Seyss Inquart kon niet buiten den heer Louwes Ook nog suiker genoeg als Amsterdam staakt WIKUWK LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 12 JUNI 1946 Ondanks diens anti-Duitsche gezindheid Bij zijn verhoor in Neurenberg verklaarde Seyss Inquart, dat hij genoodzaakt was ge weest den voedselcommissaris Louwes te handhaven, ondanks zijn anti-Duitsche en arnti-Nazi-gezindheid.omdat hij bij het aller moeilijkste voedselprobleem de onmisbare man was. Seyss zwaaide de verzetsbeweging veel lof toe. Hij zou, als hij Nederlander was ge weest, zeker ook illegaal gewerkt hebben, maar hij was juridisch verplicht de leden der ondergrondsche beweging te vervolgen. Moreel was dat niet verantwoord. Seyss heeft gisteren reeds beweerd in Nederland veel te hebben tegengehouden, het overbrengen naar Duitschland van het Kamerlingh Onnes-instituut b.v., de totale vernietiging van de Rotterdamsche haven en de Limburgsche mijnen, de doorvoering van de tactiek der verschroeide aarde. Wat wel werd weggevoerd, het roerend goed van Arnhem b.v., lag buiten zijn be reik, echter achtte hij wegvoering niet on gerechtvaardigd. Arnhem was toch verlaten Byrnes: Parijs mag in geen geval mislukken Zou een nederlaag voor de menschheid beteekenen. Sprekend over de conferentie in Parijs, die 15 Juni weer begint, verklaarde Byrnes dat een mislukking zoowel een nederlaag voor de vertegenwoordigde mogendheden als voor de menschheid zal zijn. De geschil punten die er waren, toen de conferentie de eerste maal uiteenging, zijn er nog! FRANSCHE REGEERING DéMISSIONNAIR. De nieuwe Fransche Constituante kwam gisteren onder groote belangstelling voor het eerst bijeen. Gouin, de minister-president, bood zijn ontslag aan. DE GAULLE WOONT NAT. PLECHTIG HEID OP 18 JUNI NIET BIJ. De Gaulle zal de nationale plechtigheid o-p 18 Juni ter eere van zijn oproep tot de Franschen om door te strijden, niet bij wonen. Ter eere van de dooden zal hij op den Mont Valérien een fakkel ontsteken. TRUMANS VETO OVER DE WET OP ARBEIDSGESCHILLEN President Truman heeft zijn Veto uitge sproken over de „wet op de arbeidsgeschil len". Hij wenscht zijn eigen voorstellen in zake de stakingen te handhaven. Met 255 tegen 135 stemmen heeft het Huis van Af gevaardigden besloten om, evenals de Senaat, te berusten in het Veto. AMERIKA OOGST REEDS TARWE. In de Zuidwestelijke staten der U.S.A. Oklahama en Texas wordt de tarwe reeds geoogst. Volgende maand zal over heel Ame rika de wintertarwe aan de beurt zijn. In Siberië werd een klomp goud van xJz kg. gevonden. Indië kort en klaar Het Ned. garnizoen te Bandoeng is door de aankomst van een bataljon onder com mando van kol. J. W. R. H. Doorman, we derom uitgebreid. Dit nieuwe onderdeel der V-brigade heeft onmiddellijk een deel van den Bandoeng-sector, tevoren door Britsch- Ind. troepen bezet, overgenomen. Er zijn te Bandoeng circa 200 Duitsche mannen en vrouwen, die zich periodiek moe ten melden bij de Ned. civiele politie. Hoe wel zij dus niet geïnterneerd zijn, wordt op hun gedragingen scherp toegezien. Goedewaagen gearresteerd te Hannover Was ondergedoken ingeallieerde hoofdkwartier. Dezer dagen is gearresteerd, zoo verneemt de Nieuwe Leid'sche C r t., de secr.