Het legislatieve wrak geborgen GenReynders beschuldigt Kabinet-de Geer NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 15 MEI 19M MET DE HAKKEN OVER DE SLOOT (Van onzen Parlementsredacteur). Vrijdag moeten we stemmen voor de Twee de Kamer en gisteren heeft de Eerste Kamer in een middag- en avondvergadering, welke eerst over half vijf werd aangekondigd, de Grondwetsherziendngsontwerpen kunnen af doen, welke moeten leiden tot het Kon. be sluit, dat de ontbinding der Volksvertegen woordiging zal verklaren. Er is gewerkt met een ongewoon tempo. Aan den avond van den dag kon de Regee ring het ..legislatieve wrak", gelijk Prof. ANEMA deze herziening typeerde van het hoofdstuk Veranderingen en van het artikel, dat bepaalt, dat de uitzending van dienst plichtigen te land naar de overzeesche gebie den niet dan met hun toestemming mag ge schieden, binnenhalen. Er waren heel wat bezwaren. Slechts wei nige Kamerleden hadden ze niet. Het geval is dan ook weinig elegant. Als staal van Re- geeringsbeleid kan men het zelfs beschamend noemen. Prof. ANEMA heeft dit alles uitvoe rig betoogd en_de overhaasting, de onvastheid der Regeering en haar ongestadigheid van beleid aangetoond. Binnen dit kader vielen de betoogen van verschillende andere spre kers, die, elk op eigen wijze, hun bedenkin gen kenbaar maakten. Onaanvaardbaar, zeide de anti-rev. hoogleeraar, is dit ontwerp be treffende Hoofdstuk 13, dat de stabiliteit onzer Grondwet en het hart onzer constitutie aantast. De heer BLOMJOUS was de eerste Katho lieke spreker, die zich in geweten gebon den achtte en zijn stem aan het ontwerp niet wilde geven. Zijn partijgenoot KROPMAN ontwikkelde uitvoerig staatsrechtelijke be zwaren», op grond waarvan *n deel der R.K.- fractie deze niet urgente herziening weinig acceptabel achtte. Daartegenover stond de heer WITTEMAN, die namens de meerder-, heid der katholieke fractie de verklaring aflegdedat zij, ondanks bedenkingen, be reid was haar stem aan het ontwerp te geven, nu de Tweede Kamer het had aan vaard en zij de Regeering. zoo kort voor de verkiezingen, wilden sparen voor een ern stige nederlaag. Afwijzend stonden ook de liberalen, die bij monde van den heer GELDER MAN verklaarden de noodzakelijk heid der voorstellen niet te kunnen inzien. Verdediger van het ontwerp was prof. KRANENBURG, voorheen vrijz. dem., die als goed volgeling van prof. Krabbe ver klaarde voorstander te zijn van een „lenige herziening" van de'Grondwet. Hij vond dat zijn collega Anema het er wel wat dik op gelegd had en was bereid deze bescheiden Wij stonden op den Grebbeberg (Vervolg van pag. 1) En rond de begraafplaats: het nieuwe Ne derlandsche leger. Daarachter de honderden belangstellenden Het Wilhelmus weerklonk ter begroeting van Prinses en Prins. Daarna besteeg minis ter Schermerhorn het spreekgestoelte. Hij gedacht het offer, dat de mannen van de Grebbe in Mei 1940 brachten. De zin van den verloren oorlog van 1940 bestaat daarin, aldus de minister, dat het Nederlandsche volk bewees zooveel waarde te hechten aan vrijheid en onafhankelijkheid, dat het bereid was er voor te sterven. Die bereidheid vordert, dat een strijdmacht ook doeltreffend is, ter beveiliging der hoogste volksgoederen. Daarbij past de erkenning, dat dde doeltreffendheid niet onder alle omstan digheden verzekerd was te achten. Het was een gevolg van den tijdgeest, dde het gevaar niet zag. Minister