De Leidsche burgerij juicht „Winny'' toe NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 11 MEI 1946 POLITIEKE DAG VRIJE UNIVERSITEIT Met het oog op de a.s. verkiezingen heeft het studentencorps aan de Vrije Universiteit te Amsterdam een politieken dag georgani seerd. In de morgenvergadering sprak mr F. W. Schokking van de C.H.U. over: ,,De poli tieke verantwoordelijkheid van den kiezer", waarna de heer C. Kleijwegt van de Partij van den Arbeid het woord voedde over het onderwerp: „Rondom de antithese". 's Middags hield de heer J. Schouten van de A.R. partij een uitvoerige rede over: ..Le vensovertuiging en staatkunde", waarin deze wees op het verschil tusschen samenwerken en samensmelten. Het laatste wijzen wij af, omdat alleen het eerste uitgaat van de er kenning van geestelijke verscheidenheid met behoud van eigen levensovertuiging en or ganisatie. Zoo kan men. waar mogelijk, tot een gemeenschappelijke solutie geraken. Mo ge de groep Christenen, die medewerken aan de afbraak van hetgéen in een eeuw is opgericht, tot het inzicht komen, dat zij zich voor dat slooperswerk niet mag geven. Ongekende geestdrift langs den weg (Van onzen specialen verslaggever.) Na Amsterdam en Den Haag is dan ook eindelijk Mr. Winston Churchill •binnen Leidens veste gekomen. Eindelijk schrijven wij, want ruim drie maanden geleden, gewaagde reeds prof. dr B. G. Escher van de laatste Dies-viering, «van het besluit om den grooten Engelschman het eere-docto- raat in de Rechten aan te bieden. Drie maanden lang heeft Leidens bur gerij dan ook met nauw verholen on geduld op de komst van dezen Vrij heidskampioen gewacht om hem op niet te miskennen wijze haar hulde en dank te brengen. De dag, de tiende Mei, kwam en het is er één geworden, die met vette letters in de historie van de Sleutel stad zal blijven gegrift staan. Zooals wij reeds gisteren in een deel van onze oplaag hebben vermeld, werd Chur chill door een duizendkoppige menigte in Leiden begroet. Wij hadden post gevat bij het Academie gebouw, dat zulke sterke herinneringen op wekt uit het verleden. Het doet ons terug denken aan het rampjaar 1574, toen pest rondwaarde en zoovele slachtoffers eischte en de honger zoo groot was. Het water, het verlossende water, waar de Spanjolen als de dood voor waren, wilde maar niet stijgen. De wind zat in den verkeerden hoek. Totdat 3 October, de dag der uitredding aanbrak. God, aan Wien zelfs de wind gehoorzaamheid verschuldigd is, had ingegrepen. Leider» kreeg, voor haar dapper volhouden, van den Vader des Vaderlands, haar Univer siteit. „Pro I^atria" wordt intusschen het laatste examen afgenmen, de geweren worden ge- presenterd en komen weer kletterend qp den grond neer. Het commando klinkt: „Op de plaats rust". De reporter van de N.C.R.V., Gerard Hoek, de oud-Pernixman, is druk bezig aan de voorbereiding van de radio uitzending en aan de Oostzijde van het Ra penburg voeren zusters met de kleuters van het" Rotterdamsche kindertehuis, vreugde dansen uit. Maar daar begint de zware Bourdoeiklok van deti Stadhuistoren haar klanken over de stad uit te gieten: Churchill komt, Churehïjll komt, melden ze ons. De paarden van de eerewacht der Leidsche vrouwelijke studen ten, welke voor het Academiegebouw was opgesteld, beginnen ongeduldig te trappelen. In de verte zwelt het gejuich aan. Reeds zwenkep enkele gemotoriseerde Rijkspolitie het Rapenburg op endaar is Churchill, ditmaal zonder sigaar, doch rechtopstaand in de H. 37, onze koninklijke auto, enthousiast met zijn hoed zwaaiend. Hij schudt den rector-magnificus, prof. dr B. G. Escher hartelijk de hand, inspecteert de eerewacht van „Pro Patria" en glipt het gebouw in. Twee dochters van den promo tor, prof. dr R. P. Cleveringa, overhandig den mevrouw Churchill en haar dochter, bloemen. r Even later weer gejuich, ditmaal bestemd voor het Prinselijk echtpaar dat passeert, even een glimp opvangt van het gebeuren op het Academieplein, maar dan regelrecht doorgaat