Vfal andere kranten zeggen over de stembus Seyss gaai zich na Pinksteren verdedigen Voor geblokkeerd geld slechts één weg open Spanje is geen haard van atoom-geheimen NIEUWK LEroSCHE COURANT I ZATERDAG 1 JUNI 19W (Vervolg van pag. 1) Het doorbraakstreven De „Volkskrant" (R.K.) acht den uit slag niet verrassend, wel verheugend. In 's lands belang. Wij zijn alles behalve tegen een doorbraak, maar dan een doorbraak in 's lands belang kan het niet anders van onze natuurlijke zedelijke beginselen. Het streven naar organisatorische doorbraak, naar organisatorische eenheid, zoolang de geestelijke eenheid nog niet voldoende is ge groeid, is een ontijdig streven, waartegen wij ons moeten verzetten en waartegen het Kath. volksdeel zich heeft verzet. Vernieuwingsmonopolie afgewezen Het vernieuwingsmonopolie der P. v. d. A. is door het kiezerskorps afgewezen, schrijft het ,,A 1 g. Handelsblad" (Lib.), en als een motie van vertrouwen in 't zoo geestver wante beleid van het kabinet-Schermerhorn- Drees kunnen deze Statenverkiezingen al evenmin worden opgevat. Nog niet los van het oude onderdak De les, die in den uitslag ligt besloten, is volgens „H et Vrije Vol k", P. v. d. A., dat een belangrijk aantal kiezers, die zich tot de P. v. d. A. voelen aangetrokken, nog niet los zijn van het oude politieke onderdak. Hier is activiteit noodig om dien oogst binnen te halen. Men weet thans, dat de overwin ning niet in den schoot geworpen wordt. Doordachte volkskeuze Het dagblad „Oost-Brabant" (R.K.) concludeert, dat ons volk zeer doordabht zijn keuze heeft gedaan. De stijging in Limburg en Brabant spreekt boekdeelen. Alle zeilen moeten worden bijgezet om allereerst een beter en rechtvaardiger sociale orde in het leven te roepen. Vorrink teleurgesteld. De „N at. Rot. Courant" (P.v.d.V.) schrijft, dat de verwachting van den heer Vorrink, die hoopte op een voor de socialis ten gunstig resultaat, bij de Statenverkiezin gen niet in vervulling is gegaan. Dat kan van invloed zijn bij dis kabinetsvorming. Dat de verschillen, welke in den boezem der soc. fractie heerschen, in dezen verkiezingsuitslag hun overbrugging vinden met betrekking tot de kabinetsvorming, mag zeker niet worden verwacht, aldus het blad. Van doorbraak tot afbraak. De groote verliezer is ook thans voor de P. v. d. A., aldus de „N ieuwe Prov. Gron. Crt." (Chr. Nat.). Deze partij is van het stadium van de doorbraak gekomen in dat van de afbraak. De uitslag van de C.H.U. is verheugend, des te meer wijl de Winst niet werd behaald ten koste van haar auster-partij. Verbreeding van de basis „De Maasbode" (R.K.) is van meening, dat wat de Staten-stembus ook brengt of voorspelt en hoe die toekomst ook wezen mag, bij de oplossing van de bestaande ka binetscrisis de huidige positie van de P. v. d. A. doorslaggevend zal zijn. Zij blijft voor de vooruitstrevende K.V.P. de eerst aangewezen bondgenoot, al blijkt dieze thans nog minder aantrekkelijk dan zijn weinig 'stabiele constitutie reeds deed vermoeden. Het geeft geen prettig gevoel, schrijft het blad, te moeten steunen op een zuil met lee- men voet. En er bestaat zonder twijfel meer reden dan vóór 29 Mei om uit te zien naar versterking en verbreeding van de basis, als dit kan geschieden zonder een progressieve politiek in gevaar te brengen. Een pogen om aansluiting te zoeken bij de Christelijke par tijen heeft