jliruun* £rihsdjr (fnuntni iDist TJ Miliioenen waren getuige van V-day-parade Geheimzinnige dood van den Koning van Siam DINSDAG 11 JUNI 194# It Serie: Se Jaargang vanaf I Mei 1945, No. 343 Abonnementsprijzen 1.10 per maand t 0.26 per week 3.25 per kwartaal (bij betaling p. kwit. verh. m. adm.kosten) Advertentiën 015 per m.m. By contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS „«JtanJlMstirt» is qhebkufti myn (jerl in iCjjfjenspoft* DAT onze landgenoot W. N. H. v. d. Vorm is benoemd tot vice-voorzitter van de com missie der Internat. Maritieme Conferentie, die Eich bezig houdt met het uurloon. DAT tot Rijksarchivaris in vtasten dienst bij het Algemeen Rijksarchief te 's-Graven- hage is benoemd mr S. J. Fockema Andreae. DAT volgens een mededeeling aan de K.N.A.C. de in aanbouw zijnde Baileybrug over het Twenthekanaal bij Eefde vermoedelijk in den loop van Augustus gereed zal zy'n. DAT de bekende pianist Arthur Schnabel gisteren op Schiphol arriveerde en twee con certen te A'dam zal geven. DAT res. kapt. S. J. v. d. Bergh is benoemd tot res.-gen.-maj. voor speciale diensten en gen.-maj. J. J. C. P. Wilson tot kwartier meester-generaal der Kon. Landmacht. DAT tot burgemeester van Emmen is be noemd mr. K. H. Gaarlandt, thans burge meester van Gasselte. DAT de nieuwe Apostolische vicaris van Suriname, mgr. Steph. J. M. Kuypers, gis teren te 's-Hertogenbosch tot bisschop is gewijd. DAT het hoofd van de Ned. militaire missie in Japan heden de troepen van de le divisie der Amerikaansche cavalerie te Tokio zou lospec teerea. DAT het Maastrichtsche Mannenkoor heeft deelgenomen aan een zangtournooi te Brus sel. DAT te A'dam is opgericht de Bond van Maatsch. Werkers in Nederland, die alle individueele werkers wil vereenigen met erkenning van ieders levensovertuiging. DAT het verstrekken van onjuiste ge gevens i.v.m. de na-inlevering van bank papier voortaan als misdryf wordt be schouwd. DAT het Curagaosche comité „Steun aan Ned. Oorlogsslachtoffers", hetwelk 22 Mei j.l. een kwart müjllioen gld. schonk voor de Stichting „Ned. Studentensanatorium", deze gift heeft verdubbeld. DAT de Alg. Ned. Bond van handels- en kantoorbedienden en handelsreizigers op 6, 7 en 8 Juni een bondsvergadering hield te A'dam. DAT tegen den 27-jarigen machine-bank werker J. H. Maatman uit Deventer wegens samenwerking met de geheime Feldpolizei 12 jaar werd geëischt. DAT 5 dames en 1 heer met goed gevolg het eindexamen der A'damsche Tooneel-- school aflegden en de stukken werden in gestudeerd o.l.v. Joh. Schmitz, Richard Flink, Cor v. d. Lugt Melsert en Joan Rem- melts. DAT de A.V.R.O. een aantal radio-repor tages gaat maken van de Britsche film- jndyatrii. DAT te Utrecht is opgericht de Eng.-Ned. Sportorganisatie ten einde de sportuitwisse- seling tusschen beide landen te bevorderen en het secr. is gevestigd op Rijswijkscheweg 512 te Den Haag. DAT tusschen Delden en Goor bij een autobotsing de 18-jlifter J. K. Kip uit Hengelo werd gedood en een chauffeur ge wond. DAT de Amerik. Leger des Heils-generaal John J. Allan by zijn terugkeer uï|t Europa in de U.S.A. speciaal de belangstelling en steun heeft gevraagd voor Nederlanders die het vroeger goed hadden, daar zy het thans dubbel moeilyk hebben. DAT luit. W. H. Thorbecke van de Kon. Ned. Luchtmacht in de Episcopale Kerk te New York in het huwelijk is getreden met Sonja Stokowski, dochter van den beroem den dirigent. DAT tot voorzitter van de Geldersche Mij. van Landbouw, welke Mij. thans 98 afdee- lingen telt, is gekozen de heer P. van Westrhenen. DAT de Ned. Regeering van Amerik. onderdanen eischen tot schadevergoeding heeft ontvangen tot een totaal bedrag van f 2.855.282. DAT G. Heaton Nicholls, de Zd.