Koningin decoreert 30 helden te Soesterberg Kan voorschip der Meerlterk nog gered worden? Parijs deed een belangrijke stap voorwaarts nieuwe leidsche courant vrijdag 21 juni 1946 Inspecteerde hen, staande in een roode Ford V 8 Het vliegveld Soesterberg was gisteren het tooneel van de grootste militaire plechtig heid sedert jaren. Dertig helden van de fronten en van het verzet werden door H. M. Koningin Wilhei- mina, die om half elf op het terrein arri veerde, gedecoreerd. Recht opstaande in de roode Ford V-8, liet H.M. zich langs de troepen rijden, die in een groot carré op de heide stonden op gesteld. Kol. H. J. J. W. Dürst Britt, cdt. van de le divisie, meldde deze troepen voor de inspectie. Aan de Westzijde van het terrein stonden in afzonderlijke vakken alle opper- en vele hoofdofficieren opgesteld van de verschil lende onderdeelen van zee-, lucht- en land macht, hunne Excellenties de ministers, prof. ir W Schermerhorn. mr J. Meijnen .«Jadat gen. Winkelman gisteren te Soes terberg was gedecoreerd, kwam Prinses Juliana den oud-opperbevelhebber terstond gelukwenschen. en J. M. de Booy, de leden van het kapittel van de Militaire Willemsorde, onder wie de vijf, die deelnamen aan de Victory-parade in Londen, verscheidenen buitenlandsche militaire attaché's, gen. Diepenrijkx en maj. Cassaert van België, luit.-kol. Jourdier van Frankrijk, kol. ohnson van de U.S.A., air- comm. Lucas van Groot-Brittarmië en voorts brig. Gardham en kol. Tuiker van de Brit- sche militare missie Toen de auto van H. M. de Koningin op de „saluting base" arriveerde, stond daar reeds de Cadillac, waarin Prinses Juliana met de kleine Prinsesjes was gezeten Op de startbaan, juist voor de Konink lijke auto stonden naast elkaar opgesteld de 30 mannen, die van H. M. de Koningin de decoraties in ontvangst namen. Het wa ren: generaal H G. Winkelman, grootkruis Eerbetoon na 60 jaar In 1872 overleed de Italiaansche repu blikein Giuseppe Mazzirfi. Zijn volgelin gen zwoeren op zijn lijk het geen eerbe toon te zullen geven, voor Italië een republiek zou zijn. Dat is nu het geval en dus wordt Mazzini's gaaf gebleven stoffelijk hulsel a.s Zondag in Genua voor het publiek tentoongesteld! De kogel door de kerk (Vervolg van pag. 1) In dit licht beziet men het volgende. Ons kwam ter oore, dat van A.R. zijde het pro gramma, dat de formateur ter beoordeeling had doen toekomen, dezen weder tijdig ter hand is gesteld, voorzien van behartigens waardige opmerkingen en suggesties. Nu de formateur van besprekingen van zijn pro gramma niet afkeerig is gebleken, mocht aangenomen worden, dat ook deze sugges ties een open oor zouden vinden. Of zij dit oor hebben gevonden is niet bekend. Wel schijnt hét vast te staan, dat tot op heden noch mondeling noch schriftelijk iets meer van den formateur is vernomen. Sindsdien is uit de kringen, welke den formateur na staan, bekend geworden, dat het gemeen schappelijk programma gereed is gekomen. Is dit een programma, dat toegezonden werd? Is het misschien gewijzigd? Heeft de formateur zijn voordeel gedaan met een oef meer suggesties, hem aan de hand gedaan? Niets van dit alles is békend. Evenmin is bekend of de andere aanvankelijk aange zochte richtingen nog nader van den for mateur hebben vernomen. Om dit alles is de huidige situatie vrij onbevredigend. Hoe het zij. dat de formatie zelf in de richting van Roomsch-Rood gaat is een feit. Wel wil het gerucht en dat ligt weer in de lijn van het bovenstaande dat de formateur voor een of meer technische departementen gegadigden