Afzonderlijke conferentie voor Duiischland Wal voor regeering heeft de „Kcp. Indonesia"? NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 12 JULI 1916 De „Groote Vier" werden het niet eens Wat gisteren in den loop van den dag reeds verwacht werd kreeg des avonds gestalte in een voorstel vam Molotof: het Durtsehe pro bleem zal, na de algemeene vergadering der Vereenigde Naties in September a.s., een afzonderlijke conferentie der groote vier vergen. Het groote struikelblok blijkt de uiteindelijke bestuursvorm van Duitschland. Voordat die vaststaat, is het uiteraard onmo gelijk, met het land vrede te sluiten, bij ontstentenis van een verdragsluitende partij. Byrnes heeft zich nog eens weer voorstan der van Centrale administratieve bureaux van Duitschland betoond. Hij wilde daar het Saargebied buiten laten vallen, om dit onder jurisdictie van Frankrijk te plaatsen. Bevin zeide, dat zijn regeering zoowel interesse had voor een centraal-, als een federatief be stuurd Duitschland. Molotof wil uitsluitend een Centraal bestuurd Duitschland. Zoo als men wet, is Frankrijk daar sterk tegen. Het heeff tweemaal de macht van een dergelij- ken bestuursvorm bij den strijdlustigen buurman ervaren en is niet bereid voor de derde maal de dupe van diens roofzucht te worden. Zijn gevoelens worden waarschijnlijk in heel West-Europa gedeeld Bevin ver klaarde nog, dat de Britsche bezettingszone zijn land handen vol geld kost en hij stelde voor de economische barrières tusschen de zones op te heffen, een voorstel, dat Molotof botweg afwees. Hij was gisteren weer zeer tegeii 't heil in en stelde wel een commissie voor, om de ontwapening en demobilisatie in alle zones te controleeren, maar verzette zich ertegen, dat deze commissie ook be voegdheid zou hebben industrieele inrich tingen en fabrieken te inspecteeren. Het verlammende wantrouwen, dat in het verle- 't Bezoek van H.M. de Koningin aan Engeland Onderscheiding en geschenk voor Koning George Zooals een buitenlandsch persbureau meld de was H.M. de Koningin voornemens 30 en 31 Juli a.s. een bezoek te brengen aan den Koning en de Koningin van Engeland, ten einde den Koning persoonlijk de versierselen te overhandigen van Ridder grootkruis der Militaire Willemsorde, waartoe de Koningin Z.M. heeft benoemd. H.M., die in Buckingham Palace de gast van den Koning en de Koningin zal zijn, zal bij die gelegenheid tevens een geschenk der Ned. Regeering aanbieden, bestaande uit in Nederland gefokte paarden, welke deels voor zijn particulier gebruik, deels voor het gar deregiment der Horse Guards bestemd zijn aanklacht tegen min. mansholt ingediend. De heer J. van Wijk, hoofdredacteur van de Nieuwe Langedijker CouraJnt, die, zooals wij Dinsdag uitvoerig meldden, Zaterdag j.l. op zijn redactiebureau een klap in z'n gezicht kreeg van den minister van Land bouw, den heer Mansholt, diende thans bi] de Justitie een klacht in tegen dien windsman, wegens mishandeling. ned. dollarleening in amerika Met vooraanstaande Amerikaansche ban kiers, onder leiding van het New Yorksche bankiershuis Kuhn Loeb and Co is overeen stemming bereikt omtrent een dollar leening van het Koninkrijk der Nederlanden. Ver wacht wordit, dat het bankierssyndycaat de leening, groot 50 millïpen dollar, binnen kort op de markt zal brengen. den zooveel schade heeft berokkend in de internationale sfeer, blijft ook nu heerschen. Vanmiddag komen de ministers opnieuw bijeen voor een laatste bespreking. De con ferentie gaat daarna uiteen. 