KIES GLIM No. 1 op alle lijsten KOLENBONNEN 60 EN 61 B.V. C. DE CR00T NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 DONDERDAG M MEI 194» Vit de Omstreken -.-HEN AAN DEN RIJN. in de kerkzaal van de Martha-Stichting is gisteravond een Contact-avond gehouden van AlphenAarlanderveenTer Aar, met de door haar geadopteerde Betuwsche ge meenten Hedel, Rossum en Hoenzadriel. Deze samenkomst, waarvoor veel belang stelling was. werd geopend door den waarn. burgemeester, den heer J. Spreij. Hierna sprak eerst dr G. de Ridder uit Hedel, over: „Ons mooie dorp Hedel voorheen en hoe wij het terug vonden." Spr. schetste Hedel als een vriendelijk, maar in sociaal opzicht ach terlijk plaatsje. Het oorlogsgeweld hield hier vreeselijk huis. Volgende spr. was de burgemeester van Hedel, die sprak over: „Wat is er gedaan en wat zou nog gedaan moeten worden." waar bij hij een beroep deed op Alphen om Hedel na den prachtigen materieelen steun, ook geestelijken en cultureelen steun te geven om Hedel ook op dit punt omhoog te helpen. Voor de Hedelsohe jongeren vertelde de heer J. Hoogendoorn iets over de oprichting van de Oranjevereeniging. „Wat gedaan werd voor de Hedelsohe boe ren om hun bedrijf weer op gang te bren gen" was het onderwerp van den heer J Stuvers, assistent van den Rijksland bouw- consulent. Men ontving naast gratis vee, voor f30.000 aan landbouwmachines Het hoofd van de school te Hoenzadriel, de heer Ver donk vertelde hoe dit plaatjes van 70 wo ningen, uit den strijd te voo-rschijn kwam: slechts 5 huizen waren nog bewoonbaar. Tenslotte sprak pastoor Daniëls uit Ros sum over de evacuatie van deze plaats en de samenbinding met de Rijnstreek. Deze spreker, met zijn Braba-ntsch dialect was ongetwijfeld een waardige voortzetting van pastoor Poncke van Damme. De humor was niet van de lucht, maar de ern6t ontbrak toch ook niet. Wat deze heeren allen gesproken hebben, culmineerde wel in de woorden van .den heer Vissers, vertegenwoordiger van de Hark in de Bommelerwaard, die wat Alphen. Aarlan derveen en Ter Aar deden voor de door hen geadopteerde gemeenten aan geheel Neder land ten voorbeeld stelde. Veel lof werd door de diverse sprekers ook toegezwaaid aan den N.V.H.-directeur, den heer E. de Goede Medewerking verleende het R.K. zangkoor St. Bonifacius. o.l.v. den heer Chr. v. d. Mark en een orkestje. Als we alles voor de getroffen gebieden gedaan hebben, wat we konden doen. dan nog zijn we onnutte dienst knechten. In Concordia hield de M.V op G.G. „Bidt en Werkt" haar 26ste jaarvergadering, waaraan bh'zondere aandacht werd besteed, daar de viering van het zilveren jubileum vorig jaar nog niet mogelijk was De avond, die een prettig karakter droeg. stond onder leiding van mej. Beenakker. Mej. R. Staooer gaf een inleiding over: „Het Hoogepriesterlijk gebed" en mej S. Veerman besprak een vrij onderwerp. In het deel ..Hoe het was.." werden enkele aardige dingen uit het leven van de 26-iariCTe gememoreerd. Voorts was er de ge bruikelijke varia Bri monde van mevr A v LeeuwenSnel boden de oud-leden een drietal studieboeken aan. benevens een be drag ?an geld eveneens voor. dit doel. Ds Bosch sprak het slotwoord. We hebben reeds eerder melding ge maakt van een tweetal goud er echtvereni gingen in deze maand, n.l. op 20 en 21 Mei. Er zijn er ons nog twee bekend geworden, n.l. het echtpaar M. de Haende Bruin op 28 en het echtpaar J. SprultenburgBijl op 29 Mei De bekende Hollandia roei wedstrijden die een aantal jaren niet gehouden konden worden, zijn voor dit jaar weer vastgesteld en wel op 13. 