Inheemsche kerken slaan midden in den slorm NIEUWE LEÏDSCHE COURANT VRIJDAG 19 JULI 19M Ds A. C. Rullmann en ds A. Pos spreken over Indië De Zendingscommissie der Geref. Kerk heeft gisteravond in de Zuiderkerk een bij eenkomst belegd, waarin 2 miss. predikan ten, t.w. ds J. A. C. Rullmann te Poerwo- kerto en ds A. Pos te Djokjakarta, beiden tevens docent aan de Opleidingsschool te Djokjakarta, het woord hebben gevoerd over de problemen rondom Indië. Ds Rullmann behandelde de geschiedenis van de Javaansche kerk tijdens de Japan- sche onderdrukking en na de capitulatie. We kunnen, aldus spr., momenteel nog slecht overzien^wat er op Java is gebeurd. De ge schiedenis gaat voort en eerst als de mist is opgetrokken, en het contact met de kerken hersteld, zullen we eenigermate een oordeel kunnen vellen, de schade opnemen en de winst berekenen. Als miss. predikanten en als zendende kerk hebben we gevoeld, zoo zei ds Rullmann, dat de kerk van Java een geweldig examen wordt afgenomen en gelou terd wordt, waardoor het kaf van het koren thans wordt uitgezuiverd. Geheel het Oos ten is een bewogen wereld met Java als het brandpunt. Het gezag wordt daar, waar 3 vlaggen wapperen, de Hollandsche, de En- <?elsche en de Republikeinsche, terecht of ten onrechte geponeerd, allerlei hartstochten leven er, allerlei banieren worden er gehe ven, maar ook de banier van Jezus Christus. Er wordt nu veelvuldig gevraagd, aldus ds Rullmann, ^as er weerstand bij deze Ja vaansche kerk? Kwam deze loutering niet te vroeg? Daarop moet geantwoord worden, dat al Gods examens te vroeg komen, maar God wacht niet. Maar welke maatstaven moe ten aangelegd worden, vroeg spr. zich af. Het getal? Dat is uitermate klein, 1 op de 700 inwoners is Christen. De invloed? 't Zijn grootendeels dessa-Javanen Christenen, die niet eens allen alphabeten zijn en die boven dien nog bestookt worden met wantrouwen van den kant van de Islam-aanhangers. Alles bijeen is het een poover arsenaal, waaruit de wapens geput kunnen worden voor den geweldigen strijd. Maar er is ook een ander beeld, aldus spT. Wispelturige klokken! Doordat Zuid-Holland overdag electr. stroom van lage frequentie uit Duitsch- land en 's nachts stroom met hooger frequentie uit R'dam ontvangt, loopen de electrische klokken overdag ongeveer een kwartier achter en des nachts 10 minuten voor. Men houde daar rekening mede! Er bestond een Chr. gemeente met eigen kerken, enz. en in die gemeente nam de Bijbel en het gebedsleven een uitermate groote plaats in. De kerk was slecht bewa pend en toch weerbaar. Vervolgens ging spr. na den tijd onder de Japansche overheersching. De haat tegen het Evangelie werd overal gepredikt, de Hollan ders werden geboycot en voor de massa te kijk gezet als imperialisten en kapitalisten; zelf was de Jap de weldoener en de bevrijder. De welvaart in het groot werd van de daken gepredikt, _op de scholen werd de jeugd in geprent, dat dit op één na de laatste oorlog was en dat in dien laatsten oorlog ook zij den grooten strijd tegen het Westen mee aanbinden moest. Wel werd er illegaal gewerkt, maar aan den anderen kant vrat de Japansche propaganda diep in. Midden in dat alles stond de Kerk. Velen stelden teleur, vooral onder de intellec- tueelen, maar de massa is trouw gebleven. Zij werd