Perzische troepen vallen Azerbeidsjan binnen Persstemmen over de Kamer-verkiezingen Cultureele uitwisseling Nederland-België NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 20 MEI 1946 Aanvallers op enkele punten teruggeslagen Radio Tebris meldde gisteravond, dat Per zische troepen Azerbeidsjan zijn binnenge vallen. De aanvallers werden op twee pun ten teruggeslagen. De aanval zou, volgens genoemde bron, zijn ingezet van uit ^het Zuid-Westen', de streek der Koerden rondom het Meer van Oermia. In Tebris is de staat van beleg afgekon digd; er is een militaire regeering gevormd, die verordend heeft, dat elkeen die zich na 11 uur 's avonds op straat begeeft, zal worden neergeschoten. Het „Nationale Leger van Azerbeidsjan" had bevel ontvangen om te vechten, indien het werd aangevallen. De oorlog dreigde reeds, toen de onderhandelingen in Teheran met den „min.-pres." van Azerbeidsjan over den status van deze provincie binnen het Perzische rijk, mislukten. In een radio-rede had Pisjevari reeds het voornemen van Azerbeidsjan versterkt om zich met geweld te verzetten tegen elke po ging der centrale regeering de provincie bin nen te trekken. De Perzische regeering heeft reeds weken lang troepen samengetrokken langs de ge- heele grens van Azerbeidsjan van Irak tot de Kaspische Zee. Niet allemaal schuldig, maar wel beschaamd Beiersche minister van Voedselvoor ziening voert het woord Tijdens een te Neurenberg gehouden rede ïn verband met de gemeenteraadsverkiezin gen in Beieren op Zondag a.s. heeft dr Baum- gartner, de Beiersche minister van Voedsel voorziening en Landbouw (Christelijk So ciale Unie) verklaard, dat de oorzaak van de huidige voedselschaarschte geheel en al ge zocht moet worden bij den door Hitier ont ketenden oorlog. Wat betreft dien oorlog, zeide hij, kan men niet spreken van „collec tieve schuld" van Duitschland, maar wel van „collectieve schaamte". Een van de redenen voor die schaamte, aldus zeide hij verder, is het vermoorden van elf millioen menschen in de concentratiekampen, (dit is het hoogste tot nog toe genoemde getal. Red.). De communisten pasten tijdens deze mee ting van de Christelijk Sociale Unie iets nieuws op het gebied van verkiezingsreclame toe. Alle daartoe beschikbare leden van de partij togen, gewapend met schoppen van Hitler's voormaligen arbeidsdienst en velen gekleed met de gestreepte uniform uit het concentratiekamp van Dachau, aan het rui men van puin op de ruïnes van de schoolge bouwen aldaar. BRITSCHE PARTIJEN DRINGEN AAN OP TOELATING VAN JODEN IN PALESTINA. Leidende figuren van de Labour-, de con servatieve- en liberale partijen, hebben een beroep gedaan op de Britsche regeering om een onmiddellijke verklaring af te leggen t.a.v. het rapport van de Anglo-Amerikaan- sche commissie voor onderzoek naar het Pa- lestijnsche probleem. In het bijzonder wordt aangedrongen de beslissing over de immi gratie van 100.000 joden, niet uit te stellen en de toelating niet afhankelijk te stellen van voorwaarden, die niet in het rapport zijn genoemd. NOG GEEN SPOORWEGSTAKING v IN DE U.S.A. De door Truman aangekondigde maatre gelen om een spoorwegstaking in de Ver. Staten te verhinderen, hebben er toe geleid, dat de stakingsleiders besloten het signaal tot stilleggen van deze bedrijven voorloopig tot 23 Mei te verdagen. -- Volgens waarnemers in Teheran kan het Perzische leger in het Noord-Westen op zijn hoogst 10.000 man sterk zijn, daar het elders gebonden wordt door bandieten en opstan dige stammen. Azerbeidsjan daarentegen, de dichtst be volkte provincie van het land, zal waar schijnlijk een veel grooter strijdmacht op de been kunnen brengen. PERZIë WEER OP DE AGENDA. Gisteravond werd te New York medege deeld, dat de Perzische kwestie weer op de agenda van den Veiligheidsraad der V.N. zal voorkomen in de zitting, die as. Woens dag zal beginnen. Achmed Ghavam, de eerste minister van Perzië, heeft Trygve Lie, dien secr.