14 en 15 Joimi a.s., op het ge deelte van den Rijn tusschen Prinsenschouw en 's Molenaars Op initiatief van den Chr. Besturenbond is een afdeeling gesticht van den Chr. Bond van arbeiders in den houthandel, meubelbe drijven en stoffeerderiien. Het voorloopig bestuur bestaat uit J. Wouters, voorz., M. v. Of wegen. Hoomstraat. secr.. en C. Vis. Nieuwstraat, penningm. Vorige week werden door de Leidsche f>olitie aangehouden zekere H. de W. en diens neef J. de W., beide uit Kouderkerk. Zij werden in het bezit gevonden van enkele inbrekerswerktuigen, wat de politie verdacht voorkwam. Bij huiszoeking in een pand te Leiden werd een tweetal bontjassen ge vonden. die afkomstig bleken van een on langs gepleegde inbraak in Alphen bij de fam. S.. terwijl in een pand in "Kouderkerk een drietal oude medailles gevonden werd die van dezelfde inbraak afkomstig zijn. en die voor de bezitters van zeer veel waarde zijn. Na te Alphen verhoord te zijn, zijn deze zeer ongunstig bekend staande „heeren" overgebracht naar Den Haag. Een diefstal van veel ouderen datum •werd opgelost doordat de politie in Alphen bij de V. een radiotoestel aantrof, dat toe behoord had aan den landbouwer V. Na on dervraging verklaarde de V. dit toestel ge kocht te hebben van zekere A. J. R. die dit op zrin beurt in 1945 gestolen had den landbouwer V. uit den hooiberg, waar deze dit apparaat had laten onderduiken, wat aan R. bekend was. Laatstgenoemde is even eens in arrest gesteld. Tot leeraar Fransch aan het Chr. Ly ceum is benoemd de heer C. Eygenraam te Delft. De heer W. M. de Vos heeft, in verband met zijn benoeming tot directeur van de Fe deratie van Maatschappij Ziekenfondsen te Utrecht ontslag genomen als administrateur van het Algemeen Ziekenfonds „Alphen en Omstreken" In zijn plaats is benoemd de heer A. P. Stuivenberg, thans boekhouder van het ziekenfonds. Zooals we enkele weken geleden ge meld hebben, verklaarde het bestuur van de S.G.P. zich bereid in overleg te treden over een gezamenlijke candidatenlijst bij de ge meenteraadsverkiezing. De bespreking is op niets uitgeloopen. Vast stond reeds, dat de C.H.U. en A.R. Partij de eerste 10 plaatsen op de lijst zouden bezetten, terwijl no. 11 gereserveerd was voor een Aarlanderveen- schen candidaat. De C.H.U. liet nu no. 12 over voor de S.G.P., bij samenwerking zeker een karsbiedende plaats. Het bestuur van de S.G. Kiesvereeniging nam hiermede geen genoegen en zal nu met een eigen lijst uitkomen met het onvermij delijke gevolg, dat de kans op een zetel zeer twijfelachtig is». Hedenavond vergadert de Chr. Hist. Jongerengroep in het Vereenigingsgebouw. Spreker is de heer A. Groeneveld, voorz. van den Chr. Besturenbond over „Een gewaar schuwd man geldt De Anti-Rev. en Chr.-Hist. Kiesvereni gingen-komen Vrijdagavond bijeen in „Con cordia" en het Vereenigingsgebouw om daar de plaatselijke en landelijke verkiezingsuit slagen na te gaan. Er zal een geluidsinstal latie aanwezig zijn. De gehouden straat- en huiscollecte voor „Simavi" (Medische Steunverleening in In dië) bracht op: het mooie bedrag van f 1196.95 */2. heidsschool te Katwijk, met totaal 6190 leer lingen. Het verslag vangt aan met te wijzen op de met veel spanning tegemoet geziene evrijding van een met alle menschelijke waarden spottend regiem. Hartelijke dank werd gebracht aan den wnd Burgsm. Viveen te Voorschoten voor het vele werk door hem verricht. De heer v. Hulzen te Katwijk aan Zee ging met pensioen. De heer C. G. Roos, lid van Ged. Staten, een der