-Afrikaansche hooge commissaris te Londen, en Leif Enge land, de nieuwbenoemde gezant van Zuid- Afrika te 's Gravenhage, vandaag naar Duitsch- land zouden vertrekken om indrukken aldaar Op te doen. De plotseling overleden Koning van Siam (1.) met zijn 18-jarigen broer (r.), die hem opvolgt. Amerik. oorlogsschepen naar Nederland Voor het brengen van een vriendschapsbezoelc Een Amerikaansch vloot-eskader zal binnen kort vriendschaps-bezoeken brengen aan Noord-Europeesche havens, wo. ook die van Nederland. De lichte kruiser „Little Rock" en de twee torpedojagers „Warrington" en „Per ry" worden morgen te Plymouth verwacht. Deze schepen zullen zich voegen bij het vlag- geschip van de Amerikaansche twaalfde vloot, de „Houston", dat thans in de Europeesche wateren vertoeft en de torpedojagers „Cone" en „Glennon" voor het uitvoeren van de vriendschapsbezoeken. Weinig verandering, aldus De Bilt Tot morgenavond wordit verwacht: plaatse lijk buien, hier en daar met onweer, zwakko tot matige wind tusschen W-est en Zuid, on geveer dezelfde temperatuur. Geheimen die tot overwinning leidden (Van een specialen N. L. C.-verslaggever) Als ooit de woorden van het Engelsche volkslied „Send him victorious, happy and glorious" zichtbare werkelijkheid geweest zijn, dan was het in Londen op deze Pink sterdagen. Want daar stond Koning George VI, de admiraal van de Engelsche marine, en hij groette de duizenden overwinnaars, die voor hem paradeerden. „God en mijn recht" riep het wapen bo ven de Koninklijke tribune aan de Mali uit, en zijn er in dezen oorlog hooger waarden in het ge ding geweest dan juist deze? Meer dan ooit wa ren we ons Zaterdag middag bewust in Londen, dat het toch Engeland geweest is dat de springplank naar de vrijheid mocht zijn. Daarom was deze overwin ningparade, de gróóte, van alle ge allieerde volken, in de Britsche hoofdstad zoo goed op haar plaats. Niemand meer dan de Engelschman heeft het betreurd, dat Rusland gemeend heeft zich aan deze grootsche vrijheids- betooging te moeten onttrekken. Hij had er zoo vast op gere kend, dat Rusland Polen en Joego-Sla- vië wel mee zouden marcheeren. In het programma stond ook. dat deze landen meededen en de vlag gen van de weigeren de naties bleven overal in Londen wapperen. Geloof gerust, dat de afvaardiging van het Roode Leger zeer bejubeld zou zijn. Nu had deze heele parade een hoogst eenzijdig karakter Kwaadwillenden kun nen er, in plaats van een parade, een de monstratie in zien. Neen, het was be slist geen wonder, dat Churchill tijdens den heelen duur van de plechtigheid ver beten en grimmig keek. Alleen toen de Home-Guard als echte soldaten voorbymarcheerde, gleed een glim lach over zyn gezicht. Het was overigens een onvergetelijk reus achtig schouwspel. In de twee en een half Uur dat de troepen en gemechaniseerde colonnes voorbij den Koning trokken, werd duidelijk, hoe het mogelijk is, dat twee jaar na de landing in Normandië we al weer een jaar zij het dan ook gewapende vrede hebben. In dezen stoet der duizenden was alles samengebonden wat Engeland en de Geallieerden hebben kunnen presteeren en het was niet meer dan verdiend, dat de na druk sterk op Engeland viel. Voor de Koninklijke tribune op de Mali heb ik deze parade gezien. Het was de moei te waard te ervaren hoe op dezen Victory- dag Engeland ook politiek een eensgezind beeld toonde. Conservatieven en Labours zaten, als tijdens den Godsvrede van de oorlogsjaren, zeer broederlijk naast elkaar. De stoere Bevin, met zijn breeden mach tigen kop, naast de zeer elegante Sir John Andersen, conservatief minister van binnen- landsche zaken in Churchill's