Consumenten-Crediet door Kamer aanvaard Vandaag moet de beslissing te Parijs vallen NIEUWE LEIDSCHE COURANT I ZATERDAG 29 JUNI 1M6 Maximum-voorschot f 125 p. p. voor grootere gezinnen (Van onzen Parlementsredacteur.) Met algemeene stemmen heeft zooals we reeds meldden de Tweede Kamer gis termiddag het Consumenten-crediet aanvaard. Het maximum-voorschot werd voor de gezinnen boven de 4 personen gesteld op f 125 voor elk gezinslid boven de 4. In bij zondere gevallen zullen nog aanvragen kun nen worden ingediend na 31 Dec. 1946, den sluitingsdatum voor aanvragen. Het derde amendement werd ingetrokken. Het bedoelde om, indien de gezinsinkomsten en de vermogenspositie van een credietvra- ger hem niet in staat stellen om het voor schot terug te betalen, geheele of gedeelte lijke vrijstelling van aflossing te verleenen, indien de beschikbare middelen blijven be neden een door de betrokken Ministers te bepalen bedrag. Aanvankelijk werd gespro ken van „kan" worden vrijgesteld, maar het amendement maakte daarvan „zal" worden vrijgesteld. De Minister ontwierp zelf den vorm van dit amendement, waarin het hem en den voorsteller bevredigde. Een sub amendement van den heer WAGENAAR om vrijstelling te verleenen van terugbetaling indien de termijn van aflossing is verstreken, sneuvelde, toen het amendement werd inge trokken. Ook overigens werd het door ern stige bezwaren gedrukt, omdat het er toe zou leiden, dat iedereen in de verleiding werd gebracht om niet terug te betalen door den termijn er voor te laten verloopen. Een andere wijziging, welke, op voorstel van den heer v. LIENDEN nog werd aange bracht, was deze, dat ook districtsraden zul len kunnen worden ingesteld voor een be paalde functioneele groep der bevolking. Toestand rondom Luik zeer ernstig Aantal stakers reeds tot 35.000 gestegen Minister Van Acker verklaarde gisteren in Brussel, dat de toestand rond Luik door de Stakingen zeer ernstig is. In 26 mijnen, 50 metaalfabrieken, 6 electrische centrales, 1 tramwegmaatschappij en 14 andere onderne mingen staken 35.536 personen. De minister beschuldigde de Trotzkisten ervan deze stakingen georganiseerd te heb ben, om een revolutionaire stemming te kweeken. Van Acker verklaarde voorts, dat de re geering er naar streeft, de salarissen in re delijke verhouding tot de prijzen te brengen. Het Intern. Radiocongres te Brussel be sloot een internationale organisatie van den Omroep te stichten. Vertoonde het gewicht van den Ned. ex port in Mei een stijging van 230.506 ton tot 284.762 ton, de waarde is gedaald van f41.3 millioen tot f 38.6 millioen. GEEF ONS ZOO'N STELLA Jesse Owens deed het met zijn beenen. Stella Punjanas met haar vingers. Beiden zijn ze Amerikaan beiden wer den ze wereldkampioen. Jesse in het hard- loopen, Stella in het sneltypen. Honderd veertig woorden per minuut trommelde ze in Chicago, tijdens de kampioenschappen, gedurende een half uur met haar slanke vingertjes bij elkaar. Honderd veertig woorden dat is onge veer 700 letters! „Onbegrijpelijk", zegt onze typiste met tear tien vingers. „Wonderbaarlijk", vinden wij het, dood gewone twee-vinger-systemers Stella moet haar gewicht in goud waard zijn. Stella heeft dan ook alle prijzen, die er waren, in de wacht gesleept. Stélla is nóg meer. Zij is de stimulans voor onze Ned. kampioene, mej. Verbruggen uit Hengelo, die onlangs ons nationaal record op 489 letters per minuut bracht. Zij is de stimulans voor alle Ned. typis ten, die dagelijks gebukt gaan onder sta pels brieven en copieën. Wij vragen en zoeken.... een Nederland - sche Stella Fraude bij Verkeersinspectie te Rotterdam Aankoopvergunningen van auto's voor iedereen Woensdag is op de Rijksverkeersinspectie te Rotterdam door de recherche gearresteerd de secte-chef van de afdeeling aankoop vergunningen vrachtauto's, de heer J. R. Schwippert. 