Nationaal schaaktournooi in de Sleutelstad Een proeftochtje mei den model-logger Sch. 23 Dr. H. A. Gerritsen van Oud-Rosenburg jubileert NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 29 JUNI 1948 Bij het gouden jubileum van het L.S.C. Het gouden jubileum van L.S.G. zal dit jaar luisterrijk worden gevierd. Tijdsomstandig heden waren oorzaak, dat dit niet eerder is ge beurd, doch wat de propaganda-commissie van het L.S.G. thans schaaklievend Leiden en om geving gaat bieden, is dan ook af. Voor het eerst na den oorlog organiseert L.S.G. in Leiden, en het heeft daarmee de primeur in Nederland, een Nationaal tournooi, met 5 achtkampen en een massa-vierkamp. In de eerste groep van de achtkampen zullen meespelen onze oud-wereldkampioen dr Max Euwe, Cortlever, Van Scheltinga, Kramer, Van Steenis, de jeugdige Leidsche speler C. B. v. d. Berg, terwijl met Prins en Mühring nog onder handelingen gaande zijn. Zooals men ziet, een prachtige bezetting. Van den Leidenaar v. d. Berg wordt verwacht, dat hij zich in dit gezel schap volkomen thuis zal gevoelen. In de 4 overige achtkampen zullen de sterk ste hoofdklasse-spelers uitkomen en wij hopen t.z.t. de namen der deelnemers te publiceeren. De massa-vierkamp wordt weer verdeeld in diverse klassen zooals hoofdgroep, eerste klasse enz., enz. Dit tournooi zal worden gehouden op 21, 22 en 23 Oct. a.s. in den foyer van de Stadsgehoorzaal en er zal van 711 uur wor den gespeeld. De hoofdgroep begint Zaterdag 19 October te spelen. Een verheugend feit is, dat het L.S.G. met algemeene stemmen heeft besloten, dat er op Zondag 20 Oct. nóch gespeeld, nóch feest ge vierd zal worden. Een geste, die vooral in onze kringen bijzonder op prijs zal worden gesteld. Het L.S.G. heeft in den loop der jaren zeer veel prominente leden in zijn midden gehad, en in verband hiermede wordt er op 19 Octo ber een reünisten-bijeenkomst gehouden. Daar toe is een reünisten-commissie gevormd, waar in zitting hebben genomen de heeren Mr. A. Rueb, voorzitter van den Wereldschaakbond, mr. G. S. Fontein, den Haag, en not. dr. Liborel uit Delft. Tevens zal het bestuur van L.S.G. op dien dag recipieeren. Vanzelfsprekend zijn er aan dit tournooi hooge kosten verbonden. Daarom heeft de propaganda-commissie gemeend een reis- en een prijzenfonds in het leven te moeten roe- Kon. Genootsch. „Mathesis Scientiarum Centrix" Onder voorzitterschap van ia* M. C. Jong heeft het Kon. Genootschap Scientiarum Genitrix" gisteravond in de Stadsgehoorzaal haar 161ste jaarvergadering gehouden. Onder diagenen, die aan de be stuurstafel hadden plaats genomen, bevond zich de weth. van Onderwijs, de heer J. C. v. Schadik. Na de verslagen van den secr. en kascommissde werden er bestuursverkiezin gen. gehouden. In de 6 vacatures werden ge kozen de heeren: ir M. C. de Jong, ir Y. Ykema, mir Ph. J. de Ruyter de Wildt, ir J. J. G. v. Hoek, ir J. Schreuders en dr ir P. C. v. Lindenibengih. Hierna gaf de voorz. van het genootschap een jaaroverzicht, waarin sipr. o.m. mede deelde dat er met verschillende moeilijk heden was te kampen geweest, vooral wat betreft het vervullen van Leeraarvacatures achteruitgang van het leerlingenaantal. Toch waren er ook weer lichtpunten, want ir de Jong kon aankondigen, dat er zeer waarschijnlijk in het komende schooljaar een vervolgcursus werktuigbouwkunde zou aanvangen, waarvan ook oud-leerlingen ge bruik konden maken. Hoewel er dit jaar geen eindexamen bouw kunde was gehouden, werd er wel een prijs- vraag uitgeschreven, hetwelk een bouwplan bevatte van een pand op den hoek Haarlem merstraatHooigrachtOude Rijn. Hierop waren drie inzendingen binnengekomen. Vervolgens bracht spr. dank aan den heer v. Zwieten de Blom die wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd het adj.