„Gen." Soedirman der T.R.I. „mata gelap' Kent U de ministers van het nieuwe kabinet? Droomen van Jules Verne worden werkelijkheid ure;uwe leidsche courant donderdag 27 juni 1946 „Honderd procent Merdeka ofeen bloedbad „Generaal" Soedirman de „opperbevel hebber" van de T.R.I., heeft dezer dagen klaard, dat het Indonesische volk een moei lijke periode zal moeten doormaken. Java zal aldus dezen Inheemschen Rommel 't oorlogstooneel worden, waarop duizenden zonen van Indonesia zullen wor den geofferd voor de onafhankelijkheid van het vaderland. „Door de landingen der Ned. troepen in verscheidene plaatsen op Java, de mobili satie in Nederland Red.) en de ge beurtenissen iin Tangerang, weten wij, dat Nederland met de hulp van de Geallieerden een aanval op ons land zal doen. Op 11 Juni ontvingen wij een ultimatum van de Geallieerden, waarin werd medege deeld, dat zij Bekassi noodig hadden voor de bezettingstroepen, in .verband waarmede zij verzochten de T.R.I. zoo spoedig moge lijk de stad te doen ontruimen, terwijl bij niet-opvolging van dit bevel strenge maat regelen zouden worden genomen. Onze regeering heeft geantwoord dat wij geen duimbreed van ons land wilden afstaan. Aanvulling bonnenlijst van de vorige week Voor de periode van 23 Juni t/m 6 Juli. BONKAARTEN KA. KB. KC 606. 349 250 gram jam, stroop, enz. 350 50 gram thee. BONKAARTEN KF 606. 383 Suiker 400 gram ruwe suiker. 382 BMV 100 gram vet. BONKAARTEN LA, LB. LC 606. A 53 Melk 2 liter melk. B53, C53 Melk 3 Va liter melk. BONKAARTEN KD. KE 606. 849 250 gram Jam, stroop, enz. BONKAARTEN KG 606. 883 400 gram ruwe suiker. BONKAARTEN LD, LE 606. D53, E53 Melk 6 liter melk. TABAKS KAARTEN ENZ. T 34 2 rants, tabaksartikelen. V 34 100 gr. choc, of suikerw. X 34 100 gr. choc, of suikerw. Keukend-eelnemers moeten aldaar de bonnen 756 voor vleeseh inleveren» Het aardappelrantsoen zal nader en af zonderlijk worden bekendgemaakt. Op de bonnen 383 en 883, aangewezen voor ruwe suiker, kan,' voor zoover voor radig, ook geraffineerde suiker worden afgeleverd. Ik verzoek u allen om voorbereid te zijn en eendrachtig en gedisciplineerd de regee ring te gehoorzamen. Op 't kritieke moment zullen wij ongetwijfeld een hevigen aanval tegemoet moeten zien. Liever een bloedbad, liever vernietigd door een atoombom, dan genoegen te nemen met minder dan 100 „merdeka" of weder door de Nederlanders te worden onderdrukt. Mocht ons land weder in handen van den vijand vallen, aldus vervolgde Soedirman, dan zullen alle leiders en hoofden, waar onder ook ik behoor, voor den krijgsraad worden getrokken, waarbij wij zeker de doodstraf niet zullen ontgaan. Daarom be veel ik u liever in den strijd te laten ver nietigen dan u over te geven". BIDAULT HEEFT HET VERTROUWEN. Hoewel er geruchten waren, dat Bidault moeilijkheden zou krijgen, sprak de Fransche constituante gisteren met 517 tegen 4 stem men haar vertrouwen in zijn regeering uit. HOOPVOLLE STEMMING IN PARIJS LEIDDE NIET TOT RESULTAAT Alle goede verwachtingen ten spijt kwa men de ministers in Parijs nog niet tot overeenstemming inzake Triëst. RUSSEN ARRESTEERDEN DUITSCHE KINDEREN In het Spreewald en elders in Branden burg, arresteerden de Russen de kinderen van 14 tot 17 jaar en brachten hen in kam pen onder. De ouders deden