Kolen van de Ruhr alleen voor Duifschland? Ontvangst Ind. delegatie blijft onbevredigent Veel vraag naar haring, doch weinig aanvoer MIK U WK LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 22 JUNI 1946 Verwekt groote beroering in Frankrijk Een. Fransch blad berichtte, dat de Brit sche opperbevelhebber in Duitschland zijn regeering verzocht zou hebben, den uitvoer van Ruhrkolen stop te zetten om een drei gende ineenstorting in de Britsche zone te voorkomen. In Frankrijk wekte dit bericht groote beroering, doch Londen verklaarde, dat het de feiten verdraaid weergeeft. Van ineenstorting is nog geen sprake, doch daar de behoeften der Duitsche industrie groot zijn en de kolensituatie ernstig is, zouden Fransche verzoeken om verhooging van den export wel eens geweigerd kunnen worden. 28 Joden uit Weenen, meest vrouwen en kinderen, emigreerden naar de V.S. De leider der ondergrondsche Nazisti sche Jeugdorganisatie ontsnapte uit gevan genschap naar de Russische zone. Argentinië en Polen hervatten de di plomatieke betrekkingen. De steenkoolproductie in West-Duitsch- land bedroeg deze maand 4.453.000 ton tegen over 4.043.000 ton in April. De regeering der U.S.A. heeft Enge land, Rusland en China voorgesteld tot een 25-jarig verdrag te geraken om Japan er onder te houden. PLANT U MEE? Iedere Nederlander kan, door storting van een rijksdaalder op postrek. 371300 van de stichting „Nieuw Walchereneen boom doen planten op Walcheren. Een aardig idee, waar stellig vele lezers wel iets voor zullen voelen. En zoo helpen we elkaar door de moeilijkheden heen. Op 1 Juli wordt de eerste atoombom afgeworpen op de Bikini-atol. In Augustus volgt een tweede en in 1947 de derde bom. Verloofden van Amerikaansche solda ten mogen- drie maanden in de V.S. verblij ven. Zijn zij in dien tijd niet gehuwd, dan dienen zij weer te vertrekken. Umberto's amnestie voor politieke mis daden, the zich ook tot lichte fascistische gevallen uitstrekte, is door de republiek overgenomen. De Ned. voorz. der voedselconferentie te Washington, L. Peters, deed een beroep op Rusland zich bij de organisatie aan te Sluiten. De onvoldoende rijstoogst in Birma is oorzaak, dat dit voornaamste rijstexpor- teerende land zichzlf dit jaar niet kan voorzien. Voor het eerst sinds veertig jaren le veren de Britsche scheepswerven weer treilers aan België. De door de arrestatie van Nehru uit gebroken proteststakingen hebben te Bom bay alles stilgelegd, doch volgens den pre mier van Kasjmir mag Nehru terug keeren naar New Delhi. Prinses Nadeida de Braganaa, klein dochter van aartshertog Franz Joseph van Oostenrijk, pleegde 13 Juni zelfmoord door uit het raam van een Londensch ziekenhuis te springdn. Vermoedelijk met Augustus worden in 9 belangrijke Zuid-Afrik, stadsdistricten sui ker en brood gerantsoeneerd, alsook wel licht vieesch. (Waaruit men kan opmaken, dat toch weer het Duitsohe belang gaat voor dat der voor malig bezette landen Red.) INFORM EELE BIJEENKOMST IN PARIJS Op de informeele bijeenkomst in Parijs zijn gisteren geen besluiten genomen of nieuwe voorstellen gedaan. De „zeer vrije" gedachtenwisseling handelde over Triëst en Joego-Slavië. Bidault, die een bemiddelings voorstel over eerstgenoemde kwestie zou doen, had het te druk met binnenlandsche aangelegenheden. De plaatsvervangende ministers spraken over de Dodekanesos. WERELDVERBOND VAN VAKVEREENI- GINGEN GEEN STEM IN V.N. Het voorstel der Sowjet-Unie, om het We reld verbond van Vakvereenagingen een stem in den economischen en socialen raad der V.N. te geven, verwierp die raad. SPEER VOND HITLER TE VERKWISTEND. Speer zeide in Neurenberg het Hitier kwa lijk te nemen, dat hij honderden V 2's naar Engeland afschoot, toen de oorlog verloren was. De resultaten rechtvaardigden den kostprijs niet. Voor iedere raket zou men een jager hebben kunnen maken, aldus Speer. Dr Wellington Koo, tot dusver