Hiilioenen waren getuige van V-day-parade Naar minder belastingdruk op ondernemingen NIEUWE LEIDSCHE COURANT t DINSDAG 11 JUNI 194« Gisteren (2de Pinksterdag) is ons blad niet verschenen, waardoor wij heden met een dubbel nummer mogen uitkomen. die tot overwinning leidden (Vervolg van pag. 1) Voor zij aankwamen, waren de Vorsten gekomen, die dezen dag meemaakten: de hertogelijke leden van het Koninklijk Hulp, zooals de hertogin van Kent, die de Wren- uniform droeg, de Konijngen van Grieken land en Irak, de laatste een jongen van een jaar of 12, Prinses Juliana en Prins Bern- hard. Onze Prinses was in een grijs ge blokt costuum gekleed; de Prins in gene raalsuniform. De moeder van den Koning, Koningin Mary, als steeds in het parel-grijs, kwam aan onder de plech tige tonen van het volkslied. Zij groette haar familieleden, kinderen en klein kinderen met een grootmoederlijke kus. Om 10 minu ten voor elf reed onder hoefgetrappel van de paarden Guards, die met ge trokken sabelreden, het koninklijke rij tuig voor. Trompet geschal en hei Volkslied en daar waren zij, George VI in admiraalsuni form, Koningin Eli zabeth m licht vio let, de Prinsessen Elizabeth en Mar garet in het licht groen. De jongste Prinses droeg eeD witten zomerhoed. Zoo was alles tegen elf uur in afwach ting van de parade. In het centrum der tribune stonden de Koning en Konin gin, links van hen zaten de mannen, die den overwin ningsdag politiek en materieel mogelijk hielpen maken: Smuts, »an Zuid- Afrika, Mackenzie King van Canada, Churchill en Attlee: rechts de militaire groepen van het Britsche rijk: Is- may, Chur chills rechterhand ders en ontvangers als machtige voelsprie ten op de wagendaken. Machtige Churchill- en Sherman-tanks rolden voorbij, de kanonnen, die zoo krach tig gesproken hebben, diep nijgend, ten teeken van groet, bulldozers, die onze ver- nieulde bruggen uit het water sleepten, sneeuw- en puinruimers. Dit waren de middelen, die Churchill hielpen den oorloe te winnen. Wat moet er sinds Mei 1940, toen wat En geland had, in Frankrijk bleef, veel in oit land veranderd zijnl Dat kon niet buiten de burgerbevolking om. Haar aandeel im den grooten strijd werd gesymboliseerd door die groote massa burgerlijke voertui- Regen en vermoeidheid konden de Engelschen niet weerhouden, Zaterdag te blijven staan, tot de troepen voorbij waren. Maar het was dan ook de moeite waard de colonnes te zien marcheeren. gen, die in de parade meereden en van brandweerwagen tot maaimachine en Lon- densche stadsbus toe reden ze mee, want waar de een vocht tegen vuur, zorgde de tweede voor voedsel voor de millioenen die werkten voor het winnen van den oorlog en zette de derde den dienst voort, of er geen Duïtschers in de lucht waren. Nog sterker sprak die verbondenheid van het Engelsche volk in al z'n geledingen, uit de marschcolonne, die na de gemechani seerde voorbijtrok. Voorop gingen weer de afvaardigingen der geallieerden landen, waarin we met vol doening onze jongens zagen loopen; dan kwamen de dominions met gebaarde Britsch- Ind'iërs, ebbenhouten Somali's, woestijn en bergstammen uit Tanganyka, vliegers van Jamaica en matrozen uit Nieuw Zee land. De verbonden naties gaven Chineesche troepen te zien, Noorsche en Grieksche, in kleurrijke uniformen. En daarna marcheerde de keur van 's Ko- nings eigen regimenten voorbij, een stroom, waaraan geen eind kwam. Alle beroemde eenheden liepen mee, met hun vaandels, opnieuw met lauweren be kranst. De groote militaire orkesten, die Enge land rijk is, ontbraken uiteraard niet, maar met uitzondering van de prachtig gedicipli- neerde Schotsche hooglanders band, hoor den we ze niet op de Mali. Daar hebben voor de koninklijke tribune afwisselend twee