GEEN VERÏKAG1MG z'ch best m den roek i.difi s aat te Parijs in het brandpunt NavSoc a istssc e cultuur in Amsterdam 0e moffen amusee en E LEIDSCHE COURANT I ZATERDAG 11 MEI 1948 De Heere veruu de belofte niet. 2 Petr. 3 9a. Dit apostolisch woord heeft een zwaar ac cent. Sommige leden van de klein-Aziatische gemeenten zijn tot een precies tegenoverge stelde uitspraak gekomen: „de Heere vertraagt de belofte wel" Zij hebben de omstandigheden van den dag afgemeten naar hun klein-men- schelijke berekening en hebben vervolgens ge concludeerd, dat het meer dan tijd werd, dat de Heere Zijn belofte, dat Hij zou wederkomen om te oordeelen de levenden en de dooden, in vervulling deed gaan. En leefden zij bovendien niet in „het laatst der dagen", dat op den dag van Pinksteren was ingeluid? Was het op dien dag niet juist de apostel Petrus geweest, die in zijn prediking nadrukkelijk had verkondigd, dat „het laatst der dagen" zijn aanvang had genomen met het feit van de uitstorting des Heiligen Geestes? Dus moest, naar de meening dezer kerkleden, de wereldhistorie ook weldra haar afsluiting vinden en was er, gelet op hun benauwde positie reden voor de klacht- ..De Heere vertraagt de belofte" Tegenover al dit redeneeren en klagen stelt Petrus eenvoudig de waarheid dat de Heere de belofte niet vertraagt. Want wel is het sedert dien Pinksterdag „het laatst der dagen* De aanvang daarvan is gedateerd en God heeft dit geopenbaard. Dé afsluiting is eveneens ge dateerd. maar God heeft dit niet geopenbaard. In den tijdsduur tusschen het begin en het einde van „het laatst der dagen" vindt plaats de overwinningsgang van Christus Jezus over de wereld heen. Daarin voltrekt zich de zege tocht van Zijn Woord en Geest Zoo werkt Christus naar het vast bestek van Gods gunst bewijzen in het toebrengen tot' Zijn gemeen schap van allen, die door Zijn bloed gekocht zijn. Dus heeft dit woord van Petrus -zwaar ac cent. Want nu is elke dag. dien God u geeft, tijd van Zijn lankmoedigheid. Sedert het begin van „het laatst der dagen" zijn reeds vele eeuwen verloopen. De afsluiting van dezen tijd zal echter zeker komen, want de Heere ver traagt de belofte niet. Nóg zün de gangen van het Evangelie der verzoening niet volbracht. Christus roept nóg tot Zijn eemeenschap Nu iederen dag de afstand tusschen dit woord van den apostel en zijn vervulling klei ner wordt, dringe het een ieder den Christus te zoeken om in Zijn bloed te ontvangen de vergeving uwer zonden Wie tot Hem kdmt, zal Hij geenszins uitwerpen De Heere vertraagt de belofte niet De dag des Heeren is nabij. Heden zoo gij Zijn stem hoort, verhardt UW hart niet. Laat u leiden! geheimen toegang welke is gemaakt. Daar slipt niet zoo'n enkel vrouwelijk indiviidu door, neen, één van haar wist te vertellen, dat op een Zaterdag 67 vrouwen het kamp bezochten! In één van de bunkers wordt stevig gefeest, waarbij men des nachts door gaat met de vreugde. Het is kort en goed een schandaal. Weet de geallieerde kampleïiding van dergelijke toestanden niet, of tolereert zij die rustig? Het is tijd krachtig in te grijpen. Waar bevinden zich onze zeeschepen? Amstelstroom, 8 v. Antwerpen n. IJsland; Kota Inten, 27 te Port Said verw.; Ariadne, v. Lissabon n. Algiers p. 8 Gribaltar; Theseus, v. Lissabon n. R'dam, p. 8 Ouessant; Zaan- stroom, 7 v. A'dam te Cardiff n Cuba; Bois- sevain, v. Batavia n. A'dam. 9 v. Colombo; Saparoea, 5 v. Port Arthur te Durban; Neder land, 4 v. Colombo te Hongkong: Rembrandt, 7 v. Port Pirie te Sydney; Terborch. 5 v. Van couver n Madras: Frans van Mieris. 