Jliruwc geiïtsclje CToumtii Ook Husserl schreef een afscheidsbriel OPEN BRIEF IDist <11 DINSDAG U MEI IMS le Seriei U Jaargnnc naai T Mel IMS, No. SST Abonnementsprijzen 1.10 per maand 0.26 per week 1 3.25 per kwartaal (by betaling p. kwit. verh m adm kosten) Advertentlën 0.16 oer m.m ay contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 86 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: SOOGEWOERD 108 Telefoon 22710 Hoofdredacteur: Dr E DIEMER Redactie B VAV DER ROS „5taiüvastirl) is flfjeMewn myn bert in tegSjenipott' Circuleerde hartstochtelijk onder zyn Scheveningsche medegevangenen. Van een N.L.C.-verslaggever.) Wat wij vermoedden en later ook bij geruchte vernamen, blijkt juist te zijn:evenals mr, van Genechten heeft ook Mussert, alvorens afscheid te nemen van dit leven, een brief geschreven, die bestemd was voor het Nederlandsche volk. Hij schreef hem 28 Maart, dus in de periode, dat het gratieverzoek op een antwoord wachtte en richtte hem tot minister president Schermerhom. Dat over dezen brief tot dusver het stilzwijgen werd bewaard zal men, na lezing er van, kunnen begrijpen. Doch deze brief werd vermenigvuldigd en begon al gauw onder Mussert's medegevangenen in de Scheveningsche gevangenis te circuleeren en wel even hartstochtelijk, als goede vaderlanders in den bezettingstijd brieven met radio toespraken van de Koningin onder elkaar lieten rondgaan, teneinde er de noodige kracht uit te putten. Dit nu achten wij in dit geval funest. En blijkbaar dacht men er in de ge vangerlis net zoo over, want er werden dezer dagen al „klopjachten" op afschriften van het epistel gehouden. Het aureool der geheimzinnigheid om dezen brief weg te nemen was dan ook het motief, waarom wij besloten tot publicatie over te gaan. Hier volgt de brief: den te moeten dienen, week echter af van die, welke de groote meerderheid van ons volk wensohte. Wij voorzagen de mogelijk heid van een Duitsohe overwinning en wilde Volksohe en Staatkundige zelfstandigheid van Nederland redden tegen het Duitsohe streven, vertegenwoordigd in Himmler, Nederland te annexeeren en het Nederland- sche volk te doen opgaan in het Dudtsche. (Vervolg op pag. 2). Aan Zijne Excellentie den Minister-President Het moge mij vergund zijn, Excellentie, mij te richten tot U als hoogsten vertegen woordiger van het staatkundig leven van Nederland, voor dit afscheidswoord aan p? ons volk. Land en volk zijn mij dierbaar geweest, heel mijn leven, en blijven mij dierbaar tot den dood. Dank baar ben ik als Nederlander geboren te zijn. Als eerlijk man geef ik de ver zekering, dat het mij steeds ernst is ge weest om ons volk met 'inzet van al mijn krachten te dienen. De eerste 23 jaren van mijn leven heb ik alles van ons volk ontvangen: de daarop volgende 28 jaren heb ik getracht als inge nieur, als strijder tegen het zoo scha delijk Belgisch ver drag, daarna als Leider van een poli tieke partij mij nuttig te maken voor de Nederlandsche Volks gemeenschap. De storm, die reeds lang in de Internatio nale verhoudingen woedde, heeft Neder- - land met ongekende hevigheid aangegre pen in Mei '40. Zon der den minsten schijn van recht werd ons Vaderland over vallen. Er is tydens de oorlogsdagen land verraad gepleegd, naar men zegt ook door lieden die zich N.SJ3.-ers noemden, maar die dan toqh van den geest der N.S.B. en haar idealen volkomen ver stoken waren. Zoo heeft dan van het begin van die verschrikkel ijken bezettingstijd af een vooroordeel geheersoht, tegen de geheele N.S.B. Daarmede is een splitsing en een haat ontstaan, waarmede ons volk niet ge diend is geweest. In het aangezicht van den dood kom ik verklaren, dat zij, die werke lijk de doelstellingen van de N.S.B. begre pen en nastreefden, zich even zeer hebben willen verzetten en gestreden hebben tegen de Duitsohe tyrannie, als wie ook van de legaal of illegaal strijdende vaderlanders. De wijze, waarop wij ons vaderland meen- Geen vrijwilligers meer noodig voor repatrieeringsscliepen „Bloemfontein" en „Klipfontein" reeds volgeboekt. Op den oproep om vrijwilligers voor het halen van evacuées uit Ned. Indië met de schepen „Bloemfontein" en „Klipfontein' hebben zich reeds zooveel personen gemeld, dat beide schepen volgeboekt zijn. De „Bloemfontein" is reeds Zaterdag naar In- dïië vertrokken. Mr dr H. F. A. Völlmar wederom gearresteerd Met hem nog twee andere Lotisico- figuren gegrepen. Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant verneemt, is dezer dagen de bekende advocaat emprocureur, mr dr H. F. .A Völl mar, tijdens bebezetting plaatsverv. raads heer bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage en bij het Economisch Gerechtshof, door den P.R.D. opnieuw gearresteerd. Nadat genoemde persoon, verdacht van collaboratie, onmiddellijk na de bevrijding in het kamp aan de Levantkade te Amster dam was geïnterneerd, volgde ongeveer drie maanden geleden zijn vrijlating. Dat de P.R.D. hem thans, op nieuwe gron den, wederom in arrest heeft gesteld, geeft te denken. Tevens werden dezer dagen door den P.R.D. gearresteerd de bekende Lotisico- figuren W. Buschkens en de Lavïieter. Een merkwaardige combinatie overigens, als men in aanmerking neemt, dat mr Völl mar voor den oorlog advocaat van boven genoemd loterij bedrijf is geweest Reeds bijna 1100 politie ambtenaren de laan uit Voorts vele berispingen en overplaatsingen. Op desbetreffende vragen heeft de mi nister van Justitie geantwoord, dat z.i. aan het gezag van de politie geen afbreuk wordt gedaan als geschorste politie-ambtenaren op grond van een deugdelijk onderzoek weer in het corps worden opgenomen. Tot dusver werden 3326 zuiveritngsgevallen behandeld Als gevolg daarvan werden 1077 ambtenaren ontslagen, 505 ontvingen een schriftelijke berisping, 103 werden overgeplaatst, in 18 gevallen werden bezoldigingsmaatregelen getroffen, 92 werden van bevordering uit- gsloten, 61 werden geschorst en in 1403 ge vallen werden geen maatregelen genomen Tegen den beul van Ommen de doodstraf geëischt De adv.-fiscaal van het Bijz. Gerechtshof te Roermond heeft tegen den 35-jarigen schilder J. Driehuis, die zich als Wachtman en Unterführer in de kampen te Ommen en Heerde op beestachtige wijze had gedragen, de doodstraf geëischt. Hij bestond het o.m, gramophoonplaten af te draaien en daarbij de gevangenen met een vinger in het oor en met de andere hand aan den grond te laten rondloopen, zoolang tot de slachtoffers er half gek van werden en er bij neervielen. Wilde achtervolging door straten van R'dam Oud-K.P.-er zat ontsnapt S.S.-man achterna (Van een onzer verslaggevers) In een Cafetaria aan den Zwaanshals in Rotterdam wenkte sdnds 8 maanden een bakkersknecht, dde zich „meneer Jansen" noemde. Het was echter een uit Vught ont snapte S-S.-man. De Rotterdamsche P.R.A. kreeg lucht van dezen man. Zij zond er den oud-K.P.-er „Duitsche Wim" op af, die den pseudo- bafcker vond en hem sommeerde mee te gaan. Na zich aanvankelijk zeer gewillig be toond te hebben, haalde de S.S.-man opeens een revolver te voorschijn. Miaar „Wim" was het vechten ook nog niet verleerd. Hij dook ondier de tafel, trok „Jansen" aan z'n bee- nen achterover en ging Jansen achterna, toen deze kans zag tóch nog weg te komen. Straatje in, straatje uit renden beide man nen, tot in de Zwart Janstraat, de vluchte ling, na een sommatie om zh revolver weg te werpen, van achter een stapel fruitkisten te voorschijn kwam en zich overgaf. Hfj Vond het noodig zijn achtervolger met een handdruk te danken voor den .spor tiever" strijd HEROPENING INSCHRIJVING 3 PROCENT GROOTBOEKSCHULD 1946. Van 4 tot en met 14 Juni as. zal weder de gelegenheid worden opengesteld om in te schrijven op de 3 pet Grootboekschuld. Bijzonderheden