JHeuwr gtitacftr (üintranf Hatino niet afkeerig van Haagsche plannen IDist <11 Annexatie van Duitsch gebied niet in 't geding Weteringschans kostte 16 K.P.-ers het leven DONDERDAG 18 JULI 1946 Sa Serie, Ze Jaargang vanaf 7 Mei 1946. Na 375 Abonnementsprijzen: 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaaj sa contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 0 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie HOOGEW O ERD 103 Telefoon 227 10 Hoofdredacteur: Dr E. DIEMEB Redactie: B. VAN DER ROS „$tentuastirb is afjeblfuot myn berl in tegfjenspoef Amsterdam krijgt z'n Jodenbuurt weer terug Doch een afwijkende stem uit Zuid-Celebes Gistermiddag hebben de Inheemsche af gevaardigden ter Malin o-conferentie een aanvang gemaakt met de besprekingen be treffende den poldti-eken status van de bui tengewesten gedurende de overgangsperiode. In breede trekken verklaarden zij het eens te zijn met de Ned. voorstellen van een ge- meenebest binnen het kader van het Konink rijk. Zij beoogden, dat het stichten van een federatie niet uitgesteld moest worden. De vertegenwoordiger van Zuid-Celebes, Nadjamoedin, die weinig tot samenwerking genegen was, stelde daarentegen voor over te gaan tot vorming van de ,,Vereenigde Staten van Indonesia". Volgens zijn plan zou dan deze federatieve staat een bilateraal Gezinshereeniging naar Batavia wordt beperkt De „Oranje" vertrekt op 30 Juli naar Ned.-Indië Alle vestigdngs-vergunningen voor Batavia, die ter wille van de gezinshereeniging waren verleend, zijn aldus meldt A.N.P.-Aneta m.i.v. 1 Juli ingetrokken, zoodat over komst van gezinnen uit Nederland thans af hankelijk is gesteld van een verklaring van het plaatselijk hoofd der Ama/cab, waaruit blijkt, dat huisvesting mogelijk is. Terzake informeerend vernam de N w e Leidsche Crt., dat deze maatregel welke beoogt een voorloop ige beperking van gezinshereeniging naar Batavia het gevolg is van het ontstellend gebrek aan woon ruimte in die plaats. Intusschen vindt de gezinshereeniging naar andere plaatsen in Ned.-Indië gestadig voort gang. Zoo vertx*ekt op 30 Juli de Oranje" met 300 vrouwen en kinderen naar Ned.-In dië, terwijl op 3 Aug. de „Tjisedame", even eens tot dat doel, naar Indië zal uitvaren. 'aardappelen blijven voorloopig op den bon. XXe Regeering deelt mede dat, teneinde de parijzen in de hand te kunnen houden, de aardappelen voorloopig in de distributie zullen blijven. bananen in belgie zonder bon. De verkoop van bananen in België is niet meer aan rantsoeneering, doch wel aan een vastgestelden prijs onderhevig. nieuw middel tegen den colorado kever. In de laboratoria van de I.G. Farben is een nieuw sproeimiddel ter bestrijding van den colorado-kever samengesteld. In het kader van de kinderuitwisseling tusschen Engeland en Nederland arriveer den dezer dagen een aantal landgenootjes in Londen. Natuurlijk werd de schouder- tasch o wat wordt die vervelend! niet vergeten. DAT van de gewonden bij de autobotsing te Nieuw-Millingen, de 25-j. A. G. J. Lobach uit Enschedé, na aankomst in het zieken huis te Apeldoorn is overleden. DAT bij de nu teneinde zijnden bessenpluk in Noord-Holland de pluksters in twee da gen een bedrag van f 45 bij elkaar plukten. DAT het Amerikaansche vlooteskader op 25 Juli te Hoek van Holland zal aankomen en een kruiser en twee torpedojagers naar R'dam en het overige deel naar A'dam gaan. DAT Ned. opvoedings- en ontwikkelings- instituten en volksuniversiteiten een coöpe ratieve filmcentrale zullen stichten. DAT de zaadlevering van 3 millioen dol lar van Nederland, Frankrijk, Zweden en Denemarken, aan de Am. zone in Duitsch- Xand niet doorgaat. DAT op 8 Sept. een Belg. delegatie de Vughtsche bevolking zal danken voor de, tijdens de bezetting, aan de gevangenen be wezen diensten. DAT de Langendijksche tuinbouwstreek begonnen is met aardappel-export naar West- Indië. DAT in de St.