Churchill landt op Schiphol Walcheren groet Winston met V IDist NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 9 MEI pn Amsterdam juicht hem uitbundig toe (Van een onzer verslaggevers). Winston Spencer Churchill is in ons land, precies zooals wij hem van de foto's kennen: bleek, stoer, stevig, triomfant de wijs- en middenvingers in V-vorm heffend en daar mee stormen van enthousiasme ontketenend. En met hem: mevrouw Churchill, een geknetter uit, de storm van gejuich die Churchill, staande in dien open wagen., om stuwde en daar reed hij, mis een vorst tus- schen jubelend Amsterdafn tot voor den hoofdingang van het paleis. Links en rechts wuifde hij de menschen toe. Hij zwaaide met de in V-teeken gelheven vingfers naar de daken en naar de narden, naar den mid den Dam en de drommen bij de zijstraten en hij is zelf de meest enthousiaste van allemaal. Kort na de landing op Schiphol, waar de Minister-president en Minister Van Royen Churchill hartelijk welkom heetten. dame, grijs en met scherpzinnige oogen, en Mary, Churchill, klein, jeugdig en zeer Charmant. Koud was het gistermiddag oip Schiphol. 1 Woei er ongezellig erf kil over de gewel dige vlakte, waarop Dakota's en D.C.-drie's de een na de ander daalden, dan wel op stegen. De zon veranderde niet veel aan die temperatuur. De vlaggen van Engeland en Nederland klapperden op die houten loodsjes, die nog steeds de voornaamste K.L.M.- ddensten bergen en de hangars in aanbouw stonden roestig en triest te wachten tot het den stakers belieft weer aan den slag te glaan. Hopelijk heeft de overwinnaar van 1945 dat beeld niet gezien. Er was zooveel anders dat een prettiger aanblik bood: de duizenden achter hekken en touwen, op loodsdaken en autobussen, de ©erewacht, bestaande 'uit 6 pelotons van het 2 I.R.I., onder commando van. majoor Hensens, vertegenwoordigers van- Koningin en Regeerdng, hooggehoede en goudbetrest© heeren en niet te vergeten, zorgvuldig binnen witte grenslijnen gedron gen krantenmenschen en fotografen, die maar angst hadden, dait ze er niet dicht genoeg bij zouden kunnen komen om den grooten gast te zien. Zoo nu en dan drongen er^ uit den K.L.M.- kring berichten over het vliegtuig der ver wachten tot ons door. Om kwart voor vier was de machine nog boven Vlissingen; om half vijf passeerde zij Rotterdam. „Dat beteekent twee minuten voor vijf hier", stelde stationschef Thomson vast. En zoo was het ook. Van de vele vliegtuigen, die af- en aanvlogen waren er tegen vijf uur twee, waarvan één onmiskenbaar de ver wachte machine was. Want het was een in escorte van een militaire kist vliegende machine, die, over een juist naar Amerika vertrekkende Skymaster van de Pan Ame rican Airways heen, neerstreek op de start baan van Schiphol. De machine taxiede naar het platform met de wachtenden, de trap werd aangesleept en daér was hij dan: Churchill, de man waar naar we in jaren van onderdrukking uitge zien hebben, om wiens woorden op te van gen we halve nachten zoek brachten in onge makkelijke houdingen, bij, op tochtige plaat sen verborgen, radio's, wiens aanstekelijk optimisme ons moedig hield, de meest be schimpte, meest «gehate, meest vereerde en hoogst geprezen man van de laatste vijf jaren, de man, die we voor een militairen idioot hebben hooren schelden door een wiens mond sinds vorig jaar voor goed zweeg, daar hebben we hem dan: Winston Churchill, zooals we hem hierboven beschre ven Is 't wonder, dat we juichten en jubelden,' dat er menschen waren, die sprongen van vreugd, de beide armen hoog in de vrije lucht? Daar stond hij, Churchill en hij wuifde, met z'n hoed,, met z'n handen, met Z'n een V-vormige vingers. Ernstig schreed hij na de begroeting, langs de eerewaeht versmaadde de microfoon er moet nog zooveel gezegd worden stapte in de groote auto, die hem naar Amsterdam zou brengen en merkte dan, dat er in het Vliegtuig nog een dikkere jas lag en ging, gevolgd door bezorgde Rijkspolitiemenschen, ministers en ambassadeurs en anderen hal verwege terug, om dat onontbeerlijke klee- dingstuk te halen en, midden op het