Jlieuuip ^Cei&sdjr CTmtmnl Havenstaking omvat circa 20.000 arbeiders De Geer verweert zich met 'n niéuwe brochure IDist 01 DINSDAG 4 JUNI IMS Be 6erlet Se Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 339 Abonnementsprijzen 1.10 per maand 0.26 per week 3.25 per kwartaal (bij betaling p. kwit. Verh m. adm .kosten) Advertentiën 1 0.15 per m.m. By contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 0 Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: SOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofd redacteur Dr E. DIEMEB voor Leiden en Omstreken „lütiinJuastir!) Is atjcMeueif myn jjerl in tegenspeel" Hoe de toestand in de hoofdstad is Bij de stakingen van de zeelieden en de ■werkers in de havens en havenbedrijven te Amsterdam en Rotterdam zijn op dit oogen- blik circa 20.000 menschen betrokken. Het zeeliedenconflict, dat wel genoemd mag worden het „moederconflict", omvat alleen reeds 4000 man, d.i. de meerderheid der be manningen van 174 schepen en als er een nieuw schip binnen komt, komen er door gaans weer nieuwe stakers bij. Wat is de inzet v$n de zeeliedenstaking? Kort geformuleerdde erkenning van de E.V.C. Als men deze vierde vakorganisatie, in casu, de afdeeling transport van de E.V.C., tot mede-onderteekening v&n de nieuwe C.A.O. toelaat, hervatten de in den aanhef genoemde 20.000 stakers het werk. Het conflict ontstond toen begin April vele zeelieden weigerden te monsteren op nieuwe voorwaarden, daar zij aan de vaststelling daarvan geen deel hebben gehad. Zij erken nen de leiding van de in een ynie samen werkende drie oude vakbonden niet als hun afvaardiging en het resultaat van haar on derhandelingen met de reeders, neergelegd in de nieuwe C.A.O., uiteraard evenmin. Dat zij nu deze C.A.O. mede wenschen te onderteekenen beteekent niet de aanvaar ding van het daarin- bepaalde, doch wel, dat zij zich daarmede erkend weten, omdat vol gens een daarin neergelegde clausule, elke verandering in of vernieuwing van de C.A.O. slechts de vrucht kan zijn van onderhande lingen tusschen de partijen, die haar onder teekenden. Op de beide groote vergaderingen te Rot terdam en in Amsterdam j.l. Zaterdag gaf de E.V.C.-leiding in overweging het werk te hervatten, om voor de wederpartij wellicht De oud-Sowjetpresident Kalinin overleden Begon als fabrieksarbeider z'n loopbaan. Müchajl Iwanowitsj KaïMnim, oud-voor zitter van den Oppersten Raad der Sowjet- Unie, is in Moskou overleden. Kaïlinin behoorde tot de oude revolution- n-airen. Hij werd voor de revolutie van 1918 Verscheidene malen veroordeeld en o.m. naar Siberië verbannen. Hij was de zoon van een boer uit het gewest, dat toentertijd Twjer heette en is geboren in 1875. In de partij was hij het gematigde ele ment. dat vaak optrad tegen het extremisme Van Lendn en Stalin. Van industriearbeider werkte hij zich door* zelfstudie op tot een der leidende figuren KALININ in de communistische partij. In 1944 werd hij „held van den sooialistischen arbeid". Tot Maart van dit jaar was hij president van de Opperste Sowjet. Sinsdiien was hij lid van den Hoogen Raad der Sowjet-Unie. de erkenning hierdoor te vergemakkelijken. Doch dit advies werd afgestemd, waarop de E.V.C.-leiding constateerde, dat „de men- sohen ondubbelzinnig van hun wantrouwen jegens minister Schermerhorn hebben doen blijken." Hoe heeft nu de staking in de hoofdstad om zich heen gegrepen? Bij de verschillende A'damsche bedrijven is het aantal stakende arbeiders in totaal 3559. Voorts nog eenige tientallen bij kleinere maatschappijen ep de betrokkenen bij de telkens terugkeerende kleine strubbelingen in het vleeschvervoer en dergelijke. Overigens moet bij de beoordeeling der cijfers rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat het werk in enkele be drijven geheel of goeddeels onmogelijk wordt wanneer een deel van de werkers in vitale afdeelingen staakt. Wat de betrokken arbeiders de staking doet voortzetten is hun overtuiging, dat zij slechts daarmee het recht op erkenning kun nen bereiken. Van verschillende zijden on dervinden