Amerikaansche ontmoetingen De Moefti en Mihailowitsj GELOOFS- VRIUGDE NIEUWE LEmSCHE COURANT ZATERDAG 29 JUNI 1941 „En zult U ook een boek over Amerika schrijven?" vroeg iemand; mdj vóór mijn vertrek. Ik koix niet anders doen dian glim lachen en opmerken diat ik mij zonder twij fel bespottelijk zou maken als ik dat ooit deed. Zestig dagen in Amerika doorgebracht zijn juist voldoende om iemand ervan te overtuigen dat hij op weg is iets van dit land en volk te begrijpen maar dat hij er nog bitter weinig van af weet. Want eigen lijk gaat het bij het begrijpen van een land niet om de groote gebouwen die het heeft of om dollars die het bezit, maar om heel iets anders, om de ziel, om den geest, om de psychische structuur die het vertoont. En om die te leeren kennen is nog iets meer kistje dichttimmert, er 'n doos schoencrême, een poetsdoek en een paar borstels op legt en dan de voorbijgangers uitnoodigt, zich de schoenen te laten poetsen, tot den kantoor klerk toe, die iedenen dag zijn eenderen gang naar het groote kantoor aflegt, heeft iedere burger in Amerika het gevoel dat hij opgenomen is in een groot proces van nuttigheid en verantwoordelijkheid. In dat proces wordt hem veel meer in eigen han den gelegd dan gewoonlijk het geval is in óns land. Er wordt meer overgelaten aan eigen scheppend inzicht; er wordt meer ver wacht van eigen initiatief. Aan sluimerende mogelijkheden wordt meer gelegenheid ge boden zich te ontwikkelen. Dat is het prach tige in de arbeidsverhoudingen in Amerika. De Delftsche Studentenroeivereeniging „Laga" in training voor haar driedaagsche wed strijden in verband met het 14e lustrum. Zelfs een koebeest toont z'n belangstelling voor de fiksche ploeg! noodig dan achter katheders in collegezalen te hebben gestaan af op groote massa meetings het Amerikaansche volk te hebben toegesproken. Ik heb een gevoel, dat ik Amerika slechts oppervlakkig heb leeren kennen; en als ik dan tóch iets schrijven wil, bedoel ik niet meer te geven dan enkele vluchtige indruk ken, een even aanraken van Amerika met mijn geest, zoo als een zwaluw over het watervlak scherend, het met zijn vleugeus aanraakt, weer opvliegt en nu en dan een lichtenden droppel water van den top van zijn vleugels laat vallen. Als ik nu op mijn studeerkamer gezeten, rustig terug denk aan wat ik zag, rijst Ame rika allereerst voor mijn geest op als het land van den arbeid. Wat wordt er in Ame rika hard gewerkt. Zij hebben het mij aan den lijve laten ondervonden: vier, vijf spreek beurten op één dag, vonden ze heel ge woon; en ik heb niet één Zondag minder dan drie keer gesproken in kerken van alle mogelijke denominatiesBaptisten, Mello- disten, Presbyterianen, Reformed Church, Christian Reformed Church. Zou er wel één werelddeel bestaan waar de intensiteit van den arbeid zoo groot is en waar men zoo veel werk verzet als in dit wonderbaar Ame rika? Misschien is er een tijd geweest dat Japan Amerika evenaarde in arbeidspresta tie, maar ingehaald is het tot nog toe door niemand. „Laboremus". Laat ons arbeiden! Dit woord van den Deenschen dichterkoning Björnson is meer dan ooit na den oorlog het adagium van het Amerikaansche volk geworden. Over het algemeen echter kreeg ik den indruk, dat de arbeid in Amerika een eigen karakter draagt en, veel moer dan bij ons, een gelegenheid is om een zekere scheppen den drang in den mensch te uiten en daarin verantwoordelijkheid te dragen. Van den kleinen negerjongen af, die een houten NIEUWE DIENSTREGELING NED. SPOORWEGEN. De nieuwe dienstregeling der Ned. Spoor wegen, welke op 1 Juli a.s. ingaat, bevat en kele belangrijke verbeteringen in de verbin ding trusschen het Westen en de Noordelijke