uit andere kringen zou willen aanzoeken, doch er zijn redenen tot twijfel of hiervan veel terecht zal komen. We wijzen in dit verband nu alleen maar op het feit. dat het aantal departementen schijnt te worden ingekrompen en dat zoowel de K.V.P. als de P. v. d. A. beide naar minis terszetels uitermate begeerig schijnen, voor al op de centrale departementen wordt gre tig het oog geworpen Dat heel deze handelwijze weinig in de lijn ligt van uen uitslag der verkiezingen schijnt te worden voorbijgezien. De uitsluiting van belangrijke sterk natio naal gezónde en onder den druk der be zetting constant gebleven bevolkingsgroepen in deze periode van-nood, waarin ons Vader land verkeert, zou, indien zij werkelijk werd doorgevoerd, te schrijnender zijn, naarmate zij sterker afsteekt tegen den van benau wenden zelfoverschatting getuigenden over moed eener groepeering als de P. v. d. A., welke zoozeer in zich blijkt te dragen de kiemen der ontbinding. in de Orde van den Ned. Leeuw, Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden, het com mandeurs-kruis der Militaire Willemsorde („wegens de uitnemende en bezielende lei ding bij de bevrijding van het Vaderland als bevelhebber der Ned. strijdkrachten en tevens als erkenning van de uitstekende da den van moed, beleid en trouw, door ge noemde troepen in dit tijdperk, bij herha ling bedreven."), vervolgens tot Ridder in de M.W.O.: kol. W. F. Hennink, lt-kol. T. Beets, maj. G. J. W. Gelderman, le It H. J Mulder, le It J. van der Houwen, serg.-maj. A. van Vlierden, serg. J. F. C. ToeLen, wacht meester A. M. Schouten, dpi sold. C. J. H. Sleegers. De Bronzen Leeuw werd uitge reikt aan: lt-kol. H. D. Scherpenhuyjjen, lt- kol. S. Mante, maj N. W. Sluyter, maj. B. van der Stok, ritm. J. L. Hollent, le it A. J. Eenkhoorn, le It R. B. Lewis, 2e lt Th. J. Vrins, 2e It S. J. Postma, serg. C. van der Wetering, serg. J. Wiarda, serg. J. van Ros- sum, serg. Ch. J. P. Bakx, serg. L. Holtz, korp. L. Breevoert, korp. J. H. Mertens, korp. G. Hekhuizen en huzaar le klasse H. A. Barendreft. Nadat H.M. de Koningin de eedsformule voor de nieuwe M.W.O.-ridders had voor gelezen en deze achtereenvolgens den eed hadden afgelegd, begaf Zij rich naar elk van hen. om hen met de versierselen te om hangen of het ordeteeken op te spelden Eerst was generaal Winkelman aam de beurt, flaarna volgde Prins Bernhard e» vervol gens de overigen. Een prachtig défilé, waaraan 7000 man van alle onderdeelen van 't Ned. leger deel namen, besloot deze indrukwekkende plech tigheid. Speer wilde Hitier met gifgas te lijf Zag echter geen kans de schildwachten te passeeren. „Ik wilde Hitier door gifgas in zijn schuil kelder in Berlijn om het leven brengen," aldus Speer gisteren in Neurenberg. De po gingen mislukten door technische moeilijk heden en de onmogelijkheid het gas langs de S.S.-wachten te brengen. Terwijl Speer deze onthullingen deed, luisterden zijn medeverdachten zonder uit drukking op htm gezichten. Speer was steeds een tegenstander van razzia's en arrestaties als middelen om werk krachten te krijgen, geweest. Begin 1944 werden door de bombardementen in Frank rijk 1 millioen arbeiders werkloos. De prose- cutie beschreef Speer als den grooten geest achter de schermen bij het uitplunderen van de bezette gebieden. PANDIT NEHRU GEARRESTEERD De Maharadjah van Kasjmir deed Pandit Nehru, den voorzitter van het Indische Con gres, arresteeren wegens het betreden van zijn grondgebied. De BritschIndische be sprekingen zijn daardoor gestagneerd. COMMUNISTEN