Honding van ir. Louwes gerechtvaardigd Nederi. troepen zijn nabij Batavia slaags Regeeringsgemachtigde Vorrink gaat heen NIKUWK LEIDSCHE COURANT t DONDERDAG 9 MEI 194« Zijn aanblijven was in het belang van ons volk „De commissie komt tot de slotsom, dat ir S. L. Louwes een bij voortduring op de bëlangen der Ned. bevolking gericht beleid ter zake van de levensmiddelenvoorziening heeft gevoerd en dat hij daarbij groote diensten aan den lande heeft bewezen. Zij is van oordeel, dat zijn aanblijven tot het laatste in 's lands belang is geweest." Aldus luidt de conclusie van de op ver zoek van ir Louwes door den Min. van Land bouw, Visscherij en Voedselv. in het leven geroepen commissie voor het instellen van een .onderzoek naar het door ir Louwes als dir.-gen. van de voedselvoorziening tijdens de bezetting gevoerde beleid. De commissie voegt aan haar conclusie toe, dat, hoewel zij sommige handelingen van den heer Louwes niet goedkeurt, zulks der commissie geen aanleiding geeft wijziging te brengen in haar Slotsom. De minister heeft naar aanleiding van het rapport ir Louwes schriftelijk zijn dank be tuigd voor de zoo gewichtige diensten, die de dir.-gen. van de voedselvoorziening den lande onder zoo moeilijke omstandigheden heeft bewezen. Indien Nederland in dien tijd de zoo bekwame leiding op het gebied van de voedselvoorziening van ir Louwes had moeten missen, zou, naar het oordeel van den minister, de voedrelschaarschte tot be langrijk ernstiger gevolgen hebben geleid dan thans het geval is geweest. Dat het voed- Slot artikel prof. Gerbrandy door de donkerste en stormachtigste nach ten van zijn bestaan naar veilige haven te koersen. Een beter bewerktuigd leidsman, beter dan wie ook door zijn verleden toe gerust met de ervaring en de hoedanigheden welke in de oorlogsjaren, vol van doode- lijke dreiging voor heel de wereld, onmis baar waren, had Engeland niet kunnen kie zen. Churchill kreeg als minister-president in het Oorlogskabinet de top-vefantwoordelijk- heid voor de oorlogsleiding; hij was zijn carrière 45 jaar geleden als militair begon nen, had reeds vroeg zich aan beschrijving van oorlogstooneelen gewaagd, was in de re geering gedurende den vorigen wereldoor log o.a. First Lord of the Admirality (Mi nister van Marine) en Minister in andere oorlogsdepartementen geweest, had een doorwrocht werk over dien eersten wereld oorlog geleverd. Churchill moest leiding geven in een nati onaal kabinet, dat in snel tempo voor de bo- venmenschelijke taak werd gesteld de Brit- sche eilanden in een staat te brenger waarin alle krachten tot de verdediging van het Vaderland harmonisch waren geordend. In en na den oorlog 19141919 was hij vele jaren minister geweest en had zijn talent om dé zaken te zien en wat minstens even belangrijk is, de beslissingen door, te zetten getoond en ontwikkeld. Hij was èn door aan leg èn door practijk een eersterangs be stuurder en organisator. Churchill had de verhoudingen in heel de wereld te doorgronden, want de oorlog greep bijna alle landen aan en stelde al oude relaties op de proef. Hij was op zijn 25ste jaar parlementslid, op zijn 30ste jaar minister. Als zoon van den staatsman Lord Randolph Churchill zat de staatkunde hem in het bloed. Maar wat vooral spreekt, hij was een kenner der historie als weinigen onder de staatslieden, getuige alleen reeds zijn vele duizenden bladzijden tellend, werk over het leven van zijn voorvader, den her tog van Marlborough. O, sla dat boek nog eens op bij het einde van deel I waar onze stadhouder Koning Willem III geteekend worcft op zijn sterfbed. Churchill had nauwe samenwerking te zoeken met de Vereenigdé Staten -van j^fcierïka. Zijn moeder was een Amerikaan- sche. Hij heeft aldoor getoond wat van de meerderheid der Britsche politici niet ge zegd kan worden, dezen jongen van levens kracht bruisenden staat te begrijpen; zijn band met President Roosevelt is innig ge weest, hun zakelijk, maar looyaal en vriend schappelijk overleg ligt vast, niet alleen in persoonlijke