Schermerhorn besloot zijn rede met de mededeeling, dat de oud-opper bevelhebber generaal Winkelman het Groot kruis van den Nederlandschen Leeuw kreeg. In hem, zoo zeide hij, eeren Ko ningin en Regeering al de mannen, die in 1940 streden, ook wanneer zij het ge voel hadden op een verloren post te staan. Van hun moed en kracht moeten wij, die in den strijd om den opbouw van ons land staan, iets aan den dag leggen. Generaal baron van Voorst tot Voorst me moreerde i-n het kort den heldhaftigen strijd van 1940 en stond bij enkele heldendaden van officieren en manschappen van alle wa penen afzonderlijk stil. In de diepe stilte, die hierop volgde trad Prins Bernhard naar voren, om het vaandel te decoreèrenHet zal van nu aan den naam Grebbeberg mogen dragen. Wie dacht toen niet aan de twee dappere soldaten, die het vaandel, na den slag op den Grebbeberg red den en het daarna trouw bewaarden voor het speurend oog der Duitschers? Binnen kort zal het vaandel aan het nieuwe regi ment uitgereikt worden en den roem van het oude reg voortdragen. Het wapperde n.l. ook in Quatre Bras en Waterloo in 1815. De kranslegging deed allereerst de Prins en Prinses voor het kruis treden, »die een groote bloemenhulde van H.M. de Koningin neerlegden en daarna eenige oogenblikken stil bij het monument verbleven. Minister Schermerhorn volgde en na hem kwamen vertegenwoordigers van leger, ma rine en oud strijders. Een koraal, gespeeld door de Kon. Militaire kapel en de minuut stilte, ingeleid door het trompetsignaal, sloten het eerste deel van de plechtigheid af. Een soldaat en een matroos heschen toen de halfstok waaiend-e vlag in top. De Prins en de Prinses reikten ten slotte de posthuum verleende onderscheidingen nagelaten betrekkingen van gésneuveiden uit. Er deed zich daarbij een pijnlijk inci dent voor, toen een van de opgeroepenen meende de toegekende onderscheiding onder protest te moeten aanvaarden, daar het er mee geëerde familielid een Militaire Willems orde en niet een Nederlandsche Leeuw ver diend had. Het Prinselijk paar sprak lang en bewogen met hen die het grootste offer brachten. Dit deel van de plechtigheid was wel het meest indrukwekkend van heel het gebeuren op den Grebbeberg, dat allen die er waren, zeer trof. Toen de officieele gasten vertrokken en de troepen afgemarcheerd waren, legden velen bloemen, op de honderden graven. vereenvoudiging in de richting van een referendum bij Grondwetsherziening te aan vaarden. De heer Anema had dit verkapte referendum als dwangstelsel verworpen. De communist KOEJEMANS hield een zeer uitvoerig betoog tegen de wijziging van art. 192, wélke nader in een wetsont werp nog moet worden beoordeeld door de Kamers. Hij toonde groot respect voor de Eerste Kamer en had er ernstig bezwaar tegen, dat het parlement was overrompeld door deze wijziging van de Grondwet. Zake lijk tot dezelfde conclusie kwam de heer PAMONTJAK, een „daklooze" Indonesiër, die van meening was, dat deze overhaaste wijziging in Indonesië groot wantrouwen zou doen ontstaan. Prof. DONKERSLOOT had het ook over dit onderdeel der herzie ning, dat zooals bij het niet onaardig uit drukte. „meegelift" was met de schamele rest en in een zeer incidenteele behandeling daaraan was vastgekoppeld. Avondvergadering. In de avondvergadering sloot de heer POLLEMA (C.H.) zich aan bij het voor his- torischen zin getuigend betoog van prof. Anema, die van oordeel was, dat de Grond wet in het hart werd getroffen; de beschou wing van prof. Kranenburg daarentegen noemde hij een „momentopname" en het Londensche staatsrecht .contra-revolution- nair." Een zévental materieele bezwaren werd ver volgens in een goed gedocumenteerd betoog ontwikkeld. De voorstellen zijn ook in strijd met de Grondwet, volgens mr Oud. De C.H.