JUeutue geihsdp GTourant IDisI ,<ll Dr. Beel aangewezen als Kabinets-formateur Onweer brengt veel schade in Noord-Holland MAANDAG ÜT MEI 1946 te Serie: le Jaargang vanaf 1 Mei 1945, No. MS Abonnementsprijzen 1.10 per maand 0.26 per wedt 3.25 per kwartaal fblj betaling p. kwit. verh. m. adm-kosten) Advertentlën 0.16 per m.m. contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Redactie: B VAN DER ROS M$t(xntuasHd) U abebkufll myn bfrt 'n Icg^empott^ Voor regeering die steunt op i het parlement H.M. de Koningin heeft hedenmorgen dr. L. J. M. Beel in gehoor ontvangen en hem de opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van de Tweede Kamer te ge nieten. Dr. Beel heeft H.M. verzocht, deze op dracht in beraad te mogen houden. Minister Beel. (Van onzen Parlementsredacteur.) De eerste terreinverkening zal dus ge schieden door minister Beel. Een misschien door velen niet verwachte invitatie tot een der leden van het Kabinet-Schermerhorn, die niet den indruk maakte uit formateurs hout gesneden te zijn. In ieder geval een Haring voor het Kon. Huis Vandaag is door den opperkeurmeester te Vlaardingen, den heer W. Dam, de haring goedgekeurd om te worden aan geboden aan H. M. de Koningin en het Prinselijk Paar. Ter gelegenheid van dit feit wapperde de historische jagerij-vlag van het Handelsgebouw te Vlaairdingen. Deze haring is aangevoerd te Vlaardin gen door het stoomlogigerschip V.L. 190 „Koningin Wilhelmina" (schipper W. Schaar) van de N.V. Doggermij. Deze koningsharing zal op de gebruikelijke wijze in Oranje vaatjes op het Paleis Soestdijk worden aangeboden. MR. A. G. A. RIDDER VAN RAPPARD f Te VeLp is op 74-jardgen leeftijd overleden het Eerste Kamerlid mr. A. G. A. Ridder •Van Rappard, een zeer geziene figuur op landbouwgebied. Morgen om half 3 wordt hij op Heiderust in Wortlh-Rheden begraven. Voorts overleed, op 72-jairigen leeftijd, te Utrecht het oud-Tweede Kamerlid mevr. mr. R BakkerNort. Plesman spoedig in ons land f terug verwacht K.L.M.-directeur knapt in Lissabon aardig op. Na van zijn ernstige ziekte zoo goed als hersteld te zijn, is de directeur der K.L.M., de heer H. Plesman, eenigen tijd geleden naar de Nieuwe Leidsche Courant verneemt, voor algeheel herstel naar Lissa bon vertrokken, om ïjn een zachter klimaat geheel op te knappen. Verwacht wordt, dat hij spoedig weer naar Nederland zal terug- keeren. |i MILITAIREN DOEN ALLEEN POLITIE- P DIENSTEN BIJ DE HAVENS. In verband met diverse geruchten, deelt tte R.V.D. mede, dat het gebruik van mili tairen als werkkrachten in de havens alleen bedoeld is ter bescherming van de werken de arbeiders en de vrijwilligers. Zij hebben instructie, elke agressieve houding tegen over de stakers te vermijden. Medie daarom werden heden op last van den burgemeester de van zware wapens voorziene miarechaus- oées uit Rotterdam teruggetrokken.. Zuiderling, waarop we ook reeds zagen aan gedrongen. We zullen nu moeten afwachten wat het resultaat van zijn bemoeiingen zal zijn. Rotterdam sit met tekort van f 50 millioen Eindelijk is ook de gemeentebegrooting voor Rotterdam versohenen. In den geleide- baief merken B. en W. op, dat de maatstaf om te berekenen hoe de vermoedelijke uit komst zal zijn, thans nog ontbreekt. Tegen over een totaal aan uitgaven ad f 169.271.524 staat een totaal aan ontvangsten van f 119.271.524, zoodat de middelen met f 50.000.000 