llteuuit geitetijt (ïouranf Soekarno acht Ned. voorstellen onaanvaardbaar IDist <11 WAT ANDERE BLADEN ZEGGEN ZATERDAG 1 JUNI 1946 Ze Serie: Ze Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. JS6 Abonnementsprijzen 1.10 per maand 1 0.26 per week f 3.25 per kwartaal ft>U betaling p. kwit Verh m adm .kosten) Advertentiën 0.15 per m.m BU contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Bureaux Redactie eo Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken B$iflnfuaslid) is afiebtewrt myn Ijerl in iegijenspoet" „Sjahrir en ik zijn één", zegt de Duce In een interview met den correspondent van U. P. te Batavia, verklaarde Soekarno dat de nieuwe Ned. voorstellen onaanvaard baar zijn voor de Inheemschen. „Wij wenschen een vreedzame regeling," zoo zeide hij, „maar de Nederlanders schij nen niet in staat te zijn de beteekenio van het Indonesische verlangen naar onafhanke lijkheid, waarvoor wij bereid zijn tot den dood te vechten, te begrijpen. De volgende stap moet door de Nederlanders gedaan wor den", aldus Soekarno. „De Indonesiërs zullen niet aanvallen, maar zijn vastbesloten te hou den wat zij hebben." Volgens Soekarno is het voornaamste be zwaar tegen de jongste Nederlandsche voor stellen de weigering van Nederland om de facto de controle der Indonesiërs over Suma tra te erkennen. Dit eiland ie volgens Soe karno onder controle der republikeinen. De republikeinsche regeering is bereid een plebisciet voor de Buitengewesten over de onafhankelijkheidskwestie te aanvaarden, indien dit gehouden wordt onder internatio naal toezicht. Soekarno ontkende, dat er verschil van meening bestaat tusschen hemzelf en premier Sjahrir. „Sjahrir en ik zijn een", zoo zeide hij. Op een vraag van den correspondent of Soekarno bereid was af te treden als zijn aanblijven voor de Nederlanders een belem mering zou zijn om een overeenkomst met de Indonesiërs te onderteekenen, antwoordde Soekarno: „Dat is ter beslissing van het In donesische volk". EN WAT MOET SJAHRIR NU DOEN? Heden zal Sjahrir uit het nationalistische hoofdkwartier Djogjakarta, alwaar hij met Soekarno en eenige politieke leiders bespre kingen heeft gevoerd over de laatste Ned. voorwaarden, te Batavia terugkeeren. Bij zonderheden omtrent het nieuwe voorstel werden nog niet verstrekt. Volgens berichten uit het binnenland ziet Sjahrir zich geplaatat voor ernstige politieke moeilijkheden, doch Inheemsche autoritei ten ontkennen, dat er eenige mogelijkheid zal bestaan, dat zijn ministerschap gevaar loopt. Prinselijk Paar bracht bezoek aan Delft Gebruikte den maaltijd bij minister Schermerhorn. Naar de „Nieuwe Leidsche Cou rant" uit Delft verneemt, heeft het Prinse lijk Paar op Hemelvaartsdag een onofficieel bezoek gebracht aan min. Schermerhorn te Delft. Reeds om vijf uur hadden velen zich naar de Kanaalstraat begeven, waar om 6.25 uur de door Prins Bernhard zelf bestuurde auto uit de richting Den Haag kwam en voor het huis van den min.-president stopte. Prinses Juliana was gekleed in donker blauwe mantel en zwarte japon met parel snoer en Prins Bernnard droeg de gene raalsuniform van het Ned. Leger. Nadat de vorstelijke gasten door min. Schermerhorn waren begroet, begaven Zij zich naar bin nen om den maaltijd te gebruiken. Het Prinselijk Paar verscheen nog even voor het raam om naar de talrijke belangstellenden te wuiven. Ongeveer tien uur vertrokken de hooge gasten naar Soestdijk. N.V.V. WIL FUSIE MET DE E.V.C. De hoof dbesturenvergaderimg van het N.V.V. heeft met algemeene stemmen het fusierapport met de E.V.C. aanvaard. Het N.V.V. verzocht binnen 14 dagen beginsel- Verklaring en statuten te accepteeren. H. D. LOUWES VICE-VOORZ. INTER- NATIONLE VOEDSELCONFERENTIE. De internationale Landbouwconferentie in Londen besloot tot oprichting van een inter nationale federatie van Landbouwproducen ten. Vice-voorzitter werd onze landgenoot H. D. Louwes. De eerste druiven brachten f 36.per kg op Wat later dan andere jaren, omdat het stoken in