'licuiue Ceiïtsdjf (Courant Hog scherper vonnis over de P.v.d.A. Confessioneele partijen wisten zich goed te handhaven Vele crypto N.S.B.-ers zochten heil bij Comm. Opnieuw veel medeleven mei den Siembussirijd Hoe Nederland stemde voor Prov. St. en Tweede Kamer in 1939 en 1946 ONZE CONCLUSIE VRIJDAG 31 MEI 1MB ïe Serie: !e Jaargang vanaf 1 Mei 1945, No. 33S Abonnementsprijzen 1.10 per maand 0.26 per week 3.25 per kwartaal fblj betaling p. kwit. Verh. m adm.kosten) Advertentiën /OM per m.m. contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur: Dr E DIEMEB Redactie: B VAN DER ROS voor Leiden en Omstreken „$tonluüstirb is myn bert in tea ibeMciwrt lenspoet* Nieuwe burgemeester van I Leiden benoemd Jhr mr F. H. van Kinschot, thans burgemeester van Alkmaar Naar het A.N.P. verneemt, is tot burge meester van Leiden benoemd jhr mr F. H. van Kinschot, thans burgemeester van Alk maar. De nieuwbenoemde burgemeester van de Sleutelstad, wiens naam reeds eenigen tijd geleden werd genoemd, Frangois Henry van Kinschot, werd 23 October 1899 te Amers foort geboren, waar zijn vader officier was. Hij bezocht het gymnasium te 's-Graven- hage en studeerde rechten aan de R.U. te Leiden, om hierna als volontair werkzaam te zijn op de gemeentesecretarie van Sas- senheim. Vervolgens werd hij benoemd tot ambtenaar ter Pre*, griffie van Zeeland, waarna zijn benoeming volgde tot burge meester van Zuidlaren. Met ingang van 15 Jan. 1934 werd jhr van Kinschot benoemd tot burgemeester van Alkmaar, waar hij binnenkort dus zijn 12y2- jarig burgemeesterschap zou herdenken. Alkmaars burgervader staat bekend als een Uitnemend magistraat, die bij alle kringen der bevolking in hoog aanzien staat vanwege zijn innemend en vriendelijk karakter. Tijdens zijn verblijf te Alkmaar zijn ver scheidene groote werken tot stand gekomen, Waarva wel het belangrijkste is de restau ratie van de Groote Kerk. Voorts kreeg Alk maar een nieuw politiebureau en een gym nasium, welke bouwwerken een sieraad voor deze proviciestad vormen. Onze nieuwe burgemeester heeft in tal van vereenigingsbesturen zitting en zijn belang stelling is dan ook veelzijdig. Hij is lid van de groote zuiveringscommissie voor het Over heidspersoneel, terwijl hij eere-voorzitter is van de vereeniging Alkimaar's Ontzet". Jhr van Kinschot is ook lid van de Holl. Mij voor Wetenschappen. Tijdens de bezettingsjaren heeft burge meester van Kinschot zich een fefl tegen stander getoond van het nat. socialisme en het ebhoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat hij door de Duitschers aan den kant worde gezet. Na de bevrijding heeft hij echter weer direct het bestuur van zijn stad op zich genomen. Naar wij nader vernemen, is de benoe ming van jhr Van Kinschot met ingang van 16 Juni a.s., zoodat de Sleutelstad binnen enkele weken weer een burgemeester heeft, waarmede onze stad zeker is geluk te wen- schen. De niuwe burgemeester is en man met groote energie en voortvarendheid, die zeker in staat zal zijn de harten van de Lei- Öenaren te winnen. Helaas valt er over deze benoeming een droeve schaduw. Juist Dinsdagavond is de moeder van jhr Van Kinschot overleden, wier stoffelijk' overschot morgen ter aarde wordt besteld. Transportbedrijven in A'dam gaan ook al staken Hedenmorgen heeft een aantal chauffeurs Van verschillende goeder en vervoerbedrijven te Amsterdam geweigerd „besmette" lading van de haven naar de stad te vervoeren. De directies dezer bedrijven onderhandelen met de leiding van de E.V.C., afd. transport, aldus het A.N.P. Zeven ionwe visschers