Pers gereserveerd t.a.v. Regeeringsverklaring Tilanus zegt: wij zijn met gevraagd mee te doen Russen confiskeeren Oostenrijksche goederen NIEUWE LFlnSCHE COURANT MAANDAG 8 JULI 1946 Ook wat betreft de Soc.- en R.K.-bladen Tal van bladen hielden zich Zaterdag bezig met de Regeeringsverklaring, doch slechts weinigen zijn ook maar bij benadering vol daan. Het duistere begrip progressief" ,,'t Is 'n publiek geheim", aldus „Trou w" (A.R.), „dat het een heel gedokter is geweest om dit kabinet tot stand te brengen. Het is duidelijk, dat het resultaat een roomsch-rood kabinet is, maar waar is de politieke verantwoording? Wat is de inner lijke principieele zin van het bereikte re sultaat? Eén woord: progressief. Wat geeft dit nieuwe bewind aan Neder land? Wat belooft het voor de toekomst? Geestelijk? Het antwoord is een door niemand weer sproken woord: progressief! Wij weten, dat dit woord de politieke ver houdingen niet verklaart, de politieke situa tie niet verheldert. Dat betreuren wij. En daarom kunnen wij de thans verkregen oplossing der politieke crisis niet de beste noemen. Omdat zij iets principieels suggereert, dat er niet is". Romme: De man op den achtergrond Het Haagsche Dagblad, alias Het Parool (P. v. d. A.) tornt scherp tegen de verklaring op, door te gewagen van den R.K. prof. Romme, welke „doorgewinter de politicus zoo tevreden kon lachen met den Krasse Leidsche Naar A.N.P. uit Londen meldde maakte Zaterdag de 93-jarige mevrouw Jacoba Bosman uit Leiden haar eerste reis per vliegtuig en wel naar Londen, om er 17 van haar kinderen, kleinkinderen etc. te bezoeken. Teneinde béstand te zijn tegen de vreugde van het weerzien ontbeet zij drie maal, respect, te Leiden, in het vliegtuig en ten huize harer familieleden in Londen. glimlach van den zelfbewusten man op den achtergrond". En verder: „De gladde zirmen van den heer BeeL die meer treffen door hetgeen erin ver zwegen is dan door hetgeen erin uitgespro ken woedt, geven bijna op geen enkel punt houvast. Zij onderscheiden zich door een vernuftig in- en uitpraten, een uitstalling van voor ieder aanvaardbare algemeenhe den, voor een deel weer krachteloos gemaakt door voorbehouden en reserves. Positieve gedachten ontbreken bijna geheel". Het blad eindigt met de vraag: „Is dit het programma dat de Partijraad van de Partij van den Arbeid heeft aanvaard als basis van samenwerking met de Katholieke Volkspartij? Heeft hij aan een dergelijke verzameling van vaagheden en algemeenheden, waarmede men alle kanten uit kan, zijn fiat gegeven? Wanneer dit inderdaad het geval is, dan zul len zeer velen, die hoopten, dat deze Partij het bolwerk zou zijn voor alle terreinen des openbaren levens, zich opnieuw tn belang rijke mate teleurgesteld gevoelen". „De Tijd" (R. K.) schrijft dat ze nog wei nig valt te zegggen van de Regeeringsver klaring, omdat „de heer Be el zelf niet veel heeft gezegd". „Voor socialisatie wordt vooralsnog ln concreto slechts de Nederlandsche Bank in aanmerking gebracht. Ten overstaan van alle andere bedrijven houdt de Regeering niet minder dan drie slagen om den arm: een onderzoek zal worden ingesteld; aan de hand daarvan zal worden bekeken of eenig be drijf voor socialisatie in aanmerking komt en zoo ja, dan zulllen voorstellen niet wor den gedaan, doch „voorbereid". Met socia lisatie zal het zeker in deze zittingsperiode niet de ergste vaart loopen" aldus conclu deert „De Tijd". Ook de N. R. C. is getroffen door „de behoedzaamheid t.a.v. de nationalisatieplan nen" en merkt in dit verband op dat „de voorgenomen ingrijpende inkrimping van de rechtstreeksche overheidsbemoeiing, indien daarmee ernst wordt gemaakt, een rem aan de uitvoering van al te ver gaande sociali- satieplannen zal aanleggen. Ook de Tmnnafi gezondmaking van de staatsfinanciën noopt tot matiging. Wij zijn daarom benieuwd, ie welke mengverhouding al deze voornecaeai in één politiek vat zullen worden gegoten.. De verklaring laat daarover heel wat twijfel