5 v. Val paraiso; Oranjefontein, 6 v. R'dam te Tako- radi; Nïgerstroom, 4 v. A'dam te Duala; Rand- fontein, 6 v. R'dam te Kaapstad^ Oranje, 9 v. Port Said, v. Batavia n. R'dam: Hercules, 8 te Lissabon v. Algiers; Venus, 9 te Istamboel; Maaskerk, 9 te Trinidad; Prins Bernhard, 9 v. Curasao n. A'dam; Loppersum, 8 v. Freetown te Lagos; Blommersdijk, v. Havana n. R'dam, 10 te Antwerpen; Katwijk, 8 v. Saffi n. Ne derland; Oosterbeek, v. Casablanca n. Danzig, 9. 80 mijl W. van Scheveningen; Prins Mau- rits, v. Montreal n. vR'dam, p. 9 Kaap Race; Tabinta, v A'dam n. Java. p. 5 Dungeness; Tjisadane, v. A'dam n. Java. p. 6 Gibraltar; Gerard Dou. v. Londen n. Curasao, p. 5 Dun geness; Mijdrecht, 6 v. Houston te StanlowJ Wilpo, 30 v. Port Vendres te Algiers; Phron- tjs, v. New York n. Java, u v. Suez; Sloterdijk v. Batavia n. R'dam 6 v. Port Said; Ovula, 4 v. Calcutta te Abadan; Sidajoe, 3 v. Rangoon n. Singapore; Stuyvesant, 8 v. A'dam te Cura sao; Albadi, 6 te Sydney (wordt opgehouden door bootwerkersstaking). Voorloopig overeenstemming bereikt Italië stond deze week in het centrum der internationale belangstelling. Allereerst was er de conferentie in Parijs, die gisteravond eindelijk, na vele vruehte- looze pogingen, tot een „voorloopige" over eenstemming kwam ten aanzien van de Ita- liaansche koloniën, de herstelbetalingen, die [het land moet opbrengen en het aanhouden van di2 Italiaansohe krijgsgevangenen. In welke richting deze overeenstemming gaat is nog niet bekend, doch een mededee- ling, dat Molotoff vergaande concessies deed, wijst er op, dat de Italiaansche koloniën wel uitgewisseld zullen worden tegen Triëst, waaraan de Russen zoo groote waarde hech ten. De Italiaansche minister-president Ds Gasperi zeide gisteren in Rome, dat Be vin groote belangstelling had getoond voor zijn voorstel, de koloniënkwestie voor de V. N. te brengen. Alles is nog geen koek en ei in Parijs, want het belangrijkste punt van de vaststel ling* van den datum voor het bijeenkomen der vredesconferentie heeft men zorgvuldig vermeden aan te roeren, f De binnenlandsche politieke gebeurtenis sen in Italië wekten eveneens belangstel ling. Umberto is gisteren door het parle ment als vorst aanvaard en heeft den troon als Umberto II bestegen. De nieuwe vorst en koningin Marie-José, zuster van koning Leopold van België, zijn door een groote menigte hartelijk toegejuicht. De communis ten verzetten zich evenwel tegen deze troonsbestijging, daar zij den troonsafstand van Victor Emanuel niet overeenkomstig de wapenstilstanidsverdragen vinden. Er zijn berichten over een staatsgreep door de monarchisten, die de geallieerde autoriteiten verijdelden. Tenslotte is er de kwestie van de Italiaan sche vloot. De Gasperi stelde Bevin voor. haar als internationale strijdmacht ter be schikking van de Vereenigde Naties tie stel len. De commissie van maritieme deskundi gen in Parijs, besloot, dat Italië 45 oorlogs schepen, waaronder twee oude slagschepen en vyf kruisers, mag houden. Over de bestemming dier twee moderne slagschepen „Italia" en „Vittoria Veneto" bereikte men nog geen overeenstemming. DE 400.000 AMERIK. MIJNWERKERS NOG NIET IN STAKING John Lewis, de leider van de mijnwerkers in de Vereenigde Staten, heeft den 400.000 mijnwerkers order gegeven weer aan het werk te gaan tot 25 Mei a.s. In dien tus- schentijd gaan de onderhandelingen verder. Luid huilend en om hulp roepend is de Nazi-vrouwenleidster in Spanje Jolanthe Liebertrau in Madrid naar een vliegtuig gedragen, dat haar naar Duitschland terug zou brengen. Ned. soldaten laten twee S.S.