thans nog meer zin dan voor de laatste stembusuitspraak. Waarom C.H. niet P. v. d. A. Volgens de „Nieuwe Nederlander" (P. v. d. A.) zijn de lijnen, die bij de Kamer verkiezingen aan het licht traden, nog vérder doorgetrokken. De C.H. propaganda werkte met het argument, dat velen uit dien kring, die hun stem aan de P. v. d. A. hadden ge geven, na den uitslag van de Kamerverkie zingen zoo van hun eigen moed waren ge schrokken, dat zij reeds weer bij de Staten verkiezingen naar de C.H. zouden terugkee- ren. Welke motieven hebben deze kiezers bewogen Onder den indruk van de bewering, dat de P. v. d. A. de communisten in de kaart hadden gespeeld? Of geen vertrouwen meer in de P. v. d. A. toen deze beneden hun verwachtingen bleef? Kerk en School 't Was feest gisteren in Weesp, toen de Spoorwegen hun eersten officieelen proefrit maakten met een electrischen trein van Amersfoort naar Amsterdam. Want deze ge beurtenis werd al zoo lang door de vele forensen met spanning verbreid. De harmonie blies er dan ook lustig op los. Proces voor geschiedschrijvers, niet voor journalisten In Neurenberg is men van meening, dat Seyss-Inquart niet meer voor Pinksteren in de getuigenstoel zal komen, om zijn verde diging te voeren. Sauckel, de slavendrijver, vroeg reeds drie dagen en is nog niet klaar. Daarna komt Jodl nog en eerst dan is die beurt aan Seyss. De aanvankelijke opzet hem 3 Juni te verhooren, gaat dus niet door. In een interview in Brussel verklaarde de hoofdaanklager Jackson, dat het niet op den weg van die dagbladpers ligt verslagen over dit proces te brengen, doch - op dien van de geschiedschrijvers. Over den verderen gang van het proces is bepaald, dat na het aanbieden van het be wijsmateriaal der verdediging, de 21 plei dooien en requisitoirs gehouden worden. Daarna wordt het bewijsmateriaal van de beschuldigde nazi-organisaties overgelegd En wel inschrijving op Groot boekschuld 1946 „Het geblokkeerde geld is voor de recht hebbenden een ongezellig bezit. De kansen op deblokkeering zijn steeds geringer geworden en zijn bezig geheel te verdwijnen", aldus minister Lieftinck gisteravond voor de radio. Niettemin is dit geld, vol gens den minister, een waar devolle reserve, waarvan het bezit eerst be teekenis krijgt, als het geblokkeerde geld kan worden omgezet in vrij geld. Daartoe staat slechts één weg open, nl. door met Uw ge blokkeerde geld een inschrij ving te koopen in het Groot boek 1946, waartoe de gele- 1 genheid van 4 tot 14 Juni is Min. Lieftinck opengesteld. Deze Grootboek inschrijving kan in de eerste plaats worden aangewend tot betaling van een opgelegde zekerheidsstelling, van aanslagen in de vermogensaanwasbelasting en straks in de vermogensheffing ineens. Bij een omzetting Zooals enkelen voorstelden, der geblokkeerde Saldi in verhandelbare staatsobligaties zou te verwachten zijn geweest een sterke neiging om de aldus gecreëerde staatsschuldbewijzen zoo snel mogelijk te verkoopen om vrij geld in handen te krijgen, hetgeen een ernstige koersdaling tot gevolg zou hebben. Het verhan delbaarmaken der Grootboekinschrijvingen, al dus de minister, zal dan ook op zijn minst moeten wachten tot na de fiscale zuivering en het opleggen der aanslagen in de bijzondere heffingen. Truman krijgt slechts ten deele zijn zin. Om de stakingen aan banden te leggen. Truman toonde zich gisteren pessimistisch ten