JCkrtttue jCnïtsrij* (Lwiratu Prins Bernhard vierde zijn verjaardag ie Baarn IDist <1! Soetan Sjahrir ontvoerd |s de kabinetsformatie ...en heden weer terug! eindelijk uitgestreden? MAANDAG 1 JULI 1946 te Serie Ze Jaargang: vanaf 7 Mei 1946, No. 360 A- - Bureaux Redactie en y&Sr fl VAdministratie: ^xswr Redactie: B. VAN DER ROS Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken $lanh)astid) Is gbebkuffl MÊSsm "myn berl in tegfjenspoeT Abonnementsprijzen: 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (•bij vooruitbetaling) verh. m. adm.kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. Bij contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Een bouquet met 200 Anjers aangeboden De geschiedenis van de Doops gezinde en Waalsche Kerk Excursie van „Oud Leiden". Onder leiding van den heer N. J. Swier- stra hiield de Vereeniging „Oud Leiden" een excursie, waaraan druk werd deelgenomen, naar de Doopsgezinde en de Waalsche ker ken. De Doopsgezinde Vermaning is gesticht op het terrein van het oude Gravenhof, eens de kern van de oude stad. Spr. memoreert in hoofdtrekken de geschiedenis van het Gravenhof, vertelde hoe van hieruit ïfn de 13e eeuw Leiden en omgeving werden be stuurd, hetwelk een einde nam eenigen tijd nadat de Grafelijke zalen in Den Haag wer den voltooid. Wel bleven de graven hun be zit voorloopig nog handhaven, doch om streeks 1463 werd het Gravenhof verkocht aan Gerrit van Lockhorst, wiens famïjlie er drie generaties vertoefde. In 1560 werd een gedeelte gekocht door den Leidschen ma gistraat Gerrit van Veen, wiens zoon, mr Simon van Veen, in 1609 de Pieterskerk- gracht het dempen en die het ten slotte verkocht. Nadat het een paar malen in andere han den was overgegaan, kwam het in bezit der Waterlandsche Doopsgezinden, die er in 1638 hun kerk bouwden, die reeds in 1648 werd vergroot. Ten slotte vertelde spr de verdere geschiedenis van het kerkgebouw en maakte hij opmerkzaam op den achtergelegen tuin, waar opgravingen misschien nog enkele zeer belangrijke gegevens omtrent het oude ge bouw te voorschijn zouden kunnen brengen. Vandaar ging het naar de Waalsche kerk, de voormalige kapel van het St. Catharina- gasthuis. Ook hiV* werden allerlei histori sche gegevens omtrent stifchting en groei in herinnering gebracht. De Waalsche kerk, na de Hervorming aan verschillende godsdienstige doeleinden dienstbaar gemaakt, werd in 1818, na het afbreken der Vrouwenkerk aan de Haarlem merstraat, definitief door de Waalsche Ge meente in gebruik genomen. De ijnleider be sprak de oorspronkelijke en de huidige in deeling van het gebouw en wees op het mooie orgel en het antieke klankbord bo ven den preekstoel. "Vervolgens werd nog een bezoek gebracht aan de binnenplaats. De heer A. Bicker Caarten, secretaris van „Oud Leiden", sprak eenïge hartelijke woor den van dank tot den leider der excursie. In het bosch bij Belg. Putte is het lijk van een beroofden en door een revolver kogel gedooden Antwerpschen taxi-chauf feur gevonden. DAT Zaterdag te Groningen het eerste landelijke congres na de bevrijding is ge houden van de Ned. Amafceurtooneel Unie CN.A.T.U.), waarvan als secretaris fungeert de heer D. W. Verhaar te Utrecht. DAT de violist Ferd Helmann Zaterdag officieel afscheid heeft genomen als concert meester van het Concertgebouworkest. DAT minister van der Leeuw Zaterdag in het OverijsseJsoh Museum te Zwolle de ten toonstelling „Rembrandt en zijn tijdgenoo- ten" heeft geopend. DAT minister Van der Leeuw Zondag de monumenten te Deventer heeft bezichtigd. DAT A. G. Biernan, oud -hoofdTedvan de „Zutphensche Crt.", die in 1944 door aan rijding met een Duitsche auto te Delden overleed, op 4 Juti wordt herbegraven te Zutphen. DAT op het op 4 Juli in Utrecht te houden zilveren jubileum-congres van het comité „Onze Marine" diverse sprekers de vraag zulen behandelen hoe onze marine de alg. belangstelling van het volk kan