Gaspari riep gisteren de Hal. republiek uit Soekarno en Hatia bereid om af ie treden? Hoe leven wij tegenwoordig in Nederland? Gen. Winkelman over de Meidagen van 1940 NIEUWE LEIDSCUE COURANT t DINSDAG 11 JUNI 1MB Kerk en School Ned. Herv. Kerk Drietal: te Amsterdam P. Boerma te Oudeschoot, C. A. v. Harten te Katwijk aan Zee, P. C. Vermeulen te Laren (N.H.). Beroepen: te Berge3'k (toez.) F. Mooi, cand. te Groningen, te Usselo (toez.) J. D. Michon te 2e Exloërmond. Aangenomen: naar Hallum dr. K. E. H. Oppenheimer te Nieuw-Dordreeht, naar Woer den J. W. v. Barneveld te Vriezenveen. Bedankt: voor Surhuisterveen P. Inberg te Langezwaag, voor Westerhaar (toez.) P. de Hoop te Ferwerd. Geref. Kerken Beroepen: te 's-Gravenzande (vac. D. W. v. d. Laan) L. Moesker te Rhenen, te Den Helder (vac. F. Tollenaar) G. Spijker te Urk, te Makkum J. P. Rozendal te Visvliet. Aangenomen: naar Geersdijk H. L. V. Aller, cand. te Beusichem, naar Wetsinge-Sau- werd dr. W. H. v. Zuylen te Dinteloord. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Rotterdam-Kralingen W. Scheele te Zwijndrecht. Aangenomen: naar Meppel J. H. v. d» Hoeven te Diever. die bedankte voor Treebeek. Chr. Geref. Kerk Tweetal: te Gouda J. Kampman te Op perdoes en M. W. Nieuwenhuyze te 's-Gro* venhage. Evang. Lutli. Kerk Vijftal: te Dordrecht F. v. d. Chijs te Zutphen, C. H. Lindeyer te Rotterdam, G. J. Lindeyer te Harlingen, P. G. J.Munter te Groningen en P. C. Roodenburg te Alkmaar. Rem. Broederschap Beroep en:te Wolvega mei. da. J. J. Boer lage te Tjalleberd. PERSONALIA. In het groot auditorium van de R.U. te Utrecht hield dr A. A. J. van Egmond, be noemd tot hoogleeraar in de neus-, keel- en oorheelkunde, zijn inaugurale rede over het onderwerp: ,,De grondslag van het clinisch onderzoek in de oorheelkunde". Prof. dr F. J. J. Buytenidijk, giewoon hoogl. te Groningen, is benoemd tot gewoon, hoogl. te Utrecht, om onderwijs te geven in de ailg. psychologie NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN. De Centrale Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Amsterdam besloot aan de Gen. Synode subsidie te vragen voor de stichting van vijf plaatsen voor evangelisatie-predi kanten, inclusief een studenten-predikant. EEN EERVOLLE ONDERSCHEIDING. Het I.K.O. heeft aan ds. J. v. d. Poel, oud- Ge ref. predte Giessenda.m, een medaille uitgereikt als blijk van waardeering voor de gevaarvolle foura ge-tochten, door hem in den hongerwinter van 1944 ondernomen voor de burgerij van Giessendam-Hardinxveld, meestal naar het frontgebied van het Land van Altena en Heusden. HERORGANISATIE CHR. ONDERWIJS IN INDIE. Te Batavia is opgericht het „Nood-comité van Kerk en Zending ter behartiging van de belangen van het Chr. onderwijs". Hier door is de behartiging der onderwijsbelan- gen in handen van een kerkelijke instantie gekomen, die onder leiding van ds J. C. Hoekendijk, wnd. zendingsconsul, zal op- ACAD. EXAMENS. LEIDEN, 11 Juni. Geslaagd doet. geneesk. 2e ged. C. Sgoor te Driebergen: J. P. R. Ferwerda te 's Gravenhage; artsex. Ie ged. J. A. Crezée te Ridderkerk; artsex. 2e ged. L. C. M. Schrijvers te Leiden, G. Bossinga te R'dam. NIJMEGEN, 9 Juni. Geslaagd doet. rech- ten: mej. A. van Suzante te Boxtel en. die heer G. A. Jansen op die Han te Nijmegen; cand. rechten: de dames: W. Dammers té Dieren, L. v. d. Putt te Eindhoven en de heer H. Deummer te Alberge. DE NEDERLANDSCHE TAAL IN LUXEMBURG. Het orgaan deir Luxemburgsche groot industrie wijst er op, dat de studie van de Niederüandsche taal onmiddellijk dient te ko men na die van het Fransch en het Duitsch, zulks vanwege de groeiende economische eenreid tussdhen de beide landen. Monarchisten blijven zich nog heftig roeren De Italiaansche eerste minister Gaspari heeft gisteravond verklaard, dat de republiek is uitgeroepen. Hij voegde er bij: „Zij kan worden afgekondigd van een balkon, of waar ook vandaan". Het vertrek van Umberto wordt vandaag of morgen verwacht. In Zuid-Italië kwam het in verschillende steden tot ernstige botsingen tusschen mo narchisten en republikeinen. Te Napels heeft een schietpartij plaats ge vonden, toen monarchisten