„Verbaast u niet a!s wij zelf recht gaan doen' Een lach in Amerika en 'n traan in Maastricht Herveusheid te Washington over 't atoom-spook NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 26 JUNI 1946 Een „cri du coeur" van de illegaliteit In een algemeen appèl wijzen de Landelijke Organisatie voor hulp aan onderduikers en de Landelijke Knokploegen er op, dat nog tal van personen in offtcieele functies ge handhaafd worden, die zelf niet gelheel wij uitgaan en daardoor gedwongen zijn anderen, die teveel van hen afweten, in 'bescherming nemen en daardoor bovendien de neiging hebben oud-verzetslieden te weren. Als personen, die gezuiverd moesten zijn, tot eiken prijs gehandhaafd worden, of langs een omweg weer in eere worden hersteld, als lieden, die voor den rechter moesten ver schijnen, vrij rondloopen zonder dat ler uit zicht Is op berechting, als oud-illegale wer kers in plaats van op gelijken voet met ande ren behandeld te worden, over het algemeen bij het zoeken van een functie nadeel onder vinden van het feit, dat zij eens hun vrijheid en hun leven geriskeerd hebben voor hun land en hun medeburgers, om dan nog maar niet eens te spreken van voorrang, van her scholing e.d., als deze en dergelijke feiten den oud -ill egale werkers nu een jaar na de bevrijding als resultaat van hun vrijheids strijd voor oogen staan, dan mag het nie mand verwonderen, dat hun hart in opstand is. Dan is het te begrijpen, hoewel niet te verontschuldigen, dat velen eigen wegen zoeken te bewandelen, om recht te doen, waar naar hun diepste overtuiging onrecht gedaan wordt of rechtspleging uitblijft. Met nadruk wordt vastgesteld, dat hiet hier niet gaat om een groep uit het lood geslagen menschen, noch om personen, die Bij het veertigste kraakje liep het scheef Zeist e.o. verlost van een heeleboel onrust. Te Zeist werd den laatsten tijd op steeds driester wijze ingebroken zonder dat de politie er in kon slagen licht in deze zaken te brengen. Maar dezer dagen zagen twee sur vei lieer ende agenten een paar mannen loopen, die eenige zware pakken droegen. Bij onderzoek bleken deze pakken kostbare Perzische tapijten te bevatten, welke even te voren uit een villa te Zeist waren gesto len. De mannen werden aan een nader ver hoor onderworpen en al spoedig kwam uit, dat zij met een derden kameraad, die in middels ook is gearresteerd, niet minder dan 40 inbraken te Zeist en omgeving hebben gepleegd. Van hun omvangrijken buit kon evenwel slechts een klein gedeelte worden achterhaald. Naar de helers wordt nog ge zocht. WANNEER GAAN WIJ DAAR EENS MEE BEGINNEN? In den Volksraad te Kaapstad wordt mo menteel een wet behandeld, die de verban ning van alle Duitschers, die tegen de Zuid- Afrikaansche belangen hebben gehandeld, uit de Unie en Zuidwest-Afrika voorstelt. Elk afzonderlijk geval zal door een zg. ver banningscommissie worden berecht. Onge veer 3000 Duitschers zullen voor deze com missie moeten verschijnen. MARINEMANNEN DIE VOOR HET VADERLAND VIELEN Naar de minister van Marine bekend maakt, zijn gesneuveld: op 4 Mei '46 korp. mar. J. J. van Bezoyen uit Tilburg en mar. 3e kl. M. H. Klunder uit Deventer; op 10 Mei korp. mar. G. W. J. Uiterwijk uit Utrecht en mar. 3e kl. J. L. H. Willems uit Heer (Lbg.); op 21 Mei mar. 3e kl. L. Nie- velstein uit Waubach (Lbg.); op resp. 11 en 17 Mei mar. 2e kl. P. J. Vos uit Helmond en mar. 3e kl. W. Vlieg uit Ermelo. op eigen voordeel uit zijn. Ten onrechte wor den de verzetsbeweging daden verweten, die voor rekening van lieden komen, die kort voor en zelfs na de bevrijding de illegaliteit zijn binnengeslopen. Op de betrokken instanties wordt een be roep gedaan om werkelijk recht te doen en niiet te wijken voor chantage, corruptie of omkoop er