belaagd door de Mohammedanen en verdacht gemaakt, maar zij hield vast aan haar doop en beginselen. Er was weinig groei, doch er kwam meer bewustwording. Toen de predikanten werden geïnterneerd, kreeg zij den last op de jonge schouders te torsen. Na de capitulatie kwam er wel even verademing, maar toen brak het tweede groote examen aan. De reactie in heel het Oosten brak los en we mogen daar Indië niet los van zien, aldus spr. De storm gaat ook dwars door de kerken heen en wel handhaven zij rich en wordt de banier van Christus nog omhoog gestoken, maar toch zijn onze harten, zoo zedde ds Rnhimann, ongerust. Het gevaar bestaat, dat het kleine groepje Christenen teruggeduwd zal worden en alleen als kleine minderheid geduld zal worden als ze haar zendingsroe ping verzaakt. En dan de gevaren in eigen boezem. Hoe zullen de jongeren zich hou den? Zullen zij niet worden meegesleept door de felle sentimenten en instincten? Zullen ze zich in alles laten overheerschen door Gods Woord? De wacht, die betrokken moet worden is pijnlijk, maar onze roeping gaat door, we zijn er niet van ontheven. Met een oproep tot dagelijksch vurig gebed, be sloot spr. zijn rede. Ds Pos sprak over: „Hoe moet het met de zending straks worden?" Er zijn in den tijd, dien spr. in interneering heeft door gebracht, ontzaglijk geweldige dingen ge schied. In de harten en. in de houding is er zooveel veranderd, aldus spr., dat wij moe ten spieken over de toekomst van de Zen ding. Er kwam allereerst een nieuwe een heid. De kerken van midden Java hadden zich verbonden met de kerken van Oost- Java. Was dit verkeerd en werden de Geref. beginselen hierdoor niet prijsgegeven? Spr. is er van overtuigd, dat we God voor deze daad niet genoeg dankbaar kunnen zijn. We kunnen de kerk op Java niet met de Geref. kerken in Nederland vergelijken, waar de ontwikkeling in den loop der eeuwen tot stand kwam. Spr. toonde dat met eenige voorbeelden aan. Er is nu noodig onderling BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Jansje, dr van P. Glazenborg en D. Leeuwerik; Thora H., dr van J. A. Dek ker en L. Rode Lund; Johannes H., zn van C. D. Arbouw en A. W. Vrueh; Albert J., zn van P. de Klerk en J. Sieders; Jacobus C. P. H., zn van J. Eikerbout en E. M. J. Oolfhqis; Pieter, zn van A. Zuijderduijn en A. M. van der Laar; Jannetje M., dr van L. de Mooij en P. E. Star; Jan L., zn van J. Switijnk en J. Leijstra; Pieter J., zn van H. J. Verhoeven en C. J. Stange Henk A., zn van J. van Iter- son en M. van der Plas; Lodewrjk H. A. M., zn van J. A. Tolenaar en A. L. H. Roebroek. OVERLEDEN: J. M. Pouw, 74 j.; J. van Bendegem, 3 dagen; P. Beumer-Beens, 38 j. ONDERTROUWD: W. F. van der Blom. 30 j. en M. C. Verhoeven, 29 j,; G. J. Dubbelde- man, 24 j. en C. P. van Kempen, 22 j.; J. Har- land, 22 j. en J. J. Gottmer, 22 j.; T. A. J. Lamboo, 23 j. en C. A. A. Vinkestijn, 24 j.; L. H. Pouw, 32 j. en M. J. Buil, 27 j.; F van Rijnswou, 23 j. en C. S. Paats, 24 jF. J. Sloos, 24 j. en M. Overdijk, 23 j.; J. Smit, 28 j. en M. B. Boer, 26 j.; H. J. Steenbergen, 29 j. en M. C. l'Ami, 23 j.; G. Karreman, 38 j. en J. A. Bekooij, 29 j.; J. Ravensbergen, 23 j. en C. J. van Westbroek, 22 j.; H. T. Wijsman, 21 j. en J. van Woudenberg. 