verwerven. Duizenden kinderen waren Zaterdagmiddag in het Pekingpark te Baarn verzameld, waar zij op initiatief van de Baarnsche Oranjever- eeniging en met medewerking van den Wereldomroep den jarigen Prins zouden gelukwen- schen. Onder het spelen en zingen van het Wilhelmus be trad het Prinselijk gezin den tyin, waar den Prins èen bou quet van meer dan 200 witte anjers werd aangeboden. In het bouquet bevonden zich drie zakjes met lekkers voor de Prinsesjes. Onder lei ding van Herman Tholen werden ver schillende vaderland- sche liederen gezon gen. Des morgens had het muziekcorps van de Pantser- school reeds een aubade gebracht voor het Paleis Soestdijk, terwijl de leden van de Cadi-club te Utrecht den Prins een van de eigen rantsoenen uitge spaarde taart aanbo den. Om half twee arriveerde H. M. de Koningin ten Paleize. Het mooie weer en vooral het enthou siasme van de men- schen uit Baarn en uit de omgeving hebben er belang rijk toe bijgedragen dat de Verjaardag van den populairen Prino Bernhard tot een groot feest van witte anjers werd. Kennelijke tweespalt onder de Inheemschen Nadat de republikeinsohe omroep te Bata via Zaterdagavond had medegedeeld, dat de „premier" Soetan Sjahrir, de cdt West Java van de T.R.I., „gen.-maj." Soedibyo, de „min." van Handel en Industrie, ir Dar- mawan en vele andere vooraanstaande In- Sjahrir heemsche leiders uit hun hotel te Soerakarta door een gewapende bende waren ontvoerd, volgde de officieele mededeeling, dat be doelde republikeinen hedenmorgen door een eenheid van de T.RJ. konden worden be vrijd. Wat de drijfveer kan zijn geweest tot de ontvoering van Sjahrir es. is nog niet be kend. Sommige Inheemsdhe kringen zijn de meening toegedaan, dat dit het werk was van de Soekarnisten, terwijl anderen van oordeel zijn, dat de communistische leider Tan Malaka en de „min." van Buitenland- sche zaken in Soekamo's eerste kabinet, Soebardjo, de grondleggers zijn van de ont voering. Opmerkelijk is wel, dat Soekamo Zater dagavond voor de republ. radio te Djogja- karta een toespraak heeft gehouden, waarin hij de extremisten ervan beschuldigt Sjahrir uit den weg te willen ruimen. „Weest op DAT Nederland in de te Seattle benoem-, die Intern. Maritieme Commissie vertegen woordigd wordt door J. H. OLdenbroek en V. D. Vorm. DAT minister van Royen Zaterdag een bezoek van rouwbeklag heeft gebracht aan den zaakgelastigde van Chili i.v.m. het over lijden van den Chileenschen president. DAT minister Drees Zaterdag te A'dam een monument heeft onthuld op het graf van den op 3 Sept. 1944 overleden A. W. Groote, den ontwerper van het alphabetisch kortschrift. DAT de Kon. Ned. en de Eerste Ned. Bond van oud-onderofficieren Zaterdag te A'dam een fusie zijn aangegaan, waardoor 't leden tal thans 1400 bedraagt. Ï>AT Zaterdag te Amsterdam zeven rid ders van de militaire Willemsorde t-g.v. de jubilea hunner benoeming (60, 50 en 40 jaar) zijn gehuldigd. DAT M. A. Bardsley DentonThompson, op voet van vreemdeling is toegelaten, met standplaats Amsterdam, als cons,-gen. van Gr. Brittannië en N.-Ierland met uitzonde ring van Z.-Hoil. en de drie Zuidelijke pro vincies. Arn, Meijer gaat in cassatie Arnold Meijer heeft besloten in cassatie te gaan van de uitspraak van het Bossche Bijz. Gerechtshof, waarbij hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar en ontzetting uit de beide kiesrechten voor den tijd van tien jaar. DREIGEND CONFLICT IN DE CONFECTIE- INDUSTRIE. Tegen de door het Coll. van Rijksbemidde laars vastgestelde nieuwe loonregeling voor de confectie-industrie, welke heden ingaat, hebben werknemers en -gevers ernstige be zwaren. De Unie van Vakbonden adviseert haar leden, geen enkele verslechting, uit die regeling voortvloeiend, te accepteeren. In sommige gevallen zou deze een minder loon van 6 ct per uur beteekenen. Indien de werkgevers tot uitvoering ervan zouden overgaan, is de kans op conflicten niet uit gesloten. In