provincies, waardoor men bij een bezoek aan het Westen en omgekeerd meer tijd zal heb ben voor het afwikkelen van zijn zaken. O.m. zal de trein Utrecht (v. 10.38)R'dam Den Haag nu dagelijks gaan rijden, evenals Den Haag S.S. (v. 13.06) R'damUtrecht. De trein Den Haag S.S. (v. 17.07)Groningen zal een uur later vertrekken, evenals de •trein van Groningen (v. 16.30) naar Den Haag. Kort begrip van het consumenten-crediet Ongeveer 4 millioen Nederlanders vallen er onder Het wetsontwerp inzake het consumenten- crediet dat, zooals wij reeds gisteren meld den, door de Tweede Kamer werd goedge keurd, en dat bestemd is om het aankoopon van onontbeerlijke gebruiksgoederen te ver gemakkelijken, houdt in, dat minder draag- krachtigen f 100.- per op zichzelf staand per soon krijgen, terwijl zij, die in gezinsver band leven, f 100.- per gezinslid plus f 100.- voor het geheele gezin kunnen ontvangen. De credieten moeten in twee jaar worden terugbetaald. Het maximum-voorschot werd voor de ge zinnen boven de vier personen gesteld op f 125.-, voor elk gezinslid boven de 4. In bijzondere gevallen zullen nog aan vragen kunnen worden ingediend na 31 Dec. 1946, den sluitingsdatum voor aanvragen. Naar schatting zullen 4 millioen Nederlan ders belang hebben bij dezen nieuwen maat regel. VRIJGEVEN VAN IN HET BUITENLAND INGEHOUDEN GELD. De nieuwe verzoeken met betrekking tot hét vrij geven van in het buitenland inge houden Ned. geld zullen niet meer via de Gew. Arbeidsbureaux worden afgehandeld, doch moeten worden gericht aan de Ned. Bank, afdeelmg na-inlevering Buitenland. Voor hen, die na 15 Juli '46 in Nederland zijn teruggekeerd, is de vergoeding voor Duitsche Rijksmarken vastgesteld op 26V2 cent per R.M. Er bestaat geen jongen, die een bepaald visioen meent gezien te hebben, hetzij op het gebied van de technische wetenschap of van de geestescultuur, die niet een ge legenheid ontvangt zijn droomen in werke lijkheid om te zetten. „To give a fair chance to everyone" is een uitdrukking waarmee Amerika aanduidt dat ieder mensch waard is te toonen wat hij kan. In Amerika gelooft men in den mensch, in de goddelijke macht die in hem zetelt, en op het alleronver wachts te voorschijn kan komen. Zij hebben geleerd niet gering te denken van 's men sahen mogelijkheden. Zoo zijn zij het volk van uitvinders geworden' bij uitnemendheid. De grootste uitvinding die zij deden is deze: Ze vonden den mensch uit, zijn kracht, zijn kunnen, zijn vermogen. En niets is aange namer, wanneer men met dit volk spreekt dan de optimistische kijk dien zij hebben, ik zeg niet op den mensch zelf, maar op de goddelijke kracht die in hem sluimert. Zij gel00ven in die kracht. Zij weten dat zij er is. Hoe de menschen die kracht gebruiken, is een andere kwestie, zooals de moeilijk heid, waarvoor de atoomenergie Amerika thans stelt, duidelijk bewijst. WAT HET HART GOED DOET (Van onzen Indië-redacteur.) Naast de vele sombere wolken die tegenwoordig over Ned.-Indië trekken doet het extra goed, wanneer wij eens een lichtpuntje zien aan den zoo verren, verren horizon. Hier zijn enkele van die lichtpuntjes: De Ned.-Indische Regeering ontving een telegram van den vertegenwoordig enden Raad van Minahassa, waarin verzocht wordt „het onwankelbare vertrouwen over te brengen aan het Huis van Oranje welks lot zoo innig verbonden is aan dat van de Minahassa." En wat zegt u hiervan? De organisatie van Javaansche slaven arbeiders ten tijde van de Japansche be zetting heeft een brief gericht aan den Ned. consul te Singapore, waarin ver zocht wordt hen uit de handen van Soe- karno te bevrijden. Wij Javanen hebben onzen Soesoehoe- nan, regenten en andere autoriteiten, die onder