de stakers steun. Nog gisteren kwam 2000 kg gratis voedsel uit Friesland voor de A'damsche stakers aan. Wat dien strijd niet vergemakkelijkt is de inschakeling van de circa 1000 militairen en van vrijwilligers en studenten. Vooral om de economische consequenties wordt van alle zijden reikhalzend uitgezien naar het einde van het zeeliedenconflict, waarmee de overige conflicten tegelijkertijd geëindigd zullen zijn. SYMBOLEN- EN ZEEHELDENPOSTZEGELS ONGELDIG Daar er Zaterdag j J. in Den Haag niet minder dan 2700 brieven, met deze zegels gefrankeerd, gepost zijn, vestigen wij er nog maals de aandacht op, dat de symbolen- en zeeheldenzegels met ingang van 1 Juni on geldig zijn verklaard. De Haagsche Tramweg Mij. kreeg het eerste drietal van haar vele naar Duitschland weg gevoerde wagens weer thuis gestuurd. Maar vraag niet hoe. Aan de Monsterschestraat kan men ze gadeslaan. „Mijn ambt was vervallen en dus kon ik gaan" „Mijn ambt was vervallen". Dat is het thema van de verdediging, welke de heer De Geer levert in een brochure tegen de op zijn Londensch beleid en op zijn vertrek naar het buitenland na zijn aftreden als minister president, geoefende critiek in de bekende nota van Prof. Gerbrandy. „Voor mijn uit- landigheid bestond geen reden meer", zoo luidt dan de conclusie. Alleen had ik mij van politieke bemoeiingen te onthouden. Verschillende hem gedane verwijten wijst hij af. Van de voor de critiek aangegeven gronden kon hij zich niets herinneren en in verband met andere meent hij, dat men destijds p. a. wat zijn radiorede van 20 Mei betreft niet had doen blijken, dat men zoo'n bijzonderen prijs er op stelde haar tevoren te kennen. Vervolgens licht de heer De Geer de pas sage in deze rede nader toe: „De bevolking harerzijds heeft den plicht, door een rus tige en ordelijke houding het normaal func- tisnneeren der diensten te bevorderen en zich van alles te onthouden wat een geregel- den gang van zaken zou kunnen verstoren DE RADIO-LUISTERWEDSTRIJD VOOR „VOLKSHERSTEL". Men verzoekt ons er mag eens op te wijzen dat die oplossingen van den radio-luist er- wedstrijd van „Volksherstel", die- a.s. Zater dag wordt gehouden, op een briefkaart moe ten worden ingezonden aan Paleisstraat 1 te Den Haag en er op vermeld dienen te worden a) het aantal kleuren, b) het aantal dieren dat men hoorde noemen. Bdhalve een nationale hulpzegel als frankeerzegel dient men er nog minstens voor 30 ct. post zegels'als inschrijfgeld bij te pliakken, daar men anders niet voor een der fraaie prijzen in aanmerking kan komen. of bemoeilijken." Hij zegt: „In het licht van latere gebeurtenissen schijnen deze woorden weinig aannemelijk en een verloochening van den heroïeken geest, die in de latere verzetsbeweging heeft geheercht. Maar ontkend zal niet worden, dat zij in overeenstemming waren met het internationale recht, met name met de Vier de Conventie van 's-Gravenhage, het zooge naamde Landoorlogsreglement, zooals dit de rechten en verplichtingen zoowel van den bezetter als van de bevolking van een bezet gebied omschrijft". (Vervolg op pag. 2) Van Iersel wordt tot 1954 opgeborgen Zijn huis in de Tomatenstraat verbeurd verklaard. (Van onzen verslaggever voor rechtszaken.) Het Haagsche Tribunaal deed heden uit spraak in de zaak tegen den districtsleider der N.S.B., M. J. A. van Iersel te Den Haag, commandant van de W.A. in Den Haag en één der bekendste N.S.B.-figuren uit de oorlogsjaren in de Residentie, wien o. a. ook ten laste was gelegd dat hij lijsten met namen van personen, die voor het gijzelaar schap in aanmerking zouden kunnen komen, aan de Duitschers had verschaft. Het Tribu naal legde hem interneering op tot 1 Ja nuari 1954, voorts ontzetting uit de beide kiesrechten en het recht om openbare amb ten te bekleeden, voor het leven. Voorts werd zijn onroerend goed verbeurd ver klaard, hetgeen, zooals uit de rechtzitting bleek, bestond uit een huis in de Tomaten- straat in Den Haag, ter waarde van f 7500. Hooger beroep aangeteekend in Unileverzaak De Off. van Justitie der Rott. rechtbank