«Be- msnmt Q-nazcljc (Cmmtu Prinselijk Paar van 20 23 Mei in Zwitserland Amb enaren fuifden met Belg, verdachte LDist *11 DONDERDAG 16 MEI 1946 it Serie: Se Jaargang vanaf 1 Mei 1945, No. 321 Abonnementsprijzen- - - Bureaux Redactie ea 1.10 per maand fl MmAdministratie: (bij betaling p. kwit. n J 81 tg. B gjBS B Ji WL, - a - B B 227 1 0 eerh. m. adm,kosten) °^Ï^EmÉMER Redactie: B. VAN DER ROS Bij contract belang- Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken jSfanhmstirl) is gtiebteuen •»tr^l™936 "m»n berl in Officieele ontvangst door de Zwitsersche regeering A.s. Maandag zal het Prinselijk Paar zich voor een verblijf van eenige dagen per vlieg tuig naar Zwitserland begeven. Maandagochtend, 20 Mei, om 11 uur zal het Prinselijk Paar op het vliegveld Clontrin bij Genève arriveeren, waar zij zullen worden ontvangen door den Bondsraad Petitpierre, den protocolchef Couttat en door de kan tonnale regeering en het stadsbestuur van Genève. Daarna zullen de hooge gasten per auto vertrekken naar Kehrsatz, waar de Zwitsersche regeering het staatseigendom „Villa Lohn" te hunner beschikking heeft gesteld en waar zij zullen worden ontvangen door den gezamenlijken Bondsraad. Om 16.15 uur zullen Hunne Koninklijke Hoogheden, na de eerewaeht geïnspecteerd te hebben, i-n het Bondspaleis met een be groetingsrede van president Kobelt worden ontvangen, waarna een persconferentie zal worden gehouden, 's Avonds zullen de gas ten aanzitten aan een banket in hotel Bel le vue te Bern, dat hun door de Zwitsersche regeering zal worden aangeboden. Dinsdagochtend, 21 Mei, zal een autotocht door de stad Bern worden gemaakt, waarna het Prinselijk Paar ten stadhuize zal worden ontvangen door de stedelijke en kantonnale autoriteiten. Om 15 uur zal een receptie in het Nederlandsche gezantschapsgebouw plaats vinden van vertegenwoordigers van Nederlandsche stichtingen en vereenigingen in Zwitserland; in hetzelfde gebouw zal dan om 18 uur weer de voltallige Zwitsersche Bondsraad worden ontvangen en Prinses Juliana zal een geschenk aanbieden en een rede uitspreken. Deze plechtigheid zal door de drie Zwitsersche radiozenders worden Uitgezonden. Hierna zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard vertegenwoordigers ont vangen van Zwitsersche organisaties voor hulp aan Nederland en Zwitserland, die ac tief aan deze hulpverleening hebben meege werkt. De Woensdag, 22 Mei, zal des ochtends worden begonnen met een autotocht door het kanton Bern. Om 16 uur zal Prins Bern hard de militaire paardenstallen van den Zwitserschen staat in Bern bezoeken. Des avonds zullen Prinses Juliana en Prins Bern hard in het Nederlandsch gezantschap aan de Zwitsersche regeering een banket aan bieden, waarna in hotel Bellevue te Bern Zwitsersche officieele persoonlijkheden door Hunne Koninklijke Hoogheden zullen worden ontvangen. Het gedenkteeken op den Grebbeberg dat de namen bevat van de meer dan 200 gesneuvelden van het achtste -regi ment Infanterie dat hier vocht. Donderdagochtend, 23 Mei, zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard weer naar Ge nève vertrekken, waar de Prinses, als voor zitster van het Nederlandsche Roode Kruis, een bezoek aan het Internationale Roode Kruis zal brengen. Daar zal een diner wor den aangeboden, waarna de Prins en Prinses de terugvlucht naar Nederland zullen aan vaarden. CAIRO EN ALEXANDRIË MOETEN EIND JULI ONTRUIMD ZIJN Volgens de Daily Shetch moeten Cairo en Alexandrië eind Juli ontruimd zijn. De hoogste Britsche militaire kringen in Cairo ontkennen dit bericht met nadruk. Min. Schermerhorn over de stakingen Hedenavond om 9.10 uur zal minister Schermerhorn een radio-rede tot het Neder landsche volk richten inzake stakingen in Rotterdam en Amsterdam. DE „ORANJE" TE ROTTERDAM GEARRIVEERD De „Oranje", die oorspronkelijk te Amster dam zou binnenloopen, is door de herstel werkzaamheden aan de sluizen te IJmuiden, hedenochtend in de haven van Rotterdam gearriveerd. Omstreeks 9 uur was het uit Batavia komende schip voor de Wilhelmina- kade. De ruim 900 repatrieerenden, welke het aan boord heeft, zullen door de goede zorgen van den repatrieeringsdienst nog he den hun bestemming bereiken. 