Nieuwe krachttoer der Nederl. Spoorwegen Wijzigingen in het kabinet van Sjahrir op til Schermerhorn: „Ik kan er nieis meer aan doen' Amerik. spoorwegstaking is een wereldgevaar NTETIWE LEmSCHE COURANT ZATERDAG 25 MEI 1946 Amsterdam't Gooi weldra 118 treinen per dag Maandag 3 Juni a.s. zal het voor tallooze forensen uit het Gooi een belangrijke dag ■worden. Door het in gebruik stellen van de electrificatie van het baanvak A'dam-Amers- foort komt er n.l. op die lijn een regelmatige halfuurdienst der Ned. Spoorwegen. Boven dien worden er gedurende de .„top"-uren op de baanvakken A'dam-Naarden-Bussum en A'dam-Hilversum v.v. 5 extra „nonstop"- treinen ingelegd. De verwachting is gewet tigd, dat hierdoor de normale halfuur-dienst voldoende zal worden ontlast om alle foren sen ordelijk te vervoeren. De reisduur met deze treinen bedraagt op de genoemde baan vakken resp. 19 en 24 minuten. Op het oogenblik bedraagt het aantal reizigerstrei nen in beide richtingen tusschen A'dam C. S.-Naarden-Bussum 46 en op Zon- en feest dagen 31, op het baanvak Hilversum-Amers- foort 39, resp. 28. Vanaf 3 Juni zijn deze aan tallen 118 resp. 64 en 62 resp. 52, dus tus schen het Gooi en A'dam 2V2 maal zooveel. De vertrek- en aankomsturen op de beide eindpunten A'dam en Amersfoort luiden ge lijk, n.l. vertrek op heele en halve uren. aankomst telkens 49 minuten later. Voor het in- en uitstappen wordt in Naarden-Bussum en Hilversum 2 minuten en in Muiderpoort, Weesp en Baarn slechts 1 minuut gestopt. Het station Amersfoort zal zoo spoedig mo gelijk worden uitgebreid, terwijl ook het De gewenschte grenscorrecties in Limburg Beteekenen aanwinst van groot complex vetkool. Minister Schermerhorn heeft, zooals we meldden, in een interview te Leuven iets medegedeeld over mogelijke grenscorrecties aan de DuitschNederlandsche grens. De Maas- en Roerbode verneemt thans uit goede bron, dat eenigen tijd geleden aan de Regee ring plannen zijn voorgelegd om door anne xatie de grens ten Oosten van 't station Vlodrop recht te trekken en wel langs een lijn loopend van Noord naar Zuid of van Noord/-Oost naar Zuid-West, waardoor 't mijnveld „Vlodrop" een gunstiger vorm krijgt en tevens groot genoeg wordt voor een rendabele exploitatie. Deze terrein vergrooting brengt tevens mede dat 'n groot complex vetkool aan het terrein wordt toegevoegd, wat verschillende mogelijkheden inhoudt. Het opent b.v. pers pectief voor de vestiging van een groote cokesfabriek, zooals bij de Staatsmijn Mau- rits; voorts een e.v. hoogoveninstallatie en een inrichting voor het maken van synthe tische oliën (benzine). De exploitatie van een dergelijk vergroot kolen veld zou niet alleen voor Midden-Lim burg van zeer groot belang zijn, doch mede voor den geheelen Nederlandschen handel en industrie. plan bestaat tusschen A'dam en Baarn, waar het eerste perron wordt gereed gemaakt, ,,nonstop"-treinen te laten rijden. De reizi gers zullen echter moeten medewerken om de treinen niet op de minuut maar op de seconde te laten rijden. BANANEN ZIJN VOOR ZIEKENHUIZEN EN HET NOORDEN Een klein gedeelte van de te Rotterdam aangevoerde en voor Zwitserland bes-temde bananen kon voor de ziekenhuizen en sana toria wonden beschikbaar gesteld. Tevens zullen op enkele voorinleverings- bonnen voor sinaasappelen en citroenen, waarop nog geen zuidvruchten konden wor den afgeleverd, bananen worden verstrekt. Dit is hoofdzakelijk het geval in de Noorde lijke provincies. Te IJmuiden arriveerden het Deensche schip „Jens Toft" en de Ned. boot „Linge" met erts voor de hoogovens. Met behulp van groote kranen wordt het lossen verricht. „Van Mook's voorstellen gaan niet zoo ver. aldus Sjahrir „De „uiterste" voorstellen van dr. v. Mook heb ik aan Soekarno en het „kabinet" voor gelegd en in een plenaire „kabinets"zitting met Soekarno en Hatta besproken," aldus ver klaarde Sjahrir, die gistermiddag uit Djokja karta is teruggekeerd. Hij legde er den nadruk op, dat de laatste voorstellen van dr. v. Mook niet zoo ver gingen als met dr. v. Mook