ontmoetingen, maar in hon derden gewisselde telegrammen en brieven. Churchill had bovenal de ziel van zijn eigen volk blijvend te winnen voor zijn po litiek en strategie van onverzettelijkheid, van doorvechten tot de eindoverwinning, ook als de hemel zwart wasjan onheil. De taal is daartoe zulk een machtig instru ment. Zijn krachtig gebeeldhouwde zinnen, die ook ajs litteratuur de eeuwen door zul len voortleven, hébben onmiddellijken toe gang gekregen tot het hart van zijn land- genooten en van ons. Hoe zijn die woorden ingedronken door millioenen, die terstond beseften, dat hun de onverbloemde waarheid werd verteld, nooit anders echter dan tegen den achtergrond van diepe kennis van zaken en van meesleepend rotsvast vertrouwen. O, herlees nog eens de redevoeringen van 13 Mei en van 18 Juni 1940. Gedurende heel de leiding van den oorlog heeft daarbij deze staatsman én strateeg in het karakter der beweging, door Hitier op de wereld losgelaten, een inzicht getoond,' dat beschamend is voor vele Christelijke denkers. Dit diepe inzicht staat niet los van de vastheid van zijn karakter en het nooit ten volle te ontsluieren geheim van zijn ge heel aparte persoonlijkheid. Churchill is een genie. God heeft Winston Churchill gemaakt het fijnbewerktuigd instrument, uitverkoren om de volken der wereld, die in het gevaar ver keerden om voor verre toekomst in een nacht van slavernij te verzinken, uit te red den. Zoo is hij mede 't middel geweest om Nederland uit den greep van den vijand te verlossen. Hij heeft de medewerking gehad van zijn volk. Hij heeft ook de medewer king gehad van ons. Zoo hebben wij mogen zien, dat hij het Rijk der Nederlanden, met een vaak grootsch verleden, een warme gezindheid toedraagt, welke in oogenblikken ^an onzen grootsten nood hem tot beslissingen bracht en tot het doorzetten dier beslissingen die heil en hulp voor Nederland beteekenden. Het staat vast, dat U dezen Britschen ©taatsman zult ontvangen met al de geest drift van Uw dankbaar hart. selvoorzieningsapparaat in het Westen des lands nog tot op het laatste moment heeft gefunctioneerd en in staat is geweest ter stond na de bevrijding met alle kracht het herstel-wan de voedselvoorziening ter hand te nemen, schrijft de bewindsman toe aan den heer Louwes en aan het vertrouwen, dat in dit apparaat z.i. zoo terecht aan ir Lou wes werd geschonken. Nasleep van het drama te Putten Tegen medeplichtige de doodstraf geëischt. Voor het Bijz. Gerechtshof te Zutphen otond terecht W. J. Bekkers uit Enschedé, die de NB.B? nog niet ,goed" genoeg had gevonden en daarom lid van de N.S.D.A.P. was geworden. Hij nam ook deel aan de raz zia's te Putten en aan overvallen en moor den. De proc.-fiscaal beschouwde hem daar om als medeplichtige aan de moord op de Puttenaren en eischte de doodstraf. 't Kabinet erkent de bezwaren tegen die functie De R.V.D. deelt ons het volgende mede: De beschuldigingen, gericht tegen den heer J. J. Vorrink, regeeringsgemachtigde in alge- meenen dienst bij het Departement voor Algemeene Oorlogvoering van het Ko ninkrijk en tevens voorzitter van de Partij van den Arbeid, i.v.m. de zaak Arnold- Meijer, hebben den heer Vorrink aanleiding gegeven tot een krachtig openbaar verweer, waarin het beleid van de Bijz. Rechtspleging ter zake in het geding is gekomen. De Regeering heeft het volste vertrouwen, zoowel in den heer Vorrink, als in het be leid van het directoraat-generaal voor de Bijz. Rechtspleging, maar heeft in de discus sie, die is ontstaan, aanleiding'gevonden haar standpunt ter zake van de vereenigbaarheid van de ambtelijke en de politieke functie, die de heer Vorrink tot nog toe heeft be kleed, te herzien. Zij erkent de bezwaren, aan de cfübbele positie van den heer Vorrink verbonden, te hebben onderschat. Laatstgenoemde heeft op grond daarvan besloten zijn ontslag te vra- CHURCHILL-LAAN Op den dag, dat Winston Churchill te Amsterdam aankwam, is een van de fraaiste lanen van de hoofdstad, de Noorder Amstellaan, herdoopt in C hurch.ill-la.an. De