Vechten wij voor Indië om het uit te buiten? Stakers brengen op Schiphol opbouw in gevaar KfflWt LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 25 MEI 1948 De feiten speken een andere taal (Van onzen Parlementsredacteur) „Koloniale politiek" zijn woorden met ©naangenamen bijklank. Men denkt dan aan gebieden, welke gebruikt worden om er de hoogst mogelijke winsten uit te halen. Aan een dergelijke periode in de historie ont komt geen enkel koloniaal land. Ook Ned.- Indië niet. Deze gewesten, 75 maal zoo groot als Nederland, hebben haar ook doorge maakt. Maar men kan zeggen, dat het pleit voor een anders ingesteld beleid, n.l. een po litiek van zedelijke verantwoordelijkheid ge richt op het welzijn der bevolking, geestelijk, politiek en sociaal, met zelfbestuur als uit eindelijk hoogste doelwit, sinds het begin dezer eeuw er zich baan heeft gebroken. De koloniale periode is sinds dien tijd doorbro ken en heeft geleid tot een positie der in- heemsohe bevolking, welke ver uit gaat bo ven die in de overzeesche gebieden van welk ander land ook. Het rapport-Butler aan den Volkenbond heeft dat kort voor den oorlog onomstootelijk bewezen, gelijk we onlangs hebben herinnerd. Vijftig jaar geleden bestonden alleen in de buitengewesten nog 3 400 inlandsche vorstendommetjes, sultanaten e.d., op papier gebonden aan de centrale regeering, maar waar overigens practisch nog onderlinge strijd en vijandschap, geweld en knevelarij welig tierden. Daaraan is een einde gemaakt en men leefde sinds rustig onder de drie kleur. Gevolg is o.a. geweest, dat de be- ©taansbronnen van het land steeds groot ex deel in de welvaart voor de inheemsche be volking opleverden. Koffie, thee, suiker, ta bak, olie, tin, rubber, specerijen, enz. droegen daartoe bij. Anderzijds genoot daarvan het moederland, in zijn scheepvaart, buiten- landschen handel en binnenlandsche in dustrie met haar producten: textiel, machi nes en technische artikelen. Verder werd door de uitzending van wetenschappelijke krachten voor de geneeskundige, rechts- en technische Hoogescholen, in zending, onder wijs, geneeskundige verzorging en andere takken van volkswelzijn, in steeds stijgende mate medegewerkt tot de verheffing van de inheemsche volken en hun opleiding tot het besturen van eigen land. Dat kan geen ex ploitatie meer heeten. De Indische export steeg sinds 1900 van 220 op 1000 millioen en 3 a 4 milliard aan Nederlandsch vermogen werd aan Indië's ontwikkeling besteed. De overheidsuitgaven 6tegen in die periode van 150 op ruim 720 millioen. Onderwijs, volksbestuur, volksge zondheid, volkscredietwezen, arbeidsbemoeie- ndssen, landbouw, en nijverheidsvoorlichting, bosch wezen, irrigatie, veeartsen ij kundige dienst, post, spoor en telefoon, telegraaf, wegen- en luchtverbindingen, havens, gou vernementsmij nen kregen steeds grooter be- teekenis en omvang. Anderhalf milliard aan staatsschuld werd door Nederland ten be hoeve van Indië aangegaan. Zonder strijd is dat niet gegaan. Voor deze politiek, waarbij de belangen der bevolking op de eerste plaats stonden en de ontwikke ling ging in de richting van toekomstig zelf bestuur binnen Rijksverband, hebben o.a. mannen als Keuchenius en Idenburg als mi nister hun beste krachten gegeven. Met name Keuchenius is een markante, militante PUZZLE VAN DE WEEK 1 2 3 4 6 7 li 9 1° II 12 13 