JHruuie geitertfe (Courant Krijgt de Gaulle's ideaal een nieuwe kans? Belgische scholieren in de Ridderzaal ontvangen WAAR HET De Kabinetsformateur aan het verkeerde adres IDisf 'Tl MAANDAG S JUNI 194# •e Serie» 8c Jaargang vanaf T Mei 1945, N*. M Abonnementsprijzen 1.10 per maand 0.26 per week 3.25 per kwartaal OXJ betaling p. kwlt, Verh. m adm kosten) Advertent!&n /0.15 per m.m Bij contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie ea Administratie: BOOGEWOERD 108 Tele-foon 22710 Hoofdredacteur: Dr E DIEMEB Redactie: B. VAN DER ROS voor Leiden e» Omstreken „JtanfiKistidi ts «hcfcWtt myn bcrJ in teaijcnapoct" Groote verliezen voor het linksche blok Amper een half jaar roode overheersching is voor het Fransche volk voldoende ge weest er genoeg van te krijgen. Het toonde op 5 Mei niet gediend te zijn van de Com- munistisch-Socialistische dictatuur, zooals Generaal De Gaulle het die in de nieuwe constitutie belichaamd zag, het onderstreepte gisteren die afwijzing, door in de Constituante 45 minder zetels aan te rooden af te staan dan in October 1845. De 522 zetels werden bij de gisteren ge houden verkiezingen als volgt verdeeld: M.R.P. (Roomsch-Katholieke Volkspartij) 160 zetels, winst 10. Communisten 145 zetels (verlies 14). Socialisten 115 zetels (verlies 3k). Republikeïmsche Vrijheidspartij 59 zetels fverlies 5 zetels). Republikeinsche Unie (Radicaal socialis ten) 43 (verlies 17 zetels). De groote klappen vielen dus op het link sche bloc. Tot voortzetting der staking in de havens besloten Aan eisch van erkenning der E.V.C. wordt vastgehouden. De te A'dam en R'dam gehouden stem mingen onder de havenarbeïiders hadden tot resultaat, dat, ofschoon velen het werk wel willen hervatten, een meerderheid zich toch Uitsprak voor voortzetting der staking. De houding der Regeering werd twijfelachtig genoemd wat betreft het al of niet willen erkennen van de E.V.G., terwijl de stakers erkenning eïtschen. Anisterdamsche bakkers nog niet in staking Ëischen 12 volle dagen vacantie en 50 pet. vacantietoeslag. Circa 800 bakkersgezellen waren Zondag ochtend te Amsterdam bijeen op een verga dering van de E.V.C. Unaniem werd besló ten het advies van zoowel het landelijk als fcet plaatselijk bestuur op te volgen en de beslissing, of er vanaf vandaag zou worden gestaakt, uit. te stellen omdat de deur tot on derhandeling is geopend. Heden zouden de bestuurders van de E.V.C. afd. Voedings- eri genotmiddelenmet het College van Rijksbe middelaars langs den weg van onderling overleg pogen te komen tot inwilliging van bun eisohen: 12 volle werkdagen vacantie met 50 pet. vacantietoeslag. Bij niet-inwilli- ging zal over het al of niet in staking gaan worden gestemd. Een aantal Amsterdamsche bakkers was gisteren reeds aan het werk om voor van daag genoeg brood beschikbaar te hebben, wanneer het tot een staking zou zijn geko men. Het 1(8 thans te verwachten, dat het oude ideaal van De Gaulle, een regeering van MR.P. en Socialisten, zonder Communisti sche dwarskijkers, een nieuwe kans krijgt. De Constituante kiest, zooals men weet, een nieuwen ministerpresident. In Opper-Savoye werd generaal Giraud, eertijds De Gaulle's rivaal, herkozen. Het aantal stemmen, dat door de voor naamste partijen is behaald, is als volgt: M.R.P. 5.491.180 stemmen (4.817.603); Comm. 5.136.334 stemmen (4.842.371); Soc. 4.165.813 stemmen (4.495.402); P.RL. 1.537.395 stemmen (1.188.352). De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn de in October behaalde stemmen. Bij de beschouwing der zetel verdeeling dient men er rekening mee te houden, dat vele kleine partijen bij deze verkiezingen met grootere (vooral de Republïikeinsche Unie en de Partij van de Vrijheid) samen werkten. Hun oorspronkelijk zeteltal is bij dat der combinaties opgeteld. Dr Beel met ie'n programma gereed gekomen Na Romme ontving hg Van der Goes Nadat de kabinetsformateur gedurende de vorige dagen den voorzitter van de Kamer fractie van de Katholieke Volkspartij ont vangen had, heeft hij heden den voorzitter van de