-gen. van het voormalige dep. van Volks voorlichting, prof. dr. T. Goedewaagen. Hy bleek ondergedoken te zyn in het administra tieve apparaat van het Ge all. Hoofdkwartier te Hannover Binnenkort zal hij naar Nederland worden overgebracht, teneinde hem voorloopig in de cellenbarakken te Scheveningen onder dak te verleenen. GERHARDT' HAUPTMANN t. De bekende Duritsche auteur, Gerhardt Hauptmarm, js op 84-jarigen leeftijd te Agnetendorf. in Z.O. Duitschland overleden. Vrouw van Misthoorn-redacteur op vrije voeten Het Haagsehe tribunaal bepaalde gisteren de straf voor mevr. mr J. M. Molenbroek Harry, die met den (reeds overleden) Mist hoorn-redacteur, dr P. Molenbroek, gehuwd was, op gevangenisstraf voor den tijd der in tern eer ing. Zij zal dus in vrijheid worden gesteld. De beide kiesrechten zijn haar voor het leven ontnomen. Zal Regeering de E.V.C. weldra erkennen? De Staat en min. Drees gedagvaard. Onder groote belangstelling werd gister morgen voor den President van de Haag- sche Recntbank, mr Rueb. het kort geding gehouden van de E.V.C. contra minister Drees en den Staat der Nederlanden. Voor de eischeres kwam op mr L. Bar- mes uit Amsterdam en voor den gedaagde mr G. J. Scholten uit Den Haag. Volgens een mededeeling van den advo caat der E.V.C., mr Barmes, zal de haven staking wel spoedig tot het verleden be- hooren, met de erkenning der E.V.C., waar bij hy liet doorschemeren, dat in afwach ting van deze erkenning de staking spoedig zou worden opgeheven. De President bepaalde de uitspraak op liaandag a.s. te half elf. en in het Ruhrgebded had men meubels noodig. Toen hij in Hamburg werd gearresteerd was hy op weg naar Nederland, om zich daar te verantwoorden. Bij het verhoor bleek het nadeel der af wezigheid van een Nederlandschen onder vrager. Nieuws leverde het spel van vraag en antwoord niet op. Dr ir Z. Y. v. d. MEER DIR.-GENERAAL VAN DE VOLKSHUISVESTING. En ir. H. v. d. Kaa tot raadadviseur benoemd Dr ir Z. Y. v. d. Meer is benoemd tot dir.- gen. van de Volkshuisvesting, tevens belaet met de waarneming van het ambt van hoofdinspect. voor de Volkshuisvesting, on der gelijktijdig eervol ontslag als hoofdinge nieur van den Rijkswaterstaat. Voorts is ir H. van der Kaa benoemd tot raadadviseur, niet bij den afdeeling werkzaam, met den per soonlijken titel van inspect.-gen. van de Volkshuisvesting, onder gelijktijdig eervol ontslag als hoofdinspecteur bij de inspectie van de Volksgezondheid (Volkshuisvesting). ZES JAAR VOOR HET BEWAKEN VAN EEN SPOORLIJN W. Harclam, lassoher uit Zwijndirecht werd heden door het Bijz. Geréchts/hof tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens dienst neming bij de N.S.K.K. en het bewaken voor de Duitschers van Nederlandsohe spoor - lijnen tegen sabotage. Wat achter Sjahrir staat beteekent niet veel Oud-strijders richten zich tot Schermerhorn De onlangs te Bandoeng opgerichte Ver. van Ned.