was besproken, toen Clark Kerr in Batavia was, in 't bijzonder ten opzichte van Sumatra. Ook maakte hij melding van een „vérschil in zienswijze" tusschen de leden van het „kabinet" te Djokjakarta en die te Batavia, hetgeen zich echter niet uitstrekt tot eenige vitale kwesties. Wellicht zullen er volgens Sjahrir eenige wijzigingen in het „kabinet" te wachten zijn, alsmede in de T.R.I. Over een onderhoud met Tan Malaka, zooals het blad „Ra'jat" meldde, was hem niets bekend. Na onderhandelingen over de havenstaking Op een gisteren te Amsterdam gehouden persconferentie deelde de voorz. der E.V.C., de heer Blokzijl, mede, dat de vorige week na vele telefoongesprekken en een langdurig persoon lijk onderhoud met minister Schermerhorn overeenstemming was bereikt over de voor waarden, waarop het zeelieden- en bootwer kersconflict kon worden beëindigd. Er zou nl. van de rijksbemiddelaars bereidheid gevergd worden om na de werkhervatting de zaak op nieuw met de E.V.C. aan de orde te stellen. „Toen ik nauwelijks thuis was, verheugd met het bereikte resultaat" aldus de heer Blokzijl „werd ik opgebeld en vertelde mi nister Schermerhorn telefonisch: „De afspraak kan niet doorgaan. Er zijn instanties (deze werden niet genoemd) die daartegen ernstig bezwaar hebben; die zelfs bezwaren hebben geuit dat ik besprekingen met u heb gevoerd". Nog vertelde Z.Exc., dat hij persoonlijk die be zwaren niet deelde. Zijn laatste woord was: „Ik kan er niets meer aan doen". Nader vernemen we van officieele zijde, dat min. Schermerhorn inderdaad van mee rling is, dat een organisatie als de E.V.C. welke groote invloed heeft op bepaalde arbeidersgroepen, betrokken zou moeten worden in het overleg over de arbeidsvoor waarden. Anderzijds is minister Schermer horn volkomen doordrongen van het feit, dat vruchtbaar overleg alleen mogelijk is met partijen, die de regels van het spel eer biedigen, hetgeen van de zijde der overige vakbewegingen terecht van de E.V.C. wordt betwijfeld. Het streven van den minister president is er steeds op gericht geweest een oplossing te vinden door óf het risico te nemen va-n een erkenning der E.V.C. on danks de ervaringen van dit jaar óf, dat men aan de zijde der E.V.C. zou kunnen ko men tot een principieele verwerping van het prestige-conflict als strijdmiddel. Dezer dagen liet de heer Brautigam (van den modernen bond) weten, dat ieder overleg met de E.V.C. is uitgesloten. Doch de E.V.C. blijft eischen, dat zij tot mede-onderteekening van het nieuwe contract wordt toegelaten om dat zij, ruim 5000 zeelieden organiseerend, mede wil onderhandelen wanneer dit contract aan het einde van het jaar afloopt en het door een nieuwe C.A.O. wordt vervangen. Volgens een bepaling van de loopende C.A.O. Monty over oude koppen en jonge lichamen Veldmaarschalk Montgomery onthulde Dinsdagavond aan een diner, hem aangebo den door de Engelsche jeugd, enkele van de plannen voor zijn „ouden dag". „Wanneer men mijn diensten niet verder noodig heeft", aldus Monty, „zal ik de mij resteerende jaren trachten nuttig te maken met het opvoeden der jeugd, opdat zij waar dige inwoners van ons groote en roemrijke Britsche rijk zullen worden. We kunnen geen oude koppen op jonge lichamen zetten, maar we kunnen wel de oude koppen naast deze jonge lichamen gebruiken en dat is zelfs de beste samenwerking in de wereld". zullen tot de onderhandelingen alleen de par tijen worden toegelaten die haar onderteeken den. Onderteekening beteekent dus wel al dus de E.V.C.-leiding dat wij aan het werk gaan maa^ niet dat wij het met den inhoud dan wel eens zijn. Wij bereiken er evenwel mee, dat wij eerlang de onzerzijds gewenschte verbeteringen ter sprake kunnen brengen. Correspondentie met de eerste KLM-vlucht naar Curasao Moet uiterlijk 4 Juni zijn gepost. De K.L.M. zal ingaande 6 Juni a.s. twee maal per week een luchtdienst A'daim-New York-Curagao onderhouden, waartoe de vliegtuigen Donderdag om 13.30 uur van Schiphol zullen vertrekken om Vrijdag om 23 uur in Curagao te landen. De luchtpost correspondentie, die op 6 Juni zal worden meegezonden en het opschrift: „per le K.L.M.