Nog geen einde van de stakingen in Amerika Regeering van Perzië moet het veld ruimen NIKUWK LF.tDSCHF COURANT VRIJDAG 31 MEI 1946 In de vetkolenmijnen werkt men weer Woensdag nam het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden de wet aan, die, gedu rende den tijd, dat het federaal bemidde lingsbureau pogingen doet om arbeidscon flicten bij te leggen, zestig dagen lang sta kingen verbiedt. Het voordeel voor de regee ring is, dat zij ndet, zooals onlangs bij de spoorwegstaking, voor de desorganisatie van het heele maatschappelijke leven staat, ter wijl er in die zestig dagen genoeg pogingen gedaan kunnen worden om het stakings gevaar geheel af te wenden. Thans zal de president de wet teekenen. Niettemin duren in de verschillende be drijven de conflicten voort. Zoo legden 75.000 arbeiders in de anthra- Cietmijnen het werk neer, nadat zij zagen hoe hun 400.000 collega's uit de vetkolen mijnen weer aan het werk gingen, na een volledige overwinning behaald te hebben. Die kregen n.l. de gevraagde loonsverhoo- ging van 18% cent per uur en ontvingen voor hun ziekenfonds, waarover wij Woens dag schreven, een organisatievorm waarmee De rehabilitatie van den heer H. G. Hey Men trekke geen verkeerde conclusies In ons bericht van 29 Mei j.l. betreffende de rehabilitatie H. G. Hey komt een zinsnede voor, welke, naar ons gebleken is, tot ernstig mis verstand aanleiding kan geven en wel de vol gende: „Een jaar lang was de Heer Hey uit geschakeld, maar ook een jaar lang is nu met de textielvoorzieningen in Nederland geknoeid. En nu dé zaak volkomen in den knoop zit, mag de Directeur van Distex weer terug komen." Nog daargelaten het feit, dat de heer Hey in eerste instantie gestaakt werd als directeur van 't Rijkstextielbureau te Arnhem en dien tengevolge ook als Directeur van Distex, stel len wij er prijs op te verklaren, dat het geens zins in onze bedoeling lag hiermede critiek te leveren op het beleid of de activiteit van het betrokken Rijksbureau, dat gedaan heeft, wal menschelijkerwijs mogelijk was, om de textiel- voorziening zoo goed mogelijk te doen ver- loopen. Vooral insiders weten hoe Distex het afge- loopen jaar ons volk heeft geholpen. Na de bevrijding moesten de textielbureaux in verband met de gewijzigde omstandigheden opnieuw georganiseerd worden, terwijl het Rijksbureau te Arnhem zelfs geheel opnieuw moest beginnen door de aldaar plaats gevon den verwoestingen. Het spreekt vanzelf zooals iedere insider Weet dat, wanneer de industrie slechts een zeer gering gedeelte van de kolen, welke voor de normale vooroorlogsche productie noodig zijn, ontvangt en daarbij personeelsmoeilijk- heden heeft, terwijl de behoefte aan textiel minstens het drievoudige is van normale tij den, de voorziening van het publiek slechts Zeer langzaam kan geschieden. Zeker is dit het geval, wanneer uit deze te geringe productie de oorlogsgetroffenen en arepatrieerenden moeten worden geholpen, en daarboven belangrijke hoeveelheden door de Regeering werden bestemd voor het leger, de mijnwerkers en andere bepaalde groepen van Werknemers. De mogelijkheid tot snellere bevrediging van de behoefte zou alleen aanwezig geweest zijn door grooteren inmoprt. Hiervoor werden echter geen voldoende deviezen toegestaan, terwijl het gehalte der door de Regeering in Amerika reeds aangeköchte goederen van voldoende be kendheid mag worden geacht. Onze eenige bedoeling was juist ten aanzien van deze laatste punten critiek te leveren op het Regeeringsbeleid. Zelfs de Heer Hey zou hieraan in het afgeloopen jaar niets hebben kunnen veranderen! ONZE CONCLUSIE (Vervolg van pag. 1) Gewestelijke omstandigheden, de figuur van de lijsttrekkers en dergelijke factoren spreken steeds een woordje mee. En vaak ook wordt de beteekenis van de politieke overtuiging voor het gewest niet even sterk gevoeld als wanneer het