-Crt. van gisteren een prij- zenbeschikking lompen van binnenlandsche herkomst, van Duitsche kolen 1945, van bun kerkolen en van bunkercokes is opgenomen. verdrag met Nederland sluiten, onmiddellijk nadat de erkenning had plaats gevonden. Typeerend was zijn opmerking: „De poli tieke toekomst van de Groote Oost moet niet bepaald worden door de wenschen van hen, dde op het oogeniblik vooraanstaande figu ren zijn in repubOikeinsebe kringen". Op de vredesconferentie te v Parijs Naar van bevoegde zijde wordt meege deeld, zal op de Vredesconferentie te Parijs de annexatie van Duitsch gebied niet ter sprake komeex. Aan de orde komt slechts het opstellen van een advies aan de vier groote mogend heden over de concept-vredesverdragen met Er komen 14 laadbruggen en kranen terug Van door de Duitschers gestolen haven installaties De Dinsdag met het Duitsche ss. Spree" aangekomen laadbruggen zijn door den eige naar Thompson's Havenbedrijf overgeno men. Voorts zijn in Lübeck twee en in Ein den één groote R'damsche drijvende kraan teruggevonden. In Hamburg waren niet min der dan twintig uit R'dam en Dordrecht af komstige laadbruggen en kranecx., waarvan er veertien door de geallieerden zijn vrijgege ven. Acht verkeeren nog in goeden staat. Door de toewijzing van 52.000 br.t. aan Duit sche schepen, kunnen zij naar Nederland worden teruggebracht. Het ss. „Porta" 'brengt binnenkort een aantal gedemonteerde kranen naar de Maasstad. nog meer schepen voor vijfde atoombom. Admiraal Blandy heeft medegedeeld, dat er bij de aanstaande proef met die atoom bom 75 groote en 12 kleine schepen zullen worden gebruikt. Dit is iets meer dan bij de vorige proef. gilze-rijen wordt zweefvliegveld. Het vliegveld „Nerhoven" te Gilze-Rijen zal als zweefvliegveld worden ingericht. Zoo- als bekend, zijn ook de adsp. K.L.M.-piloten op „Nerhoven" in opleiding. overheidspersoneel wil betere salarieering. De drie samenwerkende centrales van organisaties van overheidspersoneel (R. K. Centrale, Prot. Chr. Centrale, Alg. Comité Overheidspersoneel) wenschen op korten termijn te vergaderen over een voorstel tot verhooging van den pensioengrondslag door opneming van de bestaande toeslagen en tot verdere maatregelen ter verhooging van het inkomen van het overheidspersoneel. Richard P. Butrick, Amerik. dipl. amb tenaar, zal als adviseur voor de buitenland- sche betrekkingen bij de nieuwe Philippijn- sche republiek dienen. DAT vanaf 18 Juli ook in A'dam de trams en bussen weer 's Zondags gaan rijden en wel van 923 uur, doch in zeer beperkten omvang. DAT het dreigend conflict in den aard- appelhandel te R'dam is opgelost, daar den detaillisten tot 1 Nov. een winstmarge van f 2.47 netto per 100 kg. is gegarandeerd. Restaurant op bunkerdak Op het platte dak van een der bunkers op den gespaard gebleven Westkapel- schen zeedijk zal vanwege de vereend - ging „Westkapell-e herrijst", afd. van Ned. Volkahei-stel, een restaurant wor den gebouwd, van waaruit men eener- zijds een pracht gezicht op de Noordzee heeft, terwijl anderzijds het verwoeste dorp Westkapelle van boven af te zien is. DAT te Johannesburg (Z.-Afrika) 46 jaar oud is overleden de tandarts S. F. Gottlich en te Den Haag op 67-j. leeftijd lt.