-Indische Oud-stryders en Oorlogs slachtoffers heeft zich met een request tot prof. Schermerhorn gericht, waarin zij met klem protesteert tegen iederen vorm van onafhankelijkheid van Indonesië of van eenig gebiedsdeel, waarbij de rijkseenheid wordt verbroken. Voorts wqzen de leden der vereenigdng op het feit, dat zij, ondanks jarenlange Indische ervaring, in het geheel niet geraad pleegd worden bij het voeren der onder handelingen. De bewering van de Inheemse he leiders, dat zij de gevoelens vertolken van de ge- heele bevolking, is niet juist; in werkelijk heid staat slechts een gering percentage achter hen. De voorzitter der Chineesche vereeni- ging op Java heeft een schrijven gericht tot den lu'iit.-gouv.-gen. Van Mook en den commandant van het Ned. leger, gen. Spoor, waarin wordt verzocht de Chineesche sol daten in vrijwilligen dienst vrij te stellen van het strijden tegen de Inheemschen. Dit verzoek is gedaan in verband met de gebeur tenissen te Tangerang. WAAROM IS DAT BOKSEN NU TOCH VERBODEN? Een links-flitsend-uitschie- tende, rechts-onbarmhartig- opmokkerende-mokerslag. Daarmee sloot zich Bruce Woodcock's eene oog. Doch dit was nog niet alles. Freddie Mills, in het gewone leven waarschijnlijk belas ting-ambtenaar- buffeldooder, wilde meer zien. Méér blauw meer bloed bovendien. Dies blies hij zich kameleon achtig op en trommelde met zijn poezelige knuistjes dras- tisch-dramatisch op des te genstanders, heusch-niet-voor een-kleintje-vervaard-zijnd- gezicht. Die rechtermondhoek ev^ gerde hem nog het meest. Daarom wierp hij zich snui vend op zijn twaalf-ron- digen vijand en scheurde met een waarlijken kreet van vreugde schampschot- tend Bruce's lip open. Ziezoo, dat was dat: nu nog het eene oog. En ook dat lukte het was ook geen gezicht een knipoogend, koe-dom uiterlijk je als maar te zien aanstaren. Arme Freddie! Weinig had hij kunnen vermoeden, dat deze lagtste stoot de ba lans zou doen overslaan. Bruce wilde van dat oogenblïk af, van geen wij ken meer weten. Er was iets in hem wakker geworden wat, wist-ie op dat oogen- blik zelf niet. Nu bekent hij ronduit dat het „amok" uas. Niets zag hij meer, let terlijk en figuurlijk. Maar hij trof doel. Keer op keer. Rof- felend-trommelend kwamen de slagen neer op Freddie's graniet-achtigen buffelkop. Een laatste slag. Een' laatst dof geluid. Dat was alles. Freddie zeeg ineen. Uitge praat, uitgedacht, uitgeknup- peld. En hier ziet U dan: den winnaar van den eerlijken strijd! De held van deze mo derne eeuw. De man, wiens naam onverbrekelijk verbon den zal blijven aan de histo rie van Groot-Brittannië. Bruce Woodcock En- gelsch zwaar gewicht kam pioen. Leve het boksverbod! DE LIJSTTREKKERS IN AMSTERDAM De lijsttrekkers voor de deze maand te A'dam te houden Gemeenteraadsverkie zingen zijn voor de Vrouwenpartij „Practisch Beleid" mevr. A. M. Boissevain van Lennep; voor de Partij van den Arbeid B. C. Franke; voor de C.P.N. H. Gortzak; voor de Anti- Rev. en Chr. Hist, mr W. F. Schokking, voor de Kath. Volkspartij Th. F. de Groot; voor de Partij van de Vrijheid R. Th. J. Ie Cave- lier; voor de Chr. Dem. Volkspartij H. J. LankhorSt; voor de Prot. Unie P. W. Witte- bol en voor de lijst de Hartogh dr M. de Hartogh. NOODUITKEERING AAN ONDERWIJZERS VOORGESTELD Naar Maasbode" meldt, is op de gis teren te Utrecht gehouden vergadering van het Kath. Onderwijzersverbond door den voorzitter, W. Wiltschut te Arnhem mede