JUeume gntettfi toitmuf Churchill gisteren naar Engeland gestart IDist <11 DINSDAG 14 MEI 1946 2e Serie: 2e Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 821 Abonnementsprijzen 1.10 per maand f 0.26 per week 3.25 per kwartaal (bij betaling p. kwit Verh. m. a dm .kosten) Ad/vertentiën 0.15 per mm. Bij contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 0 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: H OOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Redactie: B VAN DER ROS is obebkoetf myn brri in leg Op Valkenburg de laatste bloemen aangeboden (Van een onzer verslaggevers) Zooals hij gekomen is, vorige week, zoo Vertrok Churchill gisteren weer naar Enge land, met dit verschil, dat hij de terugreis alleen maakte. Mevrouw Churchill en haar dochter blijven nog enkele dagen in Neder land. Gistermiddag stond op Valkenburg dezelf de machine, die vorige week den oud-pre mier bracht met dezelfde bemanning. Weer was een ©erewacht aangetreden en weer was er een uit gelezen gezelschap: Prins Bernhard, mi nister Schermerhorn, schout bij nacht Rost van Tonningen voor H. M. de Koningin, de burgemeesters van Wassenaar en Val kenburg en vele an deren. De gemeente Was senaar was de laat ste die Churchill huldigde. Daar ston den schoolkinderen met sjerpen, vlaggen en bloemen aange treden langs de we gen, rond een mu ziekkorps verzamel den zich honderden ouderen en alle hui zen hadden vlaggen. Het werd in den killen wind, die over het vliegveld stond, lang wachten voor de vertrekkende ver scheen. Hij vertrok eerst om half vijf uit Rotterdam, reed door het verwoeste Haagsche Bezuiden- hout naar Wassenaar en werd daar kort maar spontaan ge huldigd. Intusschen werden zeer vele herinneringen aan. het verblijf in Ne derland in het vlieg tuig geladen. Het lag in de be doeling. dat de heer Churchill nog enkele ververschingen zou gebruiken voor hij vertrok, maar, nadat hij aangekomen was, bleek hij er de voor keur aan te geven, terstond naar z'n land terug te keeren. Voor het laatst inspecteerde hij een eere- wacht, ditmaal een van luchtvaarttroepen, nam afscheid van zijn motor-escorte en de autoriteiten, kuste vrouw en dochter goe dendag, en verdween, voor de laatste -maal toegejuicht door honderden, in de machine. Op de trap hadden twee Valkenbungsche meisjes nog kans den gast de laatste Neder- landsche bloemen aan te bieden en daarmee was het slot van dit zoo belangrijke bezoek gekomen. Om half zes verhief de PÜ.T.B.O. een kwart millioen menschen te hebben ge zien. Namens -de K.L.M. werd hem een ruiker rozen en tulpen, voorzien van een lint in de Neder landsche kleuren, ten afscheid aan geboden. Tijdens den overtocht gebruikte Churchill een glas van den nationalen Neder- landschen drank, oude klare, als hartverster king. Mrs en Miss Churchill zullen op 14 Med een bezoek brengen aan Arnhem, waar zij een krans zullen leggen bij het monument voor de gesneuvelden van de First Airborne Division, die zich in 1944 zoo heldhaftig tegen de Duitschers weerde. Al zit Nederland nog niet zoo dik in zijn voertuigen, toch waren we in staat den heer Churchill een keurige escorte aan te bieden: een escorte van de Rijkspolitie. De kiel met goud geladen, kwam binnen De eerste Holl. nieuwe voor hooge prijzen verhandeld. Gisteren is de eerste nieuwe HoEandsclie maatjesharing, na een onderbreking van 7 jaar weer aan den afslag te Vlaardingen verhandeld, nu de Kw2 van Meerburg's zich van den girond. Even te voren was de machine van Prins Bernhard gestart, die Churchill's, vliegtuig tot buiten de kust zou escorteeren. Toen Churchill in Engeland aankwam ver klaarde hij hoogst voldaan te zijn en zeker Koning van Engeland krijgt 36 paarden Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant verneemt, treft de Ned. Regeering voorbereidingen om over eenige weken aan Koning "George van Engeland voor zijn par ticuliere artillerie 