-ers ontsnappen BEZOLDIGING RECHTERLIJKE MACHT WORDT HERZIEN Er is een wetsontwerp ingediend teneinde voor de salarieering van de leden der rech terlijke macht een regeling te treffen, welke zich aansluit bij die, welke in den bezettings tijd voor de .burgerlijke rijksambtenaren is ingevoerd. DÖNITZ MOET VERVALSCHING VAN LOGBOEK TOEGEVEN. Bij zijn verhoor gisteren kon Dönitz niet ontkennen, het logboek van de duikboot, die de „Alhenia" in 1939 tot zinken bracht, vervalscht te hebben, om de propaganda ter wille te zijn. Zij beschuldigde n.l. En geland van die daad. Eerste geval Tribunaal-uitspraak. Bfet Haagsche Tribunaal heeft tegen Frans Vink, den Haag, lid van het Muziekgilde der Kultuurkamer en lid der N.S.B., als eerste geval, geen ontzetting uit het actief en passief kiesrecth toegepast, op grond van het vertrouwen dat verd. zal medewerken aan den wederopbouw van zijn vaderland. Uft het verhoor en het onderzoek is het Tri bunaal tot de overtuiging gekomen, dat verd. geheel uit idealisme heeft gehandeld, zonder eenig winstbejag en in het vermeende be lang zijner kunstbroeders. Het veroordeelde hem tot interneering gelijk aan de reeds on dergane en verbeurdverklaring van zijn radiotoestel. Menschonteerende toestanden bij begrafenissen in 1945 Welke ongehoorde begrafenistoestanden te Amsterdam in den laatsten tijd der Duitsche bezetting en nog kort daarna geheerscht hebben, wordt onthuld in een vanwege het Gemeentebestuur samengesteld rapport over „De begrafenismoeilijkheden in 1945 te Am sterdam". De oorzaken hiervan waren tweeledig; le. de duivelsche uithongeringspolitiek, tenge volge waarvan het sterftecijfer opliep tot 579 in. de week van 19 tot 25 Februari 1945; 2e. de door den bezetter geroofde voorraden hout, carton, spijkers, enz. Als gevolg van deze laatste omstandigheid ontstond een zoodanig tekort aan doodkisten, dat vanwege de Gemeente moest worden in gegrepen om althans zoo goed mogelijk te kunnen zorgen voor een niet al te onbehoor lijke begrafenis der zeer talrijke overledenen. Een gemeentelijk bureau voor lijkbezor ging werd opgericht, dat al te groote mis standen in het begrafniswezen heeft kunnen beteugelen en leiding moest geven aan het begraven Sgi het algemeen. Hoe dringend noodig dit was moge blijken uit het vol gende: In den aanvang van 1945 kwam het veel vuldig voor, dat overledenen 3, 4 of 5 weken en soms zelfs .nog langer wachtten op de teraardebestelling De grootste achterstand in het begraven beliep 180 dooden; de zwarte handel drong zich in het begrafeniswezen 500 voor het transport van een overledene naar de be graafplaats; het leveren van een kist voor een paar schoenen, twee damescostuums, een mud aardappelen en een mud tarwe; acht dragers eischten buiten hun salaries elk een brood, dat „zwart" 60 kostte). De maatregelen der gemeente hadden ver der tengevolge. dat begraven werd eerst' zonder kist, daarna per brancard, vervolgens per wisselkist en tenslotte met behulp van noodkisten, samengesteld voor het grootste deel uit carton. Per dag werden 5m Februari 1945, in de ergste maand, gemiddeld 150 per sonen begraven, zeven maal meer dan in 1943. Verzamelvrachten werden georgani seerd, waardoor 10 a 12 overledenen tegelijk werden vervoerd. In de Zuiderkerk, staande in de voormalige Jodenbuurt en reeds jaren buiten gebruik, werd een doodenbewaarplaats ingericht. Het hoogste aantal opgebaarden beliep op 9 Maart 1945 het hooge cijfer 135! In totaal heeft de gemeente 2800 begrafenis sen geregeld; de talrijker particuliere begra fenissen, zij het min of meer onder Over heidstoezicht, zijn niet meegerekend. De bemoeiing der gemeente, practisch aan gevangen 12 Februari 1945, eindigde midden Augustus 1945. De kosten bedroegen f 44.505, voor een deel veroorzaakt door het groote aantal pro-deo-begrafenissen. Het is trieste lectuur, die