bescherming staan van Koningin Wilhelmina. Zij is voor ons geweest als een moeder en Zij heeft het leed der In- heemschen verzacht, welk leed door Ja pan en ook door de Indonesische leiders veroorzaakt is." Samenwerken en opbouwen, Iriheem- schen, daar verlangen niet alleen jullie, maar ook wij, Nederlanders, heel erg naar! Staat van beleg voor geheel Indonesië Gisteren heeft Soekarno den staat van be leg voor geheel Indonesië afgekondigd. Dit in vervolg op zijn besluit van 7 Juni, waarin mijnheer-de-president alleen voor Java den staat van beleg afkondigde. Volgens het republ. persbureau ..Antara" heeft Soekarno besloten alle macht in handen te nemen „totdat het kabinet en de bestuurs instellingen weer normaal kunnen werken". De spoorweg-verbinding Batavia—Tji- kampek is sinds 11 Juni verbroken. Enkele Chineesche scholen te Batavia hebben geweigerd Ned.-Ind. geld te accep teeren, tegen welken koers dan ook. In het bestaan van het „Verbond Indo nesische burgers" te Djocja, wiens doel het is de republ. regeering te steunen „in haar strijd voor de vrijheid", hebben drie „Ne derlanders" zitting genomen, t.w. mevr. T. v. d. Burger, N. Segward en mevr. Beek. K\.L" Pun3abi. de afgevaardigde van Br.-Indië, heeft gisteren een uur met Soe karno en Moh. Hatta besprekingen gevoerd over het rijstaanbod van Sjahrir. Doelend op de onderhandelingen tusschen de Ned. en de Inheemschen zeide hij: „Er is geen reden tot bezorgdheid, omdat binnen enkele dagen de moeilijkheden zullen zjjn opgelost." DOODSTRAF TEGEN S.S.-ER UITGESPROKEN De 32-jarige Hilversummer W. K. van den Berg is ter dood veroordeeld', omdat hij in September 1944, toen de bevrijding van Ne derland een feit scheen te zullen worden, dienst nam bij het Pantsercorps der Waffen S.S. Twee namen komen op het oogenblïk veel vuldig voor in de buitenlandscbe bericht geving diie van den groot Moefti van Jeru zalem en van den Servischen generaal Mibaalowifcsj. Oogenschijnlijk hebben zij niets met elkaar te maken, maar beider lot DE MOEFTI. wordt beheerscht door dezelfde politieke factoren. De Groot Moefti is de ongekroon de Arabische heerscher over Palestina, een man met een machtigen invloed in het midden Oosten, waar men den naam tyan zijn geslacht, Hoesseimi, den laatsten tijd herhaaldelijk tegenkomt in allerlei leiden de Arabische commissies. De Groot-Moefti is het hoofd van zijn geslacht en als zoo danig de gebaren leider van het Arabische nationalisme. In den voorbijen oorlog wedde hij qp het Duitsche paard. Hij bracht be zoeken aan Hitler in Berdhtesgaden en Ber lijn, organiseerde den, voor de geallieerden levensgevaarlijken, opstand met Dudtsohen steun in Iran, die tot doel had de Brötsche verbindingslijnen in het midden Oosten te verbreken en bezocht o.m. de gaskamers in Auschwitz om er de jongste Duitsche metho den voor het uitroeien der Joden te bestu- deeren. Hij rekende er vast op ook nog eens met dit probleem in aanraking te zullen komen, maar verklaarde blijkens daaromtrent in Neurenberg afgelegde getuigenissen, dat voor de Arabieren het bouwen van gas kamers nogal omslachtig was. Die haddien snellere en meer doeltreffender vernieti gingsmethoden Een collaborateur en een nazi tot en met dus, die toch niet uitgeleverd werd aan de Britten, die uiteraard zijn bloed wél kun nen drinken, maar rustig naar Palestina „ontsnappen" kan om daar te werken aan de in Duitsdhland opgestelde plannen. Daartegenover Mihailowitsj, de Servische generaal, die in Belgradio voor zijn Kroati sche rechters staat. Wie herinnert zich niet de opwindende verhalen van heldenmoed, die den Doolaard indertijd voor radio Oranje over dezen man wist te vertellen. Honder den geallieerde