geheele land üjn het geding is. Zuid-Holland en in het bijzonder R'dam en Den Haag verdient voor de A.R.P. een eervolle vermelding. Hier schuilen beloften Voor de Raadsverkiezingen. De herkozen of nieuw gekozen leden voor de verschillende fracties wacht in den ko menden tijd een moeilijke en gewichtige taak. Wij verheugen er ons over, dat bij de nieuwen verschillenden zijn, die in him om geving reeds een groot vertrouwen hadden verworven en nu in een vertegenwoordigen de functie blijk zullen kunnen geven van hun toewijd'img en bekwaamheid in het be hartigen van 's lands belang. Gemakkelijk zal hun taak daarom niet zijn, omdat deze verkiezingen in den linkerhoek wel weer een sterke verschuiving naar het extremisme hebben gegeven. Ook dit mocht na den uitslag van 17 Mei Worden verwacht. Thans zijn eveneens iets meer concrete Cijfers te geven over den omvang, waarin dit extremisme van links in de Eerste Ka mer een plaats zal krijgen. De vier N.S.B.'ers zullen wij niet terug zien; er komen wel vijf communisten. Er is in den lande stellig nog een man, die met meer dan gewone belangstelling van den Uitslag dezer verkiezingen kennis neemt. Dat is di2 kabinetsformateur. Ook hij zal onder den indruk moeten komen, zoowel van de stabiliteit als van de beweging, waardoor deze verkiezingen zich kenmerken. De kabinetsformateur zal, indien hij uit sluitend een samengaan van de Kath. Volks partij en P. v. d. A. mocht overwegen, tot de overtuiging moeten komen, dat daarbij wel een langzamerhand tamelijk labiele part ner wordt opgenomen. Hij zal voorts de ge dachte steeds minder van zich kunnen afzet ten, dat hij door zulk een formatie belang rijke en stabiele krachten verwaarloost, wat ons land in dezen tijd van nationalen nood minder dan ooit hebben kan. De idee, welke wij hier en daar vermeld zagen, dat minister Schermerhorn ook in het door dr. Beel gevormde kabinet stellig als minister-president zou kunnen optreden, een Idee van toch reeds dubieuze waarde, vindt in den uitslag dezer laatste verkiezingen wel bijzonder weinig aanmoediging. Het is bij Verkiezingen altijd een kwestie van winst of verlies. Welnu, wij hopen, dat ook de for mateur met dezen uitslag zijn winst zal doen. Indien dit werkelijk het geval is, zal het een winst zijn, welke wij en ops land en hem gaarne gunnen. zij zich volkomen kunnen vereendgen. Thans worden voor de anthracietmijnen dezelfde rechten gevraagd. In New-York staakten gisteren de arbei ders van de Hudson-Manhatten'-lijn, een forensenspoorweg, daar de directie ver klaarde niet in staat te zijn de toegezegde loonsverhooging uit te betalen. Tusschen de zeelieden en havenarbeiders en hun Werkgevers is nog geen spoor van overeenstemming. De arbeiders vragen 12 dollar 55 cent per maand méér en overwerk- toeslag. Krijgen zij dat niet, dan gaan zij 15 Juni a.s. in staking. Communistische dames verlangen toch suiker „Regeering moet maar zorgen dat er voorraden zijn". Het communistische Alg. Vrouwenverbond. afd. Rotteram, heeft in een telegram aan mlm. Schermerhorn geprotesteerd tegen de stopzetting der suikerrantsoeneering, daar het Ned. volk niet de dupe mag worden van geschillen tusschen werkgevers en werk-* nemers. Daar stakingen thans aan de orde van den dag zullen zijn, is het Verbond van meening, dat de Regeering door het bijtijds aanleggen van voorraden moet voorkomen, dat de gezondheidstoestand van het Ned. volk niet verder wordt aangetast. Schiphol kan niet wachten op de grillen der Amsterdamsche onrustsotkers en dus stak de genie de handen uit de mouwen. De vlag staat al op de barak. Bravo kerels! De Russen eischen een vazallen-kabinet De Iraansche of wel Perzische premier Sultaneh diende, aldus Reuter, het ontslag van zijn kabinet in. Men verwacht, dat hij opdracht zal krijgen een nieuw bewind te vormen, waarin uitsluitend pro-Russen zit