stappen bij de autoriteiten en de Protestantsche bisschop van Berlijn zal deze zaak voor den Interna tionalen Raad der kerken brengen. HET UNILEVER SCHANDAAL Het Haagsche Gerechtshof heeft gisteren in hooger beroep het Unilever-schandaal be handeld, waarbij de Proc. Generaal mr Ver meulen tegen den directeur van de Unilever verkoopcentrale A. van den P. een verhoo ging. van de straf van 1 jaar en 8 maanden eischte tot 2 jaar en 3 maanden, tegen de 3 adjunct-directeuren W. F. C. D., J. A. C. en Ai L. bevestiging van de vonnissen van resp. 9, 9 en 8 maanden en tegen de 2 chef inspecteurs H. F. ten H. en H. verhooging der straffen met 3 en 2 maanden tot 7 en 8 maanden, allen met aftrek van preventieve hechtenis. De Proc.-Generaal gaf als zijn mee ning te kennen, in verband met in de pers en het publiek geüite critiek, over de lage vonnissen, dat over het geheel z.i. de straf fen juist waren uitgemeten. Het publiek was niet voldoende van de dossiers op de hoogte volgens den P.-G. Uitspraak over 14 dagen. 100.000 pelgrims bezochten op den vier den verjaardag van de verwoesting van Lidice, de plek waar het dorp stond. R. A. baron van Hardenbroek van Hardenbroek Bijzetting stoffelijk overschot te Neerlangbroek. Gistermiddag had te Neerlangbroek de bijzetting plaats van het stoffelijk hulsel van R. A. Baron van Hardenbroek van Har denbroek, opper-ceremoniemeester van H. M. de Koningin. Op kasteel Hardenbroek werd aldaar tevoren een rouwdienst geleid door ds M. Verwey.. Aanwezig waren, als vertegenwoordiger van de Koningin, E. H. Juckema van Burmania, baron Rengers van Warmenhuizen en J. C. Baron Baud, vertegenwoordigers van Prinses Juliana en Prins Bernhard, J. E. F. graaf du Monceau, oud-opperceremoniemeester, jhr V. E. A. Boreel van Oldenaller, opperhofmaarschalk, verder H. M.'s ordonnance-officieren, vele leden van de Koninklijke huishouding en tal van vertegenwoordigers van den adel in het geheele land. Bij het familiegraf in de Ned.- Herv. kerk, waar de bijzetting plaats had, werd alleen gesproken door lt.-gen. jhr W. Röell. Een neef van den overledene, mr G. C. D, van Hardenbroek van Lockhorst, sprak woor den van dank. Ds Verwey sloot de plechtig heid met een dankgebed. Ch. M. DOZY BUITENGEWOON GEZANT VAN ROEMENIE. Naar de N.R.C. verneemt, is binnenkort de benoeming te verwachten tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bel grado van den heer Ch. M. Dozy, thans Ned vertegenwoordiger in Roemenië met stand plaats Boekarest. TE HOOGWOUD IS EEN NIEUWE CANDI- DAATSTELLING NOODIG Te Hoogwoud waren drie candidatenlijsten niet ingediend bij den voorzitter van het hoofdstembureau of zijn plaatsvervanger, die afwezig waren, maar bij een ambtenaar ter secretarie. De heer De Boer, notaris te Hoog woud, heeft daartegen bij Ged. Staten van Noord-Holland geprotesteerd. Hij is in het gelijk gesteld; een nieuwe candidaatstelling is noodig. Enkele losse grepen uif hun verleden Uit het hoofd en dus zonder eenige pre tentie, laten we hier enkele bijzonderheden der (vermoedelijke) ministers van het nieuwe Kabinet volgen, opdat de lezers althans eemgermate zijn georiënteerd. D r B e e 1 (K.V.P.) werkte na zijn pro motie in Nijmegen in zijn geboortestad Roermond, daarna un Zwolle en Eindhoven; werd 23 