grondleggers van den Schoolartsendienst is nog niet uit Duitschland terug en het ergste wordt ge vreesd. Dan worden vele moeilijkheden op gesomd uit den tijd der bezetting om dan vervolgens een uitvoerig overzicht te geven over den slechten gezondheidstoestand van een massa kinderen, ontstaan door voedsel gebrek, het ontbreken der noodige vetten, waarvan die van 1418 jaar wel het ergste er aan toe waren. In het bijzonder worden genoemd de kinderen van het Kinderhuis Nieuw Voordorp te Voorschoten, die alleen op de bonnen waren aangewezen en van welke kinderen de cijfers ontstellend slecht waren. De dienst heeft in de maanden Mei en Juni kinderen uitgezonden naar Brabant. België, en naar Zwitserland. Een uitzending naar Engeland behoefde later r>iet meer plaats te hebben Vervolgens vermeldt het verslag de gegevens over het geneeskundig onderzoek en het eindigt met den wensch uit te spreken, dat in de toekomst weer normale verslagen kunnen worden opgesteld, alsmede een woord van dank aan allen, die den dienst met raad en daad hebben bij gestaan. KATWIJK a.d. RIJN. De A.R. Kiesvereeniging belegde in de zaal achter de Geref. Kerk een veigadering o.l.v. den heer J. P. v. d. Nagel, waar als spreker optrad ds H. Post van Rijnsburg. Spreker ging na hoe de strijd voor den oorlog gestreden werd, tegen de ideologie van het Nat Socialisme. De theorie hiervan werd tijdens den oorlog met geweld in de practijk omgezet. De resten van de Natio naal Socialistische beginselen zijn heden in de leuzen voor den verkiezingsstrijd naar voren gebracht. Uitvoerig stond spr. stil bij de kwestie van de antithese en hij betreurde het, dat de fusie met de C.H.U. niet tot stand was ge komen. Ook behandelde spr. nog de Partij v. d. Vrijheid waarna hij ten slotte de Indi sche kwestie onder de loupe nam. KATWIJK Verschenen is het Jaarverslag 1945 van den Districts-schoolartsendlenst „Katwijk", waarbij zijn aangesloten de Lagere scholen, de U.L.O.-schqlen te Katwijk, Leidschendam, Voorschoten en Valkenburg en de Nijver KATWIJK AAN ZEE. De sluitingsavond van „De Katwijksche Kunstkring" zal zijn op Donderdag 23 Mei as. in de Oranjezaal. Medewerking verlee- nen mevr. SteinzDrost en mej. Janny Verloop en de heeren ds B. v. Ginkel, A. W. C. Verhees en J. G. Bouman. Onder leiding van haar 2en voorzitter, den heer L. v. d. Zwan had de Chr. Hist. Unie een openluchtsamenkomst belegd, waar als spreker optrad de heer J. J. R. Schmall van Voorburg, met het onderwerp: „Waarom Christelijk Historisch?" Wij zijn vrije mannen, aldus sur., en daarom kunnen wij vrijuit spreken. Geen verraad hebben we meer te duchten. Wij willen van niemand knecht zijn, ook niet van vadertje Staat. Zooals de zaken nu gaan in ons staatkundig leven, kunnen we zeggen, dat de 'lucht zwaar bewolk* is. Onze hoop is gevestigd op een nieuwe regeering, ook in ver band met Indië. Wij staan voor de rijkseen heid. En het zal worden of één rijk of twee ruïnes. Wij Chr. Hist, beloven niet. wel willen we onze negatieve gedachten uiten: geen knechtschap van werkgever en werknemer, geen geleide economie op den duur, geen socialisme, maar wel sociaal. Wij pleiten voor sociale gerechtigheid. Hierna kreeg het woord de heer G. Ver schoor van Sassenheim, die opwekte om op de candidaten van de C.H.U. te stemmen. e LIS SE. Chr. Geref. Kerk, 10 en 4 uur ds A. Pon- stein; Geref. Gem., 10 en 4 uur ds A. Verha gen; Oud-Geref. Gem., 9.30 en 3 uur Lees- dienst. De afd. Lisserdijk van Bloembollencul tuur komt Vrijdagavond in vergadering bij een. Onze plaatsgenoot, wijlen de heer M J. Warmerdam, heeft (posthuum) het Bron zen Kruis van H.M. de Koningin ontvangen voor zijn heldhaff^ deelnemen aan den strijd tegen den vijand aan de Maaldrift op 10 Mei 1940. Op den Heereweg had een aanrijding plaats. Door een defect aan de auto vloog de wagen van de fa Werkhoven tegen het hek van „Zomerzorg", waardoor materieele schade veroorzaakt werd. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Het is de politie mogen gelukken, u samenwerking met de Haagsche politie, de gestolen auto van den heer Driehuizen weer op te sporen en aan den eigenaar terug te geven. OEGSTGEEST Op Zaterdag 25 Mei a.s., 's-avonds 7.30 uur, hoopt prof. B. Holwerda van Kampen in de Willem de Zwijgerkek te Oegstgeest te spreken over het onderwerp„De Defor matie van ons Christelijk leven".. Er is ge legenheid tot vragen stellen. De Katwijksche groenteveiling in alg. vergadering bijeen In 1945 werd voor ruim zes en halve ton omgezet. O.l.v. haar voorzitter, den heer J. v. d. Perk, was de groentenveilingver. „K. en O." in alg. vergadering in zaal Fennes bijeen. In zijn openingswoord releveerde de voorz. hoe de nieuwe tijd niet had gebracht, wat verwacht werd. Door het schreeuwende ge brek aan meststoffen was de gebruikswaar de v. d. gronden aanmerkelijk gedaald. De moeilijkheden in den tuinbouw zijn nog niet opgeheven, mede door de hooge exploitatie kosten. Aan het jaarverslag van den secr., den heer H. W. Grimbergen, over 1945 ontleenen wij het volgende: De stand van de gewas sen was goed geweest, uitgez. uien. In de aardappelvelden was de gevreesde colorado kever opgemérkt. Voorts waren er vele per ceel en uitgevallen wegens het optreden van aardappelmoehedd. Na 12 April 1945 werd voor het eerst weer vrij geveild, hoewel dit spoedig weer tot het verleden behoorde en op 1 Mei d.a.v. waren alle producten weer onderhevig aan het maxi mum-prijzenstelsel. De totaal aanvoer over 1945 was in gewicht gelijk gebleven. In geldswaarde was er een flinke vooruitgang geweest van f 298842.49. De totaal omzet in 1945 was f 661863.62. Het aantal leden was eind 1945 met 1 gestegen tot 239. De vooruitzichten voor het vak waren allesbehalve bemoedigend. N.a.v. de ingekomen stukken werd er door het bestuur op aangedrongen de invul- formulieren betreff. de registratie met spoed in te zenden, daar dit van het grootste be lang is voor de exportmogelijkheden. Er was een bruto winst gemaakt van f 13023.40. Besloten werd deze als volgt te verdeel en: reserve Molestpremie f 2000. Af- schr. Gebouwen f 1974.96. afsch. Emballage f 3942.28. Statutaire Reserve f 1021.23 en Restitutie Veilingprovisie f 4084.93. Het voorstel van de controlecommissie om de totaalsalarissen van de bestuursleden te brengen van f 1045 op f 1350, werd aange nomen. Het voorstel van den heer F. C. Meyer om voor de functie van bestuurslid een leeftijdsgrens van 65 jaar vast te stellen, werd afgewezen. Vele leden gaven hun meening te kennen over het aanstellen van een vasten veilingleider. Aan de rondvraag ontleenen we nog een voorstel van den heer G. Varkevisser om een commissie in te stellen om een samen gaan van de Katwijksche en Rrjnsburgsche groenten veilingen te bestudeereh. De betaalmeester, de heer J. Timmermans drong er ten slotte op aan. dat de bonnen voor kunstmest zoo spoedig mogelijk inge leverd dien-en te worden, aangezien de gel digheid 20 Mei afloopt. SASSENHEIM. Onze plaatsgenoot A. v. Nieuwkoop Jac.zn is geslaagd voor het examen Bouw kundig opzichter. Diit examen is afgenomen