F>ankiijk zet zich schrap t.a.v. Rijn en Roer Hoe er in 1937 en 1939 gestemd werd A^nfa! k ezers met 17,2 pCt. toegenomen NIEUWE U3DSCHE COURANT t DONDERDAG 16 MEI 1M6 Parijsche Conferentie ver daagd tot 15 Juni De ministers van Buitenlandsche Zaken, die in Parijs bijeen zijn, besloten gisteren de conferentie, overeenkomstig het voorstel van Byrnes te verdagen tot 15 Juni en dan weer in de Fransche hoofdstad bijeen te komen. Op die samenkomst wordt verslag uitgebracht over het Durtsehe probleem, de toekomst van het Rijn- en Roergebied en beslist over den datum der Vredesconferen tie. Byrnes stelde voor daartoe 14 Novem ber te kiezen. De conferentie besloot voorts de herziene wa penst ilstandsovereenkomst met Italië te teekenen. Men kwam nog niet tot overeen stemming inzake het Oostenrijksche vraag stuk. de Roer van Duitschland worden aangeno men. Deze voorstellen omvatten: een ieen- en pachtovereenkomst tusschen de Roer en de restvan Duitschland; gebruik van de, door de Roer in het buitenland geschapen credieten voor Duitschland en betaling der buitenlandsche schulden door den Roerstaat uit haar buitenlandsche tegoeden. Zooals reeds gezegd: heden confereert men over deze kwestie. Extra-belasting voor profiteurs van Manthausen. Ex-geïnterneerden van Mauthausen, af komstig uit 10 landen, stelden voor, dat 20 pet. belasting zal worden geheven van het vermogen van allen, die voordeel hadden van den slavenarbeid der gevangenen. In Pratchai, een kamp in Siam, zitten nog 850 Hollanders, ex-krijgsgevangenen. De be richten uit het vaderland worden verslonden. Tweede en Eerste Kanier verdwij nen resp. 3 Juni en 22 Juli Nieuwe Kamers worden 23 Juli geopend Heden is een Kon. besluit verschenen, waarbij een aantal data zijn vastgesteld met betrekking tot de plechtige bijeenkomsten van het parlement na de verkiezingen voor de Tweede Kamer en betréfiende de ver kiezing en candidaatstelling van leden der Eerste Kamer. De Tweede Kamer zal worden ontbonden met ingang van Maandag 22 Juli. De tegenwoordige zitting der Sta ten-Gene raal zal in vereenigde vergadering worden gesloten op Zaterdag 1 Juni te 3 uur des namiddags namens H.M. de Koningin door den minister van Binnenlandsche Zaken. De eerste samenkomst van de buitenge wone zitting van de (oude) Eerste Kamer en de nieuwe Tweede Kamer zal plaats heb ben in vereenigde vergadering op Dinsdag 4 Juni. De minister van Binnenlandsche Za ken zal namens H.M. dezé ziting openen. De verkiezing van leden der Eerste Kamer zal plaats hebben op Vrijdag 12 Juli, de can; didaatstelling op Vrijdag 21 Juni. De sluiting van de buitengewone zitting van de (oude) Eerste en de nieuwe Tweede Kamer zal op 20 Juli geschieden door den minister van Binnenlandsche Zaken des middags 3 uur. De nieuwe zitting van de beide nieuwge- kozen Kamers zal in vereenigde vergadering worden geopend op Dinsdag 23 Juli. De e.v. bijeenkomst van de zittende Eerste Kamer heeft 28 Mei plaats. IN HET OOSTEN ZIJN AARDAPPELEN OVER Op vragen van den heer Weitkamp heeft de minister van Landbouw c.a. geantwoord, dat de in het Oosten des lands opgeslagen aardappelen zoo snel mogelijk zullen worden afgenomen. 30.000 Ton zullen in de fabrieken worden vermalen en 20.000 tot 30.000 ton zul len wórden geëxporteerdDe meer houdbare partijen zullen worden gereserveerd voor de binnenlandsche consumptie. IN AMERIKA GEEN GEBAK MEER. La Guardia bereidde de Amerikanen voor op donkerder brood en het verdwijnen van gebak. De Amerikaansche mijndiréeties ver wierpen het voorstel van den mijnwerkers- bond om een steunfonds van 70 millioen dollar te vormen. Over het Duitsche probleem, waarover imen heden in een laatste zitting voor 15 Juni nog spreken zal, omspon zich een debat, ■waarin Bidault het Fransche standpunt ten aanzien van Rijn en Roer uiteenzette. Het komt in het kort hiero-p neer: politieke- en economische internationalisatie van de Roer; bezetting van dezen staat door internationale strijdkrachten en