Febr. 1945 minister van Binnen- landsche Zaken. Mr van Maarseveen (K.V.P.) is een bekend advocaat in Utrecht en sinds 1937 lid der Tweede Kamer. Toonde zich bij herhaling voorstander van snelle liquidatie van het politieke delinquenten-probleem. Dr Gielen (KVP) is hoofdinsp. van het L.O. in de eerste hoofdinspectie te Roozen- daal. Prof. Lieftinck (P. v. d. A.) was ambtenaar aan het dep. van Handel en Nij verheid en later hoogleeraar te Rotterdam. Maakt deel uit van het demissionnaire kabinet Schermerhorn-Drees. Lui t.-k o 1. Fiëvez (K.V.P.) is militair van beroep, stafofficier, lid van het kabmet van den minister van Oorlog en fungeerde als directeur der Gasschool voor officieren. Hij was een vooraanstaand functionaris bij den Geheimen Dienst van den Gen. Staf. Dr Huysmans (K.V.P.) was reeds mi nister van Financiën in het Februari-kabi- Wat atoombomproeven zul len brengen De berichten over de te verwachten ge beurtenissen rond Bikini, nadat de eerste atoombom daar op Zondag 30 Juni a.s. zal zijn afgeworpen, doen denken aan een der stoute droomen van Jules Verne. Droomen, die ovefigens meer en meer blijker profe tieën te zijn geweest. Om 22.30 G.M.T. zal de bom neerdaveren en, na een lichtstraal te hebben veroor zaakt, die tox op 20 mijl verblindend voor het menschelijk oog zal zijn, geweldige natuurkrachten ontketenen. Cyclonen, zee- en aardbevingen, vloedgol ven van ongekende hoogte en water dat tot 1 millioen graden verhit zal worden, zijn de eerste gevolgen. Vlieg boo ten zullen de eerste waarnemin gen doen en later zullen torpedojagers naar de plaats varen, waar de bom viel. De dichtstbijzijnde menschelijke waarnemers bevinden zich, beschermd door lood en ZILVEREN JUBILEUM NED. CHRISTEN VROUWENBOND. Duizenden vrouwen in de Apollohal te A'dam De Ned. Christen-vrouwenbond vierde gis teren in de Apollohal te Amsterdam zijn uit gestelde zilveren jubileum. Uit ella oorden des lands hadden de dames de reis naar de hoofdstad ondernomen. Te half elf opende de voorzitster, mevr. A KnoppersValkenier, met een welkomstwoord, terwijl zij tevens een historisch overzicht gaf en de gevallen bondsleden herdacht. Namens de bondsleden overhandigde mevr. van Baren uit Delft een enveloppe met f 2400 voor de meubileering van het Bondsbureau. De vergadering werd hierna toegesproken door mevr. A. Diepen horstde Gaay Fortman. Spr. was dankbaar voor de toenadering van A.R. en C.H., waar aan ook de bond heeft bijgedragen. In die middagvergadering sprak de heer J. Schou ten over „Jezus Christus en de vernieuwing van ons leven", waarin spr. opwekte het le ven van de Christenvrouw te doen zijn als een open brief van Christus, in waarheid, gerechtigheid en liefde. Wegens haar benoe ming als Tweede Kamerlid moest jkvr. mr. C. W. E. Wttewaal van Stoetwegen bedanken als secretaresse. Mevr. Wistersvan Westen vroeg het medeleven voor den geestelijken arbeid onder de zeevarenden ter koopvaardij en verzocht aan haar adres Heinzestraat 15. A'dam-Z., pakjes voor Kerstmis te zenden. Met een slotwoord van de vice-presidente, mevr. S. G. Landweer—de Visser, werd de Bondsdag gesloten. beton op 10 mijl van de gevaarlijke plek. Het slagschip Nevada, oranje geschilderd, is het centrum van het eskader dat doelwit der bom is. De