ij. TE NEURENBERG WORDT HET O ZOO SAAI De pleidooien in Neurenberg mogen., voor eiken verdachte, niet meer dan een halven dag in beslag nemen, zoo is gisteren door het presidium van het Hof bepaald. MADAME LUPESCU HERLEEFD In Roemenië is opnieuw de naam van (ma dame Lupescu, eertijds vriendin van koning Carol, ter sprake gekomen. Zij eischte nl. schadevergoeding van de Roemeensche re geering, wegens confiscatie van vijf huizen door het bewind van Antonescu. INVASIEVOORSCHOT PERSONEEL NIJVERHEIDSSCHOLEN Bij K.B. is bepaald, dat het z.g.n. invasie- voorschot aan het personeel der Nijverheids scholen, voor zoover dit niet geschiedt is, als nog zal worden uitbetaald. Sjahrir richt zijn schreden weer naar Soekarno In verband met zyn onderhoud met Van Mook Sjahrir is gisteren in een Dakota van de R.A.F. naar het hoofdkwartier van de „In donesische regeering' te DjogJakairta ge vlogen, teneinde besprekingen te voeren met Soekarno en leden van het Nationaal Werk-Comité. Vermoed wordt, dat o.m. het jongste onderhoud met van Mook ter sprake komt. Op de vragen inzake ontevredenheid in de Siameesche kampen antwoordde de mi nister, dat blijkens Roode Kru is -rappor ten huisvesting en voeding thans voldoende zijn, doch de gezinshereendging nog te wenschen over laat. De uit Java geëvacueerde vrou wen en kinderen ontvangen voldoende geld en lijfgoed. De bevolking van Tapanoeli heeft tele grafisch H.M. de Koningin verzocht om hulp en samenwerking tusschen Batakkers en Ne derlanders. Te Makassar is mr T. C. Lekker kerker, pres. van den Raad van Appèl, overleden. Te Batavia is overste J. J. F. Borg- houts benoemd tot plv. pres. van den krijgs raad te velde van de Kon. Landmacht. Het Chin, dagblad „Sinpo" stelt voor, gedupeerde Chinee zen uit Tangerang naar Nw Guinea te zenden voor landarbeid. Kerk en School Over het begin en het einde van een huwelijk Marshall Jacobs in Amerika gaat trouwen. Op 30 Juni, als U er belang in stelt. En hij wil het een beetje anders doen dan een ander. Vandaar dat hij met zijn ver loofde, Lonnie Cosmar, overeenkwam het 45 voet hoog te doen Dit plaatje laat zien hoe ze daar samen voor trainen. Dwaas? Natuurlijk, doch we wenschen de jongelui toch maar het allerbeste. Want we willen niqt hopen dat het met ljen gaat, zooals met de 27-jarige Veronica T., afkomstig uit Zuid- Slavië, die gisteren voor de rechtbank te Maastricht verscheen. „Deze vrouw is links en rechts getrouwd," zei de officier, mr Een verstandig woord uit een Egyptischen mond Amerika heeft momenteel groote zorgen op het gebied der atoomenergie. Niet alleen de steeds dichterbij komende atoombomproeven op de Bikini-atol houden de gemoederen bezig, ook de discussies in de V. N.-atoomcommissie en het congres, die tot doel hebben, de wereld voor een atoom bewapeningsoorlog te hoeden, werken een nerveuze stemming in de hand. Het zeegebied rond Bikini is thans ver- Het slecht betaalde ambt Op 1 April j.l. bedroeg het aantal vaca tures in het wettelijk verplicht personeel bij het openbare onderwijs 790 en bij het bijzondere 658 en in het boventallige per soneel in totaal 288. Bovendien bedroeg het aantal tijdelijk opengevallen plaatsen in totaal 2126. Deze gegevens heeft de minister van Onderwijs verstrekt, naar aanleiding van schriftelijk ingediende vragen van het Kamerlid van Sleen. boden voor vliegtuigen van alle nationali teiten. Prof. Oppenheimer, een der belangrijkste Amerikaansche atoomgeleerden, trok zich uit de deskundigen commissie, die de resultaten van Bikini moet bestudeeren, terug, wegens verschil van meening over de wijze waarop de proeven genomen worden. In den Veiligheidsraad kwam men giste ren tot de conclusie, dat de Amerikaansche en Russische controle-voorstellen elkaar