Pernix „de gevreesdegaat jubileeren WIKUWK LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 9 MEI 191» Uit de Omstreken ALPHEN AAN DEN RIJN Uit het puin en van het puin van Hedel, once geadopteeerde gemeente, verrezen 98 noodwoningen. Samenwerking van kweekers Uit Alphen en Boskoop maakte van dit „nooddorp" een „tuindorp". Maar er ontbreekt nog veel meer. Er is b.v. electrisch licht, maar een lamp tot sieraad van de huiskamer, ontbrak, Dit leidde er toe dat de Rederijkerskamer ,,Tot Nut en Genoegen" besloot een tweetal too- neelavonden te geven waarin opgevoerd werd het blijspel in 3 bedrijven ,,De KlÊmgeit". De opbrengst aan gelden dient voor den aan koop van lampen voor Hedel. Het juiste bedrag is, nu we dit schrijven, nog wel niet bekend, maar beide avond-en was het Nuts- gebouw vrijwel geheel bezet, en er werd een verloting gehouden waardoor alleen al ruim f 300 binnenkwam voor het goede doel. Het pleit ongetwijfeld voor de Midden standers in onze gemeente, dat, hoewel de moeilijkheden in het zakenleven nog heel groot zijn, men het aangedurfd heeft reeds mu een étalagdweek te gaan houden. Het is meer een demonstratie om te doen zien dat we vooruitgaan en dat ook de Middenstand in onze gemeente klaar staat om dén strijd om het bestaan met kracht te gaan voeren. Voor het publiek zijn er enkele attracties De étalages zijn door een jury beoordeeld en nu mogen de volwassenen de naar hun meening 6 beste étalages* bekend maken. Hiervoor is een keur van waardevolle prijzen beschikbaar. Voorts ligt in de étalage's een stukje oranje Knt. De kinderen mogen opgeven hoeveel hiervan totaal gebruikt is, alweer met de kans een prachtprijs te winnen. Voorts is er* 's avonds wat vertier door muzikale rondgangen, die zich speciaal in de belangstelling van het jonge volkje mo gen verheugen. De 85-jarige C. v. O. had dezer dagen het ongeluk in zijn woning van de vliering te vallen. Het slachtoffer is zonder tot be wustzijn te zijn gekomen aan de gevolgen overleden. Inbrekers brachten een bezoek aan die wa-sscherij fa. S. aan de Prins Hendrikstraait. Het was blijkbaar om kleingoed te doen, want hiierve-n wordt een pairtij vermist, tor- wijl voor het grijpen liggende waardevol-Le kleeddngstuikken ongemoeid gela-ten werden. Verm-oedalijik ziijn de dieven miet een roei boot over den Rijn gekomen. De politie Stelt een onderzoek in. De pl. afd. van Volksherstel heeft een verslag uitgegeven over de periode Mei— 31 Dec. 1945. Hierin wordt een overzichte lijk beeld gegeven van de werkzaamheden die verricht zijn en van de goederen, welke in samenwerking met Ter Aar en Aar- landerveen naar Hedel, Rossum en Hoen- zadriel gezonden werden. Aan landbouw werktuigen werd alleen aan Hedel reeds voor een bedrag van 20.000 geschonken. Voorts 8026 stuks textiel 327 paar schoe nen, 7652 stuks huishoudelijke artikelen, 2624 stuks huisraad, 310 stuks gereedschap pen, kaarsen, petroleumstellen, katoen, pen, 204 m2 glas en verder een partij lampen, kaarsen, petroleumstellen, katoen, boeken, speelgoederen enz.Ook werd plaatselijke hulp geboden aan slachtoffers van bombar dementen en gedupeerde spoorwegmenschen. Over het salaris van den directeur, den heer- E. de Goede, wordt nog apart gespro ken. Evenals overal, ging