30 zwarte paarden en 6 schimmels aan te bieden. Hiertoe zijn reeds ©enige Eng. officieren in ons land gweest. Katwijk aan Zee met 240 kantjes haring te IJmuiden was binnengeloopen. Het was de vangst van 6 schepen welke in het Han delsgebouw te Vlaardingen, het centrum vafct dien hairingihandel en als van ouds de toonaangevende markt, zou worden afge slagen. Dat gaf spoedig drukte langs de havenkanten. Haven- en keurmeesters waren allen vroeg int de weer, doch hun geduld werd lang op de proef gesteld. Eerst om 11.30 uur arriveerde de gepavoiseerde auto met de kostbare lading aan de Koningin. Wil- heLminahaven, luide toegejuicht door de vele wachtenden. Intusschen waren koopers uit alle doelen van het land gearriveerd, zoodat, toen om 2 uur de afslag aanving, er massa's reflectanten waren en voor deze eerste lading ongekend hooge prijzen werden be taald, varieerend van f 800 tot f 900 per ton, zoodat hier letterlijk en figuurlijk kan wor den gesproken van „de kiel met goud ge laden". De ^kwaliteit is voor den tijd van het jaar beslist goed te noemen en het is te hopen, dat dit eerste schip spoedig door vele andere zal wofdien gevolgd zoodat dit kostelijke zeebanket weer op elke tafel zal kunnen komen. Souvenir voor Churchill -Bij zijn terugkeer in Engeland nam Churchill een der asohbakken uit het Dakota-vliegtuig mee huiswaarts. Deze aschbak was hem als een souvenir aan de reis ten geschenke gegeven. DAT gisteren ten departement© van O., K. en W. de commissie van advies en overleg inzake herziening onder wij zerssalarassen is geïnstalleerd. DAT door de burgemeester van Ede 400 bronzen herinneringsplaquettes naar Canada zijn gezonden om te worden uitgereikt aan die militairen, die hebben medegewerkt aan de oprichting van het oorlogsmonument te Ede. DAT de toelatingseischen voor bloembol lentelers zullen worden verzwaard. DAT tot Ned. lid in het Permanente Hof van Arbitrage is benoemd prof. dr J. H. W. Verzij 1. DAT vele kampen en vliegvelden zullen Worden ingeschakeld bij de opleiding van vliegend- en grondpersoneel van de Nederl. Luchtvaart. DAT de tentoonstelling „Friesche dagen 1946" te Leeuwarden door ruim 27.000 per sonen is bezocht. DAT een 15-tal Fransche journalisten gis teravond te A'dam een lezing van prof. dr J. Kinsbergen over den economischen toestand van Nederland heeft bijgewoond. j DAT het Friesch genootschap voor taal en letterkunde gasteren zijn 100-jarig bestaan herdacht. DAT de Ver. „Zeeuwsch Oorlogsmuseum" zich voorstelt in Zeeland een museum in te richten ter herinnering aan de oorlogsdagen en de illegaliteit. DAT in. Dalerveen (Dr.) vijf boerderijen zijn afgebrand, waardoor weer zes gezinnen dakloos werden. Te veel van het goede! Twee hoeden in één jaar is wel wat veel van het goede, doch het wordt nog erger als er tot twee maal toe op een redactie een hoed spoorloos verdwijnt. Gistermorgen is nl. mèt een bezoeker weer het hoofddeksel van een onzer ver slaggevers vertrokken. Misverstand 7 Laten we het daar voorloopig op houden! DAT mr P. A. Blaisse van het depart, van Handel hedenavond om 8.05 uur over Hil versum II spreekt o<ver de vooruitzichten van den in- en uitvoer. DAT de directeur-géneraal van het Onder wijs bij gemeente- en schoolbesturen heeft aangedrongen op nauwkeurige uitvoering van de wet tot bescherming van leerlingen tegen besmettelijke ziekten van onderwijzend per- spneel. 