bestaan". Tevreden zijn over perspectieven voor Indië. „Tegenover hen, die by voortduring de politiek van Logemann en Van Mook heb- benbelaagd," zoo schrijft „Het Vrye Volk," „heeft het kabinet dus bij zijn eerste optre den duidelijk stelling genomen. Als wij in dit verband de aankondiging lezen van een voor de overgangsperiode „geëigend be stuursorgaan" waarmee kennelijk de benoe ming van eenige commissarissen-generaal onder leiding van prof. Schermerhorn is bel doeld en wy bedenken dan, dat het aldus geraamde beleid in handen is gelegd van mi nister Jonkman, wiens benoeming zoowel in ons land als in Indonesië met vertrouwen is begroet, dan mogen we tevreden zijn." En verder: „Wat de bmnenlandsohe politiek betreft, stelt de Regeeringsverklaring opvoering van de nationale productie en gezondhaking van de financieele positie van Nederland tertcht op den voorgrond en zij belooft voortzetting van het werk, dat onder het vorige bewind is begonnen. Het Planbureau, het nationale welvaartsplan, de socialisatie van de Neder- landsche Bank en van „andere daarvoor blij kens in te stellen onderzoek in aanmerking komende bedrijven", een constructieve loon- en prijspolitiek en de uitbreiding der sociale verzekering, het zijn allemaak bekende en vertrouwde klanken. En voor zoover de uitbreiding der plannen in handen blyft van leden der vorige regeering, weten wij ook precies wat wij te verwachten hebben. Van de nieuwe ministers zullen wij uiteraard moeten afwachten, hoe zij deze nieuwe klan ken verstaan.' Voortaan één dag per week voor collaborateurs ■Jtflfrunmakelaar genoot ruim 1 millioen gld aan provisie Inig het A'damscfce Bijzonder Gerechtshof 4egen den beruchten makelaar J. P. wrt, die als „Verwalter" optrad voor duizenden huizen van Joden, en daarvoor meer dan 1 millioen gld. aan provisie op streek, 12 jaar geëischt, waarvan 10 jaar door te brengen in een RW.I. Voorts dient nog een tribunaal uitspraak te doen wat z'n bezittingen betreft. Naar de adv.-fiscaal voorts meedeelde zal dit hof voortaan een specialen dag per week reserveeren voor dit soort collaborateurs. Zaterdag a.s. komen voor de weermacht- profiteurs A. Kleinnibbelink, G. Th. Ph. Robert en N. Worp, allen uit Amsterdam en beschuldigd van bunkerbouw e.d. Indië kort en klaar Heden werd officieel aangekondigd, dat Britsche troepen de rivier Bekassi zijn over getrokken, die, sedert zij den Westelijken oever op 12 Juni hadden bezet, de Oostelijke grens is geweest van het bezette gebied van E-tavia. Een mysterieuze radio-zender, die zich de „nationale Indonesische radio" noemt en uitzendt in de omgeving van Bandoeng, heeft het eiland Java beschreven als te zijn „in staat van burgeroorlog". Een kleine macht Ned. mariniers is op 5 Juli geland op het eiland Madoera. Drie Japansche motorbooten, die door extremisten werden gebruikt, zijn door H. Ms. „Kortenaer" in Straat Bali tot zinken gebracht. Sedert Donderdag j J. zijn op instructie van de T. R. I. alle Ned. mannen tusschen 16 en 50 jaar, die voor verdere evacuatie uit Ma lang naar Soerakarta waren vervoerd, vast gehouden. Een Nationaal Kabinet was in dezen tijd beter geweest Het feit, dat wij in den hoek van het con servatisme en reactie zijn geduwd, heeft by de kabinetsformatie een min of meer be- rijke rol gespeeld, aldus de heer H. W. Tila nus, voorz. van de Chr. Hist. Unie, in zijn causerie over „De vier verkiezingen van *46". welke hij Zaterdagmiddag heeft gehouden in de vergadering van de Kamerkring-veree- niging „Leiden". Het door dr Beel ontworpen program is voorgelegd aan de P. v. d. A., om hier over haar oordeel te geven. Daarna is het vermoedelijk gewijzigd en zoo werd het de aanvankelijke basis van onderhandeling Eerst in de tweede instantie heeft de for mateur de meening gevraagd van de andere partijen, zooals A.R., C.H. en P. v. d. V.» doch daarna hebben deze niets meer verno men en ons is niet verzocht of wij zouden willen meedoen of niet. Aan de opdracht aan dr