niet veel ontloopen en dat men tot een compro mis moet komen. Een studie-commissie is ingesteld. Minder rustig besprak het Amerikaan sche congres de zaak. De zenuwen speelden velen senatoren parten, toen men begreep, dat, door de Russisch-Amerikaansche tegen stelling, een atoom-bewapeningsoorlog dreigt. Men zag deze bedreiging vooral, waar de Russen volhouden, dat de groote mogend heden vetorecht over het controle-apparaat moeten houden. In dit verband is de opmerking van den Egyptischen gedelegeerde in de Atoomcom missie der V. N. van belang. Hij verwierp het denkbeeld van super staten met vetorecht. Hij begreep het debat over het laatste niet, nu de geallieerden zich in den jongsten oorlog juist tegen een „Herrenvolk" keerden. Vormen de atoombom-proeven een gevaar? Wat twee geleerden er van denken. Een Fransche luchtvaartdeskundige, Pal- terie, verklaarde dat de atoombomproeven op Bikini de veiligheid van de aarde bedrei gen, zoolang men het effect ervan niet met zekerheid kan berekenen. Prof. Piccard, de vermaarde stratosfeerrei- ziger, betreurde het dat de atoombomproe ven op Bekini in den Atl. Oceaan zullen wor den gedaan. De mogelijkheid bestaat, dat het zeewater zich onder den invloed van de ge- welidge hitte zal omzetten in helium, waar door de ontploffing sneller plaats zou heb ben. De waarschijnlijkheid van een ramp achte prof. Piccard echter niet groot. zijn requisitoir en hij eischte 6 maanden- en oorlogsdrarma im zakformaat. De vi-ouw verklaarde, dat haar mam in 1944 door de Duitschers was gevangen genomen en gefusilleerd. Haar beide kinderen waren omgekomen. Toen maakte ze kennds met een Maastrichtenaar, die in Duitsdhen dienst was geweest en zich bij de Partisanen had aangesloten. Na de bevrijding wilde deze haar helpen uit het land te komen, doch dit was slechts mogelijk als ze trouwden. Dat gebeurde op 17 Juni 1945 en het echtpaar kwam tenslotte terecht in een kamp bij Maastricht, waar de man door dien P.O.D. werd gearresteerd. Daar vernam de vrouw dat haar man reeds gehuwd was. Daarna maakte zij kennis met zekeren O. te Eind hoven, die haar meenam naar Vlaardingen. Nadat deze haar had verzekerd, dat het huwelijk met den Maastrichtenaar niet gel dig was hij had ernaar op het stadhuis geïnformeerd trad ze op 17 October 1945 met hem in het huwelijk. De vrouw ver klaarde geheel te goeder trouw te zijn ge weest. De officier merkte op, dat ook tegen O. een vervolging zal worden ingesteld. Uitspraak 4 Juli. Twee groepen Engeland vaarders verraden Bevestiging van het doodvonnis geëischt. (Van onzen verslaggever voor rechtszaken.) Wegens verraad in Maart 1942 van" een aantal Engelandvaarders aan den S.D., ten gevolge waarvan werden gearresteerd en een zestal ter dood gebracht, w.o. een broer van mr G. J. van Heuven Goedhart, den oud-Min. van Justitie te Londen, was de Rot terdammer Hendrik Luyendijk door het Bijz. Gerechtshof ter dood veroordeeld. Verd. zou op 21 Maart 1942 de Engelandvaarders in 2 groepen naar Simonshaven overbrengen, vanwaar zij naar Engeland zouden trachten te komen. Verd. had hiervan mededeeling aan de S.D. gedaan, die toen tot arrestatie overging. Vandaag diende de zaak voor den Bijz. Raad van Cassatie te Den Haag. De-verdediger, mr J. An erna, uit Rot terdam, zeide, dat niet bewezen is dat verd. het verraad pleegde, hoewel veel tegen hem pleit, doch hij heeft voorts niet kunnen ver moeden, welke gevolgen het verraad zou hebben. PI. drong op een minder zware straf aan. De Proc.