in Zeeland verdronken Doordat twee vaartuigen op een mijn liepen. Woensdagmorgen omstreeks 5 uur zijn twee motorvisschersvaartudgen uit Arne- muiden, gemerkt „ARM 1" en ARM 3" iin het Veersohe Gat op mijnen geloopen. Van de „ARM 1" zijn omgekomen: de schip per A. Meerman, oud 29 jaar. gehuwd, de matrozen: C. van Belzen, 29 jaar, gehuwd, beiden woonachtig te Arnemuiden en E. Meerman, 35 jaar, gehuwd, te Vlissingen. Van de „ARM 3" zijn omgekomen: de matrozen B. J. Siereveld, 20 jaar, ongehuwd, zijn broer L. Siereveld, 15 jaar. beiden zoons van den geredden schipper J. Siere veld, H. Siereveld, 36 jaar, gehuwd en C. van Beizen, 38 jaar, gehuwd, allen te Arne muiden. Ln verband met de Statenverkiezingen mogen wij vandaag in dubbel formaat verschijnen. DE DIRECTIE. De Partij van den Arbeid is verslagen. Zij liep terug onder de kiezers van 28.3 pet op 17 Mei tot 25.8 pet der geldige stemmen. Vergeleken met 1939 is dit cijfer bijna 4% pet minder dan toen S.D.A.P., Vrijz. Dem. en C.D.U. behaalden. Er gingen Woensdag voor de P. v. d. A. 20 zetels verloren. Winnaars waren de communisten. Zij veroverden 46 zetels: van 12 kwamen ze op 58 in alle provinciën samen. Hun percentage klom van 10.57 tot 11.41. De Katholieken groeiden van 30.80 pet op 17 Mei tot 31.42 tlhans. Het leverde 2 zetels winst op. De Ghr. Historischen herstélden zich verder op verrassende wijze. Zij keerden in posiitie terug tot 1939. In percentage steeg deze partij van 7.84 (17 Mei) op 9.73 pet. De anti-rev. handhaafden eveneens de positie van 1939, maar verloren, bij een winst van 1 zetel in Den Haag, netto 3 plaatsen. De Partij van de Vrijheid en de S.G.P. tenslotte bleven eveneens op het peil van 1939. Overigens zie men het gegeven cijfermateriaal. Een aardige kijk op de zoo snel herstelde sluis te IJmuiden. De kleine mannetjes op het vlot bewijzen met welk een reusachtig stuk waterbouwkunde we hier te doen hebben. Al was het op straat wat minder druk Zij diie beweren, diat die belangstelling voor die verkiezingen van Woensdagavond gerin ger was, dan voor die van 17 Mei, zijn waar schijnlijk den geheelen Woensdagavond thuis geweest en hebben niet de menigten gezien, die zich voor de verschillende kraniten- bureaux verdrongen. Het begon voor ons gebouw aan de Groote Marktstraat, waar aan men de verandering die het ondergaat al duidelijk zien kon, zoo tegen een uur of negen, toen de belangrijke uitslagen be gonnen binnen te komen. Politie te paard) en te voet had voortdurend zorgen met het vrijhouden van die straat voor het verkeer. Verderop waar Vrije Volk en Waarheid aan de Prinsegracht tegenover elkaar de uitslagen bekend maakten, kwam het her haaldelijk tot felle mondelinge discussies tusschen de aanhangers der verschillende partijen, die daarbij van veel welsprekend heid blijk gaven en over gebrek aan be langstelling niet te klagen hadden. Ook elders in de stad, aan de Heeren- gracht, voor Metropole, op de Laan van Meerdervoort en in de buitenwijken, zooals voor ons bijkantoor in Soheveningen, ver drong men zich, totdat de slaap het won van de belangstelling. Uit- Amsterdam meldt het A.N.P. een ver andering in décor, daar van het Paleis op den Dam het groote witte doek, waarop de Kamerverkiezingen indertijd, stonden aan gegeven, verdwenen was. De redenen waren „van internen aard", zooals officieel wend meegedeeld. De belangstelling richtte zich nu op de, elkaar beconcurreerende, krantembureaux, waan niet alleen muziek voor stemming zorgde, maar filmvertooningen afleiding brachten. Zoo nu en dan was er