de kassen verboden was, doch nog vroeger dan verwacht werd, heeft het Westland gisteren de primeur van de eerste druiven gehad. De kweekers C. A. Jansen en A. G. Da men handhaafden hun reputatie van „aanvoerders der eerste druiven." De prijs van deze zoete eerstelingen, die te Honselersdijk werden geveild, was nogal zuur, n.l. f36 per kg. De vertraging in Sjahrirs terugkeer, sinds hij Dinsdag j.l. naar Djogjakarta vloog, is waarschijnlijk te verklaren uit de kabinets wijzigingen, waarvan hij de mogelijkheid voor zijn vertrgk heeft aangekondigd. Britsche en Ned. autoriteiten nemen aan, dat Sjahrir een ingewikkelde politieke -si tuatie bekwaam aanpakt. Zij zijn van mee ning, dat zoowel hij als de oppositie zich be wust zijn van den ernstigen invloed, dien zijn val als premier op de betrekkingen tus schen de Inheemsche en de Geallieerden zou hebben. „Indien Sjahrir zou aftreden, zou een ge heel nieuwe toestand geschapen worden, die een nieuw contact zou vereischen," aldus verklaarde den Ned. woordvoerder te Ba tavia. Van het Torentje nog geen nieuws Af- en aanloopende Kamerleden komen voor andere zaken. (Van een onzer verslaggevers). ifög is het stil rond het Torentje, van ouds de zetel van den minister van Binnenland- sche Zaken, in dit geval dr. Beel, den for mateur. Niets wijst er op, dat hier een nieuwe re geering in die maak is, geen bezoek en geen bespreking. Men heeft den indruk, dat het wachten op verschillende dingen is: de fractievergade ring der K.V.P en den Partijraad van de Partij van den Arbeid, Woensdag a.s. Overigens komen en gaan er vele Kamer leden op het departement van Binnenland- sdhe Zaken. Maar hun doel is het Centraal Stembureau -en niet hiet Torentje. ROTTERDAM'S HAVEN, PROOI VAN MACHTSWELLUST Toen Neerland herrees uit de oorlogsellende, Verarmd en vertrapt door een roovende bende, Toen hebben we nuchter den toestand bekeken: Voorloopig, zoo zei men, zal veel nog ontbreken, En dat het geen weelde zou worden met 't eten, Dat konden we weten! We voelden: als Neerland zijn plaats wil herwinnen, Dan moeten we krachtig aan d'opbouw beginnen; Dan zal menig burger een veer moeten laten; Maar dat, ondanks al dit geestdriftige praten, Het grof egoïsme als kanker bleef vreten, Dat kon men niet weten! Terwijl daar een deel der bevolking wil sjouwen, Om Neerland zoo snel als het kan te herbouwen; Terwijl er gewerkt wordt, zooals is gebleken, Dat buiten de grens men er over hoort spreken, Weerstreven de stakers, van onwil bezeten, Met dreigende kreten! Begrijpt men dan niet hoe dit moordende staken Den toestand niet beter, maar slechter moet maken? De stakers, zich denkende winst te bezorgen, Zijn bezig zichzelf en hun naasten te worgen. Het eind isgebrek aan 't noodzakelijkst eten, Dat kunnen ze weten! GRE KEMPENSTERRENBURG. Rotterd. havenarbeiders vanochtend bijeen. Wordt men het staken zoo langzamerhand zat? Naar de Nieuwe Leidsche Courant verneemt kwamen vanochtend de Rotterdam- sche stakers in de Rivièrahal aldaar bijeen om zich te beraden over de vraag of er al dan niet moet worden doorgestaakt. Behalve door een vertegenwoordiger van den adviesraad der E.V.C., die deze vergadering belegde, werd door 16 havenarbeiders het woord gevoerd. Er werd te verstaan gegeven dat de Regeering niet wil onderhandelen over erkenning der E.V.C. zoolang de staking voort duurt. Uit het applaus dat voor- en tegenstan ders van het beëindigen der staking oogstten, bleek wel, dat het meerendeel der aanwezigen het werk wilde hervatten. Er werd een schrif telijke stemming gehouden, waarvan Maandag het resultaat zal worden bekend gemaakt, te gelijk met den uitslag der stemming in andere plaatsen van het land. De radio-lampenfabriek van Philips is van Eindhoven naar Den Bosch overgebracht, waar men voor het montagewerk vrij veel vrouwelijke arbeidskrachten, kan verwerven. Het derde DC 4-toestel wordt „Schiedam" gedoopt Donderdag a.s. om 10 uur zal het 3e DC 4 toestel der K.L.M., dat de