ook hier het praatje dat deze een buitensporig hoog salaris heeft, waarbij wel genoemd werd 240 per week. Het bestuur wijst er op, dat de heer De Goede op zijn uitdrukkelijk ver zoek deze functie heeft aanvaard tegen het zelfde salaris en dezelfde emolumenten, die hij in zijn vorige betrekking, bij het .Alge meen Ziekenfonds genoot. De arbeid van Volksherstel concentreerde eich op de Inzameling van goederen en var gelden. De groote geldinzameling bracht op f 63.000, waarbij later nog kwam 7000 aan giften. Verder geeft het verslag alle ge- wenschte inlichtingen en is een verklaring toegevoegd dat boeken en bescheiden in orde bevonden werden. Wellicht dat de legenden over Volksherstel thans tot het Verleden behooren' HAZERSWOUDE De C.H. en A.R. Kiesvereenigingen hier ter plaatse hebben een gezamenlijke open bare vergadering belegd op Maandag 13 Mei a.s. in het Gymnastieklokaal, des avonds half acht. waar als sprekers zullen optreden de heer en mr dr J. v. Bruggen uit Heemstede over het onderwerp: „Waar het- om gaat bij de a.s. verkiezingen", en ds P. D. Kuiper uit Sassenheim met het onderwerp: „Om God en het Vaderland". De C.H.-Jongerengroep voert het stuk op „Getemd" in 3 bedrijven van W. v. Heerde. Wij wekken U op deze belangrijke verga- dwing" met het oog op de a.s. verkiezingen te willen bezoeken KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouw. Voor sommige producten waren er weer betere vraag en hoogere prij zen. Dit zijn dan de schaarsche producten, zooal's b.v. witlof, welke gemakkelijk f 1.— per kg opbrengt. Zoo ook waschpeen is goed gevraagd en brengt zelfs tot f 0.60 per kg op. Prij, die aanvankelijk zeer laag ging, is nu gebonden aan een .minimumprijs van f 12.50 per 100 kg en is daardoor loonend. Maar voor versohe groenten als sla en spinazie is nog onvoldoende animo, alhoewel, nu de groote massa weg is, de prijs ook iets oploopend is. LISSE Dinsdagavond werd de jaarvergadering gehouden van de afd. Lisse van Bloembollen cultuur. De voorzitter sprak een kort openingswoord. De notulen werden gelezen en vastgesteld. Het financieel verslag van den penningmeester maakte melding van een voordeelig saldo van f 1593,32. Het verslag van den secretaris gewaagde van de ople ving na de bevrijding, welke juist voor het bloembollenvak van zoo buitengewoon groote beteekenis was. De beschrijvingsbrief voor de 201ste alg. verg. werd behandeld en goedgekeurd! Een Uitgebreide discussie ontspon zich naar aan leiding van het rapport van. de Commissie voor het teeltrechtvraagstuk, waarbij vooral het vraagstuk der belangen van de jonge weekers in bespreking kwam. De afdee- ling was tegen het voorstel van het hoofd bestuur inzake samenvoeging van het teelt- recht. Dit besluit werd met algemeene stem men aangenomen. Voorts besloot de afdeeling om op de verg. der Alg. Ver. voor te stellen, dat de omwis seling van het teeltrecht binnen eigen be drijf wordt vervangen door een algemeen recht van verschuiving en het percentage niet op 2 pet vast te stellen, zooals het hoofd bestuur voorstelt, doch op 5 pet. Een belangrijke bespreking werd gevoerd over de tentoonstellingsplannen, waarna rond vraag en sluiting volgde. Wij vernemen dat vanavond 'de S.G.P. öfd. Lisse, bijeenkomt ter