-directeurschap wenschte neer te leggen. Het meer officieele afscheid zou echter in September plaats hebben. Nadat ir de Jong had gewezen op de belangrijkheid van het diploma, ging hij tot de uitreiking over, waarbij B. J. WassirJc een eervolle vermel ding kreeg voor zijn éclatante puntenlijst. De heer Buurman maakte nu den uitslag van de prijsvraag bekend, welke, hoewel geslaagd, toch niet heelemaal bevredigd had, gezien het kleine aantal inzendingen. De eerste en de tweede prijs werden gedeeld door de heeren: v. d. Meij en Bosboom, de derde viel ten deel aan den heer Koore man. Het was ten slotte de directeur, de heer A. v. d. Hoogt, die een overzicht gaf van het afgeloopen schooljaar en de vertrekken de leeraren en leerlingen ap hartelijke wijze toesprak. Namens de leerlingen bedankten hierna de heeren J. v. Wee ren en A. A. Flik, die den leeraren verschillende geschen ken overhandigden. DRIE DOODVONNISSEN GEVELD. Het Bijz. Gerechtshof te A'dam veroor deelde J. Rauws uit Zuilen, L. C. Klootwijk en L. de Bruin uit Utrecht, wegens dienst neming bij de Wassen S.S., tot de dood straf. De NSB-er H. C. W. Henskens kreeg 8 J. gevangenisstraf (de eisch was doodstraf). De laatste van Hitler's in Berlijn ge bleven medewerkers, Hans Fritscne, heeft heden in Neurenberg verklaard, dat Hitier zelfmoord heeft gepleegd. 5VAT WEET U VAN STREPEN? Heelt U wel eens een zebra'gê^ Jiien in den dierentuin En heeft U Uoen wel eens gepiekerdis dat nu jeen zwart dier met witte strepen of een wit beest met zwarte strepen? E Heel logisch. We hebben het nog Itvel eens terloops aan een kennis gevraagd. Maar het ware weten we iOg niet. - We weten alleen dat het strepen ijn. Er zijn strepen die we beter leennen. Bijvoorbeeld de strepen op de mouwen van onze %Neder- tandsche militairen, van onze piloten on zeevaarders. Die strepen duiden cang of kwaliteit aan. Precies als rie strepen op De Gruyter's ver- Ïakking. Die duiden uitsluitend waliteit aan. Zij zijn immers het Scenmerk' van De Gruyter's betere jwaar. Betere waar en weer net al9 SMger: tien prpcent kortjng^ pen, die o.i. beide geen nadere omschrijving behoeven. Middels circulaires zal er een be roep op de vooraanstaande Leidsche burgerij worden gedaan om bijdragen in deze fondsen te storten. Wij, van onzen kant willen deze actie gaarne aanbevelen. De Sleutelstad is een cultuurstad van formaat en uitnemend geschikt voor zulk een cultureel tournooi. Een ieder zal daaraan gaarne zijn steentje bijdragen. Leiden zal in October het puikje van de Nederlandsche scha kers in zijn midden hebben. Het zal ongetwij feld een periode zijn, waarin de aandacht van geheel Nederland op Leiden zal zijn gericht. Een feit van groote beteekenis voor de Sleu telstad. De wedstrijdleiding berust bij den heer A. E. J. Modderman, secr. van het L.S.G., de L.S.B. en hoofdbestuurslid van den K.N.S.B. Prof. Mr. H. F. W. D. FISCHER AANVAARDT ZIJN AMBT AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Met een rede over „Oude en