200 Tapijten aan geblokkeer- den voorraad onttrokken (Van een onzer verslaggevers) Door een inspecteur van de Centrale Tex tiel Inspectie werd in 1942 in een tapijt weverij te Breda een groote voorraad tapij ten en garens ontdekt, die door den eige naar, den Belg H. D., wonende te Antwer pen, niet waren opgegeven. De goederen werden daarop geblokkeerd en het gelukte ze uit de handen van de Duitschers te hou den. Na de bevrijding voldeed de Belg niet aan een verplicht gestelde inventarisatie en hij moest uit Antwerpen worden gehaald om aan zijn verplichtingen te voldoen. Er werd een. verbod tot aflevering der goederen uitgevaardigd, maar in strijd met dit verbod bleken er aan het eind van het vorig jaar heel wat tapijten te zijn verdwenen. Het kwam toen uit, dat een der betrokken ambtenaren, een inspecteur van den Cen- tralen Dienst voor de Economische Contróle (C.D.E.C.) en diens chef, een hoofdinspecteur van dezen dienst, uit Breda, goede maatjes met den Belg waren geworden. Eenige koe ren per week reisden zij met een dienstauto naar Antwerpen om daar met hun nieuwen vriend de bloemetjes buiten te zetten. Er werd heusch niet op een dubbeltje gekeken, want de tapijtenfabrikant draaide toch voor de meeste kosten op. Het feit, dat de Belg in Juli werd gearres teerd onder verdenking van verraad tijdens de bezetting, deed aan de vriendschap geen afbreuk. De heeren zochten hun gullen Zuiderbuur in de gevangenis op, door mis- bruik te maken van hun legitimatie als op sporingsambtenaar. Het was niet alleen zui vere vriendschap die hen naar dit ongerief lijk oord dreef, na elk bezoek waren ze ook in het bezit van een briefje, waarop de dochter van den gevangene hun eenige dui zenden francs kon leenen, totaal 11.500 fr. Direct na de geldsaneering in Nederland zou dit bedrag worden afbetaald, maar de heeren schijnen daarvoor nog geen tijd te hebben gehad, hoewel die saneering al weer meer dan' een half jaar haar beslag heeft gekregen. Wel hebben zij getracht op an dere wijze hun vriend te helpen. De hoofd inspecteur schreef naar Antwerpen, dat de aanwezigheid van den beschuldigde in Breda zeer gewenscht was voor het weer in bedrijf stellen van de fabriek. Dit terrein lag weliswaar geheel buiten de bevoegd heid van den hoofdinspecteur, maar dat werd zoo nauw niet genomen. Het stuk was gesteld op briefpapier van het depart, van Handel en Nijverheid en met dit offi cieel uitziend document toog de dochter naar de Belgiische autoriteitenv om haar vader vrij te krijgen. (Vervolg op pag. 2) HAAGSCHE COMMANDANT W.A. VOOR HET TRIBUNAAL Naar de' Nieuwe Leidsche Crt. verneemt zal op 23 Mei a.s. voor 't Haagsche Tribunaal terecht staan M. J. A. van Iersel. cómmandant van de Haagsche W.A. in de bezettingstijd en een van de meest militaire figuren uit de Haagsche NB.B.-beweging, waarvan hij tevens districtsleider was. Het vertrek van de 14 zwarte paarden en 2 appelschimmels naar Engeland. Zij zijn een ge schenk van ons land aan den Britschen koning. Er volgen nog 4 schimmels en 12 zwarte viervoeters. DAT de vakgroep „Slagerij" zich gisteren te Amsterdam uitsprak voor uitsluiting van kruideniers wat betreft verkoop van fijne Vtlees ch waren. DAT gisteren op het vliegveld Gilze-Rijen de Rijksluchtvaartschool o.l.v. J. A. Bach is geopend door minister van Sohaik. DAT het Kon. Ned. Zangersverbond zijn afkeuring heeft uitgesproken over de aan sluiting van enkele koren bij de Kultuur kamer. DAT het Engelsche blad „The Star" een foto heeft gepubliceerd van de tijdens den oorlog geboren vierling te Zwolle, onder den titel verzetsvierling". DAT het Ned. Jongelingsverbond op 29 en 30 Mei te Utrecht zijn 93ste algemeene jaar vergadering zal houden, waarvoor de Bea- trixjbal van het Jaarbeursgebouw en de Buurkerk zijn gereserveerd. DAT tot gecommitteerde in Nederland van het Veiligheidstoezicht in Ned.