gedeeld, dat een Commissie van advies in overleg met de Regeering, ter voorbereiding van de salarissen der onderwijzers, besloten heeft als voorloopigen maatregel aan de Regeering een nooduitkeering in eens voor te stellen, in afwachting van een nadere regeling. Verder zou voor de onderwijzers voortgewerkt worden inzake het rechtsher stel. Het invasiesalaris zal Juli worden uit betaald. Nader vernemen we nog, dat de Commissie van Advies en Overleg inzake de herziening van de onderwijzerssalarissen aan den minis ter van 0.? K. en W. een eenstemmig advies heeft uitgebracht over de wijziging van de regeling inzake het voor periodieke salaris - verhooging medetellen van den tijd, welken de onderwijzers na him 21ste jaar huiten het onderwijs hebben doorgebracht. WILLY CORSARI IN NOORWEGEN De Haagsche schrijfster Willy Corsari, wier boeken in Noorsche vertaling veel gelezen worden, vertoeft momenteel in Noorwegen. Zy zal voor Radio-Oslo spreken. LEDIGE TUBEN NIET WEGGOOIEN. By aankoop van in tuben verpakte arti kelen dient men steed's bij den winkelier een oude, ledige tube in te leveren. Ook de winkelier moet bij bestellingen oude tuben inleveren, terwijl tevens de grondstoffen voor het fabraceeren van nieuwe tuben zeer schaarsch zijn. Volgens besluit van het departement van Economische Zaken in België mogen de Belgische restauranthouders geen „couvert" meer in rekening brengen. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Driel (toez.) A. v. <J. Veen, hulppred. te Nieuw-j3uinen, te West broek, J. Lekkerkerker te Oud-Beyerland, Benoemd: tot hulppred. te Ame- rongen G. B. Westenburg, em. pred. te Den Haag, die het beroep aannam. Aangenomen: naar Anloo J. M. Wa- beke te Drïmmelen, naar Assen (toez.) E. D. Ninck Blok te Brouwershaven, naar Don- kerbroek-Haule (toez.) P. C. S. v. d. Hoff te Beets, die bedankte voor Pietersbierum, naar Vriezenveen A. J. v. Oost te Tholen, die bedankte voor Goes-Wilhelminadorp, naar Wieringermeer (toez) J. Vink te Bols- ward, die bedankte voor Den Helder, naar Woerden (3e pred. pl.) P. Holst te St. Fhl- lipsland, die bedankte voor Den Ham. Bedankt: voor Fijnaart W. G. v. d. Ree, te Oosthem, voor Giessendam-Neder- hardinxveld A. Klein Kranenburg te Hage- stein, voor Harlingen (toez.) A. C. D. v. d. Bosch te Well en A/mm er zoden, voor Melis sant (toez.) C. Streefkerk te Brandwijk, voor Meppel M. A. Krop te Geldenmalsen, voor Nijland H. Boiten te Roodeschool, voor Tienhoven (toez.) J. F. Röth te 's-Gra- veland, voor Wijngaarden W. Vroegindewey te Poortvliet Geref. Kerken. Tweetal: te Maassluis (3e pred.pl.) E. Dijkstra te Ee en E. Na wijn te Bergum; te Aduard J. Bijleveld te Asperen en N. Streef kerk te Wolvega. Beroepen: te Aduard, J. Bijleveld t« Asperen; te Em/mer-Compascuum, A. Quak te Genemuiden; te Enkhuizen, K. Dekker te MolenaarsgTaaf-Brandwijk; te Kielwinde»- weer, H. Veenstra, cand. en hulppred. te Cubaard; te Komhorn, Ph. J. Huyser te Westerlee: te Werkendam. W. Tom te Sap- pemeer: te Winsum, J. Wiersema, cand. te Heemstede. Aangenomen naar Amsterdam (vac H. Mulder) E. G. v. Teylingen te IJmudden- Oost, die bedankte voor Velp; naar Bever wijk, C. Meyer te Zuilichem, die bedankte voor Fijnaart; naar Enkhuizen, H. J. Swierts te Tholen, die bedankte voor Mijdrecht en voor Ruinerwold-Koekangenaar 's-Hertogen- bosch (evang. in O.