-kol. tit b. d. R. N. Haremaker van het K.N.I.L. DAT de Haagsche jeugdorganisatie van Rudi Tims zichzelf heet te hebben ontbonden en de Zedenpolitie, na een bezoek aan het clubhuis, de minderjarigen aan hun ouders heeft overgedragen. Naar wethouder Bommer gister»! tijdens de Amsterdamsche raadszitting mededeelde, zijn B. en W. voornemens, zeer spoeddg een plan tot herstel van de Jodenbuurt bij den gemeenteraad in te dienen. Vijftigduizend Italianen zullen als mijn werker in België tewerk worden gesteld. Finland, Roemenië, Bulgarije, Italië erx Hon garije. Van al deze landen is Italië het eenige land, waarmede Nederland in oorlog was. Met de andere landen waren alleen de diplomatieke betrekkingen verbroken of onderbroken. Daarom zullen wij voorloopig in de eerste plaats volstaan met deelneming aan de besprekingen over het vredesver drag met Italië. Of wij ook een woordje hebben mee te spreken over de verdragen met de andere genoemde landen, moet nog uitgemaakt worden. Aangezien wij niet aan Italië grenzen, hebben wij met dat land rechtstreeks geen groote dingen te regelen In hoofdzaak en dit geldt ten aanzien van alle andere landen ook zijn wij geïnteres seerd bij een bevredigende regeling, die voor een aantal jaren de stabiliteit van Europa verzekert. Voor Italië geldt, dat er geen bepaalde direct belangrijke politieke kwesties bestaan, maar wel de regeling ter vergoeding van oorlogsschade, welke na tuurlijk in omvang niet te vergelijken is met onze claim op Duitschland. Ook ïs nog niet zeker wat men onder oorlogsschade zal willen verstaan; In December 1945 verscheen in Moskou een verklaring van den minister van Bui- tenlandsche Zaken, volgens welke alleen d'iie landen, welke in oorlog zijn geweest met een bepaald land, over de regeling mo gen medebeslissén. Dit geldt evengoed voor de Gi'oote Vier. Bijvoorbeeld zullen Ame rika en Frankrijk niet te zeggen hebben in het vredesverdrag met Finland, omdat zij met dit land niet in oorlog zijn geweest. Handlanger Boogaard staat morgen terecht Morgen zal de 24-j. J. Boogaard, ex-S.S.- bewaker van de gevangenis aan de Wete ringschans. A'dam, voor het Bijz. Gerechts hof aldaar terecht staan. Deze landverrader had o.m. in Juli '44 het vertrouwen weten te winnen van een KP.-groep en beloofde, mede te werken aan de ontzetting van een 70-tal gevangenen. Gedurende de voorbe reiding van de „stunt" hield Boogaard ech ter steeds ruggespraak met den S.D., met name Lages. Toen tenslotte op Vrijdagnacht, 14 Juli '44, 16 gewapende K.P.'ers op de bin nenplaats wachtten, tot de deur geopend zou worden, klonken plotseling Duitsche be velen en floten de kogels door de lucht. Slechts 1 K.P.'er, J. Paff, wist te ontsnappen: hij verstopte zich gedurende 4 uren in het huisje bij het „Lido". De overige K.P.'ers DAT J. H. H. Kuiper benoemd is tot ref. der P.T.T. DAT mr G. W. A. J. Lamers, te Den Haag, benoemd is tot ambtenaar voor de tucht rechtspraak voor de voedselvoorziening in de arr. Arnhem, Zutphen en Zwolle. DAT de 28-j. oo-rlogsvrij williger A. I. Pat- tist uit Ter neuzen te Apeldoorn bij het zwem men is verdronken DAT m.i.v. 17 Juli W. Lundstrom is be noemd tot Ned. vice-consul te Karlshamm (Zweden). DAT de stichting „De Kindervrienden" weer cultureele en didactische films voor schoolkinderen en jeugdorganisaties gaat vertoonen. DAT op 20 Juli om 2 u. op de begraaf plaats „Zorgvlied", Adam, een monument voor gevallen illegale strijders wordt ont huld. DAT deputaties van de Brabantsche schut tersgilden eind Aug. naar Londen gaan en in 1947 weer een groote federatiegildendag in het land van Cuijk wordt gehouden. DAT door de Amerik. stad Richland aan het door haar geadopteerde Tiel een groote zending textielgoederen is verzonden. DAT de Ned.