Wet inzake het kapitaalverkeer in aantocht WM Volgend jaar maken we zelf onze auto-banden NIEUWL LEIDSCHE COtTRANT VKIJDAG 19 JULI 1946 Verhandelbare, niet beleen- bare obligaties (Van onzen Parlementsredacteur.) Een achttal kleinere wetsontwerpen is gistermiddag door de Tweede Kamer afge daan. Min. Gielen onderging den parle mentairen vuurdoop met een wijziging van de Hooger Onderwijswet om het aantal curatoren van 5 tot 7 te kunnen verhoo- gen. Alleen de heer Roos jen (A.-R.) kantte zich er tegen omdat hij eerst de zuiverings misère aan den kant wilde hebben. Het ontwerp, om aan den min. van Fin. in verband met de geldsaneering verleende machtiging met een jaar te verlengen, hield langer op. De P. v. d. A. en de communisten, had den geen bezwaar. De heer KORTENHORST (Kath.) en de heer DE WILDE (A.-R.) von den verlenging met een half jaar wel vol doende Zoo noodig, waren ze bereid de machtiginig alsdan nog weer te verlengen. In een interessant betoog wees de heer KORTENHORST erop, dat de stroeve deblok keering vele moeilijkheden schept voor de kapitaalvoorziening der bedrijven. De pro ductie moet worden gestimuleerd, maar daar voor is kapitaal noodig. Bij de fatsoenlijke burgers gaat het kapi taal weer in de kous en de vraag werd ge steld of het niet overweging zou verdienen het bankgeheim, dat met kapitalisme weinig te maken heeft, men beschikt over alle gegevens weer te herstellen. We kunnen niet zeggen, dat de Minister diep op de kwesties is ingegaan. Het was hem vooral om de machtiging te doen. Binnen een half jaar hoopt de Minister een wettelijke regeling inzake het toezicht op het kapitaalverkeer in te dienen. „VRIJ SPANJE" WIL OOK GEEN HANDEL MEER MET FRANCO. De vereemiging „Vrij Spanje" heeft tij dens een gisteren tej A'dam gehouden ver- gaderlpg verklaard, dat Nederland niet slechts de diplomatieke, dooh ook de han delsbetrekkingen met het fascistische Spanje dient te verbreken. Begin Augustus zal dit in een petitionnèments-actie aan de Ned. Regeering worden verzocht. „ORANJE" EN „OPHIR" TE AMSTERDAM. De m.s. „Oranje" en „Ophir", resp. met 897 en 285 repatrieerenden uit Indië aan boord, arriveerden gisteren te A'dam. De debarkatie heeft hedenmorgen plaats gevonden. „SMARTEGELD" VOOR WEDUWEN VAN MILITAIREN K.N.I.L. De weduwen en weezen van militairen van het K.N.I.L., die in en door den dienst om het leven zijn gekomen, kunnen even tueel naast en boven het toekomende focd- senpensioen nog „smartegeld" krijgen. Nadere inlichtingen op Noordwijk 15 te Batavia. Volgens een artikel itn de Londeneche „Daily Graphic" heeft er vanuit Singapore dagelijks een groote wapensmokkel plaats voor de extremisten op Java en Sumatra. Kapt. G. L. Snell ontving het Bronzen Kruïs voor moedig en beleidvol ontreden. JAARVERGADERING CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. Te Amsterdam is gistermiddag de eerste alg. vergadering na den oorlog van den Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders aangevangen, welke heden is voort gezet. In een hooggestemde en geestdriftige openingsrede heeft de voorzitter, de heer W. Strijbis Pzn.. de beginselen van den bond. welke thans meer dan 12.000 leden telt, opnieuw onder den aandacht van de talrijke aanwezigen gebracht. Uitvoerig besprak hij het verzet tegen den Duitschen onderdrukker, die f 869.955.70 van den bond roofde. Spr betreurde het, dat de samenwerking met het N.V.V. te wenschen overliet. In het zeevaartbedrijf werden zelfs de Chr. en