Monarchisten in Italië voelen zich bedrogen Brautigam vindt P.v.d.A. niet socialistisch genoeg Soekarno kondigt Staat van Beleg voor Java af PINKSTEREN NIEUWE LE1DSCHE COURANT ZATERDAG 8 JUNI 1946 Groote demonstraties in Napels en Rome De g roote Zuid -Italia ansche stad Napels is gasteren voortdurend in beroering gebracht door demonstraties voor het Italiaansche Koningshuis. Bij de 'betoogingen werden twee personen gedood en verscheidene gewond; de winkels zagen zich uit veiligheidsoverwegingen ge noodzaakt 's middags een uur te sluiten. Alle pogingen van de politie, die in volle oorlogs- uitrusting opereerde, om de demonstrataies te onderdrukken, faalden. Ook in Rome kwamen incidenten voor. Het Koninklijk paleis in de hoofdstad wordt door troepen beschermd. De regeering heeft een beroep gedaan op de monarchisten zich van demonstraties te onthouden. De ongeregeldheden vingen aan in den nacht van Dondiandag op Vrijdag. Het „leve de Koning" was niet van de lucht; commu nistische pamfletten en vlaggen moesten het Bezoeken van Ned. graven in het buitenland De mogelijkheid daartoe is thans opengesteld Voor echtgenooten, kinderen en ouders van na 9 Mei 1940 gesneuvelde of overleden mili tairen der zeemacht, die begraven zijn in Engeland, België, Frankrijk of Noorwegen, be staat gelegenheid om voor eigen rekening een bezoek aan het graf van den overledene te brengen. De kantoren van de Ned. Bank te Amster dam, Rotterdam, Den Haagt Maastricht of Middelburg verstrekken deviezen voor een driedaagsch bezoek. Verder is een verklaring van den minister van Marine noodig, dat men echtgenoote, kind of ouder van den overledene is. Voor Engeland en Noorwegen is een visum vereischt. NIEUW PORTRET VAN HARE MAJESTEIT DE KONINGIN. In de zalen van den Rotterdamschen Kunst kring wordt een tentoonstelling gehouden van het werk van den schilder Herman Mees. Daarbij is ook voor het eerst een portret ge- exposeerd, dat deze schilder eenige jaren ge leden van H.M. de Koningin vervaardigde en in het bezit is van Prinses Juliana. Het schilerij stelt H.M. voor, gezeten achter haar schildersezel. Zij poseerde geruimen tijd. Bier staat te bederven in Nederland Wacht op verscheping naar Amerika. Talrijke fleschjes bier staan gereed voor verzending naar Amerika. De Regeering verbood echter den uitvoer. Amerikaansche bladen maakten nl. bezwaar, dat dit bier ge brouwen was uit graan, dat door Amerika is geleverd. De graantoewijzing aan eigen brou werijen moest hierdoor worden verminderd. Om den Amerikaan toch zijn biertje te laten, leveren Canada, Mexico en Denemar ken bier aan Amerika en Nederland ziet met leede oogen haar exportmarkten in handen van andere landen overgaan. Een koude douche voor de Ned. brouwerijen, die reeds maanden geleden een aanvang maak ten met de vervaardiging van exportbier. En de Amerikanen roepen om bier uit Ne derland, want dat is goed. De opslagkosten van het gereedstaande bier loopen op en de mogelijkheid tot bederf is niet uitgesloten. Wanneer zal een definitief besluit worden genomen, vraagt het Centraal Brouwerij- kantoor te A'dam zich af. Ons lqmd heeft toch deviezen noodig? Te Berlijn is weer het bekende blad voor kunst, politiek en economie „Welt- bühne" verschenen. ontgelden en de volksstemming werd als be drog uitgekreten. Voor het Koninklijk paleis, het Quirinaal, werden de polótiecordions doorbroken. De demonstranten schreeuwden, dat de Koning in Italië moest blijven. Gezonde opvatting van de taak van de pers Een R.V.D. moet geen propaganda maken voor z'n regeering. Francis Williams, perssecretaris van Attlee, heeft op de persconferentie te Londen o.A. het volgende gezegd: „De regeeringsvoor- lichtingsdienst moet zich met feiten bezig houden en niet met propaganda. Alles wat gebeurt behoort tot het terrein der journa listen. Williams vroeg zich af, of de dagbla