aanzien van de oplossing der zeelieden staking. Hij zag zijn wetsvoorstel tot beperking van het stakingsrecht door den Senaat sterk be kort aangenomen. Zoo schrapte de Senaat de bepalingen om stakers te mobiliseeren. De noodwet wordt nu in een conferentie tusschen beide huizen behandeld. - In Antwerpen belet een wilde havensta king het lossen van verschillende schepen, waaronder ook Nederlandsche. DE DUITSCHERS SCHIETEN WEER Sinds gisteren mogen de Duitsche politie agenten weer vuurwapenen gebruiken. Door bet eerste schot van een Berlijnsch politie man werd een dief, die trachtte te ontsnap- DUIZEND JAPPEN STAAN IN INDIfc TERECHT. Ongeveer 1000 Japansche oorlogsmisdadi gers zullen dezer dagen terecht staan voor misdaden, tijdens de bezetting in Ned.-Indië begaan. De Tjipineng-gevangenis te Mr Cornelis is bestemd om bedoelde misdadigers te huis- Vesten. Churchill hekelt gealll. beleid in Duitschland In het Lagerhuis heeft Churchill gisteren scherpe critiek uitgeoefend op het Britsche voedselbeheer in Duitschland. „De uitge strekte gebieden, die geheel Duitschland heb ben gevoed, liggen ten Oosten van het ijzeren scherm, dat dwars door Duitschland is neer gelaten. Ik zou er nooit in hebben toege stemd, dat de Neisse de Westelijke grens tus schen Polen en Duitschland zou vormen". Churchill vervolgde: „De Rusoen konden tot de Neisse oprukken, waardoor duizenden naar de Britsche zone werden gedreven en uit de Russische zóne worden géén voorra den gezonden, die aan het geheele Duitsche volk toebehooren. Op de vraag van Churchill, waarom Sir Ben Smith als min. van Voedselvoorziening is af getreden, luidde het antwoord van Morrison, die namens de regeerihg sprak, dat Smith zijn functie vrijwillig heeft neergelegd en niet omdat er verschil van meening bestond met de overige leden van het kabinet. en eerst dan volgt de uitspraak, nadat »erst alle verdachten zelf nog aan het woord zijn geweest. Jackson is door die Brusselsche Universi teit tot dtoctor h. c. benoemd. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: naar Rijssen, L. Bras ser te Bruchem-Kerkeijk. Bedankt: voor Amsterdam (vac. prof. dr K. H. Miskotte), dr J. J. Stam te Rot terdam: voor Ede, P. J. F. Lamens te Elspeet; voor Rilland-Bath, A. C. D. v. d. Bosch te Well en Ammerzoden. Geref. Kerken. Tweetal: te Makkum, J. F. Rozendal te Visvliet en A. de Ruiter te Oude en Nieuwe Bildtzijl. Beroepen: te Bruchterveld, cand. A. J. R. Brussaard te Bloemendaal; te Fijnaart, C. Meijer te Zuilichem; te Hoogvliet en te Leimuiden, cand. B. Broek te Vlaardingen; te Sellingen, J. van Hoegee te Westerem- den; te Wezep, M. den Boer te Oudeschoot, die bedankte voor Lemmer en voor Putters- hoek; te Zevenbergen, cand. J. Wiersema te Heemstede. Bedankt: voor Dordrécht en Papen- drecht, J. Hartkamp te Oudshoorn (Alphen a. d. Rijn). Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Beroepen: te IJmuiden, G. Koene koop te Gouda; te ZwijndrechtGroote- Lindt, J. B. Welmers te Papendrecht. Chr. Geref. Kerk Beroepen: te Hoogeveen (2e pred.pl.), J. Kampman te Opperdoes. Aangenomen: naar Deventer H. Toor- man te De Krim, die bedankte voor Midwolda. Geref. Gemeenten Tweetal: te Middelburg, D. L. Aangeen- brug te Leerdam en A. van Stuyvenberg te Yerseke. Beroepen: te Rijssen L. Rijksen te Lei den; te Scheveningen W. C. Lamain te Rijssen. Evang Luth. Kerk Benoemd