-generaal der V.N., in een telegram meegedeeld, dat de Perzische regeering voorloopig nog niet in staat zal zijn, overeenkomstig het 8 Mei door den Veiligheidsraad genomen besluit, gedetailleerde inlichtingen te verschaffen over de terugtrekking der Sowj et-Russische troepen uit Noord-Perzië. PRIJSVERLAGING IN BELGIË MET 10 PROCENT. De Belgische premier Van Acker heeft den oorlog verklaaTd aan de zwarte handelaren. Langs de grenzen zal een scherpe controle door patrouilleerende gendarmes worden in gesteld, terwijl tegen de daders straffen van 10 maanden tot 5 jaar gevangenis worden uit gevaardigd. Een andere maatregel om het leven in meer normale banen te leiden is een prijs verlaging van de voedingsproducten en diverse andere artikelen, alsook tarieven, met 10 pCt. Of deze goed bedoelde maat regelen ook inderdaad het verwachte resul taat zullen hebben is vooralsnog een open vraag. Tijdens de algemeen e verkiezingen in Roemenië zullen de democratische partijen gezamenlijke lijsten indienen onder den naam „Blok van democratische partijen." (Een heids „democratie" la Moskou. Red.) Vergissingen van Lieftinck en Vorrink In den uitslag van de verkiezingen. Tot de bladen, die schrijven over den ver kiezingsuitslag, behoort uiteraard ook „De Nieuwe Nederlander", welke in feite tot de Partij van den Arbeid mag worden gerekend. Het blad merkt onomwonden op: „Men kan rustig zeggen, dat de doorbraak, die de Partij van den Arbeid heeft beoogd, niet geslaagd is. Ingrijpende verschuivingen hebben deze verkiezingen in vergelijking met den toestand van voor den oorlog niet geopen baard. De verhoudingen tusschen de partijen onderling zijn hier en daar iets veranderd, maar in groote lijnen is het beeld hetzelfde gebleven". Merkwaardig is, dat dit blad elders een door minister Lieftinck in den nacht na de verkiezingen gedane uitlating opneemt, dat: „De doorbraak tot de vroeger afwijzend tegen over het socialisme staande groepen confessio- neelen gelukt is." Vergissen is menschelijk. Zoo zeide de heer Vorrink in dien nacht, dat het, hoewel nog niet alle uitdagen waren binnengekomen, toch wel vaststond, dat de Partij van den Arbeid het hoogste aantal stem men op zich had vereenigd. Internationaal vervoer per auto in betere banen Speciale stichting, de NJ.W.O. voor dit doel opgericht. In tegenwoordigheid van den minister van Verkeer en Energie had de oprichting plaats van de stichting „Nederlandsch Internationale Wegvervoer-Organisatie (N.I.W.O.). Doel is nauwe samenwerking met de verschillende overheidsinstanties het toezicht en de regeling van het geheele Nederlandsche internationale wegvervoer van en naar ons land op zich te nemen. Door de Regeering zullen bevoegdheden van deze strekking worden toegekend t.a.v. het verleenen van toestemming aan de transport bedrijven tot het verrichten van internationaal vervoer, alsmede o.m. het vaststellen van de tarieven. P. v. d. A. schoot haar doel voorbij (Vervolg van pag. 1). HET VRIJE VOLK; „Bezorgdheid." „De P. v. d. A. is niet de grootste partij geworden en daarover mogen wij ons met reden bezorgd maken" aldus schrijft Het Vrije Volk, „want deze uitslag beteekent een gevaar voor de vooruitstrevende politiek van herstel en vernieuwing, die onder het kabinet-Schermerhom is gevoerd, een ge vaar ook en vooral voor de verhouding tus schen Nederland en Indonesië." Het blad is van oordeel, dat de communis ten hun groote winst hebben behaald ten koste van de P. v. d. A., waardoor zij „het sterkste bolwerk tegen het conservatisme en de grootste stuwkracht naar een geordende maatschappij verzwakt hebben". Vooral in deze communistische crisiswinst ziet het blad de oorzaak van redenen tot bezorgdheid. DE TIJD: „Geen verrassing". „Het resultaat is voor ons geen verrassing geweest," schrijft De Tijd, en vervolgt: „De Katholieken hebben den strijd gewonnen. Hun inzicht en doorzicht is juist geweest." Het blad zegt verder: „De P. v. d. A., de noodsprong van de oude SD.AP. om te redden