den ondanks hun geweldige technische praestaties hun eigenlijke taak wel vervul len. Volgens Williams moet de pers vrijgesteld zijn van censuur, hetgeen in hoofdzaak in de Westelijke staten mogelijk is, en van eeniger- lei vorm van regeeringscontrole. Hij was nog steeds van meenöng, dat er volkomen op rechtheid en vertrouwen van de zijde der regeering moet zijn ten opzichte van de be reidheid van de pers, niet alleen inlichtingen te verstrekken, wanneer dit in haar kraam te pas komt, maar ten allen tijde. FABELACHTIGE BEDRAGEN VOOR ATOOMBOM-ONDERZOEKINGEN Amerika heeft tot op heden plusm. 5 mil liard dollar besteed aan de totstandkoming van de atoombommen. In verband met den diefstal van de Hessische kroonjuweelen, die een waarde van ruim twee millioen gulden vertegenwoordi gen, zijn een Amerikaansch kolonel en zijn echtgenoote gearresteerd. De staking der Amerikaansche arbei ders in de anthracietmijnen, welke staking drie weken geduurd heeft, is heden geëin digd. België zal 24 Juni Churchill een kost baar uitgevoerd sigarenkistje, gevuld met rookertjes van Congo-tabak, aanbieden. VERRAAD! (Van ornzen Indië-redacteur) U kent misschien het verhaaltje van den Australisch en zeeman, die na het bekend worden van dear heüdenstrijd, welken onze Marine in de Java Zee streed, een Ned, collega op den schouder fclopte en zei: „Dank je vriend wat je voor ons deed, zullen wij noodt vergeten. En mochten jullie ooit nog in moeilijkheden komen; je weet, waar je moet aankloppen!" Dit verhaaltje is een.... sprookje! Want ziet, nu wij een beroep doen op de Aus traliërs om de zwaar gehavende „Piet Hein" te repaireeren, wordt dit door de Austr. vakvereenigüngen geweigerd. De „Piet Hein" is.... „besmet" en de arbei ders, die wel willen heipen, zijn.... onder duikers. En daarom doet het thans zoo goed te lezen, hoe de „Melbourne Herald" over het geval denkt: „Het overdreven principe van de zg. soli dariteit geeft den Nederlanders andermaal reden om te voelen, dat Australië hen vijanden behandelt. Het is niet anders dan het verraden' van een bondgenoot, wat de Australiërs thans doen en deze gebeurte nissen zullen dan ook gedur ende langen tijd oorzaak zijn van Ned. wrok en ver bijstering". Verraad dèt is het juiste woord'! Leidsche geïnterneerden naar N.-Holland overgebracht Moesten plaats maken voor de militairen Op desbetreffende vragen is van ministeri- eeie zijde geantwoord, dat tusschen 1 en 15 Maart een aantal kazernes, welke als bewa ringskamp voor politieke delinquenten in gebruik waren, zijn ontruimd in verband met de opkomst van nieuwe lichtingen militairen. Als gevolg hiervan zijn vrouwen uit het be- wardngskamp tie Leiden naar N.-Holland overgebracht, daar in Z.-Holland geen lege ringsruimte voor vrouwen beschikbaar was. De afdoening van de 'betrokken zaken is hier door vertraagd. Een aantal forten is als be- waringskamp voor politieke delinquenten ter beschikking gestéld. Rusland gaf nieuwe postzegels uit met gekleurde landschapsafbeeldingen uit de Zuidelijke streken. Communisme beteekent op nieuw dictatuur De heer Joh. Brautigam, oud-wethouder van Rotterdam en oud-lid van de Tweede Kamer, heeft aan het congres, dat eenige leden van de voormalige S.DAP. op 15 Juni te Utrecht houden, een brief geschreven, waaruit blijkt dat de heer Brautigam niet bereid is mede te werken aan de heroprichting van de SD.AP. De schrijver merkt op, dat er geen behoefte is aan nog een politieke partij en betoogt, dat er in Nederland, zoo spoedig de feiten dat mo gelijk maken één socialistische partij dient te zijn. Hij heeft bezwaar tegen wezen en doel van de Partij van den Arbeid, van welker op richting afstooting van een groot deel van het socialistische kiezerscorps het gevolg is ge weest. De heer Brautigam zegt dan in zijn schrij ven: „Denk niet, dat deze af9tooting naar de communisten met de