achterblijven. Honderden landgenooten zwierven een jaar rond Na vele pijnlijke wederwaardigheden eindelijk thuis. Het zal misschien ongeloofwaardig klin ken, als men hoort, diat eenige honder den Nederlanders, meest mannen tusschen de 20 en 30 jaar, die op 9 Mei 1943 door de Duitsche slavenjagers werden opgepakt, een jaar hebben moeten zwerven, alvorens zij, uit de Russische zone van Duitschland teruggekeerd, de vrije Hollandsohe lucht weer konden inademen. Na den val van Duitschland werden zij naar de Raltiscbe staten gedreven, hetgeen voor hen echter nog geen einde beteekende van de omzwer vingen door Oost-Europa. Een jonge Am- sterdamsche havenarbeider, die niet bepaald kon roemen over de tegemoetkomendheid van den Russischen bezetter, vertelde, dat men alle papieren en eigendommen had moe ten afgeven. Van Juni tot Dec. 1945 waren zij in Jelitz bij Orel geweest, waar zij zoo hard moesten werken, dat van de 400 man er 25 overleden. In alle kampen, waar wij verkeerden, zoo vervolgde hij, hadden de Duitsohers belangrijke functies, ofschoon die topleiding Russisch was. Later zijn zij in Roemenië terecht gekomen, waar de verzor ging iets beter werd. Door een Ned. mili taire missie werden zij vijf weken geleden in het kamp te St. Valentin in Oostenrijk bezocht, waarna hun repatrdeering een feit geworden is en zij Zaterdag via Beussek in Eindhoven aankwamen en aan de goede zor gen van het Roode Kruis en Repatrieerings- dienst werden toevertrouwd. Gisteren is no een tweede groep, bestaande uit politieke delinquenten, aangekomen. Feestelijkheden te Delft zijn Zaterdag ingezet Ter herdenking van het 700-jarig bestaan als stad. De feestelijkheden ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Delft als stad zijn Za terdagmiddag begonnen met tentoonstellin gen en sportwedstrijden, 's Avonds verhoog den de verlichting van de Oude Kerk en de roode lampionnetjes in de boomen langs de grachten de vroolijkheid van de duizenden Delftenaren en bezoekers uit den omtrek, die tot diep in den nacht bleven feesten. De burgemeester, mr. G. v. Baren, opende de tentoonstelling „Delft in de Historie", in het Prinsenhof, waar o.a. de boekenkist van Hugo de Groot en de microscoop van Leeu wenhoek te zien zijn. De Delftenaren zullen deze week nog van diverse feestelijkheden kunnen genieten. „Een vierkante leugen", zegt Henri de Greeve Zaterdagavond, yoor hij zijn wekelijksch „Lichtbaken" voor den K.R.O. begon, sprak pater Henri de Greeve over de beschuldiging in „De Waarheid", dat hij een S.S.'er aan een valsch paspoort geholpen zou hebben. „Ik kan er alleen dit van zeggen, dat het een vierkante leugen is", zoo zeide hij. Hilversumsche jeugd houdt wed strijden met mitrailleurs Ook revolvers, handgranaten en geweren in beslag genomen De Econ. Recherche heeft bij een vijftien tal scholieren te Hilversum een groote hoe veelheid wapens, o.a. mitrailleurs, geweren, revolvers, handgranaten enz. in beslag ge nomen, welke deze jongens waarschijnlijk in de dagen voorafgaande aan de capitulatie, hebben gestolen. Reeds waren enkele onge lukken gebeurd. Er werden zelfs schietwed strijden o.a. op de heide, gehouden. Den ouders wordt dringend aangeraden een on derzoek in te stellen of hun kinderen vuur wapens en munitie in hun bezit hebben, daar vermoed wordt, dat nog vele wapenen verborgen worden gehouden. GEEN SCHOENENBON BIJ VERMISSING DISTRIBUTIESTAMKAART. Zij, wier distributiestamkaart op eeniger- led wijze in het ongereede raakt of geraakt is, komen niet voor een sohoenenbon in aanmerking. Men betrachte dus de noodige zorg bij het opbergen en bewaren van zijn stamkaart. Helft van West-Friesland zat zonder stroom Het onweer van gistermiddag heeft in de Zaanstreek veel schade aangericht. Op ver scheidene plaatsen in West-Friesland is de bliksem ingeslagen. In de gemeente Blokker onder Hoorn brandde de boerderij van den heer Jacob Snoek aan den Lageweg tot den grond toe af. Er werd weinig gered, doch persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. In Schelüntóhout, onder Hoorn, werd de hoogspanning getroffen, waardoor de helft van West-Friesland van 18 uur tot 20.30 uur zonder stroom zat. In Lutjebroek werd de bakkerij van den heer Vriend getroffen, ofschoon hier slechts waterschade ontstond. In Binnen wij zend, gemeente Westwoud, Sloeg de bliksem in het huis van den heer Jongens van 15 tot 17 jaar sloegen Chinees dood Om eenig geld en wat chocolade te bemachtigen De Hilversumsche recherche is er in ge slaagd de daders te arresteeren van den roofmoord, welke Donderdag 16 dezer in een woning aan de Schoolstraat gepleegd is op den Chinees Ko. Het waren drie jongens, van 15 tot 17 jaar oud en woonachtig op den Lijsterweg aldaar. Zij hadden dien avond bij een steenhouwerij aan den Liber- gerweg een steenhouwershamer gestolen, waarna zij welbewust de woning van den Chinees zijn binnengedrongen en hem met den hamer op het hoofd hebben geslagen en onschadelijk gemaakt. Met een porte feuille, waarin f 15.- en een doos met cho- coladereepen zijn zij weer verdwenen. Het slachtoffer is doodgebloed. Bouwes. Er ontstond hierbij een gat in het dak, doch verder geen schade. In Hoorn sloeg de bliksem in de waterlei ding, waardoor op 5 plaatsen het water uit de straten spoot. De plakette, die het Ned. volk den Brit- schen radio-omroep heeft aangeboden, is in het gebouw van de B.B.C. te Londen op plechtige wijze onthuld. Men ziet ze hier in een der wanden aangebracht DAT ter nagedachtenis van den grooten Jïed. natuurliefhebber, dir Jac. Thijsse, een „Dr Jac. P. Thijsse-fonds" is opgericht, waar voor bijdragen gaarne worden ontvangen op postrekening 3011 van de R'damsohe Bank- vereen. te A'dam, onder toevoeging .Eer betoon dr Thijsse." DAT mr J. J. Oyevaar, secr.-gen. van het departement van Scheepvaart, Dinsdag a.s. om 19.45 uur over Hilversum I zal spreken over de Ned. Koopvaardijvloot. DAT aan den Amstelveenscheweg te A'dam Oen monument is onthuld ter nagedachtenis Van de op 7 Mei 1945 gesneuvelde illegale Strijders S. A. Masseling, A. J. Seydel, P. Roozendaal en A. B. C. van Druyten. DAT de distributie van natriumbicarbonaat Jeer vereenvoudigd is. DAT tegen mr B. J. M. van Spaendonck, directeur van het rijksbureau voor textiel, geen zuiveringsmaatregelen noodig worden geacht^ DAT het Belgisch Nat. Orkest o.l.v. Desire Defaun met groot- succes te A'dam is op getreden. DAT 30 Juni de Passiespelen te Tegelen worden geopend. DAT op mej. S. te Henxel een moordaan slag is gepleegd door een zekeren V., die in de verloofde van mej. S. een medeminnaar zag. DAT bij het omslaan van een boeier bij Wormerveer twee kinderen van 4 en 1 Jaar om het leven zijn gekomen. DAT de R.K. Studentenvereen. „Sanctus Thomas Aquinas" te A'dam