Waarom het in Parijs nog steeds stagneert Hoekstra gaat eerste les-toestelien halen George Bidauli wordt president van Frankrijk NIEUWE LEiDSCHE COURANT DONDERDAG 20 JUNI 1946 Overeenstemming toch ook niet uitgesloten Gisteren kwamen in Parijs zeer onder ge» schikte punten aan de orde. Engelschen en Amerikanen verzetten zich, aldus Beuter, vooral tegen den Russischen aandrang handelsovereenkomsten voor lan gen duur met Italië te sluiten. De Italiaansohe productie zou, door de aanspraken, die de Russen er op doen gel den, in dat geval n-JL geheel door Rusland gekanaliseerd kunnen worden, zooals met de Balkanlanden en Finland al geschiedt. Daar geen der partijen er behoefte aan heeft de conferentie te doen mislukken, houdt men een Russisch beroep op de andere mogendheden, niet te strak op htm stuk te blijven, staan, niet uitgesloten. Vandaar, dat de Russen zooveel interesse hebben voor de binnenlandsche politieke situatie in Italië. De Italianen zijn bereid aan de Russische verlangens tegemoet te komen, omdat zij toch wel weten, dat uiteindelijk de Westersche landen, die, beloofden Italië finan cieel te steunen, aansprakelijk zullen zijn voor de Italiaansehe schuld aan Rusland, Anderzijds BRITTEN BEZETTEN OPENB. GEBOUWEN TE BUITENZORG. Het repubhkeinsche persbureau Antara be richt, dat Britsche troepen hedenochtend het Station en de Telefooncentrale te Buiten zorg hebben bezet. J. Krug en .A N. v. Went. uit Noord- wijk, die door het ïlaagsch Bijz. Gerechtshof ter dood waren veroordeeld, daar zij ver raden hadden, dat er wagens verborgen wa ren in de v. d. Berghstichting, werden door de Raad van Cassatie res. tot 15 en 20 jaar veroordeeld. VOORTAAN PRACTISCH ALLE KLEEDING OP TEXTIELPUNTEN Het C. D. K. deelt mede, dat onder- en boven kleeding i. h. v. niet meer op vergun ning, maar op punten der textielkaart ver krijgbaar is. BABYPAKKETTEN. Bij den Distributiedienst kan weer een bon voor een babypakket aangevraagd wor den tegen inlevering van 40 punten der baby-textielkaart. Tot en met 29 Juni kunnen zij, die na 1 Aug. 1945 geen bon voor werkschoenen hebben qptvangen, een aanvraag om een bon indienen bij de pi. distributiediensten, zulks volgens de bekende regeling. Bonnen voor de komende twee weken Elk der volgende bonnen geeft in de periode van 23 Juni t/m 6 Juli recht op het koopen van BONKAARTEN KA, KB, KC 606 340 t/m 344 800 gram brood. 345 400 gram brood 346 200 gram kaas. 347 100 gram bloem. 348 100 gram gedr. zuidvr. A 64 Res. 1 ei. B 64 Res. 1600 gram brood. C 64 Res. 800 gram brood. B 66 Res. 100 gram kaas. BONKAARTEN KF 606 380 BMV 250 gram boter 381 BMV 125 gram margarine. BONKAARTEN LA, LB, LC 606 255 Vleesch 200 gram vleesch 256 Vleesch 300 gram vleesch, A 52 Melk 2 liter melk. B52, C52 Melk 3% liter melk BONKAARTEN KD, KE 606 840, 841 800 gram brood. 842 100 gram kaas. 843 100 gram bloem. 844 100 gram gedr. zuidvr. D 64 Res. 800 gram brood. E 64 Res. 500 gram rijst, kinder meel of kinderbiscuits BONKAARTEN KG 606 880 BMV 250 gram boter. 881 BMV 125 gram margarine. BONKAARTEN LD. LE 606 755, 756 Vleesch 100 gram vleesch. D52, E52 Melk 6 liter melk. TABAKSKAARTEN ENZ. T 33 2 rants, tabaksart. V 33 100 gr. choc, of suikerw. X 33 2 rants, tabaksart. Het aardappelrantsoen zal nader en af zonderlijk worden bekend gemaakt. Gedurende deze 14 dagen wordt 100 gr. vleesch extra beschikbaar gesteld. In to taal heeft men dus over 500 gram de be schikking. Voor de week van 30 Juni t/m 6 Juli zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, vet, jam, thee. tabak, versnaperingen en huishoudzeep. Keukendeelnemers moeten aldaar de bonnen 255 of 755 voor vleesch inleveren en voor de week van 30 Juni t/m 6 Juli de bonnen 757 of 756 voor vleesch, als mede de voor die week aan te wijzen aardappelbonnen. BENOEMINGEN RECHTERLIJKE MACHT. Benoemd tot O. v. J. bij de Arr. Rechtb. te Arnhem: mr J. E. Th. C. baron Speyart van Woerden, subst.