23 j.; J. Eradus, 25 j en A. M. Crama, 23 j.; C. Baars, 23 j. en C. H. R. Wielinga, 23 j.; H. van der Meer, 26 j. en W. M. Devilee, 24 j.; J. M. Spuijt, 27 j. en A. A. C. de Geus, 27 j.; G. J. Kloppert, 38 j. en G. J. Geene, 29 j.; N. Filippo, 23 j. en M. P. Mieloo, 20 j.; J. Ja cobs, 68 j. en J. C. Mak, 40 j.; J. Loos, 25 j. en M. H. Verbiest, 27 j.; W. L. Roks, 27 j. en W. E. M. Brand, 28 j. overleg dier Ned. Zendingsinsfcanities, wat ongetwijfeld moeilijk zal zijn. Dan is er ontstaan een nieuwe zelfstan digheid. Onder de deputaten zijn leiders met krachtige energie en 'ook hiermede hebben wij, aldus ds Pos, rekening te houden; het accent van de leiding van het Zendingswerk moet in handen van de Javaansche Kerk komen. We moeten nu samen bespreken op welke wijze. Maar het zou tegen de leiding Gods zijn, aldus spr., als we nu de klok zouden gaan terugzetten. Zoolang het echter niet mogelijk is met de Javaansche Kerk te spre ken, moeten wij ons bepalen tot enkele min of meer oppervlakkige richtlijnen. Spr. meende, dat nu de Ned. predikanten zouden kunnen gaan optreden als specialisten, b.v. de arbeid in de geestelijke ontmoeting met den Islam, het werk onder de 'studenten en de jeugd. Er is ook ontstaan een nieuw initiatief. De classis van Djokjakarta en die van Se- marang hadden zich bijeengevoegd en er is een Theologische opleidingsschool opgericht in den tijd, dien ds Pos in intern eering door bracht. De noodzaak rijst nu, dat er ook een Theologische Hoog esch ooi komt, waait er moeten predikanten komen, die een volkomen theologische opleiding hebben genoten en die niet voor onvolwaardigen aangezien mogen worden. In dezen tijd va>n spanning in den strijd tegen den Islam en het streven van het nationalisme is dit noodig. De Kerk in Indië gaat vormen den Raad van Kerken en daarin is ook de Kerk van Java begrepen. Wij hebben de roeping, aldus spr., om naast de Javaansche Kerk te gaan staan om te helpen. Die Raad van Kerken zal haar plaats gaan innemen in den oecumenischen Raad der Kerken. Zullen wij als Geref. Ker ken ook onze plaats daarin gaan innemen, vroeg spr. zich af? Is het niet zoo, dat op Pinksteren de Kerk oecumenische Kerk is geworden? Zullen de Kerken elkaar gaan dienen? Zou het niet beter zijn een ander Zendings- veld te gaan opzoeken? Op de conferentie te Tangaran is geconstateerd, dat het aantal niet-Christenen in het Oosten van oogen- blik tot oogenblik steeds grooter wordt. Wij staan voor een bovenmenschelijke taak, maar, wij moeten groote dingen van God ver wachten en groote dingen voor God onder nemen. In het geloof moeten wij die taak aanvatten en nooit, aldus eindigde spr. zijn rede, kan het geloof teveel verwachten. Ds H. A. Wiersinga opende en sloot deze bij eenkomst. Uit de Omstreken HAZERSWOUDE Gisteravond kwam de Wilhelmina Ver een iging in vergadering bijeen, waarbij het volgende bestuur werd gekozen. J. A. J. Jacobs, A. Brabbel Dorman, A. Verheul, B. de Vogel, P. Olierook, J. van Elk en C. Timmermans. Hierna werd gesproken over een mogelijke samenwerking met de Chr. Oranje Ver., hetgeen door het bestuur nader bezien en besproken zal worden, waarna nog een kleine verloting plaats vond, welke gewonnen werd door Joh. v. d. Werf, J. v. d. Werf en A. Raaphorst. KATWIJK A/D RUN De C.H.-Kiesvereeniging was in leden vergadering bijeen in de zaal Kerkplein. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden ge kozen C. van Beelen, C. J. Gerretse, J. Mar tij n, W. Haasnoot, J. Ouwerling, N. v. d. Gugten en A. Krüger. De heer C. van Beelen behandelde daarna het urgentieprogram. KATWIJK AAN ZEE Een aantal leden van den K.R.B. leg den het examen af ter verkrijging van het Eenheidsdiploma. Examinator was dr Baert de la Faille te Wassenaar, bijgestaan door den docent dr L. Borleffs. Geslaagd zrjn de dames W. Bakker, L. v. Rijn en A. v. Rijn Spaanderman en de heeren C. J. Schuite maker, A. v. da Oever, A. v. Duyvenbode, K. de Best, J. Pluymgraaff, P. Ouwerling en M, Jonker. Op het strand bij de Varkevissersstraat had onder groote belangstelling de eerste evangeliesamenkomst plaats, waar allereerst werd gesproken door ds G. Hainjé, geref. pred. te Valkenburg met het onderwerp; „Be houden vaart". Als 2de spreker voerde het woord de heer P. D. Bardelmeier van Noord- wijk, terwijl de heer D. Lugthart deze sa menkomst met dankgebed sloot. LISSE De Hengelsport vereendging „AdvencLo" hield een zeer goed geslaagden hengelwed- strijd in het „Langerak". Het weer werkte bijzonder mede. De uitslag is als volgt: le prijs: D. Kaptein; 2e pr. H. v. Diemen; 3e pr. G. 't Hart; 4e pr. J. Giliams; 5e pr. J. Opstal. Er werden 19 prijzen uitgereikt. De volgende wedstrijd wordt gehouden Zaterdagmiddag 27 Juli as. Chr. Gêref. Kerk 10 en 4 uur, ds A. Ponstein; Geref. Gem. 10 en 4 uur, ds A. Verhagen; Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 uur, Leesdtienst. Onze plaatsgenoot W. de Jonge is ge slaagd voor het eindexamen M.T.S. afd. bouwkunde. De heer ir K. Voikersz is benoemd tot lid van de commissie voor de examens akte L.O. landbouw en tuinbouwkunde. In de Ned. Herv. Kleuterschool werd door de afd. Lisse van den Ned. Chr. Vrou wenbond onder leiding van de presidente der afdeeling, mevr. C. J. Schouten—de Jong, een gezellig jaarfeest gehouden. Verschillen de leden leverden bijdragen, terwgl afge vaardigden van andere afdeelingen hun ge- lukwenschen overbrachten. OEGSTGEEST GEBORENChristina W M d van J A Heijmans en W Fr Duijnhoven; Maria H C d van H L Kooloos en J H Langezaal; Joseph Maria Adrianus G z van P v d Hulst en A H Groen in 't Woud. OVERLEDEN: S van DuurenZwiers, 41 jr; W P WesselinkKriens, 59 jr. RIJNSBURG Gisteravond is in lokaal Flora een ver gadering van ex-politieke gevangenen ge houden, waarvoor groote belangstelling be- bestond. De voorzitter, de heer N. den Heyer opende de bijeenkomst met een welkomst woord. dat speciaal gericht was tot majoor Lambert, de plaatselijke predikanten en een militaire kapel uit 's-Gravenhage. De leiding was in handen van den con ferencier Jaap Tas, terwijl mevr. Truus Hoyer een voordracht hield in vijf bedrij ven, waarvan er vier in de bezetting af speelden en een na de bevrijding. Daarna droeg zij het stuk „Scherven" voor, dat veel succes oogstte. Jaap Tas declameerde vervolgens gedich ten uit Buchenwald, die hij zelf had ge maakt. Nadat de militaire kapel enkele nummers ten beste had gegeven, werd een groote verloting ten bate van de vereeni- ging gehouden, die ruim f 1500 opbracht, terwijl ook bloemen werden verkocht voor hetzelfde doel. De avond werd gesloten met een toespraak van drs J. van Nooy, hoofdbestuurslid van de Landelijke