Chi- neesche ambassadeur te Washington gaat als zoodanig naar Londen. Consumenten-credieten worden slechts éénmaal verstrekt Blijkens de Memorie van Antwoord blijkt er in d-e Tweede Kamer groote instemming te bestaan met het wetsontwerp tot het ver leen en van zgn. consumenten-credieten. De voorziening is gedacht als een regeling voor éénmaal ter overbrugging yan de meest nijpende behoeften aan duurzame gebruiks goederen (meubilair, kleeding, enz.). Te.zijner tijd zullen aanvragen slechts ge durende een korten tijd kunnen worden in gediend en zeker niiet later dan 31 Dec. a, In het algemeen worden slechts credieten verstrekt aan menschen, van wie verwacht mag worden, dat zie het bedrag later terug kunnen betalen. In bepaalde gevallen kan de afbetaling echter verlaagd of geheel ge staakt worden. Men verwacht, dat honderd duizenden personen van deze credietver- leening gebruik zullen maken. Het administratieve apparaat zal, zooals gemeld, 50 tot 60 personen omvatten en een uitgaaf van rond 5.000.000 vergen. De Tweede Kamer zal dit wetsontwerp as. Donderdag vanaf 1 uur in behandeling nemen. Groote hoeveelheden wapenen vond de Britsche politie bij Jeruzalem. De geheimzinnige reis naar Ankara van den oud-premier van Irak, Boeri Daid, trok de aandacht in Bagdad. Generaal Anders van het tweede Pool- sche leger arriveerde in Palestina. Waarom geschiedde alles zoo in stilte? (Van een onzer verslaggevers.) Het verblijf der Indische Iegerdelegatie in ons land, laat thans niets meer te wenschen over. Sinds de mannen weer onder hun eigen verzorgingsofficier zijn -gesteld, ver velen zij zich niet meer, want ze gaan naar alle mogelijke instellingen, die terstond met vrij kaartjes voor den dag gekomen zijn, ze maken een autotocht door Nederland en ze waren onlangs op Soesterberg, toen H. M. de Koningin de nieuwe Militaire Willems ordedragers decoreerde. Hoe ze op „Dorrepaal" aan den Ouden Vlietweg in Voorburg zijn gehuisvest, schre ven we al; veel wandelingen zullen ze niet meer maken, daar vervoermiddelen beschik baar gesteld zijn en met dat al is ook een einde gekomen aan de kankerstemming, die hen Maandag naar ons bureau dreef. Wij vernemen thans, dat, toen zij op 20 Mei per Skymaster in ons land aankwamen, zij op het departement van Overzeesche Gebieds- deelen werden ontvangen en daarna én op Dorrepaal én in Austerlitz logeerden, tot hun vertrek naar Londen. Het moge nu waar zijn, dat zij na 14 Juni, toen zij in Neder land terugkeerden, in tegenstelling tot hun eigen mededeelingen, wél medewerking heb ben gehad, wél per auto naar Dorrepaal zijn gebracht, wél ontvangen zijn en wat de door een ernstige steenpuist aan z'n been gewonde korporaal Pariman aangaat, wél verbonden en in het hospitaal opgenomen en overigens met zorg omringd is, feit blijft, dat zij dat weekeinde, aan zichzelf overge laten werden. En voorts, waarom is de ontvangst van deze mannen, die toch wat voor Nederland gedaan hebben, zoo geheimzinnig gehouden, dat er eerst een conflict je moest komen, voor we eigenlijk wisten, dat ze in het land waren? Eén uitnoodiging op de telex, en heel Nederland had in de vreugde van het depar tement van Overzeesche Gebiedsdeelen oveT hun komst kunnen deelen. Binnenkort genoeg aan de markt g(^rs). (Van een onzer Hollandsche Nieuwe! Wat waren ze lekker en wat hebben we gesmuld de laatste weken. Vischhandelaren en venters maakten goede «aken, evenals de reeders en de engrostaan- del. Schepen „met goud belaên" kwamen naar de thuishaven en op de meest snelle wijze werd het Hollandsche zeebanket over ons land gedistribueerd, teneinde te verdwij nen in gezonde Hollandsche magen. Op prijzen werd niet gelet, men at haring en daarmee uit. „Nog een herinkje, meneer? De dukter hei je nou nie noadig, want ze binne de ge- zundheid zelve". Nederland at haring, dooh eten doen we Ze nu niet meer zooveel. Er is geen haring en het