Min. Lieftinck wil „tering naar de nering" zetten Schond Frankrijk de souvereiniieit van Siam? NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 29 MEI 194# Bezuinigingsplan van 1250 millioen gulden Ridder van Rappard herdacht Een ouderwetsch geluid van jong Kath. econoom Infla- tiespook dwingt tot uiterste zuinigheid tot behoud van ons econ. apparaat Een filoso- phisch debatje Pensionnee- neering 60-j. onderwijzers gaat door. (Van onzen parlementsredacteur) Een gevoelig woord van herdenking heeft de VOORZITTER van den Senaat gis termiddag aan den overleden mr Ridder van Rappard gewijd, waarbij namens de Regee ring MINISTER LIEFTINCK zich aansloot. Van den ernst des levens naar de sombere werkelijkheid van het heden was slechts een Btap: we zaten er onmiddellijk midden in: het wetsontwerp Tijdelijke maatregelen ter verzekering van een doelmatig gebruik van tot zeehavens behoorende werkkrachten en hulpmiddelen ging er z.h.s. door. De voorzie ningen met betrekking tot de begrootingen 1942'45 en het doen van uitgaven voor 1946 hield iets langer op. De Katholieke prof. V. D. BRINK maakte enkele opmerkingen van critischen aard over 's ministers uitgavenpolitiek. Met het oog op een gezonde economische vooruitstrevende politiek achtte hij deze niet in alle opzich ten te verdedigen. Deze tijd eischt een snel in orde brengen der financiën op straffe van inflatie. Het zetten van „de tering naar de nering" is oude, maar ook tegenwoordige .Wijsheid. Dit betoog uit den mond Van dezen jon geren econoom baarde eenige verwondering e n wekte herinneringen aan het verleden. Maar ook het antwoord van minister LIEF TINCK had eenigszins soortgelijke uitwer king. Hij moest toegeven dat de kwestie van een sluitend budget weer aan de orde moet komen. De tendens in het beleid zal worden de staatsfinanciën te saneeren en een einde te doen komen aan de stijging van de staats schuld. Hij was het daarmede volkomen eens. De inflatiegedachte staat inderdaad op den achtergrond van onze uitgavenpolitiek. Dat was zeer zacht gezegd, meenen we, als men niet wil uitspreken, dat zij min of meer reeds om een hoekje gluurt. We moeten inderdaad terug naar de oud-vaderlandsche spreuk door den heer v. d. Brink geciteerd. Maar het kan niet ineens, willen we ons economisch appa raat op peil kunnen brengen. Het op onverantwoorde wijze uitgeven van geld moet een einde nemen. Daarom wordt krachtig gewerkt aan een plan tot budgetaire saneering, dat op den duur een en een kwart milliard zal moe ten besparen in de komende periode. De minister herinnerde nog eens aan de kos ten van wederopbouw, maar ook aan de uit gaven voor de politieke delinquenten. Die kosten ons per jaar bijna 200 millioen gulden, d.w.z. meer dan 2000 gulden per hoofd l Minister Lieftinck solliciteert dois naar den titel van super-bezuiniger. Het is alles de moeite waard en bewijst wel hoe dicht het bekende spook, waarover niemand gaarne spreekt, ons op de hielen zit. We hebben te gen deze tendens in het beleid van den mi nister geen bezwaar, omdat we doet hij het niet met volle zeilen aanstevenen op een nationaal bankroet. Hier is de nood op gelegd als nooit te voren. Goede wind en behouden vaart, Excellentie! Het wetsontwerp werd z.h.s. goedgekeurd, evenals dat inzake verlenging werkingsduur van het Reglement voorloopige pensionnee- ring van onderwijzers tot 1 Jan. 1947. Een debatje, waaraan deelnamen prof. WOLTJER (A.R.) en de heer CRAMER (P. v. d. A.) ging vooraf. Eerstgenoemde betoog de uitvoerig, dat de minister de basis voor dezen maatregel uit 1936 geheel had losge laten en vervangen door de theorie van de mindere geschiktheid. De tweede spreker hield een min of meer filosifisch betoog over „Historie en wet" om te motiveeren het los maken van een wet van haar oorspronkelijke motieven en haar dan toch bestendigen, zulks om des ministers beleid te verdedigen. Minister V. D. LEEUW gaf de stelling van prof. Woltjer toe, maar hield niettemin on bewezen vol, dat van het argument der min dere geschiktheid in 1936 wel niet gebleken is, maar dat het toch meespeelde. Nu is het het eigenlijke motief geworden. De oude maatregel loopt door, maar met andere mo tiveering. De werkelijkheid van vandaag eischt dat ondanks de historie. De minister kon niet voorspellen, dat er in de toekomst meer onderwijzers ter beschik king zullen komen. Maar de voornemens voor een betere bezoldiging zijn er in ieder geval. En dachten we zou de minister reeds vergeten zijn het betoog van zijn ambt genoot-professor over de anderhalf milliard? We zullen over dat sluitend budget en de saneering vroeger, minder welluidend, be zuiniging geheeten nog wel meer hooren in de naaste toekomst. De onderwijzers zul len er met de andere Nederlanders voorloo- pig over kunnen nadenken. CHR. KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN Al heeft de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden de 6700 leden reeds over schreden, toch blijft, naar de heer H. J. Ver meulen op de Vrijdag en Zaterdag te A'dam gehouden algemeene vergadering dezer ver- eeniging mededeelde, onder de geestverwante callegae een tekort aan organisatiebesef be staan, hetgeen een funesten invloed uitoefent op het totaal-resultaat der vakactie. N.a.v. een causerie over het kernwezen door den heer R. A. Jongbloed te 's-Gravenhage, in welke rede spr. betoogde, dat het denkbeeld van democratie in het bedrijfsleven en van perso neelsvertegenwoordiging niet in strijd is met hert Chr. beginsel, ontspon zich een levendige discussie. O.m. kwam de vraag naar voren of Chr. arbeiders in de bedrijfskern zitting mogen nemen, als daar ook E.V.C.-ers in vertegen woordigd zijn. Volgens spr. was het hier niet mogen maar moeten, daar de Christen-arbeider juist langs dezen weg moet opkomen voor zijn beginsel en aldus een zoutend zout moet zijn. JVis is de A'damsche P.R.A. chef K. H. Luurssen? (Vervolg van pag. 1) Nu zijn er méér Nederlandsche politie- menschen geweest, die in bezettingstijd ver- hooren af moesten nemen, al was het dan fidet steeds in bijzonderen S.D.-dienst. Luurs sen echter had een eigen methode voor ver hoor. Zoo vertelde één van zijn ex-slacht offers, dat Luurssen hem tot bekentenissen probeerde te intimideeren o.a. met de woor den, „Nou kom jij bij de Duitschers, nou Bullen „wij" je weieens anders behan delen." Hij dreigde met concentratiekamp, maakte ten dienste van de moffen gebruik van geheime politiedossiers, kortom, hij gaf degenen, die hij onderhanden had, volko men den indruk het Duitsche regiem nog zoo kwaad niet te vinden. Een lang niet onbelangrijke rol speelde Luurssen bij de Duitsche reprise van het proces betreffende de inbraak in een tributiekantoor te Amsterdam, begin 1942, in welk proces ongeveer twintig verdachten betrokken waren. Het gevolg is toen ge weest, dat behalve diverse