1- beeedigin g en defile der lucht strijdkrachten Op Woensdag 17 Juli a.s. om 11 uur zullen op het terrein van de Kloosterkazerne te Breda enkele officieren van de militaire luchtvaart worden beëedigd, bij welke ge legenheid het eerste groote défilé van het luchtvaart-regiment zal plaats hebben. Na afloop maakt het luchtvaart-regiment een marsch door de stad. twee menschen te rotterdam in brand gevlogen. Gisterochtend zijn te R'dam twiee monteurs, de 33-j. J. B. J. Soova Rögthini uit de Bou- dewijnstraat en de 33-j. A. C. J. Baay udt de Hoogvlietstraat in een garage in de Nwe Kerkstraat in brand gevlogen, doordat een vonk in een busje benzine teecht kwam. Mist behulp van een schuimblusscher kon het vuur gedoofd worden. Ernstig gewond zijn bedde monteurs in het Coolsingel Ziekenhuis opgenomen. londensch philharmonisch orkest naar nederland. Het Lond-ensch Philhanmonisch Orkest toomt in het najaar in verschillende plaatsen in Nederland concerteer en, vermoedelijk 16 Sept. te Nijmegen. de uit de russische zone gerepa trieerd en. In aansluiting aan ons bericht van gisteren vernemen we nader, dat het aantal perso nen, hetwelk Woensdag uit de Russische zone te Eindhoven is aangekomen, 120 bedraagt. Van dit aantal bleken er slechts drie in zoo verre politiek, betrouwbaar te zijn, dat zij naar huis toonden gaan. De overigen zijn in het concentratiekamp te Vught onderge bracht. UITSPRAKEN IN UNILEVER-AFFAIRE. In de Unilever-affaire heeft het Haagsche Gerechtshof de volgende straffen uitgespro ken: J. B. Moonen, afdeelingschef, 1 jaar; C. v. Vliet, administratief bedrijfsleider, 6 maanden: W. A. v. d. Steen, kantoorbedien de, 1 jaar en A. P. Keulemans, kantoor bediende, 1 jaar. Alles met aftrek van pre ventief." PROTEST TEGEN UITBREIDING SCHIET- PLAATS OLDENBROEK De Geldersche V.V.V. heeft geprotesteerd tegen de plannen van het dep. van Oorlog, om de sdhietplaats Oldenibroek met 2200 ha uit te breiden, waardoor oari. het landgoed „De Dennen" zou worden geannexeerd. Ook daar is een bruipartij als de Rijksdag Het Inheemsche kabinet heeft, volgens Sjahrir,N weer zijn oorspronkelijk karakter naar Amerikaansch model aangenomen, waarbij de ministers aan den „president" persoonlijk verantwoordelijk zijn. Soekarno op zijn beurt is weer verantwoording ver schuldigd aan het Centr. Nationale Comité, het tijdelijke Inh. „parlement", dat uit 200 leden bestaat. Honderd leden van dit parlement (de Inh. ,,Reichstag"-Red.) nemen in het comité zit ting krachtens plaatselijke verkiezingen, ter wijl zestig leden worden aangewezen door de verschillende anti-Ned. politieke' partijen. De overige veertig leden worden door den „president" benoemd. Het dagelijksöhe werk van het Centr. Nat. Comité wordt verricht door een werkcomité, dat eens in de tien dagen bijeenkomt en als rem voor de bevoegdheden van Soekarno dient. Ziedaar de Inh. „regeering". 't is weer de beurt van de neder landers, aldus sjahrir „Het is thans weer de beurt van de Neder landers", zoo verklaarde Sjahrir tijdens een onderhoud met een correspondent van „An- tara", toen deze hem vroeg, wat hij dacht van de laatste ontwikkelingen in de Ned.