Hoe leven we tegenwoordig in Nederland? Haagsche wedloop naar de zee werd een succes Ruïnes van tramwagens uit Duitschland terug NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 1 JUNI 19*? Zorgen en ergernissen van de huisvrouw L (Van een onzer verslaggevers). „Asjeblieft", heeft m'n vrouw op een avond gezegd, „als je dan denkt, dat ik het over den balk gooi, bekijk dan zélf m'n uit- gavenlijstje maar eens". Het was na het zooveelste gesprek dat ove rijgen s in ieder Nederlandsch gezin voorkomt tegenwoordig over de fantasti sche manier waarop maandsalarissen ft dezen tijd in de zakken van groenteboeren, slagers, bakkers en kruideniers plegen te verdwijnen. Gesprekken, die de waarheid van het spreekwoord dreigen te bevestigen, dat leege kisten tWfeten maken. Zoover ls het nog niet, maar om te voorkomen, dat ervaringen van ouderen, die beweerd heb ben, dat de liefde het raam uitvliegt, als de armoede de deur binnenkomt, de mijne worden, verdiep ik me van tijd tot tijd ln het gezinshuishoudboek. Wie dat doet be grijpt hoe het komt, dat alle aansporingen van minister Lieftinck om te sparen ten spijt, het aantal uitbetalingen der Rijkspost spaarbank dat der inlagen met f50 millioen overtreft. Het is goed voor een man zich intensief te verdiepen in de zorgen, die z'n vrouw op het oogenblik in financieel opzicht heeft. Hij begrijpt dan beter, dat zij niet voor niets van tijd tot tijd met de handen iai het haar zit. De eerste onderzoekingen hebben me ge leerd, dat een dubbel brood, dat voor den oorlog 16 cent kostte, nu 22 moet opbren gen. Dat is is 37 pet meer. Melk steeg van 11 tot 19 cent per liter. Dat is 72 pet. Wat de groente betreft we komen op dat onderwerp nog afzonderlijk terug een heel ordinair kropje sla steeg van 3 tot 8 cent of wel met 150 pet. Voor andere groentesoorten liggen de percentages nog hooger. Vleesch kwam van 60 70 cent op f 1.35 en werd dus 100 pet duurder. Voor vet betalen we nu f 1.30 tegen tach tig cent voor den oorlog, of 60 pet meer en daarmee is ons voedsellijstje nog lang niet uitgeput, maar de voornaamste bestanddee- len van het menu zijn genoemd. „Kijk maar niet naar het hoofdstuk repa raties" vermaant m'n vrouw me, maar ik doe het toch en zie een even ontstellend beeld. De reparatie van kinderschoenen kost f 3.50 tegen f 1.75 voor den oorlog. Dat is ook 100 pet meer. Deze cijfers zijn heelemaal niet belang rijk of nieuw. Iedereen kent ze, want er is geen discussie, die een meer algemeen ka rakter heeft, dan het hierboven beschreven echtelijk gesprek, dat iederen eersten van de maand, wanneer de huishoudelijke begroo ting opgesteld moet worden, als een thema zonder variaties als-maar-weer gevoerd wordt. De solide Hollandsche huisvrouw, die op- Moeder heeft inkoopen gedaan en trac- teert de kleine op wat lekkers. Maar de beurs is tegenwoordig zoo heel gauw leeg. gevoed is bij het zetten van de tering naar de nering, worstelt met dit probleem, dat te nijpender is, waar de ïmkomens niet ste gen met de prijzen. Dat wil zeggen: de in komens van de groote massa der werkende mannen, de kleine beambten, de ambtena ren, de onderwijzers en leeraren, kortom al die lieden, die van een vast salaris moeten leven. Voor deze menschen heeft, bij alle zor gen, deze tijd nog een extra ergernis achter de hand: dat aan den anderen kant men schen in staat zijn met het geld te smijten, omdat ze loonen krijgen, die niet alleen geenszins 5m overeenstemming zijn met de prestatie, die zij leveren, maar die ander zijds juist oorzaak zijn, dat het huishoud