door de B.A. NOORD WIJK Maandagavond vond in het Casino een vergadering plaats, georganiseerd door den Ned. Middenstandsbond. De heer W. Hartman secr. van het Hoofdbestuur sprak een propa- gandawoord, waarin hij wees op het vele, dat door de organisatie reeds was bereikt. Spr. schetste vervolgens de groote en vele moei lijkheden die de middenstand ondervindt, o.a. de bureaucratie, de concurrentie van de trusts en kartels enz. De schuld van deze moeilijk heden ligt voor een groot deel bij de midden standers zelf, die wel klaagden, i" S®" breke bleven zich te organiseeren. Slechts 14 pet was bij een organisatie aangesloten. Spr. wees erop dat de middenstand een zeer be langrijke volksgroep is. In 1930 bestonden er rond. 800.000 zaken, met pl.m. 2 millioen be langhebbenden, dat is ongeveer 1/5 der bevol king. In het belang van deze groep dient zeker gewerkt te worden, doch vooral de midden standers zelf moeten hun plicht verstaan, en zich organiseeren. De belangstelling was matig. Voor den Noordwijkschen Kunstkring treedt Woensdag a.s. op de declamatrice Ned Oosterhout met „Jeanne d'Arc". Voor de a.s. verkiezingen is onze Ge meente verdeeld in 7 stemdistricten, 3 to Noordwijk Binnen, 3 te Noordwijk aan Zee en 1 in het Lange veld. In de Dinsdagavond gehouden ledenver gadering van de Chr. Historische Kiesvereeni ging sprak de heer E. L. de Witt over het ver kiezingsprogram der Chr. Hist. Unie. VOORHOUT Maandagavond sprak de heer G. Ver schoor uit Sassenheim voor de C.H. Unie over: „Geen holle leuzen, maar beginselen". In een uitvoerige rede betoogde spr. dat de C.H. Unie, die met haar oude program van beginselen weer tot ons komt, steunt op het Evangelie, de Kerk en de Historie. In het midden van ons dorp, voor het Patronaatsgebouw, is een toeken opgericht voor de leden van de Kolpingvene-emging, die door het oorlogsgeweld zijn gevallen. Voor het gebouw, waarin zij jaren als jonge lingen hebben vergaderd, is door hun vrien den uit piëteit ter nagedachtenis een toeken opgericht, hetwelk door de Ned. Kath. Jon gerenbeweging werd aangeboden, waarbij door Pastoor Warmerhoven, Burgemeester van Be rekel en den heer J. Hoek werd ge sproken. Nabestaanden hebben bloemen bij het monument neergelegd. S port en W erf strijden Om hefc kampioenschap van den Leidschen Schaakbond. Gisteravond werd in het Gebouw v. Chr. Belangen de voorlaatste ronde van dezen wedstrijd gespeeld. De partij Kanbiervan Gelder werd wegens verhindering van eerst genoemde uitgesteld. In de overige partijen was het resultaat: Barkemavan den Berg 01. Een geweigerd damegambiet, waarin wit te vroeg e4 speelde en toen snel verloor. Deze partij verliep als volgt: Wit: Barkema. Zwart: van den Berg. 1. d4, d5; 2. c4, e6; 3. Pc3, Pf6; 4. Lf4, dc45 e4?, Lb4; L. Dc2, b5; 7. a4?, Pd4:, 8. Pd4:, Dd4:; 9. Ld2. Pg4!; 10. Pb5, Df2:t; 11 Kdl, Pe3 t. Wit geeft op. Op Lxe3 volgt Del mat. Zeer spoedig eindigde ook de partij tus schen van der Nat en Demmendal en wel in remise. In deze Skandinavische partij kreeg van der-Nat het betere spel, liet zich toen verleiden door een zeer kansrijk uitziend offer, hetgeen hem echter niet meer dan remise door eeuwig schaak opleverde. Het ging aldus. Wit: van der Nat. Zwart: Dem mendal. 1 e4, d5. 2. ed5:, Dd5. 3__Pc3. Da5. 4. d4 c6. 5. Pf3, Lg4. 6. Le2. Pbd7. 7. 0—0, Td8. 8 Tel Pf6. 9. Lf4, Pd5. 10. Pd5:, cd5:. 11. Pe5, Le2:. 12. De2:. Pf6? 13. c4. e6 14 Pf7:, Kf7:. 15. De6:t. Kg6 16. Te5. h6. 17. Df5f, Kf7„ 18. De6|. Kg6. 