naar de Pieterskerk. Doch daar is „Winny" weer. plechtstatig gehuld in zijn roode toga met baret, het teeken van zijn waardigheid als eere-doctor van de Oxford-universiteit. Aan zijn lin kerzijde loopt prof. Cleveringa, terwijl mevr. Churchill en mej. Mary Churchill worden begeleid door den president-cura tor, mr baron de Vos van Steenwijk en ds. F. Kleyn, lid van het college van cura toren. Hierachter volgen alle hoogleeraren en oud-hoogleeraren in ambtsgewaad en langzaam gaat deze stoet op weg naar de Pieterskerk voor de promotieplechtigheidi IAt de kerk waait doctor Winston Chur chill onophoudelijk het publiek toe met zijn pas verkregen bul. Ook de Prins en de Prin ses loopen nu in den stoet mede en hebben eveneens een warme hulde 5jn ontvangst te nemen, vooral als zij nogal even op de Non- nenbrug blijven staan, wat de fotografen en ons zeer in den smaak valt, maar dat wij tenslotte met opstoppers van de politie moe ten bekoopen. Nu, deze waren dubbel en dwars waard, wat zag de Prinses er koste lijk uit in haar zeegroene japon en de Prins dn zijn generaalsuniform. Hoe liefelijk klonk ons het woord „beau tiful" uit. den mond van nuiss Mary in de ©oren. Om nooit te vergeten. In het Groot-auditorium volgde nu de Kerk en School Gen. Synode der Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) De formule van 1905 vervallen verklaard Na gebruikelijke opening werd aanstonds in behandeling genomen het rapport over de verklaring van 1905. Er was thans een ge wijzigde conclusie opgesteld, waarin van de verklaring gezegd wordt, dat zij ..veelzins onjuist" is. Het slot luidt dan „dat deze ver klaring door onze kerken met meer voor haar rekening wordt genomen." Bij de bespreking bleek dat sommigen een beslissing liever zouden willen uitstellen totdat de synode weer bijeenkomt, n.l. 22 Mei. Dit werd door eenige leden tot een voorstel gemaakt, doch bij meerderheid werd besloten dat de discussie nu zal worden voortgezet. Hierbij kwam tot uiting dat som migen, o.a. prof. Schilder, de woorden „veel zins onjuist", willen gemotiveerd zien. Ds. Vonk stelde voor de redactie aldus te wij zigen „reeds als pacificatieformule veelszins onjuist en daarom ondeugdelijk" terwijl ds Van Dijk wilde lezen: „veelszins onjuist en daarom als pacificatieformule ondeugdelijk." Deze laatste redactie werd met alg. stemmen aanvaard. De Synode besluit op Woensdag 22 Mei weer in openbare zitting bijeen te komen. Aan de orde is nu het rapport van ds Visser over correspondentie met en voorlichting van de buitenlandsche kerken. Hun was ge-, vraagd hun lotgevallen tijdens den oorlog te willen inzenden. Er is nog geen antwoord ontvangen. De commissie bepleitte het ill contact treden met alle buitenlandsche Geref. Kerken, met welke de Geref. kerken tot dusver in correspondentie waren Den conclusies werden aanvaard. De heeren Waalewijn (Amersfoort) rap porteerde over de afvaardiging van particu liere synodes naar de generale synode. De afvaardiging der ressorten was verschillend. De commissie keurde om den overgangstoe stand dit niet af, doch wil voor het vervolg de regel der k.o. hier afgevaardigden van elke particuliere synode. Prof. Schilder be pleitte niet strikt de provinciale grenzen te volgen, doch het land in te deelen naar de dichtheid der kerkelijke bevolking. Deze ge dachte werd afgewezen en de conclusie der commissie aanvaard. Over het rapport inzake attestaties werd het denkbeeld van gelijkluidende modellen verworpen. Elke attestatie moet in elk geval een getuigenis zijn over de belijdenis en wandel van betrokkene. Nadat besloten werd over te gaan tot stencilen van de acte van rapporten en van de conclusies van den zit- tingstijd van deze synode werd zii verdaagd tot Woensdag 22 Mei. Ons Prinselijk Paar, zooals Leiden het gisteren zag ter gelegenheid van Churchill's eere-promotie. (Exclusieve opname Nwe Leidsche Crt.) de heer Churchill eveneens zich op weg be geeft via Rapenburg, Steenschuur en