waarborging door de be langhebbende mogendheden De mijnen worden imterenatiomale nutsbedrijven; tol grenzen tusschen Roer en Duitschland. Wat den Rijn aangaat: permanente bezet ting van den Westelijken Rijnover ten Zuiden van Keulen door Fransche troepen, eventueel Belgische- of Luxemburgsche. Ten Noorden van Keulen door Belgische-, Nederlandsche- en, desgewenscht, Britsche eenheden. Eigen binnenlandsch bestuur, eigen diplomatie en financieel beheer. In het Saargebied worden de mijnen Frans ch. Het gebied zelf komt onder Fransch bewind. Bidault stelde nog drie maatregelen voor, dne den levensstandaard in Duitschland on afhankelijk zullen maken van de vraag of de Fransche voorstellen tot afscheiding van Ambtenaren fuifden met Belg. verdachte (Vervolg van pag. 1) Na de vrijlating begon het lieve leventje weer. Bij een dezer partijen kwamen de heeren weer zoo boven hun theewater, dat ze met hun dronken gastheer in één bed schoten om hun roes uit te slapen. Met het vertrek van de heeren was echter ook de portefeuille van den gastheer, inhoudende 170.000 francs aan papiergeld en waarde papieren, welke portefeuille hij onder de matras had gelegd, verdwenen. De Belg be schuldigde den inspecteur van dezen dief stal. De hoofdinspecteur gaf opdracht deze zaak te onderzoeken, maar totdusver is daar nog geen werk van gemaakt. De ambtenaren oefenden ook pressie uit op hun vriend om in het bezit te komen van tapijten. Zij lieten hel: voorkomen, dat het dep. van Handel en Nijverheid deze tapijten moest hebben en dat wanneer ze niet vrijwillig geleverd werden, ze toch ge vorderd zouden worden. De eigenaar stemde daarop toe. Van deze toestemming hebben de beide ambtenaren gebruik gemaakt om successievelijk meer dan 200 tapijten uit de fabriek te halen. Zij deden dat dikwijls 's nachts en steeds met gebruikmaking van de dienstauto. In het begin van dit jaar hebben zij vermoedelijk argwaan gekregen en hun daden zooveel mogelijk willen be dekken. Er zijn toen nog gauw vergunningen uitgeschreven, die echter allemaal gedateerd zijn, nadat het weghalen gestaakt was. Een der vergunningen ter grootte van 171 stuks is afgegeven ten name van het dep. van Handel en Nijverheid en een ander ter grootte van 30 stuks ten name van den kost baas van een der ambtenaren. Inderdaad zijn er ook eenige tientallen aan het dep. afgeleverd, maar op stukken na geen 171. Op zijn zachtst gezegd kan men dus aan nemen, dat er iets niet heelemaal klopt en dat hier een nauwkeurig onderzoek drin gend gewenscht is. In de kringen der supe rieuren schijnt men op dit onderzoek echter weinig gebrand te zijn. Er is weliswaar een onderzoek gaande, maar dat wordt op ver schillende wijze getraineerd. Zoo kon het gebeuren, dat de ambtenaren, die door den secr.-generaal hangende het onderzoek moesten worden geschorst, slechts met verlof zijn gestuurd. Het is niet on waarschijnlijk, dat de geringe animo van de superieuren voor deze zaak, verband houdt met het feit, dat de namen van sommige dezer heeren ook voorkomen op de lijst van diegenen, die een tapijt hebben ontvangen, terwijl een der geïncrimineerde superieuren belast schijnt te zijn met het onderzoek. Het recht eisoht in dit ernstige geval van fraude een onpartijdig onderzoek en wel zonder aanziens des persoons. Overzicht der Kamer- en Statenverkiezingen Aan den vooravond der verkiezingen is het goed even terug te zien op de resultaten van vorige verkiezingenWij geven deze in onderstaande tabel. De opstelling is zoodanig gekozen, dat men een redelijke vergelijking zal kunnen maken met de partijen en groe pen, welke thans aan de verkiezing deel-, nemen. Zoo zal men de samengestelde cijfers van S.D.A.P., Vrijz. Dem. en Chr. Dem. Unie kunnen stelflen naast die van de Partij van den Arbeid. Zoo zal men de ge gevens der Lib. Staatspartij kunnen verge lijken met die van de Partij van de Vrij heid; die van de Herv. Ger. Staatspartij met dae van de Prot. Unie. De groep „Overige pairtijen en