orkesten gespeeld; van elf tot twee aan één stuk. Ook in dezen stoet liepen weer de bur gerlijke hulpdiensten mee. Eenvoudige man nen en vrouwen, de mannen met een hoed in de hand, verpleegsters, meisjes van den landhulpdienst met grijsgroene rijbroeken en groene blouses. De R.A.F. sloot den stoet. Ex-Konarngim Marie José van Italië is met haar kinderen in Portugal aangekomen. VERMOGENSBELASTNG IN BELGIë OP KOMST? Drie Belgische volksvertegenwoordigers hebben een wetsvoorstel ingediend: strek kende tot invoering van een kadaster op het vermogen. Labour-congres werd giste ren geopend Interpretatie van het woord fascisme. Gisteren is in Bournemouth het groote Labour-congres geopend. Na de rede van prof. Laski, de voorzitter, zond de conferentie een, groet aan de Italiaansche republiek. De confe rentie verwierp de gedachte om speciale wetten te maken tegen fascistische of semi-fascistische organisaties, aangezien een dergelijke wet geving een gevaarlijk wapen zou kunnen zijn in de handen van niet-socialistische regee ringen. Reeds nu spreekt Eden over totalisa- risme, wanneer hij nationalisatie (staatscon trole) bedoelt, zoo merkte men op. De regee ring werd aangespoord om opleving van het fascisme te voorkomen. Minister James Griffith kondigde aan, dat de nieuwe ouderdomspensioenen in October in werking treden. De uitkeeringen bedragen 26 shilling per persoon per week en 43 shilling voor een echtpaar. De Labourpartij heeft sinds de algemeene verkiezingen plaatselijk drie duizend zetels gewonnen. Groot-Moefti van Jeruzalem spoorloos verdwenen De Groot-Moefti van Jeruzalem, die tijdens den oorlog zeer bevriend was met de Duit- schers, heeft kortgeleden Frankrijk met onbe kende bestemming verlaten. Volgens informatie te Cairo is daar gisteravond een verdacht personage, die zich Saad noemde, met een vliegtuig geland. Nadat het toestel had getankt is de man, in gezelschap van vrouw en 2 kinderen, naar Beiroet doorgevlogen. Men, vermoedt, hier met den Moefti te doen te hebben gehad. OFFICIEELE UITSLAG VAN HET ITAL REFERENDUM. Het Ital. Hooggerechtshof heeft giste ren de volgende eindcijfers van het refe rendum bekend gemaakt: voor de republiek 12.672.767 stemmen, voor de monarchie 10.688.905 stemmen. Met het oog op de a.s. Parijsche confe- rentie der 4 ministers van Buitenl. Zaken bracht minister Spaak van België een be zoek aan Bidault. \j' ontwerper van het nieuwe Br'jtsche leger, dat model werd voor dat der Verbonden volken, Mountbatten, de bevelhebber in Z.O. Azië, Maitland Wilson, die in de Mid- dellandsche Zee den scepter zwaaide. Alexander, de bedwinger van Italië, lucht- maarschalk Portal, wiens luchtvloten ons vele nachten wakker gehouden hebben. Alanbrooke, de chef van den Britschen Imperialen Staf in den oorlog Montgo mery is het nu en admiraal Cunningham. de verdediger van Malta. Wie naar aftdere beroemde figuren zocht, werd aanstonds na het passeeren van de eerste motorrijders gerustgesteld, want daar reed aan den kop van de colonne, staande in een jeep, Montgomery voorbij, met de zwarte baret natuurlijk, de Fran- sche generaal Koenig passeerde, Crérar die Oost- en Noord-Nederland bevrijdde voor de Canadeesche legers, Kruis en Hellfrich met de andere geallieerde oorlogsleiders. Marine, leger- en luchtvaartaanvoerders volgden en daarop kwam in de eerste plaats de gemechaniseerde colonne. Herinert u zich nog die berichten over de eerste landingen in Noord-Afrikaop Sicilië, op verre elanden in den Stillen Oceaan, op de Normandische kust en Wal cheren? Hoe we elkaar verteld hebben, dat de bevrijders amphibische auto's, tanks, ge vechtswagens en andere voertuigen ge bruikten? Hier in Londen reden ze. De geheimen van invasie en overwinning