registratieteekens PH-TAS draagt, door den wnd. burgemees ter van Schiedam, dhr. P. Albers, „Schie dam" worden gedoopt. Zooals men weet heb ben de eerste twee DC 4-toestellen de namen „Twenthe" en „Rotterdam" gekregen. De doop zal ditmaal in plaats van met de tra- tioneele champagne met een kruik Schie- damsche jenever geschieden. WEER EEN DIRECTORAAT-GENERAAL ER BIJ. De minister van Verkeer en Energie heeft ingesteld een directoraat-generaal voor Zee haven- en Rijnvaartzaken. Stalin wil niet naar Washington Uitnoodiging van Truman afgeslagen. President Truman maakte gisteren bekend, dat hij Stalin tweemaal uitnoodigde naar Washington te korraen, doch dat de Russische leider tweemaal om gezondheidsredenen weigerde. Speciale onderwerpen waren niet genoemd. DAT hedenavond om 19.45 uur over den zender Hilversum I belangrijke mededeelin- gen worden uitgezonden voor de gerepa- trteerden uit Ned.-Indië. DAT de politie te R'dam den 34-jarigen S.S.-er A. J. v. G., die eenige maanden ge leden uit het kamp aan den Kamaalweg was ontvlucht, heeft gearresteerd. DAT van 2628 Juli te Hilversum een nationaal congres van Ned. gedeporteerde arbeiders in Buitsohland zal worden gehou den. DAT een Bossche bontfirma wegens het verkoopen van een lap stof voor f 30.per meter, die nog geen f 10.per meter mocht kosten, f 50.000 boete heeft gekregen plus een verplichte sluiting van 3 mnd. DAT het heroprichtingscongres te Utrecht der S.D.A.P. is verschoven van 8 naar 15 Juni. DAT de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging op 29 en 30 Juni a.s. op den Goudsberg te Lunteren hun eerste nationale koempoelan na den oorlog houden. DAT m.i.v heden weer automatisch tele foonverkeer tusschen Eindhoven en de dis tricten R'dam en Utrecht mogelijk is. DAT het Nat. Luchtvaartlaboratorium door bemiddeling van Prins Bernhard de be schikking krijgt over een „SiébeT'-vliegtuig, hetwelk zijn proefvlucht op Soesterberg zal verrichten. DAT in Vlissingen een nieuwe werf zal worden gebouwd ten gerieve van de Zeeuw- sche visschers. DAT naar het volgende week te Kopen hagen te houden Journalistencongrea Neder land twee afgevaardigden zal zenden. DAT in de gemeente Ruinen een terrein is goedgekeurd voor het doen opstijgen van zweefvliegtuigen. DAT de Staten van Suriname een schema van 14 punten hebben ontworpen voor een nieuwe Grondwet voor Suriname. DAT aan mr C. J. M. Schaepman, chef van het Dep. van Buitenl. Zaken, den persoon lijken titel van buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister is verleend. DAT dr H. E. Reeser benoemd is tot di recteur van de Rijksseruminrichting te Rot terdam. DAT kolonel S. de Waal tijdelijk benoemd is tot generaal-majoor bij de infanterie van het Kon. Ned.-Ind. leger. DAT Maandag a.s. te Bergen het herptel der spoorwegverbinding met Alkmaar op feeste lijke wijze zal plaats hebben, daar eerstge noemde gemeente na 3 jaar evacuatie en 1 jaar herstel weer in de rij der badplaatsen terugkeert. DAT Lode wijk Bohlken is erkend en toe gelaten op den voet van Nederlander als honorair consul-generaal van Uruguay te Amsterdam. DAT gisteren 5 A'damsche schooljongens te Egmond-Binnen met een bom speelden, waardoor een knaap werd gedood en twee ernstig gewond. Er is wel geen krant, of ze schenkt bij zondere aandacht aan den uitslag der Sta tenverkiezingen. Hier laten we een aantal persstemmen volgen: Een verslagen leger. De Partij van den Arbeid is een verslagen leger, schrijft „Trouw" (A.R.). De P.v.d.A. is niet geworden wat honderd jaar geleden het liberalisme en wat vijftig jaar geleden de rechtsche coalitie in Nederland waren en wat haar pretentie was, de centrale figuur van ons politieke leven. Onze verheuging is er een met een beving, want aldus „Trouw", het is een onheilspellende zaak, dat een groot politiek blok in Nederland, dat onge twijfeld tot nationaal werk geroepen is, in staat van ontbinding verkeert. De P.v.d.A., wier stichting een politieke fout is geweest, zal zich moeten