oprichting van een nieuwe partij ongedaan kan worden gemaakt. Het gaat in de naaste toekomst tusschen de twee grooten, die elkander onverbiddelijk zul len hebben te bestrijden, of zich een-of-anderen dag met elkander te verzoenen. Of dit laatste mogelijk zal zijn hangt af van de vraag of beide partijen een loutering en groei zullen doormaken. De Partij van den De laatste sprong in de duistere republiek? Gisteren heeft Soekarno over den zender van radio-Djokjakarta den Staat van Beleg afgekondigd voor geheel Java en Madoera. Hij voegde er aan toe, dat „de bevolking op alle eventualiteiten moet zijn voorbereid, hoewel de besprekingen met de Nederlanders nog steeds voortgang hebben." In verband hiermede heeft de republi- keinsche „regeering" een noodwet uitgevaar digd, waarin o.a. de vorming van een jia- tionalen vc rdedig ings ra ad"wordt aangekon digd. Deze raad wordt belast met de- uitvoering van noodmaatregelen en wordt gevormd door den „minister-president", de „minris- DE „NIEUW HOLLAND" INGESCHAKELD VOOR DE GEZJNSHEREENIGING. Op 15 Juni zal het tweede transport vrouwen en kinderen van in Indië te werk gestelde officieren en civiele ambtenaren met de „Nieuw Holland" uit Amsterdam vertrekken. Het betreft hier een aantal van 240 zielen. Het derde groote transport zal waarschijn lijk begin Juli plaats vinden. WAARSCHUWING TEGEN ALG. VERKOOPKANTOOR. De A'damsche politie waarschuwt geen re laties aan te gaan met het Alg. Verkoop kantoor Weesperzijde 30 aldaar, dat colpor teurs het land door laat trekken om voor de toekomst stofzuigers, radio's etc. te verkoo- pen en daartoe een spaarsysteem ontworpen heeft. Dit instituut heeft ook een kantoor op Belgischestraat 41a te R'dam. Juridisch zijn de heeren tot dusver nog onaantastbaar. SCHEEPSBRAND IN A'DAMSCHE HAVEN. Door onbekende oorzaak brak gistermid dag brand uit op de ruim 5400 ton metende vrachtboot „Aalsum" der reederij Vinke, die al eenige weken ter lossing op stroom ligt aan de Sumatrakade te A'dam. Men slaagde er in het vuur met veel bluschmateriaal te stuiten. Drie personen werden gewond, w.o. een ernstig. Van 20—24 Juni wordt te Parijs het in ternat. congres van automobielclubs gehou den; het eerste na 10 Mei 1940. ters' van Defensie, Binnenlandsche Zaken, Financiën, Welvaart en Verbindingen, den „oppenbevelhebber" der T.R.I. en drie af gevaardigden van volksgroepen. En tóch maar blijven onderhandelen, mijnheer Van Mook? Red.). NIEUWE BURGEMEESTERS. Benoemd tot burgemeester van Beets en Oudendijk J. Bouman; van Otter sum J. W. J. Janssen; van Kockengen B. Calissendorff van Vrouwenpolder W. N. van Liere; van Montfort J. K. Geurts. GETUIGEN a Dé CHARGE IN ZAAK- ARNOLD MEYER. De verdediging in de zaak van Arnold Meyer, welke a.s. Woensdag voorkomt te 's-Hertogenboseh, heeft als getuigen dé charge doen dagvaarden de heeren H. Petil- lon te 's-Gravenhage en dr H. L. M. van Schaik te Wassenaar. Arbeid in socialistisch en, de communisten in democratischen zin". Ernstig waarschuwt hij tenslotte tegen de dictatuur, die de Comm. Partij juist tot zoo'n groot gevaar maakt. Het kampeeren wordt in betere banen geleid Komt onder controle van de stichting „Veilig Tehuis" In den oorlog zijn bij het kampeeren van jongens en meisjes o.a. op kampeerboerde rijen ongewenschte toestanden voorgekomen. Om aan deze toestanden een einde te maken en het kampeerleven onder behoorlijke con trole te krijgen, heeft thans de Stichting „Veilig Tehuis", waarvan de heer A. Ooster- lee, dir.