trachtten huizen van communisten binnen te dringen. De koningsgezinden drongen er het stad huis binnen en plantten de koninklijke standaard op het gebouw. Ned. Marine geeft Australiërs een lesjes in trouw Ook in Australië is V-day met een parade gevierd en wellicht verbazen er zich som migen over daar heeft de Kon. Ned. Marine niet op het appèl ontbroken. Het was nog wel de bemanning van de „Piet Hein", de torpedojager, die met averij ligt en niet gerepareerd wordt omdat de Australiërs het een „besmet" schip noemen, die daar onze vlag hoog hield. Zestig Nederlandsche en zes Inheemsche leden van de bemanning waren het, die in Sydney aan de parade deelnamen. „De Ned. strijdkrachten hadden een officieele Uitnoodiging ontvangen om aan den marsch deel te nemen en zij aanvaardden dat aanbod in den geest, waarin het gedaan werd," aldus verklaarde een Ned. woordvoerder naar aan leiding van het deelnemen der Ned. troepen. De dag van de proclamatie van de defi nitieve resultaten van het referendum wordt 4n Italië tot nationalen feestdag verheven. De dag na de afkondiging van de Ital. republiek wordit nationale feestdag. „GIJ MOET U VERANDEREN" „Gij moet uw houding veranderen", aldus die Ga&peri tegen een Joego-Slavischen cor respondent, die hem vroeg of de republiek anders tegenover Triëst zal staan, dan de monarchie INDIE KORT EN KLAAR Benden, die zich uitgeven als „Barisan Rajah" (Volksleger) hebben zich op Su matra's Oostkust" schuldig gemaakt aan af persing van Chineezen, waardoor een schade van f 1.000.000 is geleden. Vandaag hebben de Chïineezen te Ba tavia een rouwdag gehouden voor hen, die te Tangerang werden vermoord. Een Ned. patrouille heeft 500 Chinee zen gered, die door extremisten in Kosambi waren gevangen genomen. Een Japansch evacuatieschip, dat voor Tegal voor anker lag, is door een bende van 150 extremisten aangevallen en buit gemaakt. De Ned. kanonneerboot „Van Kinsbergen" heeft daarop het schip „her overd". Zaterdag heeft de Amerik. consul- generaal te Batavia, dr Walter E. Foote, Amerikaansche onderscheidingen uitgereikt aan de 8 Ned. militaljrenJ. Poulus, Bin Sa- loe, Alex Saraun, John Polli, Dick Fuld, W. N. v. d. Veur, Robert L. Dey en Corn. J. Overweel. Het door dr Van Mook in zijn radio rede aangekondigde overleg met de ver schillende bevolkingsgroepen zal medio Juli een aanvang nemen. Dr van Mook en lul|t.-gen. Spoor heb ben Vrijdag een bezoek gebracht aan Ned. eenheden ten Westen en ten Oosten van Batavia. Ook zijn zij in Tangerang ge weest, waar zij met eenige vooraanstaande leden van de Chineesche gemeente hebben gesproken. Mannen en vrouwen vormden het groote geallieerde leger. Hierboven de leden van de A.T.S., de vrouwelijke transportdienst, op marsch. Inheemsche voorstellen be vatten niets nieuws De Inheemsche tegenvoorstellen zijn thans zoo goed als gereed. Zij liggen aldus ver klaren de republikeinsche autoriteiten in het kader van de besprekingen, welke in de afge- loopen maanden te Batavia werden gehouden. Inheemsche kringen te Batavia zijn zich zeer goed bewust van het feit, dat door de gebeur tenissen, welke onlangs te Tangerang hebben plaats gehad, veel schade aan de republiek is toegebracht. Op de vraag, in hoeverre de Nederlanders den nadruk legden op de noodzaak, Soekarno en Hatta op den achtergrond te stellen, werd door dezelfde bron aan het A.N.P. het volgende ant woord gegeven: CHINEESCH PROTEST OVER TANGERANG De Chineesche regeerdng heeft bij die Ned.- Irud. autoriteitan en die Inh. repubiikeinsche „regeering" een scherp protest ingediend te gen de maesamtoord vam haar landgenooten te Tangerang. „Gedurende de officieele besprekingen, heb ben de Nederlanders nooit het aftreden van Soekarno en zijn ploegmaat geëischt. Deze heb ben echter verklaard, onmiddellijk bereid te zijn hun posities op te geven, wanneer hun aftreden in het belang zou zijn van de Inheem sche „republiek". K.L.M.-Skymaster vloog in 38 uur naar Curagao Constellations zullen het nog 9 uur sneller doen. De K.L.M.