14 16 17 18 19 20 21 12 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 Jb 36 3/ 3Ü 39 40 41 42 OMSCHRIJVING: Horizontaal: 1. Be drijvigheid; 6. Schoenmakers werktuig; 8. bejaard; 9. onsamenhangend; 11. zijtak v. d. Donau; 12. windrichting; 13. inleidingsrede; 16. Vettig waschwater; 18. kort oogenblik; 19. Hitje; 20. machine onderdeel; 23. bepaalde hoeveelheid; 24. heuvel; 25. volk; 26. trek- tuig van ossen: 27. loofboom; 29. spie; 31. ordenen; 34. echtgenoot; 37. onbepaalde hoe veelheid; 39. voor (Lat.); 40. kippenloop; 41. kolenemmer; 42. niet vermengd. Verticaal: 1. Toespijs; 2. mechanisch mensch; 3. slaapje; 4. afgodsbeeld; 5. vurig paard; 6. godheid uit de Gr. myth.; 7. plaag geest; 9. bosch; 10. groote plaats; 13. tegen partij tegen wie men opgewassen is; 14. het gezantschap; 15. toegedaan; 17. bewerkt stuk hout; 19. smalle vaargeul; 21. op de manier van; 22. Bijb. hoogepriester; 26. modern ver voermiddel; 27. voorkomendheid; 28. kale duinheuvel; 30. Vreemdeling; 32. Ik (Lat.); 33. boomschors; 35. vreeselijk; 36. Groote wa tervlakte; 38. metaal. Oplossing van de puzzle van morige week: Horizontaal: 1. Kaketoe; 6. bar; 7. ara; 9. lor; 11. penarie; 12. ets; 14. ier; 15. eli; 17. tras; 20. amor; 22. vla; 24. woerhen; 26. Eva; 29. knap; 31. Reno; 32. ath; 34. aga; 35. ADO; 36. notitie; 38. tam; 39. Ede; 40. Don; 41 verslag. Verticaal: 2. Ares; 3. kanis; 4. tarra; 5. olie; 6. boete; 8. ra;. 10. Kairo; 13. trawant; 16. loon end; 18. aroma; 19. el; 21 moede; 22. vee; 23. aha; 25. akant; 27. V.M.; 28. voorn; 30. pater; 31. ratel; 33. home 35. Aida; 37. id. De p r ij z e n vielen bij loting ten deel aan: LEIDEN: 1. C. F. W. Driessen, Lage Rijn dijk, 103a, Leiden (f 5.2. G. Zonneveld v. d. Hofstede, Voorstraat 15, Voorschoten, (f 2.50); 3. A. v. Weerlee, Rijn- en Schiekade 128, Leiden, (f 2.50). Oplossingen moeten uiterlijk Vrijdag a.s. om 12 uur in ons bezit, zoo mogelijk, op een briefkaart met in den linkerbovenhoek: ^Puzzle-oplossing". figuur geweest in den strijd tegen wat hij noemde de „exploitatie van indië" door het conservatief liberalisme zijner dagen, waarvan de nazaten thans in de Partij van de Vrijheid zijn uitgeloopen. Zij vonden toen die koloniale exploitatie prachtig, braken Keuchenius' carrière als vice-president van den Raad van Ned.-Indië en wisten zelfs zijn ontslag uit den Indischen dienst te bewerken. Dat was in de zestiger jaren toen het parlement ten felste bestreed allen, die het opnamen voor de ontvoog ding van Indië en zijn opvoeding tot zelf standigheid en verantwoordelijkheid. Thans is deze gedachte meer algemeen geworden. Het is de kroon op het werk dezer voor strijders. Nederland is thans bereid tot al wat de inheemsche bevolking tot waarachtigen zégen kan strekken. Dat is het tegendeel van koloniale politiek in den slechten zin. De resultaten van dien jarenlwangen strijd voor verheffing worden thans bedreigd door hen, die aan de geschetste historische ontwikkeling langs revolutionairen weg meenen een einde te moeten maken door Indië tot ontbinding te brengen. Financ. verhouding tusschen Kerk en Staat Herziening van uitkeering der predikants traktementen De minister van Financiën heeft een com missie ingesteld tot onderzoek van de vraag of de bestaande practijk in zake de finan oieele verhouding van den Staat en de gods dienstige gezindheden welke traktementen, pensioenen en andere inkomsten uit 's Rijks kas genieten, herziening behoeft. Tevens moet worden onderzocht op welke grond slagen die verhoudingen waren te baseeren en welke regelen daarbij zouden dienen te worden gevolgd, voor het geval het zoowel wenschelijk als mogelijk mocht blijken te zijn de bestaande practijk en die daaraan ten grondslag liggende aanspraken, hetzij ge heel, hetzij gedeeltelijk, te liquideeren. Mr H. L. 