wat nog te redden viel, heeft een échec geledenhet Ned. volk heeft het kabinet-Sehermerhorn, dat van z.g. nationaal voor een groot deel één-partij-kabinet werd. Prachtige uitvoering van Honegger's „Jeanne d'Arc" Het departement van O., K. en W. heeft voor het grootste muzikale evenement van het afgesloten muziekseizoen gezorgd, n.l. een uitvoering van Honegger's dramatisch Oratorium „Jeanne d'Arc au bücher" in het kader van de cultureele uitwisseling Ne- derland-België. Zaterdag werd dit werk uitgevoerd in het Gebouw voor K. en W. te Den Haag door het Caecilia-koor uit Antwerpen, het Kinder koor „Les petits chantres de l'institut Notre Dame de Cureghem" en het Orchestre Na tional de Belgique, het geheel o.l.v. Lode- wijk de Vocht, algemeen directeur van het Conservatorium te Antwerpen. De Fransche diplomaat, dichter en drama schrijver Paul Claudel, de romanticus en mysticus, heeft in zijn gedicht weer eens blijk gegeven van zijn verdieping in. het middel- eeuwsch katholicisme. De worsteling van den mensch met zijn eigen mensch-zijn, welke worsteling in de apotheose van het geloof triompheert. Ook in zijn Jeanne d'Arc is het haar geloof in God, dat haar in 1431 op den brandstapel te Rouaan kracht geeft „II y a la joie qui est la plus forte, il y a l'amour qui est le plus fort, il y a Dieu qui est le plus fort". Met het verhaal van het tragische einde dezer Fransche heldin gaf Claudel weer, zoo als ook in zijn andere werken, een voorbeeld van zijn leven in een droomwereld, een droomwereld echter, welke altijd ongemeen en dichterlijk blijft en nimmer de grenzen van het bizarre overschrijdt. Zich in deze droomwereld inleven was de taak van Arthur Honegger en deze opdracht is in elk opzicht schitterend uitgevoerd. Overal wist Honeg ger de juiste expressie, de juiste suggestie ook, te vinden. Niet een domineeren van de muziek ten koste van de woorden, maar een ondersteu nen van den tekst, een meer relief geven. Als de tekst b.v. aan het slot tot een climax komt, dan wil Honegger geen uitgesproken muzikalen climax hebben, teneinde niet te veel af te leiden. Overal is deze muziek ge boren uit een verheven idee. De verrukking, de intimiteit en de vreugde van het verhaal zijn met de meeste zuiverheid weergegeven, zonder een enkele banaliteit, ook niet in de meest vreugdevolle momenten. Het gebruik Wta tal Gregoriaansch is verantwoord, de turbae uiterst suggestief. De uitvoering stond op een even hoog peil als het werk zelf. Lo- dewijl de Vocht beheerscht de zaak volko men. Als we het geheel in een enkel woord zouden willen uitdrukken, dan is dit: ontroe rend, mede dank zij de prachtige zegging van Marthe Dugard als Jeanne. Dit was de meest verheven uiting van menschelijk beel dend vermogen. Ook de voordracht van Ray mond Gérome was in elk opzicht te bewon deren, om nog te zwijgen van de uiterst le vende beeldingskracht der andere medewer kers. Het departement heeft met dezen avond eer ingelegd, juist ook om het actueele van de geschiedenis van 'deze nationale heldin. Onder de talrijke aanwezigen merkten we o.m. op vertegenwoordigers van 't Corps Di plomatique en den Belgischen minister Herm. Vos op. CORN. BASOSKI. gedesavoueerd NAT. ROTT. Crt.: „Mislukte proef". „Wat is er waar gebleken van de bij de stichting van de P. v. d. A. met zooveel op hef aangekondigde doorbraak der oude poli tieke verhoudingen vraagt de N.R.C. en het blad vervolgt: „Noch de R.K. noch de C. H. blijken maar eenig verlies aan de nieuwe partij te hebben geleden. Wat van de AR. naar de P. v. d. A. zou zijn over gegaan, behoort zeker niet tot den overtuig den aanhang der A.R., doch was in 1937 door de programs van dr Colijn aangetrokken." Het blad besluit: „Wij veronderstellen, dat men zich in soc. kringen zal afvragen of de in het politieke laboratorium te Michiels gestel uitgedachte sprong wel geslaagd is te achten." DE WAARHEID: „Waarschuwing". De Waarheid spreekt van „een succes en een waarschuwing". Het