ten. Sultaneh droeg Hussein Ala, die Perzië in den Veiligheidsraad vertegenwoordigde, op, geen verklaring meer in den Raad af te leggen. De caputulatie der Perzen is dus vol komen. Twee Iraansche officieren, die in Tebris gevangen gehouden werden, zond Azer- Eerste Ned. schip uit Australië vertrokken Ondanks bedreiging van de vakvereenigingen Twee vertegenwoordigers der vakvereeniging te Sydney zijn er niet in geslaagd te beletten, dat het Ned. schip de „Tosman" gisteren naar Batavia is vertrokken, ondanks bedreiging met geweld jegens de Australische leden der be manning. De „Tasman" heeft 150 Ned. geëvacueerden aan boord, benevens een groote hoeveelheid voedsel ten behoeve van diegenen, die onlangs uit de Japansche kampen werden verlost. De zaak van den ex-burgemeester van Barendrecht Haagsch Bijz. Gerechtshof verlangt nieuw onderzoek. (Van onzen verslaggever voor rechtzaken) Het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden, bij vervroegde uitspraak in de zaak tegen den ex-N.SJB.-burgemeester van Baren drecht, Richard Brunsveld, een hernieuwd on derzoek gelast om nieuwe getuigen te hooren. De Proc.-fiscaal had tegen verd. de doodstraf geëischt, wegens hulpverleening aan den vijand o.a. het geven van de lijst met namen van onderduikers aan de Duitschers, waardoor 2 personen zijn overleden in een concentratie kamp. CENTRAAL STEMBUREAU. De voorz. van hot Centr. Stembureau ter verkiezing van de leden der Prov. Staten van Zuid-Holland brengt ter openb. kennis, dat de openb. zitting voor de loting bedoeld in art. 104 laatste lid van de Kieswet, zal worden gehouden op 4 Juni te 16 uur ten Stadhuize, Groenmarkt, en dat onmiddellijk daarna de openbare zitting bedoeld in art. 107 van de Kieswet ter bekendmaking van den uitslag der stemming zal worden ge houden. •beidsjan op verzoek van Teheran terug. Radio Tebriz zeide „dat de houding van Pisjevari overal diepen indruk heeft ge maakt". De nieuwe Eerste Kamer De uitkomsten van de door ihet A.N.P. verrichte berekeningen om te komen tot de samenstelling der nieuwe Eerste Ka mer, zijn geen definitieve cijfers. Dit geldt trouwens van alle cijfers, welke door het A.N.P. verzameld en gepubli ceerd zijn. De officieele telling verloopt ^vat langzamer doch is de eenige, welke rechtsgeldigheid bezit. Als regel wijken echter de voorloopige tellingen nanwelijks van de officieele af. Evenwel doet zich ditmaal bij de be rekeningen voor de samenstelling der Eerste kamer ook nog een juridische kwestie voor. De bedoelde berekening is van nature eenigszins gecompliceerd. Zooals men weet worden de leden der Eerste Kamer door die van de Provin ciale Staten gekozen. Dit geschiedt echter niet in een plenaire vergadering, doch in vier groepen, t.w. Noord-Brabant, Zee land, Utrecht en Limburg (le groep); Gelderland, Groningen, Overijsel en Drente (2e groep), Noord-Holland en Friesland (3e groep) en Zuid-Holland (4e groep). Bovendien wordt in overeenstem ming met het bepaalde in artikel 114 der Kieswet aan elke voor dit doel uitge brachte stem een zekere stemwaarde toegekend, welke verband houdt met het inwonertal der provincie, voor welke de betrokken afgevaardigde zitting heeft. Deze stemwaarden varieeren van 60 (Zee land) tot 264 (Zuid-Holland). Bij Mi- nisterieele beschikking van 23 Mei j.l. heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken deze in de Kieswet vastgelegde stemwaarden gewijzigd. Er bestaat even wel verschil van inzicht over de vraag of deze wijziging bij Ministerieele beschik king kan geschieden, dan wel of hiervoor een wetswijziging noodig is. Dit juridisch geschil zal binnenkort wel opgelost wor den, doch ons interesseert op het oogen- blik alleen de vraag of het resultaat der berekeningen onder de oude stemwaarden anders zal uitvallen dan onder de nieuwe. Het A.N.P. heeft te dezen aan alle on zekerheid een einde