XUmnre Cetasdjr €tmratw es De Groote Vier gaan tot 29 Juli uitblazen iDist TJ Kew Foundiand vol met gestrande passagiers ZATERDAG 13 JULI 1946 Be Serie Ie Jaar*»* vanaf T Mal 1946. Ne. 971 M Bureaux Redactie en rilk. fl 4 Administratie Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-N ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken ^tantuastiri) is gbebleuetl jgélpjjË^ >'#iyn bert in le^enspoel* Abonnementsprijzen: f 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) verh. m. adm.kosten) Advertentiën t 0.15 per m.m BIJ contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Ceen accoord over Duitsch- j land en Oostenrijk „Wij zullen elkaar weerzien op de Vredes conferentie", zoo zeide Byrnes gisteren bij het sluiten van de conferentie der ministers van Bu'itenlandsche Zaken te Parijs. Het moet voor hem een opluchting ge weest zijn, de enge sfeer van deze Parijsche conferentie, waarin zoozeer de belangen van de groote staten domineerden, te kunnen verlaten, om straks, dn groot er verband ster ker te staan, tegenover de Russische edsohen, die zoo langzamerhand geen eisohien meer zijn, doch opnieuw op daadwerkelijke ob structie gaan lijken. Natuurlijk is men niet tot overeenstem ming gekomen over de kernvraagstukken van het Europeesdhe staatkundige leven: Duitsohland en Oostenrijk. De Vredesconfe rentie van 29 Juld zal zicih formeel met. niets anders bezighouden dah de vredesver dragen met Italië en de andere satellietlan- den van de as, onderwerpen, waarbij verre weg de meeste van de 21 landen niet in het minst geïnteresseerd zijn. Het moet echter uitgesloten worden geacht, dat na gisteren, die vier ministers nog eens kans zullen krij gen de zoo uiterst gewichtige Centraal Euro- peesohe vraagstukken louter „onder ons" te behandelen, want Bidault kondigde aan, dat hij bij de volgende bijeenkomst vön den Raad van Ministers, waarin d'e Duitsch e kwestiie wordt behandeld, zal vragen om toe lating tot de besprekingen van landen als N ederland, België, Luxemburg en Joego-Slavdë, die direct bij het Duitsche vredesverdrag betrokken zullen zijn. Bevln en Byrnes zegden toe dit voorstel te zullen steunen, doch Molotof onthield zich van commentaar. De economische samenwerking in Duitsdh- iarrd, waar de scheiding tusschen de ver schillende zones tot een catastrophe gaat leidien, was weer een onderwerp waarvan Beviin aandacht vroeg. De Amerikanen zorgden voor een verras sing, door aan te bieden de Amerikaansche bezettingszone automatisch met de andere zones te versmelten. Het was vrijwel die eenige opbouwende ge dachte, die naar voren kwam. Molotof toonde zich halsstarriger dan ooit. Een verzoek om spoedig uit één te zetten wat in beslag genomen Duitsch bezit in Oostenrijk is, wees hij van de hand, een onderzoekcommis sie van onderzoek voor Oostenrijk wil hij niet en de poging om tot overeenstemming te komen over een centraal bestuur in Duitsch- land wees hij thans van de hand. Hij is hl. van meening, dat dit een kwestie van langen duur moet zijn. Slechts over de toewijzing van de Italiaansohe vloot aan Joego-Slavië en Griekenland bereikten de heeren overeen stemming. Ook de Donaukwestie kwam ter sprake. Wij zullen geen verdrag teekenen, aldus Bevin, voordat deze kwestie geregeld is. Een félle discussie ontstond over Byrnes' voorstel de Italianen in Joego-Slavië de zelfde rechten te geven ais de Joego-Slaven in Italië, maar Molotof voelde er niet voor DRIE KILO AARDAPPELEN VOOR KOMENDE PERIODE. Van 14 t/m 20 Juli is op bon 386 3 kg en op bon 886 1 kg aardappelen verkrijgbaar. Bon 386 moet voor keukendeelname worden ingeleverd. De Duitsche krijsgevangenen, die aan de kust bij het mijn-opruimen werkzaam waren, zijn van het Kamp te Hoek van Holland over gebracht naar een kazerne in Hamburg. DAT het Oud-Katholiek Museum voor Kerkelijke kunst en geschiedenis, Maria- hoek 9, te Utrecht, weer dagelijks van 115 uur toegankelijk is. DAT bij het oversteken der Berlage-brug te A'dam, gisteren een 7-jarig jongetje