boek van mijn vrouw en duizenden andere iedere maand een lek vertoont, dat de Spaarbank vullen moet. Zij zijn niet zwarte handelaren van het meest troebele water, doch tiksters, secre taressen, kantoormeisjes en andere bediena- ïessen van toetsenborden en loketten in GRAF. ARBEIDERS KRIJGEN 12 DAGEN VACANTIE Plus een voorschot van een week loon Door het College van Rijksbemiddelaars is het nieuwe collectief contract in de Grafi sche industrie thans goedgekeurd. Hieronder vallen de 4 groote groepen: typografie, bin derij, lithografie en chemigrafie. Voor 1 Oct. 1S46 wordt aan het personeel een voorschot van een week loon gegeven. Het al of niet terugbetalen van dit voorschot zal afhankelijk zijn van een nog te verschijnen regeling. De vacantie is voor alle branches op 12 dagen per jaar gebracht. Als voorzitter van de on derhandelingen, welke op 12 Maart aanvin gen, trad op de heer H. Diemer te Rotterdam. Rijksbureaux, die met maandsalarissen van f 150 tot f 200 en meer naar huis gaan. „Weet je wel", heeft m'n vrouw me on langs gevraagd, „dat juffrouw die en die maar weinig minder dan jij verdient en dat wij van ons salaris moeten leven als man, vrouw en drie kinderen, terwijl zij er alléén plezier van kan hebben?" Het was een uitbarsting na een middag winkelen, waarbij de dames hadden staan te graaien in een stapel hoofddoeken, er gens in een Haagsch magazijn. „Ik kon het natuurlijk niet betalen", zei ze zuchtend bij haar thuiskomst, maar het tikstertje met het ^benijde salaris had grit over de toonbank het bedrag uitgeteld. Ik dacht lm m'n verstard zijn in oude prijzen aan drie kostbare rijksdaalders en vroeg met een had-dat-dan-toch-eens-gedaan-tim- bre in m'n stem: „Zooveel zal die doek toch niet gekost hebben?" „Negen en vijftig gulden, meneer", zei ze met een moorddadige flikkering in haar oogen. Toen zwoer ik uit te zullen zoeken waar deze verkwisters him geld vandaan halen en waar ze het zooal laten. De resultaten zijn verbijsterend. In een volgend artikel volgt het relaas. Ondanks frisschen wind en vroege uur (Van een onzfr verslaggevers). Op eeti tijdstip, waarop de meeste men schen nog onder de dekens plegen te ver toeven en in een temperatuur om te rillen, stond vanmorgen een onwaarschijnlijk groote schare zwemlustigen op het Scheve- ningsche strand, trappelend van ongeduld en kou, het startschot van den traditionee- len wedloop naar de zee af te wachten. De temperatuur van de zee was 52 gr. F., die van de buitenlucht 56 gr. F., terwijl de klok kwart voor acht wees! We overdrijven dus niet. Enkele zeehelden, wier aanblik alleen reeds een rilling over de ruggen van de vele toeschouwers deed loopen, konden blijkbaar het genot van het water niet verder be dwingen en liepen met een vervaarlijke snelheid in de richting van de zee. Verder dan de scheiding van water en' zand brach ten de meesten het echter nog niet. We za gen enkele heeren, waarvan men zou zeg gen, dat zij den leeftijd voor dergelijke lief hebberijen reeds verre te boven waren, hun Amerika, Australië en de zelfstandigheid Wie den bal kaatst moet hem terug verwachten. In het eindverslag van de Commissie van Rapporteurs over het wetsontwerp tot het aangaan van geldleeningen ten laste van Ned.-Indië hijermede zou, zooals bekend, ten hoogste een bedrag van 350 millioen guldens N.-I.