Zaterdag haar 50-jarig bestaan vierde. DAT de Mij. „Arti et Amicitiae" tot 24 Juni een voorjaarstentoonstelling houdt in haar gebouw aan het Rokin te A'dam. DAT te Bazel op 57-jarigen leeftijd is over leden de heer M. C. Hoessig, consul-generaal van Nederland in Zwitserland. DAT vanaf heden t/m. Donderdag in Noorwijk aan Zee een congres wordt ge houden van de Alg. Ned. Pharmaceutische Studentenver. DAT de Ned. Natuurk. Ver. to Utrecht haar 25-j. jubileum herdacht. DAT het tarief voor banden plakken ad f 0.40 in de kringen van den rijwielhandel zeer ongunstig is ontvangen, daar men meent voor dien prijs niet te kunnen werken. DAT drs. A. B. Speekenbrink morgen om 19.45 uur over Hilversum 1 zal spreken over de internationale samenwerking op econo misch gebied. DAT door de verhooging van de leveran- ciersprijzen thans ook de consumentprijs van schapenvleesch is verhoogd. DAT Zterdag in het Museum-Boymans te R'dam de Belgische schilderijententoonstel ling „Van Jan van Eyck tot Rubens" is ge opend. DAT te Utrecht de constitueerende verga dering der Ver. van Fotojournalisten is ge houden en het secr. is gevestigd op Prove nierssingel 30 te R'dam. DAT Zaterdagmiddag in de emballage-afd. der Ozoncompagnie, een fabriek voor bleek- poeder, theelichten etc., aan den Papaver weg te A'dam-Noord, een groote hoeveelheid verpakkingsmateriaal door brand werd ver nield. DAT de te Voorburg gearresteerde jour- nalïjst Hugo v. d. Broek thans in Den Bosch is opgesloten. - De opdracht Minister Beel ontving de opdracht tol vorming van een Kabinet, dat het ver trouwen heeft van die Tweede Kamer. Intusschen verklaren zoowel de Kath. Volkspartij als de Partij van den Arbeid, dat de concessies van den anderen kant dienen te komen. Nu reeds valt te voorspellen, dat in de naaste toekomst tusschen deze twee partijen een zware strijd zal worden gestre den om den voorrang. Een natuurlijke band tusschen hen is ook moeilijk te onderkennen. Aan Katholieke zijde wordien ernstige be zwaren ingebracht tegen minister Lieftinck, „te theoretisch" tegen minister van der Leeuw het Onder wijsdepartement is bij hem niet veilig voor het Bijz. Onderwijs en tegen minister Vos, die „toch niet weer te handhaven zou zijn". Het valt niet te ontkennen, dat de Kath, Volkspartij de aandacht op vraagstukken Legt, welke bij de Partij van den Arbeid niet veilig kunnen worden genoemd en die ook den Frot. Chr. partijen zeer ter harte gaan. Wij gelooven niet, dat een oplossing kan worden gevonden buiten een kabinet op zoo breed mogelijke basis. Slechts kan het ge vaar worden voorkomen van onderdrukken van bepaalde levensopvattingen, welke bur gerrecht hebben in ons land. In deze richting adviseert ook de jonge mr. Ruys de Beerenbrouck in een artikel in „De Maasbode". Hij blijft daarbij in de lijn van zijn nog niet vergeten vader, niet ver geten ook in onze kringen. En nu de Staten De verkiezingen voor de Prov. Staten verkeeren in een ietwat ongunstige po sitie. De aandacht was onwillekeurig wat sterk op de verkiezingen voor de Tweede Kamer geconcentreerd en na die verkiezin gen zijn het weer de mogelijkheden van de komende Kabinetsformatie, die de gedachten bezig houden. Toch moet er nog een groot deel van de aandacht overblijven voor de verkiezingen, welke op Woensdag a.s. worden gehouden voor de Prov. Staten. Aan de kabinetsfor matie kunnen we tenslotte