- Inh. onderhandelingen. Sjahrir. vervolgde met de woorden: „De Inh. regeering heeft haar tegenvoorstellen aan de Nederlanders toegezonden: de voort- Twee Leidsche kapsters tot 15 jr. veroordeeld Speelden Duitschers in de kaart ten koste van de „Ondergrondsche" (Van onzen verslaggever voor rechtszaken) Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Graven- hage veroordeelde gisteren de twee gezusters Jannetje Cornelia en Hendiritoa Geertruida van der Hove, kapsters uit Leidëh, wegens verraad ieder tot 15 jaar gevangenisstraf, met ontzetting uit de beide kiesrechten doch met recht van cassatie. De eisch was 12 jaar. Beide verdachten hadden in de oorlogs jaren omgang met Duitsohe onderofficieren en hadden mededeeldng gedaan- over de ondergrondsche beweging te Leiden en het verbergen van wapens, tengevolge waarvan razzia's plaats vonden en illegalen werden gearresteerd, waarvan er twee den dood vonden. Nederland met grenscorrec ties naar Parijs? (Vervolg van pag. 1) De door de Regeering ingestelde Staats commissie voor de bestudeering van het anmexatievraagstuk heeft, naar verluidt, nu zekere grenscorrecties voorgesteld. Met grenscorrecties (waaronder dan natuurlijk verstaan moet worden grenscorrecties in dien zin, dat zij een aanwas van grondgebied be teek enen)zal Nederland reeds in hooge mate gebaat zijn.' Niet alleen zal dit gebied een gedeelte van onzen sterken bevolkings aanwas kunnen opnemen, doch het zal ons bovendien meerdere economische hulpbron nen verschaffen, die in de toekomst voor ons land van groote beteekends zullen zijn. Olie, kolen, zout en grondgebied, dat met de Ne derlands ohe deskundigheid op dit gebied in cultuur kan worden gebracht, behoor en er onder te vallen. Ik moet er echter in het bijzonder den na druk op leggen, dat profijt van gebiedsuit breiding slechts op den éflbr verwacht kan rworden. Evenmin als de Noordoostpol der of Wieringermeer terstond rendement oplevert, kunnen wij directe opbrengsten van ge deelten nieuw Nederland verwachten. Met tertijd echter zijn zij voor ons economisch besteld van de allerhoogste waarde. De grenscorrecties, die de Staatscommissie vermoedelijk zal voorstellen, zullen waar schijnlijk niet ieder bevredigen, doch zelfs een matige land a an winst kan een groote economische winst beteek en en. Zoodra bekend zal zijn, welke edschen door Nederland zuilen wordien ingediend, acht ik het de taak van het Nederlandsoh Comité voor Gebiedsuitbreiding om voorlichtend en zoo noodig, crirtisch op te treden. Allereerst dient nu echter de Regeering haar stand punt duidelijk bekend te maken", drie reed ers-hand el aren in den nej). bond van haringhandelaren. De Ned. Bond van Haringhaindelaren is te 's-Graivenihage in vergadering bijeen geweest. Met het verslag van den wnd. voorzitter, F. R. Ommering, over de onderhandelingen met de reeders-handelaren, kon de vergade ring zich ver eenogen. Dit heeft tot gevolg, dat het bestuur wordt uitgebreijd met drie reeders-handelaren, waartoe werden gekozen de heer N. Parlevfliet te Katwijk a/Zee, H. v. Toor Czn te Vlaardingen ien C. Vrolijk te Sch evening en. waarom is de haring zoo zout? Daar er vanwege de maximumprijzen geen voordeel pieer in schuilt om de partijtjes haring, die diverse loggers vangen, zoo snel mogelijk-aan een z.g.n. „jager" af te geven, die ze direct naar den wal brengt, blijven de visschers zoolang hun haring buitengaats opzamelen, tot