-Brabant) H. J. Hoek te Gaast, die bedankte voor Luttelgeest-Kuin- re; naar Lexmond H. J. Knauff te Wester voort; naar Meppel (vac. H. W. Engelkes), C. P. T. Rijper te Lichtenvoorde, die be dankte voor Oosterbeek; naar Onnen, A. Broek, cand. te Vlaardingen, dde bedankte voor Hoogvliet, Leimuiden, Ooster-Nijkerk, Oostwold, Zaltbommel en Zoutkamp. Bedankt voor Bunschoten-Spaken burg (vac. M. Post), F. C. Zwaai Jr te Win terswijk; voor Delden A. de Boer te Stap horst; voor Hoogersmilde en Sellingen J. v Hoegee te Westeremden; voor Rotterdam- Zuid P. H. de Kleer te Delft. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Tweetal: te Gameren, A. Duits, cand te Kampen en W. Vis, cand. te Amsterdam' Bedankt voor Alkmaar en Broek op Langendijk (gecomb), C. G. Bos te Uit hui zermeeden; voor Ermelo, L. Doekes te Ro tterdam-Feyenoord Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Maassluis P. J. de Bruyn te Veenendaal. Aangenomen: naar Zwaagwesteinde P. Zwier te Schiedam. Bedankt: voor Mnrmerwoude, D, Kampman te Opperdoes. Geref. Gemeenten. Tweetal: te Tholen, W. C. Lama/in te Rijssen en A. v. Stuivenberg te Yerseke. Beroepen: te Moerkapelle, H. Ligten- berg te Vlaardingen. Doopsgez. Broederschap. Beroepen: te Nieuwe-Niedorp, mevr. dra. E. Franken-Liefrinck te Amsterdam. Vrije Evang, Gemeenten. Bedankt voor Leeuwarden, P. J. Mietes te Apeldoorn. Capaciteit te Dinteloord is ruim voldoende In de op het eind van de vorige week ver schenen mêdedeelingen aangaande de suiker- distributie hebben sommige bladen de ver onderstelling geuit, als zou de suikerfabriek Dinteloord niet capabel zijn om het raffi- neeren van de Westersuikerraffinaderij, welke thans in staking is, geheel over te nemen. De heer Van Malland, directeur van de Dinteloord, heeft echter in een ondenhoud met enkele dagbladen nadrukkelijk ver klaard, dat de capaciteit van zijn fabriek even groot is als die van de Amsterdamsche en dat het dus absoluut onjuist is de zaak voor te stellen, als zou er ergens in het Zui den ook nog een suikerfabriekje zitten. Doch men moet natuurlijk de noodige bieten ter beschikking hebben. De mentaliteit, die op de Dinteloord heerscht, blijkt wél duidelijk uit het feit, dat direct toen de staking in de havens be gon, 75 man personeel kon worden uitgezon den om de schepen met Cubasuiker te helpen lossen. Toen er voldoende vrijwilligers in de havens waren, zijn deze mannen terugge keerd en hebben terstond de bewerkin/g ter hand genomen. Met de overbrugging van het ontstane tekort zullen echter wel enkele DE LUCHTREIS VAN DE PÈGASUS Door G TH ROTMAN 60. Meneer Van Emm en drukte geroerd alle brandweerlieden de hand. Toen gingen ze de stad in, en een hotel zoeken. De vol gende ochtend zei meneer Van Emmen: „En nu, full speed naar huis! Ik heb er genoeg van!" En spoedig snorde de Pegasus, die in de brandweerkazerne had overnacht, in noordelqke richting. Tegen de middag ze moesten nu zowat boven de Nederlandse grens zijn besloot meneer te dalen, om de lunch te gebruiken. „We