R.K. organisaties van overleg uitgesloten, waar tegen spr. protesteerde. De heer J. Schipper, door den voorzitter gelukgewenscht met zijn verkiezing tot lid van de Eerste Kamer, sprak de vergadering namens het C.N.V. toe. Vervolgens voerden het woord de heer F. Brussel uit naam van de Chr. Intern, en de heer L. Crols, ver tegenwoordiger van de Belgische R.K. orga nisaties. In een speciale bijeenkomst heeft de bond de 4 ziilveren jubilarissen de hoofdbe stuursleden H. H. Spoelstra, C. van Baren Jr. en M. J. Kunst, alsmede den plaatse lijken bestuurder A. Krijger te IJmuiden gehuldigd en elk hunner een passend ge schenk aangeboden l\.S.B.-ers naar Argentinië? (Vervolg van pag. 1) De regeering-Schermerhorn stond, naar de Nieuwe Leidsche Crt. verder ver neemt, geenszins onwelwillend tegenover deze plannen. Zij omvatten wel geen groote groep 80 N.S.B.'ers zijn door de initiatief nemers uitverkoren om mee te gaan doch het spreekt vanzelf, dat deze eersten, zijn zij eenmaal op streek, door veel meer ge volgd zullen kunnen worden. Het komt ons voor, dat zoowel Nederland als Argentinië met deze plannen gebaat zijn Zooals men weet is in de Zuid-Amerikaansche repu bliek de fascistische president Peron on langs aan het bewind gekomen. Aan de ver sterking van zijn niet overgroote re- geeringsmeerderheid is hem veel gelegen. Vandaar deze plannen, die een vervolg zijn van reeds eerder gekoesterde voornemens. Want in 1934 verzocht de toenmalige Argen- tijnsche regeering de Nederlandsche Wierin- germeeringenieurs Kretschmar en Prummel, naar Argentinië te komen, om de plannen voor de cultiveering van de Rio-delta te ontwerpen. De oorlog heeft de uitvoering daarvan verhinderd, doch thans krijgt het plan weer nieuwe kansen, waarbij de 'poli tiek in dit geval een factor is. die de Ar- gentijnsche regeering zeer te stade komt. Of Amerika met dezen fascistischen import, die uiteraard niet alleen uit Nederland, maar ook uit andere bezette en bezettende Euro- peesche landen naar Peron's land van be lofte zal vloeien, te feliciteeren is, blijft uiteraard een andere vraag. De plannen zijn reeds zoover gevorderd, dat onderhandelingen over aankoop van DUKS uit Nederlandsche legervoorraden wor den gevoerd. Zoodra hij het technisch mogelij k en doelmatig acht, is hij bereid verhandelbare, maar niet beleeribare Grootboek-obligaties verkrijgbaar te stellen. De behoefte er aan acht hij nu nog niet groot, maar de maat regel is reeds in voorbereiding. De toestand inzake het bankgeheim wilde de Min. hand haven Z.h.s. werd het wetsontwerp goedgekeurd. DE BELGISCHE REGEERINGSCRISIS. Na afloop van zijn bezoek aan Van Acker wees de Belg. kabinetsformateur, Struye, op de groote moeilijkheid, die ontstaan is door de beslissing der soc. partij, waarbij wordt aangedrongen op de vorming van een linksdhe regeering. Morgen zal de algemeene raad vergade ren, waarna men alsnog hoopt tot een ver gelijk te komen. Amerika ziet af van leening aan Rusland President Truiman heeft verklaard, dat hij niet van plan was om aan het Congres machtiging te verzoeken tot het verstrekken van een Amerikaansche leening aan Sowjet- Rusland. Deze verklaring schijnt er op te wijzen, aldus Reuter, dat de Amerikaanseh-Russische onderhandelingen terzake van een leening van één milliard dollar zijn stopgezet. Daladier keert zich scherp tegen communisten En wordt gekozen tot lid van de Assemblée. Eduard Daladier heeft gisteren, onder de vijandige biikken van de Fransche commu nistische