Het speeltuinwerk te Lelden in goede banen HIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 2 JULI mi Stadsnieuws Stedelijke Lichtfabrieken Afscheid gasmeester Colpa In verband met bet bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd heeft de heer Colpa, gasmeester aan de Sted. Lichtfabrie ken van directie en personeel afscheid ge nomen. Als voorzitter der jubileumcommis sie van de kort geleden opgerichte per soneelsvereniging bood de heer J. J. C. Snel den scheidende een ets en een fruit mand aan, terwijl hij mevrouw Colpa een fraat bouquet overhandigde. De directeur, ir Y. Ykema, schetste ..mees ter Colpa" als een man wien men met een gerust hart de belangen der Koolgasfabriek kon toevertrouwen. Ook ir de Wilde van de Gasfabriek sprak woorden van hoogè waar deering, waarna de heer Dubbeldam namens de Ned. Ovenbouwmij een bloemenmand of freerde. De heer Colpa dankte op de hem eigen bescheiden wijze voor de hartelijkheid van dit afscheid. Het dagelijks met hem samen werkend personeel liet te zijnen huize nog een prachtig geschenk bezorgen. Huldiging van drie jubilarissen Gistermorgen zijn drie jubilarissen, t.w. de heeren A. Sierat, J. A. L. Martijn en C. Nievwenhuis, die allen het feit herdachten, dat zij vóór 25 jaar hun intrede bij de Sted. Lichtfabrieken deden, gehuldigd. Bij deze plechtigheid waren aanwezig de directeur, ir Y. Ykema, de adj. directeur, dr P. G. F. T. Febmers. de heer H. van Woudenberg, voorz. personeelsvereeniging en verder tal van collega's. Bij monde van den voorzitter van de jubileumcommissie der personeels- vereeniging, den heer J. J. C. Snel, zijn de jubilarissen toegesproken, waarbij geschen ken werden aangeboden. Daarna heeft de heer van der Does als afdeelingscoüega den heer Sierat nog toegesproken. Vooraf waren de jubilarissen op het privé-kantoor nog door den directeur, ir Y. Ykema, ontvangen. ARCH. A. VAN DER KRAAN t. In den ouderdom van 54 jaar is te Rotter dam overleden de heer A. van der Kraan, bekend architect in Geref. kringen. De overledene heeft verscheidene kerken gebouwd en is ook de ontwerper van de Zuiderkerk aan den Lammenschanweg, waarin de heer van der Kraan essentieele gedachten der Geref. Lithurgie heeft be lichaamd. Tevens heeft hij verschillende ge bouwen ontworpen van de mr Willem v. d. Beï-ghstichting te Noordwijk-Einnen. De teraardebestelling vindt Donderdag middag, 2.30 uur plaats op de begraafplaats „Crooswijk" te Rotterdam. LEIDSCHE TRIBUNAAL Het Leidsche Tribunaal kwam hedenmor gen weer bijeen en deed allereerst uit spraak in de navolgende zaken. Mevr. K. W. K. KeereweerMuller te Lei den, interneering voor den tijd van 2 j. ein digend op 15 Juni 1947; ontzetting uit kies rechten en het bekleeden van ambten, ver beurdverklaring van inboedel. J. C. v. d. Slot te Noordwijkerhout, die wegens ge zondheidsredenen reeds 14 dagen geleden voorwaardelijk in vrijheid was gesteld, werd ontzet uit de kiesrechten en het bekleeden van ambten. J. Paats, schilder te Leiden, interneering voor den tijd van 1 j. en 6 mud eindigend op 17 Nov. 1946; ontzetting uit de kiesrechten en het bekleeden van ambten. F. J. van Berkel, kleermaker te Leiden, in terneering gedurende tijd reeds in inter neering doorgebracht; ontzetting uit de kies rechten, het bekleeden van ambten en het dienen bij de gewapende macht. Ornmid. in vrijheid gesteld. M. Kamlade te Woubrugge, interneering voor den tijd van lj. en 2 mnd eindigend op 7 Juli 1946; ontzetting uit de kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht, bekleeden van ambten en verbeurd- verkl. vermogen tot bedrag van f 2000.