heeft hooger beroep aangeteekend van de uitspraken, welke gedaan zijn met betrek king tot het Unilever-schandaal. DAT de heer Leon Castro op verzoek eer vol is ontslagen als Ned. oonsuT te Thessa loniki Griekenland DAT de Deldensche jeugdherberg ,,'t Ie- menschoer" weer is geopend. DAT Lunteren de routes naar markante punten in den omtrek niet meer door nuch tere naambordjes, maar door artistieke en suggestieve afbeeldingen gaat aangeven. DAT „Arti et Amaoitiae" te Amsterdam een wedstrijd voor jeugdige schilders heeft uitgeschreven met ais hoofdprijs f 500. DAT de tweejaarl. nat. tentoonstelling van het Ned. trekpaard op 20 en 21 Juni ajS. te Den Bosch zal worden gehouden.- DAT in de St. crt. van 4 Juni is afgekon digd een „cal oulatieb esohikking timmer fabrieken 1946", een „prijzenibesohikking kapperstarieven 1946" en een .geneeskun dige voorziening onder de burgerbevolking in buitengewone omstandigheden". DAT tot gezantsahaps-, resp. consulaats attaché zijn benoemd mr R. Ph. Brouwer, mr J. H. O. Insinger, mr W. A. Frowedn, mr P. W. H. Sohaepman en mr F. van Raai te. DAT aan dr L. R. W. Soutendijk voor den duur van zijn detacheering aan de ambas sade te Washington de persoonlijke titel van financieel attaché is verleend.. DAT de Australische gezant Keith Officer heden in ons land is gearriveerd. DAT het Centraal Distributiekantoor de detaillisten er opmerkzaam op maakt de ontvangstbewijzen, waarmede zij opplakvel- len met consumentenbotnnen indeveren, op de juiste wijze in te vullen. DAT het R.K. Tweede Kamerlid H. Ruij- ter in ernstigen toestand in de Ursala-kli- niek te Wassenaar is opgenomen. DAT met de Pinksterdagen diverse voor treinen worden ijngelegd en het daarom verstandig is vroeg op reis te gaan. DAT de stakers op Schiphol besloten zijn door te staken. DAT te Antwerpen met het lossen van de Ned. schepen „Sumatra", „Edam", „Water land" en „Blommersdijk" is begonnen en ook de andere zullen volgen. DAT op teen reünie van reserve-officieren van 1-5 R.A. te Austerlitz drie hunner in een kelder van het vergadergebouw eenige rickelmijnen aantroffen, die ze wilden de- monteeren en daarbij de kapitein Van Steen van Ommeren werd gedood, terwijl de luit. Groen levensgevaarlijk werd gewond. DAT te A'dam weer is opgericht een ge meenschap van Christen-antimilitaristen „Kerk en Vrede" met prof. dr G. J. Hee- ring uit Oegstgeest als voorz. en J. J. Wen- tipk, Argonautenstr. 37 A'dam als secr. van het voorl. bestuur. DAT België in Maart van dit jaar, op Amerika en Duïitschland na, een 'onzer be langrijkste leveranciers (en afnemers) is geweest. DAT de Geldersch-Overijsselsche Bond Bond van Coöp. Zuivelfabrieken te Zutphen Donderdag a.s. in Tavoli te Apeldoorn zijn 50-j. bestaan zal herdenken. DAT de Mijnindustrieraad heeft bepaald den productietoeslag voor de in tijdloon werkende arbeiders met 50 te verhoogen. DAT het Leger des Heils gisteren in het Concertgeb. te A'dam een Indischen avond organiseerde, waar o.m. sprak de Amerik lieutenant-commissioner Norman Marshall DAT het secretariaat van den Ned. Jour nalistenkring is gevestigd in „Het Nederl. flr9ïïïfeum"> NZ- Koik 28. Amsterdam, tel. 46910 en het Kringbureau van 1014 u. geopend. DAT ir W. H. van Leeuwen (Delft), de heer J. G. Bessem (Rijswijk) en de heer Th. C. Geudeker benoemd zijn tot bestuursleden van het hoofdbedrijfschap voor akkerbouw producten. DAT een commissie van advies voor de beroepsclassificatie is ingesteld en tot haar voorzitter resp. vice-voorzitter zijn benoemd A. N. van Mill, dir.-generaal van het Rijks arbeidsbureau en ir M. H. Damme te A'dam. DAT gisteren te Utrecht het eerste con gres der R.