afgevaardigden, felle critiek ge leverd op de Sowjet-Uni'. en zijn politieke tegenstanders. „Men heeft mij den verrader van München genoemd", zoo riep Daladier uit, „en den man, die Frankrijk aan Hitier heeft ver kocht. Als ik deze beschuldigingen onbeant woord zou laten, zou ik een lafaard zijn. Ik zal dus antwoorden en op alle punten aan vallen". Alle afgevaardigden, met uitzondering van de communisten, betuigden luide hun in stemming, toen Daladier verklaarde, dat de heldhaftige strijd van Engeland, dat in 1940 geheel alleen stond, de vrijheid van de gs- heele wereld heeft gered. In aansluitfmg op bovenstaand bericht meldt Reuter, dat de Fransche consti- tueerende vergadering vanmorgen vroeg de verkiezing van Daladier tot lid van de Fran sche Assemblée geldig heeft verklaard. Nader wordt gemeld: De geldigheidsver klaring van de verkiezing van Daladier ge schiedde met 301 tegen 132 stemmen. GEROOFDE GOEDEREN UIT JAPAN TERUG. De Geall. commissie van het Verre Oosten heeft heden te Washington besloten, dat de teruggave van door Japan geroofde goede ren onmiddellijk zal aanvangen. Met name de schepen, die eerst moeten worden gere pareerd. Brammetje Flapoor en z'n 57 Aangezien net hem daarbinnen in de huizen niets beviel,, besloot Bram, maar een tocht over de daken te maken. Hij klom en sprong van het ene dak op het andere, tot hij. op een der daken, tot zijn onuitspreke lijke vreugde Menelik ontdekte, die daar na de schietpartij van den bakker al die tijd had rondgezworven. „Hoera! Hoera!" riepen ze beiden als om strijd! Schermerhorn houdt voet bij stuk In de kwestie met Prof. Gerretson. In een scherp wederwoord op prof. Ger- retson's „categorische ontkennng" inzake de beschuldiging van prof. Schermerhorn, ver klaart laatstgenoemde o.m. in staat te zijn alle stukken, met betrekking tot de kwestie, te kunnen overleggen. „Het onderhoud, dat ik op Vrijdag 11 Jan. ten dep. van Alg. Oorlogvoering met prof. Gerretson had, werd genotuleerd en uit deze notulen blijkt", aldus prof. Schermerhorn, „dat mijn opponent geen bijzonderheid kon verschaffen over het fameuze telegram van 27 October '45, waarin zou staan, dat de min. van Overzeesche Gebiedsdeelen, buiten voor kennis van het Kabinet om, Van Mook ge rechtigde met Soekarno te onderhandelen. Prof. Gerretson is te dier zake volkomen in gebreke gebleven", aldus besluit de oud premier zijn verklaring. (We wachten dus nu maar weer op de publicatie van prof. Gerret son. Red.). Republiek Italië nu reeds in gevaar Economische moeilijkheden en politieke tegenslagen Zoo kort na haar ontstaan is de republiek Italië reeds in levensgevaar. Economische moeilijkheden en politieke tegenslagen het verlies van Triëst o.m. hebben deze situatie in het leven geroepen. De monarchis- te:-. buiten haar uit, door actie te voeren voor de troonsbestijging van den thans 8-jarigen kroonprins Victor Emanuel. Premier de Gasperi schetste de gevaren in een interview over Triëst. Italië verloor 600.000 dooden bij de jongste verdediging. Hij riep politie, leger en marine te hulp om een einde te maken aan de groote stakin gen. NEW-YORKERS WILLEN GEEN VLEESCH MEER ETEN. Te New-York is een consumentenstaking aan den gang tegen de hoog opgeloopen vleeschprijzen als gevolg van de opheffing der prijsbeheersching. Oe kosten van het le vensonderhoud zijn de laatste twee weken gestegen met 40 pet. In de Britsche zone van Duitschland pro testeerde de Duitschers tegen de voorgeno men verlaging van het vetrantsoen. ZJOEKOF IN ANDERE FUNCTIE? Volgens radio New York is maarschalk Zjoekof, wnd. min. van Oorlog en bevelheb ber onder Stalin, evenals verscheidene andere hooge militairen, in een andere func tie aangesteld Met medewerking van de Amerik. industrie In samenwerking met de B. F. Goodricii Cy. te Akron (Ver. zal de N.V. Rubber fabriek Vredestein te Loosduinen onder den naam: N.V. Ned.