- fractie is er tegen De heer REINALDA (P. v. d. A.) zag de voorstellen in den wervelwind van den tijd. waarin we leven en pleitte voor aanvaarding van het wetsontwerp. Te 9 uur kon MINISTER BEEL zijn ver dediging beginnen. Hij had bezwaar tegen de kwalificatie door den heer Blomjous van „ineen geknutselde G.W.-herziening", zij ver dient beter en bedoelt stabiliteit in het staatsbestuur te verzekeren en tijd te be sparen door vereenvoudiging. Tegenover den heer Kropman werd Indië naar voren ge bracht en betoogd, dat een keer ontbinding wordt uitgespaard door de gedaëhte herzie ning. MINISTER LOGEMANN bestreed den heer Koejemans nog kort en herinnerde aan de wet, die de uitzending naar Indië nader regelen zal. Wij doen reeds wat voorheen Britten deden bij de evacuatie en moeten daarvoor paraat blijven. Er werd niet gerepliceerd. Het w.o. Veranderingen werd goedgekeurd met 24 tegen 20 stemmen. Dat regelende de Ontbindingsmaatregelen met 34 tegen 9 stemmen en het ontwerp inzake art. 192 ging er door met 34 tegen 8 stemmen. Daarna sluiting der vergadering. Scheven, visschers verwerpen uitspraak Rijksbemiddelaar Haringvloot vaart dan ook niet uit. Met betrekking tot de haringvisscherij deed de rijksbemiddelaar de volgende uit spraak; de opvarenden zullen blijven laden en lossen tot een speciaal daarvoor inge stelde commissie heeft uitgemaakt of het wel of niet mogelijk is, dat er aparte ploe gen komen voor het laden en lossen. Het rapport van de commissie kan voor 15 Sep tember van dit jaar verwacht worden. Verder zal er een kok-matroos worden aan gesteld, die in de eerste plaats^ kok is en zoo noodig helpt met de vischvangst. Deze weinig aanlokkelijke uitspraak is door de visschers afgewezen. BURGEMEESTERS. Benoemd tot burgemeester van Groenlo H. >J. Schoemaker, van Ruinen mr C. A Crena de longh, van Borger R. Th. Bijle- veld, van Sint Michielsgestel mr W. C. A. Francissen, van Andijk mr H. H. Douma, van Wijhe mr. J. W. C. Tellegen, van Mont- foort en Willeskop F. J. A. M. Monchen. van Gorssel mr J. O. Thate. Aan D. Smits is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van 's-Gravenmoer. Fransche divisies onkundig van het opgeven der Peel-linie Generaal Reynders, die in Januari 1940 ontslagen werd als opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft na zijn brochure „De wisseling in het opperbevel" - een twee de brochure uitgegeven waarin ernstige be schuldigingen tegen de Regeering-De Geer worden geuit. Generaal Reynders wilde het land krach tig verdedigen in de Raam-Peel en de Waal -Linge-stelling en in de Grebbelime, waarvoor hij contact gezocht had met den Franschen opperbevelhebber Gamelan. Toen hij zijn zienswijze van een werkelijke ver dediging in den ministerraad verdedigde, daar anders bij den vrede te weinig met onze belangen rekening zou worden gehou den, merkte minister Albarda op: „En, gene raal, wou U déar onze jongens aan op offeren?" Het slot was, dat generaal Reynders moest wijken, want de regeering wenschte een „symbolische verdediging", tot welke ge dachte