oorlogskabinet De zeer chique mevrouw Churchill naast de, in eenvoudig bruin gekleede, mrs. Attlee. En dan de oorlogspremier Churchill naast Attlee. Samen kwamen ze op de Mali aan, luide toegejuicht door de mlillioenen langs de wegen. Zij reden in een koninklijk open rijtuig. Churchill zag er uit als indertijd in de Ridderzaal. Alleen droeg hy nu een vracht medailles en onderscheidingen; Attlee deed in dat opzicht niet voor hem onder. (Vervolg op pag. 2) Zoo zagen de Engelsche soldaten en matrozen op Victory day hun Koning en Koningin. Twee uur achtereen groetten zy de zegevierende troepen. In Brussel overleed de. kunstschilder Medard Martens. Arnold Meyer staat morgen in Den Bosch terecht Kamerstenografen maken verslag voor de Regeering. De grootste zaal, die in het zwaar bescha digde Paleis van Justitie te 's-Hertogen- bosch ïintact is gebleven, is uitgekozen voor de behandeling van de zaak tegen Arnold Meyer op morgen. Behalve vier Kaïnerstenografen, die een woordelyk verslag voor de Regeering zul len maken, nemen morgen niet minder dan 21 journalisten hun gereserveerde zitplaat sen in. De voorlezing van de tenlastelegging door den proc.-fiscaal mr F. A. J. Deelen zal ongeveer een half uur duren. Na onder vraging van Meyer en zyn getuigen hoopt men de middagzitting te beginnen met het requisitoir van mr Deelen, dat ongeveer een uur in beslag zal nemen. De verdedi ging van mr J. J. A. v. d. Put schat men op twee uur, waarna het laatste woord aan Arnold Meyer is. Desnoods zal de zitting tot 's avonds 9 uur worden voortgezet. Invasie van colorado-kevers op Walcheren Duizenden coloradokevers, vermoedelijk door den wind van België en Frankrijk uit meegevoerd, hebben zich uitgeput op het strand van Walcheren laten neervallen. De schooljeugd is direct gemobiliseerd en met jampotjes, blikjes, enz. op pacht gegaan. Al leen op Soutelande werden er reeds 20.000 kevers gevangen. De Plantenziektekundige dienst doet alles om verdere verspreiding dezer parasieten over Zeeland te voorkomen. BARON VAN HARDENBROEK C.S. HEEFT EEN AUTO-ONGELUK. De opperceremowiemeester van H.M. de Koningin baron R. A. van Hardenbroek van Harden/broek heeft Zaterdag op weg naar 's-Gnavenhage een ernstig auto-ongeluk gehad. Hij moest in ernstigen toestand in St. Antoniushove te Voorburg worden opge nomen, evenals de chauffeur, die een been brak, doch het overigens goed maakt. VERVOER TE WATER WORDT GOEDKOOPER. Naar de Alg. Schippersver. het A.N.P. mededeelde, is dezer dagen een regeling af gekomen, welke inhoudt, dat voor kleinere ladingen in 't vervoüg het tarief van ladin gen van 100 ton zal worden toegepast. Dit zou tot gevolg hebben, dat in vele gevallen het tarief voor vervoer per binnenschip niet onaanzaenlyk goedkooper is geworden. Incident bij 't optreden van den organist Cor Steyn Toen Zaterdagavond de ook van de radio bekende organist Cor Steyn het openingsnum mer gespeeld had in het City-Theater te Am sterdam riep een vrouw uit het publiek: „Nu eens een Duitsch liedje Cor, dat kon je zoo goed". Een aantal andere bezoekers stond daar na op en protesteerde tegen den musicus. Daar de theater-directie per brief gewaarschuwd was tegen het optreden van Steyn door den „Bond van anti-fascisten" was er voldoende recherche in de zaal om de orde te herstellen. Twee personen werden verwijderd, waarna de rest van den avond rustig verstreek. TWEE KATWIJKSCHE JONGENS VERDRONKEN. In de Katwijk er Wetering is een roei bootje, waarin 3 jongens van pl-m. 16 jaar, die daarop een zeil hadden aangebracht, gezeten waren, omgeslagen. Twee van hen, F. en W. zijn verdronken, de derde kon den wal bereiken. De twee-lijken zijn geborgen. Verdere uitbreiding der staking in R'damsche haven? Maandagmorgen werd door de E.V.C. een vergadering belegd voor de opzichthouders van de Rotterdamsche haven, die de vorige week het werk gedeeltelijk hadden hervat. Besloten werd het werk weer te staken. Naar* alle waarschijnlijkheid zal het conflict zich verder uitbreiden tot de categorie der genen, die de schepen zeeklaar maken, aldus besluit een mededeeling van de E.V.C. 