gemeenteraad heeft daartoe gister middag besloten. Tevens zal de "Amstel laan voortaan Stalin laan worden ge noemd, de Zuider Amstellaan Roose- veltlaan en het Daniël Willinkplein Victorieplein. EERSTE FOKKER-ZWEEFVLIEGTUIG GAAT NAAR GRONINGEN Het eerste van een serie van 30 zweef vliegtuigen is door Fokker aan de Groning- sche zweef club afgeleverd. Voor de diverse clubs zijn 66 toestellen in aanbouw. De pro ductie wordt geremd door het ontbreken van vliegtuiglinnen. PRINSELIJK PAAR BIJ GALA-VOOR STELLING IN AMSTERDAM. Gisteravond heeft het Utrechtsche Studen- tentooneel, ter gelegenheid van de boeken week, 'n gala-voorstelling van Shakespeare's Julius Caesar gegeven, welke werd bijge woond door Prinses Juliana en Prins Bern- hard. UITLOTING 3 PCT STAATSLEENING 1937 Op 15 Mei zal van de 3 pet staatsleening 1937 aangegaan op 26 Mei van dat jaar, een bedrag van f 9.500.000 worden uitgeloot. NEKKRAMP IN DE WILLEM III-KAZERNE TE APELDOORN. Na de gevallen van nekkramp in de Kon. Mil. Academie te Breda is gisteren ook een geval van nekkramp geïdentificeerd in de Willem Ill-kazerne te Apeldoorn. Hoewel het verloop geen ernstig karakter draagt, is voorloopig de geheele kazerne onder qua rantaine gesteld. CONFERENTIE TE PARIJS LOOPT VRIJDAG OF ZATERDAG AF. Van bevoegde zijde wordt in Parijs medege deeld, dat de Britsche en Russische afge vaardigden op de vredesconferentie in Parijs, Bevin en Molotof Zaterdag a.s. zullen ver trekken. Dt wordt beschouwd fcals een tee- ken, dat de conferentie Vrijdag of Zaterdag zal afloopen. 33. Te Krakibotje aangekomen, vulde meneer Van Emmen meteen de motor nog wat bij, maar hij keek erg zuinig. Want er waren nog maar drie bussen benzine over, en daar moesten ze half Afrika en de Mid- dellandsche Zee nog mee over. Het afscheid was. allerhartelijkst; ze moesten beslist beloven nog eens aan te ko men, als ze weer in Afrika waren. En toen op weg! Terug naar Europa! Met een lustig gangetje ging het noord- Reeders en visschers hebben beiden vergaderd Maandag zal Rijksbemiddelaar uitspraak doen. Het conflict in de haringvisscherij is nog steeds niet tot een oplossing gekomen. Hetpersoneel der haringloggers verlangt in de eerste plaats, dat de loggers gelost zullen worden door het walpersoneel, aan gezien de visschers anders geen tijd hebben om aan wal te komen. Verder verlangen zij, dat aan de bemanning een speciale kok wordt toegevoegd, zoodat de kokswerkzaam heden niet door een matroos-kok behoe ven te worden verricht. De reeders achten deze verlangens niet voor inwilliging vatbaar in verband met gebrek aan personeel. Gisteren hebben -zoowel de reeders als de visschers vergaderd, maar zij zijn geen stap verder gekom en Naar de Nieuwe Leid s c he Crt verneemt, zal de Rijksbemiddelaar nu a.s. Maandag uitspraak doen. gen als regeeringsgemachtigde in algemee- nen dienst. Men zal zich wellicht herinneren dat we reeds maanden geleden op het abnormale in de positie van den heer Vorrink: regee- ringsgevolmachtigde, lid van de Eerste Kamer en voorzitter van een groote staat kundige partij, hebben gewezen. Het stemt ons, los van de omstandig heden, tot verheuging, dat eindelijk de Re geering het onjuiste heeft ingezien in de functie van dezen politicus, welke steeds scherper bedenkelijke facetten begon te verkrijgen, en dat de heer Vorrink betoon de zich daarbij te willen neerleggen en zelf om ontslag verzocht. (Red.). Egypte wordt in étappes ontruimd Land der Pharao's wendt zich tot de V.N. De Egyptischeministerpresident Sidky Pasja heeft in het Egyptische parlement medegedeeld, dat onderhandelingen geopend zouden worden ter regeling van de étappes der terugtrekking van de Britsche troepen uit Egypte. „Algéheele terugtrekking der Britsche troepen en een verbond met Groot- Brittannië in het kader van het handvest van San Francisco is een groote zegen voor Egypte", zeide hij. De Egyptische regeering heeft besloten een overeenkomst met den Veiligheidsraad aan te gaan in den zin van Artikel 43 van het Handvest der Vereenigde