- Vervolgens kwamen eenige nieuwe zaken aan de orde. C. den Uyl te Leiden was niet verschenen, doch de voorzitter mr Fh. J. de Ruijter de Wildt vond geen termen aanwezig de zaak uit te stellen. Den Uyl werd er van beschul digd in Sept '44 aan het station te Assen, als hoofdopzichter bij den N.A.D. werkzaam heden te hebben verricht voor het opsporen van ontvluchte arbeidsmannen. Voorts had hij Duitschers den Hitlergroet gebracht en het portret van Hitler in zijn werkkamer hangen. De 2 getuigen décharge, mej S. v. d. Zeeuw en de heer W. Glasbergen verklaar den o.m. vrijwillig bij de Duitsche weer macht te hebben gewerkt. De voorz. merkte op, dat ze hier nog wel nader over zullen hooren. De zaak tegen O. L. J. Sikkens, oud-burge meester te Oegstgeest werd wegens verhin dering van den raadsman mr E. J. M. H. Bolsius, die betrokken was bij de verkie zing van de Eerste Kamer, tot over 14 dagen ,Aiitgesteld. (16 Juli 10 u.) Th. H. Sanders te Leiden werd er van be schuldigd, werkzaam te zijn geweest op de vliegvelden Valkenburg en Twello en parti culieren handel met de Duitschers te hebben gedreven, voorts werkzaam te zijn geweest op een Weermachtsbureau te Hengelo, waar hij de kolenadministratie heeft bij gehouden en lid van het N.A.F. te zijn geweest. Bij de zaak tegen C. Plug te Noordwijk was de raadsman mr M. P. van Duiken niet verschenen, waardoor de zaak tot over 14 dagen werd verdaagd. Mej. J. Vlekke, verpleegster te Leiden, had vrijwillig in Weenen als verpleegster in een ziekenhuis gewerkt, zich bij het Duitsche Roode Kruis gemeld en vriendschappelijken omgang en gemeenschap met een Duitschen officier gehad. Uitspraken over 14 dagen. MOOIE OPBRENGST VAN DE ANJER- COLLECTIE. De collecte voor het Prins Bernhard-Fonds, welke georganiseerd is door de Ver. Ko ninginnedag", heeft in totaal opgebracht f 4759, - waarvan f 2000 anjer verkoop in de bloemenwinkels. De patiënten in de Leidsche ziekenhuizen genieten -van de anjers, welke niet waren verkocht. SPEELTUINWERK ZULSINGEL-EÏLAND. De bewoners van het Zijlsingel-eiland zijn gisteravond op uitnoodiging van het daartoe gevormde comité in den Foyer van de Stads gehoorzaal bijeen geweest om de plannen te bespreken tot oprichting van een Speeltuin- vereeniging in deze stadswijk. Namens het comité sprak de heer Schenk woorden van welkom en deze deelde mede, dat de vereeniging zal worden opgericht, waarna weth. J. C. van Schaik alle aanwe zigen in kernachtige bewoordingen heeft op gewekt daadwerkelijk mede te werken. Op grond van zijn ervaring als onderwijzer en schoolhoofd toonde spr. met enkele voor beelden aan, hoe men kinderen op prettige wijze kan bezig houden, terwijl hij het speel tuinwerk hartelijk heeft aanbevolen. De heer D. Vijlbrief, bestuurslid van de Ned. Unie van Speeltuinorganisaties, heeft vervolgens een uiteenzetting gegeven over het speeltuinwerk, waarop eenige bespreking volgde. Tenslotte heeft de heer F. C. Lardée, voorz. van den Leidschen Bond van Speeltuinver- eenigingen. zijn volle medewerking toege zegd, terwijl hij tevens den wensch uitsprak, dat velen toetreden tot de ver eeniging. Het oude huis met een nieuwe bestemming Een stukje geschiedenis van onze onde Sleutelstad Men schrijft ons van de zijde van het ge- meentearchie f Kapitaal rijst het op, gezien van uit de Korenbrugsteeg, het fraaie heerenhuis Bree stra at 125, waarin dezer dagen een nieuw restaurant zal worden geopend. Het is reeds eenige jaren her, dat het den laatsten parti culieren bewoner heeft gehuisvest; sedert dien heeft het een aantal tijdelijke bestem mingen gehad en tenslotte is de keuze in de aangegeven richting