Kamerfractie van de Partij van den Arbeid ontvangen. Het ligt in zijn voorne men in den loop van deze week ter bespre king van het door hem ontworpen Regee- ringsprogram met de voorzitters van andere fracties contact op te nemen, aldus het A.N.P. KLEINSTE KINDEREN ALLEEN KRIJGEN BANANEN. Kinderen, geboren ï<n 1942 of later krijgen 500 gram bananen, waartoe uiterlijk 8 Juni bon 822 der kaart Kd of Ke 606 moet wor den ingeleverd. De aflevering zal echter wel niet overal even vlot kunnen geschieden, daar ze afhankelijk is van den aanvoer. Een werk van Rembrandt uit het mu seum te Warschau is onverwacht terugge vonden. Vandaag vertrekken ze weer naar hun land Reeds Woensdag jl. arriveerden in de Resi dentie een kleine 350 leerlingen van Belgische middelbare scholen met hun leeraren en leeraressen voor een tegenbezoek aan Ne derland. Nadat zij Rotterdam, Amsterdam, Marken, Volendam en Loevestein met een bezoek ver eerd hadden, werden zij Zaterdagmiddag in de Ridderzaal officieel welkom geheeten door prof. dr G. A. van Poelje, voorz. comité van ontvangst. De heer De Vos, inspecteur in de Ger- maansche talen aan het Belgische Middelbare onderwijs, dankte op zijn beurt voor de har telijke ontvangst, die den leerlingen te beurt was gevallen. Ook de Belgische gezamt, de heer S E. M. L. C. Nemry, sprak een kort woord;. De Kon. Mil. Kapel verzorgde de mu zikale omlijsting. Zaterdagmorgen hadden zij reeds met Haagsche scholieren sportwedstrijden gehou den. Nadat zij gisteren nog het Vredespaleis bezochten en hun des avonds een diner in het Kurhaus was aangeboden, zijn zij heden morgen per trein weer naar het Zuiden ver trokken. Al een kwartier voordat de trein zou ver trekken, was het op het station H.S. een ge zellige drukte. Afspraakjes voor logeerpar tijen en correspondenties werden bevestigd en herinneringen aan de prettige dagen wer den opgehaald. Alle Belgische jongens en meisjes, waren opgetogen over hetgeen ze hier hadden gezien en meegemaakt. Toen LEVENSLANG GEËISCHT TEGEN WESTERBORK'S EX- BURGEMEESTER De proe.-fiscaal van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden eischte tegen den ex-burge meester van Westerbork, W. M. A. Pijbes, levenslange gevangenisstraf, omdat hij tij dens de bezetting tal van personen liet op halen, die bij de O.T. werden tewerkgesteld. Verd.'s raadsman, mr R. Huges, vroeg om een psychiatrisch rapport. Uitspraak 14 Juni a.s. Vacantiegangers zullen worden beschermd Tegen het vragen van te hooge prijzen De prijzencontróle zal in de komende maanden streng toezicht houden op de prij zen van pensions, restaurants, ijssalons, ba zars, e.d. In de belangrijkste vacantiecentra zullen permanente posten ingesteld worden, waar men inlichtingen kan inwinnen of klachten kan indienen. De pensionprijzen zullen slechts bij uitzondering meer dan 40 pet mogen liggen boven het voor-oorlogsche peil. Nadere inlichtingen zal men kunnen vinden in het ,,Prij zenblad 3", dat deze maand door de distributiediensten wordt uit gereikt. Tien bewakers van het concentratiekamp Stutthof bij Danzig zijn ter dood veroordeeld. 9.05 de trein het station uitreed hadden alle Nederlandsche kinderen bij wie de Belgen gelogeerd hadden, zich aan het eind van het perron verzameld om den gasten, die ver uit de raampjes hingen, en een luid hoera-ge- rcep op Nederland uitbrachten, met een oor- verdoovend gejuich uitgeleide te doen. WEER EEN MOORDAANSLAG OP MAC ARTHUR In Japan is een derde moordaanslag op Mac Arthur verijdeld. VEILIGHEIDSRAAD KOMT 6 JUNI BIJEEN De volgende vergadering van den Veilig heidsraad wordt op 6 Juni a.s. gehouden. Thans, nu twee van de drie verkiezingen gehouden zijn en het rumoer van den eleo- toralen strijd voor een oogenblik is ver stomd, is tevens ook voor de groote Prot. Ghr. partijen het moment daar voor eea hernieuwde bezinning. Het zal een hernieuwde bezinning zijn, omdat men zich ook reeds heeft bezonnen» voordat de verkiezingskamp begon. Dat toen van bezinning sprake was, behoeft niet te verwonderen. Het eigen arsenaal moest