veroordeelingen tot tuchthuis etc., acht doodvonnissen wer den uitgesproken, waarvan er vier zijn vol trokken en aan C. de Vries, Van Batum, van Dieren en Pots het leven kostte. Al moge het nu waar zijn, dat de meeste leden van dit inbrekers-gezelschap geen brave jongens waren, zoo is daarmee toch zeker niet goed gepraat dat zooals een ieder toen wél wist deze Nederlanders den dood ingejaagd werden. Luurssen was het weer, die voor een belangrijk deel het onderzoek leidde. Bij die gelegenheid zou hij ook aan een verdachte voorgesteld heb ben maar dienst te nemen bij het Oost front, omdat dan de straf wél mee zou val len. Voorts moet Luurssen in verschillende gesprekken hebben verklaard, dat de eenige macht, die hier zou blijven, de Duitsche zou zijn. Zijn „verdiensten" werden door de Duitschers erkend, door de bevordering van Luurssen tot inspecteur. Is het een wonder, dat na de bevrijding Luuroen rap werd opgepikt? Maar die zelfde Luurssen werd daarna weer even rap vrij gelaten, op grond van bepaalde papieren die hij bleek te bezittenWant Luurssen heeft ook goed werk gedaan. Veel goed werk zelfs. Vooral toen bepaalde gebeurtenissen in den wereldstrijd haar schaduwen vooruit gingen werpen. Luurssen heeft inderdaad heel wat menschen men sprak ons zelfs van honderd honderd vijftig uit moffen- handen weten te redden. Maar wij vragen ons af of daarmee al het voorgaande ver geten en vergeven is. Of kunnen doodstraf fen die voltrokken werden aan andere Nederlanders, ook al ongedaan worden ge maakt? Wat gebeurde er na de bevrijding met Luurssen? Hij wilde wel weer in het Haagsche poli tiecorps terug komen; wel zeker. Maar, dan moest hij zijn Duitsche geschenk, den inspec teursrang, behouden. Dat nu vond men blijk baar al te gek. En dus kreeg Luurssen een andere baan. Hij werd chef van de P.R.A. in Amsterdam! Ofschoon er tegenwoordig veel gekke din gen gebeuren in de Lage Landen bij de Zee willen we hier toch nog maar weer eens de vraag stellen welke houding de autoriteiten ia <k« kwestie denken aan te nemen. Nieuwe kwestie voor den Veiligheidsraad De president van den Raad der ministers van Siam heeft een brief geschreven aan den Secr.-Gen. der V.N., waarin Frankrijk wordt beschuldigd van inbreuk op de Sia- meesche souvereiniteit en verzocht wordt deze kwestie door den Veiligheidsraad te laten behandelen In den brief schrijft de eerste-minister, Pridl Panomyong: „Op 24. 25 en 26 Mei j.l. zijn Fransche troepen de rivier de Mekong overgestoken en hebben met geweld Sia- meesch grondgebied bezet, dat zij thans be houden. Deze aanvallen moeten worden be schouwd als een weloverwogen actie tegen de Siameesche souvereiniteit en het behoud van den vrede. Tegenover deze ongerecht- Aanvulling bonnenlijst van de vorige week Voor de periode van 26 Mei t/m 8 Juni. BONKAARTEN KA, KB, KC 606. 295 Alg. 50 gr. Thee 296 Alg250 gr. Jam, Stroop» enz. 297 Alg250 gr. Zachte Zeep C 59 Res1 Ei BONKAARTEN KF 606. 373 BMV 125 gr. Boter BONKAARTEN LA, LB, LC 606 A 47 Melk 2 L. Melk B 47, C 47 Melk 3V2 L. Melk 237 Aardapp. 2 kg Aardappelen BONKAARTEN KD, KE 606. 795 Alg250 gr. Jam, Stroop, enz. 796 Alg250 gr. Zachte Zeep 797 Alg1 Ei BONKAARTEN KG 606. 873 BMV 125 gr. Boter BONKAARTEN LD, LE 606. D 47, E 47 Melk 6 L. Melk 737 Aardapp. 1 kg Aardappelen TABAKSKAARTEN ENZ. T 30 2 rants. Tabaksartikelen V 30 100 gr. chocol. of suikerw. X 30 100 gr. chocol. of suikerw. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 31 Mei a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 3 Juni mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keuken moeten aldaar de bon nen „240 of 740 vleesch" voor vleesch en „287 aardappelen" worden ingeleverd. vaardigde aggressie houdt Siam standvastig en geduldig vast aan zijn politiek van geen weerstand bieden. De bevolking in de aan gevallen en aangrenzende gebieden verlaat haar huizen en rijstvelden, op een oogen- Jslik, dat mijn regeering haar uiterste best doet om haar verplichtingen, een maximum hoeveelheid rijst voor de door den honger getroffen gebieden voort te brengen en af te leveren, na te komen." Mijnstaking in Amerika loopt ten einde Het ziet er naar uit, dat de mijnwerkers staking in Amerika ten einde loopt. De mijnwerkers en de regeering bereikten overeenstemming ten aanzien van het nieuwe looncontract. Een der belangrijkste overwin ningen van de arbeiders is, dat de m ij n - eigenaars hebben voorgesteld, het zieken fonds, hetwelk de mijnwerkers eischen, voor hun rekening te nemen, door van elke ton steenkool 5 cent voor dit doel af te staan. De kans op een zeeliedenstaking is sterk vermin derd. De Amerikaansche Senaat maakt ernstige bezwaren tegen de door Truman voorgestelde anti-stakingswetten, die door het Congres viot aanvaard zijn. BYRNES ANTWOORDT MOLOTOF In antwoord op de beschuldigingen van Molotof aan het adres der Westersche mo gendheden verklaarde Byrnes, dat er geen Engelsch-Amerikaansch bloc bestaat en de Amerikaansche regeering bereid is de we reldproblemen van de wereldopinie voor te leggen. Generaal Clay, de Amerikaansche command dant, aldus Byrnes, kreeg instructie den Geal lieerden bestuursraad in Berlijn voor te stel len, plaatsvervangers aan te wijzen om een onderzoek naar de demilitarisatie van Duitsch- land in te stellen, doch dat de Russen dit on derzoek tegengehouden hadden. DE „EUROPA" VOOR FRANKRIJK Het grootste Duitsche passagiersschip „Europa" is aan Frankrijk toegewezen. NOORWEGEN KRIJGT WEER GEWONE KRANTEN. In Noorwegen vervallen, met ingang van 1 Juli 'a.s. de .papderbeperkingen t.a.v. dag bladen en tijdschriften. BEWAKERS VAN DACHAU STERVEN VANDAAG De bewakers van het kamp Dachau, die ter dood veroordeeld zijn, worden vandaag en morgen terechtgesteld. In de zaak-Weiss is een nieuw onderzoek gelast. STAALNATIONALISEERING IN LAGER HUIS GOEDGEKEURD Het Engelsche Lagerhuis keurde de beslis sing der regeering goed, om „daartoe ge- eigende deelen" van de Britsche staal- en ijzerindustrie te nationaliseer en. De stem verhouding was 338 voor- en 184 tegenstem men. De Labourleden zongen na den uitslag „De roode vlag". MUSSOLINI'S LIJK NOG NIET GEVONDEN De Italiaansche autoriteiten onderzoeken thans de mogelijkheid of het lijk van Musso lini per vliegtuig naar een ander land kan zijn vervoerd, De V. S. zullen in totaal 2700 vliegtui gen naar Europa zenden als deel van de uitrusting der bezettingstroepen. DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS Door G TH. ROTMAN Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Brakel A. J. Wijnmaalen te Leerbroek, te Hellevoetsluis C. Plomp te Ooster hout, te Nijkerk op de Veluwe J. T. Doornen bal te Kesteren; te Veenwoude J. P. Snoep te Hoorn (N.H.); te Noordwijkerhout (toez.) cand. D. J. Spaling, hulppred. te Bloemendaal. Aangenomen: naar Nieuw-Vennep (2e pred.pl. toez.) J. Breeuwsma te