19. Df5t, Kf7 enz. Remise. OrbaanKoevoet 01, een Réti-opening, onregelmatig, door zwart goed behandeld. Plotseling kreeg Koevoet kans een scherpe aanval op de witte rochadestelling te begin nen, welke doorsloeg. Deze partij verliep als volgt: Wit: Orbaan. Zwart: Koevoet: 1. Pf3, d5. 2. c4. e6. 3. g3, PfG. 4. Lg2. Pbd7. 5. b3, g6. 6. Lb2, Lg7. 7. 0—0. 0—0. 8 Dc2. c5. 9. cd5:, ed5: 10. d3, Te8. 11 Pc3, b6 12 Pg5, Lb7. 13. Ph3, Tb8. 14. Pf4, d4. 15. Pb5, Lg2:. 16. Kg2:. Pe5 17. Kgl. Dd7. 18. Pa3, g5. 19. Pg2, Dh3. 20. f3, Pg4 en wit geeft op. De stand is thans: Demmendal S^x, Kan bier ^xxxx, Barkema 21,fex, van Gelder lxxx, van der Nat 2\'2. Orbaan 4, Koevoet 2^x, en van den Berg lVsXX. Volgende week worden eerst de afgebro ken partijen gespeeld. Daarna volgt de laat ste ronde. Kunst en Letteren INDONESISCHE KUNSTAVOND. Ten bate van de uitzending van Indone sische studenten naar Nederland werd gis teravond in den Schouwburg een kunst avond gegeven, georganiseerd door Indone sische studenten in Nederland. Het program ma vermeldde, naast gamelan- en krontjong- muziek, Javaansche, Balineesche, Ambon- neesche en Minnahassische dansen. Wij zijn geen deskundigen en willen derhalve geen oordeel aanmatigen over deze voor den Westerling zoo moeilijk begrijpe lijke kunst, maar wél willen wij zeggen, dat wij, mede door de explicatie, die aan eiken dans vooraf ging, iets hebben verstaan van het zieleleven van onze fijnvoelende en kunstzïjnnige Indonesische landgenooten. Een snaar van ontroering werd in onze ziel ge raakt bij het zien van het simpel en be koorlijk beweeg van dansers en danseres sen, die met elk klein gebaar tot zelfs met het buigen van een vinger, uitdrukking ge ven aan wat leeft en woelt in hun teere, mysterieuse gemoedsleven. Maar ook welde iin ons hart weemoed op bij het ondergaan van al dit schoons; weemoed, bij het op komen van droeve herinneringen (en wie heeft dïie heden ten dage niet, in meerdere of mindere mate?) aan al het leed dat over het schoone Insulinde gebracht is, de laat ste jaren. Ontroering en weemoed. Maar ook en vooral: de zekerheid dat deze kunst, opgekomen uit de volksziel, onvergankelijk is en in bloei zal blijven, alle invloeden van buitenaf ten spijt. Het was een goede, rijke avond. EEN SOLDAAT KWAM THUIS Men schrijft ons uit Den Haag: In een tijd als de onze, waarin ellebo- genpolitiek, corruptie en baantjesjageri) triomfen vieren, is het de moeite waard in een klein huis te komen, waar alles van zeer eenvoudig leven en echte onop gesmukte, zich zelf niet zoekende vader landsliefde spreekt. Rond de PaaschdLagen gaf een vlag aun den Laakweg de plaats aan waar een der gelijk gelukkig plekje grond te vinden was. Op ?i r. 222 woont daar de weduwe PuijkWesterhoff met haar zoon en dochter. Zij hadden de kamer versierd met vlaggen en slingers, met bloemen en door den zoon vervaardigde teekeningen van alle leden van het Koninklijk Huis geallieerde leiders, leg er-emblemen klau wende leeuwen en groen omkranste ex peditionaire machtzwaarden, alles om een versierden stoel, waarop het middelpunt van alle vreugde zou moeten plaats ne men: de oudste zoon, die bij de Expedi- tionnaire macht in Engeland dient en met Paaschverlof thuis kwam. Hij is indertijd naar Duitschland ge voerd, wist terug te komen en heeft zich, terstond na de bevrijding gemeld. Hij wist: daar was z'n plaats, in het Neder- landsche leger, dat Indië bevrijden ging. Hij zou vooruitkomen, beloofde hij zich zelf. Niet alleen om hem, maar ook thuis waar ze op hem rekenen, omdat hij de kostwinner is. Deze menschen hébben