'De economische recherche werkt met de plaatselijke recherche samen, om gepleegde ongerechtigheden, die wijd om zich heen grijpen, uit te zoeken. Er zijn door Schwip- pert verscheidene aankoopvergunnmgen on rechtmatig verleend. Thans moet worden uitgezocht, welke van de duizenden aan koopvergunningen met steekpenningen ver kregen zijn. Vervoerders, die de zaak de spuigaten begon uit te loopen, hebben een en ander aan het rollen gebracht. )an kunnen er plaatselijk twee districts raden ontstaan, maar mijnwerkers, textiel arbeiders en dergelijke groepen kunnen on der elkaar de zaken regelen. De MINISTER had geen bezwaar. Over de mogelijkheid van groepsbevoordeeling werd niet gesproken. Enfin, het ontwerp is er door en de voor bereiding van den maatregel gaat beginnen, ten bate van de naar schatting 4 millioen Nederlanders, die er belang bij hebben. Italianen zeer ontstemd over gebiedsafstand In Parijs kondigde Byrnes gisteren aan, dat hij het vaststellen van den datum voor de Vredesconferentie Zaterdag onvoorwaar delijk aan de orde zou stellen. „Ik sta erop", zoo zeide hij, „dat morgen de beslissing over het al of niet houden der conferentie vallen zal. Bevin verklaarde zich in dezelfde bijeen komst tegenstander van Molotofs voorstel, de souvereiniteit over de Italiaansche kolo niën aan de Groote Vier over te dragen. Het Britsche militaire bestuur moet er blij ven bestaan, zoolang geen beslissing geno men is. Vandaag zou ook het Vredesverdrag met Finland en de vrije vaart op de Donau ter sprake komen. Italianen ontstemd De beslissing der Parijsche ministerscon ferentie om de Italiaansche valleien van Tenda en Briga aan Frankrijk af te staan, heeft in Italië groote beroering gewekt. In de constitueerende vergadering- pro testeerde de Gasperi, onder instemming van alle partijen, tegen de beslissing. „Dit is een Acht gemeenten bleven in gebreke Bij het indienen van de chndidaten- lijsten De gevallen Nijmegen en Deventer zijn niet uniek in den lande. Naar de Msb. ver neemt, is het in totaal in acht gemeenten voorgekomen, dat een of meer candidaten- lijsten voor de raadsverkiezingen ongeldig zijn verklaard. Houdt men zich strikt forma listisch aan de letter der wet, dan valt hier in het algemeen weinig tegen in te brengen. Of zulks echter met den geest van de wet strookt? Een moeilijkheid is, dat er ten deze van de uitspraak van Gedeputeerden geen beroep op eenige hoogere instantie open staat. De thans voorgekomen feiten stellen deze lacune in de Kieswet wel heel scherp in het licht en het verdient aanbeveling, hierin door een wetswijziging te voorzien. In verband met veelgehoorde opmerkingen willen we er nog op wijzen, dat in tegen stelling met vroeger de oude raad wette lijk in functie blijft, tot de nieuwe zijn taak overneemt. Zoü dus om eenigerlei reden ergens op 26 Juli a.s. geen nieuwe raad kunnen worden gekozen, dan ontstaat er toch geen vacuum in het bestuur der ge meente. Brammetje Flapoor en z'n dere kant uit, maar jij wou zélf hierheen! O, o, als we hier maar niet verdrinken!" Menelik zei niets, die zat maar bevend in zijn hoekje, met angstige ogen omlaag op de wilde zee starend.. De Nicola president van Italië Met 396 van de 504 stemmen verkozen. De 68-jarige journalist en lid van de Con- stïitueerecide vergadering De Nicola, is giste ren met 396 van de 5C4 stemmen tot presi dent van Italië gekozen. De groote partijen waren het te voren over zijn verkiezing eens geworden. Hij is afkomstig uit Zuid- Italië, dat zich daardoor getroost kan voelen over het verlies van het koningschap. Voor de komst van het fascisme speelde hij een belangrijke rol in het Italiaansche politieke leven, maar hij trok zich na 1924 terug. vergissing voor de Fransch-Italiaansche vriendschap in de toekomst," zoo zei hij. Toscanini en de leden van het Scala-orkest te Milaan zagen in het besluit een aanlei ding om te weigeren naar Parijs te gaan, voor het geven van een concert. Tweedui zend bezoekers wachtten daardoor tever geefs. Göbbels' laatste woorden in Berlijn „Duitsche volk wilde den oorlog". Hans Fritsche, hoofd van de Duitsche radio, onthulde bij zijn verhoor in Neuren berg gisteren GÖbbel's laatste woorden. Toen hij op het punt stond zelfmoord te plegen, riep de