-vlucht A'dam-New York-Curagao" moet dragen, zal een bijzonder stempel krijgen. Wie geen relaties in Willemstad heeft kan zijn correspondentie adresseeren aan het Postkantoor Willemstad (Curagao). De stukken moeten uiterlijk 4 Juni zijn ge post en gefrankeerd naast het gewone port met een luchtrecht van 55 cent per 5 gram. Het 3-hoekig luchtpostzeger van 30 cent en het Kraaizegel van 12V2 cent mogen niet worden gebezigd. In Brussel staan twee Belgen terecht, die met de Gestapo hebben samengewerkt om de schuilplaats van Prins Karei te ont dekken, nadat deze zich bij de Maquis had aangesloten. MASSAMOORDENAAR PéTIOT ONTHOOFD De Fransche massamoordenaar dr Pétiot, die 62 menschen op een afschuwelijke mander om het leven bracht, is onthoofd. Tot het laatste oogenblik was hij kalm. Ongeveer twintig minuten bracht hij door met het schrijven van brieven aan zijn vrouw en zijn zoon. Er waren ongeveer tweehonderd journalisten en fotografen bij de executie tegenwoordig. Goedhart en Wendelaar uit het Parlement Werd vanochtend bij loting beslist (Van onzen Parlementsredacteur). Van de 100 plaatsen in de Tweede Kamer waren voor 96 de gekozenen als vaststaand bekend; de vier overige zijn hedenmorgen bij de in de Kieswet voorgeschreven loting in een openbare vergadering van het Cen traal Stembureau aangewezen. Van de Partij v, d. Arbeid moest de heer C. J. v. Lien den loten met den heer F. J. Goedhart en de heer J. J. Suurhof met den heer ir A. Vondeling. De heeren v. Lienden en Suurhof werden de gelukkigen. Bij de Partij van de Vrijheid moest mr W. C. Wendelaar loten met den heer A. den Hartog te Hoog-Blokland, waarbij het lot laatstgenoemde gunstig was. Van de communisten werd de heer A. Schoonenberg nog benoemd verklaard. Medegedeeld werd dat lijst 7, de Protes- tantsche Unie, de waarborgsommen voor 16 lijsten (16 maal f 250 of f 4000) verbeurd heeft, nu de kiesdeeler niet verkregen werd. De comm. van politie G. D. J. Vrijdag te Hilversum is benoemd tot commissaris te Den Haag. Vertrouwen is beter dan schieten, zegt Bevin Doch Churchill denkt anders over ont ruiming van Egypte. Bij het Egypte-debat in het Lagerhuis liepen de meeningen van Bevin en Churchill, den leider van de oppositie, gisteren sterk uiteen. Noemde Bevin het besluit tot terug trekking van de troepen „met geopende oog en en na rijpe overweging genomen", Churchill zeide, dat Engeland zich „gedu rende de volgende vijf of zes jaren aan het verdrag van 1936 moet houden, in de hoop dat de organisatie van de Ver. Volken zoo danig zal worden, dat zoovele van deze stra tegische gevaren en nachtmeries tot het ver leden zullen gaan behooren. Bevin noemde het „uit de mode" om troe pen op vreemd grondgebied te houd,n. „Ik ben eerder bereid vertrouwen te schenken, dan te schieten", aldus Bevin. Hij vond dit de eenige manier om de Britsche banden met de Arabische wereld te behouden. GEEN TWEEDE CENOTAAF IN LONDEN. Ter herinnering aan den tweeden wereld oorlog wordt in Londen geen tweede Ceno taaf opgericht. De Cenotaaf voor Whitehall krijgt als opschrift 1939—194S. SOELTANEH BEVESTIGT ONTRUIMING AZERBEIDSJAN Radio Teheran heeft een brief van den Perzischen premier Ghavam Soeltaneh voor gelezen, waarin deze de ontruiming van Azerbeidsjan door de Sowjet-Russische troe pen bevestigt. Canadeesch autopark van 25.000 voertuigen overgenomen Op het vliegveld Deelen heeft de offi cieele overdracht plaats gehad van het al daar gevestigde Canadeesche demobilisatie autopark aan de Nederlandsche autoritei ten. Waarschijnlijk zullen de departementen van Oorlog en Financiën het park behee- ren. Er zijn 25.000 motorvoertuigen over genomen. VOORTAAN NIET MEER DAN f 0.40 VOOR EEN FIETSBAND PLAKKEN. In verband met de verbetering der banden positie mag voortaan voor het plakken van fietsbanden, ongeacht het aantal lekken, hoogstens f 0.40 worden betaald. Aldus een officieele mededeeling. EEN NIEUW „WAPEN" VAN DE