dalen het beste daar by die boerdery", zei hy. „Alhtcht kunnen we daar een paar glazen melk krq- gen". Ze daalden dus. Maar in de wei liep een boze stier, en deze was blijkbaar op het vreemde bezoek niet gesteld. Misschien dacht hij, dat die rare gevleugelde viervoe ter al het gras kwam weggrazen. Hoe het zij, hy rende met uitgestoken horens op de Pegasus los. „Dan maar op het dak!" be sloot meneer Van Emmen, en hg stuurde de Pegasus netjes en behendig op het dak van de boerderij. weken gemoeid zijn. Hoe men in Brabant op de E.V.C.-propa ganda reageert, blijkt uit de ondervindingen van een ploeg propagandisten, die naar de Dinteloord waren gestuurd om het personeel tot staking aan te zetten. Niet alleen moes ten de heeren onverrichterzake terugkeeren, maar bovendien moest deze terugtocht nog zeer haastig geschieden om onaangename ge volgen te voorkomen. GEEN DOOPSBEDIENING DAN NA GELOOFSBELIJDENIS DER OUDERS. De kerkeraden der Ned. Herv. Gemeenten te Noordiwijk-Binnen en Noordwijk aan Zee hebben een gemeenschappelijk besluit geno men t.a.v. de Doopsbediening, waarin wordt bepaald dat, indien ouders van een te doo- pen kind geen belijdende lidmaten zijn, eerst met hen zal worden gesproken en als voorwaarde zal worden gesteld, dat zij bij de e.v. gelegenheid belijdenis zullen doen. Daarna kan de doopsbediening aan hun kind plaats vinden Indien de ouders wel lidmaat zijn, doch kerkelijk niet medeleven, zal de kerkeraad na samenspreking afwachten, of deze ouders ernst willen maken met hun belijdenis en hun daarna den weg tot de Doopsbediening openstellen. Hierdoor komt tevens het instituut van doopgetuige te vervallen, terwijl een kind uit de eene gemeente alleen in de andere gemeente kan worden gedoopt, indien beide kerkeraden hierin toestemmen. Men hoopt op een alom geldende landelijke regeling. ACADEMISCHE EXAMENS. UTRECHT, 11 Jund. Cand. flheol. D. H. van Daalen, Haarlem; Kerk. voorb. ex. W. P. ten Kate, Utrecht, J. Groeneveld., ALblasser- dam, J. J. Winckel, Bilthoven, A. Makkenze, Klaaswaal; Cand. soc. geogr. C. Louwerse, Kattendijke (Zld.), E. Bruyn, Lanen (N.H.); doet. soc. geogr. J. C. N Ponten, Utrecht; doet wijsb. (psych.) A. F. G. N. van Hoes el, Apeldoorn; doet. geneesk. mevr. H. F. Schou tenAttema, J. H. Oosters, P. J. A. van dier Burg; semi-artsex. mej. M. J. de Groot, G. v. d. Harss, J. A. F. Haye, G. P. Ittman, G. J. Kilsdoruk, E. P. T. Schreuier, P. de Smet, A. C. M. Vermeulen, M. Verplanken, A. J. M. van Zundert; theor. tandheelk. 2e ged.mej. M. E. Tims; pract tandheelk. M. A. J. Kortenover, mej. L. J. Joppe, J. H. Haartogh, J. M. Ruyten, M. G. van Manen; kerk. voorb. ex. C. den Engelse, A. J. Omstenik, L de Vrijer, C. D. Otte, J. P. van Roon; doet. Ned. recht J. G. de Zeeuw, Deventer; doet. soc. geogr. J. C. N. Ponyen., Utrecht. Een Canadeesch uitgever klaagde op een persconferentie van het gemeenebest te Lon den over de neiging bij sommige regeeringen om het nieuws over de regeeringsvoorlich- tingsdiensten te laten loopen. Truman benoemde een kabinetscom missie voor het Palestgnsche probleem, van welke commissie minister Byrnes deel uit-

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2