vereendging van ex-politieke gevaaigenen uit den bezettingstijd, waarna twee coupletten van het WMhelmus werden gezongen. Opbrengst collecte Nat. Reclasseeroiag I 272.70. Voor het eindexamen M.T.S. te Haarlem is geslaagd Peter L. van Delft. In de laatstgehouden bestuursvergade ring van de Afd. Rijnsburg van het N.B.G. werd tot Alg. Secundus benoemd ds K. W. H. Burgij. Tevens werd besloten volgende week een bijbelinzameling te houden. Er is op 't oogen blik een ontstellend tekort aan bijbels, voor al voor de verspreiding onder de gedetineer den en onze militairen. Ieder die nog een bruikbaren bijbel over heeft en hem afstaat aan het N.B.G. helpt mee. om dit tekort aan te vullen. In verband met de moeilijkheden voor het bedrijfsleven, heeft het bestuur van de Oranjevereeniging besloten, de volksfeesten ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin op Dinsdag 3 September te houden. De kinderfeesten worden wel op Zaterdag 31 Aug. gehouden. VOORSCHOTEN. Zaterdagmiddag was er een feestmiddag op „Nieuw Voordorp," het kinderhuis te Voorschoten. Om 4 uur begonnen de fees telijkheden met zang van „Klimop "-zangclub van de meisjes van Nieuw Voordorp o.l.v. den heer De Jager. Een aardige attractie was ook het pannekoeken bakken door de pad vinders in de rimboe, niet alleen was het een vroolijk gezicht om vele jonge padvin ders te zien bakken op houtvuurtjes tus- schen de boomen, maar het mooiste was: ze waren te koop voor billijken prijs, zonder bon, en heerlijk. In de naaikamer was een wonderboom opgesteld, waarin roosjes zaten, welke lootjes bevatten, die recht gaven op alerlei handwerken enz. gemaakt door jon gens en meisjes van Nieuw Voordorp. Voorts waren er volksdansen door „O.N.A," terwijl werd opgevoerd een operette in 5 bedrijven, „Reepelsteeltje," uitgevoerd door de school kinderen, met medewerking van „Klimop." Het werd schitterend gespeeld. Het was een prettige middag. De heer W. F. van Spronsen, hoofd van den Plantsoendienst, is met ingang van 1 Sept. 1946 benoemd tot ambtenaar belast met de technische leiding van de actieve recreatie-terreinen, ressorteer en de onder de afd. Volksontwikkeling, te Rotterdam. Sport en Wedstrijden Aantrekkelijk sportprogramma in den vacantietijd OP ALLERLEI GEBIED MOOIE WEDSTRIJDEN. Athletiek. 27 Juli. Regionale athletiekwedstrijden. Diverse estafette- en sprintnummers met medewerking van een aantal Zuid-Holland- sche kampioenen (aanvang 4 uur) vooraf gegaan. door een handbalwedstrijd H.V.L. Haagsch elftal (aanvang 2 uur) op het sport terrein aan den Zoeterwoudsche Singel. 10 Augustus. Athletiekwedstrijden tusschen Marine en Landmacht (aanvang 4 uur), voor afgegaan door een handbalwedstrijd H.V.L. Haagsch elftal (aanvang 2.45 uur) op het sportterrein aan den Zoeterwoudsche Singel. Gymnastiek. 25 Juli, 7.30 en 8 Augustus 7.15 uur. Gym- nastiekdemonstraties met medewerking van de gymnastiekver. Brunhilde, Concordia, L.T.C. en Excelsior te Leiden, O.G.A.V. te Oegstgeest en Hercules te Katwijk, op het sportterrein aan den Zoeterwoudsche Singel. Wandelen. 