vaststelling van de candidatenlijst voor de gemeenteraadsver kiezingen. LEIDERDORP. De buurtvereeniging „Achthoven" de Kindervriend hield een intiemen feestavond voor de ouderen, in het fabrieksgebouw van de fa J. J. de Koning. De heer M. P. Wij- benga sprak een woord van welkom, waarin Staande één minuut stilte voor hen die vie len werd betracht. declameerde de heer Wijbenga „Hest Lied der Achttien, dooden" en de heer Jan Koot zong „Het Gebed voor het Vader land" van Arnold Spoel en „Aan het verzet der Helden" van Toon van Sandick. Daarop volgden eenige geestige films. De heer en mevrouw J. KootVerkley zongen een duet uit Mendelsohn, wat met een daverend ap plaus werd beloond. Voorts werden ex eenige voordrachten gedaan, zooals „De Kleine Man" door.mej. van Es den Oude, „De Laat ste Ronde" door Nel van Es en de Zwart. Een woord van hulde aan het bestuur en in het bijzonder aan de heeren J. de Vogel, D. de Jong en de Munnik voor het welsla gen van dezen avond, waar de grabbélton en een verloting met begeerenswaardige prijzen, zooals boter, kaas en vijf groote taarten niet ontbraken. SASSENHEIM. De tijdelijke gemeenteraad zal Dinsdag as. te 7.30 uur vergaderen. De agenda bevat o.m. verhooging van de Straatbelasting 1946. Deze week zijn de werkzaamheden be gonnen in het Gemeentepark. Voor plaatsing nieuwe boomen is het seizoen te ver' gevor derd. Doch aanleggen van perken zal zeker de verfraaiing van het park ten goede komen' VALKENBURG. De A.R. Kiesver. hoopt op 14 Mei a.s. een openbare vergadering te houden. Als spreker zal optreden de heer Waarnaar van Hazerswoude met als onderwerp: „Om groote dingen." Deze vergadering wordt om 8 uur gehouden in de zaal van De Vries. De netto opbrengst van de twee avonden gegeven door „Valkenburg's Tooneelgroep" ten bate van de Stichting 19401945 en' het Monument voor de gevallenen is f 170, waar van f 85 voor—Stichting 19401945 en f 85 voor het Monument. VOORHOUT Geboren: Cornelis P. R., z. v. J. C. v. d. Poll en C. C. van Velzen; Helena A. M., d. v. J. de Groot en A. M. van Leeuwen. Overleden: Goossens, H. P. J. M., 32 jaar. Ondertrouwd: Th. J. van Lent, 29 j. en C. M. J. Nijssen, 28 j. De heer A. Eggen wordt met ingang van 1 Juni a.s. gepen si on n eerd in den rang van opperwachtmeester der Koninkl. Marechaus see, en krijgt als zoodanig eervol ontslag. VOORSCHOTEN Candidaten' Gemeenteraad v. d. Partij v. d. Arbeid: 1. O. R. I. Viveeai; 2. C. v. d. Werf: 3. Mevr. B. HoogwerffKroon; 4. W. Chr. Derks; 5. Mevr. H. A. S. RomijnOost veen; 6. C. J. Rekkers; 7. W. Kreeft; 8. C. J. Troostheide; 9. Mcyr. drs A. Stoker; 10. T. Noomen. Dezer dagen is de 17-jarige A. J. E. uit Stomp wijk, die op een rijdende tram wilde springen,'daarbij gevallen. Hij bekwam éen hersenschudding en enkele verwondingen. Dr Kuypers verleende de eerste hulp. Hedenavond, 8 uur, spreekt dr M. H. v. d. Valk, Ned. Herv. predikant te Hilie- gersberg, in het gebouw voor Chr. Belangen, voor de A.R. Kiesvereen. over „Nederland's toekomst staat op het spel". Met ingang van deze week is er weer een verbetering gekomen in de postbestel lingen, waarvan vooral de forensen zullen profiteeren. De eerste bestelling zal het postkantoor 's morgens om 7.20 uur ver laten, terwijl de tweede