Zon, vroolijkheid en vertier op Scheveningen LDist *11 Dl LES YAN WOENSDAG Wild West op den Nieuwendijk te Amsterdam Schiedam bouwde eeq reuzen bok voor Frankrijk België-Nederland eindigde in een gelijk spel 2-2 NIEUWE LEmSCHE COURANT VRIJDAG 31 MEI 19M Het seizoen wordt morgen officieel geopend (Van een onzer verslagevers) Het leek er gisteren, in de ochtenduren, niet op dat het nog wat zou worden met onze „Scheveningsche plannen". Vrij fel blies de wind en ook de druilerige regen werkte niet in het minst mee om er nog wat van te maken. Maar ziet, tegen den middag draaide het weer, het zonnetje kwam zelfs opzetten, en. Scheveningen was Scheveningen! De Hagenaars krioelden binnen minimum van tijd in en om den Boulevard, bevolkten de tentjes en poedelden in het water, dat het een lust was. Hoe zij er zoo vlug zijn gekomen, was ons een raadsel. Want ondanks het feit, dat de Haagsche trams meer leken op bijenkorven, waarin alles op, onder en boven elkaar klitte, waren er in luttele minuten toch honderden menschen meer, dan de H.T.M. met haar paar lijnen ooit vervoerd kan hebben. En dat is ongetwijfeld één van de grootste bezwaren voor het a.s. seizoen: het transport probleem. Want dat het zoo door zal kunnen gaan als gisteren, lijkt ons onwaarschijnlijk. Misschien dat de toch al zoo oude trams het nog een paar weken kunnenhouden, doch dan zullen zij (vergeef ons de beeldspraak) er toch ongetwijfeld het loodje bij leggen! Goede raad is duur, en materieel is zelfs heelemaal niet te krijgen Hoe het ook zijwij zaten op Scheveningen, en wij genoten! De grootste verrassing was wel, dat wij niet in onze „bewegingsvrijheid" belemmerd waren de geheele Boulebard lag open, en het moet gezegdwordenmen heeft er in betrekkelijk korten tijd bergen werk verzet! Wat wij echter misten uitgesproken mis ten? wat wasde pier, die de moffen ver nielden. Tja, dat is het „nieuwe" Scheveningen. Geen pier, strand afgerasterd ten N. van den Boule vard tot de Keizerstraat, nog weinig tentjes, nogal vervelooze huizen Maar, en wij schreven dit reeds, er wordt hard gewerkt. Ook in het Kurhaus, in 't Palacehotel, in het Solarium en op de terras sen, overal heerscht een bedrijvigheid» die niet vreemd is. Met oud materiaal heeft men kans gezien er wat van te maken iets waar wij trots op kunnen zijn! Zoo werden in de foyer, onder de rotonde en op verschillende andere plaatsen bij gebrek aan lijm verf schil derijen aangebracht met waterverf. Schilde rijen van Theo Bitter, Willem Minderman, Paul Kromjonb en Harry Verburg. Morgen, dan wordt het seizoen geopend met den traditioneelen wedloo-naar-zee. Op dien Torst met gemak zooveel als 25 spoorwagons Op de werf Gusto te Schiedam werd dezer dagen een drijvende bok, die 200.000 kg. kan heffen of wel even veel als 20 normale spoorwagons kunnen torsen, aan een offi- caeele test onderworpen. Dit geschiedde ten overstaan van een Franische commissie van deskundigen, daar deze bok werd gebouwd voor Fransche rekening en bestemd is om zeehavens te herstellen. Ofschoon de reus belast werd met 250 ton, dus 25 boven het normale, werden alle voorgeschreven bewegingen vlot en zonder haperen ver richt. De afmetingen van de ponton zijn ca. 38 x 18 meter. Op het dek bevinden zich buiten de hijschüeren en de verst el-inrich ting o.a. nog vier verhaallieren. Onder het dek treft men de ketelruimte, de pompen- kamer, het magazijn en de verblijven voor de bemanning aan. De bok is van een nieuw type en wat de afmetingen betreft een der grootste, zoo niet de grootste, die ooit in Nederland werd