propagandaminister opgewonden uit: „Zoo heeft het Duitsche volk het gewild, door zich uit te spreken voor een politiek van ontoegeeflijkheid. Het verliest den oor log, dien het begeerde". Fritsche ontkende de uitwerking van het Duitsche V-wapen op Engeland te hebben overdreven, om de Duitschers aan te moedi gen den strijd vol te houden. Van den biologischen oorlog wist hij niets, totdat men hem brieven voorlegde, waarin hij opdracht gaf, plannen voor den biologi schen oorlog aan de ermee belaste organisa ties door te geven. HAMBURG PERMITTEERT ZICH ORDEVERSTORINGEN De oprichting van het Engelsche hoofd kwartier in Hamburg, die 20.000 Duitschers dwingt him woning af te staan, leidde in Hamburg tot relletjes. De Britsche opperbe velhebber waarschuwde ernstig tegen her haling. OOSTENRIJK OPNIEUW ONAFHANKELIJK Een in Weenen geteekende overeenkomst legt de Oostenrijksche regeering alle be voegdheden, met uitzondering van bezetting, demilitarisatie en verplaatste personen, in handen, zoodat zij practisch onafhankelijk is. Zonder geallieerde toestemming mag Oosten rijk thans internationale verdragen afslui ten en diplomatieke relaties openen met landen, leden der Ver. Naties. EDUARD VETERMAN OVERLEDEN. De bekende auteur Eduard Veterman is gisteravond het slachtoffer geworden van een autobotsing nabij Laren (N.H.). Heden nacht is hij aan zware verwondingen over leden in het St. Jansziekenhuis te Laren. Zijn echtgenoote was op slag gedood. vrienden Door g. Th. rotman 24. Dalen kon natuurlijk niet, en aan alle kanten was niets dan water en lucht te zien. Nergens een stukje land. Op goed ge luk vlogen ze zo enige uren voort; op 't laatst keken ze niet eens meer, waar ze waren. Totdat opeens de motor langzamer ging draaien en tenslotte geheel stilstond. O wee, daar had je 't al! De schrik sloeg hun om het hart! De machine ging schuin naar beneden1 Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Chaam J. I. v. Schaick te Soest; te Nederhorst den Berg (toez. A. v. d. Hey te Stavoren; te Nijland (toez.) R. Bijl te Haren (Gr.); te Vlaardingen (vac. G. Lans) H. Labrie te Ermelo; te Voorst (2e pred. pl„ toez.) H. Bartels, cand. te Zevenaar. Aangenomen: naar Geervliet (toez.) W. Lourens te Angeren, die bedankte voor BorsseJe en Ooster-Nieland; de benoeming als godsdienstonderw. te Arnhem J. de Vries, evang. te Muwnekeburen. Bedankt: voor Alkmaar (vac. J. D. Kleyne) H. Harkema te Wijk bij Heusden; voor De Meern (Utr.) A. Sonneveld te Ter- heyde (Z.-H.); voor Rhenen A. Klein Kra nenburg te Hagestein. Geref. Kerken. Beroepen te Bolnes (bij R'dam) I. M. de Graaf te Rinsumageest; te Dussen R. Bak ker te Zwaag-Westeimdete Din/teloord H. die Valk te Stellendam; te Ee A. Plaatsman te Sybrandiaburente Oldenmarkt J. G. W. Ter- laak te Bergambacht. Bedankt voor Gelder-malsen S. Roos jen te Wateringen; voor Monster en voor Dus sen J. Bijleveld te Asperen, drie het beroep naar Aduard aannam. Geref. Kerken, art. 31 K.O. Aangenomen naar Langeslag J. B. Welmers te Papendrechtdie bedankte voor Zwijndrecht-Groote Lindt. Bedankt voor Wapen velde B. Geuchies te Daarltexveen. Doopsgez. Broederschap. Beroepen: te Almelo H. Luikinga te Veendam; te Steen wijk A. Mulder te Giet hoorn. EVANG. CONGRES VAN DE GEREF. KERKEN. Het derde Evangelisatiecongres van de Ge ref. Kerken is gistermorgen in de Waalkerk te Amsterdam voortgezet met een rede vap ds E I. F. Nawijn, van Kampen over ,,De eischen waaraan goede Evangelisatielectuur in dezen tijd moet voldoen." Voorts refe reerde ds B. W. Ganzevoort van Gent over ,,De Evangelisatie onder de Roomschen", waarop het Congres besloot ook boven den Moerdijk aandacht te besteden aan de Evan gelisatie onder de Roomsch-Katholieken. In de middagzitting sprak ds W. A. Wier- singa van Naarden over „Hoe maken wij heel de kerk mobiel". In een uitvoerige dis cussie vroeg men ojn. naar een bibliografie vanwege het te stichten Evangelisatiecentrum en naar de opleiding van Evangelisten. PERSONALIA Benoemd tot hoogleeraar in de moraal theologie aan de R.K. Universiteit