-Indië is be noemd ir A. N. Molenaar. DAT aan mr C. G. W. H. baron van Boet- zeiaer tot Oosterhout, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, den persoonlijken titel van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur is verleend en hem de leiding der directie Politieke Zaken van het dep. van Buit. Zaken is opgedragen. DAT burgemeester W. Poppe op de Noor derbegraafplaats te Vlissingen de gesneuvel den van 1940 heeft herdacht. DAT tijdens de Dinsdag te Hemmen ge houden herdenking der gevallen militairen in 1940 het bronzen kruis posthuuim werd verleend aan res.-kap. dr Postma en res. Ie luit. v. d. Wal en de bronzen leeuw aan soldaat Sohapiink. DAT als uiterste datum, waaop de formu lieren betreffende de telling van Belgische effecten bij de Ver. voor den Effectenhan del diénen te worden ingeleverd DAT de handel en effecten belangrijk is uitgebreid. DAT de directie van het Grootboek 1946 een aanvang heeft gemaakt met de verzen ding van kennisgevingen van gedane in schrijvingen. DAT de „Koningin Emma" naar Vlissingen is teruggekeerd en weer op de Harwichlijn gaat varen., na 192.000 km in geallieerden dienst te hebben afgelegd. DAT verschillende Kamerleden het argu ment van ongeschiktheid voor de voorge stelde vervroegde pensionneering van onder wijzers met kunnen aanvaarden, daar veie onderwijzers van 60 tot 65 jaar met opge wektheid hun taak vervullen. DAT het agentschap van de Ned. Handel maatschappij te Medan is heropend. DAT correspondentie voor H.M.'s mijnen- legger „Willem van der. Zaan", welk schip van. ^7 Mei in Port Said en op 4 en 5 Juni in Gibraltar zal zijn, uiterlijk op 19 en 20 Mei moet zijn gepast. DAT tot commissaris der Ned Tankver- voeroentrale is benoemd de heer ir J. S. Pel. DAT de eind Maart of begin April 1945 uit den trein bij Amersfoort ontsnapte Ned. gevangenen hun nog achtergebleven goede ren kunnen terugkrijgen bij den politie commissaris'te Amersfoort. DAT over vJrkoop of liquidatie van onder beheer gestelde bedrijven uitsluitend beslist wordt door het Ned. Béheers-Instituut en dit overleg pleegt met den' minister van Handel c.s. als het om vermogens boven de f 10.000 gaat. DAT de vertegenwoordigers voor de inter nationale voedselconferentie te Washington cvp 20 Mei as. zijn bijeengeroepen. DAT de burgemeester van Loenen, mr W. I. Doude van Troostwijk, tevens is benoemd tot burgemeester van Loenersloot en Ruwiel. DAT morgen om 19.15 uur over Hilver sum I een vraaggesprek over de distributie van schoenen wordt uitgezonden. DAT de accijns van sigaretten gehand haafd is op 40, doch dat die van sigaren- en kerktabak op 1 Juni a.s. verlaagd wordt van 100 tot 40 opcenten. DAT slechts die na-ingeleverde bankbiljet ten voor toewijzing in aanmerking komen, die buiten den wil van den eigenaar te laat zijn ingeleverd. DAT op vragen van het Kamerlid Sweens van Regeeringszijde in medegedeeld, dat van een „Algemeen Bemiddelingsbureau voor den Wederopbouw" niets bekend is, terwijl tegen eventueele particuliere ondernemingen wordt gewaarschuwd. DAT de CXTJD. een scherpe contróle is begonnen op achter houden of te duur ver- koopen van textiel. De dag van morgen Morgen heeft dus het Nederland- sche volk de taak de leden aan te wijzen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Dat mag een groot voor recht worden genoemd. In 1939 riep de stembus ons voor het laatst. Nauwelijks een jaar later viel de Duitscher hier binnen en begon het tiranniseer en van ons aan groote geestelijke vrijheid gewend volk. Deze vrijheid brengt mee, dat eigen verkozen vertegenwoordigers van dit volk geroepen worden tot gemeen overleg met de Regeering voor allerlei zaken voor het landsbestuur. Dictatoriaal geregeerde landen kennen dit voorrecht niet. Het voorspel is geëindigd. De propaganda heeft haar werk verricht. Is dat wel volko men juist? Vijf millioen kiezers zijn niet zoo gemakkelijk te bereiken. Op de laatste lood jes komt het aan. Al is dan het uitbrengen van de 9tem een groot voorrecht, er zijn