-crt. gemoeid zijn wordt medegedeeld, dat enkele leden nadere toe lichting verzochten op de verklaring der Regeering, volgens welke de Amerikaan- sche en Australische autoriteiten voor het sluiten van dergelijke overeenkomsten den eïjsch hadden gesteld, dat het Rijk in Europa de leeningsverplichtingen, door de Ind. Re geering aangegaan, zou garandeeren. Dit nu bevreemdt de betreffende leden. Immers, er is zoowel van Amerikaansche als van Australische zijde herhaaldelijk aan gedrongen op het geven van politieke zelf standigheid aan de Inheemschen. „Is", zoo vragen de leden zich af, „de aandacht van bedoelde autoriteiten geves tigd op financieele zelfstandigheid van het Aziatische deel van het Koninkrijk, geregeld bij de wet van 29 Juni 1912 door de erken ning van Ned.-Indië als rechtspersoon?" Amerika en Australië schaakmat?.... Mr. B. VERLINDEN VOORZITTER DER MIDDERNACHTZENDINGSVEREENIGING. In de gisteren te A'dam gehouden 54e en 55e jaarvergadering van de Ned. Middernacht- zendingsvereeniging is dr. J. Lammerts van Bueren als voorzitter afgetreden en als zijn opvolger benoemd mr. B. Verlinden, directeur der Heldring Gestichten te Zetten. Eerstge noemde werd tot eere-voorzitter benoemd, terwijl als hoofdbestuursleden werden gekozen dr. M. J. Langeveld te Utrecht, dr. J. v. d. Spek te Poortugaal, mevr. de Jong-Sypkes te Groningen, dr. K. P. Maraug te Utrecht en dr. U. P. Lely te Den Haag. In de openbare middagvergadering heeft dr. C. J. Honig een referaat gehouden over „Huwelijksmoeilijk heden in dezen tjjd"s WAAR BLIJVEN ZE? Wat komt er van al die jongens en meisjes, die men zoo dagelijks naar school ziet gaan, terecht? Van de 100.000 kinderen verlaten er 19.000 de lagere school, zonder alle klassen door- loopen te hebben; 38.500 hebben echter wel succes maar krijgen geen verdere opleiding; 19.000 gaan naar de U.L.O.-school; 17.000 naar de ambachtschool; 5000 naar een middelbare school. Met het oog op de toekomstige uitbreiding van de industrieën in Nederland zal het aan tal ambachtschoolleerlingen sterk moeten stijgen, wil in de behoeften der komende ja ren voorzien kunnen worden. Doch ook het aantal ingenieurs (van de 100.000 kinderen worden er slechts142, di. 0.14 pet., in genieur!) zal aanzienlijk moeten toenemen, wil een dreigend tekort hier voorkomen wor den. GEEN PLAATS MEER BIJ DE KON. MARINE Officieel wordt medegedeeld, dat verzoeken tot plaatsing bij of overplaatsing naar de Kon. Marine niet kunnen worden ingewilligd. Van de lichting 1945 kon slechts een 125-tal in geschrevenen aan de zeemacht worden toege wezen. Zelfs zeevarenden, binnenschippers en studeerenden voor een zeevaartkundig diplo ma moesten worden afgewezen. spurt na het startschot bewees het tegen- deeL Zij deden voor hun jongere sportge- noten niet onder. De vrouwelijke leden van hun generatie hadden het veiliger gevonden om thuis te blijven. Toen eindelijk kwam het sein en als eer sten stormden de dames, die ook dit keer op galante wijze den voorrang hadden, tegelij kertijd voorwaarts, om zich even later in de golven te werpen. Direct daarna waren het de leden van het sterke geslacht, die, kou en wind trotseerend, het zoute nat proef den. De leden van de jury, die op verzoek uit vertegenwoordigers van de pers samen gesteld was, hadden een ondankbare, doch hoogst verantwoordelijke taak, want van zelfsprekend waanden zich velen winnaar en het was een toer uit deze schreeuwende klu wen de werkelijke winnaars aan te wijzen. Het werden tenslotte van de dames: 1. Riet je Snel; 2. mej. W. v. Staaden en 3. mej. P. Langeveld. Van de heeren boven 25 jaar: 1. J. A. Balhan; 2. L. Walraven; 3. T. E. L. Padmos en van de heeren beneden dezen leeftijd: 1. P. Brandts; 2. J. de Boer en 3. J. P. Groen Hen werden