PROTESTEERDEN IN PARÏJS In Parijs werd het verkeer gestremd door een 3 km lange communistische demonstra tie tegen de aanvallen op het Communistisch hoofdkwartier in Parijs. Men riep: „Aan de galg met Daladier, Reynaud en de ^fascis ten. Thorez, de communistische leider, groette de menigte piet opgeheven vuist. Ramp had geen slachtoffers hoeven te kosten Naar de directie der Ver. Scheepvaart maatschappijen met nadruk meedeelt, zou den, wanneer de uit Laskaren bestaande be manning het hoofd niet had verloren, geen slachtoffers bij de ramp van de Meerkerk zijn gevallen. Aangezien het voorschip bleef drijven, achtte de kapitein het in het holst van den nacht niet noodig de redding- booten te strijken. Waren de overboord ge- sprongenen waaronder twee Ned. machi nisten op het schip gebleven, dan zou niemand het leven hebben verloren. Nautisch en navigatorisch zijn geen fou ten gemaakt. De instrumenten van het schip, diat juist een grondige revisie had onder- Van Degrelles uitlevering weten be voegde Belgische kringen niets af. Koningin Elizabeth van België zal 20 Juli bij de te water lating van een nieuw mailschip te Hoboken dit schip „Koning Albert" doopen. De mijnontploffing bij Hannover kostte nk honderd, doch vermoedelijk tachtig mijnwerkers het leven. Sigrid Undset's middeleeuwsohe roman „Kristin Lavrans dochter" wordt in de Ver. Staten verfilmd. Van het Nobel-instituut in Noorwegen is de 43-j. specialist in nationale politiek en moderne geschiedenis prof. August Schou directeur geworden. Voor Furtwangler wordt een bevoegde Duitsche zuiveringscomm. benoemd. Zware regens bedreigen den oogst in het dal van den Boven-Rijn. De oecumenische vluchtelingencomm. van den Wereldraad van Kerken koos Genève als zetel. In de Sowjet-zöne van Duitschland wor den voor alle Duitschers boven 21 jaar in September alg. verkiezingen gehouden. Herriot's partij,, de radicaal-socialisten, is bereid aan de Fransche regeering deel te nemen. De visschersstaking aan de Eng. Oost kust is practisch beëindigd. Trygve Lie nam de uitnoodiging der Am. regeering tot bijwoning der atoombom- proeven op de Bikini-atol in den Stillen Oceaan niet aan. Verboden inlichtingen gever aan de Russen zag het Canad. parlementslid Fred. Rose gestraft met 6 jaar. In Engeland wordt het aantal punten voor textiel en schoeisel Verhoogd, doch de voedselpositie is er veel slechter dan tijdens den oorlog. Harold D. Smith werd vice-pres. der Internat. Bank voor herstel en ontwikkeling te Washington. In Deensche kampen vertoeven nog 200.000 Duitsche vluchtelingen uit Oost-Prui sen op Deensche kosten. gaan, waren volkomen in orde. Pertinent heeft de kapitein verklaard, dat hij zich, tfjdens het wachten op de loodsboot, binnen de driehoekslijn, door de marine uitgezet, heeft bevonden. Dit gebied wordt door be- tonndngen gegrensd. Na de explosie werd het sohp door den sterken stroom afgedreven, waarna het in het dichtbij gelegen mijnenveld aan den grond liep. Door de marine is op buiten gewone wijze alle mogelijke hulp verleend. Reeds Zondagmiddag werd begonnen met het vegen van een toegang tot het ge strande schip. Het schip is door de maatschappij opge geven. Misschien kan het voorschip nog be houden worden. De lading uit het voorschip zal vermoedelijk kunnen worden gelost. Bagage en eigendommen van passagiers en bemanning zijn reeds geborgen. Vier slachtoffers aangespoeld. Aan het strand te Westenschouwen zijn vier slachtoffers van de ramp aangespoeld, n.l. de 4e machinist en drie Laskaren. AMERIKAANSCH TANKSCHIP MET SCHADE VOOR TERSCHELLING. Het Amerikaansche tankschip„Steens Mountain", metende 10.448 ton, bevond zich gistermiddag op plm. 60 mijl Noordwest van Terschelling met een ernstige ketel- en con- densatorschade. Het schip wordt thans naar Huul gesleept. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Den Hoorn (Texel) A. v. d. Veen, hulppred. te Nieuw Buinen; te Holwierde A W. Kok te Oosterend (Texel); te Klundert W. Sirag, veldpred., laatstelijk te Baambrugge. Bedankt: .voor Zevenaar (toez.) J. H. Hartzheim te Halle. Geref. Kerken. Beroepen: te Oudega (W) cand. P. Uidam, hulppred. te Weesp. Bedankt: voor Oudega (W) S. Wouda te Valkenswaard. Bapt. Gemeenten. Beroepen: te 's-Gravenhage-Oost J. B. de Neef te Nieuwe Pekela. Geref. Gemeenten. Bedankt: voor Kortgene-Colijnsplaat H. Ligtenberg te Vlaardingen. CHRISTENVROUWEN KWAMEN BIJEEN. TE ENSCHEDE. Ontving Enschede het vorig jaar in Augus tus het kerkèlijk congres van de Geref. Ker ken (art. 31) en in Oct. daaraanvolgend ae eerste voorloopige Synode, Maandag en Dins dag herbergde deze stad weer Geref. vrou wen, samengekomen uit alle hoeken van het land, om den eersten Bondsdag van den Bond van Geref. vrouwen mede te maken. Op den vooravond droeg mevr. C. Th. Jongejan-de Groot voor uit eigen werk, ter wijl op de ochtendvergadering tot bestuurs leden werden gekozen mej. de Hoog van R'dam (presidente), M. v. Bekken-Velders, M. Bos, L. G. A. Bremmer-Lindeboom, J. Schelhaas, A. Waterborg en J. v. d. Ziel-Wa- terborg. Mej. Waterborg gaf vervolgens een helder bondso verzicht en zette de redenen uiteen, die tot uiteengaan van den ouden Geref. Vrouwenbond hadden geleid. In de middagvergadering hield ds Keizer van Gro ningen een rede over „Ik heb u alles voor zegd", n.a.v. Mare. 13. HONDERD BEURZEN VOOR STUDIE IN BELGIE. In het kader van het Belgisch-Ned. Cul tureel verdrag worden 100 studiebeurzen be schikbaar gesteld voor Ned. studenten, die op 1 Oct. afgestudeerd zullen zijn, doch in België hun wetenschappelijk werk wen- schen voort te zetten. Aanvragen voor 1 Aug. te richten aan dr F. Bender, Prinses- segracht 21, Den Haag. ZILVEREN JUBILEUM ONDERWIJSFONDS VOOR DE SCHEEPVAART. De stichting het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, welke op vruchtbare wijze het onderwijs aan schippers en schipperskinde ren behartigt, zal op 5 Juli haar 25-jarig bestaan herdenken met een receptie van 1416 uur in het kantoor De Ruyterkade 139, Amsterdam. Tevens viert de directeur, de heer G. de Jong, zijn zilveren ambts jubileum. ACADEMISCHE EXAMENS. ROTTERDAM, 20 Juni. Geslaagd voor cand.-ex. econ. wetenseh. A. van Balle- gooijen, Sliederecht, F. W. van Berckel, Delft, R. L. Boissevain, Haarlem, M. van Dijke, Rotterdam, J. C. Gerritsen, Voorburg, O. J. B. Goldschmidt, Apeldoorn, V. A. C. Gorter, Rotterdam, Th. v. d. Graaf, Papen- drecht, A J. Klip, Oss, J. van Leeuwen, Slie- dercht, A. Lit, Rotterdam, H. E. Mees, Rot terdam, Y. T. M. v. d. Mohlen, Rotterdam, J. P. Veerman, Bodegraven, G. H. Verbiest, R Voorhoeve, A. V. IJzeren, allen R'dam, P. R. Zwart, Schiedam, voor het doet. ex. econ. wetenseh. D. Houtzager, Delft, J. Louwman, Dordrecht, H. J. Mossel, Rotterdam, G. Tim- mers, Rotterdam, J. L. Wage, Rotterdam, G. J. Wirtjes, Amsterdam, H. M. WolleSwinkel, Rijnswoude. Geallieerde troepen uit Italië; Russen uit Bulgarije De Groote mogendheden-conferentie in Parijs besliste gisteren, dat 90 dagen na het teekenen van het Vredesverdrag, de ge allieerde troepen uit Italië teruggetrokken zullen zijn. De