al tijd gemakzuchtig en, doch er zijn ook nog twijfelaars en er zijn gebrekkigen van lichaam. Laat nu hedenavond, den voor avond van den stemmingsdag, uw gedachten gaan over dein kring van uw familie en ken nissen en doe uw plicht. Misschien moet ge nog iemand overtuigen, een ander aanspo ren of de behulpzame hand bieden om het stemlokaal te bereiken. Denk er toch om, dat van den uitslag op morgen zoo ontzettend veel zal afhangen voor ons land en volk. Onze gemeenschap pelijke taak in de opbouwperiode na den verschrikkelijken oorlog is angstig groot. God roept U tot de taak tegenover alle van Zijn Woord afwijkende beginselen dat Woord, dus het Evangelie, uiit te dragen. De uitslag ligt in Zijn handen en hoe dit ook zij, wij aanvaarden Zijn doen, doch als knechten 'van Hem, jagen wij naar het doel wit. En daarom zijn wij trouw aan de we reld- en levensbeschouwing, die de groote Prot. Ohr. partijen aanhangen. Ook daar Uit Oslo kregen wij een schrijven van een Noorseh collega-journalist, ver bonden aan een Chr. dagblad, waaruit ons blijkt, dat ook in Noorwegen de partij-for matie op Chr-istelijken grondslag verblijden den voortgang heeft. De „Christelijke Volkspartij" nam in 1933 voor het eerst in een district aan de ver kiezingen deel en kreeg toen twee afgevaar digden in. het parlement. Hoewel de partij in 1945 nog slechts in 13 van de 29 districten georganiseerd was, werd zij de verrassing van de verkiezingen. Zij verwierf 8 pet van de stemmen en acht zetels in de Noorsche Tweede Kamer tegen twee in de vorige. Het programma van deze partij herinnert sterk aan die van onze Chr. partijen, maar het belangrijkste achten wij, dat men ook buiten de grenzen van ons land tot de over tuiging komt van het belang eener partij formatie op primcipieele basis en op Chri&- telijken grondslag. En dat, terwijl ten onzent enkelen pogingen deden om het bestaans recht van zulk een partijformatie te ont kennen. Morgen zijn ook de oogen van onze Noor sche vrienden op ons gericht. Wij willen hen niet teleurstellen. Zware straffen in het voor- uitzicht gesteld Voor politieke delinquenten die toch stemmen Er wordt nogmaals op gewezen, dat het door allerlei omstandigheden mogelijk is, dat politieke delinquehten, die op 31 Deo. 1945 rechtens van hun vrijheid beroofd en uit het kiesrecht zijn ontzet, toch op een kiezerslijst voorkomen. Ondanks dit voorkomen op de kiezerslijst en het ten ge volge daarvan oproepen voor de stemming, mogen dieze personen niet aan de stem ming deelnemen. Doen zij dit toch, dan stellen zij zich bloot aan ernstige bestraffing (art. 195 Wetboek van Strafrecht en art. 4 Tribu- naalbesluit). Aangezien deze personen op het stem bureau bekend zijn en zij geen langdurige gevangenisstraf zullen riskeeren, bestgat er voor eenige ongerustheid in dit opzicht geen redenr Er is echter ook een groot aantal per sonen, dat vóór den 31 Dee. onvoorwaar delijk in vrijheid is gesteld. Deze mogen natuurlijk wel stemmen. EXTRA POSTBESTELLING MET DE VERKIEZINGEN. Indien de omvang der correspondentie i.v.m. die bekendmaking van die uitslagen, der verkiezingen zulks noodzakelijk maakt, zal op Zaterdag 18 Mei a.s. in de middag uren een tweede postbestelling worden uit gevoerd. Ook bestaat de mogelijkheid, dat de gelegenheid zal worden opengesteld de correspondentie, desnoods ook na sluitings tijd, op de P.T.T.-kantoren af te halen. Mededeelingen hierover zullen tijdig in de wachtkamers worden opgehangen. VLIEGTUIG-ESKADER LIET VERSTEK GAAN. De voor de opleiding van Soesterbergsche vliegers bestemde 10 Oxford-lesvliegtudgen, welke ook boven Den Haag zouden cirkelen, konden vandaag nog niet ver trekken. In plaats van Afifi (Egypte) wordt moqgen Parodi (Frankrijk) voorzitter vai den Veiligheidsraad. Weinig verandering, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Licht bewolkte of heldere, koude nacht, overdag weer half of zwaar bewolkt met enkele buien, weinig wind, iets warmer dan van daag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1