wor den nagezien, het terrein van den komen» den strijd moest worden verkend, de tegen stander moest op innerlijke kracht (o£ zwakheid) worden beproefd. Maar nu beschikken we over de resultaten van twee kort op elkander gehouden verkie zingen, ook nu is er tot bezinning alle aan leiding. Onze R.K. volk9genooten duiden dit aan als: „in retraite gaan". Het kan ook voo* een Protestant zijn groote waarde hebben. Voor ditmaal willen wij bij deze bezinning op twee punten letten, nl. in de eerste plaats op den uitslag der verkiezingen en daarna op wat volgens den tegenstander onze zwakke steeën zijn. Over den uitslag mogen de Prot. Chr. zus terpartijen wel tevreden zijn. Zij hebben ge toond te beschikken over een trouwe kie» zersgroep van Hinken omvang. In langen tijd werd de noodzakelijkheid van eigen princi- paeele partijformatie niet zoo aangevochten als in het achter ons liggende jaar. Niet al leen heeft deze doorbraakpoging volledig gefaald, de boemerang is neergekomen op hen, die dit wapen hebben willen hanteeren, Nq is het echter wenschelijk, ja eisch, dat wij in onze bespiegelingen niet al onze aai* dacht blijven concentreeren op het als zoo» danig verheugende feit, dat de eigen kiezers- groep ons trouw bleef. Er is een vraag, welkp daarnaast rijst, nl. hoe het komt, dat in de» zen bekliemmenden tijd de werfkracht van onze beschouwingen niet grooter is geweest. (Vervolg op pag. 2) Vergissing werd eerst laat ontdekt (Van een onzer verslaggevers^ Z.terdagmiddag begaf de minister van Binnenl. Zaken, dr Beel, zich met het ge bruikelijke ceremonieel naar het Binnenhof om de beide Kamers der Staten-Generaal in vereenigde zitting te sluiten. Geëscorteerd door de daverende motoren van de M.P. kwam zijn auto, in „het hart van het land" aan, om, naar aanwijzing van den M.P.-com- mandant, voor het Ridderzaal-bordes te stop pen. Het autoportier werd geopend en langs den eerbiedig groetenden palfrenier chreed de miniter de trappen op en de Ridderzaal DAT de R.K. Studentenver. te Wageningen J3, 14, 15 en 16 Juni haar Te lustrum zal Vieren. DAT de door de visschers aangevoerde on- dermaatsche visch, z.g.n. puf,aan de desbe treffende handelaren voor maximum f2.15 per 100 kg mag worden verkocht. DAT de nieuwe dienstregeling der Spoor wegen, die vandaag is ingegaan, diverse reeds èemelde verbeteringen brengt. DAT de Ned. Ver. tot Bevordering van den Arbeid voor Onvolwaardigen Zaterdag te Utrecht haar alg. vergadering heeft gehouden. DAT op een te A'dam gehouden reünie van oud-gijzelaars uit Haren en St. Michielsgestel, alsook van ex-politieke gevangenen uit Amers foort, in principe besloten werd een vereeni ging te vormen. DAT in Juli een groot aantal Eng. kinderen haar ons land komen en de uitzending van Ned. kinderen naar Engeland wordt voort gezet. DAT de heer van Braambeek de Regeering heeft gevraagd wat zij denkt te doen om het tekort op te vangen hetwelk door de alg. loons- Verhooging in het pensioenfonds voor spoor wegambtenaren zal ontstaan. DAT lt.-gen. C. A. Rijnders is opgevolgd door gen. maj. N. L W van Straten als com mandant van het Kon koloniaal militair inva lidenhuis Bronbeek te Arnhem en de comman dowisseling op hartelijke wijze geschiedde DAT burg. Oud van R'dam is benoemd tot eereburger van Den Bosch i.m.v. de actie dam helpt Den Bosch. DAT de 4 Ned. marine-officieren H. E. Ram- bonnet, E. A. E. van Dishoeck, M. Geerke en H Donker op een oorlogschip in Portsmouth (Eng.) zijn beëedigd. DAT de geheel vernielde administratie van den Nijmeegschen Raad van Arbeid weer be drijfsklaar is gemaakt. DAT het wijsgeerig onderwijs aan de R.K. Universiteit te Nijmegen belangrijk is uit gebreid. DAT bij het te water laten van een Noorsch schip te R'dam de dokwerker Koog werd ge dood. DAT de Eng. rotarians een bezoek brachten aan hun R'damsche collega's ei\ deze week nog Dordt, Gouda en Delft zullen bezoeken. DAT de Centrale Doktersdienst te A'dam, een particuliere instelling van het echtpaar Goed hart, 15 Juni a.s. 20 jaar uitstekend heeft ge