Duistere figuren die Gomez'vraagi autonomie voor Curacao Kurhausconcerten VERMOGENS- AANWAS NIEUWE LEIDSCHE COURANT S DONDERDAG IC MEI 19M De aalgladde persman A. Meyer Schwencke (Van een onzer verslaggevers.) Nog loopt Arie Meyer Schwencke, de man die collaboreerde met de Duitschers, die de Nederlandsche pers vlak na de bezetting chanteerde en decimeerde, op vrije voeten. De publicatie in ons blad van 8 Mei jJ. heeft een stroom van brieven op onze redactie ge richt, die voor het grootste deel alle uitingen zijn van hevige verontwaardiging. Die epistels komen uit de plaatsen waar de man woonde of woont en bevatten waarnemingen, ervaringen en veronderstellingen. Van één zijde bereikte ons een verdediging van Meyer Schwencke, die tracht aan te toonen, hoeveel illegale acticiteit hij ontplooide. Natuurlijk, zooals zelfs de verdachten in Neurenberg gepoogd hebben veel tegen te houden, zoo heeft Meyer Schwencke zijn „huisjood", die altijd in zijn huis in Gorssel verbleef; zoo heeft Meyer Schwencke de Nederlandsche illegaliteit voor een klein deel achter zich staan, omdat hij als Carla P. zoo- Veel goeds deed, menschen uit de klauwen van de Duitschers redde, illegale bladen stencilde en verspreidde, goede gaven voor onderduikers verzamelde, door de Duitschers gewantrouwd werd, vervolgd zelfs, enfin; er is geen beter Nederlander dan Meyer Schwencke en niet hij, maar zij die hem aanvallen behooren eigenlijk in de gevangenis te zitten. Als dat dan ook maar gebeurde. Dan wisten we tenminste waar we in dit bevrijde land aan toe waren. Want hoe zijn de feiten? Er is één machtig woord, dat het leven van dezen man zonder meer beheerscht: GELD. Daarom draait bij hem alles; geld is macht en Meyer Schwencke heeft het tot op den huidd- gen dag daartoe met succes aangewend. In ons eerste artikel hebben we geschreven over de functies, die hij in verschillende ondernemingen bekleedde, over zijn relaties met Duitsche uitgevers, over het vertrouwen, dat hij bij de Duitschers genoot. Maar er is een oogenblik gekomen, dat het uit was met de liefde. De Duitschers hebben hem uitge- stooten en de N.S.B. royeerde hem. Dat ge schiedde nadat hij een villa op Wassenaar en de kweekerij Quatre Bras (niet zooals we aan vankelijk schreven een landgoed) in Gorssel had gekocht, nadat hij smeet met het geld. Hij had zich n.l. op ruime wijze schadeloos gesteld voor het werk dat hij voor de Duitschers ver richtte. Het werd tenslotte den Duitschers te gortig en zij zetten Meyer Schwencke aan den dijk. Met deze transacties waren dergehjke be dragen gemoeid, dat ieder ander Nederlander zonder meer voor het vuurpeloton gezet zou zijn. Dat is corrupte aannemers b.v. over komen. Maar Meyer Schwencke bleef op vrije voeten en dat is één van de oorzaken voor het diepe wantrouwen in dezen man. Latere gebeurtenissen hebben dat wantrouwen nog versterkt. Het is Meyer Schwencke inderdaad gelukt één van de leidende figuren van ,,Het Parool" te redden van den dood, door bij den S.D. niets meer of minder dan diens dossier te verduisteren. Wie den S.D. maar eenigermate kent, weet dat er heel wat voor noodig was er binnen te dringen, meer nog om er wat weg te halen. Dossiers verduisteren van ter dood veroordeelden nog wel behoort tot de absolute onmogelijkheden. Toch gelukte het Meyer Schwencke. Hij geeft thans toe S.D.