Bree- straat naar Minerva". Het publiek is bijna niet te houden. Het 'is overal hetzelfde beeld, geestdrift en nog eens geestdrift. Bij de socie.'eit wordt hij ontvangen door den praeses coüegiï, den heer W. J. Geert- sema. Doch voor Churchill binnengaat, blijft hij op de stoep van het gebouw staan en met breede armzwaaien wuift hij de duizenden, die hier een plaatsje hadden ver overd, toe. Öet dreunt van de toejuichingen, wanneer hij zijn hoed op zijn wandelstok in de lucht steekt. Een sigaar ontbreekt niet bij dit tooneeltje. Dat was Churohdll, zooals wij hem kenden van de foto's, doch nu zagen wij het in werkelijkheid. In de sociëteit wordt hij door honderden studenten met een ,,Io Vivat" begroet. Kort na den hoogen gast arriveeren meer voor aanstaande persoonlijkheden in het gebouw en als onze oud-premier, prof. dr P. S. Ger- brandy, passeert, begint het publiek op nieuw te juichen. Leiden brengt den onver schrokken vaderlander, Gerbrandy, die het Ned. sehip van Staat door de branding heeft gebracht, haar hulde. Op de stoep draait hij zich naar de menigte toe en met luide stem roept hij uit: „Ik dank u allen voor den steun, welke ik 'in de afgeloopen jaren van u heb mogen ontvangen. Een driewerf hoera voor onze Koningin, Churchill en de Universiteit", waarop de opeengepakte mas sa het antwoord niet schuldig blijft. Tijdens het bezoek aan de „Soos" wordt Churchill o m. toegesproken door den heer Geertsema. welke rede door Churchill wordt beantwoord. Onder het gebruik van een whisky vindt hij hier gelegenheid een versche sigaar op te steken en ongedwongen vertoeft hij ongeveer drie kwartier temidden van de studenten Het geheele bezoek aan de Sleutelstad was gepaard gegaan met het gebruikelijke cere monieel, doch wanneer de Britsche gast het gebouw verlaat, valt dit alles als een kaar tenhuis in elkaar Wat er toen geschiedde, treft mén elders in ons blad aan. Churchill verliet Leiden niet zooals hij was gekomen, maar hij zag kans er netjes tusschen uit te glippen. Het was een voor- va 1dat allen, die het hebben gadegeslagen, nimmer zullen vergeten Churchill kwam. zag en won de harten van de Leidenaren. Het was sen dag vol historie voor onze Sleutelstad De kampioen voor de Vrijheid had ook in Leider zijn triomphen gevierd Generaal Student. Hitl«r nr- c tistendeslrundige. die o.m 1 ;anval Kreta leidde, is tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld. kend gemaakt dat om 2 uur op den nieuwen verkeersweg bij de Sikkens dit zou .plaats hebben. Spontaan werd aan deze oproep gevolg ge geven. In grooten eetale was de uittocht van ons dorp richting Sikkens. Zoodat om 2 uur een duizend koppige menigte het groote mo ment stond af te wachten. We merkten op den burgemeester met ambts- ketting, de wethouders en de raadsleden. De meesten waren vergezeld van hun dames. De politie zorgde voor regeling van het verkeer en afzetting. Eindelijk kwamen de politiemotorrijders in 't zicht en drongen de hunkerende menigte op een behoorlijken afstand. Direct volgde de auto met den grooten staatsman, en daar achter een auto met mevrouw Churchill en haar dochter. De auto van Churchill stopte bij den Burgemeester, die onmiddellijk naar voren trad en hem verwelkomde met een handdruk. De burgemeester bedankte Chur chill hartelijk namens de ingezetenen van Sassenheld dat hij de gelegenheid gaf om hem te begroeten. Verder vertolkte hij de groote dankbaarheid-van onze gemeente dat Churchill de man is geweest om met taaie volharding den oorlog tot overwinning te brengen. Ook dat zijn stem voor de radio altijd een opbeuring is geweest voor ons als- S>assemers. Staande in de auto hoorde Chur chill deze toespraak aan en bedankte met een handdruk, en toen zagen we Churchill zooals wij hem gaarne wenschten te zfen. In wat gebogen houding stond hij daar in een vriendelijk zonlicht met de onafscheidelijke sigaar en met het maken van het V-teeken de ovatie in ontvangst te nemen. Dit mo ment, dat gepaard