gevallen. Men mag het betreuren, dat perceelen als deze als woning moeten worden afgeschreven; het stemt tot blijdschap, dat de uitwendige aanblik van het huis Dnessen ongewijzigd is en zal blijven. Het huis dateert van vóór den tijd van het beleg en werd uit twee nevens elkander ge legen huizen gevormd door den Leidschen burger Gerrdt Boekelszoon Buytenwech; deze kocht m.l. in 1553/4 twee woningen, één van Jan Wittensz. van Delft, het andere van Gerrit Adiriaansz. van den HiTl te Rotterdam, beide naar achteren strekkende tot de Lange- brug. toen Voldersgracht geheeten. Buyten wech's erfgenamen droegen het over aan het geslacht Van Spangen. In 1681 vestigde de Leidsche burgemeester, mr Frangois van Ker- chem, er zich, terwijl in 1719 de eerbare weduwe van mr Jacob Adriaan Cunaeus zich er installeerde, om in 1750 plaats te maken voor mr Cornells Speelman, ridder, heer van Hees wijk en Drnthet. Aan dezen is de fraaie vorm, zoowel uit- als inwendig te danken, dien het gebouw sedert dien heeft gekenmerkt. Als gevolg hiervan was de prijs, waarop het na hem in 1787 aan het geslacht Gael overging, meer dan 21 '2 maal die waarop hij het in 1750 had verworven. Tot 1863 is het fraaie pand in het bezit van de familie Gael en Van Ley den Gael gebleven, doch in laatstgenoemd jaar ging het bij publieken verkoop op de Burcht over in handen van den heer F. I. C. Dries- sen, een bekend Leidsch fabrikant. Bijna 400 jaar heeft dit riante perceel het lief en leed van zijn bewoners medegemaakt. Van verschillende" van hen zou, beteekenis als zij in de samenleving van hun tijd heb ben gehad, heel wat kunnen worden mede gedeeld. Het is de laatste eigenaar, de heer Driessen geweest, die aaei zijn bezit uitein delijk den vorm heeft gegeven, zooals het thans is. In 1868 kocht hij n.l. nog een achter aan de Langehrug gelegen huis "bij, toen ter tijd winkelhuis, doch veel eerder was daarin het „Bakkersgildehuis" gevestigd geweest. Voor de vorming van een bezit als 't pand Breestraat 125 hebben in den loop der tijden vele omliggende bewoners offers moe ten brengen, want in 1601 ging een ander huis aan de Langebrug aan de familie Buij- tenwech over, behoorende aan derzelver buurman W. C. de Milde, waard in „Het Hof van Holland" aan de Breestraat, die wel niet zal hebben bevroed, dat zijn beroep zooveel later in zijn buurhuis zou herleven. VACANTIEBEZIGHEDEN VOOR DE JEUGD Het Comité Va cant iebezi gheden voor de jeugd heeft naarstig gewerkt om een basis te leggen voor het geheele vacantiewerk onder de jeugd en dit zal bestaan uit spel, sport en zwemmen. De Overdekte zal be schikbaar zijn voor het zwemmen, de sport velden in de Leidsche Hout voor de andere takken van sport. Hier zullen eenvoudige wedstrijden worden gehouden, zooals vèr- springen en balwerperu Tevens wordt er een stempeltocht gehou den, waarbij op 20 verschillende plaatsen „gestempeld" moet worden, o.m. aan ver schillende musea, waar dan ook de verzame ling verplicht zal moeten worden bezichtigd. Dan is er een groote brandweerdemonstratie op een der pleinen en op Dinsdag 30 Juli voor alle kinderen een filmvoorstelling in de Stadsgehoorzaal. In De Zijl worden zwemwedstrijden geor ganiseerd en ook voor kinderen, die niet kunnen zwemmen, staat de deelname in het ondiepe bad open. Ook staat er op het programma nog het punt: versieren van trapgevels, hetwelk is georganiseerd door de 3 Oct.