gemaakt door de be rekening tweemaal uit te voeren, een maal op de oude en eenmaal op de nieuwe wijze. Verrassend was. dat de uit komsten beide malen dezelfde waren, zoodat voorshands veilig mag worden aangenomen, dat de juridische kwestie in verband met de zoo juist gehouden verkiezing slechts academische waarde heeft. DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS Door G TH ROTMAN 51. De politie is er natuurlijk achter ge komen dat we een portie gemeentegas ge kaapt hebben", vervolgde hij En jawel, hij had goed geraden! „Halt! Politie!" klonk het uit het vlieg tuig. Meneer Van Emmen raakte nu hele maal van streek. In plaats van op de rem, trapte hij op het gaspedaal, met het gevolg, dat de Pegasus des te sneller voortschoot. Pang! Daar klonk een sehot, en het vol gend oogenblijk werd een lasso om een der poten van de Pegasus geworpen. Het gevolg was, dat de Pegasus opeens sterk overhelde, en daar zij zich juist boven de rivier bevonden, schoten onze drie lucht- helden met een luide plons het water in, terwijl de Pegasus, waarvan de motor nog steeds in volle werking was, als een razen de rondzwom. Op de plaats, waar het beklagenswaar dige drietal in het water gevallen was, bor relden grote luchtbellen op.... Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te DonkerbroekHaude (toez.) P. C. A. v. d. Hoff te BeetsOuden dijk; te Godshuizen A. T. Scholte te Wir- dum; te Goes J. H. Hartzheim te Halle (Gld.) en H. v. 't Hof, voorg. der Evang. Gem. te Tiel; te Hardegarijp (toez.) G. H. Scholte te Jelsum; te Harlingen (toez.) A. C. D. v. d. Bosch te Well en Ammerzoden; benoemd tot evang. bij de Herv. Gem. te Blij kam G. Hopster te St. Jacobaparochie; te Klaaswaal A. L. v. d. Smit te Waspik; te Spijkenisse (toez.) A. E. D. A. Ravesloot te Opende; te Westeremden mr J. Schoenma ker te Kolham. Aangenomen: naar Coevorden A. J. Engels te Grootegast. Bedankt: voor Klundert K. M. Vogel te Heusden; voor Vlaardingen (vac. G. Lans) N. den Oudsten te Asperen en (vac. A. J. v. Rijn) C. A. v. Harten te Katwijk a. Zee. Geref. Kerken. Beroepen: te Amersfoort, J. G. Ade- ma te Rotterdam-Delfshaven; te Enkhuizen, H. J. Swierts te Tholen; te Hazerswoude, J. F. H. v. d. Bom te IJlst; te Hoogvliet, M. van den Bosch, evang pred. te Breda; te Sprang, cand. A. J. H. Brussaard te Bloe- mendaal; te Wommels, cand. W. v. d. Kolk te Enkhuizen. Bedankt voor Hillegersberg-Terbreg- ge, L. Bhjdorp te Overveen; voor Niezdji, S. Bosma te Grauw. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Beroepen: te Ermelo, L. Doekes te Rotterdam-Fijenoord; te Rijnsburg, J. Waag meester te Murmerwoude. Geref. Gemeenten. Tweetal: te Wolphaartsdijk, D. L. Aangeenbrug te Leerdam en L. Rijksen te Leiden, waarvan eerstgenoemde werd be roepen. Vrij Evang. Gemeenten. Beroepen: te Yerseke, C. Zijlstra te Enschedé. PERSONALIA Benoemd tot buitengew. hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de R.U. te Groningen, mr. P. W. A. Immink te Utrecht; tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan die R.U. dr. J. R. Prakken te Amsterdam; tot hoogleeraar in de faculteit der rechtsge leerdheid aan de R.U. te Leiden, om onderwijs te geven in het oud-vaderlandsch recht, mr. H. F. W D. Fischer, thans belast met het geven van onderwijs in dit vak. Ter benoeming van een gewoon hoog leeraar in de Heelkunde aan de Gem. Uni versiteit te A'dam zijn voorgedragen dr S. Boerema te Groningen en dr H. Wamsteker De Ned. Herv. predikanten ds. J. W. J. Addink te Heeze, ds. A. A. Bruins te Ommen, ds B. de Jong te Medemblik, ds J. J. v. d. Poll te Oene, ds. A. G. Kloots te Winterswijk, ds H. Visser te Terborg en ds M. C. v. Wijhe te Vught hebben in verband met het bereiken van den 65-jarigen leeftijd allen eervol emeri taat ontvangen. Dr E. A. A. de Vreede, predikant bij de Prot. kerk in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, stelt zich beroepbaar in de Ned. Herv. kerk. Dr. de Vreede, die in '24 candidaat werd in Zeeland arbeidde in- Imddë te Ambosina, Timor-Koepamg, Tamonon (Minahassa), Ba tavia en Median. Drie nieuwe Zendelingen werden geordend Druk bezochte Zendingsdag te R'dam. Onder groote belangstelling (ook van ge repatrieerd!? Zendingsarbeiders) werd giste ren te Rotterdam de jaarlijksche Zendings dag der samenwerkende Zendingscorporaties Oegstgeest gehouden. 