ook generaal Winkelman, die oor spronkelijk dezelfde meening had als zijn voorganger, werd vbekeerd. Daarop is „een strategisch verwoestende comedde" opgevoerd. In de Peel bleef het Hle Legerkorps, alleen voor den schijn. Bij de nadering der Duitschers trok het terug over de bruggen van Moerdijk, Keizers veer, Hedel en Heusden. Van deze bruggen wer den de springladingen verwijderd. Zij vie len onbeschadigd in Duitsche handen en het hart van Holland lag open. Als zwaarste beschuldiging voegt de oud opperbevelhebber hier aan toe, dat de regee ring, wetende, dat deze heele Peelstelling geen stelling meer was en desniettemin de Franschen troepen hiervoor gereed hielden, de Fransche staf daarvan niet in kennis is Zes Fransche divisies waren naar ons Land op weg, toen pas op den lOden Mei aan Gamelin werd meegedeeld, dat Nederland van de verdediging der Peelstelling afzag. De divisies kwamen om 9 uur aan de grens bij Breda, maar vonden deze door een Nederlandsch grensbataljoh gebarricadeerd. Volgens deze brochure zou de Lichte Divisie over den Moerdijk terugkeerem om de parachutisten op te ruimen. Uit Den Haag kwam echter de mededeelingMijdt den Moerdijk. Dientengevolge kon reeds op den tweeden dag een Duitsche pantserafdee- ling ongehinderd het land binnenrukken en met de valschermjagers in contact komen, waardoor het lot van de vesting Holland was beslist. De generaal komt in zijn geschrift tot de conclusie, dat het catastrofale verloop van den oorlog tegenover een in aantal sterk inferieuren vijand (3 Nederlanders tegen over 1 Duitscher) in eerste instantie is te wijten aan het ingrijpen der regeering in het krijgsbeleid, hetwelk culmineerde in een opdracht, welke met de beschikbare strijd krachten niet was uit te voeren. Een nieuw voorstel van Byrnes Conferentie in Parijs neemt geen beslissingen. In de zitting, die de ministers van Buiten lamdsche Zaken der Groote Vier gisteren in Parijs hielden, stelde Byrnes voor, de con ferentie te verdagen tot 15 Juni en een vredesconferentie bijeen te roepen tegen 1 of 15 Juli. Over dit voorstel beslist men heden. Over het Italiaansche vredesverdrag werd geen beslissing genomen. Slechts de kwestie Cyrenaica is besproken, waarbij Bevin herinnerde aan de beloften, die Engeland den stammen van Cyrenaica deed, dat zij gehoord zullen worden bij de discussies over den toekomstigen status van hun land. Tegen een Italiaansch beheer- schap, aldus Bevin, protesteerden reeds Ara-- bische- en Joodsche leiders in Tripolitanië Met de interpretatie van Molotof, dat die belofte alléén betrekking had op de vraag of de Italiaansche koloniën in het alge meen onder beheer moeten worden ge steld, kon Bevin niet accoord gaan. Deze vraagstukken, de„ herstelbetalingen door Italië en de grenskwestie met Joego Slavië zullen aan de plaatsvervangers der ministers ter bestudeering gezonden worden. Met andere woorden: de besprekingen er over zijn voor het oogenblik heelemaal vast geloopen Kerk en School EISCHEN EN UITSPRAKEN TEGEN LANDVERRADERS. AMSTERDAM: eischen: M. J. Th. Schroote 1 j- 2 j. voorw. (Luftwaffe); P. v. Rijn, 12 j. Waffen-S.S.)P F. W. Kup, 5 jaar (NSKK). DEN HAAG: eischen: J. R. Dekker, Baren - drecht, 3 j. (verraad); D. Ooms, Gouda, 2 j. (verraad). CORRIGENDUM Terecht wijst het A.N.P. ons op het feit, dat het bericht over het vertrek van mr. K. Ver boeket niet door het A.N.P. doch door AP. is verstrekt. Gaarne