Sowjet-troepen zullen gelijk tijdig uit Bulgarije vertrekken. Door de Ame rikaansche bezettingszone krijgen de Brit ten een verbinding tusschen hun zöne en Oostenrijk. De ambassadeurs in Rome van Engeland^ Amerika, Rusland en Frankrijk vormen de geallieerde commissie, belast met het uit voeren van het Vredesverdrag. Aan mr S. baron van Heemstra is de persoonlijke titel van gezantschapssecretaris verleend. Het postwissel ver keer met Tsjecho- Slowakije is in beperkte mate hervat. H.M. de Koningin heeft te Soesterberg ook Lt. ter Zee 2e kl. W. P. S. A. Ditmar onderscheiden met den Bronzen Leeuw. Mej. Coby Riemersma udt Heemstede is benoemd tot hoofdieerares solozang aan het A'diamsoh Conservatorium. Brammetje Flapoor en z'n vrienden Door G. Th ROTMAN 9. Pangl Bram sloeg de noot zo hard hij kon op de marmeren tafelmaar o wee, in plaats van de noot ging het tafelblad stuk, en de noot schoot er dwars doorheen. Op hét lawaai kwam een der dienaren aanlopen O foei, wat zou Ben Aboe wel zeggen I Ht) zou hen zeker straffen, want hij was 'n bui tengewoon machtig manl 10. Ben Aboe nam net echter gelukkig kalm op. Hij zei niets, maar toen hij Bram de volgende dag het geld overreikte een zak vol goudstukken! zei hij: „Ik heb de kosten voor een nieuw tafelblad er maar af gehouden I En nu: goede reis: ik hoop, dat jullie geen rovers tegenkomenl" DE ITALIAANSCHE KOLONIËN. Gisterenmiddag hielden de ministers in Parijs een .strikt informeele bijeenkomst," waarin Byrnes voorstelde de kwestie van de Souvereiniteit der Italiaansche koloniën een jaar uit te stellen. Is er dan nog geen over eenstemming, dan komen de koloniën onder beheer schap der Ver. Naties. 'Sen commissie is benoemd om dit voorstel te onderzoeken. Het Verraad van ds J. H. Fokkema Verdachte door het Haagsch Bijz. Gerechtshof vrijgesproken. Het Bijz. Gerechtshof heeft vanmorgen de 23-jarige verpleegster Paula Irma van Don gen te Delft, vrijgesproken van het haar tenlaste gelegde verraad, door aan den N.S.B.-politieagent Willems te vertellen, dat ds J. H. Fokkema, Ned. Herv. predikant te Delft, des Zondags in de kerk voor het Kon. Gezin bad. De adv. fiscaal had tegen verdachte een jaar en een maand gevangenisstraf geëischt. HAAGSCHE KAMPBEUL IN FRIESLAND GEARRESTEERD De P.R.A. heeft door een samenloop van omstandigheden de hand kunnen leggen op Johnny Boxmeer uit Den Haag, een voor- maligen bewaker uit het kamp Ommen, die zich aan mishandeling van gevangenen heeft schuldig gemaakt. Boxmeer, die in Tietjerksteradeel ((Fr.) was ondergedoken onder den naam Van Einden, werd aangehouden, toen men op zoek was naar een landwachter van dien naam. Bij zijn ondervraging kwam de waar heid aan den dag. NIEUWE BURGEMEESTERS. enoemd zijn tot burg. van Westdorpe: G. H E. M. van Waes; van Poortugaal: A. K. H. Breebaart; van Utingeradeel: J. L. Tha- len; xan Dantumadeel: mr P. v. d. Herberg. RECHTERLIJKE MACHT Benoemd tot raadsheer-plaatsvervanger in het Gerechtshof te Den Haag, mr J. W. U. Doornbos, adv. te Arnhem en mr L. M. Schoorel, gep. raadsheer in het Hooggerechts hof; tot griffier te Alkmaar mr A. J. L. Lies- ker, griffier kantongerecht Haarlem; tot griffier kantongerecht Haarlem mr G. M. J. de Jongh, subs.-griffier Techtbank Haarlem; tot griffier kantongerecht Venlo mr J. J. M. H. van der Eerden, met ontslag uit zijn ambt van rechter te Maastricht. Per 1 Aug. is op verzoek eervol ontslag verleend aan mr F. F. Viéhoff als vice-pres. van het Gerechtshof te Leeuwarden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2