schijnt wel of Ze is ondergedoken. Wat is hiervan de oorzaak? Men gist en heeft verschillende verkla ringen voor de hand, doch hoe het nu pre cies zit met dat heerlijke zeeproduct, de roem van Hollands visscherij, weet eigenlijk de man van de straat" niet te vertellen. In verband met de slechte haringpositie van thans hebben wij ons in verbinding ge steld met eenige personen, die nauw bij de haringvangst en den haringhandel zijn be trokken. Er is inderdaad geen haring in Nederland, hetgeen ongetwijfeld te wijten is aan den vastgestelden prijs, welken de Regeering voor de haring heeft afgekondigd. Toen de vrije handel er was. was de aanvoer volop, doch thans maken de reeders niet meer de onkos ten, welke zijn verbonden aan het regelmatig naar huis sturen van de loggers met de op brengsten van meerdere schepen. De sche pen blijven langer op zee en korte reizen worden er niet meer gemaakt. En de grootste oorzaak is wel gelegen in het feit, dat deze week zeer weinig haring Is gevangen. Er is aan het begin van de week één logger binnengekomen en eerst gisteren heeft er weer een schip de thuis haven opgezocht. De vangst van deze sche pen is natuurlijk lang niet voldoende om aan de vraag van het oogenblik te voldoen. Ook bij de kleinhandelaren, in Leiden b.v., is geen haring in voorraad. Velen nit het publiek denken, dat de haring wordt achter gehouden en zwart verkocht, doch bij onder zoek is ons wel gebleken, dat dit absoluut niet het geval is, want geen der vischhan delaren, heeft ook maar één kantje in zijn magazijn of winkel. Zeker komt het dan ook rui et van pas, zooals gisteren in Leiden is gebeurd, dat een vischhandelaar op straat wordt toegeroepen: „Zwarte haring." Het langer wegblijven van de schepen heeft ook zijn invloed op de kwaliteit van de haring, want de haring, welke nu zal worden aangevoerd, is meer zout en daar om minder gewild. Voor de prijsvaststelling werd met de regelmaat van de klok haring binnengebracht, welke slechts korten tijd was gezouten, hetgeen den smaak van de Hollandsche Nieuwe ten goede komt. De vooruitzichten? Nu, we behoeven ons niet ongerust te maken. De verwachting is gewettigd, dat er volgende week ruimere aanvoer zal zijn, want verscheidene loggers komen op de thuisreis, zoodat straks zeker aan de vraag zal kunnen worden voldaan. Nog even geduld en dan zullen we die „lek kere vette" weer in onze keel laten glijden. Een zalfje voor de tong. Lust U nog peultjes? Neen, geef mij maar een haring. Hollandsche Nieuwe, ze kosten maar een duppie. Vandaag was er eveneens geen haring in Leiden verkrijgbaar, terwijl de vischhande laren werden bestormd doo-r het kooplustige publiek. Bij navraag werd ons nog medege deeld, dat er bij den groothandel ook geen haring te verkrijgen is. NED. HERV. INR. VOOR ZENUW- EN GEESTESZIEKEN. Gedep. Staten van Zud-HoUand stellen v-oór aan die Stichting „Ned. Herv. inrichtin gen voor zenuw- en geesteszieken" te Leid- sehendam een aanvullende leening f 590.000 te verstrekken (in 1939 was f 2.170.000 toegestaan). Het gebouwencomplex is grootendeels nog in gebruik bij het Centraal Bureau voor de Statistiek. Benoemd is tot burgemeester van Arn hem de heer C. G. Matser, sedert 9 Mei 1945 waarnemend. Gisteren vierde mevr. de wed. Ph. M. M. AdriaanseDomen te Nijmegen haar lOOsten verjaardag. Het College van Rijksbemiddelaars heeft een nieuwe loonregeling voor de confectie- industrie ontworpen, welke echter door de Unie van Arbeiders in de Confectie-in- dustrie niet kan worden aanvaard. „De Telex" is samengevoegd met het herverschijnende C.-H. blad „De Nederlan der" met het C.-H.