's Jacob, secr.-generaal v. h. dep v. Financiën, is voorzitter der commissie. Leden zijn dr K. H. E. Gravemeyer, mr dr J. J. Loeff te Vught, prof. mr S. P. v. Berkum te Tilburg, mr S. J. Donner te Voor burg, mr F. M. Westerouën v. Meeteren, mr F. de V-res en J. Bakker, raadadviseur Dep. v. Financiën. De niet-ambtelijke leden heb ben met de onderscheiden kerkengroepen te maken. Al heeft Scheveningen dan geen pier meer en al is er nog weinig accomodatie, toch herleeft het oude beeld aan het strand onweerstaanbaar. Dit plaatje maakte de fotograaf gisteren. Nederland let op Uw zaak (Van een specialen verslaggever) Voor den boeveelsten keer ik verkouden ge worden ben op Schiphol bij de ontvangst van de machine uit Amerika, weet ik niet, maar zeker voor den twintigsten keer in een paar maanden tijds. Dat komt, omdat Schiphol, bij alle gastvrij heid die de K.L.M. er tracht te demonstree- ren, nog altijd een der ongezelligste en meest onherbergzame oorden van Europa is. Geen vlakte, waar het zoo tocht en waait, waar de wind zoo guur om je heen slaat, als hier. De regen gutst er onbarmhartig over men- schen en machines en zoo staat er daar op Schiphol het een en ander te bederven: goed humeur en werktuigen, vliegmachines en onderdeelen. Schiphol is n.l. op het oogenblik een aan klacht tegen den Nederlandschen arbeider, in den halfvoltooiden staat waarin het zich bevindt. Negen weken lang ligt het Werk van den opbouw van stationsgebouwen en hangars er nu al stil. Negen weken waarin gebouwen klaar, - kostbare K.L.M.-vogels on der dak, de nachtverlichting van nota bene onze wereldvlieghaven gereed en ingericht hadden kunnen worden. Het is natuurlijk erg plezierig bij iedere ontmoeting met buitenlanders te hooren, dat de menschen stom verbaasd zijn over het tempo waarin Nederland zich ontwikkelt en misschien is er iemand onder, die het voor één kwart overeind staande Schiphol voor een uiting'van dien vernieuwingswil aanziet, maar je ergert je als Nederlander, zoo vaak als je, op kilometers afstand de op het veld staande vliegtuigen al glimmen ziet in de zon. De genie is er nu bezig de barakken, die al maanden klaar voor den wal liggen, af te laden en op te richten en de soldaten zullen de hangars in aanbouw afmaken, maar dat is toch geen toestand. Maanden lang houdt de E.V.C. nu al het werken op Schiphol tegen. En dat niet om een loon- of andere arbeidsvoorwaarden kwestie, doch louter en alleen om het func- tionneeren der contactcommissie, die de E.V.C. als een soort arbeiders-opzichters over het werk wil laten flaneeren, terwijl de aanne mers er prijs op stellen, dat de leden dezer commissie gewoon meewerken. En om dien onzin wordt het opbouwwerk van de K.L.M. gesaboteerd. Terwijl zij al haar best doet, nu de markt voor onze vliegtuigen te veroveren, viermaal per week naar Indië, driemaal naar Amerika, naar bijna alle Europeesche