Naties. De Regëeriing bracht het Britsche gou vernement op de hoogte van dit plan. NIEUWE HOOGLEERAREN TE A'DAM Gistermiddag benoemde de Amsterdamsche gemeenteraad tot gewoon hoogleeraar in de Engélsche taal- en letterkunde A. G. van Kranendonk, gewoon hoogleeraar in het ar beidsrecht en het ordeningsrecht mr M. G. Levenbach, gewoon hoogleeraar in de Fran- sche taal- en letterkunde na de middeleeuwen dr J. B. Tielrooy. Buitengew9on hoogleeraar in de parasito logie prof. dr N. H. Swellengrebel. Met „volksleger" van circa 2000 man Volgens een Reuter-bericht uit Batavia is er reeds sinds drie dagen aan de kust, op een afstand van ongeveer 14 km. van Bata via,' een strijd gaande tusschen Nederland- sche troepen, ter sterkte van een brigade, en 2000 leden van het Inheemsche „volks leger", een gedeeltelijk uit geregelde troe pen bestaande militaire organisatie. Het object van den strijd zou zijn het dorp Bekasd, dat ongeveer 16 km. Z.O. van Bata via ligt. (Zooals bekend, werd Bekasi. eenige maanden geleden op last van den geall. opperbevelhebber in Ned.-Indië, luit.-gen. Christison, als represaillemaatregel op den moord van eenige R.A.F.-vliegers, die ge noodzaakt waren in de omgeving een nood landing uit te voeren, door de Britten in Deze week mogen wij driemaal in dubbel formaat uitkomen. Dit is het 2e dubbele nummer. De directie. Door G TB ROTMAN waarts. Het was een eentonig landschap, waar ze nu over trokken: zand en nog eens zand. Af en toe zagen ze beneden zich een karavaan voorttrekken. „Dat is nu de Sa hara", zei meneer Van Emmen. Na eenigen tijd werd het terrein meer heuvelachtig, en tegen de horizon tekenden zich bergen af. Toen riep Piet opeens: „Kijk èens, een stad!" Ja, het wès een stad maar een zeer zonderlinge! Gen. Synode Geref. Kerken (art. 31 K.O.) (Van onzen redacteur) Na door den praeses ds H. Knoop te zijn heropend, heeft de synode der Geref. Kerken art. 31 welke te Groningen wordt gehouden, gisteren haar werkzaamheden hervat. Een brief was ingekomen van de Geref. Ker ken van Batavia mede namens de ander© Ger. kerken op Java, welke in hoofdzaak in hield, wat ook aan de gen. synode te Utrecht geschreven werd en waarbij gezegd werd, dat de scheuring niet gewettigd is en alles in het werk dient gesteld te worden om haar te'hee- len. De brief werd gesteld in handen van com missie 2. Ds. M. de Goede te Utrecht rapporteerde oVer de voorstellen inzake de geestelijke ver zorging van militairen. Met de kol. De Kluis legerpredikant in algemeenen dienst, heeft men zeer aangename samensprekingen gehad. Er zijn tal van moeilijkheden o.a. het nog in op bouw zijn van de Geref.. kerken (art. 31) die haar predikanten nog niet kunnen missen. Thans zijn 30.000 straks 70.000 man onder de wapenen, en zij moeten geestelijke verzorging hebben. De invloed der kerken op de benoeming van veldpredikers geschiedt d.m.v. het I.K.O., dat via een contactcommissie den minister van Defensie bereiken kan. De commissie vroeg toetreding tot het I.K.O., doch alleen wat deze aangelegenheid betreft. Voorts is te letten op de instelling van zgn. veld- of noodgemeenten in Indië en het bui tenland. De synode erkenne de vrijheid tot toetreding van de leden der kerk mits er op aangedrongen wordt dat ze de geloofsbelijde nis trouw blijven. De commissie achtte een en ander toelaat baar gezien den geestelijken nood der militai ren, hoezeer ook de eisch van kerkelijk leven daar zwakke vervulling zou vinden. In de conclusie werd gevraagd, dat de tot veldpredi ker benoemde predikant zijn pastorie en trac- tement behoud en f3.000 zal restitueer en voor een plaatsvervanger. Gewenscht wordt verder regelmatige lectuurvoorziening vanwege de kerken. In de discussie, waaraan 9 leden deelnamen, kwam o.a. naar voren de niet-wenschelijkheid van een zgn. noodgemeente, voorts het avond maal houden in een noodgemeente door hen die belijdend lid eener Geref. kerk zijn, hun status, wanneer zij in hun gemeente terug- keeren en het karakter eener noodgemeente, die niet