ging met het onder vuur nemen van de fotografen, was een ontroe rend schouwspel. Groote aandacht hadden ook mevr. Chur chill en haar dochter, die door twee meisje van de Sikkensfabriek een bouquet bloemen werd aangeboden, wat zeer werd gewaar deerd. Daarna werd de zegetocht voortgezet onder luide toejuichingen van de Sassem- sche bevolking. VOORSCHOTEN. ChurchiU gehuldigd. Vele bewoners van Voorschoten stonden Vrijdagmiddag' aan den Rijndijk in afwachting van de komst van Winston Churchill. Vol verwachting klopten de harten der school kinderen, die hem bloemen zouden aanbie den. Zou de auto stoppen? Om even over half drie klonk er luid gejuich en ja waar lijk de auto stond stil en de bloemen wer den in ontvangst genomen. Even later volgde de auto met Prinses Juliana en Prins Bernard, die ook luide werd toegejuicht Bij het proces tegen Antonescu in Roemenië kwam aan het licht, dat de Ge stapo de hand had in de moorden de f \:if nsche staatslieden Jorga. Caiinescu e.a Een beraamde moordaanslag op koning Michaël is verijdeld. v Om anti tt .iic.i .»idui.cfae 0e studenten langs den gevel van de •ociëleit „Minerva" het dak op. promotie-receptie, waar Ohiurohil! door tal rijke autoriteiten werd gelukgewenscbt. Naar de Sociëteit. Het eerste kwamen de Prins en de Prin ses naar buiten. Prins Bomhard stapt in zijn wagen om naar de Sociëteit te gaan, terwijl Prinses Juliana het gebouw van de V.V.S.L. betreedt. Even later worden zij gevolgd door de familie Churchill, waarvan Churchill's auto stopt te Sassenheim Toespraak van den burgemeester Ook de ingezetenen van onze gemeente hebben het groote voorrecht gehad om Win ston ChurchiU te mogen begroeten. Deze bij zondere gebeurtenis, die zeker onvergetelijk zal zijn, is te danken aan den heer Koppe van de Sikkens Lakfabriek, die het initiatief heeft genomen om bij bevoegde autoriteiten het juiste uur te vernemen wanneer Chur chiU op weg naar Leiden zou passeeren. Daarna heeft hij zich in verbinding gesteld met den burgemeester, en zoo werd ons be- Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Axel (toez.) J. van der Sar te Moerdijk; te Coevorden A. J. En gels teGrootegast; te Cubbard (toez.) W. Aalders, cand. te Nieuw-Leusente Ede (toez) P. F. J. Lamens te Elspeet; te Gro ningen (vac. C. W. Coolsma) S. H. Span jaard, Rem. Geref. pred. te Groningen: te Westbroek, J. R. Cuperus te Doornspijk. Bedankt voor Gouderak en Sprang, E. R. Damstee te Stavenisse, die aangeno men heeft naar Groot-Ammers: voor Om men, J. W. van Barneveld te Vriezenveen, die aangenomen heeft naar Woerden: voor Borssele (toez.) J. J. Sarabar te Honte- nisse: voor Zevenaar (toez.) H. A. Hauer te We hl Geref. Kerken. Tweetal: te Amsterdam (vac. H. Mul der), dr N. J. Hommes te Middelburg en B. G. van Teylingen te IJmuiden-Oost. Beroepen: te Onnen, A. Broek, cand. te Vlaardingen, die tevens beroepen is te Zoutkamp. Aangenomen: naar Tzum, S. Haniia te Schoonoord. Bedankt: voor Paessens, J. Haitsma te Rockanje. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te Middelburg, M. W. Nieu- wenhuyze te 's-Gravenhage-C. en K.~~ G. g. Smeden te Groningen. Academische examens. Leiden, 10 Mei Geslaagd cand.-ex. rechtsgel. W. A. v. d. Moore te 's-Graven- hage. J. Cohen Tervaart. P Paul, mej J. van Baak en H. Wesseling, allen te Leiden; doct.ex. rechtgel J. G. Sauveplanne te Lei den, J. R Bouwer te 's-Gravenhage. M. Vrolijk te Voorburg, J. de Wit te Leiden, W. van IJzeren te 's-Gravenhage en mevr. D Winkelaardu Peron te Leiden Promoties. LEIDEN, 10 Mei Gepromoveerdtot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift „Augustinus de Beata Vita" E. B. J. Postma geb. te Zwartewaal: tot doctor in de geneesk. op proefschrift ..Het Rorschach-experiment in verband met net gevoelsleven van moeilijk opvoedbare kin»- deren" A. P. J. Meyknecht, geb. te 's-Gra venhage. De prom de tafel prijk te gi :teru' ond Oft tijdens het diner, i

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6