-off. te Arnhem; Maas tricht: mr J. H. H. Dautzenberg, subst. off. te Maastricht; Assen: mr P. s'Jacob, subst.- off. te Amsterdam. Benoemd tot subst.-off. bij de Arr. Recht bank te Amsterdam: mr F. M. Wilbrenninck, door den min. van Justitie weggezuiverd als proc.-gen. bij het Econ. Gerechtshof; Assen: jhr mr J. E. de Ranitz, ambt. O. M. te Assen. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Amersfoort mr F. W. A. Kuyper Boone, die was weggezuiverd als rechter te Almelo. Op verzoek is mr J. van Zaaijen eervol ontslagen als voorz. van een Tribunaal- te Groningen, zijn de Russische aanspraken gebaseerd op de verwoesting van vijf groot© steden in Rusland door de Italianen, wat inderdaad geen kleinigheid is. Men verwacht, dat de Russen nog wel een beroep op de Engelschen en Amerikanen zullen doen, niet te hardnekkig op hun stuk te blijven staan. Geen der partijen wil de conferentie nl. doen mislukken. COMMUN. KABINETSFORMATEUR IN TSJECHO-SLOWAKUE. De leider der Tsjecho-Slowaaksche commu nisten, Gottwaki, is door President Benesj be noemd tot kabinetsformateur. WORDT DEGRELLE UITGELEVERD? Het Fransche blad „Liberation" publiceert een bericht uit Madrid, waarin gezegd wordt, dat de Spaansche autoriteiten de uitlevering van Leon Degrelle aan België hebben toe gestaan. DOODENHERDENKING TE LONDEN Zondag 10 November zullen de dooden uit de beide wereldoorlogen in Engeland herdacht worden, waarbij de Koning den Cenotaaf te Whitehall zal onthullen. In het vervolg zal de eerste Zondag vóór 11 No vember als nationale herdenkingsdag be schouwd worden. „GEMEENTENSCHEMERING Ondier bovenstaand motto heeft prof. mr G. A. van Poelje op het congres der Ver. van Ned. Gemeenten te Utrecht er de aan dacht op gevestigd hoe veel de gemeente besturen aan invloed hebben ingeboet ge durende de laatste halve eeuw. In vele wer ken (o.a. van Banning en Ponte) en in rapporten over staatkundige hervormingen komen de problemen der groote gemeenten niet eens meer ter sprake; het Poliitiebesluit 1945 is met groote aarzeling ontvangen. Na 1940 is de beteekendis der gemeentepolitie wel erg verminderd; op brandweergebied zien we sterke centralisatie; armenzorg is aan het Rijk overgegaan; en wat die be lastingheffing betreft is aan die gemeenten bijna geen bevoegdheid meer overgebleven., om van de schoolgeldkwestie heelemaal niet te spreken. Spr. wees er op, dat men in het buitenland hetzelfde kan corustateeren. Eisenhower boekstaaft den oorlog Op 28 Juni verschijnt „Eisenhower's eigen verslag van den oorlog", waarin de voormalige Geallieerde opperbevel hebber den veldtocht in Europa be schrijft, duistere punten opheldert en, in verband met het lasterlijke Amerikaan- sche boek „Top secret" ook een oordeel geeft over Bradley en Montgomery. De staking in de Belgische electrici- teitsvoorziening gaat niet door. Het Ital. Hof van Cassatie heeft den republikeinschen staatsvorm geconstateerd, waarmee hij officieel een feit is geworden. President Gaspari van Italië ver zocht de Engelsche Labourpartij om steun. Tot Belgisch ambassadeur te Londen is benoemd burggraaf Alain O bert de Thieusies. Door een tot nu toe onbekende oorzaak werd de hulpbrug over den Rijn bij Koblenz vernield. De