nieuwe op vattingen omtrent de studie van het oud- vaderlandsche recht" heeft prof. mr H. F. W. D. Fischer gistermiddag zijn ambt als hoogleeraar in de faculteit der Rechtsweten schappen aan de Leidsche Universiteit aan vaard. Prof. Fischer betoogde, dat omtrent het „oudvaderlandsche recht" in verschillende tijden niet steeds dezelfde meening is ge huldigd en ging vervolgens de oudste van die opvattingen na, zooals die sedert de 16e eeuw in Nederland en uit de daarmede samenhangende ontwikkeling van onze rechtswetenschap is te verklaren. De rechtswetenschap, in de Noordelijke Nederlanden het eerst aan de Leidsche Universiteit, erkende hier aanvankelijk slechts het Romeinsche recht als waardig om te worden bestudeerd. Onze oude juris ten, Hugo de Groot voorop, zijn zich al lengs bewust geworden van de beteekenis van het „eigen" recht van inheemschen oorsprong, waarvoor reeds in de 17e eeuw, als tegenstelling met het gerecipieerde Ro meinsche recht, in gebruik kwam de term, „Vaderlandsch" recht, die in de 18e eeuw de gewone werd. Tot de geschiedenis van het Ned. recht kwam men eerst veel later, toen de belangstelling voor het eigen verleden was toegenomen en de practische behoefte aan kennis van het oude recht daartoe drong. Volgens spr. is er een nieuwe fase in de beoefening van het oudvaderlandsche recht ingetreden, nu de laatste tientallen jaren van verschillende zijden verzet is gerezen tegen de gangbare meeningen daaromtrent, welke gedachte prof. Fischer nader ontwik kelde. Prof. Fischer besloot zijn rede met erop *e wijzen, dat bijzondere belangstelling zal moeten worden geschonken aan het Ro- meinsche-Hollandsche recht, het recht, dat van de 16e tot het begin van de 19e eeuw an kracht was en waarmede onze „klas sieke" juristen als De Groot, Huber, Voet en Van Bijnkershoek hebben gewerkt. Tenslotte volgden de gebruikelijke toe spraken en een drukbezochte receptie. NOTARISBENOEMINGEN Benoemd tot notaris te Vlijmen J. A. C. Hijbregts, cand.-notaris te Beneden-Leeu wen; te Roermond W. J. A. Damen, cand.- notaris aldaar; te Beek (gem. Ubbergen) A. J. Snee, cand-notaris aldaar; te Tegelen J. E. H. M. Jaspar, cand.-notaris te R'dam en te Heerlen J. J. M. A. Dolmans, cand.-no- taris aldaar. MUTATIES RECHTERIJKE MACHT Benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te A'dam mr A. de Ridder van der Does de Bije, mr M. v. Doorninck, mr R. P. Cleve- ringa en mr W. C. Hassoldt; tot subst.- griffier bij het gerechtshof te Arnhem, mr J. A. Barbas, door den minister van Justitie ontslagen uit zijn ambt van rechter in de arr.-rechtbank te Middelburg. Aan mr dr P. J. W. Rieter is m.i.v. 1 Juli eervol ontslag verleend als Off. van Justitie bij de arr.-rechtbank te Roermond. BURGEMEESTERS. Benoemd tot burgemeester van Asten: A. J. B. Ploegmakers, uit Oss; van Giessen- dam: H. C. Vermaat, uit Den Haag; van Ellewoutsdijk en Driewegen; D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, uit Huizen; van Meppel: mr A. Kleijn, uit Zweelo. Aan den burgemeester van Vessem, P. J. E. Visschers, is op 1 Aug. eervol ont slag verleend. Leidens Herv. Gem. collecteerde 17.400 voor Vlissingen Deputatie uit de Sleutelstad luacuc het geld naar de Scheldestad Vertegenwoordigers van de Ned. Herv. Kerk van Leiden en Leiaschendam zijn dezer dagen naar het geadopteerde Vlissin gen getrokken, om daar de opbrengst van de gehouden coliecte