ïliruwr (Courant H.H. hield een uitvoerige Troonrede Ter gelegenkeid van de opening der Staten-Generaal lOis» 01 DINSDAG 2S JULI 1946 2e Serie, 2e Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 279 Abonnementsprijzen: 0.28 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaaj (bij vooruitbetaling) verh. m. admJcosten) BU contract belang rijke korting Postrekening 5 8 930 Christelijk-Nationaal Dagblad voot Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 227 10 Hoofdredacteur Dr E. DIEMEB Redactie: B. VAN DER ROS „$tantuastid) is Gljcbleueti mi|n tjerl in tegijenspoet" HET FRUIT KOMT WELDRA OP DEN BON De distributie van fruit zal volgens „Trouw" zoo spoedig mogelijk worden ingevoerd: een datum is nog niet bekend. Eerst zal een bon worden aangewezen, die te voren moet worden ingeleverd, waarop toewijzing zal geschieden. De hoeveelheden die per persoon beschikbaar zullen komen, zijn afhankelijk van den oogst. De prijzen zul len bij 1945 vergeleken een verhooging on dergaan. De „Karei Doorman" gaat Rotter dam weer verlaten Vertrek naar Indië op 1 Sept. vastgesteld Op 8 Aug. zal het vliegkampschip „Karei Doorman" de R'damsche haven verlaten, om op 10 Aug. te Portmouth te arriveeren en al daar voorraden in te nemen. Eind Augustus komen te Clyde de vliegtuigen aan boord. Op 1 September zal het schip naar Indië ver trekken. Ir Z. Th. Fetter wordt direct.-gen. van den Arbeid Naar het A.N.P. meldt zal ir Z. Th. Fetter, directeur van Soc. Zaken bij Philips te Eindhoven, dr ir A. H. W. Haoke, die Tweede Kamerlid is geworden, opvolgen als direc teur-generaal van den Arbeid. MEJ. M. TJEENK WILLINK WORDT KAMERLID. In plaats van den heer F. J. Goedhart (P. v. d. A.), te Amsterdam, die op zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer is teruggekomen, is als zoodanig benoemd mej. M. Tjeenk Willink te Den Haag. Koolzaadoogst als mislukt te beschouwen Graan en aardappelen normaal, doch boonen en erwten minder Blijkens het door het dep. van Landbouw ca. samengesteld overzicht betreffende den stand der landbouwgewassen per medio Juli, belooft de oogst van granen over het alge meen goed te worden. De verwachtingen voor den oogst van boonen en erwten zijn niet gunstig. De stand van het vlas is niet ongunstig. De koolzaadoogst is vrijwel mis lukt. De gemiddelde stand van aardappelen kan als normaal worden beschouwd. De coloradokever heeft tot dusver geen ernstige schade aangericht. De hooi-oogst is tegen gevallen. JHR LOUDON MET VERLOF NAAR NEDERLAND. Jhr dr A. Loudon, Ned. ambassadeur te Washington, is met verlof van zijn post naar Nederland vertrokken. Jhr O. Reuchlin treedt op als tijdelijk zaakgelastigde. PRINS BERNHARD BIJ PARADE TE GLASGOW. Prins Bemhard heeft gisteren nabij Glas gow (Eng.) 1500 Ned. officieren en onder officieren, de toekomstige instructeurs van de te vormen tweede divisie van het nieuwe Ned. leger, geïnspecteerd. De Prins sloeg een z.g.n. passing-out parade gade, en over handigde vaandels aan eenige pelotons en sprak de troepen in het Engelsch en Neder- landsch toe. Hedenmiddag heeft H.M. de Koningin, ter opening van de Staten-Generaal, de volgen de zeer uitvoerige Troonrede uitgesproken: Leden der Staten-Generaal, Het vertrouwen van Mijn volk heeft U geroepen, om in de komende vier jaren mede te beslissen over het wel en wee van ons vaderland. Dit stemt Mij tot voldoening. Uw verkiezing toch strekt Mij ten teeken van een terugkeer tot normale grondwette lijke vormen en stabiele staatkundige ver houdingen. Te meer verheug Ik Mij hierover, omdat thans eerst recht alle krachten gericht kunnen worden op het e e n e doelhet leg gen van een deugdelijken grondslag voor den geleidelijken wederopbouw van