-K. Ambtena ren vereen i ging sinds de bevrijding is geopend. DAT de oud-burg. van Herwen en Aerdt respect, van Tiel. mr Ch. G. Schattenkerk, 74 jaar oud te Didam is overleden. DAT het rooien van nieuwe aardappelen voorjoopig verboden is. DAT het bezoek van Prinses Juliana aan Oost- en Noord-Brabant is vastgesteld op a.s. Donderdag. DAT de bekende Ned. beeldhouwer L. Zijl op 13 Juni zijn 80sten verjaardag zal vieren. DAT i.v.m. diefstal en zwarten handel in suiker in Roosendaal 10 personen zijn ge arresteerd, die ook de suiker wel ruilden tegen fietsbanden. DAT de Ned. Ver. ter bescherming van Vogels aandringt op het plaatsen van nest kastjes, ten einde den zoo zwaar beschadig den vogelstand weer op peil te brengen. DAT het „Bureau Positieregeling Indische geëvacueerden" vanaf 12 Juni a.s. gevestigd zal zijn in de Van Speykstraat 16—22 te .Wat gebeurt er na de doodvonnissen Een antwoord op verschillende vragen. Er zijn door de Bijzondere Gerechtshoven in den lande reeds® vele doodvonnissen ge veld, waarvan er verschillende door den Raad van Cassatie zijn bekrachtigd. Tot heden werden alleen Max Blokzijl en ir A. A. Mussert ter dood gebracht. In verband hiermede werd ons gevraagd of de andere doodvonnissen misschien in stilte voltrok ken zijn zonder eenige bekendmaking. Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant verneemt, zijn tot heden alleen de 2 genoemde vonnissen voltrokken. Sindsdien zijn nog 8 personen door den Raad van Cas satie ter dood veroordeeld cq. het doodvon nis bekrachtigd. Dit was tegen C. Kooiman, P. Bakker, J. Steentjes, Man in 't Veld, Izaak Metz, W. van Groningen, G. S. van der Ploeg en J. F. P. van Lieshout. In al deze gevallen is een gratieverzoek ingediend, dat nog in behandeling is. Wordt dit gratieverzoek af gewezen, dan wordt de betrokken Procureur- fiscaal hiervan kennis gegeven voor de vol trekking van het vonnis. Prof. mr C. P. M. Romme gaat heen als Rijksbemiddelaar Overeenkomstig het destijds door hem ken- baar gemaakte voornemen, heeft prof. mr C, P. M. Romme den minister van Soc. Zaken verzocht om ontheffing van het ambt van lid en voorzitter van het College van Rijks bemiddelaars i.v.m. zijn verwiezing tot lid der Tweede Kamer. Tevens heeft prof. Rom me ontslag verzocht als lid en vice-voorzit ter van het bestuur der-Kath. Volkspartij, welke vergaderingen hij voortaan als voor zitter van de Kath. fractie der Tweede Ka mer zal bijwonen. Of de heer Matser, bur* gemeester van Arnhem, öf mr v. Kolfschoten, minister van Justitie, schijnen thans voorzit ter der K.V.P. te zullen worden. Weest zuinig met Uw koffiei en met Uw cacao Deze week een bon voor meat and vegetables aangewezen. Wegens vertraagden aanvoer kan in Juli wellicht niet op tijd een koffiebon worden aangewezen, terwijl om de zelfde reden op 16 Juni voor alle leeftijden slechts 50 in plaats van 100 gram caoao beschikbaar kan wor den gesteld. Dit rantsoen is voor 8 weken. Op 6 Jund wordt een bon voor „meat and, vegetables" bekend gemaakt, waarop reeds 7 Juni mag worden gekocht. Deze blikjes varieeren van 340 tot 567 gram of van 850 tot 908 gram. Voor laatstgenoemde zijn 2 bonnen noodig. Blikken van 6 Lbs en zwaar der kunnen verkocht worden op basis vam 45 gtr. vleesch en groenten per bon. Twee jaar geleden begon de geall. invasie in Frankrijk Donderdag 6 Juni zal het twee jaar geleden zijn dat zich van oor tot oor een gedempte juichkreet onder ons volk verbreidde: „De Engelschen zijn in Frankrijk geland!" Toch moest voor het Westen nog bijna een jaar verstrijken, voor we werkelijk van den Duitschen onderdrukker werden verlost. CHR.-HIST. UNIE RAAKT EEN ZETEL KWIJT AAN P. v. d. A. Bij de berekening der zetelverdeeling voor de Prov. Staten van Z.-H. werd aangenomen, dat de C.-H. Unie haar lijsten in alle kies kringen der provincie met elkaar verbonden had. Daar dit in den kieskring Ridderkerk niet zoo was, krijgt de C.H.U. 1 zetel minder en de P. v. d. A. 1 zetel meer toegewezen. Op de denkbeeldige samenstelling der Eerste Kamer heeft een en ander geen invloed. Jhr mr M. v. d. Goes van Naters, leider der Tweede Kamer-fractie van de P. v. d. A„ die na prof. Romme door den kabinetsfor mateur werd ontvangen. Iets warmer, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tus schen Z.W. en Z., tijdelijk toenemende be wolking met plaatselijk eenige regen voor namelijk in het W. van het land, eenige

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1