-vereeniging. De gelegenheid tot aanmelding, ook voor leider of leidster, staat nog open. Voor de kinderen zijn hier kleine kosten aan ver bonden. Eindexamens Gem HBS. 5-j. e. Geslaagd afd. B; uitslag 4e groep: 3. P. Kwestro, Leiden, J. A. van der Linden, Voor schoten, Tineke Maartense, E. O. Matray, H. M. Oudshoorn, J. J. Prev'oo. H. A. Robbers, fL van der Tuin, allen te Leiden. Afgewezen: 3 candidaten. Chr. Lyceum te Alphen a/d Rijn. Geslaagd voor het eindexamen H.B.S.-B aan het Chr. Lyceum: R. Berkhout, C. Char- don. H. P. Herfst, M. Knibbe. J. C. van Leeuwen, J. de Neef, A A. de Vlist. P. A. van Ark el, J. v. d. Brink, J. E. Bregt, N van Egmond, J. Kanis, H. Lenters, C. J. van Oostrom, D. Pos, Cl. de Pijper, A. Wille, G Bosman, G. v. d. Breggen, G. Snijders, G. Soeteman, G. van der Starre, P. Verwey, W. ter Wee en A. de Wit; afgew. 7 candidaten. Men ontvangt veel steun van het gemeentebestuur Hoe langer hoe meer gaan de speeltuinen een eigen plaats in een buurt of stadswijk innemen en geen wonder: de jeugd, die in de afgeloopen oorlogsjaren nu niet bepaald een goede opvoeding heeft kunnen ontvan gen, moet zoo zoetjes aan weer in oude banen worden geleid In dit opvoedkundig terrein zijn ook de speeltuinen ingeschakeld, daar zij voor kinderen van 512 jaar op ruime schaal gelegenheid bieden zich gezond en nuttig te vermaken. Hiertoe zijn we eens gaan spreken met den voorzitter van den Bond van Leidsche Speeltuinen, den heer C. F. Lardee, op wiens initiatief op 26 Mei 1937 de Leidsche Speel- tuinfederatie, thans Bond van Leidsche Speel tuinen, tot stand is gekomen. Nadat er in Leiden ongeveer 15 jaar geleden vier speel- tuinvereenigingen waren opgericht (Zuider-- Noorder-, Wester- en Oosterkwartier) en deze natuurlijk alle met dezelfde moeilijk heden te kampen kregen op financieel en organisatorisch gebied, groeide men onwille keurig naar elkaar toe en is men er toe ge komen om een federatie te stichten. Deze bemoeide zich natuurlijk met met de interne vereenigingsaangelegenheden, slechts die za ken welke zich aan alle vereenigingen op drongen, werden door de federatie in behan deling genomen. Zoo deed men voor den oorlog bij het Gemeentebestuur de noodïgfc stappen om door een subsidie of bijdrage een vermindering van de zeer hooge onkos ten te verkrijgen. Na vele besprekingen kon men eindelijk een overeenkomst verkrijgen, waarbij het Gemeentebestuur het onderhoud van het speeltuindek voor haar rekening nam. Thans is de Bond weer bezig om ver schillende verbeteringen in de overeenkomst te doen opnemen. Men spiegelt zich in dit Leidschetelegrammen De teekening van mej. M. A. Lutz, welke haar bij haar afscheid als directrice van de R.K. Vakschool is aangeboden, werd ver vaardigd door mej. Miep Filippo, teeken- leerares aan deze school, die ook het album met teekeningen van het nijverheidsonder wijs heeft ontworpen en samengesteld. Geslaagd voor het examen cortumière de dames B. Bentveld. F. Devilee en N. v. d. Meide, allen te Leiden. De 52-jarige A. v. L. is in een weiland bij de Lammebrug van zijn paard gevallen Met inwendige kneuzingen is hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Bij de Kampers teeg raakte een paard en wagen in de Vliet te water. De brand weer heeft het span weer op het droge ge bracht. DISTRI3UTIEVARIA Morgen zijn de letters V vanaf Vlist t/m einde en W t/m Westrate aan de beurt voor het afhalen van levensmiddelen-, tabaks en versnaperingenkaarten. Schoenenibonnen afhalen letters D en. E. Aanvragen voor klompen letters I, J, K L. LEIDSCHE SPAARBANK Bij de Leidsche Spaarbank is gedurende de maand Juni 1946 ingelegd: f 350.748,20 en terugbetaald f 730.808,88; ingeschreven zijn 221 nieuwe inleggers, terwijl 125 boekjes ge heel werden uitbetaald. In totaal werden 92 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijk en inhoud van f 1.860,91. Op de scholen werd gespaard f 86,20. CONCERT IS CAR ARIBO Zaterdagavond a.s. 8 uur zal. Iscar Aribo in gebouw Rapenburg 61 een concert geven voor de Leidsche groep van de Ned. afd. der alg. Anthroposophische vereeniging en kennissenkring. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Carla I M, dr van G J den Heeten en B van Wijk; Anton, zn van L de Romijn en F H O Theunissen; Catherina A, dr van F Heijnen en A E Eik el ebb oom Elisabeth, dr van J Wagemaker en G A Blansjaar; Daniël, zn van D Kleijn en L de Ruiter; Bartholomeus, zn van B Plu en A Flippo; René A, zn van C Brouwer en H C Piena; Johannes W M, zn van J A Mensen en M E Bisschops; Gerardina G, dr van H de Koning en A W S Bélgraver; Nanhy dr van A L Deegenaars en W C Oudshoorn; Ro- zalia A, dr van J. Kuisen en B A Pahin; Hermina W, dr van H/J Lunenburg en E Oonk. OVERLEDEN: D Hofland, vrouw 54 j.; M de GraafReitsma, 75 j.; E van Kampen- Verhuist, 69 j.; T BoerDekker, 59 j.; C van der PoelKoblenzweij, 79 j.; G C M Meyer. 8 d.: M van Barnevéld, 41 j. GETROUWD: R Cramer en E C Dnder- stadt; J C van Oostenrijk en J Dreef; J G le Rutte en M E Paardekooper; W Smit en J A Visser. LEIDERDORP. Morgenavond, 7.30 uur, organiseert het Werkcomité O. en O. van Volksherstel, afd. LeiderdorpZoeterwoudeHooge Rijndijk, zijn 2e openluchtconcert, op het land van den heer F. de Graaf aan de Ruigekade, even voorbij Doesbrug. Medewerkenden Chr. Harmonie-Ver. „Devote", en het Chr. Ge mengd koor „Excelsior". De Zaterdagmiddag door de Buurtver. „Festo Forto" georganiseerde vliegerwed strijd mocht zich in een groote belangstel ling bij de jeugd verheugen. De jury stond dan ook voor een moeilijke taak. Prijswin naars waren; le prijs, Koos Westrienen, voor de beste vlieger; 2e pr., Tonni Parmentier, voor de verste vlieger; 3e pr., Dick Kruide nier. voor de grootste vlieger; 4e pr., Nel Westrienen, voor de kleinste vlieger; 5e pr., Henny Neuteboom, voor de mooiste vlieger; 6e pr., Henk Vodegel, voor de origineelste vlieger; 7e pr., Beb v. Weelde, voor mooie vlieger; 8e pr., Jan de Bil, voor mooie vlie ger. Troostprijzen: Jilles Rooseboom; Dick Rijnsburger; Bardje Brouwer; Jas Winkel en Joh. Pret» OEGSTGEEST Geslaagd voor het 2e gedeelte Not. examen de heer J. S. v. d. Velde. VOORSCHOTEN. De Koningin Wilhelmina Ver. organi seert op 31 Aug. kinderspelen. De te Leiden schoolgaande kinderen van 8 t/m 14 jaar, die mee willen doen, moeten vóór 14 Juli hun naam en leeftijd opgeven aan de adressen: Leidscheweg 334, Voorstraat 25 of Pape laan 1. De afd. Voorschoten van de Ned. Ver. v. Postzegelverzamelaars zal op Zaterdag 13 Juli een tentoonstelling organiseeren in de Herv. School in de Schoolstraat. De ge heele opbrengst is bestemd voor de Ver. van Kinderui tzending. Iedereen, wiens 2e distributie-stamkaart al? laatste cijfer een 1 draagt, komt, mits hij /zij nï Januari 1945 of later geen bon voor gewone- of beroepsschoenen heeft ontvan gen, in aanmerking voor een bon voor ge- opzicht aan Amsterdam, waar de Gemeente de 36 bestaande speeltuinen onder haar hoede nam voor wat betreft het onderhoud en aanschaffen van materiaal, terwijl het voorts den portier in semi-gemeentedienst aanstelde. Bovendien subsidieerde de ge^ meente Amsterdam aan alle speeltuinen een bedrag van 70.000 per jaar. In dit verband sprak de heer Lardee met groote waardeering over het werk van weth. van Schaik, die de schenking van 300 uit het fonds .Actie Kindervoeding" stimuleer de. Zoo ging dit geld van de jeugd naar de jeugd, om gebruikt te worden voor den bouw van clubhuizen, welke de speeltuin jeugd ook bij slecht weer