bestelling 's middags om 16.40 uur wordt rondgebracht, met uit zondering op Zaterdagmiddag. De buslichtingen zullen voortaan plaats vinden om 4.555.55; 10.4511.45 en 16.45 17.45. Deze laatste busliohting geeft verzen ding van de poststukken met. de nachttreinen, dus weer een groote verbetering. Alleen 's Maandagsmorgens vindt een busldchting plaats om 3.504.50. De m de raadszitting van 9 April be noemde gemeentesecretaris, de heer J. de Bres, zal op 1 Juni as. definitief deze functie aanvaarden. B. en W. van Amerongen hebben B. en W. een besluit doen toekomen van den tïjde- Iijken raad aldaar inzake het verbieden van sportbeoefening op Zondag. Voorgesteld wordt dit stuk te stellen in handen van B. en W. om preadvies. De bedrijven hebben de volgende resul taten opgeleverd. Winst; electriciteitsbedrijf f35.874 82%, gasbedrijf f 1.882.20, waterbedrijf f659.93, openbare werken f 210.94 totaal f28.627.90. Verlies: badbedrijf f 1.710.78, rei niging f 23.259.10%, woningbedrijf f 3.653.53, totaal f 28.623.41%. De gemeenterekening 1942 geeft het vol gende beeld. Batig slot f 27.628.25, plus ach terstallige uitgaven vorige diensten f2.637.48, nog te verhalen posten dienstjaar 1942 f6.679.57, totaal f 36.945.30 minus batig slot dienstjaar 1940 f 25.336.80, achterstallige inkomsten vorige dienstjaren f7.215.54, nog te betalen posten 1942 f 497.40, totaal f33.049.74. Het zuiver batig slot bedraagt dus f 3.895.56. Voorgesteld wordt tot voorloopige vaststelling. Bonkaarten halen. Vrijdag 10 Mei a.s., Treubstraat 9, 's morgens van 9.3012.30 uur voor bewoners van Nieuw-Voordorp, Huize Bijdorp, Huize Beresteyn. 's Middags Van 1416 uur voor Gemeente-instellingen. In de dezer dagen gehouden vergade ring van leden van den Ned. Foiitiebottd is overgegaan tot stichting van de afd. Voor schoten e.o., welke momenteel 8 leden telt,- aïïen politieambtenaren te Voorschoten. Het bestuur bestaat uit: J. v. Ommen,, voorzitter, B. Zwart, Nw. Voordiorpstraat 30, secretaris, en J. Zwart, penningmeester Tot leden van de plaatselijke commis sie van toezicht op de bioscopen zijn be noemd de heeren: A. W. C. van Dongen, G. Schrama, P. S. Vogelaar, D. J. Brinks, N. J. Schut, M. Nasveld en mevr. drs A. Stoker. LEIDSCHE GROENTEVEILING. LEIDEN. 8 Mei. Postelein f 91—98; Prei I f 1119, Prei II f 4 tot f 7; Raapstelen f 4 9, stoofsla f 1337; Spinazie f 14.2024.80; Witlof f114124; Aarbeien f640740: alles per 100 kg. Bloemkool Ia f 70—116; I f 50—76, II f 23— 59; Komkommer I f 95100, n f 74, glassla I f 7—10—12.30, II f 3.50—9.30, aUerf per 100 stuks. Bos peen f 4651, peterselie f 1.30 3, rabarber f 1017, radijs f 2.503.20, sel derie 50 ct. tot f 3.60, alles pert 100 bos. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat de prijzen van geïmporteerde autobanden min stens met 25% verlaagd zijn. De prijzen van smeerolie bedragen gem. f 67.20 per 100 kg gewone motorolie en f 60.60 per 100 kg smeerolie voor versnellingsbakken. In Meï zullen nieuwe bonnen voor rijwielbanden in gebruik worden genomen, terwijl de oude bonnen met een verval datum vóór 1 Mei, geldig blijven t/m 15 Mei. De klompen prij zen zijn sedert Juni 1945 gemiddeld met 15 gestegen. Melkknechts en boerenzoons, die voor uitstel van militairen dienstplicht