-man te zijn geweest; natuurlijk, zoo zegt hij, in op dracht van de Nederlandsche illegaliteit, maar dat neemt het verdachte karakter van zijn optreden geenszins weg. Meyer Schwencke woonde n.l. in dien tijd, zooals ook nu nog, in Gorssel. Zijn verblijf déar werd door de bewoners wéldra met wan trouwen gadegeslagen. Zij hadden er alle redenen voor. Er waren geruchten doorge drongen uit dé Kaag, waar men begin 1940 waarnam, hoe uit Meyer Schwencke's tuin seinen werden gegeven aan Duitsche vlieg tuigen; waar men indertijd het bordje „Ver boden voor Joden", zwart geteerd, voor Meyer Schwencke's huis zette, wat den Kagenaars dank zij Meyer's stappen bij van Genechten, eenige dagen lang een uitgaansverbod na acht uur bezorgde. Van een dergelijken gast was ONDERWIJZERS KUNNEN UITBETALING VAN INVASIEVOORSCHOTTEN VERWACHTEN. De minister van Onderwijs c.a. heeft op desbetreffende vragen van den heer Van Bochove medegedeeld, dat met spoed wordt gewerkt aan wijziging van een algemeenen maatregel van bestuur om de invasievoor schotten voor het onderwijzend personeel zoo spoedig mogelijk te kunnen doen ge schieden, Reeds gedane uitbetalingen zijn voorbarig geschied. men niet erg gediend, vooral niet omdat hij over dingen beschikte, die geen fatsoenlijk mensch meer bezitten kon: chocolade om de kinderen uit de buurt te tracteeren, benzine voor zijn auto eerst, zijn motor tot het bittere eind van den oorlog. Voorts om de gasten die zijn huis frequenteerden: hooge Duitsche pieten, die er kind in huis waren, om zijn schoonvader Hannessen, die met Duitsch accent sprak en op ongelegen momenten bij groepjes pratende Gorsselaars kwam staan. Meyer Schwencke liet uiteraard niets na om het vertrouwen van zijn dorpsgenooten te winnen, haar hoé. Hij vertelde wijd en zijd aan iedereen, die het maar weten wilde, dat hij voor „de ondergrondsche" werkte, dat hij zoo veel contacten had met de illegale wereld en hij verzamelde, Duitschers of geen Duitschers in zijn huis, voedsel voor de onderduikers. En dat in een land, waarin iedereen, die maar iets met den illegalen strijd te maken had, tot het uiterste voorzichtig moest zijn en ieder woord den dood beteekenen kon! Doch geenszins voor Meyer Schwencke. Die kon het uitroepen door heel Gorssel, die kon het den S.D. zelf iheedeelen desnoods, maar hij bleef buiten schot. Waarom? Waarover binnenkort nog meer. Een huwelijksreis in hooger sferen Van den Haagschen ballonvaarder J. Boesman. De Ned. taal is weer eens een woord rijker: huwelijks-ballon-bootje. Dat heeft zij te danken aan den bekenden ballon vaarder, den heer J. Boesman, die gemeend heeft zijn huwelijksreis nu het toch zoo moeilijk is om over de grenzen te komen niet beter te kunnen doorbrengen dan in hooger sferen. Dies zal hij met zijn bruid mej. N. Visscher, Zaterdagavond om half acht met den ballon „Rambaldo" (die tus- schen twee haakjes nog uit Frankrijk moet komen) van het Malieveld te Den Haag opstijgen. De ballon zal om vijf uur 's middags ge vuld worden, waarna tusschen zes en half acht een paar proef opstijgingen zullen plaats vinden. Rest ons nog te vermelden, dat de stich ting „Ned. Volksherstel" van deze gelegen heids-hu welijksvlucht de derde in 's we relds geschiedenis! gebruik zal maken om uit den ballon strooibiljetten te laten werpen, waardoor de Hagenaars nog eens extra aan de prijsvraag van bedoelde organisatie her innerd zullen worden. (Een enkel blad publiceerde dit bericht reeds, ofschoon in strijd met de afspraak.) Nu de Residentie langzaam maar zeker haar oude aanzien begint terug te krijgen, is ook de oude schaapherder weer opgedoken. Men ziet hem hier op het Malieveld. West-lndië en zijn status binnen het Koninkrijk (Van onzen West-Inddsc/hen correspondent dr Joh. Hartog). Dr Moises F. da Costa Gomez, lid van de Staten van Curasao en van de komende Rijksconferentie, heeft in een serie lezingen den status van Curasao binnen het kader van het nieuwe Nederlandsche koninkrijk be sproken en aan het einde een ontwerp- grondwet voor Curasao ter bespreking aan geboden. Da Costa Gomez sprak niet als Statenlid en evenmin als leider van de R.K. Fractie in de Staten, dodh als particulier. Dr da Costa Gomez studeerde te Nijmegen en promoveerde te Amsterdam in het koloniaal recht. Voor zijn lezingen was groote belang stelling, al werden zij