veld, aan te trekken. Toen daverden weldra de motoren van het detachement motorrijders, die vooraf en opzij van den stoet zouden rijden. Een groote ver- sohe sigaar in z'n mond stond Churchill in den wagen en vertrok naar Amsterdam. Die tocht doer Amsterdam is mogelijk nog grootsoher geworden, dan de ontvangst op het vliegveld Menschen langs alle straten, op ieder dak, uit elk raam. Ze stonden mannetje aan mannetje langs de wegen, die de stoet nam en de rijen drommen aan de grens der gemeente Amsterdam waar, namens het gemeentebe stuur wethouder Francke den hoogen gast met gepaste woorden en bloemen voor de dames Churchill, ontving. Zoo ging het langzaam op het hart van de Stad aan, de Dam, waar, hoog varn den paleistoren de Koninklijke standaard wap perde. H.M. was ni. éenige uren te voren gekomen en de talloozen, die Haar toe juichten, bleven staan om de aankomst van den staatsman mee te maken. De schaar werd ongeduldig, begon politieagenten en fotografen toe te juichen en de klokslag van ïes uur, maar toen klonk boven motoren- De eerewaeht van het corps mariniers onder bevel van den majoor der mariniers Q. Groene wegen, presenteerde de geweren en vergezeld van Hare Majesteaits adjudan ten Rost van Tonningen en van Zimndcq Bergmann, ging Churchill de trappen van het paleis op en den hoofdingang in. Foto grafen nemen hem op den drempel van het huis, waar jhr Sickinghe, hofmaarschalk der Koningin, den hoogen gast begroette. Het duurde niet lang of de baloondieuren gingen open en Koningin en Winston Chur chill traden naar buiten. Toen kwam er hee- lemaal geen eind meer aan het gejuich. In spreekkoren riep men ChurchiH-Churehill met een foifeche cadans en de man, die dien naam draagt antwoordde er op met nog eens het Victory-teeken te maken, waar op men wachtte om nog harder te juichen. Dan traden gastvrouw en gast terug en de deuren gingen dicht. Nog juichte men door, maar het was voorbij. De deuren ble ven gesloten. De wacht trok af. Het gevolg van den bezoeker was nu ook in 'het paleis, maar uit de laatste auto kwam nog iemand, een kleine vrouw, Churchill's secretaresse, als Laatste ging zij het paleis binnen. In haar hand had zij een groote sigarendoos. Inderdaad, Churchill is aangekomen. MEVROUW CHURCHILL Qp het voor Frankrijk en Engeland uiterst hachelijke moment, dat laatst genoemd land op het punt stond den vrede van Amiens te sluiten, besloot Churchill nog een laatste poging te doen, om de bondgenoot van dat plan af te houden. Hij zou per vliegtuig reizen. Een ge vaarlijke tocht voor het weer en de Duitsche jagers.. De Enigelsche ministers deden alles om den heer Churchill van zijn plan af te brengen, maar niets baatte. Toen wendde Chamberlain zich tot mevrouw Churchill. Zij luisterde en-zei: „Tallooze jonge mannen riskeeren op dit oogenblik hun leven voor de goede zaak. Winston moet z'n plicht doen, wat er ook gebeurt. Ik mag hem niet over reden". Dan is er niets meer aan te doen repli ceerde Chamberlain. En Churchill ging, maar voor dien tijd zei hij: „Geef me m'n zware pistool en laadt het. Als er iets gebeurt en ik val in handen van de moffen wil ik toch met hen afrekenen, voor ze me te pakken krijgen". Hedenmorgen zijn 28 Ned. oorlogsbruiden met 6 babies van Brussel naar Parijs vertrok ken om te Le- Havre aan boord te gaan van het s.s. „Goodhouse". Toen de jonge vrou wen te Brussel aankwamen, waren zij bela den met tulpen, welke zij het Roode Kruis aanboden. WELKOM Mr CHURCHILL Den Haag heet U van harte welkom! In de donkerste uren van onze geschie denis, bracht U hoop in onze harten, door Uw vastberadenheid en doorzettingsver mogen. Uw radioredevoeringen gaven ons kracht, zij moedigden ons aan in ons verzet tegen den invaller, in de jaren van gevaar. U waart de groote strijder voor de zaak van de vrijheid, democratie en ge rechtigheid, en dat deze zijn herwonnen, danken vrij voor een groot deel aan U. U kende geen aarzeling, ons leidende langs den weg naar de Overwinning, hoe donker de toekomst ook op sommige mo menten scheen. Uw strijdkreet: „Voorwaarts, onver