bad-abonnenmeten en couponboekjes ter hand gesteld, terwijl de fa. Meddens een pullover beschikbaar stelde. Dat was geen overdaad bij het win- terweertje, dat deze eerste opening van het badseizoen na den oorlog meende te moeten opluisteren Zijn ze het repareeren nog wel waard Weer is een zending trams uit Duitschland in Nedierland teruggekeerd. Aan het Haar lemmermeerstation te Amsterdam staan thans de een en twintig wagens te wachten orh vervoerd te worden naar de reparatie inrichting, waar men zal trachten ze weder om geschikt te maken voor den dienst. De wagens zien er verschrikkelijk uit. Een drie tal wagens, dat voor Den Haag bestemd is, trekt vooral de aandacht. Deze wagens had den de Duitsdhers oorspronkelijk bestemd voor Weenen, maar ze kwamen niet verder dan Hannover en dragen het opschrift „Strassenbaan „Hannover". Van binnen zien ze er zoo gehavend uit, dat men zich de vraag stelt of ze wel ooit zoo hersteld kun nen worden, dat zij weer voor passagiersver voer te gebruiken zijn. De banken zijn ge heel vernield en de vloeren zijn op enkele plaatsen verdwenen. Niet minder erg zijn de achttien Amsterdamsche wagens er aan toe. Deze komen uit Bremen en dragen kenne lijk de sporen van een bombardement, die zij daar te verduren hebben gehad. Geen ruit is er heel. De wagens zijn verroest, verve loos en staan scheef op de wielen. Dat de trams uit Amsterdam afkomstig zijn is ge makkelijk te zien. De Duitsohers hebben het DE BETREKKINGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN SPANJE. Op de vragen van den. heer Van der Goes van Naters betreffende het onderhouden van diplomatieke en handelsbetrekkingen met het huidige Spaansche bewind, heeft de minister-president geantwoord, dat hangende het onderzoek der sub-oommissie van de V. N., de Ned. Regeering geen aanleiding vindt wijziging te brengen in de bestaande verhoudingen. Geref. Schoolverband in jaar vergadering bijeen Referaat van mr Th. G. Wormer (Van een onzer redacteuren) In de lange blijde reeks „eerste vergadering na de bevrijding" nam gisteren het Geref. schoolverband zijn plaats in. Prof. dr J. Rid derbos leidde deze zeer goed bezochte ver gadering en heette na gebruikelijke opening welkom prof. dr K. Dijk, die namens de Unie, en mr J. J. Hangelbroek, die namens den Schoolraad aanwezig was. Staande hoorde men zijn woord van herdenking aan, gewijd aan den heer F. W. van Popta, die in een concentratiekamp gestorven is en aan het eerelid prof. dr A. Noordtzij, die 16 jaren lid en daarna voorzitter der comm. van uit voering is geweest. Warm applaus verwekte het woord van dank en hulde aan den 87- jarigen heer v. d. Waals, die nog zijn arbeid verricht en aanwezig was. Prof. Ridderbos spreekt dan een openingswoord, waarin hij opwekt tot vernieuwen, bewaren en hervor men van het Chr. onderwijs. Uiteraard werd hierbij ook een krachtig woord gesproken tegen het streven „van zekere Christelijke zijde, de Chr. school op den achtergrond te dringen". Blijkens het jaarverslag van den 2en secre taris, den heer P. Timmermans, zijn thans bij het G.S. aangesloten 451 scholen met 2363 leerkrachten en 78.000 leerlingen, de heer J. Bos is, na 7-jarigen arbeid, afgetreden als le secretaris; tot adj. secretaris is benoemd mr W. de Vries Wz„ terwijl W. Th. Versteeg als secr.