van overheidswege genegeerd. Kern van Da Costa Gomez' betoog is, dat Oost-Indië zich binnen het Koninkrijk min of meer als dominion zal ontwikkelen, een feit dat tijdens de lezingen al eenigszins be waarheid werd door de republikeinsche Op 5 Juni beginnen de Verschillende buitenl. dirigenten naar Sc.heveningen Scheveningen herleeft en met Scheve ningen de Kurhausconcerten. De Mij „Zee bad Scheveningen" heeft wederom, zooals dat ruim 30 jaar de gewoonte was, belang rijke contracten met het Residentieorkest afgesloten. Vanaf 5 Juni, op welken dag de huisdirigent van het Kurhaus, Ignaz Neu- mark, een feestelijk openingsconcert zal geven, zullen er wekelijks 5/ concerten in het weder opgebouwde Kurhaus worden gegeven, n.l. op Maandag (Volksconcerten), Woensdag- Vrijdag- en Zondagavond en Zondagmiddag nog een matinée. Als diri genten zijn geëngageerd Ernest Ansermet. Adrian Boult, Otto Klemperer, Eric Leins- dorf. Karei Mengelberg, Charles Münch, Ig naz Neumark, Jan Out, Albert van Raalte, Frits Schuurman en Sam Swaap, terwijl daarnaast weer verschillende solisten hun medewerking hebben toegezegd. Deze so listen zullen echter, zooals de heer Zijlstra op een persconferentie mededeelde, de be kende „trekpaarden" zijn i.v.m. de com mercieele aangelegenheid van deze concert organisatie. Dit commercieele element lijkt o.i. bij de Mij „Zeebad" wel wat zwaar te wegen, daar ook gestreefd wordt naar een ininimum aan noviteiten op muziekgebied. We kennen zeker de financieele moeilijk heden van deze Mij, doch vragen ons toch af, of het artistieke peil hierdoor niet in het gedrang komt. Als we hooren, dat uit commercieele overwegingen bezwaar is ge maakt tegen de uitvoering van Bruckner- symphonieën, de meesterlijke werken, waarvan we reeds zoolang verstoken zijn geweest, dan is dit uit cultureel en alge meen artistiek oogpunt wel betreurenswaar dig. Niettemin belooft het Scheveningsche concertenseizoen weer veel. Als nieuwe werken zullen composities van Honneger. Messiaen, Roussel, Strawinsky, Martinu, Fauré en Debussy worden uitgevoerd, ter wijl Eric Leinsdorf uit Cleveland enkele nieuwe Amerik. scheppingen zal introdu- ceeren. In Juni en Juli zal het Rott. Philh. Orkest 12 concerten overnemen. Daarnaast zullen als bijzondere attracties optreden de A'damsche opera, Het A'damsche ballet, Chaja Goldstein, Cilli Wang, Indradev, Ge orgette Hagedoorn en Tooneelgezelschap- pen, terwijl er ook nog een jazzconcours op het programma staat. Tenslotte zal de Scheveningsche Koerier tweemaal per week verschijnen. Het behoeft (Jus geen betoog, dat hier een „elck wat wils"-programma is samengesteld, dat weer veel kunstliefheb bers dezen zomer naar Scheveningen zal trekken om in onze eerste Ned. badplaats te doen genieten van „K(onzert) U(nd R(ulie)". structuur die aan de onbezette deélen van Java en Madoera zal worden toegekend en de Indonesische federatie in den traint van Viet Nam. West-lndië en met name Cu rasao zal zich als deel van den eenheids staat Nederland ontwikkelen, zij het een zeer sterk gedecentraliseerde eenheidsstaat, waar bij Curasao volledige autonomie voor in terne aangelegenheden zal hebben, eigen grondwetten voor elk der vier gebiedsdeelen en een overkappende koninkrijksgrondwet (dus wel te onderscheiden van de huidige Rijksgrondwet). Wat Curasao betreft schenkt deze door dr da Costa Gomez ont worpen grondwet autonomie aan alle zes eilanden, zelfs in die mate, dat als een der eilanden armlastig zou worden, het uit de gemeenschappelijke kas geholpen moet wor den zonder te groote controle. Dit gaat dus verder dan die gemeenten in Europeesch Ne derland. Een ander typeerend feit, ontleend aan de Noordamerikaansche constitutie, is dat het Hof van Appèl en Cassatie te Cu rasao uiteindelijk de interpretatie van de Curasaosche grondwet vaststelt. Dit is dus een