-Ind. Handelsbank haar agentschap Ampenan op Lombok heeft her opend. DAT dr A. Keilholz te Den Haag z'n zil veren jubileum als apotheker heeft gevierd. „Schermerhorn beschuldigt mij ten onrechte" Aldus Gerretson, die nader op de zaak terugkomt. Naar aanleiding van prof. Schermerhom's verklaring, eergisteren op een bijeenkomst van de P. v. d. A. te Delft geuit, deelt prof. Gerretson het A.N.P. het volgende mede: „Prof. Schermerhom's verklaring is ten eenen male onjuist. Nergens heb ik gepubli ceerd, dat het dep. van Overzeesche Ge- biedsdeelen een telegram, als bedoeld, zou hebben vei-zonden en nog nooit heeft prof. Schermerhom mij verzocht het bewijs voor dit telegram te publiceeren. Het werkelijk verhandelde in een met den heer Schermerhom in diens particuliere qualiteit gevoerd gesprek zal ik, daar het voor dagblad-polemiek te lang is, voor zoo* ver noodïg, in een weekblad publiceeren. RIDDER HUYSSEN VAN KATTENDIJKE EERVOL ONTSLAGEN. Aan H. W. G. M. Ridder Huyssen v. Kat* tendijke, H.M.'s buitengew. gezant en ge volmachtigd minister in disponibiliteit, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Ui|t een onderzoek is gebleken, dat genoemde diplomatieke ambtenaar het slachtoffer is geweest van lichtvaardige en onverant woordelijke kwaadsprekerij en dat aan zijn goede trouw niet valt te twijfelen. DE AMSTERDAMSCHE TAXITARIEVEN Krachtens een nieuwe taxiverordening van de gemeente A'dam, wol men daar een stich ting oprichten ter regeling van het huur auto- en taxibedrijf. De tarieven zuilen zijn 75 ct. per eerste km., en vervolgens 30 ct. per 500 meter. DE EXECUTIE VAN MICHAILOWITSJ. Ofschoon officieele bevestiging inzake het fusilleeren van Michailowitsj nog steeds uit blijft, méldt thans Associated Press even eens zijn sterven. Woensdag is hij zonder aanwezigheid van publiek geëxecuteerd. Het beroep tegen het doodvonnis is door de Joegoslavische regeering afgewezen. ned. kinderen naar zwitserland. Dezer dagen arriveerden 500 Nederlandsche kinderen,, die door Kinderhulp" van het Rood-e Kruis naar Zwitserland waren gezon den, te Bazel. Gerekend van het begin dezer actie, welke beoogt de kinderen te doen aansterken, zijn thans 10.000 Ned. jongens en meisjes Zwit serland binnengekomen, aldus het A.N.P. amerikaansche dank voor ned. bloembollen. De wnd oonsul-generaal té New-York, jhr G. R. G. van S wind eren, heeft een schrifte lijke dankbetuiging voor de onlangs aan. Amerika geschonken Ned. bloembollen in ontvangst genomen, ter doorzending aan de Ned. Regeering. a.n.w.b.-kan aries krijgen „concurrentie". In navolging van de A.N.W.B.-wegenwach ten, de geen vergoedingen voor hun dien sten mogen ontvangen, zijn er ook parti culieren met geelgeschilderde motor- en zijspan-combinaties op den weg verschenen, die voor hun werk wel betaling verlangen. De A.N.W.B. wijst er op. dat de A.N.W.B.- motoren steeds kenbaar zijn aan het Bonds- embleem en het woord: Wegenwacht. werden, tezamen met 7 lukraak gekozen ge vangenen, gefusilleerd. In het proces zullen de K.P.'ers Paff en Meeuwis, alsmede de S.D.'ers Kuiper en Lages, als getuigen voor het hof verschijnen. Gistermiddag werd in de Sleutelstad het huwelijk voltrokken tusschen den heer W. van Polanen en mej. G. Stikkelorum, die beiden sinds jaren lid zijn van de Chr. Gymnastiekvereen. „Jahn". Bij het verlaten van de Pieterskerk trad het bruidspaar door een ererehaag, welke werd gevormd door damesledeu der vereeniging. Weinig verandering, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, enkele regenbuien, hier en daar met onweer, wei nig verandering in temperatuur, matige wind. Hier is de „Piet Hein" weer, het fraaie huwelijksgeschenk dat het Prinselijk Paar van het Ned. volk mocht ontvangen. Het werd na den Duitschen roof in Juli 1945 te Kiel in treurigen staat teruggevonden, doch zal Zaterdag a.s. opnieuw proefvaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1