VER. STATEN? Aan de Amerikaansche pers werd gisteren te Washington medegedeeld, dat de Ver. Sta ten thans beschikken over een geheim wapen, waarmede ziektekiemen verspreid kunnen worden. Met dat wapen, dat veel meer uit werking heeft dan de atoombom, zou men alle leven in een groote stad in korten tijd kunnen vernietigen. De kiemen moeten door vliegtuigen worden uitgeworpen. TREURIGE VOEDSELTOESTANDEN 1 IN OOSTENRIJK. Naar het Oostenrijksche ministerie van Voedselvoorziening heeft bekend gemaakt, zullen de rantsoenen in zijn land over Juni slechts 700 calorieën per deg kunnen bedragen. DREIGENDE GAS- EN ELECTRICITEITS- STAKING IN BELGIë. Het personeel der electrische centrales en der gasfabrieken van geheel België heeft aan de betrokken directies medegedeeld dat Maandag a.s. de algemeene staking zal uit breken. Vanmorgen begonnen besprekingen met minister Van Acker. GEEN BLOEMEN OP AMERIKAANSCHE GRAVEN? In Amerika is verontwaardiging gewekt door het feit, dat het Amerikaansche opper bevel in Frankfort verbood bloemen te leg gen op graven van gesneuvelde Amerikanen in Margraten (Noord-Limburg). De Amerikaansche organisatie voor oor logsweduwen protesteerde tegen deze jegens Nederland onvriendelijke geste en vroeg in trekking van de legerorder. Truman doet een beroep op het leger De Amerikaacnscbe spoorwegstaking dreigt zeer ernstige gevolgen te hebben voor de heele wereld. Er rijden anders in Amerika 14.000 goederentreinen per dag, die voor de voedselvoorziening van een groot deel der wereld van de grootste beteekenis zijn. Thans rijden er nog 50 treinen. De Unrra maakte reeds bekend, dat, indien de staking DE LUCHTREIS VA1\ DE PEGASUS Door G TH ROTMAN nog 1 dag duurt, het voedselprogramma voor Europa volkomen desorganiseert. Ook voor de maand Juli loopt het pro gram in de war, als er volgende week nog gestaakt wordt. Geen wonder dat president Truman zich gisteravond in een radiorede met een ernstig beroep tot de spoorwegarbeiders wendde. Hij spoorde hen aan, vóór Zaterdag 16 uur weer aan het werk te gaan. Gebeurt dat niet, dan zullen alle middelen aangewend worden, om de treinen te doen loopen, waarbij ook het l'eger wordt inge schakeld, aldus de president. De crisis van nu, zoo zeide Truman, wordt veroorzaakt door een groep mannen, die persoonlijke belangen boven natie-belangen stellen. .Uw gezondheid en veiligheid bedreigt de staking" aldus de president. EISENHOWER VAN VACANTIE TERUGGEROEPEN. In verband met de spoorwegstaking in Amerika riep president Truman Eisenhower van vacantie terug. Vanmiddag komt het Congres bijeen, om den toestand te bespreken. 47. Plotseling riep meneer Untermeier uit: „Ik weet al wat: het anker!" Voor zover hij nog geluid kon geven, leg- voortgezet. Ze moesten nu naar meneer Untermeier's „geliefde dorp". Juist toen de zon begon onder te gaan, gleden ze boven de meneer Van Emmen uit, hoe hij de de Zwïtsersê"hoogvlakte, "tot "meneeV Unter- Pegasus op gang moest brengen, en even meier opeens juichte: „Daar heb je Zwie- Merieer"Van E^en™»JTSkS Wat zal er zijn armen overheen, en daar kwam hij, Lrret i Dirj zijn! heelemaal bedekt met sneeuw. HlJ wees ziin huisje aan; het stond juist Nadat het arme slachtoffer de sneeuw van even buiten het dorp. Vlak voor het tuin- zjjn kleeren had geslagen, werd de tocht hekje streek de Pegasus neer. M.i.v. 1 Juli worden de retours in het Europeesch luchtverkeer 20 goedkooper, terwijl het nachtpost- en goederenvervoer wordt 'uitgebreid. Als gevolg van ordeverstoring door communisten heeft Brazilië hun verboden te vergaderen. Door het heffen van belasting op ver mogens en een gedwongen staatsleening hoopt men in Denemarken het in omloop zijnde geld te verminderen. Fraincis Campbell Ross Douglas, Labour- parlementslid, is benoemd tot gouverneur en opperbevelhebber op Malta. De eigenaars van verscheidene fabrie ken in de V. S. hebben aangekondigd, dat zij zullen sluiten in afwachting van het rege len van de arbeidsonoeilijkheden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2