-Amer. Autobandenfabriek „Vredestein" in Nederland een autobanden- fabriek oprichten, welke geheel West-Euro pa met inbegrip van Zwitserland, Spanje en Portugal van autobanden zal voorzien. Ver- vrienden O oor G Th ROTMAN 58. Bram stelde nu voor, eerst een plaats op te gaan zoeken, waar ze 's avonds, als het donker was, weer naar beneden zouden kunnen klauteren. Op hun ontdekkingstocht kwamen ze evenwel voorbij een daklantaren, die openstond en waaruit de heerlijkste etensgeuren opstegen. Hmmm!" riepen ze allebei, want ze hadden 'n honger als 'n paard! „Daar moeten we onze portie van hebben!" Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Drietal: «te Enschedé, P. Smits te Hud- zum, A. Bongenaar te Tolbert en W. F. ten Bruggenkate te Klooster-Ter Apel. Beroepen: te Beesd, oand. C. J. Bloemsma, hiulppred. te Geld'ermalsente Gelder mals en (2e pred.pl.), D. Krugten te Almkenk; te Noordhorn (toez.)D. J. Poli tiek te Hallum (Gr.); te Rilland - BathJ. H. van der Ros te 't Vaal (U.); te Wormerveer, H. J. Kater, Ind. pred. met verlof te Nieuw- veen. Aangenomen: na.r Ohaam, J. I. van Schaick te Soest. Bedankt: vo :or Gdessendam-Needer- Hardinxveld (2e pred.pl.), J. A. Wijnmaalen te Leerbroek; voor Noorden, J. P. Dorsman te Sdhelluin-envoor Rilland-Bath, G. Snij ders te Twidht. Geref. Kerken. Beroepen te Vijfhuizen, J. Bloemkolk te Gapinge. Bedankt voor Dussen, R. Bakker te Zwaagwestednde. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Beroepen: te Oldenzaal, cand. A. Duits te Kampen. Bedankt voor IJmuiden, G. A. Hoek stra te Bedum. Evang. Luth. Kerk. Drietal te Doetinchem, prof. G. Kroes; te Kampen, C. H. Brandt te Haarlem en C. J. Munter te Groningen. Prof. Dr H. DE VOS. De gemeenteraad van Amsterdam heeft tevens tot hoogleer aar in de Bijbelsehe theologie, de chr. ethiek, de practische theologie en de zending aan de Gem. Uni versiteit benoemd, dr H. de Vos, Ned.-Herv, pred. te Sneek. Dr de Vos, die destijds op de voordracht heeft gestaan van kerkelijk hoogleeraar te Leiden, werd 11 Mei 1896 te Kortezwaag (Fr.) geboren, voltooide zijn studie aan de R. U. te Leiden, waar hij in 1927 promo veerde. Hij deed als predikant zijn intrede te Akersloot op 4 November 1923 en vertrok vandaar in 1927 naar Rottevalle, om op 13 Mei van het daaropvolgende jaar zijn intrede te doen in Sneek, zijn tegenwoordige ge meente. Dr De Vos, die in 1939 privaat-docent in de moderne wijsbegeerte van den godsdienst werd, is lid van de commissie voor „Theo logie en kerk" van „Kerkopbouw" en van het moderamen van de moderne theologen- vergadering. PERSONALIA. In den oudeidom van 71 jaar is te Acquoy (N.