functioneerd. DAT te Apeldoorn een 8-j. knaapje door een auto en te A'dam twee circa 13 j. jongens bij het demonteeren van een granaat werden ge dood. DAT het hospitaal-kerkschip „De Hoop", hetwelk vorig jaar verwaarloosd in de Zeeuw- sche wateren werd terug gevonden, weer zijn medischen en godsdienstigen bijstand op de Noordzee gaat verleenen. DAT van 1 Juni tot 1 Aug. zijn geldig verklaard de fosforzuurbonnem van het 8e bemes'tingsj aarvoorzien van opdruk 1 en 2. DAT het vertoonen van in Nederland ver vaardigde films, waaraan door de Filmcom missie niet goedgekeurde personen meewer ken, verboden en strafbaar gesteld is. DAT tot secretaris-penningmeester van de Nat Vereen. „Het zeilend Schoolsohip" is benoemd de heer J. C. den Bandt, Prin- sewweg 89, Wassenaar, DAT een commissie is ingesteld, welke in Drenthe een centraal melkproductiebedrijf wil stichten, hetwelk het melkvet tot andere artikelen dan boter en kaas zal kunnen ver werken. DAT in de oorlogsjaren van de ongeveer 20.000 Ned. zeelieden er een kleine 1000 we gens 9cheepvaartdelicten e.d. hebben terecht gestaan voor Ned. rechtbanken in Engeland en slechts in 11 gevallen een gevangenisstraf boven 6 maanden werd opgelegd. DAT bij een inbraak ten huize van een Roosendaalschen slager o.m. bonnen ter waarde van 300 kg vleesch, zes buitenbanden, f 200, en de distributiebescheiden van 6 per sonen zijn ontvreemd. DAT de A'damsche Gemeenteraad eind JuM met de behandeling van de Gemeente- begrooting 1846 zal beginnen. DAT het met Pinksteren in Groningen te houden orgelconcert tot nader order is uit gesteld. DAT vanavond ip. de „Sohaeffer Galleries" te New York een tentoonstelling van vier „illegale" Ned. schilders zal worden geopend. DAT minister Meynen Vrijdag een officieel bezoek heeft gebracht aan het eerst^ mili taire herstellingsoord te Oisterwijk, waar thans 70 militairen worden verpleegd. DAT in de „Heilige Land Stichting" te Nij megen het pelgrimshuis „Casa Nova" en het restaurant zijn hersteld en de rondgangen weer normaal worden gehouden. DAT een delegatie van Ned. publiciteits agenten ol.v. d!hr Coppens een bezoek heeft gebracht aan de Fransche afd. der Cont. Ver. voor Publiciteit te Parijs DAT de K L. M. aan de Alpenquai 40 te Zurich een nieuw bureau heeft ingericht. m. Daar wachtte hem echter niet een con^» missie van in- en uitgeleide, maar.... dd vroolijk pratende schare Belgische scholieren, die er juist ontvangen zou worden. Het was eenigszins pijnlijk, want eerst toen herinnerden alle belanghebbenden zich dal de Kamers in het Tweede Kamergebouw bi>» een waren. Met eenige vertraging kon daar de plecl* tighei^ doorgaan. Vergissen is menschelijfe! Circa 4500 deelnemers aan „Vierdaagsche" Zullen ditmaal bij particulieren onderdak vinden Aan de van 2326 Juli te Nijmegen to houden „Vierdaagsche" zullen naar schat ting 4500 personen deelnemen. Gestart wordt uit „De Vereeniging" aan het Keizer Karet plein. Den derden dag wordt de marsch niet naar Arnhem geleïid wegens onbruik baarheid van het traject Nijmegen—rArnhem, maar via Lent, Bemmel, Huissen, Elden, Driel, Eist, Valburg, Herveld, Loenen, Lent naar Nijmegen. De vlaggenparade wordt weer op den z.g. wedren gehouden, terwifl de taptoe voor „De Vereeniging" geblazen wordt. Daar de deelnemers ditmaal bij cte burgerij worden ondergebracht, heeft men reeds 2500 bedden bij particulieren kunnen reserveeren. MINISTER MANSHOLT UIT WASHINGTON TERUG Minister Mansholt is uit Washington, waaï hij als hoofd van de Ned. delegatie op de conferentie van de voedsel- en landbouwor ganisatie der Vereenigde Volken optrad, in ons land teruggekeerd en heeft zijn normalt ambtsbezigheden hervat. Tijdelijke weersverbetering aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Aan vankelijk nog tijdelijk krachtige wind tus schen Z.W. en W., met plaatselijke regen buien, morgen hier en daar nog een enkele verspreide bui bij wisselende bewolking» matige naar Z.W. of W. terugloopende wind, stijging van temipcratuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1