't Prinselijk Paar op het puin van Arnhem Gisteravond heeft het Prinselijk Paar te Arnhem de opvoering van het herdenkings- spel „Op het puin", door Arnhems jeugd bij gewoond. De 8e Compagnie Pioniers uit Ze venaar vormde een eere-cordon bij den in gang van het Stadhuis, waar de Kon. gasten werden ontvangen. Ondanks het gure weer hebben duizenden bezoekers van het prach tige spel genoten. De „Flying Dutchman" te N. York aangekomen Had diverse bekende Nederlanders aan boord. Gisteren is de „Flying Dutchman" der K.L.M., op het 'Laguaidaa vliegveld bij New York aangekomen. Onder de 31 passagiers waren de heer Goetzen, directeur van Finan ciën van Ned. Indië. Deze deelde mede, dat hij twee weken injde V.S. zal blijven. Hij zal te Washington besprekingen voeren met de ministers van Buitent. Zaken en Financiën en dan naar Nederland terugkeeren. Hij denkt in totaal vier maanden uit Batavia afwezig te zullen zijn. Verder waren nog aan boord de gouver neur van Curasao, mr J. C. Brons, met echt- genoote. Deze zullen na een, verblijf van een week te New York via Miami naar Paramaribo reizen. De heer Brons verklaarde zeer bevredigende besprekingen met minis ter Logemann te hebben, gevoerd. De nieuwe financieele adviseur van de Ned. ambassade te Washington, L. R. M. Soutendijk, maakte met zijn echtgenoot© eveneens de reis mede. Na een verblijf van enkele dagen te New York zullen zij zich naar Washington begeven. Max Schmeling krijgt 3 maanden gevangenisstraf De Duitsche ex-wereldkamipioen zwaar gewicht bokser, Max Schmeling, is gisteren door het militair gerechtshof te Hamburg tot drie mnd. gevangenisstraf en f 10.000 mark boet© veroordeeld, wegens overtreding van d© door het Britsche militaire bewind uit gevaardigde orders. Bonnen T 3.5 en X 35 bewaren Voorraad import-sigaretten was voldoende. De houders van tabaksbonnen T 35 en X 35, die er niet in geslaagd zijn hierop importsigaretten te krijgen, moeten hun bonnen voorloopig nog bewaren, daar een regeling wachtende is, om hen later alsnog te helpen aan Eng. sigaretten. Bij de recente distributie van import-sigaretten waren 91 millioen stuks voorradig, voldoende om iedereen zijn rantsoen van 20 sigaretten te geven. Er zijn winkeliers die nog sigaretten in voorraad moeten hebben en hiernaar moet eerst een onderzoek worden ingesteld. AMSTERDAM VERHOOGT ZIJN BADTARIEVEN. Te Amsterdam zijn, op enkele uitzonde ringen na, de tarieven der gemeentelijke badhuizen en zwmbaden verdubbeld. Abon nementen en leskaarten zullen circa 60 pet in prijs stijgen. B. en W. vragen overigens den Raad machtiging voor bepaalde categorieën van personen, schoolkinderen b.v., gereduceerde tarieven vast te stéllen. Bedlegerige zieken kunnen niet stemmen Na dnfoa*matie vernam© de N i e u w e Leidsche Crt, dat zij, die wegens ziekte verhinderd zijn bij de a.s. verkiezingen hun stem uit te brengen en niet per auto naar het stembureau kunnen worden vervoerd de oproepingskaart dienen mee te geven aan een hunner familieleden verwanten. Deze moet, onder mededeeling Van het ziektege val, de kaart op het stembureau inleveren. De stem van de(n) zieke komt dan te ver vallen. Dr AMIR NAAR NEDERLAND. Dr Amir, de rèpublikeinsch^ vice-gouver- neur van Sumatra, die zich onlangs te Medan onder Ned. bescherming stélde, heeft het voornemen te kennen gegeven naar Neder land te willen vertrekken. Madame Gode, de ooidiste vrouw in, Frankrijk, wordt morgen 104 jaar. DAT bij de opening van de Groninger Mei-kermis een bedrag van f 1134.26 is op gehaald voor Putten's jeugd. DAT de termijn voor aanbieding van vor deringen op Engeland en Amerika bij de Ned. Bank is verlengd tot 15 Juni 1946. DAT van 30 Maart tot 14 April door den mijnopruimingsdienst in ons land 13333 mij nen werden geruimd, waarbij twee Duit schers om het leven kwamen. DAT de wnd gemeente-ontvanger van Wassenaar, de heer F. J. A. M. Monchen, is benoemd tot burgemeester van Montfoort. DAT er een corrtmis^e is benoemd om rapport uit te brengen over de turfpositie in Z.