van Nijmegen, prof. dr A. Schellekens O.P. GEN. SYNODE GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. In de gisteren te Groningen gehouden slot. zitting der Gen. Synode van de Geref. Ker ken art. 31 K.O. werd besloten, dat de vol gende synode in Augustus 1949 te Amers foort zal worden gehouden. Tevens werd medegedeeld, dat ds D. v. Dijk te Groningen een tournée door Amerika zal maken ter voorlichting van de kerken aldaar. Aan de orde van behandeling was nog een rapport betreffend de verhouding van de diaconieën t.o.v. de plaatselijke overheid. De synode werd besloten met toespraken van ds Knoop, prof Greydanus en ds Van Dijk. PROMOTIES NIJMEGEN, 28 Juni. Gepromoveerd tot doctor in de theologie pater A. Artz O.P. WAGENINGEN, 29 Juni. Gepr. tot dir im die" landbouwk. ir G. W. Harmsen, te St. Petersburg op proefschr. met st. getiteld.: Onderzoekingen over de aerobe cellulose- ontleding in den grond. DE SPANNING GESTEGEN Vervoie van oag l) Het is nu maar die vraag tot welke offers men wederzijds bereid is. De fractie van de P. v. d. A. heeft gister morgen de situatie uitvoerig bedoktead en hoopt, dat Dr Beel haar niet voor een fait accompli zal zetten door zijn aanvankelijke lijst van medewerkers ongewijzigd te hand haven. Men begrijpt, dat de situatie zekere span ning heeft doen ontstaan -zoowel bij degenen, die een zekeren „Haas"1 onder hun leiders tellen, als bij degenen, die volgens dezen Haas voor 80 pet „in de pomp" zitten. Wie zal zich laten annexeer en? Of laat men het op een botsing aankomen? De heer Vos heeft door zijn rede aan dezen binnen kamer schen strijd, misschien onbe doeld, accent gegeven. Het is zijn eerste loslippigheid niet. Ook „Het Vrije Volk" be dekt deze dingen niet meer; zij zijn trou wens zoo langzamerhand „urbi et orbi" be kend. Ook dat verschillende aangezochte ministers hun bereidverklaring niet alleen aarzelend, maar ook slechts voorwaardelijk hebben gegeven. De formateur is nog steeds aan het confereeren. O.a. over Economische Zaken, dat de P. v. d. A. slechts noode zal prijs geven. Maar dan hebben de Katho lieken geen enkele economische sleutelposi tie. 'n Soort abdicatie. „Herstel en vernieu wing" hadden we ons iets anders voorge steld. Er is „periculum in mora". Al was het alleen maar in Indië. Hier schijnt een strijcL om de macht gaande, die allerminst een verh effenden indruk maakt. Het wordt zoo langzamerhand de omgekeerde wereld. Dr. Beel is door H.M. de Koningin aangewezen formateur, maar de P. v. d. A wil niet alleen mee-formeeren, maar wenscht op bepaalde punten zelf te formeeren met de bedoeling de zaak te drijven in de door haar van den aanvang af voorgestane richting: handhaving van het regime-Schermerhorn, na dat deze door twee stembusuitslagen werd veroordeeld Zeer ondemocratisch dus. Deze controle gaat wel wat ver. We vreesden er op 19 Juni reeds voor. En dit zou volgens den heer v. d. Goes v. naters nog wel meer dan een verstandshuwe lijk worden! Het huwelijk is er nog niet, maar zelfs het er aan voorafgaande „scharrelen" is ontaard in een dwingerig twisten, om het be grip politieke chantage maar te ontwijken. De zaak dreigt tot een aanfluiting te worden voor binnen- en buitenland. Hoe lang zal Dr. Beel dit nog kunnen dul den? Het is een tyrannieke bemoeienis, die hem ook als vertegenwoordiger der grootste staatkundige partij onwaardig is. Wat belooft dit voor een toekomstige samenwerking? Hij zal zich zelf deze dingen ook wel afvragen en we zouden kunnen begrijpen als hij „in pro gressieven geest" er een eind aan zou maken. Het is z ij n zaak, maar ook die van het land, dat nu bijna vijf weken lang de speelbal is geworden van weerzinwekkende pogingen van de P. v. d. A. om den Katholieken formateur op de knieën te krijgen. Binnen korten tijd zul-, len we wel uit de bestaande onzekerheid worden verlost. Duizenden leden der vroegere L.O. en L.K.P. herdachten te Zeist hun kameraden, die ook voor uw vrijheid vielen. Laten we dat nooit vergeten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2