Garsthuizen, naar Utrecht (vac. dr. E. v. d Meer) G. J, Geurtsen te Neerbosch-Hees Bedankt: voor Vlaardingen C. A. v. Har ten te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Vlaardingen ds. C. A. van Harten te Katwijk a/Zee. Geref. Kerken Tweetal: te Ruinerwold-Koekange R. Kooistra te Siegerswoude en W. Okkema te Hemelum. Beroepen: te Aalten (vac. D. Veenhui- zen) R. Ypma te Loppersum, te 2e Exloërmond en te Oosterzee G. Y. Vellenga, cand. te Sneek, te Teitsum c.a. en te Oudega S. Wouda te Val- kenswaard. te Wezep M. den Boer te Oude- schoot, die bedankte voor Lemmer en Putters- hoek, te Sprang cand. A. J. H. Brussaard te Bloemendaal. angenomen: naar Geesteren-Gelselaar C. W. Thijs, cand. te Zevenbergen, naar Oude- Pekela D. J. Modderaar te Twijzelerheide. Bedankt: voor Giessen-Rijswijk, Monni kendam, Scharendijke en Vrouwenpolder C. W. Thijs, cand. te Zevenbergen, voor Lekker- kerk W. J. de Ruiter te Baarland. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Baarn J. Waagmeester te Murmerwoude. Chr. Geref. Kerk weetal: te Groningen (2e pred.pl.) H. W. Eerland te Dokkum en M. W. Nieuwenhuyze te 's-Gravenhage. Beroepen: te Zwaagwesteinde P. Zwier te Schiedam. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen: te Leeuwarden P. J. Mietes te Apeldoorn. OECUMENISCHE ACTIE Het adres van de Kerkelijke Actie, die ntl omgedoopt is in „Oecumenische Actie in de Geref. Kerken", is voortaan: ds B. Richters Wilhelmin<alaan 3 Baaxn. 50. De Pegasus kwam natuurlijk weer op straat terecht. Haastig, voordat de politie er de lucht van kreeg, werd de wond wat bij gelapt. Op de hoek, aan de overkant van de straat, was een lantaarn. Maar, er was geen paal bij, waar je in kon klimmen; ze zat aan de muur van een huis vast, zoals dat in vroeger tijd de gewoonte was. Er moest dus ijets anders op verzonnen wor den. Welnu: meneer Van Emmen ging on der de lantaarn staan, Hans klom op zijn schouders en, Piet weer op Hans' schouders. En zo werd, onder grote belangstelling der eerzame burgers, de Pegasus weer met licht gas bijgevuld. En toen, voorwaarts weer! Dwars over het Zwitserse Juragebergte en het Odenwoud bereikten ze na bijna twee uren Reims. „Wat zijn die oude steden toch mooi!" zei meneer Van Emmen. Hij keek nog eens om, maar toen veranderde zijn bewondering meteen in angst, want vlak achter hen vloog een groot watervliegtuig. „Ik weet het niet, maar ik geloof, dat die het op óns gemunt hebben 1" zei meneer Van Emmen. PERSONALIA Dr J. B. D. Derksen aanvaardt 6 Juni om 4.15 uur te R'dam zijn ambt als buiten- gew. hoogleeraar in de wiskunde en statiti- sche analyse. Promotie. UTRECHT, 28 Mei. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurk. aan de R.U.: P. G Voorhoeve, geb. te 's-Gravenhage, op „Onderzoekingen in het spectrum van allu- minium". Acad. examens. DELFT, 28 Mei. Geslaagd cand. werk- tuigk. ing.: W. Kaars Seypesteyn te Bloe mendaal, H. v. d. Moer te Vlaardingen, J. P. Nauta te Witmarsum en J. J. van Rossum te Delft; voor cand. electr. ing.: H. Zimmer- mann te Soerabaja; voor cand. scheik. ing.: A. Kappelhoff te Dordrecht, S. Laco te Sluis. J. J. Lock te Sabang en N. L. Mackor te A'dam; voor vliegtuigbouwk. ing.: H. E. den Hamer te Buitenzorg: voor electr. ing.j G. de Koningh te Den Haag, J. W. Z. Weer man te Ermelo en C. H. Witte te Hengelo; voor scheik. ing.: G. S. K. Bosnia te Den Haag, J. J. Borley te Koudekerke en J. van Dorp te Katwijk. UTRECHT, 28 Mei Geslaagd artsex. F. P. Bol, L. Strengers, J. W. M. van Walsum, E. Boeke; semi-arts: E. Florijn, J. N. van der Horst, M H. C. Spoon, J. C. S. M. Schuurmans; cand. veeartsenijkunde: T. van der Laan; apoth.ex. Ie ged.: mej. A. Aalbers, C. A. Boogaerdt, P. Hoogland; theor, tand- heelk. ex. Ie ged.: mej. N. van And el, H. A. M. van de Brink, N. J. Felix, H. Groen, mej. C. J. M. Masson, G. Verhage, B. Vermaat, B. Struyk, C. J. van Walchren; theor. tand- heelk. 