volgen. Ergerlijk- verraad ie Rotterdam Tegen vrouw 12 jatr en tegen haar vriend doodstraf geëischt (Van onzen verslaggever voor rechtszaken) Walgelijke daden, noemde de Proc.Fiscaal mr Braun, wat P. J. Noll, incasseerder te R'dam en Neeltje Buscop, huls vrouw van Kamstra, te R'dam, op hun kerfstok hadden. Zij hadden n.l. aan den S.D. te R'dam in Maart 1945, de gebroeders Kamstra verraden, waarvan er één gehuwd was met verd. Bus cop, omdat zy illegale lectuur verspreidden, communisten waren en wapens in Gouda hadden verborgen. Het gevolg was dat de gebroeders gearresteerd werden en de eige naar De Kort van het pakhuis te Gouda, waar een groote hoeveelheid wapens waren verborgen, werd doodgeschoten. Verd. Bus cop was naar den S.D. geweest om te ver zoeken haar man, met wien zij een slecht huwelijksleven had, uit den weg te ruimen. Noll was een huisvriend van haar. v Als getuigen werd gehoord de beruchte Duitsoher J. W. Hoffmann, sed^taris-gene raal van den S.D. te R'dam, thans gedeti neerd, die één der meest gevreesde figuren uit de S.D.-wereld was, zetelend op den Heemraadsingel, voorts de S.D.-telefonist Zoethout, die het verraad bevestigden en vertelden dat Noll f 25.—^ voor zijn verraad had gehad. Een tweetal herculische veld wachters bewaakten den beruchten S.D.- man, zelf ook iemand van forschen lichaams bouw. Verd. Noll bleef ontkeruaen. De proc.-fis- caal eischte tegen verd. Neeltje Buscop 12 jaar gevangenisstraf en tegen vertL Noll de doodstraf. Uitspraak over 14 dagen. DAT aan mr E. J. M. Sassen op zyn ver zoek eervol ontslag is verleend als kanton rechter te Boxmeer. DAT aan dr Ph. J. Idenburg te Wassenaar eervol ontslag is verleend als lid van den radioraad en als zijn opvolger is benoemd mr dr A. A. van Rhijn. DAT van 1941 t/m. 1945 het aantal hypo theekinschrijvingen in ons land Is afgenomen met 253.764, terwijl het uitstaande bedrag is gedaald met f 1533 millioen. DAT het eerste binnenschip met Ned. graan in Frankrijk is aangekomen en dat 40 bin nenschepen met een gezamenlijke tonnage van 10.000 ton op deze eerste zending zullen volgen. DAT mr J. D. v. d. Berg morgenavond om 7.15 uur een radio-causerie houdt over het vryiaten van „lichte gevallen". DAT met klem wordt gewaarschuwd tegen het zich zonder geld naar het buitenland be geven. DAT het voorloopig correspondentieadres van de Joodsche Commissie voor Herstel is Westeinde 24 te A'dam. DAT bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsvoorstel tot wijziging van de Be- vorderingswet voor de Zeemacht 1902 en de Pensioenwet voor de Zeemacht. DAT het verkeer over de brug over het Merwedekaiiaal te Maarssen m.i.v. 20 Mei gedurende een week is gestremd. DAT de belangen van de met Canadeezen gehuwde of verloofde Ned. vrouwen uitslui tend worden behartigd door het Canadian Wives' Bureau, p/a. Canad. legatie te 's-Gra- venhage. DAT onder voorzitterschap van ir J. W. Hudig is ingesteld een Comm. van Overleg voor het landschapsherstel. DAT in het kader van de toeristische uit wisseling gisteren een groep van de Ned. Reisver. naar België kon vertrekken, doch zulke buitenlandsche trips overigens nog wel zeer zeldzaam zullen moeten blijven. DAT het Ned. s.s. Tiberius der K.N.S.M., op weg van West-Indië naar New York, Zon dag in aanvaring kwam met een Amerik. tanker „Amions", doch de 5 passagiers plus 12 leden der bemanning zich aan boord van den tanker in veiligheid stelden. DAT de British Council te Londen een aan tal Ned. leerkrachten heeft uitgenoodigd voor den internat, zomercursus voor onder wijzend personeel, die van 31 Juli17 Aug. aldaar wordt gehouden. DAT als opvolger van kap. R. J. Vogels de heer B. Kersten benoemd is tot hoofd der afd. Pers en Publiciteit van den Repatriee- ringsdienst. DAT aan minister v. d. Leeuw 2500 sympa thie-betuigingen inzake het Res.