gebouwd. De vlucht buiten boord, bij het hijschen van den maximum last, bedraagt I DAT de Ned. Spoorwegen, in tegenstelling tot de geruchten, de verbinding naar Sche veningen nog niet hebben hervat. DAT vandaag de electrificatie van het treinvak A'damAmersfoort officieel is ge opend. DAT door de opvoering van de treinfre- quenitie de reserveering van speciale rijtuigen voor trajectkaarthouders van de Ned. Spoor wegen mi.v. 3 Juni komt te vervallen. DAT de heer J. E. Foekens van het dep. van Handel c.s. vanavond om 7.15 uur een radio-causerie houdt over „Crediet voor den middenstand na de bevrijding". DAT mr A. Fumée is benoemd tot consul te Oslo. DAT de minister van O., K. en W. het op prijs zal stellen, indien de gemeentebesturen de bonafide jeugdorganisaties zooveel moge lijk in alles dehelpende hand willen toe- Steken. DAT deelnemen van Overheidspersoneel aan de oprichting en het functionneeren van Im'koapvereeniigiingen als plichtsverzuim wordt beschouwd en disciplinair zal wonden ge straft. zelfden dag zullen voorts het Kurhaus, de ter rassen, het Solarium en al de andere openbare vermaakplaatsen geopend worden. Ook de Als we gisteren iets op Scheveningen misten en dat was nog heel wat dan moet toch in de eerste plaats de zoo ge liefde pier worden genoemd. Zoo lieten de Duitschesr haar afscheid nemen .winkelgalerij is, met vier nieuwe zaken, weer' present. Half Juli komt het circus terug. En zoo is er nog heel wat te vermelden. Wij doen het echter niet, opzettelijk, omdat wij toch wel ween, dat de Hagenaars, de Gronin gers. de Brabanders, kortom, dat alle Neder landers, als zij maar even vrij hebben een kijkje gaan nemen. En men kan er van overtuigd zijn: Scheve ningen ontvangt U met open armen! Sensationeele jacht op zware jongen uit Utrecht Badend in zijn bloed, met een door enkele kogels versplinterd been, een armbreuk en verscheidene andere kogels in zijn lichaam, zeeg precies te middernacht van Woensdag op Donderdag een 27-jarige beruchte Utrechteche misdadiger, Gerrit genaamd, tot slot van een sensationeele schietpartij op den Nieuwendijk te Amsterdam, ineen. De Haar- lemsche recherche zocht den man reeds ge- ruimen tijd, omdat hij verdacht wordt van moord, diefstal en inbraak. Zijn kameraad, Bertus genaamd en eveneens uit Utrecht af komstig, zag kans door een regen van kogels te ontkomen. De mannen waren gesignaleerd in een cafétje. Twee rechercheurs gingen naar bin nen en vier agenten stelde zich voor den uit gang op. De Utrechtenaren kregen terstond ca. 9 meter. Buiten de hijschhlokken voor de 200 tons last zijn er nog hulpbiokken voor het hijschen van 75 resp. 10- ton. De totale hoogte van den bok bedraagt ca. 57 meter boven water. De maximum bereik bare vlucht met lasten tot 35 ton bedraagt 35 meter buiten boord. Hierbij is de totale hoogte oa. 44 nieter boven water. Doordat de ponton voldoende uitwatering en stabi liteit bezit is de bok geschikt om in de monding van zeehavens te werken. Binnen kort wordt het gevaarte over zee naar Frankrijk versleept. DE SCHADELOOSSTELLING VOOR TWEEDE KAMERLEDEN. Blijkens het voorloopig verslag hebben meerder.e Eerste Kamerleden bezwaren ge maakt tegen den datum, waarop de te wij- zgen schadeloosstellingen voor leden der Tweede Kamer zou ingaan. De Tweede Ka mer heeft de oorspronkelijke datum 1 Jan. '46 gewijzigd in 6 Aug. '45 en deze datum ligt ver voor dien, waarop de „tijdelijke" Staten-Generaal hun arbeid zijn aange vangen. De Britsche haventarieven zijn mot 10 pet verminderd. DAT de 22-jarige soldaat A. J. O. te Hen gelo twee