post-, telefoon- en telegraafverbindin gen tusschen Syrië en Palestina zijn hersteld. K.L.M. kan honderden vliegers gebruiken De bekende recordhouder zweefvlieger, de heer J. K. Hoekstra, gaat naar Amerika om de eerste drie toestellen van een bestel ling van acht „Beechcr aft "-vliegtuigen te halen, welke bestemd zijn voor de Rijks luchtvaartschool te Gilze Rijen, welke is ingericht voor het onderwijs aan verkeers vliegers. De toestéllen zullen op eigen kracht uit midden-Amerika, via Canada, New Foundland, Groenland, Usland en Schotland, naar Nederland vliegen. De Beech craft" is een tweemotorig vlieg tuig, dat volledig is uitgerust voor de in structie en aan de eischen voldoet, die een moderne vlieger aan zijn „kist" mag stéllen. De .kruissnelheid is 310 km., hetgeen over eenkomt met die van de DC 4. Het over brengen van de vliegtuigen geschiedt onder leiding van de „World Wiche Aviation Agen cies" te Montreal, de maatschappij die tijdens den oor- log - de verzen ding der Aroeri- kaansche bom menwerpers naar ver zorgde. Voorts heeft de Rijks luchtvaartschool 12 Amerikaan- sche „Harvard "- vüegtuigen in bestelling, waar van er de vol gende week twee per 9ohip in Nederland zullen aankomen en op Schiphol worden gemonteerd. De leiding van Amerik. monteurs, die speciaal hiervoor uit Amerika overkomen. De „Har vard "-vliegtuigen werden door de geallieer den gebruikt voor de training van jacht- vliegers. Tenslotte verwacht de directie nog 12 Engelsche „Tiger Moths". De Luchtvaart- school beschikt reeds over 12 van deze klein e vliegtuigen, die gebruikt worden voor de beginopieiding der vliegers. Er zijn thans ongeveer 75 leerlingen in bplcading en de GIRONUMMER FONDS NOODGEBIEDEN VAN „VOLKSHERSTEL". Naar aanleiding van den oproep van Prin ses Juliana hebben wij in ons-nummer van 18 dezer medegedeeld, dat bijdragen voor het Fonds Noodgebieden van „Volksherstel" overgemaakt kunnen worden op giro 450.000 Den Haag. Dit nummer moet echter zijn 405.000. Ten gevolge van een treinbotsing bij Salerno (It.) werden 13 personen gedood en 52 gewond. uitbreiding van het lesmateriaal is drin gende eiseh, vooral ook omdat in den na zomer het aantal leerlingen verdubbeld zal zijn. Ook krijgt de school nog de beschik king over drie groote Junker-lesvliegtuigen Deze Duitsche vliegtuigen werden tijdens den oorlog veel gebruikt om valschermjagers over te brengen. Ze zijn in het bijzonder geschikt voor het geven van klassikaal onderricht in de navigatie. De K.L.M. moet binnen enkele jaren honderden vliegers héb ben voor haar toenemende vldegdiensten. Men heeft de handen vol en de nieuwe aan winsten kunnen maar al te goed worden gebruikt. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Drietal: te Winschoten (Herv. Evang.) A. v. d. Flier te Farm sum, E. J. Loor te Los dorp en H. de Noo te Tjamsweer. Beroepen: te Giessendam—Neder Har- dinxveld A. J. Wijnmaalen te Leerbroek, die bedankte voor Brakel, te Heerde K. G. Jansma te Welsrijp, te GoesWilhelminadorp J. v. d. Sar te Moerdijk, te JutrijpHom- merts (toez.) J. G. Jansen te Ballum (Ame land), te Schiedam H. v. 