stemcijfer der com munisten, zoo schrijft het blad, overtreft over het algemeen onze verwachtingen. Het totale beeld, dat de verkiezingsuitslag heeft opgeleverd, moge tot ernstig nadenken stem men. De „groote doorbraak" is een misluk king geworden. De politiek van dit kabinet is veroordeeld. Voor de democratische en socialistische toekomst van ons land zou een nieuwe coalitie van K.V.P. en P. v. d. A. den toestand slechts verergeren. Het ver val van dé P. v. d. A. zou er door worden verhaast, aldus het communistische orgaan. DE MAASBODE: „Roomsch-rood ligt voor de hand". De Maasbode, (R.K.) zegt, dat de Kath. Volkspartij als de grootste partij daardoor ook de grootste verantwoordelijkheid op zich heeft genomen. Voor de P. v. d. A. is de uit slag een teleurstelling: in haar kringen re kende men erop de sterkste partij en dus rechthebbend op de kabinetsformatie te worden. Van het nieuwe parlement zegt dit blad, dat het nu zoo is geworden, dat Gode zij dank, werkelijk krachtige regeer ingsmeer- derheden kunnen worden gevormd. Voor een vooruitstrevende politiek, schrijft de Maasbode ook, ligt een samengaan van Kath. Volkspartij en P. v. d. A. op de eerste plaats voor de hand. De communisten blijven voor elke combinatie, welke op het landsbe lang is gericht, buiten beschouwing. Ook met de Partij van de Vrijheid willen de R.K. niet in zee. Voor een breedëre basis zijn dus al leen de C.H. en de A.R. disponibel, al dreigen er hier moeilijkheden inzake de sociaal-eco nomische èn de Indische politiek. DE LUCHTREIS VA1S DE PEGASUS Door G TH. ROTMAN 42. Dit zeggende, keek meneer Van Emmen nog eens vol bewondering om naar het prachtige bouwwerk: maar daardoor lette hij niet op zijn stuur enbom! daar botste de Pegasus met volle kracht tegen de toren, die bij de domkerk behoorde. Een verdacht geste weerklonk „Het gas!" riep meneer Van Emmen, bleek vas; schrik. „Het gas ontsnapt!" En voor de tweede maal zwaaide de Pegasus omlaag.. De ongelukkige reizigers verwachtten elk ogenblik met een geweldige klap op de aarde te zullen storten, maar in plaats daar van schoot de Pegasus opeens met duize lingwekkende vaart voorwaarts! Wat was er nu aan de hand? Wel, vlak bij de grond gekomen was het toestel precies boven op een auto terecht gekomen, die jufët in een sneltreinvaartje passeerde. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Meppel (vac. E. van Brug gen), M. A. Krop te Geldermalsem; te Tien hoven, *J. T. Roth te 's-Graveland (toez.); te Vaals, J. A. Douwes te Dorkwerd; te Wezep, J. H. Cirkel te Genemuiden; te Oude Tonge, W. Verheul te Moerkapelle. Geref. Kerken Tweetal: te Ulrum, Joh. Booij te Hein- kenszand en G. W. van Houte te Terneuzen. Beroepen: te Rotterdam-Katendrecht, P. H. de Kleer te Delft. Chr. Geref. Kerk Tweetal: te Middelburg W. Heerma te Rotterdam-C. en G. van Smeden te Gro ningen. Bedankt: voor Steen wijk, H. Toorman te De Krim; voor Werkendam A. Zwiep te Umuiden. i Geref. Gemeenten Bedankt: voor Kampen, Chr. v. d. Woestijne te Ridderkerk. Evang. Lutli. Kerk Aangenomen: naar Leeuwarden, S. G. v. d. Haagen, Vrij Evang. pred. te Win schoten, die bedankte voor Wildervank-Veen- dam. Doopsgez. Broederschap. Drietal: te Haarlem mr X O. Ooster haan te Barsingenhom, da. C. Stoutendijk te Zwolle en R. de Zeeuw te Sappemeer. Rem. Broederschap. Beroepen: te Eindhoven J. Nienhuis te Gouda. Academische examens GRONINGEN, 18 Mei. Geslaagd cand. geneesk. H. Hommes, Winschoten; doet. ge- neesk. mevr. R. I. van Calcar-Botje, Gronin gen; mej. A. Yntema, Assen. LEIDEN, 20 Mei. Geslaagd cand.-ex. Slavische alen: A. G. F. van Holk, Leiden; doet. ex. letteren en wijsbegeerte H. Scha- rer, Oegstgeest (cum laude). NIJMEGEN, 20 Mei. Geslaagd doet. ex. rechten: W. A. van den Eertweg, Heeze (N.