenaren o.m. door her ziening van stelsel en normen van het be zoldigingsbesluit bevorderen. Een salarisver- betering voor de onderwijzers is in voorbe reiding Een reorganisatie van het georgani seerd overleg is voorgenomen. Ik ben mij bewust dat de nauwgezette be handeling van al deze voorstellen over vloedig in aantal, omdat de taak der Over heid in dezen tijd zoo diep ingrijpt in vele levensterreinen veel van Uw werkkracht en van Uw toewijding zal vergen Met de bede, dat God U hiertoe wijsheid en kracht moge schenken tot zegen van ons Koninkrijk en Deszelfs toekomst, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal ge opend. - Een uiteenzetting van luit.- adm. C. E. L. Helfrich (Van een onzer verslaggevers). Luit. Admiraal zijn in Nederland maar enkele zeelieden geweest. Michiel de Ruyter was het, Fürstner is het, die de vloot onge rept uit de Duitsche handen hield, Helfrich is het, de admiraal' van de Javazee, die het in het na-oorlogsche Indië niet harden kon, wat als eenigst voordeel gaf: dat hij nu in Nederland Marine-chef is. Op een bovenvoorkamer in het departe ment aan den Langen Vijverberg zetelt hij achter een bureau. Bij zijn afscheid van Java zijn de woorden van een Zuid-Afrikaanschen dichter op hem toegepast: „O, ik hou van 'n man wat sy man kan staan, ik houd van 'n daad wat soos donder slaan, "n oog wat niet wijk, wat 'n bars kan kijk, en 'n wil van so vas soos 'n klipsteen staan." Dat is op dezen zeeman, kort, stoer, recht op den man af, heelemaal van toepassing. Hoor het aan zijn antwoord op de hierboven geformuleerde vraag: „Het is allerjammerlijkst, dat er nog geen minister van Marine is. Een onafhankelijk departement is niet anders dan een uiting van een maritieme visie, die ons volk weer noodig heeft. Alles wat ter zee vaart, moet net zo lang tot het touw afgewonden was en losschoot. Tengevolge hiervan viel juf frouw Krispijn, die juist uit alle macht stond te trekken, achteruit in de wastobbe: inderdaad, het arme mens moest het wèl ontgeldenl De eene boer sloeg den anderen dood Hevige vechtpartij met spaden en knuppels te Almelo. Een ernstige vechtpartij met spaden en knuppels in het anders zoo rustige Tubber- gen nabij Almelo, eindigde^ Zaterdag met het gevolg, dat drie van de vijf bakkeleiende landbouwers zwaar gewond in een zieken huis moesten worden opgenomen, terwijl één hunner 's avonds overleed. Reeds enkele jaren bestond er een veete tusschen de landbouwers F. en S. over het eigendomsrecht van een stuk grond, dat bij S. in gebruik was, doch kadastraal aan den ander was toegewezen. Toen de gebr. F. het stuk wilden afrasteren, kwam S. met zijn beide zoons naderbij-om dit te verhinderen. Er ontstond toen een verwoede vechtpartij met het bovengenoemde noodlottige gevolg De landbouwer S., een van zijn zoons en een der gebr. F., werden in het ziekenhuis opgenomen. S. Jr. is aan de bekomen ver wondingen bezweken. RECHTERLIJKE MACHT. Benoemd tot raadsheer in het Gerechts hof te Leeuwarden, mr H. Kingma Boltjes, die als rechter in de rechtbank te Almelo was ontslagen; benoemd tot rechter-plv. in de rechtbank te A'dam, mr F. B. Dozy, advocaat en procureur te A'dam; mr B. van der Waerden, advocaat en procureur en-secr. van den reclasseeringsraad te A'dam; mr J. Wiethoff, adm. der afd. Sociaile Verzeke ringen en wachtgelduitkeering der gemeente secretarie A'dam. Speciale Penguin-editie voor Shaw's verjaardag Ook de B.B.C. zal er de noodige aandacht aan schenken. Vrijdag a.s. viert de beroemde Engelsche schrijver Bernard Shaw zijn negentigsten verjaardag, welke ndet geheel onopgemerkt zal voorbijgaan. Met een oplaag van 100.000 exemplaren per titel verschijnt op dien dag een speciale Penguin - editie