in aanmer king komen, zullen hiervan schriftelijk be richt ontvangen. Huwelijken met personen van vreemde nationaliteit Belanghebbenden moeten zich tot de politie wenden. Ter verkrijging van een vergunning tot voortgezet verblijf hier te lande van vrou wen, die met vijandelijke onderdanen zijn gehuwd, zal men zich uitsluitend kunnen wenden tot het hoofd van de plaatselijke politie van de gemeente van inwoning, zulks met een schriftelijk verzoek. Hetzelfde geldt voor hen, die willen vragen om ver gunning tot vestiging hier te lande, t.b.v. vrouwen, die nog in het buitenland ver blijven. Het indienen van dit schriftelijk verzoek moet geschieden voor 15 Juni 1946. Wordt het verzoek gedaan t.b.v. vrouwen, vijandelijke onderdanen, dan dient te wor den getoond het bewijs, dat f 50- voor ad ministratiekosten is gestort op postrekening nr 1 van 's Rijkssohatkist, met vermelding: „Ten bate van het departement van Justitie, comm. f 278, t.b.v.:.... (naam, voornaam, 'geb. datum van den man en de vrouw in vullen). Zij, die reeds een verzoek hebben inge diend, behoeven geen nieuw verzoekschrift in te dienen, doch behooren zoo spoedig mogelijk f 50.- te storten. Het secretariaat van de commissie voor huwelijk met vrou wen van vreemde nationaliteiten is geves tigd Nassauplein 8. Den Haag. KERKELIJKE OORLOGSHUWELIJKEN ZULLEN OOK WETTELIJK WORDEN. Op vragen van den heer Le Poole heeft de min. van Justitie geantwoord, dat een wetsontwerp in voorbereiding is met de strekking om de in oorlogstijd alleen ker kelijk voltrokken huwelijken ook wettelijk van kracht te doen worden en wel met terugwerkende kracht. EX-POLITIEKE GEVANGENEN TREFFEN ELKAAR VRIJDAG IN HAARLEM De Landelijke Vereeniging van ex-politie ke gevangenen organiseert op 10 Mei a.s. herdenking^plechtigheden in Haarlem en omgeving. Om 10.15 uur zal de burgemees ter van Haarlem de deelnemende toespre ken, waarna men zich om 10.30 naar de eere begraafplaats aan den Zeeweg in Bloemen- daal begeeft. Om 12 uur zal de plechtige herdenking, waarbij o.m. minister Drees spreekt, plaats vinden. Om 6 uur 's avonds zal een reünie in den Stadsschouwburg wor den gehouden. Het m.s. „Sommelsdijkvan de H.A.L., dat 805 repatrieerenden uit Ned.-Indië mee bracht, meerde hedenmorgen aan de Wil- helminakade te Rotterdam. De debarkatie ving om 10 uur aan. Onder zeer groote belangstelling is gister morgen op Schiphol het vliegtuig „Rotter dam" officieel gedoopt. Het rijkspersoneel mag gedurende den diensttijd geen werkzaamheden verrichten, voor een der inkoopvereenigingen, terwijl liet gebruik van dienstgebouwen, etc. voor dit doel eveneens verboden is Het tegenwoordige kampioens-twaalftal van „Pernix." 1921 11 Mei 1946 (Van onzen Sportredacteur) 't Was den 10-den Mei 1921 toen er in de „Nieuwe Leidsche Courant" een advertentie verscheen, waarin sportieve jongelui van Christehjken huize werden opgeroepen om te komen tot oprichting van een korfbalclub. De initiatief-nemers waren de heeren C.A. de Bruin, J. Stafleu en H. de Vries. De avond daarop werd in gebouw „Predi ker" o.I.v. den heer C. A. de Bruin vergaderd, tot oprichting besloten en als voorloopige naam gekozen Leidsche Chr. Korfbalclub, L.CK.C. De jong espruit was ter wereld gekomen. En hoe gaat het met jonge spruiten, ze verkeeren eerst de omgeving. 