sterke afwijking van het Nederlandsche stelsel. Overigens werden in de Curasaosche ontwerp-grondwet clausules opgenomen waardoor het verband met Europeesch Ne derland blijft bewaard: strikte samenwerking met Europeesch Nederland binnen het ko- ninfcrijksverband, maar baas in eigen huis. De door de Kroon te benoemen Gouverneur zou in enkele omschreven gevallen alleen zijn vetorecht behouden, maar verder als de High Commissioner in Britsche dominions een representatieve figuur worden. Uitvoer der wordt het door het volk bij algemeen kiesrecht gekozen Hoofd van het Algemeen Bestuur, bijgestaan door verantwoordelijke departementshoofden. De Alge meen e Volks vertegenwoordiging van 15 personen (5 voor Aruba, 5 voor Curasao, 2 voor Bonaire en één voor elk der Bovenwindend behartigt de zaïken van het geheele gebiedsdeel en wordt door dr da Costa" Gomez gezien als niet-politiék lichaam, dat door getrapte ver kiezing gekozen wordt door de eilandelijke volksvertegenwoordigingen, die elk door ai- gemeen kiesrecht tot stand komien en prac- tisch vólkomen zeggingschap op het eigen eiland hebben. NEDERLANDSCHE ROMAN-PRIJSVRAAG. Door den uitgever J. Philip Kruseman te 's-Gravenhage wordt een Ned. romanprijs vraag uitgeschreven, met het doel in het bui tenland belangstelling voor de Ned. littera tuur te wekken. Als hoofdprijs wordt een be drag van minstens f 10.000 beschikbaar ge steld. De jury bestaat uit Kitty H. R. de Jos- selin de Jong, Antoon Coolen, prof. Anton van Duinkerken, Victor E. V. Vriesland en prof. dr Jan Walch. De hoofdindruk, welke men krijgt bij dó lezing van de Memorie van Antwoord over 1de vermogensaamwasbelasting, is wel deze, dat de minister, ondanks de aangebrachte wijzigingen, op de voornaamste punten zijn meening heeft gehandhaafd. De gulden -is-gulden -theoriewelker toe passing de oorzaak is van het scheppen van enorme schijnwinsten, welke straks grooten- daels wegbeïast zullen worden, wil de minis ter niet prijsgeven, ondanks de bezwaren, die hieraan verbonden zijn voor het bedrijfs leven en de onbillijkheden, welke dienten gevolge onvermijdelijk ontstaan. In de Me morie van Antwoord wordt in dit verband opgemerkt, dat tengevolge van de goederen- sdhaarschte de liquide middelen voor aan vullingen thans niet gebruikt kunnen wor den, en wanneer zulks t.z.t. mogelijk wordt, dienen de aankoopen uit binnenlandsche be sparingen of uit oredietverleening door het buitenland te worden gefinancierd. Het komt ons voor, dat doorvoering van dit standpunt neerkomt op 'het wegzuigen van een deel van het bedrijfskapitaal met als logisch gevolg een rem op de expansie van het bedrijfsleven. Onbillijke werking van de gulden-is-gul den-theorie zien wij ook in het feit, dat de bepaling van den vermogensaanwas een „moment-opname" wordt, waarbij de op ze ker oogenblik bestaande aanwas in guldens wordt belast. De lagere guldenkoers zal zich echter geleidelijk in de waardeering van alle vermogensbestanddeelen demonstreeren, en nu treft het 'bijv., dat effecten, die ter beurze genoteerd worden, snel op de daling der koopkracht van de munteenheid reageeren, terwijl bijv. onroerende goederen door de tot dusver ongewijzigde huurprijzen en de hoogere exploitatiekosten eerst te zijner tijd de gevolgen daarvan zullen weerspiegelen. Voor den witten aanwas is de progressie ingevoerd, waarbij het opmerkelijk is, dat aanwas boven die f 100.000 met 70 pet. wordt belast, welk percentage de 90 pet. van den onoirbaren aanwas vrij dicht nadert. Voor lichamen blijft de onoirbare aanwas op 50 pet. belast. De minister wil de term „op onoirbare wijze verkregen aanwas" veranderen in „op onoirbare en ongerechtvaardigde wijze ver kregen aanwas". Tot een nadere definitie van het begrip „onoirbaar" laat de minister zich niet verleiden, en dit wordt aan de scheidsgerechten