is doodgereden. DAT bij correspondentie naar Tsjecho-Slo- wakije plaatsnamen uitsluitend in het Tsje chisch mogen worden vermeld. DAT de voorlichtingsdienst van het dep. v. Soc. Zaken telef. te bereiken is onder nr. 180040 toestel 60 en nr. 115513. DAT de Raad van Vakcentrales aan de Regeering heeft verzocht een vertegenwoor diging uit de samenwerkende vakcentrales aan de Ned. delegatie naar de Vredesconfe rentie, toe te voegen. DAT tot 1 Sept. in het Sted. Museum te A'dam een tentoonstelling wordt gehouden van de stroomingen in de schilderkunst van 1800 tot heden. DAT het Congres van het ,,Ned. Verb, van gerepatrieerden" niet te Hilversum, maar op 9' en 10 Aug. te Eindhoven wordt gehou den, om een „Int. Ver. van Gedeporteerden" te stichten. DAT aan een groep Spaansche artisten, aan wie eerst een visum was geweigerd, thans een Ned. visum is verstrekt op voor waarde, dat zij geen politieke activiteit zul len ontplooien. DAT de 18-j. Ten Thije ulit Almelo in het Twentekanaal is verdronken. in te grijpen in de binnenlandsohe aangele genheden en van het rijk van Tito. Bidault kreeg de door hem gevraagde steenkoolcommissie, die de verhooging der productie zal bespreken. Het was, na een week discussieeren, dus letterlijk een zwarte dag voor de heeren, met dergelijke sobere resultaten naar huis te moeten gaan. Byrnes' vliegtuig „De heilige koe" zal hem naar Washington brengen. K.L.M. heeft genoeg zelfver trouwen en vliegt wel Op het New Foundlandsche vliegveld San- der, was 'het gisteren vol met gestrande passagiers, die door het startverbod voor Lockheed Constellations niet verder bon den. De eenigen, die er zich niets van aantrok ken waren de Nederlandsche- en de kleinere Amerikaansche luchtvaartmaatschappijen. Te Sander staan op het oogenblik vijf zilver kleurige Lockheed Constallations werkloos. In het bijzonder de Britsche B.O.A.C. en de Pan American Airways zijn door het vliegverbod getroffen. De B.O.A.C. heeft geen andere machines om voor Oceaanvluchten in te leggen. De passagiers zullen voor dnbe- paalden tijd moeten wachten, of anders een andere reisgelegenheid zoeken. Onder hen zijn verschillende belangrijke zakenlieden en regeerhigspersonen. De Engelsche transatlantische luchtverbin- dingen zijn voor onbepaalden tijd opgeschort. Sinds den openingsdag, 1 Juni, was het van daag de kalmste dag in de Londensche lucht- Gaat Nijmegen 26 Juli niet ter stembus? Doch uitstel wordt waarschijnlijk geen afstel Het bestuur van de K.V.P. in Nijmegen heeft zich inzake de ongeldigverklaring van de K.V.P.-lijst voor de gemeenteraadsver kiezingen tot de verschillende politieke groepeeringen in Nijmegen gewend en het verwacht van die zijde alle medewerking. Op de bij*"de Regeering gedane stappen is niet ongunstig gereageerd. De afd. van de P.v.d.A. heeft jhr mr Van der Goes van Nater verzocht den min.^pres. een adr^s te overhandigen, terwijl aan den min. van Binn. Zaken een brief is gericht, alles met het doel om aan de bezwaren van de ongel digverklaring der lijsten tegemoet te ko men. De P.v.d.A. geeft er de voorkeur aan de verkiezingen uit te stellen tot Septem ber en de voorz. van de K.V.P. zeide aan te nemen, dat de gemeenteraadsverkiezingen in geen geval op 26 Juli zullen plaats hebben. DAT de 23-jarige grenadier G. van Beek, afkomstig uit Veenendaal, bij een zwem les in groepsverband te Lunteren is ver dronken. DAT in de St.Crt. van 12 dezer een bepa ling is opgenomen over de vacantieregeling voor de metaalnijverheid. Hagenaar had de primeur Gisteren verspreidde het A.N.P. een be-~ richt dat dezer dagen voor het eerst in de geschiedenis van de Marine een baby op een oorlogsschip was gedoopt welk bericht ook wij hebben opgenomen. Naar aanlei ding hiervan deelt een abonné ons mede dat reeds in Dec. 1944 een dergelijke plech tigheid heeft plaats gevonden aan boord van Hr. Ms. „Van Kinsbergen", die toen te New-York lag. Het was de jeugdige Adriaan Alastair, zoon van den Haagschen lt. ter zee 2e klasse A. van Soi-ge, die