't Duurde even voor rtfen een terrein kreeg en toen het er was, begonnen de eerste oefe ningen. 't Was knudde, vooral met de ouderen De jongeren wisten er wel iets meer van, zij gingen 's Zondags netjes wandelen, kwamen zonder boos op zet langs het ter rein van F luiks en Vitesse en hadden daar al aardig de kunst afgekeken. Maar ziedaar S. D. O. uit tielft schreef serie wedstrijden uit, en L.C.K.C. trok de stoute schoe nen aan en schreef in voor de 3e klasse. 't Was nu bit tere ernst bij het clubje van 12 menschenDes avonds tevoren kwam men op het speelterrein bijeen, nu niet o>m een balletje te gooien, maar om serieus kennis te nemen van de spel regels en verdere theorie. Den aanvoerder Henk de Vries was dit wel toevertrouwd, maar er zijn spelers, die er niet meer van weten dan dat een goed korfballer geen scherpe voorwerpen zooals spelden bij zich mag dragen en zijn nagels behoorlijk geknipt moeten zijn. Het resultaat van deze serieuse voorberei ding was dat de eerste prijs in de wacht werd gesleept. Maar 't mooiste van dezen dag was toch geweest dat het spel van de baby zoo was opgevallen. Al spoedig werd het dan ook tegen de sterk ste opgenomen en de successen bleven niet uit Ook in de competitie ging het gesmeerd. In 1923 behaalden zoowel het eerste als het tweede twaalftal het kampioenschap terwijl tevens de schoonheidsprijs op den Bondsdag van den C.K.B. werd gewonnen. Hoe dat kwam? Wel er werd zeer serieus getraind en veel werd van andere clubs ge leerd. Een trainer kwam er niet aan te pas. Stel je voor als men op reis moest en het ging alles op de fiets dan moesten vele tollen ge passeerd worden. En elke tol beteekende 1 cent dokken. Nu het kwam meestal op enkele van de 12 neer de anderen waren niet zoo rijk. En de medewerking vari thuis? Erg best kan deze nu ook weer niet genoemd worden Daar had je b.v. Gerard Hoek de bekende radio reporter van de N.C.R.V. Als die moest ver tellen hoe vaak hij achter een schuttinkje heeft moeten kruipen als zijn oom passeerde! Maar zoo nu en dan had hij gezelschap van Jan Teeuwen nu Dr. J. Teeuwen die zelfs eenmaal door zijn pipa midden onder een belangrijken wedstrijd van het veld werd gehaald omdat hij een slecht rapport had! Maar ondanks alles men zette door er was een prachtige clubgeest en het resultaat is dat L.C.K.C. later werd de naam Pernix" aange nomen een der meest gevreesde clubs van den C.K.B. werd. Gevreesd in dezen zin dan dat men heel wat in zjjn of haar mars moesj^heb- ben om de Leidsche club te slaan.. Dat toont de prijzenkast van Pernix" trou wens wel aan 9 maal werd de schoonheidsprijs op den Bondsdag van den C.K.B. behaald 9 maal het Bondsdag-kampioenschap 8 maal het Landskampioenschap en 12 maal werd „Per nix" afdeelingskampioen. In de jaren 1942— 1945 werd er niet gespeeld, daar de -CK.B. principieel weigerde onder neutrale vlag te spelen. „Pernix" was het hier roerend mee eens, het preadicaat Christelijk is ten allen tijde hoog gehouden. Verklaart dat ook niet iets van den goeden clubgeest? Thans bezit de club een terrein aan de Burggravenlaan, waar 4 twaalftallen Zaterdags him krachten met de tegenstanders meten. Ook op den laatsten Bondsdag, die nog