-fiscaal prof. Langemeyer, zeide dat bij hem niet den minsten twijfel aan de schuld van verd. bestaat. Ook verd. was gearresteerd met de Engeland-vaar- ders, doch dienzelfden nacht al vrijgelaten. Hij heeft verder beloofd voor de S.D. te zul len werken. Spr. vroeg bevestiging van de doodstraf. Op Vrijdag 28 Juni a.s. om 4 uur zal mr H. F. W. D. Fischer, benoemd tot gew. hoogleeraar in het oud-Vaderlandsch reelat, zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugureele oratie in het Groöt-Audito- rium van het Academiegebouw. De Ned. Kamer van Koophandel te Genève heeft haar 30-jarig bestaan herdacht. Brammetje Flapoor en z'n vrienden Door G rh ROTMAN' 17. En 't gemeenste was, dat de rovers ook Brams snuit vastbonden, omdat hij probeer de, daar de touwen mee los te maken! Ein delijk. toen het geld geteld was, gingen de Bedoeïnen er mee weg; zeker om het ergens te begraven! Maar wat was dat? Werd daar niet zachtjes aan het touw gemorreld, waarmee Brams handen gebonden waren? Hij keek voorzichtig omJawel hoor, het was Menelik! Straks vertel ik alles wel!" zei hij, „gauw!" En hij maakte Bram en Tom allebei k>s. 18. Onder het zeil van de tent door kro pen-ze haar buiten. De paarden der rovers stonden er nog. Snel klommen ze op één er van; Bram nam de teugels, en voort ging het, als de wind zo vlug. Waarheen, dat wis ten ze zelf nietl „Ik had de rovers gezien, ben ze stilletjes gevolgd en zag, hoe ze jul lie pakten!" vertelde Menelik onderweg. Zo'n handige aap! Plotseling zei Bram: „Wat staat daar nu, daar bij dat palmbosje?" En hij wees op 'n vreemdsoortig ding in de verte. Ncd. Herv. Kerk. Beroepen: te Aalsum (toez. E. Snel ler, cand. te Rotterdam; te Borssele W. Lourens te Angeren: te Castriicum L. Canne- gieter te St. Jacobi-Parochie; te Rhenen A. Klein Kranenburg te Hagestein; te Rotter- dam-Charlois (8e pred.pl.) D. Westerveld te Breda; te Utrecht C. B. Burger te Deventer. Aangenomen naar Castricum L. Cannegieter te St. Jacobi Parochie; naar Deventer G. Moen te Eibergen; naar Usselo (toez.) J. D. Michon te 2e Exloërmond. Bedankt: voor Emmen (Evang.) D. ter Steege te Zevenhuizen (Z.-H.); voor Oud- Karspel-Noord Scharwoude (toez.) M. Blom te Oosterhesselen. Geref. Kerken. Tweetal: te Haarlem (5e pred.pl.) G. W. Rijksen te Almelo en A. Vellema te Zevnhu'ifzen Gron Beroepen: te Amersfoort (vac. S. J. Popma) dr N. H. Ridderbos te Voorburg: te Baarn en te Leiden (voor den arbeid onder de studeerenden) dr N. J. Hommes te Mid delburg: te Driesum T. de Boer te Achlum; te Hoogeveen (vac. J. Meyer) R. de Vries te Alblasserdam; te Kockengen D. J. Vel- sink te Musselkanaal; te Leeuwarden (6e pred.pl.) J. C. Hagen te Zwijndrecht; te Naaldwijk (vac. J. A. v. Arkel) A. Vellema te Zevenhuizen (Gron.); te Twijzel A. J. R. Brussaard, cand. te Bloemendaal, die be dankte voor Sprang; te Zwolle (5e pred.pl.) G. Toornvliet te Groningen. Aangenomen: naar Enkhuizen (vac. A. J. Boss) K. Dekker te Molenaarsgraaf- Brandwijk; naar Soestdijk A. Brouwer te Nes. Bedankt voor Baarn (vac. J. Bos) Joh. Blauw te Ede. Geref. Kerken Art. 31 K.O. Tweetal: te Groningen (vac. prof. P. Deddens) H. Knoop te Rotterdam-Delfs- haven en C. H. Lindeboom Jr te Kampen. Beroepen: te Bussum cand. C. B. Plooy te Hilversum Geref. Gemeenten. Bedankt voor Middelburg D. L. Aan- geenbrug te Leerdam. Doopsgez. Broederschap. Viertal: te Bolsward mej. da. M. Knot te Zijldijk, mej. da. H. C. Leignes Bakhoven te Borne, mej. da. J. H. van der Slooten te IJlst en mej. da. S. E. Treffers te Stavoren. GEN. SYNODE GEREF. KERKEN (ART. 31 K.O.) Zesde zittingsweek te Groningen In de zesde zittingsweek van de Gen Synode der Geref. Kerken (art. 31 K.O.), welke te Groningen gehouden wordt, heeft gisteravond na opening door den praeses ds H. Knoop, dr Doornbos gerapporteerd over artikel 31 K.O., meer in het bijzonder over de overgangsbepalingen t.o.v. de predikanten, die reeds emeriti zijn. De commissie adviseer de om geen overgangsbepalingen te maken, wijl