vliegers danken aan hem en zijn Tjetniks het leven; hij was een tijdlang, nl toen er in Europa van gewapend verzet nog geen sprake kon zijn, het vleeschgewor- den verzet tegen' den Duatscher, maar met het opdringen van de Bussen in de richting van den Balkan daalden zijn papieren ten gunste van die van Tito, die de partisanen aanvoerde. Mihailowitsj was Londen en koning Peter; Tito Moskou en de republiek. Daarmee is eigenlijk alles gezegd. Belgrado verdween achter het ijzeren scherm en in KRANTEN IN DE TOEKOMST DRAADLOOS IN HVIS De ontwikkeling van radio en televisie brengt onge dachte mogelijkheden. In Amerika is onlangs voor het eerst een dagblad door de ra dio bij iemand aan huis be zorgd. Deze stunt werd uit gevoerd door een der groot ste Amerikaansche dagbladen, „The Chicago Tribune", een blad met een dagelijksche op laag van ruim 1 millioen ex. en des Zondags IV2 millioen, dat door de week 40-46 pagi na's per dag brengt, ondanks papierschaarschte en des Zon dags met bijbladen 120 en zelf een eigen radiostation heeft, W.G.N., waarmede dit experiment, het eerste in de krantenhistorie, werd vol trokken. Vanuit Chicago werd over een afstand van 50 km naar het landgoed van den eigenaar en hoofdredac teur, Colonel Robert Mc Cor- mick, te Wheaton, een krant van 4 pagina's, met het laat ste nieuws, foto's en een tee- kening, draadloos overge bracht en uit een speciaal re- gistreertoestel verscheen de krant uit de gleuf, in den tijd van 28 minuten. Het ont vangapparaat, de „facsimile recorder", heeft de grootte van een kleine schrijfmachi ne en kan aan het radiotoe stel worden gemonteerd. In- tusschen is alweer een verbe terde machine ontworpen, die de krant in minder dan 10 minuten overbrengt, bij een grootte van 20 cm breed en 19 cm lang, met een indee- ling van 4 kolommen en in totaal 4 pagina's Het zal ech ter nog wel geruimen tijd du ren voor deze vinding popu lair is, want de daaraan ver bonden kosten zijn nog zeer groot én de aanschaffing van het ontvangapparaat kost al leen reeds 400 dollar. Dat in de toekomst ook in de krantenwereld ingrijpen de wijzigingen te verwachten zijn, kan men zich indenken. Mopperende krantenlezers over slechte bezorging, zul len dan tot het verleden be- hooren. „Geef mij weder de vreugde uws heils". Ps. 51 14a. Geloofsvreugde is een gave van den Heilige® Geest. Hij schenkt ons die gave door Zijn special# werking in ons hart. Wat is het heerlijk die gave te mogen be zitten. Juichen in het heil des Heeren. Weten verlost te zijn van alle zonden. Jezus Christus te kennen in Zijn genade. Heerlijker gemoedstoestand is niet denkbaar. Kijk nu eens rond om U heen, naar die somber-harde gezichten in de wereld, naar de oogen van de menschen, die Gods genade niet kennen, zij staren u tegen in een ijzige kilheid. Vreeselijk, wat is het hier op aarde niet alleen donker, maar wat is het hier ook koud, wat is het hier ook somber. Alle vroo- lijkheid en blijdschap is verdwenen. De menschen weten dat ook wel en klemmen zich daarom vast aan allerlei opgeschroefde vroolijkheid. Ze moeten toch probeeren er zichzelf bovenop te houden. Ze willen nog niet zien hun volkomen leegheid; ze durven nog niet van zichzelf te schrikken. Er zijn vele geloovigen, die ook niet vrooiijk zijn. 