-orkest zijn aangeboden. DAT minister Lieftinck voor 1946 een be drag van f 1 millioen heeft toegezegd aan den Rijksdiyist voor Landbouwherstel voor het verleenen van subsidie i.v.m. herstel van schade aan den landbouw. DAT de dir.-gen. der P.T.T., ir L. Neher, op 4-Juni om 19.15 uur via Hilversum n een rede zal houden over „Fundatie werkelijk dienen". Prinselijk Paar zeer hartelijk ontvangen By z||n aankomst in het land van de bergen Prinses Juliana en Prins Bernhard zyn in Zwitserland door volk en regeering zeer hartelyk ontvangen. Na aankomst in Genève volgde een auto tocht naar Bern, door kleine dorpjes, waar de bevolking" met vlaggen en gewuif haar vreugde uitte. In Gempenach, waar het ge zelschap lunchte, ontmoette het Prinselijk Paar Nederlandsche studenten uit Nijme gen, die de gast van de universiteit van Tribourg zyn. In Bern begroette de bondsregeering haar gasten in het Bondspaleis. Op Kehrsatz, waar het Prinseiyk Paar logeert, ontvingen de Nederlandsche gasten later de bonds regeering in tegenbezoek en de Zwitsersche pers. Prinses en Prins brachten den dank van het Nederlandsche volk, vo.or alles wat Zwitserland voor Nederland deed, tot uiting. In hotel Bellevue in Bern zaten de Prinses en Prins des avonds aan een banket van de Zwitsersche regeering aan. PROCES TEGEN PROF. Mr J. VAN LOON VOORLOOPIG UITGESTELD. Het strafproces tegen den oud-president van den Hoogen Raad, prof. mr J. van Loon, dat was vastgesteld op 4 Juni, zal op dien datum geen voortgang vinden. Omtrent het verdere verloop van deze zaak is niets be kend. Als maar vergaderen en provo- ceeren Maar wanneer steken de heeren de handen eens uit. De afd. Transport van de E.V.C. verga derde gisteren met een deel der bemanning van de dezer dagen te Amsterdam binnen- geloopen „Oranje," teneinde de bemanning op de hoogte-te brengen van de situatie van het havenconflict. Een drieledig voorstel werd aangenomen, waarin de mogelijkheid tot werkhervatting alleen wordt gezien by invoering van nieuwe condities, zonder het nemen van rancune-maatregelen en opname van de afd. Transport der E.V.C. in die nieuwe C.A.O. In Amsterdam zyn tevens hedenmorgen verschillende pamfletten aan geplakt, welke een protest inhouden tegen de radio-rede van minister Schermerhom, Door den Ned. Bond van Militairen is ten slotte nog aan minister Schermerhom mede gedeeld, dat het gebruik van militairen by sociale conflicten in strijd is met het doel en de waardigheid van de strydkrachten. Romme fractieleider van de K.V.P. Naar de RK. Volkskrant verneemt, heeft de Katholieke fractie van die pasgekozen Tweede Kamer prof. mr C. P. M. Romme tot haar voorzatter gekozen. MiaandaigimMdag is de fractie reeds in vergadering bij elkaar gekomen. Deze eerste by eenkomst werd evenwel nog niet door haar nieuwen voor zitter geleid. Dr L. G. Kortenhonst is belast met de functie van het secretariaat. Het bestuur wordt verder gevormd door de heeren J. W. Andiiessen, mr J. H. van Maarseveen en mr F. C. J. N. Teulimgs. De kleinste auto-monteur van de Resi dentie, de alom bekende Hans, is erg populair in de garage, vanwege zyn groote collegialiteit. Zoo kon het gebeu ren dat hij de beschikking kreeg over een miniatuur motorfietsje, samengesteld uit autowieldoppen (de wieltjes), auto pedbanden, een frame van een transport fiets etc. Toch rijdt de kleine Hagenaar er 60 per uur mee LOUWES VICE-VOORZ. INTERN. CONF. VAN LANDBOUWPRODUCENTEN. De heer H. D. Louwes, voorz. van de Ned. delegatie op de Int. Conferentie van Landbouwproducenten, welke hedenochtend te Londen begonnen is, werd tot vice-voor- zitter dezer Conferentie gekozen. Wisselende bewolking, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Heldere nacht, overdag gedeeltelijk bewolkt, droog weer, zelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige, Zuid-Westelijke wind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1