bij die gelegenheid door ds Winfield Burggraaf werd gedoopt. DAT bij de fa. Van L., te Helmond voor f 35.000 niet aangegeven textielgoederen zijn ontdekt, w.o. 4^ k.m. costuumstof. DAT desgevraagd prof. mr C. P. M. Romme eervol is ontslagen als lid van de interdep. comm. van overleg voor de loon- en prijspolitiek. DAT het Dept. van Soc. Zaken, afd. Voor lichting, tel. te bereiken is onder no 115513 en 180040 Den Haagj Geen huiswerk op Zaterdag en Zondag De min. van O. K, en W. heeft in een cir culaire aan de besturen van de middelbare scholen de invoering van een huiswerkloos week-end in overweging gegeven, ondier het motief, dat door overvloedig huiswerk de kinderen aan de gezinsgemeenschap en aan de sociale werking van de jeugdbewe ging worden onttrokken. De ouders worden opgewekt, toe te zien, dat hun kinderen den vrijen tijd op verantwoorde wijze besteden, steden. haven. Passagiers uit New York bleven te Shannon (Ierland) steken en werden later per skymaster naar Londen gebracht. Milbourne landde gisteren op Schiphol Invalide Britsche Arnhem-strijder p hartelijk begroet. De Engelsche mijnwerker A. Milbourne, die tijdens den slag om Arnhem beide armen en een oog verloor, is gisteren in gezelschap van het Parlementslid, Tom Driberg op Schiphol aangekomen, waar hij allerhartelijkst begroet werd. Hij zal een vlucht boven Arnhem ma ken en daarna in het Kon. Inst. voor Inge-, nieurs te Den Haag door jhr. O. C. A. v. Lidth de Jeude, die tijdens de Battle of Arnhem" min. van Oorlog was, worden ontvangen. Morgen bezoekt de oud-strijder Arnhem en Oosterbeek, waar de burgemeesters hem zul len ontvangen. Predikantsfamilie te Lisse ernstig aangereden Waren met z'n zevenen op terugreis van vacantie Gistermiddag omstreeks drie uur heeft te isse een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een luxeauto, waarin gezeten was ds H. Kleine, Ned. Herv. predikant te Rotterdam en zijn gezin, die juist van vacantie op doorreis naar de Maasstad waren, reeds in volle vaart op een vrachtauto. De zeven inzittenden van de personenauto werden min of meer ern stig gewond. Het zevenjarig dochtertje van ds Kleine liep een ernstige schedelbasisfrac- tuur op en meest in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd, ter wijl mevr. Kleine een beenbreuk bekwam, alsmede diepe snij wonden. De overige fa milieleden kwamen er met eenige lichte verwondingen af. Ale gewonden zijn per Rode Kruisauto naar het ziekenhuis vervoerd. Met ingang van 15 Juli zullen de Ameri can Overseas Airlines de vluchten tusschen Amsterdam en Noord-Amerika van 2 tot 3 vluchten per week uitbreiden. DAT drie personen uit Eindhoven na het clandestien slachten van een koe, terstond zijn gedagvaard en ieder tot vijf maanden weiden veroordeeld. DAT Dinsdag a.s. bij de eere-promotie van Prins Bernhard in de Domkerk te Utrecht ook vertegenwoordigers van de Bazelsche universiteit aanwezig zullen zijn. DAT poststukken voor Tsjecho-Slowakije, wat de plaatsen betreft, uitsluitend geadres seerd moeten zijn volgens de officieele Tsje- cho-Slowaaksche benaming. DAT tot pl.v. lid in de arr.-rechtbank te R'dam zijn benoemd mr H. B. v. Rlesen en mr L. Hollander, beiden rechter in genoem de rechtbank. DAT met ingang van volgende week de bootdiensten van R'dam naar Hoek van Hol land weer voor badgasten gaan varen. DAT het Radio-orkest van Bratislava mo menteel in A'dam concerteert m. m .v. de Tsjechische coloratuurzangeres Lenka Pod- halska. DAT de Roosendaalsche douane een groep Belgische smokkelaars heeft aangehouden, die. 18 tapijten vervoerden. DAT er bij den Rijkswaterstaat op aange drongen is de bruggen over het kanaal Ter- neuzenSas van Gent vóór de a.s. bieten campagne te herstellen. DAT gistermorgen het 4-jarig zoontje van de fam. H. te Alphen a/d. Rijn door een militaire vrachtauto is overreden en gedood. DAT in de adviescomm. voor het staats- visschersliavenbedrijf te IJmuiden zijn be noemd ir T. H. van Wisselingh te Haarlem en mr K. A. Soudijn te Den Haag, terwijl mr C. J. M. Schaepman als zoodanig eervol is ontslagen. „Herrijzend Twente" te Almelo geopend Z.K.H, Prins Bernhard ontvangt poppen voor Zijn dochters. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gisteren te Almelo onder groote belangstelling de ten toonstelling „Herrijzend Twente" geopend door op het tentoonstellingsterrein aan de Gravenallee de Twentsche vlag (roode vlag met wit paard) te hijschen. Tijdens den rondgang werden den Prins eenige paren kunstig bewerkte klompjes met de Twent sche wapens en artistiek vervaardigde pop pen aangeboden voor de drie Prinsesjes. In de groote sociëteit onderhield de Prins zich met familieleden van Almelosche illegale strijders. Na het vertrek van den Prins heeft de Commissaris der Koningin in Overijsel, ridder De v. d. Schueren, de tentoonstelling „Weerbare Democratie" geopend. Onze Prinsesjes op speciale postzegels Voor kinderbescherming en t.b.c.-bestrijding Ten bate van de kinderbescherming en, die t.b.c.-bestrijding zullen postzegels in om loop worden gebracht met de beeltenissen van onze drie prinsesjes. Dit zijn dus post zegels, waarop toeslag moet worden betaald. Ze blijven geldig tot 1 Jan. 1948. DE ZESDE EN LAATSTE DC 4 AANGEKOMEN. Gisteren is de PH-TCÉ, het zesde en tevens het laatste van de in Amerika be stelde DC 4-toestellen op §chiphol aange komen. Afgrijselijk motorongeluk te Apeldoorn Treurig einde van een jong echtpaar Een afgrijselijke aanrijding met doodelijk gevolg de vierde binnen vijf dagen heeft gistermiddag te Apeldoorn twee slacht offers geëischt. De 25-j. heer en mevrouw Ch. Onkenhout, wonende op den Zwolschenweg, kwamen op den motor den Daendelsweg afrijden, toen op het kruispunt Looscheweg een militaire vrachtauto naderde. De auto reed over den motor heen, waardoor de duorijdster er af slingerde en op slag gedood werd. De motor rijder, die onder den wagen bekneld raakte, werd zwaar gewond, waarna hij verbrandde, doordat zijn voertuig in vlammen opging. Het echtpaar laat een kindje van een maand achter. NED. DELEGATIE VOOR PARIJSCHE VREDESCONFERENTIE. De Ned. delegatie voor de Vredesconferen tie te Parijs, die 29 Juli begint, zal onder leiding staan van den mm. van Buitenl. Za ken en bij diens afwezigheid van den ambas sadeur te Parijs. De delegatie besbaat uit prof. Francois, raad-adviseur aan het dep. van Buitenl. Zaken en vertegenwoordigers van de min. van H. en N„ Financiën en Oor log. Mr. R. B. baron van Lynden zal als seor. optreden. Tuinarbeider met landmijn aan 't wandelen Wonder boven wonder kwam hij er heelhuids af. Een tuinarbeider uit 's-Gravenzande vond bij zijn werk een landmijn. De man bleek nogal koelbloedig, want hij rende niet weg van de gevaarlijke plek, maar nam de mijn onder den arm en wandelde ermee naar het politie-bureau, waar hij het gevaarlijke voor werp op tafel neerlegde. De politie ontbood een deskundige die zich er over verbaasde dat het ding niet tijdens het vervoer ontploft was, daar het tot de gevaarlijkste soort behoorde en scherp was ingesteld. In de cel van het bureau werd het „gevonden voorwerp" on schadelijk gemaakt. In verband met de lustrumfeesten te Utrecht, baadt de Sociëteit 's avonds in floodlight. EXTRA-TREINEN VOOR UTRECHTSCHE LUSTRUMFEESTEN. In verband met de Utreohtsche studenten- lustrumfeesten zullen in den nacht van 16 op 17 Juli a.s. uit Utrecht extra-treinen rijden in verschillende richtingen. Kans op omveer, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Gelei delijk toenemende bewolking met later plaatselijk regen of onweer en lagere tem peraturen; wind aanvankelijk veranderlijk; later uit Westelijke richtingen. De Eerste Kamer voorheen en thans oud nieuw K.V.P16 zetels 17 P. v. d. Arbeid...14 14 A.R.P7 h 7 C.H.U6 m 5 Communisten 0 4 Partij van de Vrijheid 3 3 N.S.B4 0 50 zetels 50 t Gaat niet erg hard in de Fransche hoofdstad, zooals men hierboven lezen kan. Doch deze Parijzenaar weet van opschieten....

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1