-O. Drente, het vaststellen van een productieplan en de geleidelijke overscha keling van de arbeider naar andere be drijven. DAT ir J. Bakker, hoofding. der Staats mijnen te Geleen, benoemd is tot adviseur van de „National board" te Londen, welke „board" onlangs werd opgericht om de genationaliseerde, mijnen te beheeren. DAT te Epen (Z. Limburg) een groot© smokkelarij van Ned. vee naar België is ontdekt en vele arrestaties werden verricht. DAT ir J. A. Beukers van de A.P.C. te Den Haag is benoemd tot comissaris der Ned. TankvervoercentraiLe. Nog een erkenning Sombere klanken moest minister Mansholt vorige week Vrijdag in zijn „Praatje op de brug" doen hooren. En het was nog wel het laatste praatje voor de ver kiezingen. De internationale positie van de voedselvoorziening is niet gunstig. ,Op de eene plaats moge er ruim genoeg zijn, op de andere plaats is er niet voldoende. We zullen er de Regeering geen verwijt van maken. We zouden het doen, indien we kwaad met kwaad wilden vergelden. Want nu herinneren we ons, hoe voor den oorlog de wereld en ook ons land gebukt gingen onder een plaag van werkloosheid. Ook toen waren het factoren van internationalen aard, welke dit betreurenswaardig verschijnsel veroorzaakten. Maar hoe was toen de houding van minis ter Mansholts geestverwanten? Een stroom van critiek kwam neer, alleen en uitsluitend op het hoofd der Regeering. Zij was de schul dige en zij alleen. Zelfs nu nog kan men deze critiek niet nalaten. Ook deze volksmisleiding, welke achteraf een mooie revanche krijgt, mogen wij bij de komende verkiezingen niet vergeten. De. er kenning van minister Mansholt komt wel laat, maar voor ons nog net op tijd. Hij begrijpt er niets van In het „Rotterdamsch Nieuwsblad" bespreekt de hoofdredacteur prof. mr C. W. de Vries, de Nota-Gerbrandy in een artikel, waarin we den volgenden zin aan treffen: „Hoe dikwijls hebben wij het radio toestel na zijn speech, o, zeker na een zeer goed bedoelde speech, afgezet met de ge- 1 waarwording: „Hij begrijpt er niets van". Journalisten hooren veel, maar zulk ,eeti oordeel over de radioredevoeringen van onzen oud-minister-president hooren we voor het eerst. U, mijnheer de hoofdredacteur, waj dus van oordeel, dat de heer Gerbrandy er niet veel, neen, niets van begreep.' Maar dan herinneren we ons de donkere jaren der bezetting, en dan herinneren we ons hoe in de donkerste uren, naast onze Ko ningin en naast mr Ohurchill, Gerbrandy het was, die ons volk moed insprak en het staal de in zijn verzet. Het viel ons altijd weer op hoe deze man, stoer Calvinist, uiting wist te geven aan het geen in ons volk leefde en aan wat ons volk behoefde. Onze ervaring was geen andere, dan dat Gerbrandy tot zeer ver buiten den kring zijner geestverwanten met gevoelens van de grootste dankbaarheid werd be luisterd. Zelden heben wij het woord van Kuyper zoo duidelijk'verstaan, dat het Cal vinisme den grondtoon aangeeft van ons volkskarakter. Hoe men tot het oordeel van prof. de Vries kan komen is ons ^kortweg gezegd een raadsel. We erkennen het gaarne: „Wij be grijpen er niets van". Misschien is het prof. de Vries onbekend, dat het blad, waarvan hij thans de hoofd redactie voert, in de jaren der bezetting zijn kolommen is blijven openstellen voor de nazi-propaganda. Dat ons volk, ondanks deze jperspolitiek, krachtig is gebleven, danken wij voor een aanzienlijk deel aan mannen als Gerbrandy. Wellicht begrijpt prof. de Vries het nu beter? „Good bye, but not for ever!" SPOORWEGEN EN VERKIEZINGEN Op de verkiezingsdagen zullen de week kaarten voor de heenreis geldig zijn tot 12 uur en voor de terugreis als op Zaterdag. „KOTA BAROE" ALS REPATRIEERING3- SCHIP. Het s.s. „Kota Baroe" is op 10 Mei uit Semanang vertrokken met 462 repafcrieeren— den aan boord. Het sohip wordt 1 Juni ba Suez verwacht. Koud, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Lang zaam naar N.W. krimpende wind. meest matig in het binnenland, tijdelijk nog krach tig langs de kust, na een tijdelijke opkla ring in den nacht, overdag weer zwaar be wolkt met een enkele bui. Zeer koud vooir den tijd van het jaar. Wind- en Stormwaarschuwingsdienst. x 14 Mei 9 uur: districten Noord, Midden en Zuid: waarschuwing voor harden Noorde lijken wind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1