gejuich, als er overwiningen of nederlagen werden aangekondigd. Commentaren' waren niet van de lucht en propaganda voor de komende gemeenteraadsverkiezingen evenmin. Het ijzer was heet en dus smeedde men het! Een gelijk beeld toonde Rotterdam, waar in West, Noord en Zuid verkiezingsdiecisten actief waren. Zoo beleefde ons land weer een van die bijzondere verkiezingsavonden, die, als steeds, zich kenmerkten door zeer late en zeer groote drukte met veel muziek, veel licht en veel wisselende stemmingen in heel het land. Nog stilte rondom den formateur Was den geheelen ochtend ten departemente (Van onzen verslaggever). De Kabinetsformateur dr. Beel is Woens dag ruim een half uur op zijn departement geweest, doch vandaag bracht hij den gehee len ochtend in zijn werkkamer aan het Bin nenhof door. De besprekingen, die hij tot nu toe hield, beperkten zich in hoofdzaak tot conferenties met vooraanstaande partijge- nooten van den formateur. Als men daar naast weet, dat het Riegeeringsprogram nog steeds in statu nascendi verkeert, dan is de veronderstelling dat men in deze bezoekers evenzoovele raadgevers mag zien, geenszins ongerechtvaardigd. Hedenochtend bracht de heer Schouten een kort bezoek aan het departement, doch dit gold niet den heer Beel. THEE- EN KOFFIEPOTTEN EN RUBBERLAARZEN VAN DEN BON. Thee- en koffiepotten, in alle maten, als mede vuurvaste thee- en koffiepotten mo gen m.i.v. morgen zonder punten voor ser viesgoed te verlangen, worden verkocht. Ook rubberlaarzen zijn voortaan vrij. Morgen wordt het hengelseizoen geopend. PARTIJEN 1939 1946 1 1946 Stemmen I I Zetels 1 1 Pr.St le K. Tweede Kamer 1 stemmen Stemmen I Zetels 1 1 Pr.St. le K. 519 432 12.6 81 7 614.177 12.9 588.766 12.6 78 7 St Geref. Partij 84.617 2.1 10 101.772 2.1 100.959 22 10 Partij van de Vrijheid.. 250.009 6.1 35 3 305.202 6.4 297.431 6.4 37 3 Kath. Volkspartij 1.228.536 29.8 186 16 1.466.510 30.8 1.468.820 31.4 188 16 Partij van den Arbeid 1.245.429 30.3 176 14 1.347.664 28.3 1.206.275 25.8 156 14 Chr. Hist. Unie 405.512 9.9 63 6 373.191 7.9 454.883 9.7 63 5 Comm. Partij 132.700 3.2 12 502.935 10.6 533.182 11.4 58 5 Overige partijen 247.607 6.- 27 4 48.755 1.- 23.887 0.5 Totalen 4.113.842 100 590 50 4.760.206 100 J 4.674.203 100 j 590 50 De uitslag der verkiezingen voor de Prov. Staten kenmerkt zich indien wij hem plaatsen naast den uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer zoowel door een voortdurende stabiliteit als door een voort gaande beweging in het politieke leven van ons volk. De voortdurende stabiliteit komt hierin uit, dat de rechtsche partijen, nadat de doorbraakpogingen eenmaal zijn mis lukt, de kiezerscorpsen op peil hebben kun nen houden en de beweging, welke de P, v. d. A. ging vertoonen, is bij deze ver kiezing gaan doorwerken. Zet dit laatste proces zich voort, dan kon voor die partij wel eens een tamelijk critieke periode gaan aanbreken. Door het overboord zetten van verscheidene oude, doch nog altijd fascinee- rende beginselen, mist zij de aantrekkings kracht, welke de vroegere S.D.A.P. op velen had. De gevolgen openbaren zich, nu het bindmiddel van het gemeenschappelijk be ginsel blijkt te ontbreken en velen de rijen gaan verlaten. Behalve aan de communisten is dit, ver moeden wij, mede ten goede gekomen aan de C.H. Unie, waarin de stabiliteit en de beweging deze laatste in de beteeken is van een verblijdenden aanwas samen treffen. De Unie behield haar getrouwen en won kennelijk verscheidenen terug,- die aanvankelijk door «enkele gedachten uit de P. v. d. A. zijn