versch in de herinnering ligt, werden weer uitstekende successen geboekt: Pernix I werd Bondsdag kampioen, de veteranen werden nummer 1 en behaalden den schoonheidsprijs, het tweede en derde twaalftal legden beslas op den 2d en prijs van hun afdeeling. t Gaat nog steeds crescendo. Het ledenaantal is gestegen tot 80 en ware het niet dat ter- reinnood dreigt er ware geen wolkje aan de lucht. Maar ook dit zal het actieve bestuur wel weten te overwinnen en Pernix zal blijven wat het was: een der meest gevreesde clubs van den CK.B. Met dit jubileum scharen wij ons onder de zoovelen die Pernix him gelukwenschen komen aanbieden Proficiat lui. Houdt de clubkleuren hoog! En mochten er critieke oogenblikken in jullie wedstrijden voorkomen heft dan den suc cesvollen strijdkreet van den oud-Pernix-aan- voerder H. de Vries aan: .Kassa, Kassa". Je zult zien. dan gaat het OM HET KAMPIOENSCHAP VAN DEN LEIDSCHEN SCHAAKBOND Gisterenavond werd cte 5de ronde van den wedstrijd gespeeld in de gezellige cafè-zaal van „Royal", opgevroolijkt door geanimeérd ge praat aan de kaarttafel en 't geklik van de biljartballen. Voor schaken, en dan nog wel in een wedstrijd om een kampioenschap echter een uitermate ongeschikte gelegenheid Desondanks werd er scherp gespeeld. Het eerste was de partij tusschen yan den Berg en Orbaan ten einde. Door eeif zeer zwak ge speelde opening kwam wit zeer spoedig ver loren te staan. Het begin van deze partij was aldus: Wit: v. d. Berg. Zwart. Orbaan. 1. d4, Pf6; 2 c4, e6; 3.- Pc3, Lb4 (Nimzo-In- disch); 4 Dc2, d5; 5 a3, Lxc3; 6 Dxc3, Pe4; 7 Df3??, c5; 8 ed5 ed5; 9. dc5, Pc6; 10 b4, Pd4 (Lg4 is misschien nog beter); 11 Dd3, Df6; 12 f3, Pxf3; 13 exf3, Dxal. Na nog eenige zetten gaf wit op. Daarna volgde een remise tusschen Koevoet en van der Nat. Wit kreeg uit de Caro-Kann-verdediging goed spel, scheen zelfs in het voordeel te ko men, doch van der Nat bevrijdde zijn stelling en er ontstónd een eindspel waarin zwart nog trachtte winst te forceeren. Na het vastloopen van de pionen bleef er echter slechts een re mise-stand over Barkema verdedigde zich met de Cambridge Springs Variant van het Damegambiet tegen Kanbier. Het werd een zeer combinatierijke partij, met voortdurend talrijke dreigingen van weerszijden. Het scheen, dat Kanbier zou gaan winnen doch zwart kon aan de matdreigingen ontkomen, door zelf met mat te dreigen De partij is afgebroken in een stelling waarvan niets te voorspellen valt. Demmendal en Van Gelder speelden een Siciliaansche partij. Wit won twee pionnen, doch van Gelder wist nog eenigen tijd stand te houden door zijn sterke Ioopers. Tenslotte wist Demmendal de loopers af te ruilen en daarmede de winst te for ceeren. De stand na de vijfde ronde is: Demmendal 3*. Kanbier Barkema 2%*. Van Gel der 1**, van der Nat 2, Orbaan 4. Koevoet 1%*, van den Berg Orbaan. Demmendal en Barkema hebben ed beste kansen, vooral eerstgenoemde. In de Noordelijke League is Sheffield United kampioen geworden, terwijl Birming ham door een 3—0 overwinning op Luton Town den titel in Zuid veroverde, met als tweede Aston Villa, dat een gelijk aantal punten, doch een slechter doelgem.iddelda heeft. Charlton Athletic eindigde als derde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 8