saagd, onverzettelijk, onwankelbaar, tot de taak is vervuld en de geheele wereld weer veilig en gezuiverd is", was voor de onderworpen landen balsem in hun gepijnigde harten. In onze Historie zal Uw naam voort leven, als één onzer Bevrijders, aan wien wij grooten dank verschuldigd zijn. Nederland zal U nooit vergeten. Vertaling van Pag. 1) H.M. de Koningin stelt op het bordes van Haar paleis te Amsterdam, den grooten strijder voor recht en menschelijkheid voor aan de juichende burgerij. De Ned. oorlogsvlieger Laamens was zijn piloot Over de vlucht van Churchill naar Neder land meldt het A.N.P. nog, dat Engeland's oppositieleider zat te dicteeren in z'n auto, tot- het moment dat de wagen voor het* stationsgebouw in Croydon stilhield. Ook in Nederland heeft hij voortdurend contact met Londen, om van de politieke situatie op de hoogte te blijven. In het stationsgebouw, op het platform en later bij het betreden van het vliegtuig werd hij hartelijk toegejuicht door perso neel der R.AJT. en publiek. De KLM. deed haar hoogen gast een kist sigaren aanbieden en voor mevrouw èn miss Churchill waren Op het Binnenhof te Den Haag was men al vroeg in de weer om de noodige maat regelen voor den hoogen gast te treffen. SIGAREN VOOR CHURCHILL Behalve van de K.L.M., die reeds sigaren aanbood, zal Churchill morgenmiddag na af loop van de promotiereceptie in het Groot Auditorium der Leidsche Universiteit na mens de Edelachtbaar-Sigarenfabriek te Lei den een kist speciaal voor dit doel vervaar digde sigaren worden overhandigd. Dr H. M. Hirschfeld naar Neuren berg vertrokken Om als getüiee op te treden in de zaak tegén Seyss. Het internationaal militair tribunaal te Neurenberg heeft den wensch te kennen ge geven, dr H. M. Hirschfeld te hooren als getuige voor het tribunaal in verband met de verdediging van Seyss-Inquart. Op ver zoek van de Nederl. Regeering heeft de heer Hirschfeld aan dezen oproep gehoor gegeven. Hij is heden naar Neurenberg vertrokken. er bloemen, roode rozen, een uur te voreif uit Nederland aangevoerd. De piloot van het vüegtuig was de 27- jarige Ned. vlieger Laamens, die gedurende den oorlog in de tactische luchtmacht van de R.AJ. opereerde op middelzware bom menwerpers. 'n Oud wagentje voor Churchill Bij Churchill's bezoek aan Teheran werd Anthony Eden, die den premier vergezelde, im een vorstelijk uitgedoste auto gezet, terwijl Churchill zelf een on aanzienlijk wagentje besteeg, waarmee hij door achterafstraatj es naar z'n hotel reed. Eden evenwel ging door feestelijk be vlag de straten en tusschen hagen jui chende menschen door en kreeg hij aan komst in het hotel te hooren, dat dit gedaan was om de aandacht van even tueel© aanslagplegers van Churchill af te leiden en op „een der leden uit zijn gevolg" te vestigen. Prettige gewaar wording. Toen de machine laag over Vlissingen kruiste zagen de inzittenden op het strand honderden padv^ndsters staan, die daar de woorden „thank you" en een groote V. op het zand vormden. Heel Walcheren had de vlag uitgestoken en overal waren wuiven de menschen op de pleinen en de daken. Op Schiphol begroetten schout-brj-nacht Rost van Tonningen namens de Koningin en de ministers Schermerhorn en v. Royen namens de regeering, den heer ChurchilL Gisterenavond werd ten paleize een Isn- liem diner gegeven, waaraan behalve de genoemde ministers ook aanzaten de ver tegenwoordigers in Nederland van het Brit- sche Rijk enz ijn dominions, en leden van de hofhouding. H. M. bracht een toast uit op den Konïmg van Engeland, <fïe sir Neville Bland, de am bassadeur, beantwoordde met een dronk op de Gastvrouwe. Mevrouw Churchill en haar dochter brachten, met enkele leden der hofhouding, daarna eenigen tijd door in de Savoy-Club, Kapitein Robert van Zinnicq Bergmann, dïte den heer Churchill als adjudant is toe gevoegd, bombardeerde in den oorlog een huis in Wapenveld, waarin Seyss Inquart verbleef. Op het moment van den aanval was het huis leeg. We krijgen weer een wgntje .In de onlangs met Frankrijk, Portugal en Spanje gesloten handelsovereenkomsten is een invoer van wijn