onze geestelijke en stoffelijke volkswelvaart. Tot Mijn groote vreugde mocht Ik mede uit eigen aanschouwing vaststellen, dat wij in gestagen tred reeds menige schrede op den weg naar dit groote doel hebben gezet en dat wij, wat de krachts inspanning betreft om het te bereiken, geenszins de minsten zijn in den kring der door den oorlog getroffen volkeren. Nochtans wachten ons nog véle en groote moeilijkheden, wélke Ik zoowel U als Mijn geheele volk in ernstige en voortdurende overweging aanbeveel. Deze moeilijkheden zullen slechts overwonnen kunnen worden, indien ieder onzer zich met geestdrift wijdt aan den gemeenschappelijken arbeid, die uitsluitend in staat zal zijn voor de breede lagen van ons volk den weg tot welvaart te banen. FINSCHE ORDER VOOR FOKKER. Finland, dat voor den oorlog tot de ge regelde afnemers van de Fokkerfabrieken behoorde,, heeft, met name van de Aero o/y, Helsinki, als eerste buitenlandsche op drachtgever na den oorlog, Fokker de ver bouwing van 5 Dakota's tot passagiersvlieg tuigen opgedragen. WORDT ATOOMBOM-PROEF EEN WEEK UITGESTELD? Admiraal Blanduy, belast met de uitvoe ring van de atoomfbomproef, verklaard'e, dat de proef misschien vanwege het ongunstige weer een week zal moeten worden uitgesteld. De alg. vergadering 'der Ver. Naties is uitgesteld van 3 tot 23 September. Oost- en West-Indië. In de ontwikkeling der gebeurtenissen in Oost-Indië valt verbetering aan te wijzen. In belangrijke deelen der Buitengewesten is reeds in eersten aanleg overgegaan tot de vestiging van een nieuwe rechtsorde, steu nend op de beginselen, die in Mijn rede van 7 December 1942 werden neergelegd. Met vertegenwoordigers der bevolking uit die Buitengewesten, waar het geallieerde Opper bevel de verantwoordelijkheid voor de be stuursvoering heeft overgedragen, wordt thans beraadslaagd over de vervulling, langs loyalen en vreedzamen weg, van de natio nale verlangens. Op Java en Sumatra echter ontbreken nog voldoende voorwaarden voor zulk een over leg. Ik vertrouw, dat deze vporwaarden mede dank zij verdere besprekingen spoe dig aanwezig zullen zijn. Het geallieerde Opperbevel in deze gebie den en in den Riouw-archipel, heeft zijn taak nog niet voltooid. Nog altijd lijden daar tot onze bezorgdheid velen uit alle be volkingsgroepen onder de gevolgen van den oorlog. De verdere liquidatie van de Japansche in vasie en de terugkeer van orde en rust, met name op Java en Sumatra, zijn noodzakelijke voorwaarden, wil Nederland zich ten volle kunnen wijden aan zijn roeping, om te zamen met de Indonesische volken ook voor hen binnen het Koninkrijk een eigen Staats verband op te bouwen, waarin die volken vrij hun eigen kracht kunnen ontplooien en door middel waarvan zij zich een eigen plaats in de rij der Vereenigde Volken zullen kun nen verwerven. In dit Indonesisch staatsver band zullen uiteraard de rechten en belan gen van alle bevolkingsgroepen en van min derheden dienen te worden beschermd en behartigd. Ten einde voor den overgangstijd in het bijzonder de uitoefening van de taak van het Opperbestuur ten aanzien van Oost-Indië beter tot haar recht te doen komen en ook daar de Rijksconferentie voor te bereiden, zal onverwijld een ontwerp van wet tot in stelling van een commissie-generaal aan gepast aan de eischen van den huldigen tijd aan u worden voorgelegd. In afwachting van het herstel van het economisch leven zullen de groote moeilijk heden, waarvoor Oost-Indië zich op het ge bied van geld- en handelsverkeer gesteld ziet, slechts met steun van Nederland en door nauwe samenwerking van beide dee len van het Koninkrijk, uiteraard op voet van gelijkheid, overwonnen kunnen worden. Diep getroffen ben ik door de plichtsbe trachting