bemanning van Guineesche biggetjes is op den gevechtspost, 4000 witte ratten in de gevechtstorens, aan deek, op de commando brug en in de machinekamers; 200 geiten, sommige geschoren, sommige met een nieuwe en geheime bescherming, 200 varkens met een geschoren huid, ingesmeerd met vet en lotion om de menschelijke huid zooveel mo gelijk te benaderen. Zoo is mensch en beest in afwachting van de eerste proef, waarvoor men slechts kan sidderen. De Engelsche regeering keurde de 5- dagen werkweek voor de mijnen goed. net-Gerbrandy en is thans directeur van de Bank voor herstelfinanciering in Den Haag. Ir Mansholt (P. v. d. A.) studeerde in Wageningen, werkte op plantages in Indië en in de Wieringermeer. Maakt deel uit van het demissionnaire kabinet-Schermer- horn-Drees. L. N e h e r begon zijn loopbaan bij de Haagsche Telefoon en klom op tot directeur van dit bedrijf. In 1945 was hij een van de vertrouwensmannen der Regeering. Hij volgde ir Damme op als dir.-gen. der P.T.T Ir V o s (P. v. d. A.) ontwierp het Plan van den Arbeid voor de S.D.AP., werd directeur van het Planbureau en in 1937 lid van de Tweede Kamer. Trad in 1945 op als minister van Handel en Nijverheid en maakt deel uit van het demissionnaire kabinet. W. Drees (P. v. d. A.) klom van kan toorbediende via Kamerstenograaf en Ka merlid op tot minister van Sociale Zaken. Mr van Helsdingen (Prot. Unie) was voorzitter van den Volksraad in Ned.- Indië en bestemd om voorzitter der Rijks conferentie te worden. Hij was verder voor zitter der Chr. Staatkundige Partij in Ned.- Indië. Hij was Kamercandidaat voor de Prot. Unie bij de jongste verkiezingen. Vice-admiraal Doorman was hoofd der bekende missie-Doorman, die in Duitschland geroofde goederen opspoorde. Hij nam kort geleden als zoodanig ontslag. Mr. v. R o y e n was hoofdambtenaar aan het departement van Buitecnl. Zaken en maakt deel uiit van het démissionaiire kabinet Scher- merhorn-Drees. Mr van Kleffens was sinds 1939 mi nister van Buitenlandsche Zaken en verte genwoordigt sinds enkele maanden Neder land bij de Ver. Naties in New York. Majoor Breunese zal terecht staan De minister van Oorlog heeft het verbod voor leden der Kon. Landmacht, om deel te nemen aan de Vierdaagsche afstandsmar- schen uitgevaardigd op grond van het met redenen omkleede advies van de „Commissie Verantwoording Krijgsgevangenen" en na een persoonlijk onderhoud met den heer Breunese. Dit advies i6 tevens, aanleiding geweest voor den minister om het dossier ter hand te stellen van den proc.-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage, opdat deze de vervolging voor het Hof of het Tribunaal zou kunnen doen aanvangen. Brammetje Flapoor en s'n vrienden Ooo, a ra rotmai* 19. Tom wist echter, wat dat vreemdsoor tige ding was. Het was een vliegmachine. „De man, van wien het is, zal hier wel in de buurt zijn", opperde Bram, „Misschien wil hij wat uitrusten, en kijken, waar hij is!" Hoe ze echter ook rondkeken, nergens zagen ze iemand. „Kom, jongens", zei Bram op eens, „we moeten ons haasten; dadelijk be merken de Bedoeïnen. dat we weg zijn en komen ze ons achterna I" 20. „Ik weet wat! Ik weet wat!" Juichte Tom opeens; „ik zal een boon wezen, als we die vliegmachine niet op gang krijgen, en dan vliegen we naar huis! Dan weet je vader des te gauwer, wat er gebeurd is en kan hij de rovers misschien nog bijtijds te pakken krijgen!" En jawel hoor, onze drie deugnieten kropen achter elkaar in de vlieg machine! Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Harich A. v. d. Feen te De Krim; te 's-Hertogenbosch D. v. Krugten te Almkerk; te Oude-Tonge J. v. Dijk te Monster. Benoemd: tot hulppred. te Lettelberd R. J. v. Leeuwen, em. pred. te Arnhem. Aangenomen: naar Mastenbroek (toez.) H. Jongebreur te Bleiswijk; naar Nieuw-Amsterdam (toez.) A. de Willigen te Drachten; naar Nijega, cand. A. v. d. Veen te Stadskanaal, die bedankte voor Schraard, Driel en Den Hoorn; naar Utrecht (vac. E. v. Meer) G. J. Geurtsen te Neer bosch-Hees, die bedankte voor Bussum. Bedankt* voor Daarle K. v. d. Pol te Ede; voor Kortezwaag G. W. Scholte te Jelsum; voor Wissekerke (nadere beslissing) L. Emmerzaal te Wverveen. Geref. Kerken. Tweetal: te Watergraafsmeer (3e pred. pl.) D. v. Enk te Veenendaal en F. E. Hoek stra te Sassenheim. Beroepen: te Campen (Oost-Friesl.), cand. B. Heetderks, hulppred. te Ihrhove; te Lekkerkerk L. W. Muns te Hey-Tuindorp (R'dam). Bedankt: voor Aalten R Ypma te Lop- persum; voor Schagen J. v. Eerden te Schet- tens. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Gameren W. Vis, cand. te A'dam; te Harlingen J. C. Mulder te Hat- tem; te Hilversum H. Veltman te Den Bosch; te Krommenie H. Brink, laatstelijk pred. te Onderdendam. Bedankt: voor IJsselmuiden Joh. de Wal te Noordbergum. Bedankt: voor Groningen en Utrecht M. W. Nieuwenhuyze te Den Haag-C. PERSONALIA. Maandag 8 Juli a.s. zal het 60 jaar geleden zijn dat mr R. J. H. Patijn, Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister in buiten gewonen dienst, te 's-Gravenhage, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doc tor in de Rechtswetenschappen, terwijl het Donderdag 4 Juli a.s. 50 jaar geleden ïs dat mr J. W. D. Francken, te Brussel, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doc tor in de Rechtswetenschappen, en Zaterdag 6 Juli herdenkt mr C. H. J. van Haeften, te Wassenaar, hetzelfde feit. Woensdag 10 Juli a.s. zal het 50 jaar ge leden zijn dat dr J. E. G. van Emden, te 's-Gravenhage, aan de Leidsche Universiteit cum laude promoveerde tot doctor in de Geneeskunde. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. In de gistermorgen door ds Knoop heropen de zitting h^eft ds Veltman rapport uitge bracht over de geestelijke verzorging der mi litairen, het veldpredikerschap en de veld of n ood gemeenten Betreffende de veldpredikers wordt voor gesteld den predikant verbonden te doen blij ven aan zijn gemeente, in het volle genot van de pastorie te laten en voor zijn trakte ment een nadere regeling te treffen, even zoo zijn emeriteering volgens art. 13 k.o. te handhaven. Voorts is voor de militairen een rei sa tte sta tie ontworpen. Een ernstig protest zal de kerk moeten uitbrengen tegen de wantoestanden onder de militairen. In de middagzitting merkte ds Veltman op. dat autoriseering van een kerklid tot het bedienen van woord en sacrament z.i. toe laatbaar is als uitzondering. Geestelijke verzorging van meisjes in mi litairen dienst achtte hij pas noodig als er voor hen dienstplicht is. Bij de stemming over de afzonderlijke