Beel, welke zeer ruim was, is echter het een en ander aan voorafgegaan, dat kon doen vermoeden, in welke richting het zou RECHTERLIJKE MACHT. Mr P. J. V. Roscam Abbing, die in bezet tingstijd benoemd werd tot subs, officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank en daarom van die functie werd ontheven, is thans Denoemd tot subs, officier bij de Utrechtsche rechtbank. Mr J. J. Bredius, waarnemend ambtenaar O.M. bij de kantongerechten in het Arron dissement Utrecht is tot ambtenaar bij die kantogerechten benoemd. In de plaats van mr A. J. M. ten Holte te Emmen, die zich terugtrok, is benoemd tot voorzitter der vierde kamer van het tribu naal te Assen, mr J. F. Hartsuiker, ambte- M te Groningen. De heer S. Hoekstra Ezn.. cand.-notaris te Akkrum, werd notaris te Heerenveen. Tot griffier bij de Leeuwarder Rechtbank is mr A. W. Koch, thans subs.-griffier, be noemd. Tot subs-griffier bij de Zutfensche recht bank is jhr mr R. O. van Holthe tot Echten, thans waarnemend griffier bij die rechtbank, benoemd. En wijzen ruim 50.000 men- schen het land uit Koerasof, de Russische bevelhebber tn Oostenrijk, bepaalde, dat alle Duitsche eigen dom in Oostelijk Oostenrijk Russisch bezit ia geworden, als gedeeltelijke vergoeding voor, door de Duitschers, in Rusland aangerichte schade. Alle bestaande aandeelen van de ge troffen maatschappijen worden geannuleerd. De fabrieken blijven in bedrijf onder toe passing der Oostenrijksche wetten ten aan zien van rechten en belangen der arbeiders. De Oostenrijksche regeering teekende pro test tegen deze beslissing aan, aangezien on der het z.g. Duitsche bezit veel is, dat sinds jaar en dag in Oostenrijksche handen was. De Russen deden dezen maatregel verge zeld gaan van een tweeden, niet minder in grijpenden, die alle vreemdelingen, d.w.z. zij die van Duitsche origine zijn of z.g. Staten- loos, op staanden voet het land uitdrijft. Hieronder bevinden zich duizenden, die sinds jaren in Oostenrijk wonen. Het betreft hier 54.000 menschen. die. Zaterdag gewaar- Motorrennen te Stadskanaal kost zeven gewonden Een der renners vliegt op het publiek in Tijdens de Zoiidag te Stadskanaal gehou den motorraces werden zeven personen ern stig gewond doordat de renner Schoneveld' uit Groningen de macht over het stuur ver loor en met groote snelheid op het publiek inreed. De slachtoffers werden, evenals de onfortuinlijke motorrijder, die een been breuk opliep, naar het ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. De wedstrijden werden na dit tragisch on geval direct gestaakt. De Belgische letterkundige en schrijver Lambert Everts is wegens collaboratie tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. schuwd, hedenochtend om zes uur afgevoerd werden de Fransche zone. De Oostenrijksche regeering riep de be middeling van den geallieerden bestuursraad in. Het besluit viel, nadat radio Moskou eenige dagen geleden bekend maakte, dat er in Oostenrijk een groot aantal staatsgevaar lijke personen verbleef. gaan. Spr wees in dit verband op de uit lating van prof. Schermerhorn in Rotter dam, dat er geen national kabinet komen moest, maar een regeering van de beide grootste partijen en ook Vorrink heeft later deze oplossing als de eenig juiste aangepre zen. Zoowel de heer en Schouten als spr heb ben er echter den nadruk opgelegd, dat een nationaal kabinet in dezen tijd het meest voor de hand lag, waar alle krachten moe ten worden ingespannen om het geteisterd Vaderland op te bouwen. Wij mogen het ons dan pok niet laten welgevallen, zoo zeide de heer Tilanus met klem, dat wij als conservatieven en reactionairen worden beschouwd, want ons urgentieprogram draagt hiervan geenszins de sporen, doch is juist zeer vooruitstrevend. (Vervolg op pag. 3) Weer twee baders verdronken op Scheveningen En zes andere ternauwernood gered. In het afgeloopen weekeinde eischte het baden in zee weer twee slachtoffers. Zater dagmiddag verdronk de 19-j. mej. G. v. Bree, uit R'dam, ter