-penningmeester optreedt. Na goed keuring der jaarverslagen van secretaris en penningmeester wordt het rapport van den paedagogischen adviseur prof. dr J. Waterink, goedgekeurd. Eenige discussie gaf het onder werp vertrouwensmannen, volgens een toe lichting van pre Waterink noodig voor het ditaetisch researchwerk in de scholen. In dit opzicht heeft het G.S. nog sterkere organi satie noodig, in het bijzonder met het oog op wat de toekomst op onderwijsgebied brengen kan. Besloten werd de contributie niet te ver- hoogen en de a.s. jaarvergadering te bepalen op 16 Mei 1947 te Utrecht. Tot bestuursleden (comm. v. uitvoering) zijn gekozen de heeren L J. Allaart te Rotterdam, G. Buist te Haar lem, A, v. d. Berg te Reitsum en herkozen mr Th. A. Versteeg te Amsterdam. In de middagvergadering refereerde mr Th. G. Donner over „Grondtrekken van de staat kundige positie van het bijz. lager onder wijs". Mr Donner schetste eerst de bij de onderwijspacificatie van 1920 tot stand ge komen regeling, daarna de aantasting daar van door den bezetter, en maakte zijn ge volgtrekking t.a.v. een proeve tot reorgani satie. Het laatste punt brengt hem tot een beschouwing van het bekende rapport volks onderwijs van Juli 1945, waarin de instelling van nieuwe onderwijsorganen wordt be pleit, welke hun vleugels zullen uitstrekken over openbaar en bijzonder onderwijs. Uiter aard wijst mr Donner af de meening van het rapport dat de openbare school de school voor allen is en de school voor de minder heden in streken „waar het bijzonder onder wijs voor een bepaalde uiting overwegend is". De slotsconclusie was, dat, „wanneer men aan de overheidsschool het karakter toekent van te zijn en te moeten zijn de normale school voor allen en de richting aangevend, methodisch en dictatisch, voor alle onder wijs dan gewild of ongewild de vrijheid van onderwijs op den achtergrond geraakt". NIEUWE BURGEMEESTERS Benoemd tot burg. van Dinteloord: mr H. Pop uit Alphen a.d. Rijn; idem van Riethoven en Westerhoven: W. A. van Hoek uit Ooster hout; idem van Dalen: J. Wessels Boer uit DriebergenRisenburg; idem van Dussen: A. J. A. Orderkerk uit Renkum; idem van Eer- sel: J. L. A. Stevens uit Gemert; idem van Mook en Middelaar: H. G. H. de Mulder uit Wanssum. NIEUWE PRODUCTIE-COMMISSARISSEN. Eervol ontslag is verleend aan ir. N. H. H. Add ens als productiecommissaris voor den akker- en weidebouw in Gelderland, i.v.m. zijn benoeming tot inspecteur van den land bouw, terwijl ir. T. S. Huxzinga te Tiel als zijn opvolger is benoemd; en om gelijke re denen aan den Utrechtschien commissaris dr. ir. C. K. van Daalen, die wordt opgevolgd door ir. J. M. A. Penders te Bilthoven. Als opvolger van den eervol ontslagen pro ductie-commissaris voor Zd.-Holland, irW. C. v.d. Meer, is benoemd ir C. P. Scheepers te R'dam, terwijl ir. G. P. F. Royackers te Roer mond is benoemd als opvolger van den even eens eervol ontslagen productie-commissaris ia Limburg, ir W J. Dewez. ONZE MEDITATIE Tot ons leedwezen kwam de meditatie vain deze week te laaf in ons bezit om haair nog vandaag te kunnen plaatsen. niet eens noodig geoordeeld de Amsterdam sche nummers te verwijderen. Er zijn wa gens van lijn vier, lijn vier en twintig en lijn drie. In het geheel zijn er in den laatsten tijd reeds dertig tramwagens aan het Haarlem mermeerstation gearriveerd, behalve de zen ding, die thans binnenliep. „Overstapje mijnheer?" Doch het zal nog wel even duren eer deze, in Dnitschland teruggevonden tramwagen, weer in dienst kan worden gesteld. t Mocht dan frisch zijn vanochtend en dus niet bepaald weer om de zee op te zoeken, toch stormde een enthousiaste schare het zilte water in, als wilde zij de officieele opening van het Scheveningsche badseizoen forceeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5