en zelfbeheersching, waarmede intusschen zoowel burgers als militairen ginds onder zoo moeilijke omstandigheden voortgaan, hun taak te vervullen. Ook in West-Indië leeft een drang naar vernieuwing der Staatsinstellingen. Wat reeds zonder grondwetswijziging ter bevrediging daarvan kan geschieden, zal ten spoedigste worden bevorderd, opdat Suri name en de Nederlandsche Antillen zullen kunnen begipnen met op nieuwen voet eigen leven, deelgenootschap in het Koninkrijk en in het bijzonder hun taak in hun eigen om geving ter hand te nemen. Streven naar goede internat, verhoudingen. Nederland, dat zich in het verleden voort durend tot taak heeft gesteld in de inter nationale samenleving der volkeren bij te dragen tot dén opbouw van een vreedzame internationale wereldorde, zal ook thans naar vermogen krachtig samenwerken met al diie landen, die eveneens den weder opbouw en de bevestiging van vrede en veiligheid willen dienen op grondslag van recht en rechtvaardigheid. In de organen van de Vereenigde Naties en met name in den Veiligheidsraad, zoo- mede in de commissie voor de beheersching der atoom-energie, streeft de Regeering naar bevordering van goede internationale verhoudigen op den grondslag van hel Handvest, met het doel den internationalen vrede en veiligheid te bevestigen en de vrij making van het in het atoom sluimerend geweld te doen strekken tot heil, "in stede van tot rampspoed der menschheid. Onzerzijds wordt een spoedige totstand koming van definitieve vredesregelingen ge- wenscht, ten einde de wereld de gelegenheid te bieden, door vreedzamen arbeid tot her stel te geraken. Het besef, wederkeerig bestaande bij de Nederlandsche zoowel als bij de Belgische regeering, dat ten aanzien van een aantal internationale vraagstukken haar respectie ve belangen gestadig meer samenloopen, draagt er toe bij de nauwe samenwerking met onze Zuiderburen te versterken. De ontwikkeling van onze betrekkingen met de mogendheden, waarmede de vriend schappelijke relaties niet zijn verbroken ge weest, blijft aanleiding geven tot voldoening. regelen ter voorkoming van lichtvaardige echtscheidingen zullen worden voorbereid. Maatregelen zullen worden voorbereid ten behove van een meer doeltreffende bestrij ding van de openbare onzedelijkheid. Betere financieele verhouding ta.v. het Bijzonder Onderwijs. Ten aanzien van het onderwijs zal ge streefd worden naar h£t wegnemen van be lemmeringen die de vernieuwing van het onderwijs in den weg staan en naar het aanvullen van de op dit gebied bestaande tekorten. Ontwerpen van wet, vastleggende het kader waarbinnen zich de vernieuwing van het onderwijs zal kunnen voltrekken, zullen in overweging worden genomen. Voorstellen tot verbetering van de finan cieele verhouding ten aanzien van het bij zonder hooger onderwijs zullen u op korten termijn bereiken. De Regeering zal sterken steun verleenen aan de jeugdbeweging met inachtneming van zelfstandigheid der levensrichting en erken ning van de rechten der ouders. Bijzondere aandacht zal worden gewijd aan de bestrij ding van de verwildering der jeugd. Gematigde annexatie en opbouw van onze strijdkrachten. Nederland stelt zich voor aanspraken te doen gelden op grensverbetering van be perkten omvang langs zijn Oostgrenzen. Mede als een bijdrage tot de vestiging van een sterke internationale rechtsorde zal worden voortgegaan met den wederopbouw zoowel van onze marine als van onze land macht. In beide deelen onzer strijdmacht zal bijzondere aandacht worden geschonken aan de tucht, het moreel, de geestelijke verzor ging en de sociale bemoeiingen ten dienste van het personeel en zijn gezinnen. Voor stellen tot wijziging van de dienstplichtwet en van de bevorderingswetten