overgelaten. Criterium blijft, dat het onderscheid in het tarief zijn grond vindt in gevoelens van ge- kernkt rechtsbewustzijn, maar de erva ring zal moeten leeren wat wel en wat niet door den beugel kan. Het is duidelijk, dat het begrip „onoirbaar ien ongerechtvaardigd" op deze wijze erg elastisch kan worden. Zooals te verwachten was, is de tweede peildatum op 31 Dec. bepaald. Ook voor effecten geldt deze datum, maar de waar deering van de stukken en daarop komt het aan zal later geregeld worden; thans niet meer door den minister, doch bij de wet. Besparingen uit inkomen tijdens de oor logsjaren blijven tot een maximum van f 10.000 vrij, voor zoover zij uit normalen arbeid zijn verkregen. Wij betreuren het, dat besparingen uit vermogensvruohten buiten deze vrijstelling blijven. Interessant is de toezegging van den mi- nister, dat overwogen zal worden het toe staan van een zekeren aftrek voor inwo nende kindieren, die in het bedrijf van een ouder hébben gewerkt, zonder daarvoor loon te hébben ontvangen. Mocht het hiertoe ko men, dan beteekent zulks, vooral voor ze kere gezinnen ten plattelande, ongetwijfeld een billijke verbetering. Het spijt ons te moeten constateeren, dat de groote categorie effectenbezitters zulke geringe concessie van den minister heeft ontvangen wel wordt de aftrek van de waarde der fondsen per 1 Mei 1940 wegens gedrukt koerspeil van 5 tot 10 pet. verhoogd, maar aan den anderen kant heeft de minis ter den 10 pet. afslag op de eindkoersen van aandeel en en winstbewijzen teruggenomen. Een „plafond" voor den aanwas, gelijk bij onroerende goederen, wordt voor effecten niet vastgesteld. Terwijl roerend goed als meubelen, schilderijen, antiquiteiten, goud en edelgesteenten, mits tijdens den oorlog niet van eigenaar veranderd, geheel onbe last blijven, moet de effectenbezitter „bloe den". Hij dankt dit aan het feit, dat zijn be zit aan de beurs gewaardeerd wordt, in te genstelling met bovengenoemde waarden en hypothecaire en andere schuldvorderingen. Hier wringt iets dat, wordt het ontwerp onveranderd tot wet verheven, aanleiding zal geven tot gerechtvaardigde grieven. In dit verband wijzen wij op het feit, dat de 10 pet aftrek op de koersen per Mei 1940 naar duidelijk aan dc hand der koersen be wezen is, veel te laag blijft, de beurs was op 1 Mei 1940 diep onder oen indruk van den uitgebroken oorlog, hetgeen een groote koersdaling voor binnen- en buitenlandsche fondsen tengevolge had. Veel juister ware hef geweest, den waar- deeringsdatum voor effecten op 1 Mei 1939 te bepalen, en de minister heeft ons in zijn Me morie van Antwoord van de juistheid van zijn standpunt niet kunnen overtuigen. Tenslotte vestigen wij nog de aandacht op de volgende zinsnede uit de Memorie van Antwoord: De minister erkent tenvolle het zeer groote belang van een volledige sanee ring van het overheidsbudget. Hij wil ge tuigenis afleggen van zijn voortdurend stre ven om niet strikt verantwoorde uitgaven te voorkomen. Men weet, dat wij herhaaldelijk opgemerkt hebben, dat van dezen bezuinigingswil zoo weinig is te bespeuren, gezien de buiten alle proporties gezwollen staatsuitgaven. De bankiers en de andere financieele specialis ten hebben in hun open brief aan de Re geering hetzelfde standpunt ingenomen, o.m. opmerkende, dat. „het noodzakelijk is, dat ingrijpende maatregelen op het gebied van het geheele overheidsbeleid worden ge nomen, daar anders de resultaten der geld- saneering en der heffingen grootendeels ver loren zullen gaan". SJAHRIR HEEFT SOEKARNO NIET ONTMOET Uit Soerakarta te Batavia teruggekeerd, verklaarde Sjahrir, dat hij gedurende zijn reis naar Midden-Java Soekarno niet had ontmoet. Sjahrir heeft nog medegedeeld, dat hij be reid is te allen tijde de onderhandelingen met dr Van Mook te hervatten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5