hun schepen „vol" zijn. Dit maakt sterker zouten noodzakelijk. Juli a.s. zal de stoomvaartmij „Zeeland" den bootdienst op Engeland voor passagiers en goederen, hervatten. De „Oranje Nassau" zal tijdelijk een nachtdienst tusschen Hoek van Holland en Harwich on- derhoudem^h wel op Maandag, Woensdag en Vrijdag naar Engeland en Dinsdag, Don derdag en Zaterdag uit Engeland. Tusschen A'dam en Hoek van Holland v.v. en Harwich en Londen v.v. zullen boottreinen rijden. zetting der onderhandelingen hangt thans geheel van de laatste af". TAN MALAEA STAA'T TERECHT Het repubi. persbureau „Antara" meldt, dat de zaak tegen den communistischen volksleider, Tan Malaka, die zooals wij reeds meldden eenige dagen geleden op last van Sjahrir, in verband met diens ont voering gearresteerd werd, op 10 Juli te Djocjakarta aangevangen is. In de buurt van Batavia is dezer dagen een Ned. vliegtuig door onbekende personen beschoten. Twee passagiers werden hierbij gedood. west-ind. delegaties morgen naar minister jonkman Morgen zal de Curagaosche Statencommis sie een slotbijeenkomst houden met den min. van Overzeesche Gebiedsdeelenter wijl daarna de Surinaamsche en Curagaosche delegaties zullen worden voorgesteld aan min.-pres. dr Beel. Daarmede is het offieieele gedeelte van 't bezoek der West-Ind. delegaties aan Neder land beëindigd. Wanneer deze weer de te rugreis zullen aanvaarden is echter nog niet bekend. kamerdebatten succes voor curacaosche staten Dr M. F. da Costa Gomea heeft een tele gram gestuurd aan dr A. W. J. M. Desertine, voorz. der Staten van Curagao, waarin hij verklaarde, dat de debatten in de Kamer een schitterend succes voor de Sta ten-com missie beteekenen. Alle fracties steunen de Regeeringsverklaring, welke geheel 't stand punt van bedoelde commissie dekt. Tot majoor der Rijkspolitie is benoemd de insp. der recherche te Breda, M. C. Ruigrok. De hoer M. L. Honnerlage CPrete uit Breda hoopt op 10 Aug. a.s. honderd jaar te worden. Mr H. F. Lantsh-eere, te Middelburg is benoemd tot voorzitter van den polder Wal cheren. Te Den Haag is opgericht de Alg. Ned. Org. voor Voetverzorging (ANOV) mét als secr. L. v. Meerdervoort 181, 's-Gravenhage. Dank zij het initiatief van „De Klofc- kenberg" is een voorloopig sanatorium ge vestigd te Tilburg, waar thans 300 TBC- patiënten worden verpleegd. De Ver. „Ons Suriname" heeft gisteren een propaganda-avond gehouden in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, waar o.m. het woord voerden mr dr M. F. da Costa Gome en F. H. M. Lim A Po. De aandeelhouders an de Westl. Cre- diet-, Deposito- en Effectenbank willen ge bruik maken van de gelegenheid tot ver koop hunner aandeelen aan de Incassobank. Gistermorgen is het 2-jarig zoontje van den heer P. de Jong te Oldëbroek door het inslikken van kapok, gestikt. -Tot ambassadesecretaris te Washington is nlnoemd mr Raden Mas A. Koesoemo Oetoyo, ambtenaar aan het dep. v. Justitie te Batavia. Brammetje Flapoor en z'n vrienden Doot G Th ROTMAN 45. Voorzichtige wachte Bram, tot het meisje e<ven de keuken uitging; toen sitak hij vlug z'n slurf in de kan, die vlak bij het open raam stond en slurpte de melk in één teug op! Ja, zo'n egoïst was hij, dat hij niet eens vroeg, of Tom er ook wat van hebben wilde! Dat dit stelen was, bedacht hij al evenmin, maar ja, daar was hij dan ook maar 'n olifant voor. 