-Skymaster van Amsterdam is Zaterdag via New York te Willemstad (op Curasao) aangekomen, waar hij door honder den menschen werd toegejuicht. Het vliegtuig, onder gezagvoerder Hakkenberg, heeft de reis volbracht in 38 uur. De passagiers waren enthousiast over de vlugge verbinding Amster damNew York die tot een tijd van 29 uur zal worden teruggebracht, wanneer Constellation» vliegtuigen op deze lijn zullen worden in* gezei. Over andere vrouwen die geen zorgen kennen li. (Van een onzer verslaggevers). Wié zien wil wèar het te veel aan geld in Nederland op het oogenblik blijft, make een wandeling door b.v. de Haagsche stadsstra ten, waar de broodjeswinkels in de avond uren prima zaken doen. Het dienstertje, dat me een simpel, nau welijks warm saucijzebrood j e brengt met een kopje min of meer drinkbare koffie te gen den totaalprijs van één gulden en vijf centen, weet ervan mee te praten. Er zijn avonden, dat zij aan fooien twintig tot der tig gulden beurt. En ze vindt het niet eens veel. „Want als u weet wat de kellners op het oogenblik verdienen!! En geen belasting, die er achter kijkt", zegt ze vinnig. Wat een bénen! Veel verdienen en weinig belasting betalen. Kon het Nederlandscher? Maar wie zijn de klanten in deze welrie kende zaakjes? Voor het meer end eel meisjes. Zoo van achttien tot vijf en twintig. Ga eens bij de kassa staan en hoor de cijfers der afreke ning: vijf gulden, vier gulden zeventig, drie gulden vijftig. Dat zijn allemaal heel gewone bedTagen. De klanten hebben er wel wat voor gehad: een stuk of wat croquetten, een paar broodjes „wildfonak", e.en balletje gehakt of een paar zoute haringen. Hier ziet men niet op een hapje meer of minder. Als je maar betaalt. Hoeveel „zwart vleesch" daarin zit vrage niemand. Er is een bedrijf ergens in een van onze groote steden, dat iederen dag twee clandestiene koeien door den vleeschmolen jaagt. A raison van gemid deld vijftig cent per kleine portie. Wie klaagt er, dat er weinig „verdiend" wordt in Ne derland? Of dat er te weinig vleesch is? Deze meisjes, die hier en in andere oorden van vermaak, groote verteringen maken, avond in, avond uit, zijn het, die het natio naal budget bezwaren. Zij komen in de eerste plaats van die rijks bureau x, waar men zit te springen om vrou welijk personeel, dat heel eenvoudig werk moet doen en dat „gekocht" wordt van partioifliere bedrijven ien rijksinstellingen. De departementen b.v., die zich wél houden aan de rijksregeling, die lagere salarissen biedt kunnen moeilijk personeel krijgen. Als leek vraag je: Als er dan tóch hooge loonen betaald worden, waarom benoemt men in dergelijke functies dan geen jonge mannen, die met het meisje, waarmee ze sinds jaren verloofd zijn, kunnen trouwen? Dan zijn er twee menschen gelukkig. De aard van het werk is evenwel zoo, dat een jongeman er geen bevrediging in zou vinden. Bovendien gaan jongens naar kan toren om vooruit te komen; meisjes in het allerbeste geval, om een spaarpot te maken. Dat daarvan niets terecht komt onder de huidige omstandigheden, spreekt vanzelf. Er wordit niet alleen voor het hoofddoekje, dat Zaterdag jl. in het eerste artikel gesigna leerd werd, zestig gulden neergeteld, ook hoeden, mantels, blouses en tal van andere kleedingstukken plunderen de beurzen. Het koopen daarvan is nog de minst erge van de kwalen van dezen tijd. Maar welke ver houdingen moeten er groeien in dat land, waar de jongens tegen-heel gewone salaris- jes moeten werken, of niet werken en die meisjes gelegenheid krijgen met handen vol haar geld uit te geven? De Nederlanders in Londen Zooals men in ons verslag over de gebeurte nissen in Londen kan lezen, maakte het Neder landsche contingent daar een uitstekende in druk. De officieren ervan zaten o.a. den avond van Victoryday aan bij den Nederlandschen Gezant, waar ook de Prins en Prinses gasten waren. Vrijdag bezocht Churchill het kamp, waar het contingent is gelegerd. Er staan nog verschillende feestelijkheden, zoowel voor de manschappen als de officieren, op het program. Op 13 Juni keert het contingent naar Neder land terug. Er zit aan deze zaak ook een andere kant. Tal van meisjes komen van buiten en moe ten op kamers gaan wonen. Dat is weer een onderwerp apart, waar we wellicht nog