bekoord. Buitendien heeft bij deze verkiezingen de Prot. Unie prac- tisch haar einde gevonden, stellig ook ten gunste van de C.H.U. Eveneens heeft de Kath. Volkspartij dit maal, naar blijkt, verschillenden in haar gelederen opgenomen, die eerst in de P, v. d. A. bevrediging hadden gezocht. Door dit alles heeft de mislukking van de door braak op religieuze overtuiging gebaseerde politieke partijen haar beslag gekregen. Het gevolg is, dat deze laatste partijen» vergeleken met 17 Mei, thans een nog groo- ter deel van ons volk vertegenwoordigen. Haar percentage is nu 56. Landelijk blijkt de A.R. Partij een weinig te zijn teruggeloopen sinds 17 Mei. Het is te weinig om hieraan eenige conclusie te ver binden, welke afwijkt van een geconstateer de stabiliteit. (Vervolg op pag. 2) Dè nieuwe Statenleden van Zuid-Holland Van de 82 behooren er 10 tot de Comm. Partij A.R. Partij: J. Wilschut, J. Verhoeven Lzn.» A. R. de Kwaadsteniet, E. van Ruller, jhr. J. M. M. van Asch van Wijck, J. W. Noteboom, J. A. J. Jansen Maneschijn, N. van der Brugge, P. G. Knibbe, G. van Baren, E. P. Verkerk, E. A. Polet, dr. F. L. van Muiswin kel, K. Aantjes. St. Ger. P.: ds. P. Zandt, H. van Rossun% A. Vlasblom. P. v. d. Vrijh.: F. W. C. Blom, mr. A. F. Poggenbeek, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, mr. H. van Riel, H. P. C. M. de Witt Wijnen, dr. D. Zijp, J. van de Griend. Kath. V.P.: ir. E. H. Kraaijvanger, F. Kee- sen, A. H. J. Steeman, J. A. L. M. Loeff. M. A. Ooms, Th. M. Dresmé, W. J. van Dijck, ir. C. H. Wittenberg, E. J. M. H. Bolsius, J. C. Sohrama, M. P. van der Weijden, A. C. A. Deerenberg, A. Heerkens, F. J. G. Spieksma, Th. P. J. Eisen, J. P. de Wit. P. v. d. Arb.: mr. L. A. Donker, H. Wil- lemse, J. Zaeleniberg, G. E. van Walsum, A. B. Pomper, R. Langerak, J. Spronkers, J. van Tilburg. C. A. M. Diepenhorst, J. C. Deering, J. Barents, C. P. Damme, J. J. van Langen, H. van Woudenberg, A. J. Jonge- leen, C. H. Hagedorn, T. de Bruin, mr. G. J. C. Schilthuis, i.r. J. D. J. Waardenburg, J. P. van Praag, A. D. van Dijk, T. J. A. M. van Lier, A. Venverloo en 2 zetels bij loting. C.H. Unie: F. A. Nelemans, H. C. Kranen burg. W. Wagenaar, mr. J. J. R. Schmal, B. J. Thijs9en, C. v. Dijk, jhr. V. P. A. Beelaerts van Blokland en 2 zetels bij loting. Comm. P.N.: P. van Praag, L. van Halm, G. van Reemst-de Vries, H. van Weizen, L. van der Knaap, D. Versluis, B. T. Peters, B, Kedde, J. Snel, C. Boere. Ook Scheveningen braclit ons „Hollandsche nieuwe" De eerste logger van zee teruggekeerd met 10 last. Gisteren is te Soheveningen binnengeloo- pen de eerste Scheveningsche haringvisscher, die „SCH. 44", schipper B. Korving van de reederij A. v. d. Zwan en Zonen, met 10 last haring, zijnde de vangst van vier scheper» (eigen vangst 58 kantjes). (1 last is 17 kantjes, 1 kantje is 90 kilogram visch nettoX. Door dezen aanvoer was er vandaag te Sche veningen voor het eerst sinds eenige ja nan weer afslag van haring. NEDERL. TROEPEN NAAR DUITSCHLAND? Desgevraagd deelde de Britsche onder staatssecretaris McNeil in *t Lagerhuis mede, dat de Engelsche regeering de practische aspecten onderzoekt van het Ned. aanbod om ook de noodlge bezettingstroepen voor Duitschland te willen leveren. TWEEDE KAMER 4 EN 6 JUNI BIJEEN. De Tweede Kamer komt 4 Juni om half twee bijeen, op welke vergadering zoo mo gelijk de toelating en beëediging van de leden zullen plaats vinden. Daarna verga dert de Kamer op Donderdag 6 Juni oim één uur. Het weerbericht was nog niet in ons beaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1