voor het be roeps- en reservepersoneel onzer landmacht zullen U worden aangeboden. Zoowél aan onze landmacht als aan onze marine, in het bijzonder aan dat gedeelte, hetwelk tijdens den oorlog reeds jaren uit het vaderland afwezig was, worden hooge eischen gestéld. Met erkentelijkheid maak Ik gewag van de groote plichtsbetrachting en offervaardig heid dezer mannen. Remmen op lichtvaardige echtscheiding. In ernstig Onderzoek zal worden genomen die vraag op welke wijze ontduiking van het i bepaalde in artikel 263 van het burgerlijk wetboek kan worden tegengegaan. Maat- Staatsomroep. Het ligt in het voornemen, om, den radio- raad gehoord, een wettelijke basis te ont werpen voor een nationaal omroepbestel op publiekrechtelijke leest, waarbij de verschil lende levensbeschouwingen, in organisch ver band opgenomen, voor het uitdragen van eigen beginselen beschikking zullen verkrij gen over zendtijd. Opvoering Nationale productie. Ten aanzien van de stoffelijke welvaart staat voorop het streven naar opvoering van de nationale productie. Het herstel en de uit bouw van den handel en de nijverheid in al hun geledingen zal met kracht worden bevorderd. Met het oog hierop zal aan de totstandkoming van een wettelijke regeling voor een adviseerend planbureau met spoed worden voortgewerkt. In het bijzonder op de industrieele ontwikkeling van ons land, als belangrijk middel om de moeilijkheden uit de wijzigingen in de economische wereld structuur voortvloeiend, te boven te komen, zal de aandacht der Regeering zijn ge vestigd. Credieten aan middenstand. De Regeering is voornemens om ter be vordering van de ontwikkeling van een ge zond miiddenstandsbedrijf voortgang te maken met de bestaande vormen van het verleenen van crediet, alsmede den midden stand, waar noodig, tegen onredelijke con currentie van de zijde van het grootbedrijf te beschermen. Ter bevordering van den dringend noodzakelijken export, zoowel van industrieele als van agrarische producten, zullen de economische betrekkingen met andere mogendheden worden voortgezet en uitgebreid. Een doeltreffende voorlichting dienaangaande zal, zooveel mogelijk te zamen met het bedrijfsleven, worden bevorderd. DAT te Utrecht weer is gearresteerd de beruchte Haagsche S.D.-agent G. W. J. Vintges, die in het voorjaar te Sciheveningen ontsnapte. DAT de P. F. van den Bijz. Raad van Cas satie tegen den Waffen S.S.-er P. Prins uit Anloo levenslang heeft geëischt, ofschoon het B. G. te Leeuwarden de doodstraf had uitgesproken. DAT dezelfde P. F. tegen den Landwach- ter L. Adams uit Norg 18 j. eischte en tegen diens zoon 7 j., terwijl het B. G. dit twee tal tot respect. 12 en 7 j. had veroordeeld. DAT het beroep van den Landwachter S. Offereins uit Norgervaairt, die van het B. G. 20 j. kreeg, door den P. F. van den Bijz. Raad van Cassatie werd verworpen. DAT Den Bosch thans 500 bewoonde nood woningen bezit, of wel 1/10 van ai degene die ons land telt DAT het gemengd koor der Haagsche Duinwaterleiding op het nat. concours in de Houtrusthalien een eersten prijs behaalde met 342 p. DAT in de maand Juni de neerslag in Z.- Holland 70 pCt. boven normaal was. DAT vanavond om kwart voor 8 voor de radio gesproken wordt over de hulp van het publiek bij de grondstoffen voorziening voor de papier-industrie. DAT de chef red. G. Abrahamsen van de Amersfoortsche Crt. benoemd werd tot hoofdred. en J. F. M. A. van Dijk als staatk. hoofdred. aan het blad blijft verbonden. DAT de Zwitsersche pers vod lof is over het Concertgebouw-orkest, hetwelk onder van Beinium te Interlaken optrad. DAT in Twen the en in Zeeuwsch-Vlaan deren een uitbreiding van de coloradokever- plaag wordt gevreesd. DAT in de St. Crt. van 22 Juli