groepen", welke in 1937 en 1939 o.a. omvatte N.S.B., Rev. Soc. Arb. Partij en Actie Bouman, zal ditmaal slechts twee groepen, ni. de Ned. Bellamy Partij en de groep-Lopez, tellen. De vergelijkingsmogelijkheden, welke op deze wijze zijn geschapen, zijn wij er kennen het gaarne niet onaanvechtbaar. Zij zijn echter de eenige, welke onder de gegeven omstandigheden practisch bruikbaar zijn. Dezelfde factoren, welke ditmaal een zui vere vergelijking beletten, maken het doen van voorspellingen met betrekking tot den uitslag der verkiezingen van morgen wel een bijzonder hachelijke onderneming. Reeds in gewone d.w.z. in politiek opzicht rus tige tijden is het lanoeeren van een ver- kiezingsprognose .gewaagd; thans, nu zoo vele tegenstrijdige en onweegbare factoren het beeld vertroebelen en den verkiezings strijd heviger dan ooit hebben doen op laaien, kan men het profeteeren rustig waaghalzerij noemen. Wij hebben enkele voorspellingen onder oogen gehad en deze aan een aantal per sonen, die ter zake kundig mogen heeten, voorgelegd. Hun meeningen hierover ver schilden soms aanzienlijk, doch over één punt waren zij het eens: de werkelijke uit slag zpu anders zijn. Wij scharen ons niet onder degenen, die reeds bij voorbaat weten hoe het resultaat zal zijn. Dit neemt niet weg, dat wij den uitslag vol vertrouwen tegemoet zien. Dit vertrouwen is, voorzoover de A.R. Partij betreft, gebaseerd op de cijfers van 1939. Die van 1937, welke aanzienlijk gunstiger waren, mogen wij niet als maatstaf nemen. Toen immers hebben vele kiezers niet ge stemd op de A.R. Partij, maar op den .sterken man" Colijn; de hierdoor behaalde winst moest uiteraard verloren gaan. Naar het ons voorkomt zal de A.R. Partij onge schokt uit den strijd komen. Met betrekking tot de Chr. Hist. Unie merken wij op, dat deze partij, ondanks het feit. dat zij als regel slechts een bescheiden verkiezingsactiviteit ontplooit, er niettemin steeds in is geslaagd een aanzienlijk aantal kiezers aan zich te binden. Het is moeilijk te voorzien in welke mate de politieke ver schuivingen van den laatsten tijd op de positie van de Chr. Hist. Unie invloed zul len oefenen. Maar laten we de verleiding, om tóch te gaan profeteeren, weerstaan. Morgenavond zullen we het weten! PARTIJEN Moeten we met Indië zóó verder sukkelen? Minister Schermerhorn ziet geen andere mogelijkheid Gisteravond heeft min.-pres. Schermer hom in het kader der verkiezingsactie een radiorede gehouden. Spreker zeide het te betreuren, dat bij deze verkiezingscampagne somtijds het w^ pen is gehanteerd van persoonlijke laster en demogagie; hder en daar is zelfs de grens van het toelaatbare bepaeld over schreden. Hoofdzaak is, dat men de noodzakelijk heid vam overheidsleiding inziet, hetgeen althans, volgens spreker, de conservatieve partijene niet doen, met name de Party ven de Vrijheid en de Anti-Revolutionmai- ren. Het standpunt yan de Katholieke Volkspartij achtte spreker op dit essen- tieele punt niet heelemaal duidelijk. Wat Ned.-Indaë ëbëetreft, zeide min. Sohermerhorn te huiveren bij de gedachte, dat dit een onderwerp van partij-politiek is. Spreker zeide, dat de revolutionnaire situatie op Jeva een hard feit is, waarvan men zich ondanks de wreedheden aan land- genooten begaan, niet met een frase kan afmaken. Gezien in het licht der interna- noitaïe belangstelling was min. Soher merhorn van meening, dat versterking van de conservatieve en reactionaire groepee ringen de positie van Nederland in dit op zicht zeer aanzienlijk zou verzwakken. ..De door de huidige Ned. Regeering ge voerde politiek t.a.v. Indië is de eenig mo gelijke," akJus concludeerde min-pres. Scher- merhorn. VERSCHILLENDE BLADEN OVERTRADEN PAPIERRANTSOEN Op desbetreffende vragen heeft minister Vos medegedeeld, dat verschillende dagbla den de haar toegewezen hoeveelheid papier hebben overschreden. Slechts één dagblad ging zich zeer te buiten. De minister zal maatregelen tegen deze overtredingen nemen. Aanvulling der bonnenlijst van de vorige week Voor de periode van 12 t/m 25 Mei. BONKAARTEN KA, KB, KC 606 285 250 gr. jam, stroop, enz. 284 100 gr. koffie. 