in den oorlog groote zorgen gekend. De vader stierf van honger, ze hadden toen geen geld om te koopen wat noodig was. En nu moeten °ze nog rondkomen van wat uit Engeland komt van den soldaat. Allerminst „bevrij- dingsprofiteurs"maar Nederlandersdie hun plaats en taak in het vaderland ken nen en er met groote spontaniteit voor uitkomen. fFees slim: van poetsartikelen GEVRAAGD Voor herverschijndng „Geïllustreerd Week blad" en „Dames Weekblad", GEROUTINEERDE COLPORTEURS (TRICES) Garantieloon, plus hooge provisie. Wij herinneren U er aan Uw vóór 25 Mei a.s. in te leveren. Brandstof fenhandel Leliestraat 22 Tel. 25084 Verleden week hield de Boerenleenbank haar 50ste algem. vergadering in café Boer- haave. De voorzitter, dr H. A. G. Bots, open de deze bijeenkomst en memoreerde de har de slagen, die ons land gekregen heeft door den oorlog, waardoor zooveel dingen kapot of wel treurenswaardig vernield zijn. Het eenigste wat te veel was, was het papieren- geld en hier stond niets tegenover, tenmin ste niet in voldoende mate. En om een zui vering te krijgen tegen de zwarthandelaren had de regeering een beroep gedaan op de banken om hieraan hun medewerking te geven. Veel geld is er omgezet, vooral in de dagen van de inlevering. De wachtkamer en de gang stonden vaak vol met wachtend pu bliek. Door deze drukte was het bestuur ge noodzaakt geweest nog een betaalde kracht er bij te nemen. Ook de blokkeering had veel werk meegebracht, doch spr. kon thans zeggen, dat de toestand op het oogenblik weer vrij normaal is. De winst bedroeg dit jaar ongeveer f 10.000, waarvan een klein gedeelte aan de kleine spaarders ge schonken zal W9rden. Het ledental was ook weer vergroot en telde nu 162 leden. Een lid, n.l. Th. Kortekaas was door den dood ontvallen. Spr. sprak de hoop uit, dat er voor de boeren, tuinders en bloe misten een gunstige tijd moge aanbreken. Door de heer H. Langeveld werd een ver- slag uitgebracht van de financieele commis sie, waaruit bleek, dat alles in orde bevon den was. Hierna werd door den kassier, den heer P. N. Vester, een financieel overzicht gegeven over het afgeloopen jaar en werd de balans van 1945 vastgesteld. De rente werd, onvoorziene omstandigheden in acht genomen, bepaald op 2\'2 pet tot f 3.000.-, iy2 pet tot f 10.000.- en 1 pet boven de f 10.000. Bij de verkiezingen werden de hee ren P. L. v. d. Hulst als bestuurslid en P. J. Westerhoven als lid van den raad van Toe zicht herkozen. Tot leden van de financieelè commissie werden de heeren H. G. Lange veld, W. Th. van Werkhoven en Godefr. v. Leeuwen benoemd. Hierna hield de heer P. v. d. Nouland een redevoering, die wel zeer pessimistisch gestemd was. Spr. zag niet veel heil in de toekomst wat betreft de afzetge bieden, zoowel voor boeren, tuinders als bloemisten. Geen enkel land bleek erge in teresse voor onze producten te hebben, ofwel de concurentie is te groot in het land zelf. Spr. ging achtereenvplgens alle landen na, waar de grootste groep van deze streek, dus de bloemisten, belang bij hebben, o.a. Ame rika, Engeland, Frankrijk, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Duitschland, de Balkan en Rusland. Aan het einde van de vergade- rug bracht de voorzitter een woord van dank aan den kassier, de hulp-kassier, se cretaris en aan al de leden voor de prettige samenwerking. Het kantoor is van af heden iederen dag geopend van 9.30 tot 12 uur en van 2 tot 4 uur (behalve Zaterdag) en zal ook binnenkort weer telefonisch bereikbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 8