Jlieutue geitedfe (tfouranf Gewichtige dagen op het paleis te Soestdijk Rumoer rondom Pater Henri de Greeve IDist ZATERDAG 25 MEI 194« te Serie: 2e Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 331 Abonnementsprijzen 1.10 per maand 0 .26 per week 3.25 per kwartaal (by betaling p. kwit. verh. m. adm.kosten) Advertentlën 0.15 per m.m. By contract belang* ryke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur: Dr E DIEMER Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken «tonivastirb Is «hcbteort Vyn (jerl in te^en*p«|_ Kamervoorzitters en vice-pres Raad van State ontvangen H. M. de Koningin heeft heden in verband met de kabinets-vorming de heeren mr W. L. baron de Vos van Steenwijik, voorz. van de Eerste Ka mer, mr J. R. H. van Schalk, voorz. van de Tweede Kamer en jhr mr F. Beelaerts van Blokland, vice-presi dent van den Raad van State, ter be spreking in Paleis Soestdijk ontvangen. In verband met de kabinetscrisis schrijft onze Parlementsredacteur H. M. de Koningin raadpleegt, ook van daag nog, haar ambtelijke adviseurs in ver band met de kabinetscrisis. Te verwachten is dus, dat zij in het begin van de nieuwe week een formateur zal uitnoodigen. Deze conclusie ligt voor de hand. Wie het worden zal? Het ia de zaak van Hare Majesteit en het heeft weinig zin om daarover of omtrent allerlei politieke moge lijkheden fantasieën op te zetten, die doen denken aan de waarheden, welke wel eens in verband gebracht worden met zekere vier voeters. We zullen ons daarvan en ook voor het destineeren van bepaalde departementen onthouden. Het binnenskamers overleg moet zijn gerechten loop hebben en we willen nog altijd hopen, dat niet partijbelangen, maar 's lands belang den loop der gebeurtenissen zal bepalen. Ondanks de beweringen van de heeren Schermerhorn en Vorrink, die dezer dagen een wel wat vreemde schaats rijden en weinig constitutionaelen zin toonen. Waar we wel de aandacht op kunnen ves tigen is het verschijnsel, dat onder hen, op wie de verantwoordelijkheid voor de oplos sing van de crisis in de eerste plaats zal drukken, meer en meer de persoon van mr v. Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer, naar voren komt. Het is begrijpelijk. Wel Dr H. M. Hirschfeld wil niet in zijn ontslag berusten Dr H. M. Hirschfeld, aan wien de Regee ring eervol ontslag heeft verleend als secr.- generaal van de voormalige dept. van Han del, Nijverheid en Scheepvaart en van Land bouw en Visscherij, en die de bevoegdheid had in beroep te gaan bij de Kroon, op grond, dat dit besluit genomen is in afwij king van het advies der commissie-Scholten heeft van deze bevoegdheid gebruik ge maakt. BESPREKINGEN VAN MOOK—LORD KILLEARN te SINGAPORE. Dr van Mook, die te Singapore arriveerde, voert daar belangrijke besprekingen met Lord Killern. Dr van Mook zal eveneens* spreken met Lord Louis Mountbatten, alvorens de laatste naar Engeland vertrekt. Waarschijnlijk zal men zioh bezig houden met het probleem van de terugtrekking der Britsche troepen van Java. Bronzen plaquette gisteren aan B.B.C. aangeboden Prof. Gerbrandy en Radio-Oranje waren tegenwoordig. De Ned. ambassadeur te Londen heeft gisteren in het gebouw van de B.B.C. de groote bronzen plaquette van het Comité „Nederland dankt de B.B.C." aan den direc teur-generaal van de B.B.C., Sir William Harley, aangeboden. Onder de aanwezigen waren naast vele leden van den staf van de B.B.C., oud-min.-pres. prof. Gerbrandy, vier leden van den vroegeren staf van „Radio Oranje" en de vervaardiger van de plaquette H. J. Etienne. Aan 40 personen, die aan de Ned. uitzendingen uit Londen hebben mede gewerkt, werd een verkleinde bronzen copie van de plaquette aangeboden. t INLEVERINGSTÉRMIJN KOLENBON VERLENGD. De termijn, binnen welken de aangewezen bonnen 60 B.V. en 61 B.V. der Brandstoffen- kaarten T. 606 by de kolenhandelaren moe ten worden ingeleverd, is tot nader aankon diging verlengd. KINDEREN TOT RUIM 14 JAAR KRIJGEN EEN EI. Op 29 Mei zal een bon worden aangewezen, waarop voor personen geboren in 1932 of later een ei per verbruiker verkrijgbaar zal