-B.) en cand.ex. rechten A. H. J. M. Kahman» Haarlem. UTRECHT, 18 Mei. Geslaagd kerkel. voorb. ex. W. van Hogevest, Amersfoort; D. C. C. Stap, Utrecht; J. Pronk, Scheveningen; D. J. Menshouwer, Nijmegen; J. Breur, Vlaardingen; doet. geschiedenis: B. Dorsman, Utrecht; semi-arts J. W. Barents, J. J. M. de Kok, F. A. Onk, J. C. van Os, S. Oud- kerk, J. A. Notting; arts: J. Bouman, mej. H. J. A. Verhagen; doet. geneesk: M. de Jong, A. W. J. Metke, N. Gaasterland; theor. ge neesk. le ged.: C. G. Geurs, J. F. Kupersus, H. C. Lodder, H. V. Neckelsen, K. P. Nie- boer, A. J. Staatsen, J. A. van de Veen, N. Verkuyk; theor. ex. tandheèlk., tweede ged.; M. C. Breuning. Indrukwekkende demonstratie van het autovervoer De meest uiteenloopende modellen passeerden de revue. Naar het Rotterdamsche voorbeeld van 4 Med hield de vakgroep Goederenvervoer langs den weg Zaterdagmiddag te Amster dam een demontsratietodvt, waaraan niet minder dan vijfhonderd auto's van transport bedrijven uit Noord-Holland en de Noorde lijke en Oostelijke provincies deelnamen. De bedoeling was een beeld te geven van den snellen opbouw der Nederlandsche transportbedrijven en hun teak in het Ne derlandsche economische leven. De heer J. N. Hulswit, vice-voorzitter van de vakgroep, deelde o.a. mere, dat er 15.000 zelfstandige v erv oeron de mem ers zijn, die zonder steun van de overheid hun bedrijven weer op bouwden. De 500 wagens, die aan de tocht deelnamen, vormden slechts drie procent van het geheele wagenpark van het beroeps vervoer. Alle soorten reden mede: lijn- en bodedinesten, internationaal vervoer, zeer zwaar vervoer, bv. van locomotieven, beton molens, tot zélfs dertig ton toe, meubel transport, groente en fruit, melktank wagens, 'zandkip.w9.gens, veeauto's met dubbele ca bines, zoodat dé veehandelaar mee kan rij den, groote trailers en kleine stadsdriewie- lers, auto's mst liefst zestien wielen en dood gewone drietons vrachtauto's. DE VOLKSKRANT: „Ons land nog christelijk" Uit den uitslag blijkt, zoo schrijft de Volks krant (R.K.), dat tweederde van onze volks vertegenwoordiging nog Christus belijdt. Den groei van het communisme noemt het blad een feit, dat geen vrees verwekt, „doch slechts onze verantwoordelijkheid verzwaart". In den voor de Kath. Volkspartij gunstigen uitslag ziet het blad de vrucht van het ge zin, de cel der maatschappij. DE TIJD: „Waakzaamheid". De „Tijd" (R.K.) acht het mogelijk, dat ook R.K. arbeiders (in- Maastricht, Tilburg, Eindhoven, Den Bosch) communistisch heb ben gestemd. „Waakzaamheid lijkt ons niet onraadzaam". Dit blad trekt uit de verkiezingen deze conclusie, „dat gestreefd moet worden naar een formatie, steunend op samenwerking tus schen de Kath. Volkspartij en de Partij van den Arbeid". f „Een punt, dat hierbij van bijzonder be lang is, is de vraag of de P. .V. d. A. een on miskenbare neiging tot aanmatiging zal wil len laten varen". De „Nieuwe Prov. Groninger Courant" (A.R.) schrijft over de komende kabinetsfor matie: „De kans is o.i. groot, dat een R.K. formateur wordt aangewezen, bijv. prof. Romme, die dan waarschijnlijk zal trachten een nationaal kabinet te vormen. Dit stre ven zal slechts gelukken als de Partij van den Arbeid concessies doet ten aanzien van de Indische politiek, de socialisatie en de radio. De kana op herstel van de rechtsche coalitie lijkt ons minder groot." FRIESCH DAGBLAD: „Prot. Unie is uitge speeld"., Het „Friesche Dagblad" (A.R.) constateert dat de Partij van den Arbeid haar aureool heeft verloren, hetgeen door de communis ten zal worden uitgebuit. Na gewezen te heb ben op den voor de C.H. Unie zoo gunstigen uitslag, schrijft het blad: En de heer Krijger kreeg met zijn Prot. Unie de pin op den neus. Volkomen verdiend. Zijn rol is uitge speeld. Over de formatie zegt het Friesch Dagblad: De nood der tijden roept om een nationaal kabinet, waarin allen meewerken, die constructief werk willen doen. Maar de Partij van den Arbeid heeft den weg tot zulk een kabinet bij voorbaat afgewezen en be sprekingen daarover onvruchtbaar gemaakt door haar voorbarige speculaties en verze keringen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2