10 Augustus. Nat. Wandelconcours, georga niseerd door de Wandelsportver. „De Vroo- lijke Matrozen." Start en inschrijving: Sport park Leidsche Hout. (Zie afz. aankondiging). Zwemmen. Programma Zweminrichting „De Zijl." 23 Juli, 8 uur, 2 polowedstrijden „De Zijl"; 25 Juli, 8 uur: polowedstrijd L.Z.C.; 26 Juli, 8 uur: Oefenwedstrijd „Leidsche Watervrien den"; 28 Juli, 1 uur: polowedstrijd L.Z.C.; 29 Juli, 6 uur. Zwemwedstrijden Speeltuin federatie; 30 Juli, 8 uur: 2 polo wedstrijden „De Zijl"; 31 Juli, 7 uur: onderlinge wed strijd „De Zijl"; 2 Augustus, 8 uur: oefen avond „Leidsche Watervrienden" met polo wedstrijd: 3 Augustus, 3 uur: zwemwedstrij den LeidenOxford; 9 Augustus, 8 uur: oefenavond „Leidsche Watervrienden." Volksdansen. 23 Juli, 7.30 uur; op het Stadhuisplein, uit gevoerd door een volksdansgroep van het Leidsche Volkshuis, onder leiding van mej. M. Stolk, afgewisseld met vendelzwtaaien door padvinders. Samenzang. 25 Juli, 7.30, en 8 Augustus, 7.30 uur: op het v.d. Waalsplein, onder leiding van Her man Stenz; accompagna triceMw. Tilly StenzLeening. Tentoonstelling „de Hollandsche Molen" in de Lakenhal, aanvangende 24 Augustus. KORFBAL. L.C.K.C. „PERNIX". Nu de competitie van de C.K.B. op een en kele uitzondering na, voorloopig is stopgezet tot September, worden door verschillende korfbalclubs seriewedstrijden georganiseerd. Zoo organiseert het Delftsche „Excelsior" op 4 achtereenvolgende Zaterdagmiddagen se riewedstrijden en wel op 20 Juli voor de 2e klasse, 27 Juli voor de 3e klasse, 3 Augustus voor de junioren en 10 Augustus voor de le klasse. Er blijkt groote animo voor te be staan en ook Pernix heeft ingeschreven met 5 twaalftallen. Voor a.s. Zaterdag schreven 16 twaalftallen in, welke in 4 afdeelingen zijn ondergebracht. Pernix II werd ingedeeld bij Maassluis I, VDO I (Dubbeldam) en Vrien denschaar II (Neder-Hardinxveld), tegen welke clubs Pernix H nog niet gespeeld heeft. We wagen ons dan ook niet aan voor spellingen. Zaterdag speelt eveneens Pernix V tegen de Zuiderkwartier-junio ren, terwijl Maandag avond om 7.15 uur Pernix I op het terrein Zoeterwoudsche Singel de gast is vaai Zuider kwartier I. WATERPOLO. A^Z.C. IBoskoop I (31). Deze wedstrijd is vooral in de eerste helft een spannende kamp geworden, waarin dik wijls goed spel te zien werd gegeven, vooral het spel van Coen v. d. Bijl viel weer zeer op door zijn prachtig zwemmen en keurig plaatsen en ook de overige spelers pasten zich hierbij zeer goed aan. Toch nemen de gasten door Bontebal de leiding, als deze even vrijgelaten is en den bal goed krijgt toegespeeld. Snel brengt hij op, schiet kei hard in, doch de A.Z.C.-doelman stopt prachtig. Weer belandt de bal bij den Bos- kooper, die het nu beter doet en scoort (01). De Alphenaren pakken de zaken daarna flink aan en als uit een vrijen worp de bal door v. Zwieten naar v. d. Bijl ge plaatst wordt, schiet deze hard in (11). A.Z.C. komt terug en het is weer v. d. Bijl die m-at een onhoudbaar schot den Boskoop- schen doelman, die lang niet slecht is, het nakijken geeft (21). In de tweede helft wordt er wat steviger gespeeld; de scheidsrechter is echter op zijn qui-vive en straft alles af. Enkele corners leveren niet het gewenschte resultaat op. Kort voor het einde weet De Jeu uit moei lijke positie den stand op te voeren tot 31, waarmede tevens het einde komt. A.Z.C. IIBoskoop I, dames (21). Ook de Boskoopsche dames hebben het niet tot een overwinning kunnen brengen, een feit, dat op zich zelf nu niet zoo heel erg is. Erger