hier alleen een taak is voor de betrok ken plaatselijke kerk. Een voorstel van prof. Schilder om toe te voegen de overweging, dat de kerken zullen opgewekt worden de collecten voor art. 11, (hulpbehoevende ker ken) te vermeerderen, werd verworpen. De eindconclusie (geen overgangsbepalingen) werd aanvaard. Voorts werd aangenomen de conclusie van het rapport inzake den tijd van toezending der synodale agenda door de roepende kerk aan de plaatselijke kerk. Deze termijn wordt gesteld op twee maanden voor de opening der Synode. Tenslotte werd nog gesproken over de kerkelijke archieven en de histori sche documentatie. Vandaag komt de Synode weer bijeen. Tot hoofdinspecteur van het L.O. met stand.plaats Groningen is benoemd L. F. Klei- terp en tot inspecteur in de inspectie Sneek R. J. Sipkens, terwijl aan R. v. Gaasbeek op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als inspecteur L.O. in de inspectie Breukelen, ACADEMISCHE EXAMENS UTRECHT, 25 Juni. Geslaagd prop. god gel.: L. Schellevis, Monster; J. Langstraat, R'dam; W. Polhuys, Zeist; voor kerkel. voorber. ex. mej. E. Veltman, A'dam; R. J. Renier, Utrecht; W. Barnard, R'dam; mej. W. C. van Leeuwen, R'dam; J. Grolle, Utrecht. UTRECHT, 25 Juni. Gepromoveerd tot doc tor in de medicijnen: W. Marsman, arts te Apeldoorn, op proefschrift: „Over de cen trale regulatie van het witte bloedbeeld"; idem in de letteren en wijsbeg. Joh. du Saar, geb. te Kralingen, op: „Het leven en de composities van Jacobus Barbireau"; idem in de medicijnen: mr P. A. H. Baan, geb. te Magelang (N.O.-I.), op: „Het min derwaardigheidsgevoel". AMSTERDAM, 25 Juni. Vrije universiteit. Geslaagd doet. paedagogiek: A. Haalboom te Ermelo (cum laude). NIJMEGEN, 25 Juni. Geslaagd voor* cand. klass talen W. J. Peters, te Duiven (Gld.);voor doet. theol. H. J. Debaar, C. M. Nijmegen, en J. A. Wielens, Haaksbergen; doet. Engelsch J. C. Riewald, Doesburg. LEIDÉN, 25 Juni. Geslaagd voor prop. godgel.: R. H de Jonge en W. J. Overdiep en mej. V. Abrahams, allen te Leiden; voor cand. godgel.: H. A. Laurentius, Leiden. West-Indië wil zelfbestuur (Vervolg van pag. I) Ook in de petitie van Suriname wordt ver zocht om eigen inwendige aangelegenheden te mogen regelen en om een eigen consti tutie vast te stellen. De constitutie dient aldus een afzon derlijk memorandum, zoodanig te worden vastgesteld, dat de Koning voor een periode van 4 jaar een gouverneur benoemt, uit een voordracht, opgemaakt door de Staten. Algemeen kiesrecht moet worden inge voerd voor personen boven 21 jaar. De wet gevende macht zal 'worden uitgeoefend door den gouverneur en de uit 21 leden bestaande Staten, welke door de burgers worden ge kozen. Alle godsdiensten zullen gelijkelijk worden beschermd. Er zal openbaar en bij zonder onderwijs worden gegeven. In een tweede memorandum worden de artikelen opgenoemd, welke binnen het raam van de Grondwet zakelijk gewijzigd kunnen worden. Deze wijzigingen beoogen hoofdzakelijk de bijzondere bevoegdheden van den Gouverneur uit te schakelen en het medezeggenschap der bevolking te ver- grooten. De delegaties hebben met H.M. de thee gebruikt. De delegatieleden verklaarden, dat het onderhoud een zeer hartelijk karakter droeg. In een na het bezoek uitgegeven commu niqué hebben de delegaties o.m. te kennen gegeven, dat zij de zorgen van de Ned. regeering niet willen vergrooten, doch dat het doel van de petities is een grondslag te leggen voor samenwerking in Rijksverband in den geest door H.M. in Haar rede van 6 Dec. 1942 tot uitdrukking gebracht. Uit Willemstad wordt gemeld, dat Sprockel, Statius Muller en Gomez zijn aangewezen tot leden der vermoedelijk in September te houden Rijksconferentie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2