tot hulppred. te Utrecht, P. Kasteleijn te Culemborg. Vrij Evang. Gemeenten Beroepen: te Groningen, I. J. Vasseur te Bussum. GEEN FUSIE TUSSCHEN LUTHERSCHE KERKEN. De Alg. Verg. der Herst. Evang. Luth. Ge meente sprak zich in een motie uit tegen hereeniging met de Ev. Luth. Gemeenten en verklaarde in een beginselverklaring alleen daartoe bereid te zijn, indien onderschreven wordt de geloofsovertuiging: „De mensch kan slechts uit genade zalig worden door het ge loof in den Heere Jezus Christus, die door het storten van Zijn bloed, den mensch van zonden heeft verlost". MORGEN GAAN FRANKRIJK EN ITALIë STEMMEN Italië stemt morgen over de vraag: repu bliek of monarchie. De spanning is er zeer groot. De vrouwen stemmen voor het eerst. Frankrijk kiest op denzelfden =*dag een nieuwe Constitueerende vergadering, die een nieuwe grondwet moet samenstellen, nu het Mei verworpen is. Socialistisch-Communistische ontwerp op 5 pen, op slag gedood. De oproep om Frankrijk te helpen op bouwen beantwoordden 1200 Ieren, vakleden, studenten, kunstenaars en arbeiders. Denen tvenschen sport op Zaterdag De Deensche regeering houdt zich op het oogenblik bezig met den Zondag, die volgens velen in Denemarken een te onrustig karakter draagt. Verschillende sportleiders hebben zich over dit onder werp uitgesproken. Zij verklaren, dat de Zaterdagavond zich veel meer leent tot het organiseeren van groote sportgebeur tenissen dan de Zondag. De kort geleden gehouden wedstrijden tegen Engelsche voetbalteams waren alle op avonden in de week, hetgeen een groot succes ge weest is. Het is waarschijnlijk, dat bin nen enkele weken de Zondag inderdaad tot een rustdag zal worden. PERSONALIA. Met ingang van 1 Sept. a.s. is aan dr J. Rahder eervol ontslag verleend als ge woon hoogleeraar aan de R.U. te Leiden. Tot conservator bij de parasitologie en parasitaire ziekten aan de R.U. te Leiden is benoemd D. Swierstra te Oppenhuizen. Tot conservator bij de röntgenographie aan de T.H. te Delft is benoemd ir H. G. de Winter te Vlaardingen, thans assistent. Hervormde meisjes in Utrecht bijeen Schare van 4000 genoot van een mooien dag. Ruim 4000 leden van den Bond van Ned.- Herv. Meisjesvereenigingen en van Jonge- lingsvereenigingen op Geref. grondslag kwa men op Hemelvaartsdag des middags te Utrecht bijeen. De Dom- en de Nicolaikerk waren tot in de uiterste hoeken gevuld, terwijl ook in de Janskerk nog een aantal leden bijeenkwamen om het gesproken woord in de Domkerk via een telefoonlijn te beluisteren. Ds J. Vermaas, de bondsvoorzitter, herin nerde in zijn openingswoord aan de jaren van worsteling, die achter ons liggen. Het was een worsteling tusschen den Christus en anti-christelijke machten. Nu werken de vereenigingen weer. Wij hebben daarin Hem te dienen. Ds J. van Dijk sprak over: „De jeugd in de branding" en ds L. Kievit over „Onze lijn in den nieuwen koers". Hij wees op de groote gevaren van dezen tijd, in het bij zonder voor de jeugd, maar ook op de vast heid, die ligt in het Woord Gods. De eere voorzitter, ds M. v. Krieken en de eere leden ds H. de Geus en de heer L. F. Duy- maer van Twist richtten nog het woord tot de vergadering, waarna ds L. Kievit eindig de met dankgebed. In de Nicolaikerk hield 's morgens de meisjesbond een huish. ver gadering onder leiding van de presidente mevr. A. A. E. MulderRupke. Hierna sprak o. a. ds