heroriën- teeren. Niet naar de idealen, maar naar de werkelijkheid, die zij heeft miskend. Terug keer naar de oude verhoudingen is moeilijk. Doorvechten beteekent echter de politieke ruïne van de sociaal-democratie en de ont binding van het links-radicale blok. Wij be treuren dit, omdat daardoor de communis ten vrij spel krijgen in het linksche volks deel. De positie der zwaar gehavende P.v.d.A. heeft consequenties ook, zoo besluit het blad, met betrekking tot de kabinetsforma tie. Het wassende rood. Holderdebolder naar 1940. „Het Parool" (P. v. d. A.) is pessimis* tiseh gestemd. Het blad trekt de conclusie, dat de Statenverkiezingen geen verrassingen te zien gaven. Het gaat holderdebolder terug naar voor den oorlog. Het blad is van mee ning, dat het Ned. volk in de afgeloopea zes jaar niets heeft geleerd en dat Neder land een conservatief-reactionair eilandje te midden der vooruitstrevende volken is. De Engelschen bezien ons met verontwaar diging en de Amerikanen met groot wan trouwen. Een rechtsgezind kabinet onder aanvoering van de Katholieken zal op een grooten tegenstand stuiten bij de velen, die een links radicale politiek wenschen Gaat de P. v. d. A. meeregeeren, dan is haar ondergang bezegeld. Gaat zij in de oppositie, doch stemt zij niet tegen de Regeeringsvoor- stellen, dan zal zij in de oppositie de vlag moeten strijken voor de C.P.N. en ook op deze manier tot ontbinding geraken. Puinhoopen van de Partij van den Arbeid. In de rijen van de P. v. d. A. is naar „D e Waarheid" (Comm.) meent, diepe teleur stelling teweeggebracht. Zij heeft de winst gedragen naar de reactie en staat voor de puinhoopen van haar politiek. Het huwelijk tusschen het personalistisch-socialisme van, St. Michielsgestel en de intuitie van Koos Vorrink heeft slechts een misgeboorte voort gebracht. Het blad is voorts van meening, dat op de C.P.N. uitgebrachte stemmen een duidelijke aanwijzing inhouden voor een regeering, steunende op de P. v. d. A., de K.V.P. en de communisten. Het Kerkvolk bleef zichzelf. De .Nederlander" (C.H.) wijst op de duidelijke les der verkiezingen. De door braak, waarop aanstonds na de bevrijding werd aangestuurd, is mislukt, een les, ook voor de knokploeg van predikanten, die al vast de eenheid van Kerk en P. v. d. A. proclameerden en die in toga de politieke arena binnenstormden, tegen de Chr. school en Chr. vakorganisatie dreigend den vinger opheffend. De kern van het Kerkvolk, aldus schrijft het blad, bleef echter onder dit alles zich zelf. (Vervolg op pag. 2) Op 29 Juni is het Anjerdag in ons land Ter herinnering aan zekere gebeur tenissen in 1940. Iedere Hagenaar zal zich nog de „Witte- Anjerdemonstratie" van 29 Juni 1940 herin neren. Wat keken de Duitschers vreemd op bij deze eerste openlijke en massale verzets- uiting! Nu, in 1946, zal om nieuwe gelden voor het „Prins Bernhard-fonds" te verkrijgen, op 's Prinsen verjaardag, 29 Juni as., in het geheele land een „Anjerdag" worden gehou den. In Augustus 1940 werd het Prins Berm- ha rdf ends te Curasao gesticht ter vergroo* ting van ons aandeel in de geallieerde oor logvoering. Het ligt nu in de bedoeling van Z.K.H. Prins Bernhard, om diit fonds in stand te houden ter bevordering van de gees-? telijke weerbaarheid van ons volk. Een ieder drage dus 29 Juni zijn Anjer! DE „INDRAPOERA" WORDT MAANDAQ IN AMSTERDAM VERWACHT. Het m.a „Indrapoera" met repatrieeren- den uit Indië aan boord, wordt a.s. Maan dagavond te Amsterdam verwacht. Met de debarkatie zal waarschijnlijk eerst Dinsdag een aanvang worden gemaakt. De passagierslijst van bedoeld schip ligt aan ons loket ter inzage. Krachtens besluit van de N.D.P. ver schijnen we thans voor de tweede maal deze week in dubbel formaat. De Directie. Regenachtig, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Meest zwaarbewolkt met tijdelijk regen, meest krachtige wind tusschen Zuid en Zuid-West^ weinig verandering in temperatuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1