't Hoff, voorg. evang. te Tiel, te Stavenisse (toez.) W. J. Koltert te Schalkwijk. Aangenomen: naar Doesburg J. F. L. A. Becht te St. Jansga, de benoeming tot geest. verz. van het interneeringskamp te Den Helder J. S. Steenbakker Morilyon Loy- sen te Erica (Dr.). Bedankt: voor Schiedam G. W. Kwant te Sliedrecht. Geref. Kerken. Tweetal: te Ooster-Nijkerk, cand. J. H. de Boer te Makkum en cand. J. Wiersema te Heemstede. Beroepen: te Ede (3e pred.pl.) E. Ver burg te Pemis, te Hillegersberg-Straatweg dr N. J. Hommes te Middelburg, te Dussen J. Bijleveld te Asperen, te Niezijl cand. A. J. R. Brussaard te Bloemendaal, te Ooster- Nijkerk, cand. J. H. de Boer te Makkum, te Velp J. J. C. Westera te Vrïjhoeve-Capelle, te Vollenhove J. G. W. Terhaak te Bergam bacht, te Winsum (Gr.) E. G. Buitenbos te Opeinde (Sm.), te Rotterdam-Charlois G. Y. Vellenga te MeppeL Aangenomen: naar Maassluis (3e pred.pl.) E. Dijkstra te Ee. Bedankt: voor Hazerswoude J. F. H. v. d. Bom te IJlst; voor Oldenzaal M. v. d. Bosch, evang. pred. te Breda; voor Poortu- gaal W. C. P. den Boer te Den Bommel. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen: te Langeslag J. B. Welmers te Papendrecht. Bedankt: voor Harlingen G. A. Hoek stra te Bedum Geref. Gemeenten. Beroepen: te Amsterdam A. v. Stiü- venberg te Yerseke, te Borssele D. L. Aan- geenbrug te Leerdam. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen: te Yerseke G. v. Bruggen te Heerde. De conferentie der Geref. predikanten over Indië Geref. predikanten vergaderden gisteren in „Pro Rege" te Rotterdam over het ver schil in standpunt tusschen de leiding der A.R. partij en verschillende Zendingsabei- ders inzake de Indië-politiek. Als sprekers traden op de heeren H. J. W. A. Meyer ink en J. van Andel, beiden lid van de commissie Van Poll, die het A.R. standpunt in het licht stelden en prof. dr J. H. Bavinek en ds J. Verkuyl, die het ge zichtspunt van een belangrijk deel der Geref. zendingsmannen naar voren brachten. De vergadering droeg een besloten karak ter en daardoor temeer ontstond een zeer openhartige gedachtenwisseling. Aan de be sprekingen namen verscheidene predikanten deel en ook de heer J. Schouten, leider der A.R. partij. Besloten werd de onderlinge bespreking voort te zetten. THEOLOGISCHE HOOGESCHOOLDAG TE ROTTERDAM In de Bergsingelkerk te R'dam wordt vandaag de Geref. Theologische Hooge- schooldag de eerste na de bevrijding gehouden. Oudergewoonte had aan den vooravond een bidstond plaats. Velen wa ren daartoe gisterenavond in genoemd kerkgebouw samen gekomen, waar dr C. Bouma van Den Haag sprak n.a.v. Psalm 138 8: „Laat niet varen de werken uwer handen". Waarvoor David bidt, staat er niet bij. Daarom mogen wij dit gebed overnemen voor elk werk van Gods hand, voor al den arbeid in Zijn Koninkrijk, dus "ook voor onze Theologische Hoogeschool. Ook zij is een blokje uit het schoone mozaïek, een steen uit den tempel, dien God bouwt. He len ius de Cock m 1897, prof. Lindenboom in 1904 en prof. Bouwman in 1914, hebben over de Theologische Hoogeschool als een werk Gods 's Heeren zegen ingeroepen. Dé zeer goed bezochte samenkomst werd besloten met het staande zingen van „Ja, Amen, trouwe Vader, ja". De vele aanwezigen begaven "zich hierna naar de Fabiusschool, waar nog een be groetingssamenkomst plaats had. RADIO-KERKDIENST De uitzending van den d6<yt hét I.K.O.R. aangekondigden radiokerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenhage a.s. Zondag morgen om 10 uur komt te vervallen. In de plaats hiervan zal om 10.30 uur een dienst worden uitgezonden uit de Nieuwe Rem. Kerk te A'dam. Voorg. mej. da. F. W. Rap- peld te Alkmaar. PROMOTIES. Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid aan de R.U. te Utrecht: H. G. Raimibonnet, geb. te Weltevreden, op „Het wezen van de straf". Idem tot doctor in de god geleerdheid op „een methode van bijbeLsche catechese" de heer P. ten Have, geb. te Zöhem. Was korporaal in tweeden wereldoorlog George Bidauilt, de Fransche minister van Buitenliandsche Zaken en leider der M.R.P., is gisteren met 384 van de 545 stemmen ge kozen tot president van Frankrijk. De com munisten onthielden zich van stemming, waardoor 167 stemmen verloren gingen. Bidaults eerste taak zal de vorming van een nieuwe regeering zijn. De nieuwe president is 47 jaar oud. Hij is vurig Roomsch Katholiek. Voor den oor log was hij leeraar in de Geschiedenis en hoofdredacteur van het blad „Aube", dat toen een kleine oplaag had. In 1940 was hij korporaal. Hij werd krijgsgevangen ge maakt, doch in 1941 om zijn leeftijd vrij gelaten. Hij nam daarna in Frankrijk die actieve leiding der ondergromdsehe bewe ging op zich. Vorig jaar huwde hij zijn assistente Suzanne Borel, de eendge Fran- Brammetje Flapoor en z'n vrienden Door G. Th. ROTMAN 7. De rijdieren werden op de binnenplaats 8. Maar Bram en z'n vrienden, jong als ze vastgebonden en de drie reizigers traden het waren, zagen geen gevaar. Ze mochten de huis binnen. „Zo. zol" zei Sheik Ben Aboe. I ®^,?°S.bre": gen en kregen een fijn avondmaal. Er was „moet zon kleine baas aio jij zon hoop geld een grote kokosnoot bij. „Die zullen we eens meenemen? Nou, als dat maar goed afloopt 1 even kraken P' zei Bram, de noot in zijn poot JÜ durft, hoorl" nemende.. sche diplomate. Bidault is officieel .hoofd van de voorloopige Fransche regeering". Zijn functie sluit aan op die van president der Fransche republiek, zoolang deze nog niet is gekozen. EUCHARISTISCH CONGRES TE A'DAM GEOPEND. Met de opening van de tentoonstelling „Zes eeuwen Katholiek Amsterdam" in het Waag gebouw te Amsterdam is gisteren het Eucha ristisch congres onder den titel „Zes eeuwen de triomf van het Mirakelsacrament", be gonnen. De bisschop van Haarlem, mgr J, P. Hui- bers herinnerde bij de opening aan den opbloei van de stad en van Nederland sedert het Mirakel van Amsterdam. De expositie is in drie afdeelingen verdeeld, n.l.: „Tot de alteratie in 1578", „Van 1578 tot den Fran- schen tijd" en „van den Fransehen tijd tot heden." Des avonds volgde een begroetings- avond in het Concertgebouw, waar o.m. aan wezig waren mgr P. Giobbe, mgr C. I. Dub belman uit Britsch-Indië, prelaten en abten, terwijl de Deken van Amsterdam de Pau selijke breve voorlas, waarin de Paus zijn goede wenschen voor het congres uit. Pastoor W. Nolet hield een rede over „Het mirakel en het religieuze leven" en prof. dr W. As se lb ergs over „Het mirakel en het cul tureel e leven." STAATSONDERWIJZERS-EXAMENS Voor het Staatsonderwijzersexamen 19-16 slaagden te Utrecht de heer J. A. C. Souverijn te Den Haag, mej. J. M. Stam en. de heer J. Veenswijk, beiden te Amsterdam, de heer W. J. Sterke te Eindhoven, mej. J. Stolke te Rotterdam, mej. B. M. Kleyn te Schiedam, de heer F. G. Trommelen te Zevenbergschen- hoek (NBr.) en de heer H. Vlaanderen te Utrecht. Verder zijn nog geslaagd J. M. Clement en P. J. G. Swemien, beiden Rotterdam, mej. A. J. Smith, Groningen, P. Wouters, Maar tensdijk en mej. H. H. Langbroek, Middel- harnis. Het examen is afgeloopen. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM, 19 Juni. Gem. Univ. Bevorderd tot arts mej. C. Wessel (Wol- faartsdijk) en de heer L. G. Heilbron (A'dam); Geslaagd voor artsex. Ie gted. H. C. A. Koppejam en H. Ch. Ide. NIJMEGEN. Geslaagd voor doet. ex. theologie de paters C. Th. Schouten OFM, P. W. van Leeuwen SCJ en P. H. Vermeulen, allen te Nijmegen en H. G. Sleyfer, Gro ningen. Voor doet. ex. Nederl. pater J. L. J. Vais- sier S.J. en P. J. H. Heynen, Rolduc; doet. Fransch, H. W. J. Gudde, Den Bosch.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2