zijn. lazen we o.a. ook den naam van minister Beel. Maar we kunnen bezwaarhjk aanne men, dat na diens eenjarige politieke evolu ties, het twijfelachtig zou zyn hoe een keus tusschen v. Schaik en dr Beel zou moeten uitvallen. Stamkaartnummer 6? Dan een schoenenbon Wie dit jaar nog geen schoenenbon kreeg en een Stamkaart bezit waarvan het laatste cyfer van het nummer een 6 is, heeft de volgende maand recht op zoo'n bon. Nadere mededeelingen volgen. Ik weet niet, lezer, of het U wellicht als mij vergaat, Maar als er in gezelschap over luchtvaart wordt gepraat, Of als er in de krant, Door welbevoegde hand, Geschreven wordt hetgeen de KI M. reeds weer presteert. Dan voel ik mij op zoo'n moment persoonlijk als vereerd. Die K.L.M. is iets, nu ja, ik weet niet waar 't aan ligt, Waar elk met een bezitters-air, vol trots, het oog op richt; Je voelt je, sapperloot, Zooiets als deelgenoot! Al heb je bü de Maatschappij geen finantieel belang, Het Hollandsch hart gunt haar een plaats op d'allereersten rang. Ons kleine landje spreekt wat graag een hartig woordje mee, De plaats van thans in 't luchtverkeer, had 't vroeger al op zee; Een volk, van zessen klaar, Trotseerend elk gevaar. En daarom wil voor een Piet Hein of voor een J.P. Coen, Het personeel der K.L.M. allicht niet onderdoen. Zoo kwam dan nu de nieuwe lijn op New-York weer tot stand; In twintig uur, denk dat eens in, staat men aan d'overkant; Je maakt een week-end trip, 't Gaat immers in een wip? k Neem voor de K.L.M. heel diep mijn petje af, En wensch een groot succes aan haar geheelen staf. GRé KEMPEN—STERRENBURG. In verband met vervalsching van paspoort Dezer dagen kreeg de Nieuwe Leid- sche Courant kennis van een geval van paspoorten vervalsching, waarbij de bekende radiospreker, pater Henri de Greeve nauw be trokken zou zijn. Wij stelden ons in verbinding met den procu reur-fiscaal bij het Haagsch Bq zonder Ge rechtshof, die ons genoemd bericht niet kon tegenspreken, doch, in verband met het bq- zonder karakter van de zaak, voorzichtigheid aanbeval. Than* schrijft de Waarheid, dat de Jjustitie zich bezig houdt met het onderzoek naar dit geval Het valsche paspoort bleek in het bezit van zekeren Maatman, die onlangs door de P.R.A. werd gearesteerd, omdat hij in dienst was geweest bq de S.S. en bovendien diverse misdryven op zijn geweten heeft. Uit het eer ste onderzoek zou zijn gebleken, dat deze S.S.er eenigen tijd ondergedoken was in Bra bant, waar hij via een kloosterzuster in con tact kwam met Pater Henri de Greeve, door wiens bemiddeling het valsche paspoort zou zijn verstrekt. Een verder onderzoek zou hebben geleid naar een gemeente in de bollenstreek waar ter secretarie de vervalsching zou zyn gepleegd. Deze zaak was aanvankelijk in behandeling by het parket voor de bijzondere rechtspleging doch deze heeft de zaak doorgezonden naar de Justitie omdat hier slechts het feit der ver valsching strfbaar zou zyn. De Nieuwe Leidsche Courant stelde zich vanochtend telefonisch in verbin ding met Pater de Greeve. Diens secretaris deeloe het blad mede dat noch de pater noch hij tot op heden kennis droegen van bovenge noemde beschuldiging. Op de vraag of er mo gelijkheid van contact was tusschen Pater de Greeve en genoemden Maatman luidde het antwoord: „Ze zegeen zooveel over den pater. Vanmorgen is hij er nog van beschuldigd f 1000 achterover gedrukt te hebben". Dit kan er nog wel bq! BENZINE VOOR PLEZIERVAARTUIGEN Voor pleziervaartuigen met benzinemotoren zal van 1 Juni tot ultimo September een hoe veelheid benzine worden vrijgegeven, mits het gebruik van deze vaartuigen beperkt zal wor den tot de Zaterdagen en de Zondagen. In de maanden Juli en Augustus zullen deze booten echter eiken dag mogen varen. Voor water sportdoeleinden zullen evenwel geen gasolie en petroleum beschikbaar worden gesteld. MILITAIREN KUNNEN THUIS GAAN STEMMEN. Niet-beroepsmilitairen kunnen op rijkskosten in hun woonplaats gaan stemmen voor de Prov. Staten op Woensdag a.s. RESIDENT Dr. A. C. TOBI OVERLEDEN. Dr. A. C. Tobi, in leven resident ter beschik king van den gouverneur van