steeds blijft trekken en ver der de jongens en meisjes van 1014 jaar een tehuis wil bieden. Hiervoor heeft men naast een eigen bouwfonds ook weer steun der Gemeente noodig en die komt er ook, deelde de heer Lardee enthousiast mede. Wat de ..Vacantie-Bezigheid" betreft, deze moet in breeder kring belangstelling krijgen en elke speeltumvereeniging moet voor dit mooie doel haar uiterste best doen. Alleen uit propagandistisch oogpunt gezien is dit ideaal, maar wat voor mij nog meer zegt, aldus de heer Lardee, de jeugd buiten speel- tuinverband heeft evengoed een zeker recht op vacantiebezigheid, als de speeltuinjeugd zelf. Tenslotte deed de voorzitter van den Leid schen Bond van Speeltuinvereenigingen een beroep op dames en heeren, die over veel vrijen tijd de beschikking hebben, om zich als leider of leidster voor dit sociaal opvoed kundig werk op te geven, aangezien de toe komst van ons land en volk er ten nauwste mee is verbonden. Dat het speeltuinwerk steeds meer een voorname plaat? gaat innemen, big kt wel het beste uit hel tót, dat er in verschillende stadswijken, oa. de „Professorenwijk", Vo- gelenbuurt. Levendaal en Zijlsingeleiland speeltuinvereenigingen in oprichting zijn. wone schoenen. De uitreiking heeft plaats in het Distri butiekantoor, Treubstraat 9, op Maandag 8 Juli a.s. van 9.3012 voor de namen A t/m G en van 1416 uur voor de namen H t/m L. Op Dinsdag 9 Juli a.s. van 9.3012 uur voor de letters M t//m T en van 1416 uur voor de namen U t/m Z. Overgelegd moet worden de tweede Distributie-stamkaart of Noodstamkaart met nieuwe inlegvel. WARMOND. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Bernhard gaf Warmonds' Fanfare onder leiding van haar pas benoemden diri gent, den heer Van der Zwart, een concert in de gemeentelijke muziektent. Het deed ons genoegen te constateeeren dat de War- mondsche muziekvereenigingen trachten hun concerten op het vooroorlogsche peil terug te brengen, want een spring- en hosch-pro- gramma biedt aan muziekliefhebbers slechts weinig bekoring. Het komt ons voor dat deze muziekvereenigingen voor een zware opvoe dende taak staan, nu we wederom moesten ervaren dat de jeugd een concert een uit gezochte gelegenheid vindt om haar kelen heesch te schreeuwen en bet terrein als speelplaats in te richten. Wij spreken er dan ook onze verwondering over uit, dat vele ouders hun kinderen op avonden als deze een uurtje langer laten opblijven om het muziekgenot van anderen te gaan bederven. EIND EXAMENS STED. GYMNASIUM. Van groep 5A rijm geslaagd: N P C Elen- baas, J H Smit, J C IJssel de Schepper, 2 herexamens en afgewezen 1. (Verbeterd bericht.) Sjahrir terug naar Batavia Gisteravond keerde Sjahrir uit Soerakarta m een vliegtuig van de Rapwi naar Batavia terug. Frits Koolhoven overleden 1 Gisterochtend om 6 uur is de bekende vliegtuigconstructeur en directeur van N. V. Koolhoven Vliegtuigen, S. F. W. Koolhoven op 60-jarigen leeftijd te Haarlem overleden. Met ingang van gisteren zenden de KR.O. en de N.CR.V. over Hilversum I en de V.A.R.A. en A.VRO over H'sum II uit Het onderzoek in de zaak tegen jhr De Geer is in vollen gang. Vele gegevens moe ten, uit het buitenland komen, waardoor de zaak slechts langzaam voortgang heeft. Sport en Wedstrijden VOETBAL. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Het programma voor morgenavond luidt: AjaxLimburgia; N.E.C.Heerenveen en HaarlemNA-C. De wedstrijden beginnen te 7 uur. k De kampioenen der zes afdeelingen zijn morgenavond allen weer in het veld. Van de spelers wordt in deze spannende competitie wel het uiterste gevergd en öok door hen het uiterste gegeven. Het zal dan ook op de velden te Amsterdam, Nijmegen en Heem stede wel weer spannen en de duizenden zul len'kunnen genieten van kampioensvoetbal. Nu reeds voorspellingen te doen lijkt ons, gezien het verloop van deze competitie, te gewaagd. We laten hier nog den stand vol gen: Uit 4 wedstrijden behaalden: 1. NA.C. 6 punten; 2. Haarlem 5 pnt; 3. Ajax 4 pntJ 4. Heeren veen 4 pnt; 5. NE.C. 3 pnt en 6 Limburgia 2 pnt. 2e klasse B; C.N.V. IIKatwijk III, 3—4L (Verb, bericht). VETERANENC OMPETITIE. Lugdunum—Rijnsb. Boys (52). De oudjes van Lugdunum en Rijnsb. Boys speelden een zeer genoeglijk partijtje, waar bij de thuisclub won. De ruststand was 31. Bij de gasten waren rechtsbinnen, midhalf en vooral de doelman het nog niet verleerd, terwijl hij de thuisclub speciaal Daan v. d. Berg genoemd moet worden die als vanouds met veel bravour zijn doel verdedigde. De heer Schafer had het niet moeilijk en leidde goed. „S.V.O.W." te Oude Wetering. Zaterdagmiddag en -avond zijn de wed strijden gehouden ter gelegenheid van de oprichting van de Sport Vereen. Oude Wete ring „S.V.O.W." De druk bezochte wed strijden hadden een geslaagd verloop. De muziekvereen. „Door Gunst Verkregen" van Nieuwe Wetering, verleende haar medewer king. De uitdagen luiden als volgt: S.W.O.W. (jr)—Wet. Boys (jr) 0—4; S.V.OW. ILisser Booys II 44; S.V.O.W. (veter.)— Brasem, (veter.) 41; D.05.Ü. I—Aphen Combinatie 22. SCHAKEN. Zoeterwoude ILeiderdorp L D. van GelderG. Smit XX A. GeijerP. C. van der LeekxX H. ElemansJ. B. de Geus10 H. Siwerding—G. Roeleveld(res.) 10 A. PaardekoperG. SchoppenxX E. van der ValkJ. Nagtegaal10 C. PaardekoperH. Witkamp xX G. Plasmeijer (res.)M Splinter10 J. van LeeuwenH. v. d. Vecht10 J. KardolH. Engelenburg VISSCHERIJBERICHTEN. LTMUTDEN. l Juli. De totale besomming van de stoomtreilers bedroeg heden 64.344; motorloggers KW 33, ƒ2320; 104, ƒ2310; 108, 3628; 166, 3010; 4, 2161; 227, 3754; 25, ƒ4584; 59, 3331; 24. ƒ5447; 64, ƒ3434; 173, 3410; 162, 3592; IJM 204, 2017; kustvaar ders BB 7, 14; KW 21, 1931; 94, 2311; IJM 262. 496; 210, 1700. Er werden circa 4300 kisten visch aan gevoerd; per 50 kg groote schol 2422; middelschol 3422.50; z. schol 34.50 28,50; schol III 10,20; griet 50— f 37,50; tarbot II 5540; tarbot III 44; per kg tarbot I 1.120,98; groote tong f 1,38 ƒ1,18; middeltong 1,44—1,28; kleine mid deltong 1,561,38; kleine tong 1,260,98. De KW 43 is heden binnengeloopen met 16 last haring van eigen vangst. Wal de Radio morgen brengt Programma voor Hilversum I (361 m.) NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn. 8.00 Nieuws; 9.15 Voor de jonge zieken; 9-30 Bariton; 9.50 Brahms; 10.30 Morgendienst; 11.00 NCRV- koor; 11.15 Cello en piano; 12.00 Postillons; 13.00 Nieuws; 13.20 Orgel; 13.45 Harmonie orkest; 14.00 Zendingsdag Classis Utrecht Chr. Geref. Kerk; 15.00 Tenor en piano; 16.10 Kinderkoor; 16.45 Voor de jeugd; 17.45 Ensemble; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.30 Engelsche les; 20.00 Nieuws; 20.08 Ves per; 21.20 Omroepkamerorkest; 22.00 Nieuws; 23.00 Apollo; 23.30 Yehudi Menuhin; 24-00 Sluiting. Programma voor Hilversum II (415 m.) VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; VPRO. 10.00 Morgenwijding; VARA. 10.35 Sopraan en piano; 11.00 Voor de arbeiders; 12.00 Aooordeon-orkesit; 12.35 Kon. Ma. Kapel; 14.15 Kamermuziek: 15.00 Voor de jeugd-, 17.00 Septet; 18.00 Nieuws; 18.15 Ramblers; 18.45 Koos Vorrink; VPRO. 19.40 Doop en avondmaal; VARA. 20.00 Nieuws; 20.15 NW-HFeestprogranwna; 21.20 Opera-bal: 22.45 Geestelijk lever»; 2100 Nieuws; 23.15 Gram.; 24.00 Sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3