mortiergranaten tot ontploffing braohit, waardoor hij en zijn broer ernstig gewond in het ziekenhuis moesten, worden opgenomen. DAT Woensdag bij een hevig onweer te Zandvoort het 6-j. meisje M. Bosman werd gedood en die 5-j. H. Barnhoorn zwaar ge wond. DAT de RJK. Bond van pianohandelaren besloot te Roosendaal een vakschool voor pianobouw te vestigen. DAT de in den Afsluitdijk vernielde schut sluis van Den Oever weer in gebruik is geno men en dit voor de scheepvaart tusschen Den Helder en IJsselmeer een bekorting beteekent van 70 K.M., daar nu de reeds eerder her stelde sluis te Kornwerderzand kan worden gemeden. DAT een met z'n jeep uit België komende Canadees bij Nispen door commiezen werd beschoten, daar hij meende met lifters te doen te hebbm en tenslotte stopte, maar toen 10 paar gesmokkelde zijden kousen en een deken verspeelde. DAT f29.338.46 is ontvangen aan vrijwillig betaalde belasting. Sjahrir over het nieuive Inheemsche Kabinet Sjahrir verklaarde in een interview, dat hij zou toestaan dat leden van de Nationale Concentratie in het nieuw te vormen In heemsche Kabinet zouden worden opgeno men, hetgeen zou leiden tot vorming van een „Nationaal Kabinet". De drie aftredende minister zijn Soewandi, justitie; Moh. Sjafei, onderwijs en Djama- loedin, landbouw. lndië kort en klaar Drieduizend Islamieten zullen dit jaar uit Ned.-Indië een pelgrimstocht naar Mekka maken. De kosten van de reis zijn voor de a-s. hadji's, in verband met diverse omstan digheden, aanmerkelijk hooger dan voor den oorlog. De heer E. Raux, consul-generaal van Frankrijk te Sydney, is in die functie be noemd te Batavia. Volgens de Inheemsche pers heeft eenigen tijd geleden een uitbarsting van de Merapi plaats gehad, waardoor aanzienlijke verwoestingen werden aangericht. Men verwacht te Batavia dat tegen half Jund de evacuatie van de Japanners uit Java voltooid zal zijn. In Saksen wordt een referendum ge houden over de vraag, of bedrijven van oorlogsmisdadigers en nazi's in handen van den Staat moeten komen. achterdocht en namen meteen de beenen. Zij stoorden zich niet aan de sommaties der agenten, waarop deze midden in de verkie- zingsdrukte op den Nieuwendijk hun revol vers afschoten. Gillend en schreeuwend vlo gen de menschen alle kanten uit om dekking te zoeken. Bertus wist in het tumult te ontko men. „Schieten jullie me maar dood", was het eerste dat de gewonde Gerrit de op hem toesnellende agenten toeriep. Verder zei hij nog: „Ik heb dien moord niet begaan". De politie-autoriteiten wenschen op dit moment nog niet mede te deelen van welken moord zij hun arrestant verdenken. Vier andere personen, onder wie een der agenten, kregen onbeduidende schotwonden, terwijl 't glas van verscheidene ruiten door verdwaalde kogels werd getroffen. De Belgische doelverdediger Meert stond vaak voor heete vuren, doch kweet zich uitstekend van z'n taak. Belgen liepen 0-2 achterstand direct na de rust in (Van een onzer verslaggevers.) Ruim 55.000 toeschouwers, waaronder enkele duizenden Nederlanders, hebben in het Antwerp-Stadion te Antwerpen de Oranjeploeg een zwaar bevochten ge lijk spel in de wacht zien sleepen. Wel hadden de Hollanders, door 2 fraaie goals van Wilkes, een 20 voorsprong weten te behalen, maar 7 minuten na de hervatting was de stapd reeds 22, deden de Belgen hun bijnaam „De Roode Duivels", alle eer aan en zaten zij gewel dig op den bal. Het juiste schot bij de Belgen was echter zoek en de Oranje mannen, met Hollandsch Leeuw op de borst, verdedigden zich tot het uiterste. Er ontspon zich direct een