West-Java, die in het begin van dit jaar utt Indië repatrieerde, is gistermorgen op 51-jarigen leeftyd te 's Gra- venhage overleden. Er is te Batavia een nieuw republikeinsch dagblad verschenen in de Nederlandsche taal onder den naam „Het Niuewsblad". DAT te Vlissimgen een honderdtal nood woningen aan de haven in gebruik is ge nomen. DAT nog circa 1400 artsen op een auto wachten. DAT op zijn verzoek aan vice-admiraal L. A. C. M. Doorman eervol ontslag is ver leend als hoofd dier Ned. missie te Berlijn en dr W. Huender, b.g. gezant en gevolm. minister, hem opvolgt. DAT notaris J. Heufif te Eek en Wiel op zijn verzoek eervol is ontslagen. DAT het Prinselijk Paar een danktelegram heeft gezonden aan den Zwitserschen Bonds raad voor de spontane ontvangst in dat land. DAT A'damsohe werkloozen, die weigeren havenarbeid te verrichten, blijkens een mededeeling van het dep. van Soc. Zaken, hun recht op ondersteuning verspelen. DAT huize „Meiiust" te Bergen op Zoom zal worden ingericht voor Protestantsche N.S.B.-kinderen in Brabant. DAT dezer dagen een nieuwe draaibrug in den weg over den Afsluitdijk te Kora- werderzamd m.i warden 0^^^. DAT tegen den landwachter C. Hellema uit Montfoort en zijn collega W. Vuliperharst te Vinkeveen wegens verraad respect, de dood straf en 12 j. Rykswerkihr. is geëisoht. DAT de stremming op de Veohtbrug by Dedemsvaart, waar gisteren een personen trein ontspoorde, is opgeheven. DAT de mededeeling van een E.V.C.-be- suiurdier, als zouden 455 soldaten zijn opge sloten die weigerden schepen te lossen, vol komen uit die lucht is gegrepen. DAT mr J. W. A. van Hattum afscheid genomen heeft als wnd. burg. van Enschedé daar hij consul in Johannesburg wordt. DAT aan prof. mr G. W. J. Bruins eervol ontslag is verleend ais Kon. oormmissaris der Ned. Bank wegens z'n benoeming tot exe cutive director van het Internat. Monetary Fund te Washington. DAT de Raad voor de Econ. Unie tusschen Nederland en de Belg.-Luxemburgsohe Unie te Den Haag een begin heeft gemaakt met behandeling der diverse problemen, die zich by de vorming van een econ. eenheid voor doen. DAT is opgericht het Ambtenarencenitrum, hetwelk gebaseerd is op federatieve samen werking tusschen bestaande organisaties ter behartiging der ideëele en materieele be- DAT de bezetting" van het Kon. Mil. In validehuis ,3ronbeek" dezer dagen een af scheidsfeest heeft aangeboden gekregen i.v. m. het as. vertrek van gen. bd. Rijnders, die het commando overgeeft aan gen van Straaten. DAT mr A. B. Roosjen hedenavond om 7.20 uur voor den zender Hilversum II spreekt, i.v,m. de as. Statenverkiezingen. DAT onder voorzitterschap van mr F. R. Mijnlieff een interdep. adviescomm. voor de bezoldigingsregelingen van het politiepereo- eel is geïnstalleerd. DAT benoemd is tot administrateur by de R.V.B. de heer A. J. v. d. Linden. DAT tot burgemeester van Eist is benoemd W. M. C. Kiyn. DAT het Verkoopkantoor voor Amibachts- en Kunstnijverbeidsprodiucten voorloopig is gevestigd Markt 85 a, Delft. DAT de politie te Utrecht tegen 35 per sonen proces-verbaal heeft opgemaakt wegens verduistering van 9000 kg. aan sui- kertoewy zingen DAT het secretariaat van den onlangs op- geriohten Ned. Bond voor ex-krijgsgevange nen en- geïnterneerden uit Indië is trews- Komende gebeurtenissen In afwachting van de komende ka- binetsformatiie houden tal van bladen zich bezig met de mogelijkheden en wen- schelijkheden. En voor zoover die bladen geacht kunnen worden de meeeiing van een bepaalde politieke groep weer te geven, kan men zich eenigszins een beeld vormen van de richting, waarin de gedachten gaan. Zelf hebben wij ten deze tot nu toe vrij wel het stilzwijgen bewaard. Veronderstel lingen vertoonen het karakter van specula ties en bovendien hebben we reeds dadelijk de wenschelijkheid uitgesproken van een nationaal kabinet met het oog op den ont zaglijken nood van land en volk. Er is voor ons en voor de Chr. partijen in het algemeen geen reden, van dit wel overwogen standpunt sinds de bevrijding af te wijken. Daarom is zoo diep teleurstellend de sug gestie, welke wij tot ons leedwezen aantrof fen in „De Maasbode" van gisteren, die in haar „Dagboek der formatie" de gedachte oppert, dat men in A.R.