Noord Spanje arresteerde de politie 39 personen, die propaganda voor het Bas- kisch nationalisme maakten. Schermerhorn en Logemann schijnen voorgoed afgedaan (Van onzen Parlementsredacteur) Bij politieke besprekingen gaat het vaak van de eene crisis naar de andere en ten slotte komt er toch een resultaat, dat wel ver kan afwijken van den eersten opzet, maar niettemin een voorloopig rustpunt be doelt te zijn. De internationale politiek uit het verleden in het heden heeft ons deze ervaring wel geleerd. Zoo ongeveer sahijnt het ook te gaan bij de kabinetsformatie van dr Beel, die thans de zesde week is ingegaan. Bij herhaling maakten de onderhandelin gen tusschen de beide partners, die met el kaar tot een echt gedwongen samenwerking schijnen te moeten komen, den indruk, op springen te staan. Pas nog in het laatst van de vorige week, toen kort te voren het eindpunt scheen te naderen. Minister Beel uw hoede voor de links-radicale groepen, wier acties steun geven aan de Ned. bewe ringen, als zouden wij niet in staat zijn ons zelf te regeeren", aldus de Iwheemsche „pre sident". Ten aanzien van zijn verklaring, volgens welke Soekamo alle macht in handen neemt, deelt A.N.P.-Aneta uit Batavia mede, dat Inheemsehe kringen nog niet in staat zijn om de beteekenis van de aankondiging vol ledig te begrijpen. Zij nemen aan, dat Sjah rir en zijn kabinet door de nieuwe ontwik keling in een twijfelachtige positie zullen komen te verkeeren. Ook is nog niet bekend, welke houding Sjahrir tegenover de nieuwe situatie zal aannemen. Republikeinsche kringen in Bata via wijzen er op, dat Soekarno door deze verklaring wellicht weer die macht zal ver krijgen, die hij bezat vlak na de capitulatie der Japanners. Hoe het ook zij: de gebeurtenissen der laatste dagen toonen duidelijk aan, dat van een eenheid onder de Inheemschen geen sprake is! VAN MOOK VERHEUGD OVER VEILIG EN TERUGKEER VAN SOETAN SJAHRIR. In antwoord op een vraag betreffende de gebeurtenissen van de laatste dagen en de bevrijding van Sjahrir heeft dr. Van Mook verklaard „Welke opinie men ook huldigt tegenover de republiek of Sjahrir persoonlijk, één ding is zeker: hij heeft er met groote energie en zooals thans bewezen is met groot risico naar gestreefd om het ongeregelde en oruver- antwöordelijke bestanddeel in de Inheemsehe nationale beweging er toe. te brengen orde lijke maatregelen te nemen en daarmee aan deze beweging een hechter en betrouwbaar der basis te geven. Dat hem en zijn vrienden niets ernstigers is overkomen, zoowel wat hem persoonlijk betreft als zijn belangrijke positie, stemt tot groote voldoening. Geen der ^partijen heeft voordeel van een chaotisch en "toestand en al wat dezen chaos bevordert, is strijdig met die belangen van dit land en zijn geheele bevol king. DAT het afwateringskanaal in de Geldersche Vallei in 1947 voltooid zal zijn en nater raming f2.400.000 zal kosten. DAT als nieuwe hoofdbestuursleden van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel zijn ge kozen prof. F. A. P. Weyer (voorz.), mr. H. F. v. Walsum, ir. W. Maas Geesteranus, L. Proos Hoogendijk en P. J Spoorenberg. DAT het 25-jarige Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 5 Juli van 1416 uur recipieert op de Ruyterkade 139, A'dam. DAT onder dit fonds 12 binnenvaartscholen staan, welke door circa 3000 varenden worden bezocht. DAT voortaan rechtstreeks radio-telefoonge- sperkken, behalve met de Ver. Staten, ook kunnen worden gevoerd met Alaska, Costa- Rica, Guatemala, Haiti, Hawaii, Honduras, Nicaragua, Panama en Porto Rico. DAT d*e zaaizaadregeMmg 1946-'47 o<p 7 Juli in werking treedt en inlichtingen hierover zijn te bekomen bij die plaatselijke bureau- houders. DAT te Standdaarbuiten (N.B.) voor f 25.000 vlas verbrandde doordat kinderen met vuur speelden. Vierjarig meisje door vrachtauto! doodgereden Droevig ongeluk op de Koepoortsbrug. Hedenmiddag, kort na schooltijd, heeft op de