onze verontschuldiging. DE TJ1CUTRE1S VAN DE PEGASUS Door G TH ROTMAN Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Assen, H. ten Doorn- kaat Koolman te Ohur (Zwtserland); te Blij'ham, G. Hopster te St. Jacobi-Parochie; te Lermens, J. L. v. d. Berg te Termunten; te Neede, W. de Jong te Adorp (G.; te Oude Tonge, M. Verkerk te Moerkapelle; te Soes- terberg, W. H. Poot te Eexta; te Utrecht (vac. E. van Meer), G. J. Geurtsen te Neer bosch-Hees; te Winschoten. G. Scheper te Leek. Bedankt voor Beerta (Herv. Evang.), Th. Schaafsma, evang. te Hoorn (Terschel ling); voor Geervliet, C. R. Plomp te Oos terhout (N.-Br.): voor Oostkapelle, C. J. v. d. Sluys te Zuid land; voor Rotterdam-Vree wijk (vac. J. de Vries), D. van Krugten te Almkerk. Geref. Kerken. Tweetal: te Leeuwarden (6e pred.pl.) W. v. Dijk te Nijmegen en J. C. Hagen te Zwijndrecht. Beroepen: te Monnikendam en te Vrouwepolder cand. C. W. Thijs, te Zeven bergen; te Medemblik cand. W. v. d. Kolk, te Enkhuizen; te Uithoorn, J. v. Buuren te Abcoude. Aangenomen: naar Hattem, H. Nu- man te Rijlaard. Bedankt voor Werkendam, L. v. d. Linde, te Fijnaart. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen: te Oldehove, T. de Haan te Valtermondt; te Koog-Zaandijk-Wormer- veer, cand. K. Drost te Enschede. Aangenomen: naar Bilthoven, A. I. Krijtenburg te Eemdijk-Spakenburg, die be dankte voor Ulrum. Bedankt: voor Zalk, L. G. Goris te Emmer-Erfscheidenveen. r Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Luten a.d. D., K. Bok horst te Doesburg: te Deventer H. Toorman te De Krim B. e dankt: voor Oud-Beij erland, H. W. Eerkand te Dokkum. Ev. Luth. Kerk. Beroepen: te Leeuwarden, S. G. v. di. Haagen te Winschoten. Aan genomen; naar Apeldoorn-Does burg. G Fafië te Purmerend. 38. Ten slotte bonden zegden Arabier, die van louter woede ongeveer de hele Arabi sche dictionnaire opzei, aan een der dikke zuilen vast. Onder het onafgebroken ge raas en getier van hun gevangene gebruik ten ze kalmpjes hun ontbijt en, terwijl Ali Ben Kali nog steeds probeerde, de knopen van het touw los te maken, steeg de Pega sus op en verdween in noordelijke richting. „Salem aleikum!" riep meneer Untermeier spottend, „en pas op, dat je straks niet over de gitaar struikelt!" Al heel spoedig zweefde de Pegasus nu boven de Mfddelandse Zee. Het was een prachtig gezïfcht. De witte schuimkoppen der golven blonken en schitterden in het licht der zon, die juist haar hoogste punt bereikt had. Vlak langs hen heen streek een zwerm ooievaars, die zich naar het zuïjden spoedden. „Die gaan verder dan wijmerkte meneer Van Emmen op. „Want meestal gaan ze helemaal door naar het zuiden van Afrika." PERSONALIA In den ouderdom van 70 jaar is te Haren overleden ds. P. J. Bakker, em. pied. der Ned. Herv. Kerk Te Klosters (Zwitserland) is op den leeftijd van 66 jaar overleden ds J. J. L. Middendorp, em. pred. Met een rede over „Ontwikkeling en structuur der huidige interne geneeskunde heeft dr J. Mulder zijn ambt als hoogleeraar aan de R.U. te Leiden gistermiddag aanvaard. Benoemd zijn tot res.-veldprediker, in den rang" van kapitein, ds I. Groeneberg, ds J. N. de Ruiter en ds P. P. Meerburg. STAATSCOMMISSIE VERNIEUWING H.O. Ingesteld is een staatscommissie, welke tot "taak heeft aan den minister van O.. K. en W. rapport uit te brengen in zake een vernieuwing van het Hooger Onderwijs ban de Ned. universiteiten en hoogescholen. Tot leden van de commissie zijn benoemd 71 personen, professoren, doctoren, juristen en anderen. Tot voorzitter werd benoemd mr H. J. Reinink, te 's-Gravenhage, en tot secretaresse mevrouw mr M. J. KochKijl- stra. PROMOTIES. UTRECHT, 14 Mei. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde Marius Pannevis, arts te Utrecht, op het proefschrift: „Over het helderheidsverloop van positieve na beelden". Hollanders in Indië populair (Vervolg vam pag. 1) „Dat doet weinig terzake. Hoewel het in de bedoeling ligt. dat ik hier twee maanden blijf, kan dit plan., als de omstandigheden hiertoe nopen, geheel gewijzigd wordien. U moet goed begrijpendat mijn verblijf in Holland geen plezierreis is; mijn positie en het vertrouwen, dat iik van de Ned. Regee- ring heb mogen verkrijgen, vereischen, dat ik mij met overtuiging en met inzet van ai mijn krachten aan de goede zaak zal wijden. Onafhankelijk van het resultaat begrijpt U mij niet verkeerd acht ik het een zede lijken plicht het probleem, dat het geheéle volk aangaat, in zijn juiste vormen terug te brengen. Waarom ik mij echter nu nog niet tot in de 'kleinste bijzonderheden wil uitspreken komt, omdat ik eerst de Holland- sche sfeer wil leeren kennen en voorts, omdat ik mij ten eenen male en doelbewust zal verzetten tegen een eventueel gebruik van mij als pion in de verkiezings-cam pagne". Bent u van meening, dat u nog op tijd in Holland bent gekomen om een wending in den toestand teweeg te kunnen brengen? „Laten wij niet kijken naar hetgeen ge weest is. Laten wij vooral de kleinigheden, die toch maar de zaak op een zijspoor bren gen, geheel buiten beschouwing houden. Vandaar ook dat ik u zou willen verzoeken dit gesprek als prematuur te beschouwen later, misschien volgende week reeds, zal ik de geheele Nederlandsche pers uitnoodigen om mijn dan vastomlijnde plannen te publi- ceeren. Daarom zou ik voorts u nu willen vragen het hierbij te laten. U zult ook wel begrijpen, dat mijn tijd beperkt is", aldus voegt mr Slamet als verontschuldiging aan zijn woorden toe. En terwijl onze vriendelijke gastheer ons naar de deur geleidt, stellen wij hem nog één vraag, waarop hij onmiddellijk en wat gaa.rne antwoord geeft. Hoe staat de Inheëmsche bevolking op het oogenblik tegenover de Nederlanders, mr Slamet? „Vertel u uw lezers maar zoo duidelijk als u kunt, dat de Hollanders in Indië, over de geheele linie, meer populair zijn dan ooit tevoren. En mocht mijnheer Soekarno. of mijnheer Sjahrir, of wie dan ook/' mij dit gezegde ten kwade duiden, dan heb ik nog heel wat pijlen op mijn boog om hen te krij gen, waar ik wil. Goedenavond, mijnheer!".. Dèt is mr Slamet. Vriendelijk en welwil lend als het gaat om opbouw. Fèl daarentegen als" hij voor zich ziet de verkrachters van recht en vrijheid in Indië. Als hij zijn ge dachten laat gaan over Soekarno, Sjahrir en consorten. Eén pot nat, zóoals hij zegt één uitgesproken fascistisch-georiënteerde kliek, die onder valsche voorwendsels gebruik heeft gemaakt van de impasse n© den val van Japan. En wij hopen voor dezen goeden Vader lander, dat zijn wensch zijn hértewensch, waarover wij nu nog niet mogen spreken binnen niet al te langen tijd bewaarheid zal worden en dat hij op die manier, innerlijk gesterkt, zich met nóg meer kracht zal kun nen wijden aan den opbouw van het land, dat hem èn ons, zoo dienaar is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2