met een reeks werken van Shaw, terwijl de B.B.C. in haar programma drie van de beste redevoeringen, die hij in de dertiger jaren heeft gehouden, zal heruitaenden. Twintig auteurs belichten voorts in een speciaal herdenkingsboek, „G.B.S. 90" ge titeld. het leven en werken van Shaw. UITWISSELING V AC ANTIEGANGERS MET ZWITSERLAND. Het Zwitsersche „hotelplan" organiseert van Zaterdag 13 Juli af wekelijks een negen- daagsche reis naar België en Nederland voor maximum 30 Zwitsers. In deze reizen is ook een bezoek aan Den Haag en Schevendmgen opgenomen. Er zullen voorloopig 9 van deze reizen worden georganiseerd en voor de 270 Zwitsersche toeristen, die op deze wijze ons land bezoeken, zullen evenveel van onze landgenooten naar het land van Willem Teil mogen trekken. DE „TABINTA" TE A'DAM GEARRIVEERD. Gistermiddag om 3 uur is de „Tabinta", met 842 repatrieerenden, w.o. 40 zieken, aan boord, te A'dam aangekomen, waarop direct met de debarkatie is begonnen. in één departement vereenigd worden. Dat is beter, dan een vereeniging met Oorlog, hoewel dat op het eerste gezicht logischer lijkt. Ons materiaal en dat van de handels vloot is bewegelijk. Dat hoort bij elkaar. Het leger is aan één plaats gebonden, dat hoort ook volgens eigen wetten bestuurd te worden. Wil Nederland in de toekomst een maritieme macht bezitten en op de juiste wijze waardeeren, dan dient ons volk weer een maritieme visie te krijgen, dat wil zeg gen, een inzien van de noodzakelijkheid van het varen, om als volk te kunnen leven. Deze visie maakt zich los van continenten en landsgrenzen en omvat de gansche wereld met een wijden blik. De oceanen scheiden de volkeren n.l. niet, maar zijn machtige bindmiddelen tusschen de natiën. Wij vinden het prachtig, onze vlag op alle zeeën te zien waaien, maar aan dat enthousiasme ontbreekt te veel de basis, die de maritieme visie is. In de Gouden eeuw bezat ons volk die wel. Later ging zij verloren, wat leidde tot ver- waarloozing van de vloot, met alle gevolgen daarvan en een ramp in het recente verle den. Materieel verloren wij ontzaglijk veel, maar we halen het in, als de geest blijft. Op zee bleek die geest onverwoestbaar. Ik heb dat tot mijn vreugde ervaren. Denk aan wat prof. Gerbrandy in zijn verslag over het Beleid der Nederlandsche regeering in Londen schreef: „Een zaak heeft de oorlog met ontstellende duidelijkheid geleerd: een kortwieken van de marine, gelijk voor 1940 geschiedde zal voor de toekomst niet slechts een ramp maar een misdaad zijn." Om dat te voorkom-en hebben wij een afzonderlijk departement onder een verant woordelijken minister van Marine noodig. En wij hebben dien dringend noodig. Wij van de marine wachten daar niet alleen op, maar in wezen heel ons volk, want het is zijn levensbelang!" EEN „MAGNA CHARTA" der GEZOND HEIDSZORG. Voordat de internationale gezondheids- conferentie te New York gesloten werd, héb ben vertegenwoordigers der V. N. een stuk get eekend, dat bestempeld wordt als de „Magna Charta" der gezondheidszorg. De Nederlandsche delegatie was zeer voldaan over de resultaten der confe rentie, doe getuigden van samenwerking en wederzijdsch vertrouwen. DIMITROF ROERT ZICH WEER De Bulgaarsche communistische leider Di- mitrof heeft de vrijmetselaarsloges aldaar beschuldigd van heulen met vreemde mo gendheden ten nadeele van hun land; hij eischt him onmiddellijke ontbinding. Molotof ontving Trygve Lie, secr.-gen. der V.N., in Moskou. Volgens het ontwerp vredesverdrag met Finland zal dit land de provincie Fetsamo aan Rusland afstaan. De graanoogst in Amerika zal dóit jaar buitengewoon goed zijn. Brammetje Flapoor en z'n vrienden doot g. Th rotman

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2