hoogte van het Grand Hotel- Het stoffelijk overschot is naar het Zuidwal- ziekenhuis vervoerd. Bij golfbreker no. 35 kwam de 18-j. J. L. v. d. Linden, van het Notenplein, Zondagmiddag om het leven. Zijn lijk is nog niet aangespoeld. Voorts heb ben gistermiddag een zestal jongelui in le vensgevaar verkeerd, die slechts ternauwer nood konden worden gered. Eén van hen, de 20-j. R'daimmer A. J. S.t moest in het Zuichval-ziekenhuis worden opgenomen. De anderen konden huiswaarts keer en. GOERING HAD EEN APPELTJE VOOR DEN DORST Amerikaans che speurders hebben ontdekt, dat Goering, voordat de V.S. den oorlog te gen Duitschland ingingen, bezig is geweest, vijftig millioen dollar in Amerikaansche olie maatschappijen te beleggen. Hij had daar mee een tweevoudig doel: een appeltje voor den dorst en Duitschen invloed in Amerika. Zelfs Hitier was van dit plan niet op de hoogte. De Duitsche ambassade in Washing ton voerde de besprekingen. HET FRANSCHE LOONPEIL In Parijs worden op het oogenbldk bespre kingen gevoerd tusschen de regeering en ver tegenwoordigers van het economische leven over de verhooging der Loonen. De conse quentie ervan voor prijspeil en productie wordt daarbij onder de louipe genomen. Het Chr. vakverbond dringt aan op een mini mumloon voor mannen en vrouwen boven de 18 jaar, gebaseerd op de indexcijfers. Brammetje Flapoor en z'n vrienden 37. Terwijl ae achtervolg ers verbouwe reerd hun gezicht stonden af te vegen, ging Bram er weer vandoor. Spoedig haalde hij Tom in, maar nu ontdekten ze meteen, dat de achtervolging nog niet opgegeven werd en de steeds aangroeiende menigte hen al weer op de hielen zat. Tom klom in z'n angst over *n schutting; Bram nam een kloek be sluit en sprang er over heen. 38. Nu, ze hadden, eerlijk gezegd, geen van beiden verwacht, dat ze achter die schutting opeens zo*n goeie hulp zouden gen. Want let maar eens op, wat er ging gebeuren! Achter de schutting lag een grote tuin en daar stonden, op een plank, netjes naast elkaar drie bijenkorven. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Alkmaar N. den Oudsten te Asperen; te Veendam (buit. pred.pl.) H. van Gosliga te Appelscha: te Vlaardingen A. J. de Jong te Ederveen; te Zunderdorp (toez.) J. H. van Beusekom, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen: te Watergraafsmeer (3e pred.pl.) D. van Enk te VeenendaaL Bedankt: voor Vollenbove J. G. W. Terlaak te Bergambacht. Geref. Kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Krommenie H» Brink te Groningen. Chr. GereL Kerk. Beroepen: te De Krim en te Lutten a/d D. C. v. d. Weele, cand. te Apeldoorn. Doopsgez. Broederschap. Bedankt voor Steenwijk A. Mulder te Giethoorn. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Middelharnis, H. Ligten- berg te Vlaardingen, die bedankte voor Moerkapelle. Bedankt: voor Tholen W. C. La main te Rijssen. ZILVEREN JUBILEUM PROF. DR J. H. BAVINCK. Deze week herdenkt prof. dr J. H. Bavinck het feit, dat hij 25 jaar geleden bevestigd werd als predikant bij de Geref. kerk van Bandoeng (N.O.-I.). Prof. Bavinck is em. pred van de Gererf. Kerk te Delft. HERSTEL VAN HET LEGER DES HEILS*. Het Nationale Hoofdkwartier van het Leger des Heils aan de Prins Hendrikkade te Am sterdam is weder door den Kommandant en zijn staf betrokken. De Kweekschool te Am stelveen zal ook binnenkort weder in gebruik genomen worden. Zóodra de opleiding van officieren zal worden ter hand genomen, zal de Brigadier Van Eeken, tot op heden Bevel voerend officier van de Centrale Divisie te Amsterdam, weder als voorheen als direc teur der Kweekschool optreden en voor de Centraal Divisie worden vervangen door kol. De JOug van de Noordier Divisie te Gro ningen. In diens vacature zal worden voor zien door de benoeming van Majoor Claeij3, thans gedetacheerd bh het Hoofdkwartier te Amsterdam NAAR EEN MUZIKALE OPLEIDING VAN THEOLOGEN. op de te Haarlem door de Vereen, voor Prot. Kerkmuziek gehouden Kerkmuziek- conferentie deed dr E. L. Smelik