e.d. voor deze stad af te dragen. De organist, de heer P. Uiterlinden gaf op uitnoodiging een concert in de Jacobs- kerk, dat door ca. 1000 Vlissingers werd be zocht. Tijdens dit concert, hetwelk werd geopend met een welkomstwoord van ds Hartjes aan de gasten, sprak ds D. J. Vossers een oogen- blik naar aanleiding van 1 Cor. 16 vers I en 4. Na afloop had ten huize van ds Hartjes een gezellige bijeenkomst plaats, waar ook nagenoeg de geheele kerkeraad en kerk voogdij van Vlissingen tegenwoordig waren. Ds Vossers stelde daar de collecte, f 4900, aan den voorzitter van den Vlissingschen kerke raad ter hand, de heer Wilbrink de f 10.000 van de Gemeente-commissie aan den presi dent-kerkvoogd en dr G. Brouwer de f 2500 van de Diaconie aan den voorzitter van de diaconie. Namens Leidsahendam was het ds J. M. Vermet die f 1500 overdroeg voor het bouwen van een barak voor het jeugdwerk alsmede nog een bedrag namens de kerkvoogdij. Prachtig schip, waar vaart in zit (Van een onzer verslaggevers). Van tijd tot tijd wordt de Scheveningsche vissohersvloot een 9chip rijker. Dit zijn dan geen nieuw aangebouwde schepen, maar vaartuigen, die in een of andere Duitsche haven, niettegenstaande hun veelal zware verminking, als Nederlandsch bezit worden herkend en daarna repatrieerenom na een grondige revisie weer in dienst der Nederlandsche visscherij te treden. De „Sch. 23" was óók zoo'n logger. Dat het schip indertijd naar het Oosten is „af gedreven", vinden wij al niets bijzonders meer, doch het resultaat van de modernisee- ring, die de reederij A. de Jong uit Scheve- ningen heeft bereikt op de eigen werf te Vlaardingen, dwingt bewondering af. Gisteren maakten wij op den Nieuwen Waterweg een proefvaart met de logger mee, nagestaard door tientallen bewonde rende visschers en voldaan-uitziende werk lieden, die 's ochtends nog druk in de weer waren, om de „Johanna Catharine", zooals de boot officieus heet, zoo Lieftallig moge lijk te doen zijn. Zij konden er waarlijk trotsch op zijn, dat het rood-wit-blauw lus- Veertig jaar onder de krank zinnigen Dr H. A. Gerrit sen, geneesheer- directeur van Oud-Rosen burg in Loosdui nen, is Maandag 1 Juli a.s. 40 jaar in dienst van die Stichting. Hij werd er in 1904 assistent en eigenlijk jubi leerde hij dus al twee jaar gele den. Maar de tijdsomstandig heden maakten de viering toen onmogelijk. Daar om geschiedt dat thans. Dr H- A- Gerritsen. Volgend jaar zal dr Gerritsen 25 Jaar directeur zijn. Gedurende deze jaren groeide de Stichting van 100 tot 600 bedden. Betere verplegingsresultaten werden bereikt door meer ontwikkelde geneesmethoden. Ook zorgen zijn oud Rosenburg en den directeur niet bespaard, de evacuatie van 600 patiënten, waarvan 100 stierven en de wegvoering van 120 ondergedoken Joden met als gevolg de ballingschap van ds Gerritsen. Nu is er een groot personeeltekort. Maar dr Gerritsen toont zich vol moed voor de toekomst! Volgens raming bedraagt het aantal inschrijvingen voor de 3 pet Grootboek schuld '46 pd.m. 250.000 stuks, tot een bedrag van ruim 825 millioen gulden. Bij die vorige inschrijving waren er 155.000 inschrijvingen tot 1.008 millioen gulden. Per 1 Juli wordt de afd. Noodwoning- bouw van het dep. van Openb. Werken ver plaatst naar flatgebouw Duinwijck, v. Alke- madelaan 350 te 's-Gravenhage. De Onderl. Levensverz. Mij 's-Graven hage heeft bèsloten de beschikbare winst over de jaren 1936—1940 t. b. v. 500.000 betaalbaar te doen stellen. Tot wnd. dir.