landen vliegt met dagelijksche diensten en plannen voor Zuid-Amerika en Zuid-Afrika heeft, leggen de arbeiders er doodleuk het bijltje bij neer, totdat hun eigen vastgestelde be langrijkheid wel erkend wordt. Lichtenvoorde weigert z'n burge meester te aecepteeren Wegens ongunstig gedrag in den bezettingstijd De burgemeester van Wamel en Driel, mr. F. J. Waals, die benoemd is tot burgemeester van Lichtenvoorde, zou dezer dagen als zoo danig worden geïnstalleerd. Enkele dagen te voren werden in het dorp huis aan huis cir culaires verspreid, waarin een ongunstig beeld werd gegeven van het gedrag van den aan staanden burgervader gedurende de bezetting. Een deputatie uit Lichtenvoorde ging een on derzoek instellen in zijn vorige gemeente. Het resultaat hiervan was, dat het gemeente bestuur van Lichtenvoorde besloot om de in stallatie niet te laten doorgaan. Het wachten is nu op een beslissing van hoogerhand. Het komt er natuurlijk van, dat luchtvaart maatschappijen, die Amsterdam nu aan doen zeggen: 't Gaat daar zoo ongelukkig, we gaan een honderd kilometers verder aan den grond. Dezelfde kansen dus, die de Rotter- damsche haven in de scheepvaart verspeelt. De K.L.M. is op het oogenblik onze grootste deviezenkweeker. Er passeeren Schiphol da gelijks meer dan 1000 passagiers uit alle landen van de wereld. Zij betalen met alle deviezen van de wereld. Dat is een vader- landsch belang. Maar de E.V.C. maalt daar niet om. Staken. De K.L.M.-arbeiders moeten dag in dag uit in regen en wind, zon en koude, hun werk doen. Hun ontbreekt goede arbeids- en re creatiemogelijkheid. Maar wat maalt de E. V.C. om die arbeidersbelangen? Staken. De bedoeling is duidelijk. De E.V.C. wil in Nederland de grootst mogelijke verwarring stichten, om in dat troebele water naar har telust te kunnen visschen. We vertrouwen, dat het Nederlandsche volk haar niet de kans zal geven, verder te gaan. De brekers dienen verdreven te worden door bouwers, wien het wél om het belang van het vaderland te doen is. Wat andere kranten schrijven Schipperpolitiek. Onder bovenstaand opschrift schrijft „De Maasbode": Het (Amsterdamsche) Parool vindt, dat de uitslag van de verkiezingen slechts schipperpolitiek zal toelaten. De aar digheid is er af, nu de P. v. d. A. niet de zoo stellig verwachte meerderheid heeft boven de Kath. Volkspartij. Dit wordt be toogd in een artikel, dat een model is van schipperpolitiek. De P. v. d. Arbeid in de minderheid; in de Kath. Volkspartij zijn conservatieve ele menten; de zwakkere P. v. d. A. zou gedwon gen zijn tot concessies. Dat is zóó ellendig, datwij beslist niet meedoen? Neen, 't wordt wat voorzichtiger gezegd, anders zou het zoo radicaal zijn en dan zat je er aan vast, of liever dan.... stond je er bui ten Dus een wat zachtere conclusie: dat ons een in de oppositie gaan van de P. v d. A. zuiverder en raadzamer toeschijnt". „Zuiverder en raadzamer", slap genoeg, toch nog te sterk! „Wij ontkennen niet, dat een overgang tot de oppositie in verband met den stand van het Indonesisch vraagstuk een zware verantwoordelijkheid oplevert". Dus niet in de oppositie? Toch wel, maar: „Tegen welke regeering?" Het blad ver moedt: tegen een vierpartijen-combinatie van „rechts" met P. v. d. Vrijheid! Maar de conclusie blijft: Krachtig beleid boven schipperpolitiek. Aldus het Amsterdamsch „Parool"; het „Parool", te Rotterdam uitgegeven, neigt weer sterker naar: meedoen! O schipper, wat is uw politiek? Conclusie: de druiven hingen hooger dan men verwachtte; men vindt ze dus zuur, maarmen zal eindigen met er in te bijten, als men de kans krijgt. Let maar op. GESCHENK VAN ENGELSCHE REDDINGMAATSCHAPPIJ. De Engelsche Reddingmij „Royal National Lifeboat Institution" heeft aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij een motorstrandreddingboot ten geschenke gege ven en een boot van hetzelfde type voor on- bepaalden tijd in bruikleen afgestaan. Beide booten zijn bestemd voor de Waddenzee en zullen binnenkort gestationneerd worden in de havens van Terschelling en Vlieland. Kerk en School Gen. Synode der Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Discussie over de samenspreking. Bij de discussie over het rapport der sa menspreking heeft prof. Schilder de sprekers beantwoordende, medegedeeld, dat alle le den van comm. 2 achter de conclusies van het rapport staan. Niet onderhandelen, maar zeggen, wat Gods woord en wet wil, is de vorm, waarin men met de synode der Geref. Kerken in aanraking kan komen. Er is hier het nog nooit vertoonde feit, dat een kerk die uitwerpt, na een jaar weer samenspreking zoekt. Indien de kerken (Art. 31 K.O.) niets doen, is dat fout, nog meer fout is, als zij iets doen in de orde zooals de Utr. Synode die voorstelt. Maar de tus- schenweg van het rapport kan den zegen brengen van bekeering of van het oordeel der verharding. In zijn dupliek merkte prof. Schilder nog op, dat niet de processen over kerkelijke goederen scheiding maken of handhaven, wel kerkrechtelijke kwesties. Wat samen spreking betreft, er mag geen kans onge bruikt blijven om te vermanen tot terug keer. Niets meer zeggen zou ons schuldig stellen, want de kerken mogen Gods zegen niet verspelen. Bij de tripliek vraagt ds Van Dijk, hoe men zich den gang van zaken voorstelt bij het maken van contact met de synode van Utrecht, gelet op de situatie der kerken (Art. 31 K.O.) als veroordeeld tot tuchtrech- terlijke straffen en uit de Geref. Kerken ge worpen. Prof. Holwerda meent dat de syn. van Utrecht vredesonderhandelingen wenscht en deswege een wapenstilstand, tijdens welken men de plaatselijke kerken met rust moet laten inzake hun blijven of zich vrijmaken van het kerkverband, waarin zij thans zijn. In zijn beantwoording merkt prof. Schil der op, dat de synode der Geref. Kerken moet geaccepteerd worden in haar schrifte lijk antwoord, mits dit inhoudt, dat zij wil spreken op den grondslag door de syn. van Groningen als absolute voorwaarde gesteld. In dit geval zou het een groote winst zijn in de richting van waarheid, openheid en het recht, temeer waar deze dingen schriftelijk en publiek worden behandeld (naar eisch van het rapport). Prof. Schilder onderstreept nog, eerst zijn meening, dat „waar God de vraag uit Utrecht op onzen weg plaatste, de kerken niet mo gen volstaan met te zwijgen. De overwegingen en conclusies zijn door de Synode met alle stemmen goedgekeurd. Daarna werd comité-generaal gehouden en vervolgens werd de openbare zitting gesloten tot Dinsdag 4 Juni. KERK EN ZENDING. Op Hemels vaartsdag, 30 Mei a.s., wordt in Rotterdam de jaarlijksche zendingsdag gehouden der samenwerkende zendingscor poraties. Om 11 uur v.m. is er een kerkdienst in de Prinsekerk (Schepenstraat), waarin voor gaat dr W. S. van Leeuwen te Rotterdam. In dezen dienst worden tot zendeling ge ordend: A. Rigters, R. G. Vleeming en T. van Weelie. 's Middags 2.30 uur, heeft in de zendings kapel, Ger. Scholtenstr. 128, de installatie plaats van de 4 nieuwe zendingsdirectoren: mej. C. B. Rijnders, dr W. F. Dankbaar, ds A. M. Knottnerus en mr S. C. Graaf van Randwijck, waarna dr W. J. L. Dake, gere patrieerd zendeling-arts, spreekt over: „Het zendings-ziekenhuis van Modjowarno in oor logstijd". HET EEUWFEEST VAN DE KLOKKEN- BERG. De Reünie van de oud-leerlingen van de Klokkenberg de bekende Prot. Chr. Kweekschool te Nijmegen zal in verband met het eeuwfeest van deze kweekschool a.s. Woensdag en Donderdag op De Klok kenberg worden gehouden. Er is veel animo en er hebben zïich 400 reünisten opgegeven, die allen bij particulieren ondergebracht zijn. De reünie vangt a.s. Woensdagmiddag om half drie aan in de Aula van het Inter naat. In deze samenkomst zullen de voor zitter der directie en meerdere genoodig- den het woord voeren. Om 6 uur biedt de Nijmeegsche Klokkenbergkring een koffie tafel aan, waarna een gezellige bijeenkomst in het Internaat volgt. Donderdagmorgen om 9 uur wordt in de Aula een vergadering gehouden van de Vereeniging van Oud- Klokkenberggers, waarna zij zich, met het oog op den Hemelvaartsdag, om 10 uur in een kerkdienst in de Aula vereenigen. De dag zal verder gezellig worden doorgebracht. Voor de middaguren staat een wandeling in de schoone omgeving op het programma. PROMOTIES. DELFT, 24 Mei. Gepromoveerd tot doc tor in de techn. wetenschappen M. H. R. J. Plusje en J. van Slooten, beiden met lof. LEIDEN, 23 Mei. Gepromoveerd tot doc tor in de letteren en wijsbegeerte op proef schrift getiteld „Die Gottesidee der ngadja dajak in Sud-Borneo", H. Schaerer, Oegst- geest (cum laude). ACADEM. EXAMENS. LEIDEN, 25 Mei. Geslaagd cand. rech ten: mej. E. V. Broekhuysen, Voorburg; doet. rechten: A. F. Leemans, Warmond; E. C. Sohns, 's-Gravenhage; J. C. v. Dorp, Baarn; R. S. N. van der Feltz, Zeist; A. H. C. Br iet, Hilversum. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Ameide-Tienhoven, H. Harkema te Wijk bij Heusden; te Har-langen, A. C. D. v. d. Bosch te Well en Ammerzodem; te Polsbroek en Vlast en te Sprang J. W. de Bruyn te Willige-Langerak, die bedankte voor Langerak. Aangenomen: naar Roermond, J. L. Mager te Maasbractvt, die bedankte voor Rotte rdam-Delfshaven (pred. varende ge meente); naar Sluiskil, G. van Moorsel te Engelen; naar IJ muiden, J. v. d. Wiel te Weesp. Bedankt: voor Harkstede-Schramer, H. F. Meijer te Vierhuizen-Zoutkamp; voor Leermans, J. L. v. d. Berg te Tenmunten. Benoemd: tot voorg. bij de Ver. van Vrijz. Herv. te Haarlem, J. de Graaf, Ind. pred. te Medan; tot hulppred. te Driebergen» cand. J. Breur te Vlaardingen. Geref. Kerken. Tweetal: te Amersfoort (vac. S. J. Popma), J. G. Adema te Rotterdam-Delfsha- ven en J. C. Hagen te Zwijndrecht. Beroepen: te Katwijk a.d. Rijn, H. Brinkman te Amerongen; te Munnekeburen, cand. H. Veenstra, hulppred. te Oubaard; te Mijdrecht, H. J. Swierts te Tholen; te Oos- ter-Nijkerk, cand. A. Broek te Vlaardingen. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Geref. Gemeenten. Beroepen: te Dordrecht, T. Dorresteya te Opheusdea,

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6