opgenomen. Hoewel dit min of meer luxe-artikel velen welkom zal zijn, is slechts uit handelspolitieke overwe gingen tot dezen import besloten. Frankrijk levert voor ongeveêr 5V2 millioen gulden: Portugal één millioen liter port en 300.000 liter tafelwijn, terwijl Spanje slechts 50.000 liter medicinale wijn naar ons land zal uit voeren. Vrij warm, aldus De Bilt Tot morgengoud wordt verwacht: Zonnig en vrij warm weer met zwakke tot matige wind tusscherf Noord Oost en Zuid Oost. DAT de V.V.V. te 's Hertogenbosch dit jaar weer de bekende 3-daagsche fietstochten door Noord-Brabant gaat organiseeren. DAT de C.C.D. in Maart tegen 5000 per sonen proces-verbaal heeft opgemaakt, ter wijl 200.000 kg levensmiddelen in beslag werden genomen. DAT de jeugdorganisaties in Utrecht 14 Mei in het stadion aldaar gevallenen in de Meidagen van 1940 zullen herdenken. DAT op 16 en 17 Mei te Brussel het eerste internat, congres voor jeugdige musici wordt gehouden, waarbij ook Nederland vertegen woordigd is. DAT binnenkort opnieuw gelegenheid wordt gegeven tot inschrijving op het Groot boek 1946. DAT de Spoorwegen weer perronkaartjes laten maken doch de prijs thans 10 cent zal bedragen. DAT in het beursgebouw te Leeuwarden i.v.m. de Friesche dagen van 1946 ruim 50 stands een beeld geven van de industrieën in deze provincie. DAT de zomerpostzegels tot 1 Jan. 1948 geldig blijven. DAT ons land in Maart j.l. voor bijna 44 millioen gld. exporteerde, wx>. 11 millioen gld. voor zaaizaad. DAT bij Zutphen een munitie-opslagplaats in de lucht is gevlogen. DAT in A'damsche raadskrmgen wordt overwogen de huwende onderwijzeressen te handhaven wegens het nijpend tekort aan journalisten, doch haar salaris sterk te ver lagen, al naar gelang de omstandigheden. DAT het eerste deel van den intercommu- nalen telefoongids in Augustus zal verschij nen en het tweede deel in Jan. '47. DAT de Ned. Spoorwegen van de Zwit- sersche 22 gebruikte reizigerstreinen-loco motieven hebben gekocht. DAT met Pinksteren de lijn A'damZand- voort electriisdh wordt. DAT mr H. P. Marohant een boek schreef onder den titel „De breuk geheeld", waarin wordt stil gestaan bij de samenwerking tus schen Hitier en Haushofer, terwijl ook de illegaliteit een beurt krijgt. DAT gisteren de N.V. Vlasfabriek Basto te Oudenbosoh door brand is verwoest, waarbij o.m. 10.000 balen verloren gingen. DAT de opbouwkosten van Nijmegen wor den geraamd op 30 tot 40 millioen gulden op basis van de geldswaarde van 1940. DAT morgen 4000 oud-strjders in Mill de Meidagen 1940 zullen herdenken. DAT de Ned; Spoorwegen begin Juli den dienst tusschen Alkmaar en Bergen a. Zee, zullen heropenen. DAT de A.N.W.B. alle verkeersborden in Arnhem heeft vernieuwd. DAT de Ned. Ambtenaarsbond, welke gis teren te Amsterdam in congres bijeen was, op 1 Mei j.l. een ledental bereikte van ruim 20.000. DAT de Russische handelsdelegatie zich zal vestigen op Museumplein 13—15 te Am sterdam. DAT in verband met Churchill's bezoek de café's, restaurants exi. te Amsterdam in den nacht van Zaterdag op Zondag aa. tot 2 uur geopend blijven. DAT de Ned. Sectie der Vereeniging van Leeraren in levende talen telegrafisch bij minister v. d. Leeuw heeft aangedrongen op spoedige afdoening der spellingskwestie. DAT de productie van de Ned. steenkolen mijn-en gestegen is van 24.300 ton per diag in Maart tot 26.093 ton per dag in April. DAT aan de mrs. H. Polvlaet en P. J. J. van den Biesen, beiden lid van het Hof van Justitie in Curagao, eervol ontslag is ver leend en dat in een der vacatures is be- noemid mr A. E. van Eerde, subst.-griffier bij de rechtbank in Den Haag. DAT een oommissie voor de organisatie van tentoonstellingen van moderne Nederl. beeldende kunst in Europa is ingesteld, waarvan het secr. is gevestigd Prinsesse- gracht 21, Den Haag. ^DAT in verband met de op 10 Mei te Haarlem te houden landelijke reünie van ex- politieke gevangenen in het Frans Hals- Museum aldaar een expositie van 't leven in Duitsche concentratiekampen kan worden besuchtigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5