-gen. van de afd. „Vorming buiten schoolverband", zoojuist tot voorzitter is be noemd, haar bemoeiingen uitgebreid en zal aan kampeerders, die in de door de Stich ting erkende kampeergelegenheden toegang wenschen te verkrijgen, een kampkaart wor den uitgereikt, zonder welke het niet moge lijk is aldaar zijn tenten op te slaan. Het secretariaat van de Stichting berust bij A. Leewis, Parkstraat 1820, Den Haag, aan welk adres ook is gevestigd de Ned. Kam- peercentrale, waar men 14 dagen voor de reis een kampkaart moet aanvragen. Per persoon kost de kaart 0,50, per gezin 0,75 en voor een leider 1,50. De goedgekeurde terreinen en tehuizen zullen een certificaat ontvangen, terwijl een schild zichtbaar moet worden opgehangen. Op deze wijze wil men een scheiding tot stand brengen tusschen de bonafide- en de pseudo-kampeerders, die het karakter van deze gezonde ontspanning in gevaar brengen. KAMPEEREN OP TEXEL De hotels en pensions op Texel zijn reeds volgeboekt, doch voor kampeerders is nog plaats jn kampeerschuren en -huizen. Voor kampeeren in tenten js een vergunning van het gemeentebestuur van Texel en een kam- pèerpaspoort noodig. In een radio-rede heeft drs. G. A. Kohnstamm gisteravond medegedeeld, dat insiders het totale bedrag van de waarde der Duitsche verplichte leveranties van kapitaalgoederen maximaal op 1 a 2 milliard dollar ramen, waar van Nederland ca f 100 a 200 millioen toekomt. DE LUCHTREIS VATS DE PEGASUS Door G TH ROTMAN 58. Meneer Van Bmmen schoot als een bruinvis over zijn stuur, terwijl de brave Pegasus na enige rare duikelingen op de nok van het kerkdak terechtkwam. Hans en Piet, dde zich in hun angst stevig vastgeklampt hadden, zaten, hoewel duize lig en half buiten westen, nog netjes op him plaats. Maar met meneer Van Emmen was het lelijker gesteld: de ketting, die nog steeds aan z'n been hing, had ziich om een der torenankers geslagen en daar hing de stakker nu, met z'n benen in de lucht, lang zaam heen en weer draaiend! Je kunt begrijpen, dat hij bekijks had! De halve stad liep uit en spoedig had zich, beneden op straat, een hele volksmenigte verzameld. Maar opeens stoof de menigte uit elkaar.. En begonnen te spreken met an dere talen, zooalsc de Geest hun gaf uit te spreken. Hand. 2 4b. Pinksteren, het feest van de groote door braak. Het Evangelie, tot op dit oogenblik toe slechts gepredikt in Hebreeuwsch, Ara- meesche of Grieksche taal, wil nu in alle talen der wereld worden verkondigd. De Kerk, tot nu toe beperkt tot Joden en Jodengenooten, wordt nu wereldkerk, die openstaat voor alle volkeren der aarde. En de diepe kloof, door menschenschuld getrokken tusschen ras en ras, tusschen volk en volk, wordt door Goddelijk ingrijpen geheeld. Er is weer éénheid in een verscheurde we reld, éénheid in den uitgestorten Pinkster- geest, éénheid rondom Met overal gepredikte Pinksterwoord, éénheid in Christus, uit Wien de Geest alles neemt. Zoo is de uitstorting van den Heiligen Geest wel een rijke gave. Christus schenkt door het werk van den Geest al de schatten en krachten van Zijn opstanding aan Zijn Kerk en in Zijn Kerk aan Zijn wereld Maar Pinksteren beteekent evenzeer een nimmer rustende opgave. De Geest werkt in en door de gemeente. De Geest predikt het Evangelie niet regelrecht, door een stem uit den hemel, maar door middel van hen, die beginnen te spreken, zooals de Geest hun geeft uit te spreken. Pinksteren legt de nooit eindigende zen- dingstaak op de gemeente. De taak om de groote werken Gods te spreken in alle talen onder alle volkeren. Op de gansche ge meente, niet alleen op apostelen of dominees of zendelingen. Alleen wanneer de gemeente deze zen dingsroeping trouw vervult, kan de bedoe ling van Christus werkelijkheid worden, kan de Kerk dat wereldwijde karakter dragen gaan, dat in het Pinkster-talenwonder ge profeteerd is. Alleen zoo ook blijft de kerk zelf vervuld met den Heiligen Gfeest en ervaart zij Chris tus' belofte: Ziet, Ik ben met ulieden al de dagen tot de voleinding der wereld. Een Kerk, die niet spreekt, raakt opnieuw verdeeld en gescheurd en de kloven schij nen onoverbrugbaar. Een Kerk, die spreekt, in de wereld spreekt, ziet in haar midden met geloofsverbazing groeien die Geestelijke