is opgeno men een tweede wijziging van de regeling voor de baksteenindustrie. DAT 7 vertegenwoordigers van Amer. coanité's tot hulpverleening aan Rusland, op doorreis naar de Sow jet-Rep. gisteren Schip hol hebben aangedaan. DAT de ondervakgroep opkoopers van oude materialen en afvalstoffen den min. van Eoon. Zaken verzocht hebben den prijs van lompen niet te verlagen. DAT de 100-jarige St. Vdncentiusver. te Den Haag een waardeerend schrijven uit naam van don Paus ontving. DAT het Tribunaal te Assen in het half jaar van zijn bestaan 894 zaken ter behande ling van den proc.-fiscaal doorkreeg. DAT 17 motorwagens en 1 bijwagen van de R E.T. in zwaar beschadigden toestand te R'dam uit Duitschland zijn teruggekeerd. DAT het hoofdbestuur der Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren een beroep doet op allen om ook .den dieren den zegen van den vrede mede te deelen". DAT voortaan over de rechtstreeksche ra dio-telefoonverbinding van Nederland met de V.S. ook gesprekken met Salvador kun nen worden gevoerd. DAT die Hooge Raad vanmorgen mr J. H. van Lear als lid van het Gerechtshof te 's-Gravenhage en mr H. Kdngma-Beitjes als rechter aan de rechtbank te Leeuwarden Naar goedkoopere land- en tuinbouw producten. Bij de ten aanzien van den landbouw te nemen maatregelen zal er naar worden ge streefd aan het economisch verantwoorde kleine boeren- en tuindersbedrijf een zoo danig inkomstenpeil te waarborgen, dat voor het gezin een behoorlijk bestaan ver zekerd is. Met inachtneming van een redelijke be looning voor diegenen, die in land- en tuin bouw werkzaam zijn, zal de aandacht bij voortduring gericht moeten blijven op ver laging van den kostprijs van onze land- en tuinbouwproducten. Daarnaast is bevorde ring van de kwaliteitsverbetering een eerste vereischte. Het land- en tuinbouwonderwijs zullen moeten worden uitgebreid, terwijl het land bouwkundig onderzoek zich tot nieuwe ge bieden zal dienen uit te strekken. Bijzondere aandacht zal worden geschonken aan de op leiding van landarbeiders. Het herstel van het geschonden landbouw bedrijf zal met kracht worden voortgezet. Eerlang zal een ontwerp van wet, in het bij zonder het herstel van Walcheren regelende, bij de Staten-Generaal worden ingediend. Ruilverkavelingen en herontginningen zullen een meer rationeel grondgebruik mogelijk moeten maken, terwijl voorbereidingen zul len worden getroffen voor verdere landaan winning en nieuwe inpolderingen. Bij deze maatregelen zal aan de aankleeding van het landschap bijzondere aandacht worden ge schonken. Regelen van wet ten aanzien van verkoop en doelmatige verpachting van gronden zul len worden voorbereid. Nieuwe wegen in de visscherij Op het gebied van de visscherij zal het In slaan van nieuwe wegen krachtig worden bevorderd, terwijl aan het visscherijonder- zoek bijzondere aandacht zal worden gege ven. Ten behoeve van de binnen visscherij wordt een wettelijke regeling voorbereid, waarbij met de belangen van alle daarbij betrokkenen rekening zal worden gehouden. (Vervolg op pag. 2). DAT dezer dagen 214 uirnen met die asdh van in Japan gestorven en gecremeerde Nederi. krijgsgevangenen naar Batavia zijn getransporteerd DAT Deveniters begrooting van ƒ7.816.101 een nadeeldg saldo aanwijst van ruim 1}2 müMioen. DAT vandaag 3 Beeohcnaft-lesvliegtuigen zijn toegevoegd aan de uitrusting van de luchtvaartsdhool toe Gilze-Rijen. Het stoffelijk overschot van den. op 9 Juni in Agmeten-dorf overleden schrijver Gerhardt Hauptmann, is naar Berlijn over gebracht. Warmer, aldus De Bilt Tot morgen wordt verwacht: Geen regen van beteekenis. op de meeste plaatsen zon neschijn, wind uit Z. richting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1