't Prinselijk Paar gisteren uit Londen teruggekeerd Het Prinselijk Paar is gisteren per vliegtuig uit Engeland in Soest er berg teruggekeerd. Van daar begaf het zich naar het paleis te Soestdyk. PAS VOLGENDE WEEK HARING VAN 8 CT. Daar men de thans nog op zee zijnde vis- schers niet voor een voldongen feit wil stellen zal de prijsverlaging van haring tot 8 ct pas over 10 dagen na de bekendmaking van minis ter Mansholt op 7 Juni j.l., werkelykheid worden. De „v. Kinsbergen" strafte extremisten af Bandieten overmeesterden Japansch evacuatieschip. H.M.'s kanonneerboot „Van Kinsbergen" heeft korte metten gemaakt met de 150 ban dieten, die ne Japansch evacuatiesohip op de reede van Tegal hadden overmeesterd en daarmee bet ruime sop hadden gekozen. Op een afstand van 1500. meter loste de „Van Kinsbergen" op hiet pdratensohdp, dat de rood-witte vlag voerde, eenige schoten Onmiddellijk vluchtten de extremisten in twee reddingsbooten, terwyl anderen in zee sprongen en zwemmend hiet strand trachtten te bereiken. Van de „bemanning" konden 37 personen waaronder eenige Japanners gear resteerd warden. Het onderzoek moet thans uitwijzen hoe die „verovering" van het schip door de Inheem- schen heeft plaats gevonden, terwijl tevens zal worden nagegaan in hoeverre de Japan ners er de hand in hebben gehad. De opperbevelhebber van de Ned. Marine, adm. Pinke, heeft zyn waardeering uitge sproken over die krachtige en effectieve wijze waarop de Ned. zeestrijdkrachten te gen de piraten zijn opgetreden. Werd hij vermoord of slacht offer van ongeluk? Zondag is de 21-jarige koning van Siam, Ananda Mahidol, dood in zijn paleis te Bang kok gevonden. Het hoofd was met een kogel doorboord. Ofschoon aanvankelijk gesproken werd van een moord verklaarde later een zegsman van de koninklijke hofhouding, dat de koning door een explosie van een geweer om het leven was gekomen. Enkele dagen te voren geelde een Reuter- telegram uit Washington mede, dat volgens een aankondiging van het ministerie van Buitenl. Zaken de koning een uitnooddging der Ver. Staten had aanvaard om 19 Juni een bezoek aan Washington te brengen. De koning zou met de koningin., zijn moeder, en de hofhouding 22 Juni naar Engeland vliegen en ai-ch vervolgens naar Zwitserland begeven. De koning bracht n,l. de oorlogs- Gepensionneerde oud-militairen verkeeren in armoede Dringend beroep op de Regeering en Tweede Kamer Op een Zaterdag te Den Haag gehouden ver gadering van den Alg. Militairen Pensioenbond is een motie aangenomen, waarin er by Regee ring en Tweede Kamer opnieuw met klem wordt aangedrongen de pensioenen meer in overeenstemming te brengen met het zoo sterk gestegen levenspeil, inzonderheid voor die oud- gepensionneerden die van de pensioenwetten van 1922 werden uitgesloten, daar onder hen de bitterste armoede heerscht. jaren in Zwitserland door en keerde Dec. 1945 naar Siam terug. Volgens de Engelsohe bladen was de koning zwaarmoedig, omdat hy niet kon trouwen met een Zwitsersoh meisje, waarop hij op school verliefd was geworden. Intusschen is zijn 18-jarige broer, prins Phoemiphon Aboeldet tot opvolger van den overledene gekozen en is een uit 3 leden bestaande regentsohapsraad benoemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1