-generaal van „Vorming buiten Schoolverband" is benoemd de heer N. H. de Graaf te Den Haag. Radd o -lu ister ver gun ningen met serie- letter C moeten van 5 t/m 16 Juli op een postinrichting (geen postagentschap) wor den omgewisseld De Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf heeft bij den min. van Sociale Zaken en het College van Rijksbemiddelaars geprotesteerd tegen de nieuwe loonregeling 'voor het bouwbedrijf in de geteisterde gebieden. Te Bobeldijk zijn 6 stamboekkalveren gedood door het vreten van met calcium- arsenaat bespoten aardappelloof. Mi.v. 1 Juli kunnen weer brieven en doosjes met aangegeven waarde tot een max. bedrag van f 1282 naar Tsjeeho Slo wakije worden verzonden. Binnenkort zal een begin worden ge maakt met het herstel van den vuurtoren van Texel. PUZZLE VA1S DE WEEK Omschrijving: Horizontaal: 1. Ver sterkte plaats - 7. Maanstand (afk.) - 9. Gereedschap - 10. Krachtaanduiding (afk) - 12. Gard - 13. Telwoord - 14. Klaproos - 15. Naaldteekening - 17. Buitenhaven - 18. Gast - 20. Plaats in Frankrijk - 22. Groote bijl - 24 Turksch keizerlijk decreet - 25. Dikke pap - 26. Priesterlijk opperkleed - 28. Plaats in Noord Brabant - 31. Wars van alle laag heid - 34. Zuidvrucht - 36. Tochtje per auto - 38. Ziekte aan pooten der paarden - 39. Lyrisch gedicht - 40 Mannetjesdier - 43. Soort hert - 44 .Bijwoord - 45. Zoom - 46. Bedrijvigheid Verticaal: 2. Insectenetend zoogdier- tje - 3. Tennissportterm - 4. Drietal - 5 Loofboom - 6. Ingewand - 7. Uitbouw - 8 Hielbeen - 10. Vrucht - 11. Neep - 15 Tijd perk - 16. Sluis - 19. Uitgifte inz. van pa pieren van waarde - 21. Ongelijk - 23. Statie koets - 27. Broeihuis - 28. Lóofboom - 29. Kleedingstuk - 30. Open hemelglobe - 32. Beest - 33. Kunstmensch - 35. Vruchteloos - 37^ Zacht metalen buisje - 39. Regelmaat - 41 Droog - 42. Inheemsen volksleger. Oplossing van de puzzle van vorige week6 Horizontaal: 3. Ore - 6. Parmantig - 10. Aria - 12 Toga - 13 Rob - 14. Los - 16. Pel - 17. En - 18. Re - 19. Pasteur - 21. Bont - 22 Lood - 24. Peridot - 27 Om - 29. Mr - 30. Zot - 32. Min - 33. Lee - 34. Aloë - 36. Deen - 37. Kentering - 39. Sla. Verticaal: 1. Era - 2. Baron - 3. Oma - 4. Ent - 5. Niger - 6. Parel - 7. Rib - 8. Top - 9. Galei - 11. Port - 14. Lustrum - 15. Spelden - 19. Pop - 20. Rot - 23. Kozak - 25. Iris - 26. Kreng - 28. Molen - 29. Meent - 31. Ton - 33. Lei - 35. Ets - 36. Dra - 38. Els. De p r ij z e n vielen bij loting ten deel aan De prijzen vielen bij loting ten deel aan: 1. mej. A. de Wey. Trijn Jacobsdochtershof 4, Leiden 4, f 5; 2. A. Griffioen, Leidsche weg 520, Voorschoten, f 2.50; 3. H. Wille, A 72, Koudekerk a. d. Rijn, f 2.50. Oplossingen moeten uiterlijk Vrij dagmorgen 12 uur in ons bezit zijn, op een briefkaart met in den linkerbovenhoek „Puzzle-oplossing" aan ons nieuwe bureau: Groote Marktstraat 7. i tig wapperde boven het kleine stukje Neder land, dat reeds morgenmiddag onder bevel van schipper C. Korving vanuit Schevenin- gen zal vertrekken, om ap de „mare librum" den naam van onzen visscherstand hoog te houden. U wilt eendge bijzonderheden? Reeds van verre valt de hooge voorsteven op. Deze .kop" is dusdanig uitgebouwd, dat de zeewaardigheid aanmerkelijk is vergroot. In het stuurhuis is, behalve de noodige navigatiemiddelen, een