wij onzen lezers hierbij hebben geboden. Het is evenwel nood zakelijk ook de hier geschetste weerzirfwek- kende gevolgen van de nationaal-socialisti- sche dictatuur in het geheugen, te bewaren. Tevens mogen de bovengenoemde bijzonder heden dienen om lugubere legend e vorming te voorkomen. „Wein, Weib, Cesang und. Spaziergang" (Van een onzer verslaggevers) Neen, de moffen, die vele jaren een schrikbewind over ons land hebben uitge oefend, tegen wie Nederlanders en geallieer den zulk een feilen strijd voerden, hebben het in het kamp van Hoek van Holland zoo slecht nog niet. Er staat wel een prikkel draadversperring rond het kamp. maar over de soliditeit zou te praten zijn. De afrastering schijnt evenmin solide als de kampleiding. Hoe anders- het vroolijke leventje te verklaren, dat deze lieden van het Kultür-volk geboden owrdt? Dat heeren officieren der voormalige Kriegsmarine bij tijd en wijle'een „Spazier- gang" maken en daarvoor zelfs niet van den ord'iinairen trein of bus gebruik behoeven te maken, is algemeen bekend. Zij worden per luxe huto naar de residentie of Rotterdam vervoerd, teneinde daar de vrouwelijke re laties uit hun glorietijd nog eens op te zoeken. En zij komen heusch niet met een leege portefeuille Maar als de officieren dergelijke geneug ten genieten, waarom zou men den achter- blijvetiden manschappen ook niet wat gun nen? En zoo is er des Zaterdagsmiddags een vrouweninvasie,' voornamelijk uit Rotterdam, die voor vroolijkheid en gezelligheid in het kamp komt zorgen. Officieel worden zij natuurlijk niet ont vangen; de kamppqort zal, ïm het algemeen gesproken, voor haar wel gesloten blijven, en de strenge wdfcht zal het bezoek wel af wijzen. Maar, in het kamp kómen zij, dank zij den DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS 35. „Salem Aleikum" zeii de Arabier, met gekruiste armen een diepe buiging ma kend. „Ik wens je geen haar minder, vriend", zei meneer Van Emmen. „Do you speak English?" 2) vroeg de Ara bier. „Yes", antwoordde meneer Van Emmen, die in z'n jeugd wat Engels geleerd had. „I do." De Arabier stelde zich nu voor als Ali Ben Kali. Hij verklaarde, dat hij zeer vereerd was en vertelde, op een vraag van meneer Weest gegroet. 2) Spreekt U Engels? Van Emmen, dat zij zich tussen de ruïnen van de oude Romeinse stad Timgad bevon den. Hij was zeer verrast, te vernemen, dat meneer v. Emmen zo'n knap uitvinder was. „Dan bent u zeker wel erg rijk?" vroeg Ali Ben Kali. „O hé, daar kan Rotschild nog niet aan tippen!" blufte meneer Van Emmen. In waarheid had hij echter geen zestig gulden meer op zak. „Wat blief?" zei de Arabier, terwijl hij een stap vooruit deed. Maar nu trapte hij meteen op meneer Untermeier's gitaar, die als een pantoffel aan z'n voet bleef zitten. De promotor, prof. Xleveringa, over handigt Churchill ofe doctorsbull. Terwijl wij in deze dagen juist met wee moed herdenken hoe zes jaar geleden eenige duizenden Nederlandsche soldaten in den ongelijken strijd tegen de Hitler-horden het leven lieten bereikt ons uit Waalwijk het ontstellende bericht, dat Nederlandsche mi litairen hun medewerking hebben verleend aan het ontsnappen van twee Duitsche SS - lieden, die te Geertruidenberg te werk wa ren gesteld bij het ruimen van mijnen. 'Ge lukkig kon het tweetal, na een jacht dwars door de heide van achter Waalwijk tot Hel- voirt, worden gegrepen en weer naar de ka zerne te Geertruidenberg worden overge bracht. Ook de Nederlandsche handlangers wist men te arresteeren. Wij vertrouwen, dat deze „Nederlanders" snel en zwaar zullen worden gestraft. Een N.S.B.-musicus behoudt zijn kiesrecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2