zelf niets doen. We kunnen er over praten, maar de beslis sing ligt elders. Anders staat het met de komende verkie zingen. Deze steEen ons zelf in de gelegen heid een daad te doen. Het is maar een een voudige daad: het uitbrengen van een stem. Echter het is een uiterst belangrijke daad, omdat wij door deze daad invloed uitoefe nen op het bestuur over ons gewest voor de komende jaren en wat heel belangrijk is via de Prov. Staten op de samenstelling van de Eerste Kamer. Het is voor de verkiezingen nog maar kort dag. Ook in den korten tijd, welke ons nog rest, mag de aandacht niet verflauwen en onze activiteit niet afnemen. Er is in uw omgeving heusdh nog wel iets te doen. Ook voor de komende verkiezingen voor de Prov. Staten heeft elke stem groote en po sitieve waarde, indien ze wordt uitgebracht op een der groote Ohr. partijen. De jonge kiezers De Prot.-Ohr. jonge mannen en vrotH wen hebben de vuurproef glansrijk dooi> staan. In de laatste paar jaren van de bezet ting, toen het plan gesmeed werd om de be staande principieele partijen den nek om te draaien, rekenden deze plannenmakers er vast op, dat onze jeugd hier zeker ooren naar zou hebben. Men wist, dat duizenden en duizenden van wie uit het Christelijk gezin kwamen, vooraan stonden in het verzet. Zonder dat wij iemand tekort doen, alle volks- en geestelijke lagen leverden hun aandeel mogen wij dit zeggen. Een voor aanstaande sociaal-democraat, die de oor logsjaren in het Noorden van ons land door bracht, zei ons ongevraagd, dat het verzet aldaar, waarbij groote getallen den dood vonden, voor verreweg het grootste deel uit ging van onze rijpere jeugd, natuurlijk gesecondeerd door personen van allerlei leeftijd. Dacht men nu werkelijk, dat da opvoeding in gezin, school, jeugdorganisatie, catechisatie, het beluisteren van de stem d.. kerk, zonder vrucht zou zijn gebleven? Natuurlijk zijn er hier eveneens afge dwaald, ook misschien wijl de ouderen ach terbleven in de vervulling van hun taak, doch in het algemeen was er van geen af wijken van de historische lijn sprake. Ea hiervoor zijn wij God grooten dank ver schuldigd. t Spreekt vanzelf, dat vooral het jonga geslacht aanneemt, dat de nieuwe tijd» waarin wij leven, volkomen zal worden be grepen door de voormannen en de vertegen woordigers in de politiek. Het komt ons voor, dait hieraan niet getwijfeld behoeft ta worden. Allen tezamen hebben wij in die laatste jaren een leerschool doorlooper^ welke ons niet straffeloos onberoerd magj laten. LUISTERWEDSTRIJD TEN BATE VAN „NEDERLANDS VOLKSHERSTEL." Koos Koen komt op beide HilversumschK zenders voor de microfoon met een grooten luisterwedstrijd ten bate van „Volksherstel'". Zaterdag 1 Juni, 21.30 uur, wordt deze wed strijd uitgezonden. Vele prijzen, w.o. 50 fietsen met banden, zijn ter beschikking ge steld door Ned. firma's. De opbrengst van den wedstrijd komt aan de bewoners def geteisterde gebieden, ex-onderduikers ei* andere oorlogsslachtoffers ten goede. De universiteiten van Oxford en Glasgow riepen mevrouw Churchill tot eere-doctor uit. Op 26 Juni geschiedt de promotie ia Oxford, tegelijk met die van Attlee, admi raal King en generaal Spaatz. Warmer, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Afn»# mende bewolking met matige wind uit Zuide lijke richting, overwegend droog, warmer#

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1