teleflex-apparaat aangebracht, een instrument, dat tot dusver op een visschersvaartuig een ongekende luxe was. Het zijn sleohts eenige handles, die op vernuftige wijze met uiterst 'dunne staal kabels de volledige bediening van hoofd en hulpmotor, re9p. 240 en 15 PK., keer- koppeling en winch mogelijk maken. De accomodatie voor de uit 16 koppen be staande bemanning is eveneens niet ver geten. De kooien zijn ruim, er zijn twee vaste waschtafels en een douchecel met warm en koud water, terwijl de meest propere huisvrouw geen reden tot mopperen zou hebben, als zij in de scheepskombuis haar potje zou moeten koken. Voorts kan in een 3-tal tanks 22.000 liter olie voor den motor meegevoerd worden. Het vaartuig, dat zoowel voor treil- als haringvisscherij is ingericht, waartoe 10 tie ren, de bergplaatsen voor de visch, met kurk zijn geïsoleerd teneinde de vangst beter te conserveeren, heeft 50 Lichtpunten aan boord en twee schijnwerpers. Tot slot zouden wij kunnen volstaan met de woorden van schipper Kor ving: ,,'t Is een prachtig schip er er zit vaart in." Wij wenschen hem een behouden vaart en goede vangst! Chr. Geref. Meisjes in Bondsdag bijeen De tweesprong: Jezus Christus of de Anti-Christ. In de Brinklaankerk te Apeldoorn is Woensdag de ,12e Bondsdag gehouden van de Chr. Geref. Meisjesvereenigingen." Mej. M. A. Klomp, bondspresidente, heette alle vriendinnen hartelijk welkom. De Duitscher heeft geprobeerd het prachtige bondswerk te vernietigen, maar dat is hem niet gelukt. Spr. herdacht voorts al de ge vallenen, in het bijzonder ds H. Janssen, die voor het Chr. Geref jeugdwerk, ook voor dat van de meisjes, zooveel stimulee- rend werk heeft verricht. Aan H.M. de Ko ningin en aan het Prinselijk Paar werden telegrammen van aanhankelijkheid gezon den. In de namiddagvergadering die ld mej. R. van Wingerden van Hilversum een opwek kende toespraak over „Het volle leven te gemoet". Het meisje moet het volle leven te gemoet. Als zij zich biddend richt naar Gods Woord, zal zij een plaats in het leven in nemen ter verheerlijking Gods, tot zegen van haar omgeving, tot heil ook van het ge zin, waarin zij straks de moeder zal zijn. Groote belangstelling bestond voor het wel zeer actueele onderwerp van ds J. H. Velema van Bunschoten, die refereerde over „Jeugd op den tweesprong in de na-oorlog- sche wereld". Al is de oorlog nu voorbij, de problemen zijn gebleven Alle zeker heden ontbreken. Men leeft langs de lijn der lijnloosheid. Ook in onzen kring vragen velen: als iedereen zoo en zoo leeft, waarom mag ik dat dan niet? De tweesprong in ons leven nu is: Jezus Christus of de Anti-Christ. Spr. teekende in felle kleuren het jeugd leven van onzen tijd. De tijden zijn veran derd, maar de oude roeping blijft. We moe ten ons openbaren als afgescheiden meisjes, die he<t tee ken van den doop hebben ont vangen. Zóó hebben we onze plaats in te nemen in het huisgezin, in het maatschap pelijk leven, in onze vereenigingen en overal waar God ons plaatst. Deze uitnemend geslaagde bondsdag werd besloten met een rede van ds W. Kremer van Apeldoorn. Gevraagd voor onmiddellijke indiensttreding Losse of vaste Arbeiders voor land- of schuurwerk GULDEMOND Zn., LISSE Aanmelden bij Schaap, Julianastraat 74 Lisse Is Uw Radio defect? Bel 24244 DE RADIOTECHNISCHE DIENST I.E.M.C.O. N.V., Nieuwe Rijn 32

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6