-Br.) overleden ds. N. H. Kuipéri, em. pred. der Ned. Herv. Gem. aldaar, die zich vooral voor het in- en uitwendige Zendings werk heeft beijverd. DIT JAAR NOG GEEN POLITIEKE FACULTEIT. De faculteit der politieke en sociale we tenschappen aan de Gem. Universiteit te A'dam, kan m.i.v. het nieuwe studiejaar nog niet in werking treden. PROMOTIES. LEIDEN, 17 Juli. Gepromoveerd tot doet. in de rechtsgel. op proefschrift, getiteld „Volkenbond en Vereenigde Naties", E. de Marees van Swinderen, 's-Gravenhage. ACAD. EXAMENS. UTRECHT, 15 Juli. Geslaagd voor cand. soc. geogr.: mej. H. Offerhaus, Amsterdam; doet. soc. geogr.: J. G. C. Jansse, Utrechit; doet. klass.: mej. L Twiss Meerssen (L.); doet. psych.: mej. J. M Gerris, Den Bosch; doet. paed.: mej. Chr. Cramer, Hillegom; doet. Ned. lett.: D. de Lange, Utrecht; cand. leid. recht: F. J. Berg Jr, Utrecht; M. Laboy- rie, Hilversum; R. Germeraad, Hilversum, J. H. Boekhout, Zeist; G. J. Hulscher, Utrecht; A. v. d. Zijpp, Gorinchem; mej. J. G. Kam man, Winterswijk; econ. doet. indologie: P. H. Pot, Leiden; J. Kuijper, Utrecht; taalk. doet. indologie: mej. H. Spoon, Utrecht; doet. pharm.: mej. J.T.M. Croonen, Oldenzaal, A. W. Th. Binnendijk. Nijmegen; L. V.H. Hardy, Houthem-St. Gerlach: semiarts: J. W. D. Berkelbach van der Sprenkel, C. M. Ultee, W. F. Vocht; arts: J H Leusink, J. D. Meerwaldt, R. A. J M V van Mossevelde, L. van der Drift; pract. tandheelk.: J. A. B. Rahder, mej. N Twijnstra, P. van Veen; theor. tandheelk ex. Ie ged.: P. Adriansen, B. Da mme, H. B Germs, H. H. Voogd, E. F. van Baarle, H. v. d. Enk, P. L. Kuiper, H. C. Wilms Floet, N. Bruynzeel, mej. J. van Es, A. W. A. Konings, R. W. Zaadnoordijk; theor. tandheelk. ex. 2e ged.: mej. T. M. Dorre- stein, J. A. M. Smit, G. C. A. Merkx, F. D. van Steenbergen, mej. A. M. Schoonder- woerd, A. Hylkema. wacht wordt, dat omstreeks Aug. van het vol gend jaar met de productie kan worden be gonnen op basis van een jaarproductie van 100.000 binnen- en buitenbanden, zoowel voor personen- als vrachtauto's (voor den oorlog werden in Nederland 392.000 autobanden per jaar ingevoerd). De kwaliteit zal overeenko men met die van de beste Amerikaansche merken. Het kapitaal van de nieuwe onderneming zal f 6 millioen bedragen. Hiervan is reeds f 3 millioen door de Vredestein Rubberfa brieken en door de Goodrich Cy. overgeno men. De resteerende f3 millioen zal door middel van openbare emissie aan het publiek worden aangeboden. Omtrent de plaats van vestiging worden nog onderhandelingen ge voerd. Voorloopig zal met plm. 200 arbeiders worden begonnen. Zoodra de vervaardiging van autobanden op gang is gekomen zullen ook andere arti kelen worden vervaardigd. ACADEMISCHE EXAMENS DELFT, 18 Juli. Geslaagd voor prop. ex. civ. ing. N. v. Kampen, Leiden, J. H. Mink- horst, Leidschendam; prop. ex. electr.techn. ing. E. W. Voorhove, Voorburg; ing examen werktuigk. J. J. van Rossum. Delft; ing.ex. vliegtuigbouwk. J. Ruys, Den Haag. EERVOLLE ONTSLAGEN EN BENOE MINGEN ZUIVERINGSRADEN. Mr G. J. Jutte, te A'dam is op zijn ver zoek eervol ontslagen als lid van den Zuive ringsraad voor de metallurgische industme c.s. en tot leden van genoemden raad zijn benoemd: jhr ir J. E. v. Heemskerk van Beest, A'dam; ir C. Noome, A'dam; ir A. Baron v. Styrum, Heemstede; ir C. J. Tuyn, A'dam; ir J. A. V. M. Vetter, A'dam; ir C. Wolterbeek, Overveen en A. C. v. Brakel, Groningen. Voorts tot adj. seer M. J Lips, A'dam. Allen tot en met 31 Dec. as. Tot plv. voorz. van den Zuiveringsraad voor de rubberverwerkende industrie c.s. zijn benoemd: mr H. Craandijk, A'dam; mr R. H. M. Hooge wegen, R'dam en mr A. P. C. Peters, Den Haag; tot Md van genoemden raad P. v. Muyden, A'dam. Allen tot en met 31 Dec. a.s. Mr K. Hom an is benoemd tot adj.-secr. van den Zuiveringsraad voor den gxoothaiv- del en de tussohenpersonen iin electr. techtt. producten CjS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2