-hoofdbestuurslid P. Brij- nen van Houten te Wassenaar als hoofd redacteur. L. W. Ahlbreght is wegens moord door het Bijz. Ger. te Arnhem ter dood veroor deeld; tegen C. A. Kooyman te R'dam is wegens moord de doodstraf 'geëischt; H. de Kruyff te Assen is wegens arrestatie van onderduikers tot 20 jr. veroordeeld. Van ca. 1000 luisteraars hebben bijna allen de stereofonische proefuitzending van „heel goed" tot „uitmuntend" gekwalificeerd. De min. v. Binn. Zaken heeft bij alle burgemeesters aangedrongen op meer unifor miteit in het geven van verkeersteekens. Mr J. Linthorst Homan, die aanvanke lijk behoorde tot de 50 gijzelaars die ge fusilleerd zouden worden, heeft aan het Hof te Neurenberg schriftelijk getuigenis uitgebracht over de behandeling en de fu- silleering der gijzelaars in Nederland. De West-Indische delegaties zullen Dinsdag a.s. om 4 uur een petitie aan H. de Koningin aanbieden. Gisteren is de vierde D.C. 4 van de K.L.M. „Paramaribo" gedoopt. Ned. militairen zullen niet aan de Vier- daagsche afstandsmarschen mogen deelne men, omdat de heer Breunisse als leider dier marschen gehandhaafd bleef. Binnen niet al te langen tijd zal het dep. van Landbouw c.a. zijn intrek nemen in een noodgebouw, dat in het Haagsche Bosch zal worden opgericht. De secr. van den Haagschen Armenraad zal een jaar met verlof gaan in verband met het aanvaarden van een functie bij de U.N.O. Brammetje Flapoor en z'n rriemlen Door G Th ROTMAN 11 En zo trokken ze weer huiswaarts. Bram met de zak goudgeld vóór zich op het nijl paard. „Als we maar geen rovers tegenko- i!" zei Menelik. Maar Bram stelde hem gerust en zonder ongelukken kwamen ze, bij het vallen van de avond, aan een oud, ver laten gebouw. „Daar kunnen we uitstekend overnachten!" zei Bram. Vastberaden stegen ze af en traden binnen. 12. „Jongens, wat heb ik een honger!" zei Bram, terwijl hij met Tom bezig was, om de rijdieren op de binnenplaats vast te maken „En alles is op!" Geen wonder, dat ze verrast opkeken, toen ze even later de struisvogel gingen halen en deze terwijl drie grote, prachtige eieren bleek te hebben ge legd! „Maar waar is Menelik?" riep Bram opeens. Ja, waar was h\j? Hij klom op den berg .alleen" of zoo- als het Nederlandsche Bijbelgenootschap ver taalt: „in de eenzaamheid" om te bid den. Mattheus 14 vs. 23b. Onlangs zag ik een tram op de rails staan. Onbewogen. Dood. Zielig gezicht, zoo'n tram, die niet beantwoordt aan haar bestemming. Een tiental hulpvaardige menschen trachtten toen het logge gevaarte in beweging te bren gen. En ja, dat lukte. Even. De wagen ging iets vooruit. Maar 't was alles zoo armoedig en stuntelig. Totdat 't den bestuurder gelukte den beu gel in aanraking te brengen met den electri- schen draad. En toen ging 't prachtig. Als van zelf. Eindelijk was er „contact." Kennen wij ook het contact met de dingen, die boven zijn? Wat is ons zwoegen en draven, ook ons Christelijk zwoegen en draven, als dit con tact wordt gemist? Dan gaat de wagen een eindje kunstmatig vooruit, maar weldra hokt en hapert het weer. Tevergeefs, zegt de psalmdichter, sloven de bouwlieden zich af, tevergeefs waakt de wachter, vergeefsch alle vroeg opstaan en laat neder zitten,, indien de Heer het huis niet bouwt. Er moet „contact" zijn met de wereld, waar Christus is, zittende ter rechterhand Gods. Jezus had een taak. In den Bijbel wordt gesproken over den arbeid Zijner ziel. Deze arbedd was de redding van een verloren we reld. De kracht tot de vervulling van die taak ontving Hij in het levend „contact," in de gemeenschapsoefening met Zijn Vader. Daarom trok Hij zich telkens terug, in de eenzaamheid, in „onherbergzame plaatsen," op den berg. Daar, ver van het aardsch ge- druisch naderde Hij tot Zijn Vader, om Zijn stem te beluisteren. Zijn aangezicht te zien, in Hem alles te ontvangen. Nu is er verschil tusschen Zijn bidden en ons bidden. Hij, Gods eigen Zoon, bad als rechthebbende, wij als onwaardigen. Maar hierin moet Hij ons tot voorbeeld zijn. In Zijn leven was heilig evenwicht. Evenwicht tusschen de taak, die Hij ver vulde en de kracht, die Hem toevloeide. Goddelijk, harmonisch werd Zijn leven van „geven" en toewijding, gedragen door Zijn leven van „ontvangen" en wijding. Zoo moet ook ons leven van „geven" ge dragen worden door ons leven van „ontvan gen." Met Luther, Daniel en Paulus moeten wij het leven kennen: „in stilte eenzaam, met God gemeenzaam." Dan, maar ook dan alleen kunnen wij strijden en volharden. Er moet contact zijn in ons leven. De beugel moet den electrischen draad raken. Telkens weer opnieuw. In die aanraking ontvangen wij „kracht" van boven, zoo als waren wij er alleen. Maar dan kunnen wij verder werken, hier beneden, zóó als waren wij alleen er niet. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Elburg J. C. Stelwagen Neder-Hardinxveld; te Hoogland toez.) A. Tichelaar, laatstelijk te Bandoeng: te Meppel (toez.) J. Hadders te Boven-Smilde. Aangenomen naar Veenwoude J. P. Snoep, evang. pred. te Hoorn. ïdankt voor Brummen (2e pred.pl. toez.) A. J. Jörg te Heino; voor Goes H. v. Hof, voorg. Herv. evang. te Tiel; voor Hellevcetsluis C. R. Plomp te Oosterhout. Te H. I. Ambacht (2e pred. pl.) ds Dick- hout te Beuninigen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Een (Norg) cand. Veenstra, hulppred. te Cubaard, die be dankte voor Kielwindeweer, Krabbendam en Hijlaard. Bedankt voor Katwijk a/d Rijn H. Brinkman te Amerongen (nadere beslissing); v. Kornhoen dr Ph. J. Huyser te Westerlee. Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Terneuzen H. Veltmam 's-Hertogenbosch. Doopsgez. Broederschap. Beroepen te^Berlikum mej. da. S. E. Treffers te Stavoren. Vrije Evang. Gemeenten. Bedankt voor Groningen I. J. Vasseur te Bussum. HET CONFLICT IN DE GEREF. KERKEN. meerderheid van den kerkeraad der Geref. kerk te Lemelerveld heeft zich met ongeveer een derde van de gemeente vrij gemaakt van de besluiten der Gen. Synode. PERSONALIA. Prof. dr ir S. J. Wellensiek heeft z'n ambt als b.g. hoogl. te Wageningen aanvaard. Te Leiden heeft prof. dr T. H. Milo zijn ambt als hoogleeraar in de geschiedenis dier Overzeesche Gebiedsdeelen, en het zeewezen aanvaard met een pleidooi voor een sterke vloot in het belang der Rijkseenheid. PROMOTIES. LEIDEN, 19 Juni. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift, getiteld De malaria-epidemie te Middelburg in de jaren 1940 tot en met 1945, benevens een onderzoek van parasietendragers", de heer Doeleman. Aan de R. U. te Utrecht promoveerde lot doctor in de Godgeleerdheid op proef schrift „Een methode van Bijbelsche cate chese", ds P. ten Have, Ned.-Herv. pred. in algem. dienst te Amersfoort. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 20 Juni. Geslaagd cand.-ex. In disch recht: M. M. M. van Oosten te Rotter dam; J. A. H. van Delft te Leidschendam; H. G. v. d. Graaf te 's-Gravenhage; H. J. Schrage te Sittard; D. Jongejan te Bos koop; Th. E. Visser te Zevenhoven; doet ex. Indisch recht: E. R. Gerritsen Plaggert 's-Gravenhage; cand.-ex. Indologie: J. A. Grevers te Delft! cand.-ex. rechten: H. Th. Sicklen te Amsterdam; W. G. H. Arend- sen de Wolf en mej. J. Mullemeister, beiden 's-Gravenhage; doet. ex. geneeskunde 2e ged.: J. M. Versteeg en P. J. L. de Wit, te Leiden; J. J. Waasdorp te Rijpwetering; F. Doop te Batavia; E. Brouwer te Batavia; arts-ex. Ie ged.: P. R. Braat en F. Habe- kotté te 's-Gravenhage; arts-ex. 2e ged.: P. H. Kramer en A. M. Fontein te Rotter dam en H. J. A. Starmans te Utrecht. GRONINGEN, 21 Juni. Plantk.: D. Bakker, Gron. (cum laude); cand. wis- en natuurk. (L): R. P. van Oosten, Borger; cand. genees kunde: C. H. Rietdijk, Rotterdam en J. C. Persenarre, Rotterdam; artsex. Ie ged.: J. Vennema, Uithuizen en H. J. Suiding, Gro ningen; bevorderd tot arts: mej. J. v. Heel, Groningen en B. Oldenziel, Sappemeer. TILBURG. Kath. Econ. Hoogeschool. Ge slaagd candidaatsexamen econ. wetenschap pen P. Sorbi, Wassenaar; H. Hendriks, Didam; H. v. Oorschot, Den Bosch en W. Goossens, Bladel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2