2e ged.: mej. A. van de Bijl, P. Rec- ter; pract. tandheelk.: G. M. Kalkman, G. Dikland, J. Verhagen, M. H. Maas; prop. ex. theologie: I. N. T. Diepenhorst ((Epe); cand. soc. geografie: D. A. Boon (Utrecht), J. B. Wildeman (Utrecht): cand. klass. lett.: mej. W. M. Cordia (Utrecht); doet. ex. muziek wetenschap: jkvr. M. H. Reuchlin (Den Haag); cand. Rom. lett. (Spaansche taal): K. W. Reinink (Den Helder); cand. Nederl. recht: J. van Veen (Utrecht); cand. wis- en natuurk. letter D: R. L. Roes (Oosterbeek); cand. letter K: W. Hupkes van der Eist (Amersfoort), P. H. Creutsberg (Den Hel der); cand. letter L: J. J. A. M. van de Langerijt (Tilburg); aanvullend G: D. Mos sel (Utrecht), J. de Flines (Den Haag). WHde achtervolging van 17-jar. Rotterdammer Ging de politie met een sten-gun te lijf Een 17-jarige knaap, die er gangster methoden op na hield en een maand lang Rotterdam onveilig heeft gemaakt, is Maan dag eindelijk door de politie gegrepen en veilig opgeborgen. Met behulp van een twee tal kornuiten pleegde hij diverse roofover vallen, waarbij hij van zijn slachtoffers soms bedragen van 1200, 1150 of 250 loskreeg, dreigend met pistool of sten-gun. Reeds lang werd hij door de politie gezocht en achter volgd, doch met zijn wapenen wast hij de rechercheurs op een afstand te houden en zoo te ontkomen. Toen de politie gewaar werd dat hij zijn sten-gun bij een kapper in Crooswijk bewaarde, trokken dirie recher cheurs er op uit en juist bij het betreden van de woning kwam de jongeman naar beneden en trachtte met een gevaarlijken sprong tusschen -de rechercheurs door te ontkomen. Een wilde worsteling ontstond, welke eindigde in de vlucht van den jongen, onder achterlating van jasje en vest bij een der rechercheurs. Er volgde nu een Wild-West achtervolging door de Crooswijkbuurt,- waarbij een aantal politieagenten en een geheel bezette over valwagen assistentie verleenden. Tot 5 maal toe zagen de achtervolgers hem in een huis verdwijnen, totdat eindelijk een der recher cheurs kans zag hem bij een dakraampje in het been te schieten, waarna hij zich moest overgeven en naar een cel op het Hoofd bureau van Politie werd overgebracht. De 17-jarige C. Laghuwitz had reed s tal van misdaden van groot formaat gepleegd en had uit angst voor herkenning zijn blonde haren donker geverfd. ARABÏË-CONFERENTIE IN CAiRO. In Cairo is de conferentie van Arabische staatshoofden begonnen. Zij zullen het Pa- lesfina-probleem en andere Arabische vraag stukken bespreken. Tsjang Kai Sjek houdt vast aan het bezetten van geheel Mandsjoerije, voor de formeele vredesonderhandelingen tot be ëindiging van den burgeroorlog in N.-O, China worden hervat. De Britsche admiraliteit gaf gister avond waarschuwingen uit voor de aanwen zigheid van mijnen in de Noordzee. De Poolsch-Russische besprekingen zijn geëindigd en de Poolsche delegatie keerde ia Warschau terug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2