vinden wij het, dat deze dames zich van practijken meenden te moeten be dienen, die wij van werkelijke dames niet hadder verwacht. Geruimen tijd toonde de scheidsrechter zich hier zeer hoffelijk tegen over, maar tenslotte liep toch de maat over en moest een der gasten het water verlaten. Zooals wij dus al opmerkten was de wed strijd behoorlijk forsch en werd deze ont sierd door de vele strafworpen, vrijwel steeds tegen Boskoop. Het is de middenvoor der gasten die met een welgericht schot 01 kan maken. Uit een der straf worpen krijgt Corry van Leeuwen den bal en zonder zich te 'bedenken schiet zij hard in (11). In de tweede helft hetzelfde spel. Als de Boskoop sche achterspeélster het water eindelijk is uitgestuurd weet Janny Bijleveld, die er ook goed het oog in heeft, A.Z.C. de leiding te geven (21), welke door fel verdedigen niet meer wordt afgestaan. A.Z.C. H—De Zijl EU (0—3). De Leidsche bezoekers waren in vrijwel alle opzichten de meerderen, een meerder heid die zij ook in doelpunten hebben weten uit te drukken. Door Lepelaar is het in de eerste helft 01 geworden, terwijl dezelfde speler in de tweede helft nummer twee ook voor zijn rekening neemt (02). Hierna valt Goedhart uit, alsmede een der bezoekers. Het is Kikkert die voor De Zijl nog eenmaal de roos treft (03), waarmede het einde komt. Alphen Jun.Bodegraven Jun. (01). Deze wedstrijd, die met de wisseling nog geen doelpunt had opgeleverd, bracht in de tweede helft een doelpunt voor Bodegraven (0—1). MARKT LEIDEN. LEIDEN. 11 Fokstieren, 13 slachtstieren, 78 kalf- en melkkoeien f 300650, 11 vare koeien f 250400, 180 vette koeien, 41 pin ken f 170230, handel matig; 135 nuchtere slachtkalveren, 121 vette schapen f 70100, 200 weideschapen f 4070, handel matig; 251 lammeren, 1 zeug, 61 mestvarkens, 276 big gen, 34 paarden f 3001200, 2 veulens, 69 bokken en geiten f 1550, matige handel. Kaas: Goudsche kaas 1ste soort f 1.341.40, Goudsche kaas ,2e soort f 1.291.33; Leidsche kaas fl.301.34, Goudsche kaas 74, Leidsche 11 partijen, matig. VISSCHERIJBERICHTEN UMUH^EN, 18 Juli. De totale besom ming der stoomtrawlers bedroeg heden f 47300.-; loggers Kw 4 f 1322; Br 60 f 1400; Tx 51 f 1365; 37 f 1860; 39 f 1540; 32 f 1620; 29 f 1720; LJm. 215 f 2800 265 f 6240; 243 f 4100; 118 f 7100; 250 f 5700; 241 f 326; 52 f 4040; Uk 43 f 14; 169 f 109; 142 f 340; 119 f 114; 161 f 1174; 161 f 1180; 162 f 1180; 36 f 330; 44 f 4300; 141 f 181! 42 f 21; Vol. 60 f 213; Pr. 46 f 179; Kw 169 f 400. Er waren 2250 kisten visch aan de markt. Binnengeloop en 2 trawlers, afgebroken reifl wegens slechte kolen. Amsterdamsch Beurso verzicht Reeds spoedig werd na een aanvankelijk lager advieskoers de advieskoers voor Ko ninklijken verhoogd tot 440, terwijl tenslotte een noteering te voorschijn kwam van 445, of 5 punten hooger dan gisteren. Het kenmerkende verschijnsel van de beurs was gisteren overigens de afwezigheid van orders en hierin lag dus besloten dat de koersontwikkeling onberekenbaar zou zijnf De bankafdeeling gaf voor enkele hoofdsoor ten een kleine verbetering te zien; de in- dustrieelen waren onregelmatig. Op de scheepvaartmarkt bleek voor som mige specialiteiten eenig aanbod te bestaan, in verband waarmede de koersen iets rea geerden. Suikeraandeelen trokken iets aan. Van de