werden ons onthuld. Al die prachtige, rijdende fabrieken, kan toren, opslagplaatsen, hospitalen, klinieken, cantines, vliegvelduitrustingen, bommen- wagens en torpedovervoerders, ge- en be laden, in vol bedrijf als in den oorlog, za gen we voorbijkomen. En ook enkele geheimen werden in een flits vertoond: Radar voertuigen, met zen- BOTER IN DENEMARKEN NOG MINSTENS EEN JAAR OP DEN BON In het boter- en kaasland bij uitnemend heid, Denemarken, besloot de regeering de rantsoeneering van boter nog minstens een jaar te handhaven, evenals die van suiker en brood. Inkomstenbelasting soepeler voor den kleinen man? Het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp Belastingherziening 1946, bevat voorstellen tot aanzienlijke vermindering van den belastingdruk op de ondernemin gen. Voorgesteld wordt een verlaging van de Vennootschapsbelasting tot 25 pCt. over de boekjaren, die eindigen na 31 Dec. 1944. De Vermogensbelasting voor Lichamen zal inge volge het wetsvoorstel met ingang van 1945 aanzienlijk worden verlaagd van f 5 per f 1000 tot f 0.50 per f 1000. Voorgesteld wordt haar af te schaffen met ingang van 1947. Voorts bevat het wetsontwerp de mo gelijkheid, bedragen van de winst van alle vormen van onderneming in mindering te brengen ter reserveering voor gelijkmatige verdeeling van kosten en lasten, voor assu rantie eigen risico en voor het opvangen van eventueele toekomstige verliezen. Met betrekking tot de rechten van Suc- seccie. Schenkingen en Overgang houdt het RUSLAND WAPENT JOEGO-SLAVIK. Volgens de Russische-Joegoslavisehe over eenkomst van 8 Juni jl. zal Rusland Joego slavië voorzien van munitie, wapens en uit rustingen. FAMILIE VAN GÖBBELS ONTDEKT IN OOSTENRIJK. De 79-jarige moeder van Göbbels, zijn zusters en zwager zijn door de Oostenrijk- sche autoriteiten in het dorpje leking ont dekt, waar zij zich onder een valschen naam hadden verborgen. wetsontwerp een voorstel tot verhooging in. Voorts wordt een nieuw progressief tarief voor de inkomstenbelasting voorgesteld, waarbij met name in het tarief voor de lagere inkomens tot uiting komt, dat rekening is gehouden met de stijging van de kosten voor levensonderhoud. Op het punt der Omzetbelasting omvatten de voorstellen het invoeren van een Weelde- tarief van 25 pCt. voor sommige goederen en diensten en het verhoogen van het alge meene tarief met 1 pCt. DE ZWITSERSCHE BONDSRAAD DANKT H.H. DE KONINGIN. De Zwitsersche Bondsraad heeft in een brief aan H.M. de Koningin dank gebracht voor het bezoek van hef Prinselijk Paar. De brief is get eekend door den president van den Bond, den heer Knobelt en werd H.M. ter hand gesteld door den Zwifsersehen ge zant te 's-Gbavenhage. VERGADERING VEILIGHEIDSRAAD UITGESTELD. De vergadering van den Veiligheidsraad, die heden zou worden gehouden, ter behan deling der Spaamsohe kwestie, is tot Donder dag a.s. uitgesteld. Cadogan, De Britsche ver tegenwoordiger, verzocht hierom, daar hij niet in staat was eerder instructies van zijn regeering te ontvangen. TISO VOOR ZIJN RECHTERS. De Slowaaksche premier tijdens de Duït- sche bezetting, de priester Jozef Tiso, zal volgende week in Tsjecho-STowakrje terecht staan. Tiso is al. aan de Tsjechen uitgeleverd. MIHAILOWITSJ STAAT IN BELGRADO TERECHT. Generaal Mihailowitsj staat te Belgrado te- DE LUCHTREIS V41M DE PEGASUS Naar een nieuw bewind in Frankrijk George Bidaul candidaat voor het premierschap. Het regeeringsprogram dat de Fransche M.R.P. opstelt als basis voor onderhandelin gen met andere partijen voor e?n nieuw be wind, 'heeft als punten: de Grondwet, het kiessysteem en de economische politiek. De eerste zal wel tot een regeerin gskwestie gemaakt worden, de Assemiblée stelt haar samen en op 15 November