Koepoortsbrug bij de Heerenstraat een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij de 4-jarige Willy van Dijk, wondende Pieters kerkgracht, om het leven is gekomen. Het meisje liep met een vriendinnetje vanuit de Fröbelschool, Heerenstraat naar huis, toen op de Koepoortsbrug 2 vrachtauto's uit tegen overgestelde richting de brug opreden. Het kind, dat vlak naast het trottoir liep, werd door de achterwielen van de passeerende auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. De politie stelt een nader onderzoek in. BEGRAFENIS EDUARD VETERMAN De stoffelijke overschotten van den beken den tooneelschrijver Eduard Veterman en van zijn echtgenoote zullen morgen van 10.45 tot 12 uur in den Stadsschouwburg te A'dam wor den opgebaard. De begrafenis vindt plaats om 2 uur op de begraafplaats „Den en rust" te Bilthoven. schijnt echter met een kabinet voor den dag te moeten of te willen koanen ten zette, ondanks alle crisisverschijnselen, zijn po gingen en besprekingen voort. Vast schijnt thans wel te staan, dat Scher merhorn en Logemann niet in het kabinet terugkeeren. De P. v. d. A. zal deze pro minente figuren moeten prijs geven. Even als den heer v. d. Leeuw. Minister Vos schijnt genoegen te moeten nemen met als opvolger voor den heer van Schalk aan Verkeer en Energie op te treden en zijn sleutelpositie aan Handel en Nijver- heddi te verliezen. Minister Ringers maakt weer goede kans om tot het „blijvend gedeelte" te gaan be hoor en. Voor Overzeesche Gebiedsdeel-en en Bui— tenlandsche Zaken waren,, naar we verna men, Zaterdag nieuwe besprekingen geënta meerd met een Leidsch kenner van Indische Zaken, een hoogleeraar, die ons als vrij ge matigd beschreven werd, terwijl de heer v. Royen mogelijk vervangen zal worden door een der departementale leidende figuren. De minister schijnt er op te rekenen, dat zijn pogingen, na zooveel veranderende aspecten, ditmaal zullen slagen. ENG. WAARDEERING VOOR NED. LEGER. Major-gen. Surtees, commander B.A.O.R., heeft, in een brief aan den minister van Oorlog, zijn dankbaarheid en waardeering geuit voor de diensten, welke eenheden van het Ned. leger op de Britsche verbindings lijnen hebben bewezen. DE PRINS RICHT ZICH TOT DE NED. PADVINDERS. Gistermiddag heeft Prins Bernhard de Nederlandsche padvinders toegesproken en hen opgewekt, om in hechte samenwerking te arbeiden aan den opbouw van ons land. Deze radio-uitzending was tevens de eerste van de voortaan wekelijks plaats hebbende Padvinders-radio-uitzendingen. De Pedzische minister-president Gkavam es Sultaneh vormde de democratische partij van Iran, die vriendschap met alle groote mogendheden nastreeft. De uiterst linksche en gematigd linksche partijen in Perzië slo ten zich aanéén. In Saksen sprak zich 77.1 pet van de 94.1 ipct der Duitschers die stemden, uit voor oonfiscaitie van eigendommen van oud-nazi's. Dr H. J. van Mook De R.V.D. te 's-Gravenhage ontkent het bericht in een der Nederl. bladen, als zou dr H. J. van Mook binnenkort op eigen ver zoek zijn post verlaten. Het republikeinsche persbureau „An- tara" deelde mede, dat het Inheemsehe na tionale comité besloten heeft om alle gebie den buiten Java en Sumatra vrij te laten in het bepalen van hun eigen handelwijze. Negen Ned. onderzeebooten voeren, vol- Soekarno gens „Antara" een actie uit tegen Inheem sehe zeeroovers in de Straat van Madoera. Heden zullen 76.000 „pemoeda's" te Ban- joewangi in opleiding komen voor soldaat van het Inh. guerilla-leger. (Vervolg op pag. 2). Vrij warm, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: In het Z. van het land meest zwakke wind uit Z. richting, vrij warm, zonnig weer, in het N. van het larid zwakke tot matige wind tus schen Z. en Z.W. Aanvankelijk bewolkte lucht, doch geen regen van beteekenis, later zonneschijn. t Prinselijk Paar tijdens de viering van 's Prinsen verjaardag te Baarn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1