éénheid, die over alle tegenstellingen héén- reikt. En in geloofsverwachting ziét zij naderbij komen die groote stad, het heilig Jeruzalem, waarin de heerlijkheid en de eer van alle volken gebracht zal worden. Ds Mr D. C. MULDER Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Driél (toez.) A. v. d. Veen, cand. en hulppred. te Nieuw-Buinen, die te vens beroepen werd te Neijega-Elahuizen en te Solmaandte Gouderak (toez.) J. Bakker te Veenendaal; te Middelharnis (toez.) J. R. Cuperus te Doornspijk. Bedankt: voor Marssum M. L. Onnes te Akkrum; voor Rillamd-Rath (toez.) A. C. D. v. d. Bosch te Well en Ammerzoden. Geref. Kerken. Drietal: te Gramsbergen J. P. Rozen dal te Visvliet: J. H. Teerink te Zetten en A. Schweitzer te Rh eden -De Steeg. Tweetal: te Emmer-Compascuum A. Quak te Genemuiden en dir. Ph. J. Huyser te Westerlee; te Kielwindeweer W. J. v. Hoek te West-Terschelling en H. Veenstra, cand. en hulppred. te Cuibaard. Beroep'en: te Apeldoorn (5e pred.pl.) Jac. And-ree te Delfzijl; te Kornhorn dr Ph. J. Huyser te Westerlee; te Ter Apel G. Y. Vellenga. cand. te Sneék; te Wijhe W. Kreuze te Sc!heemda. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Aangenomen; naar Loppersum-Wes- teremdon K. Drost, cand. te Enschedé, die bedankte voor Middelburg, Koog-Zaandijk, Wormerveer, Niezijl-Kommerzijl en Mussel. Chr. Geref. Kerken. Beroepen: te Grondingen M. W. Nieu- wenhuyze te 's-Gravtmhage. Bedankt: voor Harderwijk M. W. Ndeuwenlhuyze te 's-Gravenhage. PERSONALIA. - Donderdag is te Zeist, 90 jaren oud, overleden prcxf. dr. J. J. A. Muller, buiten gewoon hoogleeraar aan de R.U. te Utrecht. Aan de Landibouwhoogesch-ool te Wape ningen zijn van 1 Mei '46 tot 1 Jan. 1047 belast met het geven van een cursus in KdL. Landhuishoudkunde en het Ind. Ajgnar. Recht prof. dr G. L. Gonggrijp en in KoQ. Staats- en Strafrecht prof. mr J. E. Jonkers. Met ingang van 16 September is be noemd tot gewoon hoogleeraar aan de R.U. te Utrecht dr F. J. J. Buytendijk, thans idem te Groningen. COLLEGE VAN CURATOREN TE UTRECHT Het college van curatoren der R.U. te Utrecht zal op 10 Juni zijn werkzaamheden hervatten, terwijl het college van herstel dier universiteit dan zal worden opgeheven. PROMOTIES. GRONINGEN, 7 Juni. Op een proefschrift „De provitaminen-d van de mossel (mytilus edulis)" is heden tot doctor in de wis- en natuurk. gepromoveerd J. van der Vliet, geb. te St. Pancras en op een proefschrift „Re flectoren, een onderzoek naar de mogelijk heid om op een gegeven vlakdeel eén ge vraagd verloop van de verlichting-sterkte te verkrijgen", F. W. J. Schweigman, werk tuig. ing. geb. te Delden (O.). LEIDEN, 7 Juni. Gepromoveerd tot doctor _i dl3 rechtgéleerdfheid op „de staat als zui vere vorm des mensdhen" D. A. V. van Haersolte, géb. te Zwolle, wonende te Den Haag (cum laude). ACAD. EXAMENS. LEIDEN, 8 Juni. Gesl. cand. rechtsgel. K. Meerkamp van Embden te R'dam en T. Ddeen te 's-Gravenhage; voor doet. rechtsgel. W. v. Swaay te 's-Graivemihage, H. Dirkzwager te Koog aan de Zaan en miej. S. J. M. v. d. Belt te R'dam. LEIDEN, 7 Juni. Geslaagd voor cand. wis- en natuurk. Tio Tiang Hoey, 's-Graven hage; doet. wis- en natuurk. J. M. N. van der Garde, Utrecht; voor apothekersassistient C. W. van dier Hoorn, Boskoop; M. Kleyn, Rotterdam. AMSTERDAM. V. U. Doet. ex. rechten J. ter Heide en G. C. Klapwijk, beiden te Den Haag en R. F. Zoetmulder te A'dam; doet. ex. vrije studierichting mr Th. P. P. Kalkhoven te Amsterdam. EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS DEN HAAG, 7 Juni. Geslaagd voor le ged. van de akte N.A.: A. v. Beelen, Katwijk a.d. Rijn; J. A. v. Benthem, Rijswijk; A. W. den Biggelaar, Den Haag; A. H. Boor, Den Haag; R. P. Gélijns, Voorburg; A. de Jongen, Den Haag; A. Kwakernaak, Leiderdorp; M. C. A. Vogels, Den Haag,

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2