conclusies werd o.m. besloten, dat deputaten zouden worden aangewezen in de z.g.n. con tactcommissie en in het I.K.O. GEREF. EVANGELISATIECONGRES TE A'DAM. In de Waalkerk te A'dam is gisteren door prof. dr F. W Grosheide het derde Geref. Evangelisatiecongres geopend. In een refe raat over „Hoe zien wij het Ned. Volk", schetste de voorzitter de bedroevende ver schijnselen op godsdienstig gebied,, welke z.i. ook aan de Kerk zijn te wijten, daar zij is tekort geschoten in haar taak om het Evan gelie onder de breede volkslagen uit te dra gen. Uitvoerig sprak prof. Grosheide over de taak der Geref. Evangelisatie. In de middag vergadering refereerde prof. dr G. Brillen- burg Wurth over „De boodschap der Kerk", waarop een omvangrijke bespreking volgde. In de Keizersgrachtkerk spraken gisteravond dr N. Buffinga, dr W. G. Harrenstem en ds G. Lugtigheid. VRIJE UNIVERSITEITSDAGEN TE ZWOLLE. Op 10 en 11 Juli zullen te Zwolle de Vrije Universiteitsdagen worden gehouden. Op de wetenschappelijke samenkomst van Woens dag worden bespi-oken de referaten van prof. dr G. H. A. Grosheide F.W.zn over „De sterrenkunde als wetenschap" en van dr J. H. Kroeze van Dokkum over „Ras Sjarma". Des middags spreken in de Luth. Kerk voor de damesvergadering prof. mr I. A. Diepenhorst over „Universiteit en studenten" en mevr. G. Gilhuis-Smitskamp over „Genot of gewlm". Tevens is er in de Zuiderkerk een bidstond met ds. H. A. Munnik als voorganger, terwijl op de alge- meene vergadering van Donderdag spreken ds S. R. Smilde, prof. dr R. Hooykaas en de heer Algra. VERGADERING VEREEN. „EFFATHA". Op Donderdag 11 Juli zal de vereeniging „Effatha", het Chr. Doofstommeninstituut te Voorburg, haar algemeene jaarvergadering houden in de gymnastiek- en vergaderzaal Van de school, waar om. zullen spreken prof ds L H. v. d. Meiden en ds J. Fokkema van Delft. STUDEEREN IN AMERIKA Het American Mennonite Central Commit tee heeft 15 Nederlanders, tusschen 17 en 21 jaar, met' eindexamen middelbare school, uitgenoodigd om een jaar aan een doopsge zind college in de Ver. Staten te studeeren. De kosten voor levensonderhoud, ruim f 1000, moeten in Nederlandsch geld worden be taald, evenals de reiskosten. Desnoods kan een d%el der kosten door het AMCC worden gedragen. Aanvragen vóór 8 Juli in te die nen bij het hoofd van zijn school. PROMOTIES. Gepromoveerd tie Wageningen tot doc tor in de landbouwkunde P. v. d. Burg, geb. te Grijjskerk op „bijdrage tot de kennis van de caseinaat phosphaatphase der melk". ACADEMISCHE EXAMENS. GRONINGEN, 26 Juni. Geslaagd voor cand. Godgeleerdheid B. Fokkema, Menal- dum (Fr.); H. J. N. Zuidersma, Gron.; ge- neesk. mej. R. Lettinga, Gron.; geschiedenis H. Halbertsma, Sneek; J. R. van der Leeuw, Gron.; klass. lett. H. Smits, Leeuwarden; wis- en natuurk. (a) J. J. Carsouw, Gron. WAGENINGEN, 26 Juni. Ingenieursex. Ned. boschbouw W. L. Jansen, geb. te Utrecht; J. F. van Oosten Slingeland, geb. te Arnhem; id. koi. boschb. P. B. Boltjes, geb. te Onstwedde; H. M. A. Las, geb. te Buitenzorg; W. M. Otto, geb. te Bandoeng; P. J. D. Versteegh, geb. te Singosari; cand. Ned. boschb. W. J. J. Mulder, W. H. Ubböng, M. Veenhoven; id. koL boschb. A. W. Jur- riaanae, K. Pay mans.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2