eens op terugkomen. Dit staat vast: er zijn hos pita's die haar gasten honger laten lijden en uitplunderen in dezen tijd. Honderd tien gulden voor een heel gewone kamer met pension is een heel schappelijk prijsje. Het meisje, dat dan f 150.per maand verdient, moet door „thuis" gesteund worden. Zij zijn het niet, die de markt bederven en over hen gaat het hier niet, maar over de anderen, die thuis zijn, en een krats behoeven af te geven. Een radicale oplossing is: basis salarissen vast te stellen, die in overeenstemming zijn met het levenspeil waarnaar Nederland terug moet in dezen tijd. Voor de meisjes die van buiten komen zou een toeslag voor het niet thuis wonen uitkomst brengen. En dan dienen deze loonen vooral in over eenstemming te zijn met die der lagere amb tenaren en der onderwijzers. Want het is onbestaanbaar en schandelijk, dat een alleen staande typiste meer „verdient", dan een onderwijzer met hoofdacte én kinderen. Of dat de secretaresse van een of andere hooge departementsambtenaar met een goede f 200 naar huis gaat, terwijl de lagere ambtenaren, die een gezin moeten onderhouden netto f 168 krijgen. De moeilijkheid is, dat ook het particuliere bedrijfsleven ontoelaatbare methoden toe past om meisjes te winnen. Emolumenten in den vorm van sigaretten, vier doosjes per week, zijn geen zeldzaamheid. En al naar het bedrijf vervaardigt zijn kleeren, radio's en andere artikelen ook gewilde lokmiddelen. Waarom dit alles noodig is? Dit is de vraag die het hart van het pro bleem raakt. Omdat er nog altijd veel te veel jonge- menschen zijn, die niet behoeven te werken en rustig thuis kunnen zitten, omdat er in den oorlog genoeg „zwart geld" verdiend is. Wanneer de gezinnen, waar twee of drie meisjes thuis zijn, er eens toe zouden kun nen besluiten deze dames aan het werk te zetten, in een huishouding waar hulp noodig is, of op kantoren waar men ze ook gebrui ken kan, dan zou er meer aanbod op de ar beidsmarkt komen, er zouden betere ver houdingen komen en.... de prijzen zouden dalen. Tot nadeel van de broodjeswinkels waar schijnlijk, maar tot heil van het Nederland sche volk! „Send him victorious, happy and glorious" zongen de duizenden, toen Zaterdag de Engelsche Koninklijke familie Buckingham Palace verliet, om de parade af te nemen. Tijdens herdenking van 8e R.l. op den Crebbeberg Georgandseerd door de comité's „Reünie stamregiment 8ste R.l." en „Eereschuld en Dankbaarheid" zijn gisteren in zware regen buien op den Grebbeberg de gesneuvelde Ned. militairen van genoemd regiment her dacht. De oud-commandant van het 8ste R.I., kol. W. F. Hennink, de aalmoezenier kapelaan J. G. W. Joosten, de leger- en vlootprediikant dr. W. G. Barrenstein en de oud-opperbevelhebber generaal Winkelman voerden het woord. Nadat kol. Hennink dien heldenstrijd van onze soldaten, die in de vijf bange oorlogsdagen het hoogste offer voor het vaderland gebracht hadden, herdacht had, betrad generaal Winkelman het podium. Hij wees o.m. op den voor het leger demora liseerenden invloed van de gevoerde anti militaristische propaganda. Voorts zedde hij: „Wanneer wij in één divisie ?54 mitradHleurs hadden, dan stelden de Duitschers daar 432 tegenover. Voor onze 18 mortieren hadden zij er 135 Duitsche. Een lichte divisie van het Ned. leger bezat 12 pantserwagens, terwijl een lichte Duitsche divisie er 500 bezat. Wij 'hadden die beschikking over slechts 128 vliegtuigen, die voor alle opdrachten moes ten vliegen; de Duitschers hadden alleen voor de Luftlandedivisie, die hier opereerde, 1038 vliegtuigen ter beschikking". De gene raal memoreerde, hoe bij den Afsluitdijk, waar het Ned. leger over moderne middelen beschikte, het den Duitschers niet is ge lukt door te breken. „Onze mannen", zoo riep hij uit, „hielden het ondanks alles 5 da gen vol en ware het niet, dat Rotterdam met algeheele vernietiging werd bedreigd, dan hadden onze troepen zich achter de Holland- sche Waterlinie nog langer kunnen handha ven". Tenslotte werden kransen gelegd, bloemen gestrooid en werden enkele couplet ten van het Wilhelmus gezongen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6