A. Meijers nog een kort woord met betrekking tot de Hemelvaart. Hoe de Engelschen er over denken De Sub-commissie Van den Veiligheidsraad die, zooals men weet, opdracht heeft te on derzoeken of de toestand in Spanje gevaar oplevert voor den wereldvrede, ontving van den Britschen gedelegeerde in den Raad, Sir Alexander Cadogan, een brief. Daarin schrijft de Brit, dat zijn regeering DE LUCHTREIS VATS DE PEGASUS Door G TH ROTMAN 52. Maar gelukkig had meneer Van Em- toen hij er weer uitgekrabbeld was. zag hij men zijn zoontje al jong leren zwemmen en zoo zwart als een nikker en een vieze zwarte h 13zelf en Piet waren er ook heele bazen in. pap. van kolenstof en water, droop van alle Ze kwamen dan ook spoedig weer boven en kanten van zijn kleren klauerden op een schip, dat in de nabijheid „Mijnheer, u bent mijn gevangene'" zei lag. Maar het politievliegtuig streek langszij de agent neer en opeens keek meneer Van Emmen „Wat heb ik dan gedaan?" vroeg meneer midden m de loop van een revolver! Van Van Emmen. pure schrik sloeg hij pardoes achterover en „U wordt beschuldigd van diefstal van ge- kwam, doornat als hij was, in het laadruim meentelijk eigendommen en het doen van een van de schuit terecht. Hij viel midden in de gasaanval in vredestijd," antwoordde de kolen, waarmee de schuit volgeladen was en politieman. geen reden heeft om aan te nemen dat in Spanje een onderzoek naar atoom-energie of andere methoden van massavernietiging is ingesteld. De productie van oorlogsmateriaal in Spanje is te verwaarloozenhet Spaansehe leger is afhankelijk van invoer uit het bui tenland, er zijn minder dan 100 Duitsche geleerden in Spanje en de wapenen, die on der leiding van Krupp in Spanje worden, gemaakt, zijn „zeker niet van het nieuwste model'. In Spaansehe vliegtuigfabrieken wer ken slechts 12 Duitsche technici; inlijving van Duitsche Gestapo bij de Spaansehe politie kwam sporadisch voor. Er staan 150.000 Spanjaarden in de Pyre neeën en 60.000 in Catalonië en niet 200.000 zooals de Poolsche afgevaardigde beweerde. De verslechting der verhouding tusschen Groot Brittannië en Spanje wijt Cadogan aan „het regime van Franco en de repre saille-maatregelen tegen politieke tegenstan ders. Verbetering in deze verhouding kan alleen ontstaan, als het regiem verdwijnt. De candidatuur van Franco-Spanje voor de Ver. Naties zal Engeland niet steunen. De subcommissie van den Veiligheidsraad voor Spanje eindigde haar rapport te mid dernacht, precies op den door den raad ge stelden uitersten termijn. Het rapport zal vandaag verschijnen. CURATOREN T.H. WEER AAN HET WERK Op 1 Juni zal het college van curatoren der T.H. zijn werkzaamheden hervatten. Het college van herstel der T.H. wordt dien dag opgeheven. Voorts is tegen dien datum eer vol ontslag verleend aan prof. ir J. Klop per, te 's-Gravenhage, als lid en voorz., en aan L. Neher, te 's-Gravenhage, en mr P. J. M. Aalfoerse te Wassenaar, als leden van het college van herstel der T.H. GEEN ZOMERCONFERENTIE# VAN HET CHR. SCHOOLCONGRES Het Groot-comité tot het houden van Chr. sohoolcongressen is er tot zijn leedwezen niet in geslaagd om de a.s. zomerconferen- tae onder te brengen. Waarschijnlijk zal het congres liefst in de herfstvacantie worden gehouden. De onderwerpen blijven gelijk aan die voor het zomercongres waren voor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2