-kring en het blad zal daar wellicht stilzwijgend de CLL bij hebben inbegrepen in een nationaal kabinet de eenige mogelijkheid ziet om „bij deze formatie aan bod te komen". Hierop past slechts de vraag: waaraan is dit denlgreerend oordeel verdiend? Het is volkomen ongegrond. Intusschen is in tal van R.k. bladen da tendentie onmiskenbaar naar een kabinet, dat is opgebouwd uit leden van de Katlx. Volkspartij en de Party van den Arbeid, al beziet men elkander nog met het noodiga wantrouwen en al eischt men wederzij dsch verschillende waarborgen. Hoe het verloop zal zijn Is thans nog niet te zeggen. Over enkele dagen zal de positie wel duideiyker worden. Ook omtrent de spanningen, waarover men over en weer niet moede wordt beschouwingen ten besta te geven. Tegenover dit aarzelend zoeken met voor barige uitsluiting van niet minder natïionale en niet minder welwillende groepen bhjven wij stellen de wenschelijkheid van een for matie op zoo breed mogelijke basis. Voor later kan het goed zyn hierop nog eens duidelijk den nadruk te doen vallen. Partij van den Arbeid moet concessies doen Als ze met Katholieken willen samenwerken De katholieken staan als één man achter het vooruitstrevende, programma van de Katholieke Volkspartij en zoo er ooit een coalitie van de K. V. P. en de Partij van den Arbeid tot stand komt, dan zullen de concessies door laatstgenoemde partij gedaan moeten worden, aldus verklaarde dr L. G. Kortenhorst, secretaris van de Katholieke Kamerfractie, aan een correspondente van Associated Press. Hij voegde hieraan toe, dat de Katholieken ieder streven naar autarkie voordeelen. De Katholieke doelstellingen zijn gericht op een groot opgezet productieplan met minder staatsbemoeiing dan tot nu toe het geval was. De theorieën van minister Lieftinck werden door dr Kortenhorst als „te theore tisch" veroordeeld. De Katholieke woordvoerder verklaarde niet te gelooven in de mogelijkheid van twee kabinetsformateurs. Hy sprak zich niet uit over een eventueèlen terugkeer van prof, Schermerhorn als kabinetsformateur, doch volgens hem zouden de Katholieken vast- Delft blijft nuchter van Jan Steen bier Ter gelegenheid van Delft's 700-jarig be- staan wilde de fa. Heineken „Die Delft- sche hont", een koppig bier met een al coholgehalte van 6 pet. naar het recept van den Delftschen bierbrouwer Jan Steen uit het midden der 17e eeuw, op nieuw introduceeren. Door het graan- tekort zullen deze plannen echter niet uitgevoerd kunnen worden. De Delftsche brouwers hebben wel kunnen constatee- ren, dat dit bier nog al koppig is.... houden aan den eisch voor twee Red.) portefeuilles, namelyk voor Handel en In dustrie en voor Onderwas, Kunsten en We tenschappen. De Indische kwestie zou zich niet ontwikkelen tot een van de belangrijk-» ste en moeiiykste punten. Hoewel de Engelsche politiek meer links georiënteerd is dan de onze, zal onze eigen politiek toch veel overeenstemming vertoo nen met die der Engelschen en daarnaast zal zy gericht zyn op nauwe samenwerking met de Anglo-Amerikaansche wereld in het alge meen. De Katholieken wenschen tevens een nauwe samenwerking met België, doch zy zouden alleen medewerken aan de vorming van een blok van West-Europeesche mogend heden als middel om tot volledige Europee- sche samenwerking te geraken. Dr Korten horst wees ook op het belang van de toe komst van Duitschland in verband met de toekomst van Nederland. DE „SUMATRA" EN „TEGELBERG" NAAR NEDERLAND. Het s.s. „Sumatra" is 23 Mei van Tand jong Priok vertrokken en arriveert vermoe delijk 8 Juni te Suez. Op den. zelf den dag vertrok de „Tegelberg" van Priok. zy komt waarschijnlijk reeds 6 Juni te Suez aan. Weinig verandering, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: be wolkt weer, met matigen N.O. wind, over wegend droog, zelfde temperatuur. In het Z.W. van het land: bewolkt weer vooral later op den dag. zwakke wind. kans ar»

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1