's Morgens vond in de volle Prinsenkerk een dienst plaats, waarin voorging dr. W. F. van Leeuwen, die zijn gehoor bepaalde bij Handelingen 1 1. Daarna vond de ordening plaats van drie nieuwe zendelingen, de heeren A. Rigters, R. G. Vleeming en T. van Weelie. Nadat dr. K. J. Brouwer de gebruikelijke uitreiking der Bijbels had verricht, wierd nog door zen deling van Weelie het woord gevoerd. In de eveneens zeer druk bezochte mid dagbij eenkomst in de Zendingskapel aan de Gerard Scholtenstraat werden vier nieuwe zendingsdi reel) ?u ren geïnstalleerd, mej. C. B. Rijnders, mr S. G. Graaf van Rand- wijck, dr. W. F. Dankbaar en ds. A. M. Knottnerus. Deze installatie geschiedde door dr. J. J. Stam, die een toespraak hield n.a.v. enkele verzen uit Fil. 2. Tevens werden de direc teuren toegesproken door dr. Brouwer, zelf re?ds vele jaren Zendingsdirecteur. Dr. Dake, gerepatrieerd zendeling-arts, hield vervolgens een inleiding over het Zen dingsziekenhuis van Modjowarno in oor logstijd. Het Eeuwfeest van „De Klokkenberg" Reden van Minister van der Leeuw. De minister van O., K. en W., prof. v. d. Leeuw, heeft Woensdag ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de kweekschool „Chr. Normaalschool op den Klokkenberg te Nijmegen" een rede uitgesproken. Hij prees den geest, die thans zoovele jaren aan ..dein Klokkenberg" heeft geheerscht, als een voorbeeld voor waarachtig Chr. On derwijs, en zeide, voorts, dat, wanneer van bepaalde zijde gesuggereerd wordt, dat spr. zou willen gaan in de richting van een modem clericalisme en de verzorging van het bijzonder onderwijs aan de kerken zelve, in plaats van aan vereenigingen opdragen, dan is zulks alleen juist, wanneer men zijn positie in de kerk beschouwt. De minister hoopt echter genoeg besef te hebben van de verantwoordelijkheid van .een dienaar der kroon, om hier de vrijheid van den staats burger niet slechts te respecteeren, maar ook tegen eiken aanslag in bescherming te nemen. Wil een groep Nederlanders het bij zonder onderwijs behartigen via de van ouds bestaande vereenigingen, dan is dat niet slechts hun goed recht, maar het is de plicht van de overheid hen hiertoe in staat te stellen. Immers, staatkundig gezien, gaat het hier slechts om een niet genoeg te waar- deeren goed: de vrijheid van onderwijs, d.w.z. de vrijheid van de ouders, om de op voeding hunner kinderen te doen geschie den naar die beginselen, welke zij de hoogste achten. Deze vrijheid is de quintessence van de Nederlandsche onder wijs wetgeving en ik durf te zeggen, dat die bij mij even veilig is, als bij wie ook. Ook ih dit opzicht heb ben Christenen, die de oude paden bewan delen, geen monopolie. De minister deelde tenslotte aan mevrouw Oosterlee-Haspels haar benoeming mede tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, als erkenning van de groote verdiensten der school gedurende een eeuw voor de onder wijzersopleiding en in het bijzonder van haar verdiensten voor deze school in zeer moei lijken tijd. ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM, (Gem. Unriversatett)29 Mei Bevorderd tot arts de heeren J. H. Augustijn, (Soerakiairta), S. J. C. Venekamp (A'dam), K. C. Korff (A'dam), G. van Zadel hof if Ouder-Amstel) en C. W. A. Wiemer (Nijmegen). Geslaagd airtsex. le gèd. H. O. Heineman, H. H. J. Classen en A. Groenmk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2