46. Na de ïekkere melk uit z'n slurf in z'n mond overgeladen te hebben, zette Bram zich met Tom vlak onder het venster neer, van welke plaats zij al spoedig het keukenmeisje konden horen jammeren, waar haar melk op eens gebleven was. Ze riep het kamermeisje er bij, en spoedig hadden deze twee de hoog ste ruzie: ze beschuldigden elkaar er van, do melk uitgedronken te hebben. Kerk en School Ned .Herv. Kerk. Tweetal: teDaarie W. Anker te Her- kingen en C. v. d. Wal te Dirksland. Beroepen: te Alblasserdam (2e pred. pl.) W. Siirag te Baambrugge; te Bodegraven (2e pred.pl., toez.) A. P. v. d. Kooy te Aalst; te Bussum (vac. Th. A. Hoen) A. Oskamp te Dordrecht en (4e pred.pl.) C. A. v. Harten teKatwijk a. Zee. enoemd: tot hulppred. te Oostwierum F. E. v. Santen, em. pred. té Dordrecht. Bedankt: voor Veendam (buitg. pred.pl. toez.) A. E. D. A. Ravesloot te Opende (Gr.) Geref. snerken, eroepen: te A'dam-Z., H. A. L. v. d. Linden te Zutfen; te Oosterzee J. H. de Boer, cand. te Makkum. Aangenomen: naar Hillegersberg Terbregge L. Blij dorp te Overveen. Benoemd: tot hulppred. te Tjuchem Meedihuizen dhr. S. Boersma te Onnen, die deze benoeming aannam. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Hasselt W. Meynhout te Wildervank. Doopsgez. Broederschap. Beroepen: te Franeker mej. da. J. H. v. d. Sloot en te Ylst. personalia Aan de T.H. te Delft is toegelaten als privaat-docent in de Spaansche en Portu- geesche taal, dr J. Terlingen te Aerdenhout. Dr R. v. d. Meulen is benoemd tot ge woon hoogleeraar in de BaTto-Slavische talen aan de R.U. te Leiden. s colleges internationaal en vergelijkend recht. Mi.v. den cursus 1946/1947 zullen er aan de faculteit der Rechtsgeleerdheid aan de Universiteit te Leiden colleges worden ge geven op het gebied van het internationale en het vergelijkende recht. I.v.m. deze col leges zal er gelegenheid bestaan tot het af leggen van een doctoraal exainen in inter nationaal en vergelijkend recht. De duur der studie kan voor, die een doctoraal examen Ned. of Ned.-Ind. recht hebben af gelegd, op ongeveer anderhalf jaar gesteld worden. Gegadigden worden verzocht zich op te geven bij den abactis der faculteit lustrum-openluchtspel „quo vadis". Op 16 JuIM om 11 uur en op 18 en 20 Juli om 10 uur zal in hiert Wilhelimin apark te Utrecht het lustrum -openluchtspel „Quo Vadis", van J. Th. Planten, worden opge voerd. Medewerking verleen en het Dtr. Toon kunstkoor en het U.S.O. oJL.v. Willem van Otterloo. De muziek is gecomponeerd door Robert de Roos; de chor eographie is van Anlkie v. Otterloo—Heulers, het decoront werp _van Karei Brückman, terwijl de alge heel e artistieke leiding berust, bij Ca rel Briels. Faculteit politieken en sociale wetenschappen te a'dam. Verschenen is een voordracht van, B. en W. van A'dam de verordening „Regeling der Gem. Universiteit te wijzigen. Het aannemen hiervan beteekent goedkeuring tot het op richten van de faculteit „Politieke en, sociale wetenschappen", die opleiding zal verschaf fen aan politici, diplomaten, journalisten, hooge bestuursambtenaren ed. promoties LEIDEN, 11 Juli. Gepromoveerd tot dr in de geneeskop proefschrift „Empyema Tho racis non-tuberculosum acutum bij volwas senen" de heer J. K. Bosch, geb. te Wilder vank en wonende te Den Haag. Idem tot dr in de wis- en natuurk. op proefschrift „De resultant in de theorie der algebraïsche krommen", de heer C. v. d. Mey, te Lisse. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 11 Juli. Geslaagd voor het cand. examen indologie: A. B. Smelik, Oegstgeest; voor cand.-ex. Irwi. recht: H. v. d. Dool, Voorburg; voor cand. ex. wis- en natuurk. D. P. Erdbrimk, eiden en F. J. Messchaert, Leiden; voor doet. ex. wis- en natuurk. (•dierk.): mej. J. J. E. Wiegand Bruss, 's-Gra venhage; voor doet. ex. Ind. recht: E. J. C. Vogelzang, Wassenaar; voor doet. ex. indo logie: J. R. Meijer Ranneft, Leiden, W. V. Kuilenburg, Leiden; voor cand. ex. Ind. recht: W. G. Poolman, 's'-Gravenhage, A. Ph. v. d. Does de Bye, Leiden, P. A. W. Jansse, Rotterdam, mej. H. Stofberg, Zwollerkarspel; voor prop. ex. godgeleerdh.: J. v. d. Wiel, Noordwijk, J, Noorduyn, Oegstgeest, mej. H. Alons, Oegstgeest, J. v. Goudoever, Utrecht, J. Hoftijzer, Legden. NIJMEGEN, 11 Juli. Geslaagd voor doet. psychologie: mej. A. R. M. Fleskens, Gel- drop; voor doet. rechten: M. H. Rutten, Gul pen, P. H Pinkaers, Maastricht, M. M Glis ters, Heerlen, M. J. M. Verbruggen, Mill; voor cand. rechten; mej. A. M. Burwinkel, Nijmegen, J. B. A. v. d. Loo, Venlo, M. V- v. Leeuwe, Kloosterzande, P. C. J. Goossens. Heinkenszand. H. Th. Vrouenraets, Heerlen en mej. C. H. v. Oosterzee, Den Haag; voor baccalaureaats en. theol. de paters W. J. M- Burmanje, Th. A. M. Copray, H.' J. Dekkers, Th. A. van der Eisen, L. P. M. Heere, J. Hendriks, C. L. de Jong, Th. van Kestern, W. H. v. d. Laar, L. C. F. Lion, P. A. van Loon, H. M. N Ploegmakers, A C Van Rijen (cum laude) en N. C. Vollebregt; voor^licentïaats-ex. theol. de paters J. L. M. Bredero, Th. P. H. van Deursen (cum laude), H.' C. van Elswijk, J. Th. Hoflancl, A. J. Keuter, J. M. Leenhouwers, P. M. Petera, J. A. Roemer, A. J. van der Voorn (cum laude), G. E. Vossebeld en S. J. Ypma. GRONINGEN, 10 Juli. Geslaagd voor het cand.ex geneeskunde mej. G. M. van 't Land, Groningen en G. A. Schipper, Hoogeveen; voor het cand. wis- en natuurkunde (E) H. Nauta, Groningen; voor het cand. wis- en natuurk. (F) E. Meinsma, Ureterp; voor het cand, wis-en natuurk. (L) S. A. Nieuwen- 1iuis, Gron.; voor het doet. wis- en natuurk. (pharmacie) mej. A. M. van Oosten, Joure; voor het cand. rechtsgeleerdheid: mej. B. T. Planting, Paterswolde (Gr.), D. G. Jansen, Assen en C. J. van Lookeren Campagne, Groningen. NIJMEGEN, 12 Juli. Geslaagd voor cand. ex. rechten: B^A. Brumelhuis, Weerselo; K. M. v. d. Zanden, Den Bosch en G. J. A. Heling, Helmond. staatsexamens h.b.s. Het mondelinge gedeelte van de staats examens zal worden afgenomen in het Vrijz. Chr. Lyceum, Parkweg 44, Den Haag en wel voor H.B.S. A van 22 Juli t/m 3 Aug. en voor H.B.S. B van 22 Juli t/m 10 Aug. Prins Bernhard heeft gisteren te Den Haag een krans gelegd op het graf van den onlangs op Nieuw-Eykenduynen ter aarde bestelden kolonel Nieuwenhuis, in leven plaatselijk commandant van de qndergrond- sche strijdkrachten. Er wordt aan gekerkt om de nieuwe spelling in ons land reeds m.i.v. de nieuwe cursussen lm Sept. op de scholen in te voe ren, alsook op alle Rijksinstellingen. De Regeering heeft aan het A.N.P. medegedeeld, dat besprekingen gaande zijn in zake staking der vijandelijkheden in In- dië, doch dat er nog verschil van inzicht bestaat over de bijzonderheden eener rege ling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2