snelle wedstrijd, maar voorloopig bleven de achterhoeden de situatie meester. Bij de Belgen was het plaatsen der voorhoede-spelers maar matig, DAT de Bailey-hefbrug over het Wilhel- mina-kanaal te Tilburg 4 maal daags tus schen 8 en 18 uur voor de scheepvaart wordt geopend. DAT benoemd is tot inspecteur van de Volksgezondheid met standplaats Arnhem de heer H. F. Louwe Kooymans. DAT de 1902 passagiers van de „Boisse- vain" gistermiddag om 12 uur te A'dam zijn gedebarkeerd, w.o. 90 lichte zieken en 40 oorlogspleegkinderen. DAT in het kader van „De kunst gaat door het vrije land", de A'damsche Studentenver. 5 Juni „Geuzerwaard" opvoert in den Stads schouwburg te A'dam. DAT de heer G. M. Bijvanck zijn geloofs brieven als Hr. Ms. b.g. gezant en gevol machtigd minister heeft overhandigd aan de presidenten van Costa Rica, Nicaragua en Honduras. DAT d>e Ned. Bank aan met-ingezetenen, woonachtig of gevestigd in één der Ned. Overzeesohe Gebiedsdieelen vergunning ver leent tot het doen inschrijven op de 3 Grootboekschuld 1946. DAT Maandagavond a.s. om 7.45 uur door dr. ir. A. Minderhoudt een radiocauserie wordt gehouden over bloembestuiving door bijen. (Van onzen Parlementsredacteur) De Statenstembus heeft een niet-ondub belzinnig geluid gegeven, dat moeilijk mis verstaan kan worden. Kort gezegd: de kie zers hebben meer dan genoeg van het regime- Schermerhorn en de Partij van den Arbeid is bij hen geen „enfant chéri". Zeker, ook anderen hebben kleine verliezen geleden, maar zoo markant als de afkeer van de P. v. d. A. zich heeft gedemonstreerd, is toch wel heel sprekend. De ruk naar uiterst links demonstreert het wantrouwen der roode en rose kiezers nog te sterken. Wat het kiezersvolk thans te zien heeft gegeven, is hoe betreurenswaardig den communisten-groei met het oog op de be langen van land en volk ook is toch een gezonde, leerzame reactie, die aan de P. v. d. A. en degenen die zich met de kabinetsformatie hebben bezig te houden, iets te zeggen heeft. Waartoe beginselloosheid en het maken van de kiezers tot objecten van een rekensom wel kan leiden, heeft de Partij v. d. Arbeid ditmaal wel heel pijnlijk ondervonden. Bij tienduizenden heeft zij haar volgelingen zien deserteeren naar de Moskousche legioenen. Deze hebben bovendien kennelijk den aan hang van een andere voormalige totalitaire partij eveneens opgevangen. Geen wonder, want principieel zijn ze van hetzelfde ge halte, al is er misschien verschil in uiter lijkheden. Er zijn blijkbaar ook kiezers geweest voor wier inzicht de uitslag van 17 Mei een waar schuwende les is geweest. Zij hebben het gevaar onderkend van de politieke evolu ties der vroegere soc.-dem., die hun kiezers corps blijkbaar beschouwden als een soort voetbal, die men schoppen kan waar men wil en ook van de vroegere vrijz.-dem., die hun oude partij organisatie practisch vernie tigd hebben. Beider beginselverzaking en na jagen van een succespolitiek van niet-Ne- derlandschen bodem heeft de meest extreme, dictatoriale politieke richting ongemeen ver sterkt, ondanks de door de communisten bij voortduring uitgelokte stakingen, die ons volk en zijn voedselvoorziening en welvaarts bronnen op zinlooze, roekelooze, misdadige wijze aantasten. De P. v. d. A. ondervindt de gevolgen van haar Engelsche politiek. Want het is nog steeds waar, dat onder revolutionairen op den duur de meest ex treme opvattingen het winnen, ook al voe ren ze door bloed en tranen. Zoo was het in 1789. Was niet Robespierre een man van zachtaardige inborst Toch is hij geworden „de bloedhond der revolutie". Al