't Is in de kerk ook al mis. De tenten der vroomen daveren al evenmin van vreugde, 't Is daar in de harten der Christenen ook een en al somberheid. De blijdschap van de vreugde des heils, die is door Gods geeselslagen .niet naar voren gekomen, maar veeleer weggevlucht. Nu 'hoor ik hier den dichter bidden: Geef rnij weder de vreugde uws heils. Geef mij weder. Hij heeft ze dus gekend, maar hij is weer kwijtgeraakt. Hij wist zich verlost^door Góds genade en nu ziet hij alleen maar Gods teruggetrokkenheid. Daar is een afstand tus schen God en z'n ziel, een afstand gegraven, door zijn zonde. Zal hij over die zonde heenspringen en die vreugde des heils toch grijpen? Het zóu slechts een dwaze opschroeverij zijn. De schrik wordt er straks alleen maar grooter door. Daarom gaat hij kruipende door dien af stand tusschen God en z'n hart heen: Ver geef mij en wees mij genadig, o God. Ik heb tegen U gezondigd. En dan eerst vraagt deze boeteling: Geef mij weder de vreugde uws heils. De bede om de blijdschap des geloofs is geen zinlooze aanmatiging, maar is een le venskreet die opklinkt uit een verslagen hart. Laat ons allen in deze somberheid meebidden. Dan wordt het weer vroolijk hier van binnen. Dan wordt de kerk weer een zingende kerk. Dan wordt Gods naam met lofgejuich geprezen. Leiden. Ds. K. DRONKERT. GEN. SYNODE GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. In haar zitting te Groningen van gister morgen heeft de Gen. Synode der Geref. Kerken art. 31 K.O. in behandeling genomen het door ds D. K. Wielenga uitgebracht rap port over de Zendingsaangelegenheden. Op Oost-Soemba heeft een deel der inheemsche kerken contact gezocht met de kerken naar art. 31 K.O., hetgeen geleid heeft tot de op vatting, dat samenwerken aldaar mogelijk, is, wanneer de kerken in Nederland een miss.predikant naar Oost-Soemba zenden, die dan door de vrijgemaakte kerken wordt aanvaard en erkend. De commissie stelde voor aan de kerken op Oost-Soemba te be richten, dat de gemeenschap met deze ker ken is tot stand gebracht bij Synodebesluit van 6 Juni 1946. Het voorstel van ds Smelik om ds Goossens toe te laten als adviseerend lid, werd aangenomen. In de middagzitting was aan de orde het rapport over de Zendingsdeputaten en het Zendingsblad. Voorgesteld werd niet afzon derlijk te procedeeren over Zendingsgoede ren en de zendingsarbeiders na hun event, vrijmaking voor rek, der kerken art. 31 K.O. te nemen. Vervolgens werden ds Goossens en de heer Tanahomba als adviseerende leden tot de Synode toegelaten. In de avondzitting deed prof. Schilder voorlezing van het openbaar getuigenis der Synode aan alle Geref. belijders i.v.m. het verzoek tot samenspreking met de Gen. Sy node van Utrecht. Het concept werd goed gekeurd en besloten werd aan het mode- ramen over te laten den vorm en omvang der uitgave te regelen. Tot slot rapporteer de ds Meulink over de verhouding der dia conieën tot de plaatselijke overheid i.vun. Armenwet-Kinderwetten. Teheran schijnt Engeland toegezegd te heb ben Mihailowitsj ten gunste van Tito te zul len laten vallen. Thans staat die generaal terecht, beschuldigd van de grootste mis daden tegen den Joego-Slarvischen staat. Natuurlijk weigert men in Belgrado Ameri kaansche- en Britsche getuigen ten gunste van Mihailowitsj te hooren, maar er worden wel allerlei beschuldigingen aan het adres van EngéLsche officieren geuit, die b.v, Mihailowitsj tot partisanenmoord zouden hebben aangezet. Geen wonder dat Enge land daartegen protesteerde. Meer doet het niet. Kan het ook niet doen, want het is door een belofte en door de Russische poli tiek gebonden. Het is ongélukkig dat de berechting van Mihailowitsj en de ontsnapping van den Groot Moefti tegelijktijdig komen. Rusland niu tegen te krijgen' door interventie in de zaak Miihaalowitsj en tegelijk dje Arabische staten in opstand om de figuur van den Groot Moefti: het is te veel van het kwade. En zoo wordt de medestrijder Mihailo witsj opgeofferd en de collaborateur Hoes sein! geprotegeerd. Dat is hooge politiek. MIHAILOWITSJ.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5