283 plm. 225 gr. huishoudzeep 282 4 doosjes lucifers. BONKAARTEN KF 606. 369 BMV 125 gr. boter. 384 res. 125 gr. margarine. BONKAARTEN LA, LB, LC 606. A 44 melk 2 liter melk. B44, C44 melk 3\'2 liter melk. 228 aardapp. 2 kg. aardappelen. BONKAARTEN KD, KE 606. 785 250 gr. jam, stroop, enz. 784 plm. 225 gr. huishoudzeep. 783 4 doosjes lucifers. BONKAARTEN LD, LE 606. D44, E44 melk 6 liter melk. 728 aardapp. 1 kg aardappelen. TABAKSKAARTEN ENZ. T 28 2 rants, tabak. V 28 100 gr. choc, of suikerw. X 28 100 gr. choc, of suikerw. Keukendeelnemers moeten aldaar de bonnen 232 of 732 voor vleesch en 228 voor aardappelen inleveren. De bonnen voor boter 211, 711 en 221 algemeen van de bonkaarten K 604, blij ven t/m 25 Mei geldig. S. D. A. P890.661 VRIJZ. DEM239.502 CHR. DEM. UNIE 85.004 R.K. STAATSPARTIJ 1.170.431 A.R PARTIJ 665.501 CHR. HIST. UNIE 302.829 LIB. STAATSPARTIJ 160.260 COMM. PARTIJ NED. 136.026 HERV. GER. STAATSPARTIJ 24.543 STAATK. GER. PARTIJ 78.619 OVERIGE PART. EN GROEPEN 304.701 TOTAAL 4.058.077 Prov. Staten 1939 Stemmen 878.225 21.3 282.418 6.1 84.786 2.1 1.228.536 29.8 519.432 12.6 406.512 9.9 250.009 6.1 132.700 3.2 11.160 0.3 84.617 2.1 236.447 5.7 4.113.842 100.0 Totaal aantal bedraagt thans 5.243.798" Van de zijde van de gemeente Rotterdam wordt ons gemeld, dat het aantal kiezers voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen niet 368.723 bedraagt, doch 382.594, zoodat het totaal aantal stemgerechtigden in het geheele land op 5.243.798 komt. DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS Door G. TH. ROTMAN Voor de eerste maal zijn dan degenen, die 23 en 24 jaar zijn, kiesgerechtigd. Hun aantal wordt geraamd op 320.000. In vergelijking met het aantal kiesgerechtigden in 1937 bedraagt het accres t.a.v. 1946 17.2 pet en na aftrek van de 23 en 24 jarigen 10 pet. De overeenkom stige cijfers voor 1939 (Prov. Staten) t.a.v. 1946 zijn 12.7 pet en jj.8 pet. De aanwas van het"aantal stemgerechtigden, in percentages uitgedrukt en verdeeld over de onderscheidene provincies, waarbij verschil lende Tweede Kamerkieskringen bij elkaar zijn genomen, luidt als volgt: 1937 1939 Kieskring 1 's-Hertogenbosch 2 Tilburg 24.4 19.1 Kieskring 3 Arnhem 16.5 Kieskring 11.5 6.4 Kieskring 6 's-Gravenhage 5.8 1.3 Kieskring 7 Leiden 11.0 Kieskring 6.1 Kieskring 10 Den Helder 12.5 Kieskring 12 Middelburg 7.1 4.9 Kieskring 13 Utrecht 24.6 19.2 Kieskring 14 Leeuwarden 14 3 12 0 Kieskring 15 Zwolle 20.7 16.4 Kieskring 16 Groningen 16.1 12.8 Kieskring 17 Assen 24.8 198 Kieskring 18 Maastricht 27.7 219 39. „Overigens komt het mij vreemd voor dat ze over zee trekken", vervolgde meneer Van Emmen. „Want gewoonlijk gaan ze ge heel over land; hetzij over de Straat van Gibraltar, hetzij langs de Oostkust der Middellandsche Zee, dus over Palestina of Sy...." „Syrië", wou hij zeggen, maar hij slikte van schrik opeens zijn woorden in: de Pe gasus begon langzaam maar zeker te dalen en de motor gaf het, na enkele moeizame slagen, geheel op. De benzinnevoorraad was uitgeput! Zwaaiend en bikkelend naderde de Pegasus het oppervlak der zeeMoesten ze ver drinken? Gelukkig, het toestel bleef drijven en de vleugels, dï«e nu op het water kwa men te liggen, hielden het in evenwicht. Maar een akelige toestand was het toch. Want waar zouden ze terechtkomen? Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat de bevolking van Nederland op Jan. 1946 uit 9.298.888 inwoners bestond. Waarschijnlije zal later blijken dat dit aantal iets te hoog is, maar meer dan 40.000 zal het verschil zeker niet zijn. Dat het aantal inwoners per 1 Jan. 1946 niet nauwkeurig kon worden vastgesteld, is gelegen in het feit, dat verschillende bevol kingsregisters op dien datum nog niet vol komen in orde was gebracht. (Auteursrecht A.NJ*4

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2