de mede- deeling, dat prof. dr G. L. van der Leeuw weder den presidialen zetel zal gaan in nemen. „Als we spreken van Prot. Kerkmuziek", aldus dr Smelik in zijn openingswoord, „dan behoort het woord Protestantsch bij de kerk en niet by de muziek. Het is muziek van en voor de Prot. Kerk." Ds P. J. F. van Voorst Vader,-Ned. Herv. pred. te Eefde, sprak over de verhouding van den theoloog tot de muzi kale vormgeving van den Eeredienst. Wij moeten zoeken naar de vormgeving van den Eeredienst en de muzikale vorming is een onderdeel van de algeheele vorming van den Eeredienst. De koorzang achtte spr. alleen mogelijk in combinatie met den gemeente zang. Voor den organist-cantor is een kerk- muziekschool noodig, voor den theoloog een privaat-docent voor de kerkmuziek aan elke theologische faculteit. Vrijdagavond sprak Paul C. van Westering, organist-cantor te Haarlem, over. „Kunnen onze koren eiken Zondag in den Eeredienst zingen", waarna ds. G. W. van Deth van Bloemendaal een „Avondgebed" leidde. FRANSCHE REGEERING STELT STUDIEBEURZEN BESCHIKBAAR. De Fransche regeering heeft wederom stu diebeurzen voor Ned. studeerenden en kun stenaars beschikbaar gesteld ter afronding van hun opleiding in Frankrijk. Aanvragen moeten vóór 15 Aug. bij het dep. van O., K. en W. zijn ingediend op speciaal hiervoor beschikbaar gestelde formu lieren, die schriftelijk aan het genoemde departement kunnen worden aangevraagd. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 8 Juli: Geslaagd voor doet. ge- neesk. D. Wintgens, Heerlen, J. A. Balhan, 's-Grav-enhage, W. A. Roessingh, Utrecht, E. W. Cornelius. 's-Gravenhage, J. G. Linge- man, Leiden, mej. C. E. Benedictus, Delft; voor het artsex. Ie ged.: mej. M. C. v. d. Plas, Tilburg en mej. T. Duyvendak, Haar lem; voor het artsex. 2e ged.: D. M. Plate, Delden, C. A. Winkel, Leiden, mevr. H. Huizinga-Hoesen, Amsterdam en mevr. T. G. HofmanWesterhof, Loosduinen. GRONINGEN, 6 Juli. Geslaagd voor cand. geneesk. H. L. Langevoort, Zuidbroek; J. Th. F. Sluiter, Groningen en mej. M. van der Schaaf, Eindhoven; cand. lett. en wijsbeg. (Duïtsch)G. F. Faber, Gauw bij Sn eek; en D. Bajema, Scharnegoutum (Fr.); arts-ex. Ie ged. mej. A. M. H. Vogelenzang, Winschoten; G. Padberg, Groningen en K. W. Tolman, Groningen; bevorderd tot arts mej. J. A. Griede. Haren (Gr.) en A. Nrjland, Gronin gen NOTARIEELS EXAMENS. 's-GRAVENHAGE, 6 Juli. Geslaagd voor le ged. J. J. M. de Vries te Milt (N.-B.); voor 2e ged. F. H. J. J. van Hees wijk, 's-Herto- gerubosch. De Bag. regeering heeft voorgesteld cur sussen te organiseer en t.b.v. huisvrouwen, a s. huisvrouwen en huisvaders. Te Berlijn zijn 6 sterilisatie-artsen wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Francesca Saveria Cabrini, een Italiaan- sche die Amerikaansche werd en in 1917 in de U.S.A. overleed, is in Vaticaanstad tot heilige uitgeroepen. Onder de puinhoopen van Krupp te Essen werd ton uranium-erts gevonden, waamee geëxperimenteerd werd om hard staal te verkrijgen. Het Italiaansche staatshoofd de Nicola kende de medaille der bevrijding van Italië toe aan de Sowjet-jeugddelegatie. De Bulgaarsche regeering zond een nieuw memorandum naar Parijs, waarin op een uitgang naar de Aegelsche Zee en terug gave van W. Thracië wordt aan gedrongen. Churchill zal 14 Juli bij de Nat. feesten in Metz een rede houden. Aan Hitler is posthuum het eereburger schap van Bremen ontnomen. De Duitsche Soc. Eenheidspartij te Berlijn drong bij den Russ. commandant aan op rantsoen verhooging. De Argentijnsche Staats koopvaardij vloot treft voorbereidselen voor regelmatige pas sagiers- en vrachtdiensten naar Europa. Trygve lie is te Oslo aangekomen. to Roemenië is de in 1938 ingestelde doodstraf weer afgeschaft. In den loop van deze week vertrekken de laatste 8000 Duitsche krijgsgevangenen uit New York naar huis. Toscanind heeft met het Scala-orkest van Milaan in Luzern geconcerteerd, A

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2