zijn tegen standers, zelfs verdachten als zoodanig, ruimde hij uit den weg. Niet anders was het in Rusland, Italië en Duitschland. En in 1946 zien we in Nederland eveneens gelijk verschijnsel, dat onder socialisten de meest extremen, de volksinstincten, het meest trekken. BEGRAFENIS Mr A. G. A. RIDDER VAN RAPPARD. Naast zijn oudsten zoon, die door de Duit- sohers was vermoord, is Dinsdag op „Heide- rust" te Worth-Rheden het stoffelijk over schot van mr. A. G. A. ridder van Rappard, lid der Eerste Kamer, ter ruste gelegd. Overeenkomstig zijn wensch droeg de plechtigheid een sober karakter. De kist, ge plaatst op een boerenwagen, werd getrokken .door twee werkpaarden. De heer Wuestenenk schetste aan die groeve de groote verdienste van mr. van Rappard voor de Geldersche Mij. van Landbouw, ter wijl de heer D. Gelderman, lid der Eerste Kamer, sprak namens de beide fracties der Partij v. d. Vrijheid en namens het hoofd bestuur. Vooraanstaande Zuid-Tirolers zonden den ministers van Buitenlandsche Zaken der groote vier een brief, waarin zij een onder zoek vragen naar de toestanden in Zuid- Tirol, dat aan Italië is toegewezen, dook door Oostenrijk wordt opgeëischt. waardoor goede kansen verloren gingen, ter wijl aan den anderen kant Roozen als het ware zat vastgeklonken aan den Belgischen stopperspil, Vermeulen, en het tusschen de achterhoede en de middenlinie niet erg bo terde. De Belgen toonden zich echter slechte schutters. Na veertig minuten spelen kregen wij twee Hollandsche goals in één minuut tijds te zien. Kraak, onze doelverdediger, keerde een aanval der Belgen, schoot ver uit, Roo zen ving den bal op, kopte door naar Wil kes, die zich geen oogenblik bedacht en met een formidabel schot in den rechterbeneden hoek, Meert, den Belgischen doelverdediger, onhoudbaar passeerde. Het ge juich van den Hollandschen aanhang was nog niet ver stomd, of wéér was het Roozen. die door gaf naar Wilkes en nu caramboleerde de afgevuurde kogel van dezen speler via den rechter-doelpaal in het net (02). Met dezen stand brak de rust aan. Wel op gelukkige wijze wisten de Belgen den stand gelijk te maken. Bij den aanvang der tweede helft trapte de Cleyn af, van Vaerenbergh gaf door aan zijn vleugelman, Lemberechts, iedereen dacht aan een voor zet, doch de bal verdween in den linker bovenhoek (12). In de zevende minuut be ging Kraak echter een blunder. Van Vae- renberghe kopte na een corner in. Kraak ving den bal, liet dezen echter weer glippen en kreeg den bal eerst weer te pakken nadat deze de doellijn was gepasseerd (2—2). Onmiskenbaar was het initiatief nu in handen van onze Zuiderburen. Paauwe en De Vroet lieten hun vleugelman steeds maar weer vrij spel, waarvan deze flink pro fiteerden. Een kwartier voor het einde dach ten wij reeds het derde Nederl. doel-punt te tellen. Wilkes had zich weer fraai vrij ge speeld, maar werd op het laatste oogenbnlik door Paverick op onreglementaire wijze van den bal gezet. De scheidsrechter, de Zweed Eklind, liet echter rustig doorspelen,, hoewel hij toch voor minder ernstige vergrijpen wel floot. In de laatste 5 minuten zetten de Belgen nog eens alles op alles, maar scoorden niet meer. Een kleine Belgische overwinning zou verdiend geweest zijn. Bij de Belgen was de stopperspil, Vermehlen, bij de Hollanders, Wilkes de beste man. Het Nederl. team even voor den aanvang van het groote sportgebeuren; v.l.n.r.: Bas Paauwe, Rijvers, de Vroet, Holleman, Kraak, Drager, v. d. Linden, Potharst, Wilkes, Roozen, Kuppen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5