ambtelijk geïnstitueerd is. Ds de Goede beantwoordde de sprekers en betoogde, dat men het over de kerkrechtelijk verantwoorde figuur der noodgemeenten wel eens is, doch het is de concrete situatie, die thans een oplossing eischt. Bij de repliek kwam nog naar voren, dat het instituut der veldpredikers een bewijs is dat de staat zich begeeft op het terrein, waarop hij geen zeg genschap heeft, de veldprediker wordt ook niet benoemd door, doch op advies van de kerken. De loop der discussie leidde den praeses tot het voorstel om een commissie te benoemen die opdracht krijgt om geassisteerd door de deputaten, over het veldpredikerschap in vol len omvang te rapporteeren. De synode aan vaardde dit voorstel met 10 stemmen tegen, echter zoo gewijzigd, dat alleen de deputaten deze zaak ter hand zullen nemen. In de avondzitting was aanstonds aan de orde het rapport van ds. de Vries te Den Haag, over voorstellen betreffende -de eenheid onder alle Ger. belijders. De commissie achtte het raadzaam dat de synode zich voorloopig beperkt tot de Chr. Geref. Kerk, met de Ned. Herv. Kerk zal 't nog niet mogelijk zijn. daar deze als kerk niet staat op de basis der Geref. belijdenis. Over het zoeken van contact met de synodicratisch gebonden Geref. kerken zal de commissie een afzonderlijk rapport in dienen. Door ds v. Bruggen, c.s. werd voorgesteld om wederzijdsch afgevaardigden te zenden als gast op elkanders kerkelijke vergaderingen. Namens prof. Greydanus stelde prof. Schilder voor om de clausule betreffende de Ned. Herv. kerk aldus te wijzigen: „hoewel de. Geref. be lijdenis niet geheel afgeschaft hebbende haar toch practisch ter zijde heeft gesteld", aldus aanvaard. Ingevoegd werd nog dat de synode om practische redenen zich voorshands zal beperken tot contact met de Chr. Geref. Kerken. brand gestoken. Uit het bovenstaande be richt blijkt, dat bedoeld broeinest nog steeds een bolwerk van de extremisten is. Red.) Kerk en School Ned. Herv. Synode spreekt zich uit over de vakbeweging In de gisteren gehouden zitiing van de Gen.' Synode der Ned. Herv. Kerk, is met groote meerderheid het uitgebrachte rap-< port over de- vakbeweging aanvaard. Hierin wordt gezegd, dat de Kerk hen. die eèn al gemeene vakvereeniging kiezen, zal moeten vermanen tot eerbiediging van het Woord Gods, ook in de soc. economische verhoudin gen en hen, die zich aansluiten bij een Chr. vakbeweging, zal de Kerk mo eten wijzen op het gevaar eener partijdige vereeniging in hun levenshouding. Op dit rapport hopen wij morgen nader terug te komen. NIEUWE JAVAANSCHE BIJBELVER TALING BIJNA GEREED. Binnenkort zal een aanvang gemaakt wor den met den druk van een nieuwe Javaan- sche Bijbelvertaling, welke o.l.v. zendeling P. A. Jansz. en dr F L. Bakker is bezorgd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Arnhem -(vac. E. J. H. van Leeuwen) J. Bronsgeest te Velsen; te Aalsum-Wetsens E. C. J. Loor te Losdorp. Geref. Kerken. Beroepen: te Kockengen W. van der Kolk, cand. te Bunschoten. Bedankt voor Hillegersberg-Straat- wegt J. Vrolijk te Zeist; voor Heerde, J. Z. Potjer te Borger; voor Zandvoort H. Veld kamp, geestelijk verzorger van Sonnevanck te Harderwijk. Chr. 'Geref. Kerk Tweetal: te Harderwijk, W. Heerma te Rotterdam-C en M. W. Nieuwenhuyze te s-Gravenhage-West; te Lutten, K. Bokhorst te Doesburg en D. van Wilsum te Korn- horn. Bedankt: voor Deventer, P. Wester- lee te Thesinge. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Goes, D. L. Aangeeita brug te Leerdam. Evang. Luth. Kerk Beroepen: te Veendam-Wildervank S G. van der Haagen, pred. Vrije Evang. Gem. te Winschoten. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen: te Goes, P. J. Mietes te Apeldoorn j Baptiste Gemeenten. Beroepen: te Amsterdam (vac. B. Planting), F. E. Hudzieiga te Leeuwarden. Doopsgez. Broederschap. Aangenomen: naar Balk-Woudsend, H. J. de Wilde te Stadskanaal. Bedankt voor Rotterdam O. T. Hyfa kema te 's-Gravehhage, DE LUCHTREIS VAN DE PEGASUS

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2