moet dieze grond wet goedgekeurd zijn. George Bidaul is aangewezen als candi daat voor het premierschap. Noodweer van Zaterdag bracht veel schade Vooral aan den oogst in verschillende streken. Het noodweer, dat Zaterdag in verschil lende deelen van ons land woedde, heeft groote schade aangericht. Zoo werd in Utrecht het dak finaal van een der steen en paviljoens van het Diaconessenhuis afge rukt; de patiënten werden spoedig elders ondergebracht. Een groot aantal boomen werd ontworteld. Op Scheveningen woeien de strandstoelen als vodjes papijer over het strand. Vooral de aardbeienoogst heeft op verschillende plaatsen veel van hagel te lijden gehad. Ook kersenboomen liepen schade op. De storm van gisteren heeft hier nog het noodige toe bijgedragen Zaterdagmiddag werd het plaatsje Meiel in Noord-Limburg door een ongekend hevige hagelbui zwaar getroffen. Gedurende een half uur woedde de hagelstorm, waardoor alle te velde staande gewassen totaal werden ver nield. De hagelsteen en hadden een grootte van kippeneieren. Rogge-, aardappel- en bietenvel den bieden een treurig aanzien. In de weilan den werd veel vee door den hagel gewond. In het dorpje zelf door oorlogshandelingen reeds ernstig geteisterd werden tal van rui ten door de hagelsteen en vernield. De versla genheid onder de bevolking, voornamelijk be staande uit landbouwers, is zeer groot. Merkwaardigerwijs is het Westland er Zaterdag goed afgekomen, toen de wolk breuk, die zich met een stevige windhoos aankondigde, over d'e streek trok. Op enkele tuinen sneuvelden ruiten, miaar een groote vernieling had niet plaats. Voortaan kunnen in België ook vrou wen procureur worden. De wapenstilstandsvoorwaarden, die 7 Juni om 12 uur ingingen tusschen de Chi neesche regeering van Tsjang Kai Tsjek en de Chineesche communisten zijn enkele uren later al weer door de communisten ge schonden. Het Nat Congres van negers in de Ver. Staten heeft den economischen socialer raad der Ver. Naties verzocht een onder zoek te willen instellen naar de politieke, economische en sociale discriiminaties tegen de negers in de U.SA.. Bidault ontving te Parijs een Hongaar- sche delegatie o.l.v. den Honogaarschen pre mier Nagy. De delegatie is op doorreis naai Washington en Londen om de noodige za ken te bespreken betreffende het vredes verdrag. Te Brussel vergaderde het uitvoerend comité van den Internat. Vrouwenraad om de agenda der alg. vergadering voor 4947 vast te stellen. Ook Nederland was present. 59. Een politie-agent had de brandweer gealarmeerd en deze verscheen nu onder luid gebel op ce plaats des onheils. De dap pere brandweermannen klommen op het kerkdak; tegen het anker, waaraan meneer Van Emm en hing, werd een ladder gezet en, terwijl het ongelukkige slachtoffer zich daaraan vasthield, hakte een brandweerman met forsche bijlslagen de ketting door. Pang! Daar sprong.de ketting in tweeën. Meneer Van Emmen maakte een reuzen zwaai aan de ladder en de zware ijzeren kogel viel naar beneden.... precies op het hoofd van den brandweercommandant, die op de nok zijn bevelen zat uit te delen. Het hele puntje was van z'n helm af! „Kijk eens aan, mijn mooie punthelm!" jammerde de man. Maar meneer Van Emmen was gered. Het 16-jarige dochtertje van den Japan- schen Keizer is op een kookschool. Men ziet haar hier bij de potten en pannen (r.)« DE DREIGENDE ZEELIEDENSTAKING IN AMERIKA. De Am. maritieme vakver een. heeft een commissie opgericht, welke de staking van Amerikaansche zeelieden, welke a.s. Zater dag een minuut na middernacht moet be^ ginnen, zal leiden. De reeders hébben den eïech, per veertien dagen op zee één dag vrijaf aan land met behoud van salaris, af gewezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2