tabakken kooiden aandeelen Deli- maatsohappij tengevolge van vraag voor een paar stukken eenige punten naar boven gaan. De beleggingsmarkt was stil. De omzetten in Gemeentelijke en Provinciale obligatiën waren evenals in Pandbrieven zeer klein en de koersen nagenoeg overanderd. De Ned er- landsche Staatsfondsen waren aan den ge- drukten kant, in het bijzonder voor de pCt. papieren. Waar bevinden zich onze zeeschepen? Aruba, v. Buenos Aires, p. 16 Cristobal; Albert Cuyp, v. A'dam n. Casablanca, p. 17 Hartiland Point; Bloemfontein, v. Brisbane n. R'dam, 17 te Sydney; Edam, 16 v. R'dam te Vera Cruz; Frans Hals, v. R'dam n. Vaai- couver, 17 v. Londen, p. 17 Dover; Helder, v. A'dam n. Chili, 17 te Antwerpen; Indra- poera, 17 v. Port Said (uitr.); Juno, 16 te Maracai'bo; Joh. van Oldenbarnevelt, 16 v. A'dam te Batavia; Johan de Witt (uitr.), p, 16 Beachy Head; Leerdam, v. R'dam n. New York, p. 17 Lizard; Nero, 16 te Guayaquil; Orpheus, 18 v. A'dam te R'dam, n. Susah en Barcelona; Pieter de Hoogh, 17 v. R'dam n. Calcutta, 18 te Antwerpen; Sloterdijk, v. Batavia n. R'dam, pass. 17 Perim; Straat Malakka, 16 v. Sydney n. Durban; Sint Maarten, 16 v. Mobile n. New-Orleans; Tiba, 18 v. Rosario v. Antwerpen te R'dam; Tegel berg, v. A'dam n. Batavia, 16 v. Port Said; Tabian, 16 v. Bombay n. BataviaAruba, 17 v. Balboa n. Buenaventura; Boskoop, 17 V. Trinidad n. Ouragao; Boissevain, 17 vam A'dam te Paramaribo; Nieuw Holland, 16 v. Bombay te Batavia; Ruys, 16 v. Bangkok n. A'dam; Theseus, 17 v. Palermo n. San Filia; Van der Capelle, v. R'dam n. Zuid-Afrika, 17 v. Genua n. Port Said. Wat He Radio morgen brengt Programma voor Hilversum I (301 m). KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymm.; 7.30 Gebed; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 9.00 Vrouw; 9.05 Gram.; 9.45 Concert; 10.15 Klass. muziek; 10.45 Voordracht; 11.00 Zieken; 11.45 Indië; 12.05 Stafmuziek A'dam. Pol.; 12.30 Concert; 13.00 Strijdkr.; 13.30 Concert; 13.45 Tooneel- kijker; 14.00 Gram.; 14.15 Eng. les; 14.45 Cho pin;, 15.15 Concert; 16.00 Kinderen; 16.30 Cau_ serie; 17.00 Kiosk; 17.15 Voordracht; 17.45 Sport; 18.00 Tonny Brosi; 18.15 Weekover zicht; 18.30 Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.18 Tony Brosi; 19.30 Gram.; 19.45 Voor Nederl. in Duitschiand 20.08 Lichtbaken; 20.30 Tito Schipa; 20.40 Hoorspel; 21.00 Potpourri; 22.00 Nieuws: 22.15 Gebed; 22.35 Vibrafoonsextet; 22.45 Ouders; 23.00 Vibrofoonsextet; 23,15 Gram.; 23.45 Paul Godwin; 24.00 Sluiting. Programma voor Hilversum II (415 m.) VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 9.00 M. Ravel; 9.50 Cello VPRO. 10 00 Morgenw. VARA. 10.20 Fluit en piano; 10.45 Voordracht; 11.00 Voor arb. in continu-bedr.; 12.00 Varius-kwintet; 12.35 J. Corduwener; 13.00 Nieuws; 13.15 Luisterspel; 13.50 Utr. Stud. Koor en Orkest; 14.15 Sport; 14.30 Radio Philh. Orkest; 15J0 Litteratuur; 15.25 Radio Philh. Orkest; 16.15 Lezing; 16.30 Gevr. platen; 17.00 Om-en-nabij de Twintig; 17.30 Film; 18.00 Nieuws; 18.15 B. Silberman; 18.45 Volkshuisvesting; 19jOO Koor. VPRO. Ds Aris; 20.00 Nieuws; 20.06 En nu.. Oké; 21.30 Weekoverzicht; 21.45 Ramblers: 2245 Hoorspel; 22.45 Johan Jong; 23.00 Nieuws; 23.15 Speellieden; 23.35 Jlan Vogel; 24.00 Sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3